mithrandir21 | Uğur D.'un Kapak Resmi
10. Hikaye Tamamlama Etkinliği
10. Hikaye Tamamlama Etkinliği Geleneksel hale gelmiş hikâye tamamlama etkinliklerimizin onuncusunu gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu seferki hikâyemiz ölüm, ölüm sonrası hayat, araf ve biraz da Kur'an'a göndermeler ile oldu. Üstesinden ne kadar geldik, neyi ne kadar becerebildik bilinmez ama 13994 kelimelik hikâyeyi bütünleştirilmiş olarak buradan okuyabilirsiniz.
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Günah Keçisi Nedir?
Yahudiler, bir keçiyi bağlar, günahlarını bir bir sayıp bu keçiye yükler, sonra da keçinin kıçına bir tekme atıp çöle salıverirlermiş. Böylece "günah keçisi" dedikleri bu keçi ile günahlarından kurtulurlarmış.

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 150 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 150 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Mehdi Kimdir, Nedir?
Hâlbuki her Müslüman mehdidir. Tıpkı Kur'an'a göre her Müslümanın "veli/evliya" olması gibi. Her Müslüman Hâdi olan Allah tarafından hidayete erdirilmiş, doğru yol kendisine gösterilmiş kişidir/mehdi'dir.

Müslümanlar Tekke köşelerinde miskin miskin 99'luk tesbih çevirirken Mehdi'nin gelip memleketi kurtarıvermesi düşüncesi ne kadar İslami olabilir? O Büyük Peygamber boşuna atılmış savaş meydanlarına! Hâşâ, Enayi imiş! Yapması gereken "Allah'ım tez gönder şu Mehdi'ni de dünyayı kurtar." diye dua etmek olmalıydı. Bilememiş(!)

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 155 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 155 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Kula Kulluk Etmek
Tarih boyunca insanlar ya idarecilerini, krallarını ilahlaştırmışlar. Nemrud, Firavun, İran Şahları ya da yüzyılımızdaki diktatörler ve Tiranlar gibi. Ya da salih kimseleri, din büyüklerini,peygamberleri ilahlaştırmışlar. Ne var ki her ikisi de bir ve aynı şeydir. "Kula kulluk." Bu ise bir insanın düşebileceği en aşağılık bir konumdur. Kendisi gibi insan olan, yiyip-içen, uyuyup-acıkan, yellenen, tuvalete giden, aciz, fani birilerini ilahlaştırmak ne garip bir şeydir! İnsanları överken yüceltirken onlara Allah'ın ulûhiyetinden hisse vermeleri hiç affedilecek bir kabahat midir?

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 140 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 140 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Mevlit
Mevlit, "Seyyid-i Kâinat/Kâinatın Efendisi" olan Hz. Muhammed Mustafa'ya salavat ile başlar. Dakika bir, gol bir! "Seyyid-i Kâinat/Âlemlerin Efendisi" olarak tesmiye edilen peygamber İslam peygamberi değildir. Tanrılaştırılan, İslam ile bağı olmayan bir dinin peygamberidir. Âlemlerin Efendisi Allah'tır. Muhammed ise onun kulu ve elçisidir. Bizim gibi ölümlü bir beşerdir.

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 135 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 135 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
Dün 17:14 · Kitabı okuyor

Gayb Bilgisi
Bizim tarikatçılar bırakın Peygamber'i, tüm evliya-ı kiram gaybı, geleceği bilir diyorlar. Onların geleceğe dair verdikleri haberlere bazıları saf saf; "Allah bildirdiyse, niye bilemesinler?" diye inanıyor. Gerçi, Allah'ın kudretine nihayet yok. Bildirmek isterse ona kim engel olabilir? İyi de Allah gaybı kimseye bildirmediğini, bildirmeyeceğini çok net ifadelerle haber vermiştir.

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 132 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 132 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
Dün 09:21 · Kitabı okuyor

Salavat
Artık günümüzde, özellikle biz Türklerde salâvat getirmek bir ibadet formuna büründü. Hâlbuki ibadetler yalnızca Allah'a yapılır. Hiçbir peygamber kendisine ibadet edilmesini emretmez. Artık peygambere salâvat getirmek; ona esenlik dilemek, dua etmek için yapılmaz olmuş, bilakis; gönderilen salât-ü selamlar vesilesiyle, onun ruhaniyetinden istifade etmek, ruhaniyetiyle temasa geçip, aradaki perdeleri kaldırmak ve birtakım nurlar almak, onu rüyada görmek, şefaatine nail olmak, hurilere sahip olmak, şefaat makamı olan Makam-ı Mahmud'un kapsam alanını genişletmek ve tüm ümmetini onun şefaatiyle Nar-ı Cahîm'den azat etmek, vs. gibi İslam'da hiç bilinmeyen şeyler için yapılmaya başlanmıştır.

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 124 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 124 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
 Dün 08:58 · Kitabı okuyor

Salâvat ve Sayıların Önemi
Haftalarca papağan gibi bu aptalca şeyleri 4444 kere tekrarlamalısınız. Ne bir eksik, ne de bir fazla. Bu sayılar, çok kutsal sayılardır, bunlardan biri eksik olursa, anahtarın dişleri denk gelmez, hâliyle hacetiniz giderilmez, sıkıntılarınız da sona ermez! Allah'ın işi gücü yok, tefriciyenizi sayacak. Tövbe Ya Rabbi! Namazdan sonra yaptığımız mesnûn olan tesbihatta, 33 defa tesbih, tahmîd, tekbir getirilirken, Allah topu topu 33 kere anılır, yüceltilir, övülürken, bu şirk kokan "salât-ı tefriciyye" 4444 kere! Sanki bir yerde yanlışlık var gibi! Ne dersiniz?

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 128 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 128 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
22 Mar 18:26 · Kitabı okuyor

Salavat Getirmek
"Allah'a ısmarladık, Maşallah, İnşallah, Allah rahmet eylesin, Allah cezanı versin, Allah'a emanet ol, Allah bilir." ifadelerinde olduğu gibi gündelik hayatımızda Allah kelimesini tek başına, övgüler ve ünvanlar eklemeksizin, yalın olarak çok rahat kullanabiliyorken, "Muhammed, Rasulullah, Peygamberimiz" gibi ifadeleri tek başına, yalın olarak kullanmayı günah addediyoruz.

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 114 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 114 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
 21 Mar 21:33 · Kitabı okuyor

Peygamberimiz Mezarında Sağ mıdır?
Tarikatçılar ve onlardan etkilenen bir takım zavallılar Peygamberimizi mezarında sağ kabul ederler. Selam verenin selamını ayağa kalkıp, alır derler. Kabrinde Kur'an okur, namaz kılar, ümmetinin amelleri sabah-akşam kendisine arz edilir derler. Bu zavallıların suçu Zehebî, Siyutî gibi geç dönem âlimlerine safça inanmalarından kaynaklanır.

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 101 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 101 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
21 Mar 21:24 · Kitabı okuyor

Şefaat
Allah'tan başka şefaatçi aramak, Allah'tan istemeye yüzü olmamak demektir.

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 101 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 101 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
 21 Mar 15:50 · Kitabı okuyor

Yaşanılan İslam ve Şefaat
Yine "şefaat teorisi" ile cehenneme hiç girmemek ya da girip çok çabuk kurtuluvermek Yahudilerdeki "Sayılı birkaç gün dışında kesinlikle bizi ateş yakmayacak." (Bakara, 2/80) ve yine "Ne yaparsak yapalım bizim günahımız affolunacak." (Araf/169) anlayışı arasındaki benzerlik oldukça manidardır. Nasıl onları Yahudi olmak ayrıcalıklı yapıyorsa, bizim de Müslüman olmamız ayrıcalık görmemiz için yeterlidir(!) Amellerimiz ne olursa olsun, ismimiz yeter(!) Bu Yahudi mantığına sahipsek, o zaman Yahudi'den ne farkımız kaldı ki? Çünkü bu mantık yüzünden onlar Yahudi oldu ve Allah'ın lanet ettiği kimselerden oldu. İnancımız aynı, ama ismimiz farklı. Bu isim farkı bizi kurtaracak, öyle mi?

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 93 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 93 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
 21 Mar 09:07 · Kitabı okuyor

Peygamber, Mi'rac ve Kalp Yıkanması
Peygamberimizin bu mi'rac yolculuğu öncesinde göğsünün yarılarak, kalbinin yıkandığı rüvayetleri de bir başka bir problemdir. Bu hadisleri uyduranlar kalp temizliğinin su ile yapılacağını zannedecek kadar aklı kıt, saftirik kimselerdir. Kalp temizliği su ile mi yapılır? Ayrıca en az on yıldan beri peygamberlik vazifesini deruhte eden Peygamberimizin kalbinin hâlâ pis, kirli olması düşünülebilir mi? Ki bu cahiller, aynı operasyonu Peygamberimizin çocukluğunda bir daha yaparlar. Beş yaşında bir sabinin/masum çocuğun kalbi nasıl kötü oluyorsa! Aslında bunlar resmen Peygamber'e vaftiz yapmaktadırlar. Üstelik böylesine ağır bir cerrahi operasyon geçiren birisi, nasıl olur da böyle uzun bir yolculuğa çıkabilir? Yedi kat semanın ötesine yolculuk yapabilir?

Peygamber'in göğsü yarılıp ve özel bir operasyondan sonra kalp temizliğine sahip olduysa, onun biz ümmeti için "üsve-i hasene/en güzel örnek" olma özelliği yok demektir! Zira bizim kalbimiz yarılıp, altın leğende getirilen zemzemle yıkanmadığına göre biz hiçbir zaman onun gibi temiz kalpli olamayız!

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 38 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 38 - Araştırma Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D., bir alıntı ekledi.
20 Mar 21:51 · Kitabı okuyor

Evliya Aldatmacası
Ortaçağdaki uçan halılar gibi, süpürge sapının üstünde uçan cadılar gibi, evliyalar havada uçar, diledikleri an diledikleri yere giderlermiş(!) Lakin son yıllarda hava trafiğindeki yoğunluktan dolayı pek uçamaz olmuşlar.

İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 59 - Araştırma Yayınları)İslam'ın Pavlusları -2, Saadettin Merdin (Sayfa 59 - Araştırma Yayınları)