Üç Cisim Problemi

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.962
Gösterim
Adı:
Üç Cisim Problemi
Yazar:
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053754992
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Yılın bilimkurgu romanı Üç Cisim Problemi, Çince aslından çevirisiyle Türkçede!

2015 Hugo En İyi Roman Ödülü
2014 Nebula Ödülü Adayı
2015 Locus Ödülü Adayı
2015 John W. Campbell Ödülü Adayı

Gizli bir askeri proje, uzaylılarla iletişime geçmek için uzaya sinyal gönderir. Bu sinyali yakalayan, yıkımın eşiğindeki bir uygarlık ise Dünya'yı kendisi için istemektedir.

"Olağanüstü bir kitap, bilimsel ve felsefi tartışmaların eşsiz bir karışımı." George R. R. Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin Hugo, Nebula ve Locus ödüllü yazarı

"Cixin Liu, bilimkurgunun süperstarı." John Scalzi, Yaşlı Adamın Savaşı serisinin Hugo ve Locus ödüllü yazarı

"Türünün en iyilerinden, alışılmış ama aynı zamanda da tuhaf." Kim Stanley Robinson, MarsÜçlemesi ve 2312'nin Hugo, Nebula ve Locus ödüllü yazarı

"Etkili ve yaratıcı. Cixin Liu, spekülatif kurgu yazarlarının en iyilerinden." David Brin, Postacı'nın Hugo ve Nebula ödüllü yazarı

"Güçlü bir yazarınkaleminden, birinci sınıf bir kitap." Ben Bova, Hugo ve Nebula ödüllü yazar
416 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Hugo ödüllü, çinli bir yazarin bilim kurgu dünyasına hediyesi bir üçlemenin ilk kitabı.
Hikâye güzel olsa da, kitabi hakkini vererek okuyabilmek icin, okuyucunun biraz da olsa bilimsel bir alt yapısının olması şart.
Kurguda biraz sıkıntı hissettim. Bir şekilde kitabın başlarında akıcılığı yakalayamamış yazar. Merak uyandıracak öğeler kitabın son üçte birlik kısmında belirginlestiğinden, o kısma kadar sıkılıp kitabı terk etme riski var.
Konu ise , bilim dünyasının klasik tartışması; dunya dışı varlıklarla iletişim kurmak icin sinyal göndermek ne kadar akılcı bir hamle? Bizimle iletişime geçecek bir medeniyetin bizi yok edip, dünyayı kendi yurdu yapmayacağına nasıl güvenebiliriz? ...v.b
Benzer sorulara sahipseniz zevkle okuyup tatmin olabilirsiniz. Yazarın bilime duyduğu merak ve bilgi birikimi, sizin de bu sorulara cevap arayişiniz varsa tatmin edici olacaktır.
Iyi okumalar, iyi geceler...
416 syf.
Çinli bir bilimkurgu yazarından (Cixin Liu), şaşırtıcı derecede iyi bir bilimkurgu serisinin ilk kitabı. Kurgusunun bilimsel temeli nefis, biliminin kurgusal zemini leziz. Pek beğenilesi, afiyetle yenesi. Tek oturuşta bitirişlik bir kitap oldu.

Olaylar Çin'de geçince, karakterler de Çinli olunca, azıcık yabancılık çekilmesi, kimin erkek kimin kadın olduğunun karıştırılması doğal oluyor haliyle. Azıcık isim hafızanızın olması işin üstesinden gelmenize kafi.
Bundan sonrası azıcık spoiler içerebilir:

Radyo teleskoplarından sorumlu bir biliminsanının uzaya gönderdiği mesajın, dört ışık yılı uzaklıktaki Alfa Yıldız Takımı'na ait bir gezegenden yanıt bulması ve akabinde gelişen olaylar. İnsanlıktan beklentisi kalmayan bir bilim kadınının öncülük ettiği bu mesaj trafiği, halihazırda uygarlıklarının yıkımın eşiğinde olduğu bu dünya dışı zeki canlıların ağzını sulandırmış ve istila için hazırlıklara başlamışlardır. Konu böyle olunca içinde bol aksiyonun olması da kaçınılmaz oluyor. Bir tarafta Trissolarislilere (uzaylılarımıza verilen isim bu) bel bağlayan, hatta onları kutsayanlar, diğer tarafta insan neslinin devamı için uzaylı istilası başlamadan gerekli teknolojiyi tesis etmek, geliştirmek isteyen, insanlığı, dolayısıyla dünyayı korumayı arzulayanlar.. Daha neler neler..

İçinde bilim desen var, kurgu zaten var, aşk var, meşk var, entrika var, aksiyon var, gerilim var; var oğlu var. Bu kadar çeşitliliğin olması, kitabı sıradanlaştırmaktan ziyade güçlendirmiş. Konu bilindik olsa da, kitap, konuyu işleme tarzı, metodu ve felsefi bakış açısı ile orijinal olmayı başarabilmiş.
416 syf.
·191 günde·Puan vermedi
bu kitap bilimkurgu merakı olmayanlar için pek sürükleyici olmuyor. geçtiği yer olarak çin kültürü ve siyasal tatihini barındırması açışından diğer kitaplara göre farklı gelebilir. içerisinde bilimsel ve teknik pek çok olay barındırmasına rağmen fazla sıkılmadım. her şeyden önce muhteşem hayalgücünü takdir etmek lazım.
416 syf.
·1 günde·9/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri ve tavsiyeleri için.)

Kitap beklediğimden bile güzeldi ama bazı yerlerde fizik ve matematik alanında fazla teknik bilgi verildiği için kafam karışmadı değil.(Içinde matematik,fizik, tarih, felsefe, bilim-kurgu ve fantastik elementler var, her şey var) Fakat kitap bana sonunda yook artık dedirtti ki ben kolay kolay şaşırmam. Hemen anlatayım efenim neymiş ne değilmiş bu kitap. Kitapta üç tane(şaşırdık mı?) bağımsız hikaye var gibi gözüküyor fakat aslında her ufak detayın bile çok önemli olduğunu anlıyoruz. Ye Wenjie adlı karakterin geçmişi, günümüzde Wang Miao ile geçirdiğimiz zaman ve Wang'ın Üç Cisim adlı oyunun içinde geçirdiği zaman. Wang önce çektiği fotoğraflarda daha sonra her yerde bir geri sayım görmesi nedeniyle neredeyse kafayı yiyor ve şans eseri Üç Cisim adlı oyun ile tanışıyor. Oyunun dünyasında Kaos ve Denge Çağı denen iki zaman var kimse bu çağların ne zaman geleceğini veya ne kadar süreceğini bilmiyor. Ilk 2 girişinde oyunu fazla dikkate almayan Wang üçüncü girişinde oyunun bir sırrını ortaya çıkarıyor ve oyun ikinci seviyeye geçiyor. Wang bu oyunun aslında pek de oyun olmadığından şüpheleniyor ve şüpheleri kendisi gibi oyuna çok katkıda bulunmuş kişilerin olduğu bir toplantıda doğru çıkıyor. Bundan sonra kitap biraz daha karmaşıklaşıyor fakat sonlara doğru yavas yavas her şeyin cevabını alıyorsunuz merak etmeyin. Ha bu arada aman kitabın arkadasindaki notu okumayın çünkü ağır SPOILER vermişler benden demesi.
416 syf.
·Beğendi·8/10
Genelde pek bilim kurgu okumam. Mühendis olmama rağmen daha çok fantastik edebiyat hayranıyım. Hugo ödüllerindeki başarısı ve hakkındaki övgüler sebebiyle okudum. İyi ki de okumuşum. Astronomi meraklısı biri olarak alpha centauri yıldız sisteminde (bize en yakın yıldız) bir gezegen ve onun sakinlerinin hayatta kalma macerasını bilimi ve fiziği anlaşılır biçimde kullanarak çok güzel anlatıyor. Bunu yaparken kendi kültürüne, Çin’in kültür devriminde yaşanan mezalime de ışık tutuyor. Bence dili yalın ve kendini çok güzel okutuyor. Devamını da merak ederek Karanlık Orman’a da başladım. İnşallah serinin son kitabı da çevirisi yapılarak yayınlanır. Özellikle kuantum fiziğine parçacık teorilerine başvurarak anlattığı sekanslar beyin yaksa da büyük keyifle okunuyor. Hatta burada bizi anlamaya zorlaması bir okur olarak bana keyif verdi diyebilirim. Popcorn bilim kurgulardan bıkanlara tavsiye ederim.
416 syf.
Kitabın İçeriğinden Çok Sıradışılığı Etkiledi Beni.
Amerikan Bilim Kurguların Bıkmış Bünyeme İlaç Gibi Gelmişti ( neredeyse hepsi aynı çünkü )
Fakat Uzun Süredir Serinin Diğer Kitaplarının Türkçeye Çevrilmesini Bekliyorum.
Ekşi Sözlükte Çeviri Hakkında Çok Yersiz Yorumlar Gördüm. İnanmayın Arkadaşlar, Kitap Gayet Güzel ve Anlaşılır. Zaten Ekşidekiler Neyi Beğeniyor ki :)
Eğer Çevirmen Arkadaş (Zeynep Özmeral) Bu Yazıyı Birgün Okursan Hasretle Diğer Kitapları Çevirmeni Beklediğimizi Bilmelisin.
Bir Okur İçin Kitaptaki Olay Örgüsünün 2. ve 3. Kitaplara Zemin Hazırladığını Görmek Zor Değil. Tabi Bunu Herkes Anlayamaz.
Dünya Dışı Yaşam ile İlgili En Yaratıcı Hikaye Bu Kitapta Sanırım.
Tavsiye Ediyorum.

Edit: Kitapta Bahsedilen Üç Cisim Dünyası Dünyaya En Yakın Yıldız Sisteminin Alfa Centauri, Beta Centauri ve Proxima Centauri Yıldızlarıdır.
416 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Bilim-kurgu kategorisinde en ilgi çekici kitaplar arasında yer alan bir kitap benim için.Üçleme şeklinde bir serisi var.Ikinci kitabını dört gözle bekliyorum.Mutlaka okunması gereken insanın ufkunu açan ve çoğu yerde zeka belirtilerini çok belli eden black mirror tarzında bir kitap.
416 syf.
·9/10
.... Bir astrofizikçi olarak nükleer silahlara şiddetle karşıydı. Bu gücün sadece yıldızlara ait olması gerektiğini düşünüyor du. Tabii evrende daha korkunç güçler olduğu nu da biliyordu....
416 syf.
·Beğendi·8/10
Bilimkurgu dünyasına Çinli bir yazar gözüyle bakmak oldukça ilginç. Kitabın bence en güzel tarafı hikayenin Çin'de geçmesi. Çin hakkında da bir şeyler öğrenmenize vesile oluyor. Öte yandan hikayeye gelecek olursam hikayenin de fena olmadığını söyleyebilirim. Bilimsel taraf unutulmayarak kitabın fantastik kategoriye girmemesine özen gösterilmiş. Okunmasını tavsiye ediyorum özellikle de Çinli bir bilimkurgu olduğu için.
416 syf.
·3/10
Aksiyondan çok fizik yasalarının anlatımı var. Fazla sürpriz de yok. Giriş kısmı olmasa da kitap eksik kalmış olmaz. Enteresan olur diye eleştirmen yorumlarına bakarak okumaya karar verdim ama okunmasa da olur bir kitap. Ben bitirmeye inat ettim de bitirdim. Yarıda bırakan da çok olmuştur kesin.
416 syf.
·41 günde·9/10
Bilim Kurgu sevenler için farklı bir tat bırakıyor dimağınızda. Batı tarzı bilim kurgulardan sıkılmış olanlar için ilginç bir alternatif olmuş Üç Cisim Problemi. Ancak tarzı sevmeyenler yada ağır bilimsel kavramlardan (Hardcore Science Fiction) hoşlanmayanlar için sıkıcı olabilir. Uzaylı işgali konusundaki farklı fikirleri, özellikle Çinli bir bakış açısı, toplum ilişkileri ve kültür devrimi konusu biraz bana garip ve farklı geldi. Ama son bölümü benim için kitabın en ilginç kısmı idi.
416 syf.
·32 günde·3/10
Ne yazıkki büyük bir hayal kırıklığı yaşattı bana. Yeni bir efsanemi derken birçok fikrin kötü hatmanlandığı, karakter ve olay örgüsünün yerlerde süründüğü bir çorba ile karşılaştım. O kadar yapay ve zorlamaki... herkesin zevki farklıdır ama yine de tavsiye edemeyeceğim.
Hepiniz aynısınız. Çok kitap okumaktan aptallaştın. Gençlerin hepsi aynı, ne kadar çok kitap okursan kafan o kadar çok karışır.
Cixin Liu
Sayfa 34 - İthaki Yayınları
Hayatımda ilk defa matematikten keyif almıştım. Kendimi önceden bir o kadınla, bir bu kadınla gününü gün edip sonrasında gerçek aşkı bulan çapkınlar gibi hissediyordum.
Cixin Liu
Sayfa 201 - İthaki Yayınları
Üç gün sonra, ayın on dördünde, saat bir ile beş arasında, evren senin için yanıp sönecek
“Da Shi, sen hiç insanoğlu nerden geldi, nereye gidiyor, evren nerden geldi, nereye gidiyor gibi felsefi konular hakkında düşünür müsün?” dedi.
“Hayır.”
“Hiç mi?”
“Hiç.”
“ yıldızları görüyorsundur. Hiç korkmuyor ya da merak etmiyor musun?”
“Geceleri asla gökyüzüne bakmam.”
“O nasıl oluyor? Gece vardiyasında çalışmıyor musun?”
“Bak dostum, geceleri gökyüzüne bakarsam, suçlu falan yakalayamam.”
“O zaman birbirimize söyleyecek hiçbir şeyimiz yok. Hadi, içelim.”
İnsan uygarlığı, evren çölü üzerinde yol alan ve varlığı muhtemel bir sevgiliyi bulmasına ramak kalmış bir gençtir.
"Belki de gelecekte bu teorilerin tersi ispatlanabilecek. Ama bu yüzyılın iki büyük kozmolojik keşfi gösteriyor ki, Hubble Yasası ve Kozmik mikrodalga arkaplan ışıması gösteriyor ki günümüzde büyük patlama evrenin başlangıç noktasını bulmak için yapılan en makul açıklamadır.”
Cixin Liu
Sayfa 16 - İthaki Yayınları
“Kahrolsun gerici akademik Ye Zhetai!”
“Kahrolsun bütün gerici akademikler! ”
“Kahrolsun bütün gerici teoriler! ”
Cixin Liu
Sayfa 18 - İthaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Cisim Problemi
Yazar:
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053754992
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Yılın bilimkurgu romanı Üç Cisim Problemi, Çince aslından çevirisiyle Türkçede!

2015 Hugo En İyi Roman Ödülü
2014 Nebula Ödülü Adayı
2015 Locus Ödülü Adayı
2015 John W. Campbell Ödülü Adayı

Gizli bir askeri proje, uzaylılarla iletişime geçmek için uzaya sinyal gönderir. Bu sinyali yakalayan, yıkımın eşiğindeki bir uygarlık ise Dünya'yı kendisi için istemektedir.

"Olağanüstü bir kitap, bilimsel ve felsefi tartışmaların eşsiz bir karışımı." George R. R. Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin Hugo, Nebula ve Locus ödüllü yazarı

"Cixin Liu, bilimkurgunun süperstarı." John Scalzi, Yaşlı Adamın Savaşı serisinin Hugo ve Locus ödüllü yazarı

"Türünün en iyilerinden, alışılmış ama aynı zamanda da tuhaf." Kim Stanley Robinson, MarsÜçlemesi ve 2312'nin Hugo, Nebula ve Locus ödüllü yazarı

"Etkili ve yaratıcı. Cixin Liu, spekülatif kurgu yazarlarının en iyilerinden." David Brin, Postacı'nın Hugo ve Nebula ödüllü yazarı

"Güçlü bir yazarınkaleminden, birinci sınıf bir kitap." Ben Bova, Hugo ve Nebula ödüllü yazar

Kitabı okuyanlar 89 okur

  • Kübranur Akyol
  • Mustafa koc
  • Walheru
  • Süheyla Kanyılmaz
  • Öznur Düzgün
  • SRS
  • Refet Tuna
  • bookkeeper
  • İbrahim Murat Karadaş
  • Littlefinger

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%4.8
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%28.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%23.8
Erkek
%76.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.9 (10)
9
%32.1 (17)
8
%24.5 (13)
7
%13.2 (7)
6
%5.7 (3)
5
%1.9 (1)
4
%0
3
%3.8 (2)
2
%0
1
%0