Ebru Ince'nin Kapak Resmi
Ebru Ince tekrar paylaştı. 12 saat önce

Kafka Okuma Etkinliği (3 Haziran- 3 Temmuz)
Haziranda ölmek zor demiş bir şair, neden demiş 3 Haziranda ölen bir şair için demiş, aynı 3 Haziran benim de doğum günüm. Ama konu ne benim doğum günüm ne de Nazım'ın ölüm günü. Konu 3 Haziran 1924 yani Kafka'nın öldüğü gün.
Ben de diyorum ki 20. yüzyılın en iyi yazarlarından, Kafka'yı ölüm yıl dönümünde analım ve Kafka okuma etkinliğimizi 3 Haziran' da başlatalım ta ki Kafka için bir başka önemli gün olan 3 Temmuz'a kadar. 3 Temmuz da Kafka'nın doğum günü o gün final yaparız.
Evet, kayıtları şimdiden başlatalım, kimler benimle Franz Kafka 🇦🇹okumak ister?👀

Kitapları;

Roman📑📖
Dönüşüm 🕷️
Dava 💼
Şato 🏰
Amerika 🗽

Hikaye📕
Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler
Ceza Sömürgesi ve Hukuk Öyküleri
Ceza Sömürgesi
Açlık Sanatçısı
Bir Köy Hekimi
Mavi Oktav Defterleri
Bir Köpeğin Araştırmaları
Akbaba

Mektup-Anı-Günlük✉️📬📅
Milena'ya Mektuplar
Felice’ye Mektuplar
Ottla’ya ve Aileye Mektuplar
Babaya Mektup
Yeni Bulunmuş Mektuplar
Günlükler
Defterler
Ofis Yazıları

Alıntılar-Aforizmalar 🗨️💭
Aforizmalar
Yalnızlık Bir Uçurumdur
Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey
Özdeyişler
Mutsuzluk

Katılımcılar 👭👫👬
1️⃣ salih
2️⃣ Osman Y.
3️⃣ Büşra A.
4️⃣ Ebru Ince
5️⃣ Mine Arapoğlu
6️⃣ Mâsiva
7️⃣ Sherlock Holmes
8️⃣ Maral
9️⃣ Roquentin
1️⃣0️⃣ sitare
1️⃣1️⃣ Enise
1️⃣2️⃣ Hatciş
1️⃣3️⃣ Derya (Bahir) DENİZ
1️⃣4️⃣ Esther. Sema
1️⃣5️⃣ Homeless
1️⃣6️⃣ Ömer Faruk
1️⃣7️⃣ Semina
1️⃣8️⃣ Esra D.
1️⃣9️⃣ inci
2️⃣0️⃣ 'Dilhûn'
2️⃣1️⃣ Sezen B.
2️⃣2️⃣ Haruni
2️⃣3️⃣ Murat YAĞLI
2️⃣4️⃣ Ahzen
2️⃣5️⃣ Aysss
2️⃣6️⃣ Hakan Arık
2️⃣7️⃣ İbrahim (Sisifos)
2️⃣8️⃣ CEYLAN
2️⃣9️⃣ Öz,
3️⃣0️⃣ NigRa
3️⃣1️⃣ Yaren
3️⃣2️⃣ Murat Ç
3️⃣3️⃣ Aslı Zeynep İnci
3️⃣4️⃣ Siyah İnci
3️⃣5️⃣ Ezgihan T.
3️⃣6️⃣ Harun Inan
3️⃣7️⃣ Arzunalbant
3️⃣8️⃣ eskimolardan kim kaldı?
3️⃣9️⃣ Neslihan T.
4️⃣0️⃣ Mine
4️⃣1️⃣ lady justice
4️⃣2️⃣ Oguzbys.
4️⃣3️⃣ Esma Yıldız
4️⃣4️⃣ Arya Kulat
4️⃣5️⃣ selin
4️⃣6️⃣ Oblomov
4️⃣7️⃣
4️⃣8️⃣ Fîlankes
4️⃣9️⃣ Yusufcan
5️⃣0️⃣ Fazilet AYSU
5️⃣1️⃣ Ayşem
5️⃣2️⃣ Hanife
5️⃣3️⃣ Kartal Arslan

Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 saat önce
salih, Gazap Üzümleri'ni inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 19 günde

"Yakarsa dünyayı garipler yakar." Müslüm Baba 99'da Garipler şarkısını bu kitabı okuduktan sonra yazmış. Kesin bilgi yayalım.
1939 yılında en iyi Amerikan yazar olarak bilinen Steinbeck tarafından yazılan aynı zamanda yazarında en iyi eseri olarak gösterilen bir klasik Gazap Üzümleri..
Steinbeck ile 5-6 ay önce Fareler ve İnsanlar kitabını okuyarak tanışmıştım, o kitabı da çok beğenmiştim, zaten uzun zamandır okumak istediğim bu kitabı da Fareler ve İnsanlar kitabından sonra daha çok merak etmeye başladım. Ve Gazap Üzümleri okuma etkinliği (#28391814 ) vesilesiyle okudum nihayet.
Kitap 1929 Büyük Buhrandan sonra, krizle beraber tarımın kapitalistleşmesi nedeniyle topraksız, işsiz, yoksul ve aç kalan insanların batıya, Kaliforniya'ya yapılan büyük göçe katılan ailelerden biri olan Joad ailesinin, hayata tutunma çabalarını, yaşadıkları sefaleti, zorlukları, çektiği sıkıntıları anlatıyor. Ama nasıl anlatıyor hani iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Knut Hamsun'ın Açlık kitabı benim için açlığı en iyi anlatan kitaptı, onu da yine böyle bir ramazanda okumuştum, ama bu kitap kesinlikle açlık temasını en iyi işleyen kitap olmuş. Kitap aynı zamanda en azından U.S.A sınırları içerisinde yazılmış olan en iyi kapitalizm eleştirisine sahip kitaptır diye düşünüyorum.
Tom Joad baş karaketimiz tabi ama benim adamım 3. ya da 4. karakter diyeceğimiz Papaz Cosy oldu kesinlikle, Fareler ve İnsanlar'da da daha geri planlarda kalan Slim'i çok beğenmiştim. Yazar bu yan karakterler konusunda çok başarılı anlaşılan. Kitabın çok içeriğine giremedim ama şöyle söylüyeyim bence kesinlikle okunması gereken kitaplardan ve beni gerçekten çok hüzünlendirdi, çok fazla da sorgulamama neden oldu. Şimdi sırada baş rolünde Henry Fonda'nın oynadığı filmini izlemekte.

Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 23 saat önce · Kitabı okuyor

Venedik. .
"Viyana'nın kışının rüzgârlı ve buz kesmiş bir gününde ...
O müziği yeniden duyduğum çok oldu ..
doğaçlamadan ve çeşitli değişimleri içerisinde ...ama asla ilk duyduğumdaki ve olması gerektiği gibi değildi ...
bir defasında yan odadan geliyordu ..
imparatorluğun çöküşü ve sosyalizmin geleceğine ilişkin çok sesli bir tartışma ortamında ..müziği parçalamaktaydılar.
...ve birisi varoluşculuģa ya da yapısalcılıga karşı çıkmış olduğu için ,bir başkası bağırmaya başlamıştı. ..
"Ben dikkat kesilerek bir nota daha kaptım "

Malina, Ingeborg Bachmann (Sayfa 31 - B/S/F yayınları)Malina, Ingeborg Bachmann (Sayfa 31 - B/S/F yayınları)
Ebru Ince tekrar paylaştı. Dün 00:02

Başlangıç.. - Sait Faik ile AZİZ NESİN -
Gazete ile kapadığı pencerelerin arasından sızan ışıklar ,kırmızı perdelerin üzerinde dans etmeye başladı sokak kapısını açtığında esen rüzgarlarla odayı doldurdurup .. Masanın üzerinde kızıl karanlıklar dans ediyordu şimdi gaz ocağı üzerindeki çaydanlığın üzerine kırmızı kırmızı gölgeler düşürerek...Bir yeni güne, bir çileli bitmez güne daha başlamıştı .. Halbuki dün gece gittiği ermeni meyhanesinde ne kadar da mutluydu .. Şimdi o mutluluktan geriye eser kalmamış , közler küle günler de düne dönüşmüştü dimağsında ..Niçin üzülüyordu ki ? Her akşamdan kalma günün sabahına böyle uyanmıyor muydu ...Gelmesin diye zihninin katranla sıvanmış dehlizlerine kovaladığı anılar, her sabah onu iğneleyip uyandırmıyor muydu tam da uyanmak üzereyken ? Gün içinde unutucam diye sokağa her adım attığında , bilinçaltında canla başla çalışan bir mekanizma yok muydu sürekli kendisini tedirgin edip , "ben de buradayım" diyen.. Evet o hep oradaydı .. Terk edildiğinden beri oradaydı ..Belki de olacakları önceden bilip valizleriyle yerleşmişti gitmemek üzere.. Ne zamandır misafir olarak ağırlanıyordu zihninde bilinmez ama varlığı yapılan sorguları ortadan kaldıralı çok olmuştu .. En azından kendisi hatırlamıyordu ne zaman merhabalaştıklarını..

Her zaman yaptığı gibi odayı havalandırdıktan sonra çayın altını yaktı .. Önceleri , onunla beraberken sıcaklığıyla beraber uyandığı sabahların aksine uzaktan gelen martıların çığlıkları şimdi şarkı söylemiyor da ciğerini söküyordu sanki ..Anadolu paketinin içindeki son sigarayı da yaktı çayın demlenmesini bekleyemeden .. O yakmasaydı , zihnindeki huzursuzluk yakıp kül edecekti kendisini kim bilir .. Derin derin iki fırt çekti ölesiye aç karına ..Demlediği çaydan kendisine bir bardak doldurdu.. Her yaptığı işle , her söylediği sözle kendine bir milat belirliyordu ondan kurtulmak ,unutmak için kendince ama davranışları , düşünceleri ve söylemleri her nasıl oluyorsa o miladın setlerini yıkıyordu istemsizce.. Unutmak ne zormuş diye düşündü daha günün ilk saatlerinde beyni anılarla cayır cayır kavrulurken ..Tek göz odasında baktığı her yerde ondan bir anı vardı.. Elinde tuttuğu çay bardağını bile bir zaman olmuş "O" doldurmamış mıydı ? Odasında alabildiğine hersey "O" na bulanmıştı...

Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 19 May 20:44 · Kitabı okuyor

19o8 .. Mustafa Kemal
"Bir adam büyük adam olmaktan bahseder ..memleketi kurtarmak için evvela büyük adam olmak lazım geldiğini ve bunun için kendine bir numune seçmek gerektiğini söyler ..O adam ADAM değildir .. "

Tek Adam - Cilt 1, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 109 - remzi kitabevi)Tek Adam - Cilt 1, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 109 - remzi kitabevi)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
19 May 19:40 · Kitabı okuyor

Mustafa Kemal ..
"449 mevcut içinde sekizinciydi. .
10 şubat 19o2 de 1472 sicil numarasıyla teymen olarak Harbiyeyi bitirdiğinde. .21 yaşındaydı .."

Tek Adam - Cilt 1, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 72 - remzi kitabevi)Tek Adam - Cilt 1, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 72 - remzi kitabevi)
Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 May 17:46
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
10 Oca 00:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Vahşi boğaları kılıçlıyorlardı...
"Çıplak tepeleri Akdeniz 'e inerek yiten dağların oluşturduğu bir çemberin ortasında... İspanya 'nın güneyinde.... Endülüs denen mağrur ve aç topraklarda sarp bir bogazla ikiye ayrılmış kayalıkların tepesinde çok eski bir kentin surları yükselir...
Bu kentin adı Ronda 'dır.

Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 1 - Payel yayın..)Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 1 - Payel yayın..)
Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 May 17:46
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 11 Oca 23:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Beş yıl önce. ..
"Las Ventas 'ın parmaklıkları önünde Don Livinio bir kış sabahı İspanya 'nın müstakbel kahramanına rastlamıştı. ..Bu ilk karşılaşmada ..
El Cordobes ,emprezaryoda"zayıf ve kirli suratlı Endülüs lü bir oğlan" izlenimini bırakmıştı.

Geleceğin Cordobes 'i parmaklıkları nasırlı elleriyle sıkarak, boğuk sesiyle ünlü organizatöre kendisine una oportunidad (bir fırsat ) tanıması için yalvarmıştı. .

Bu sözcük her gün, arenalara her girip çıktığında, belki yüzlerce kez ve sonsuz bir nakarat gibi çalınırdı Don Livinio'nun kulaklarına. .

"Ama Madrid arenaları Oportunidad vermez "

Sadece kendini kabul ettirmiş matadorlar ayak basabilir bu saygıdeğer arenanın kumlarına. .

Don Livinio oğlana doğru dönüp bir douro (beş peseta )attığını anımsıyor. .para yere düşer düşmez, delikanlı aldığı gibi geriye fırlatmış ve öfkeyle "Sadaka istemedim; bana boğalarla güreşme fırsatını verin " diye haykırmıştı. ..

Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 17 - Payel yayın..)Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 17 - Payel yayın..)
Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 May 17:46
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
10 Oca 23:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"No Hay Billetes" (Bilet kalmadı )
"Fiesta brava'yı bu durumdan iki şey kurtardı. Birincisi ,korrida gösterilerini geniş halk kitlelerine yayan ve milyonlarca İspanyol'un kalbine yeni -aficion- tohumları serpen televizyon...ikincisiyse hemen hemen aynı zamanda ortaya çıkan dağınık saçlı, melek gülüşlü ,yürekli bir gençtir. .

Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 17 - Payel yayın..)Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 17 - Payel yayın..)
Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 May 17:46
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 12 Oca 23:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Juan De Espana
"Yaz başında, kargaşalık ve anarşi aylarının bilançosu ağırdı. ..160 kilise ateşe verilmiş. 10 gazete yağma edilmiş. .siyasal nedenlerle 269 kişi öldürülmüş ,dehşet yaratma amacıyla 1287 suç işlenmiş ve 15.000 grev ülkenin tüm etkinliklerini felce ugratmıştı .

4 Mayıs 1936 da ,yani geleceğin El Cordobes'inin doğduğu gün. .Palma Del Rio'da genel grev ilan edildi..İspanyanin bir çok kentinde olduğu gibi Palma'da Halk cephesinin önderleri iktidarı aşırı solcu genç liderlere kaptırmışlardı ...Böylece.her türlü yatışma olanağı da ortadan kalkmış oluyordu....Palma'da dizginler "yirmi dört yaşında bir manavın " elindeydi .... "

Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 63 - Payel yayın..)Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 63 - Payel yayın..)
Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 May 17:46
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 12 Oca 23:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Cara Al Sol..
Yüzüm güneşe dönük ...bulacak ölüm beni ...ıspanya uyan ...

Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 85 - Payel yayın..)Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 85 - Payel yayın..)
Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 May 17:46
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
10 Oca 23:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Genç matador sanatın kurallarını ve denge yasalarını hiçe sayarak , bütün tutkuları zincirden boşaltan. .ve kimsenin kayıtsız kalmasına meydan vermeyen yepyeni bir stil getiriyordu...
Tapılan ve nefret edilen, alkışlanan ve hakarete uğrayan El Cordobes,televizyon sayesinde o güne dek hiç bir matadorun göremediği bir kalabalığın arena gişelerine akın etmesiyle kendini gösteren büyük bir üne kavuştu. .

Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 17 - Payel yayın..)Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 17 - Payel yayın..)
Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 May 17:45
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
12 Oca 22:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yazın....
"Alfonso caddesinde bir çadır sineması kurulurdu ...adı Cine Coliseo Espana'ydı...
Bazan çadırın altından usulca içeri girerdik,ama öyle küçüktük ki..filmi anlamazdık. ..O devirde anladığımız tek şey şuydu : Açlıktan ölmemek için çalışmak gerekti ... "

Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 48 - Payel yayın..)Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 48 - Payel yayın..)
Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 May 17:45
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
12 Oca 22:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

..Angelita
"Bazan ,babam uzakta, tarlada çalıştığı geceler ,evde paramız olmazdı ; o zaman annemin ağladığını ve patrona'ya yakardığını duyardım. ...Ama sızlanmazdık.
Kimi kime şikayet edebilirdik ?
Sekiz yaşında gülmeyi unuttum...
Yüzüm Endülüs toprağı kadar sertti. "

Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 49 - Payel yayın..)Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 49 - Payel yayın..)
Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 May 17:45
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 11 Oca 23:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Paco..
"Yoksullar içinde yaşayıp yoksulluk gördüm,
Hiç ağlamadım ....
Para benim neyime. .
Yalnızım. ...
Kalbim kan ağlıyor. ...

Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 31 - Payel yayın..)Yasımı Tutacaksın, L. Collins (Sayfa 31 - Payel yayın..)
Ebru Ince tekrar paylaştı. 19 May 17:45
Ebru Ince, Yasımı Tutacaksın'ı inceledi.
 21 Oca 15:55 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

#spoiler#
"Kordobalı her kadının "aşk "ı "
Manuel Benitez EL CORDOBEZ

"Kovalanan ...açlık ve soğuktan titreyen bir yoksul Endülüs 'lü..düşlerini gerçeğe çevirir , ....bizi de alır götürür "impulsivo"nun karşısına elimizde aile yatağından alınmış , kırmızıya boyanmış çarsaftan bozma bez parçasıyla diker ..

Manuel 1931/1936 ıspanya iç savaşı sırasında doğar ..general Franco kabus gibi halkın üzerine çökmüştür. .insanlar evlerinden ayrılır ,kacar ..kilometrelerce uzayan bu kaçış yürüyüşünde Manuel ve ailesi de vardır .."savaşın ilk haftasında Endülüs 'ün verdiği kayıp yani on bin kişide üçyüz elli erkek evlat ,bütün ispanya daki ölüm oranına uygundur. .savaş bittiğinde 350000 ölü ve sayısız kayıp ilanı duvarlarda ,kurşun izleriyle birlikte yerini almıştır ..
1940/1941 yılları ıspanya yı "kıtlık"ile sınar
"Aç kalmadınızsa...açlık nedir bilemezsiniz o günler aklıma geldikçe hâlâ ağlarım ..o zaman lar elimizden gelen tek sey ağlamaktı, gece yatarken ağlardık ,çünkü yiyecek bir şey yoktu ..sabah ağlardık ,çünkü gene yiyecek bir şey yoktu "
......Angelita Benitez :o savasta ölen babasının ve açlık da (hastalığının ne oldugu bilinmeden ) ölen annesinin yerine Manuel'e kol kanat gerecektir ..

Manuel'in her zaferinden sonra ablasina dönüşleri, portakal çaldığı için tutuklanıp yediği dayaklar,hiç vazgeçmeden her gece buzlu sulardan geçip toprak agasının boğalarına ulaşma çabası (antreman için )...köyden sürülmeler, arenaların ortasına atlayıp jandarmalarca götürülmeler.. (kitapta fotoğrafı da var ) ..yaralanmalar ,ameliyatlar ,doktor ayaya kalkamazsın dediğinde hastahaneden kaçıp sabah 2 boğa kulağı ile geri dönmeler. ...arena hileleri ,paranın satın aldığı gazeteciler ,kanla kaplı ikinci el matador giysileri ..detaylar ,detaylar. .

Manuel Benitez"EL cordobez" bir -vazgeçmeme - hikayesidir ...istediği şeyi elde etmenin her yolunu , canı yana yana ,dövüle ,sövüle elde etme hikayesidir ..bir kendine inanma hikayesidir ..

Çok keyifle okudum , lütfen elinize geçerse siz de okuyun .
Bu adama saygı için

"Oleeeeeey Oleeeeeey ,Oleeeeey "'


https://youtu.be/sjOAxEZZ2oM"Kordobanın korkulu sokağından
Ünün yayıldı bütün dünyaya
Madrid boyandı kırmızı kana
Sen sen gelince bu güzel bir ara
Güneş bile senden renk alıyor
Alev alev gök sanki yanıyor
Parlayan canlı gözlerin
Fethetti bütün arenayı
Dövüşün zamanı geldi
Heyecan sardı sahayı
Gölge ve güneş raksediyordu
Ayaklarının altında senin
Fırtına gibi saldırıyordu
Korkusuzdun herkes biliyordu
Herkes onu biliyordu
Ölüm bile senden korkuyordu
Sivri kılıcı ona saplarken
Coşkular her yerinde çınladı oley oley sesleri
Madridde her yer titredi
Sonsuzluk zafer neşesi
Toledo Barselone Sevlle Linares
Kutluyor seni Manuel Benites
Kalplerdesin artık
el Cordobes
El cordobes "