Somon Balığıyla Yolculuk

6,1/10  (7 Oy) · 
24 okunma  · 
6 beğeni  · 
613 gösterim
... Can Yayınları arasında çıkan "Yanlış Okumalar" adlı kitapla birlikte ikili bir dizi oluşturdu. Kitabın ilk baskısının önsözünde, "Sanki parodinin patikalarını izlemek yeterince ciddi bir iş değilmiş gibi neredeyse özür diledim," diyor Eco, "ama sonra bunun aslında kutsal bir görev de olduğuna emin olarak haklı bir gözüpeklikle sürdürdüm bu işi." Ve devam ediyor: "Parodinin yapması gereken budur işte: Aşırıya kaçmaktan korkmamalıdır. Yerini bulursa, başkalarının daha sonra gülümsemeden -ve yüzleri kızarmadan- ısrarla, katı bir ciddiyet içinde yapacakları bir şeyi önceden canlandırmış olacaktır yalnızca."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789750732751
 • Orijinal Adı:
  Il secondo diario minimo
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
17 Mar 20:29 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 4/10 puan

İlk kez okudum Umberto Eco'yu. Keşke tanışmamız bu kitapla olmasa idi. Sevemedim bir türlü. Kitapla duygusal bir ilişki içinde olamadım. Parodi, ince mizah ve hicivlerle bezenmiş kitap. 40 farklı denemeden oluşuyor. Bazı yazılar çok güzeldi. Bazılarında ise 'Acaba bunu neden yazmış olabilir, yazılmaya layık mı bu yazı?' diye düşündüklerim de oldu. Umberto Eco okumaya niyetlenenler için okunması gereken ilk kitap bu olmamalı.

Yusuf Konakci 
29 Oca 03:28 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Umberto Eco günlük yaşamdaki bazı aksaklıkları mizahi dille anlatmaya çalışmış ancak zorlama tespitler bir hayli fazla. Eco ile mizah anlayışımız uyuşmadı.

Kitaptan 2 Alıntı

Salih Çermik 
17 Mar 12:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 4/10 puan

Eski günlerin ahlakı hepimizi güçlüklere dayanan kişiler yaptı, bugünün ahlakı ise hepimizin birer lüks ve zevk düşkünü olmamızı istiyor.

Somon Balığıyla Yolculuk, Umberto Eco (Sayfa 107 - Can Yayınları - 6. Baskı)Somon Balığıyla Yolculuk, Umberto Eco (Sayfa 107 - Can Yayınları - 6. Baskı)
Salih Çermik 
15 Mar 20:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 4/10 puan

Görevini yapmış olma duygusu kadar insanı dinlendiren bir başka şey yoktur.

Somon Balığıyla Yolculuk, Umberto Eco (Sayfa 30 - Can Yayınları - 6. Baskı)Somon Balığıyla Yolculuk, Umberto Eco (Sayfa 30 - Can Yayınları - 6. Baskı)

Kitapla ilgili 1 Haber

Can Yayınları Umberto Eco kitaplarının indirimli fiyatlarını açıkladı!
Can Yayınları Umberto Eco kitaplarının indirimli fiyatlarını açıkladı! Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, Umberto Eco’nun ölümünün ardından aldığı bir kararla, yazarın kitaplarında indirim yapacaklarını duyurmuştu. Yayınevi bugün kitapların yeni satış fiyatlarını açıkladı.