Büyükelçi Binlerce Yahudiyi Nazi Soykırımından Kurtaran Türk Büyükelçisi Behiç Erkin'in Hikayesi

8,2/10  (13 Oy) · 
25 okunma  · 
9 beğeni  · 
684 gösterim
Hollywood'u Türkiyeye Getiren Kitap.

II. Dünya Savaşı, Fransa; Bir tarafta Nazi Almanya'sı ve Hitler, diğer tarafta Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Behiç Erkin.

Bir tarafta insanlığını unutan Naziler, diğer tarafta insanlığını hiçbir zaman unutmamış bir avuç Türk diplomatı, Bir tarafta Hitler'in "Nihai Çözüm" söylemi, diğer tarafta "ülkemde din, dil, ırk ayrımı yoktur" anlayışı....

Binlerce Yahudinin II. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarına götürülmesini engelleyen Paris Büyükelçisi Behiç Erkin ve fedakâr Türk diplomatlarının hikâyesi...

"Dedeniz Behiç Erkin ile babam Necdet Kent'i ölümsüzleştirdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum."
-Muhtar Kent, The Coca Cola Company CEO'su-

"Schindler'in Listesi yıllardır dünyayı sallıyor. Almadık ödül bırakmadı, yıllardır televizyonlar abone.. Schindler 2 bin Yahudi kurtarmış.. Peki on binlerce Yahudiyi kurtarmış bir Türk Büyükelçisi var ayni dönemde, Hitler'den.. Adını Türkiye'de kaç kişi biliyor?"
-Hıncal Uluç, Sabah Gazetesi-

"Türkiye'nin Dostluğu Kıymetlidir."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786051142340
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
raskolnikovv 
15 Nis 20:21 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nazi soykırımı sırasında, ,Fransa`da Türk büyükelçiliği yaptığı dönemde 20bin e yakın yahudiye Türk pasaportu vererek Türkiye`ye yollayan ve onları ölümden kurtara Behiç Erkin`in hikayesi. Okuduklarınıza inanamayacaksınız, kitap tamamen gerçek. Behiç Erkin daha önce Demiryollarında müdürlükte yapmış. Kitabın yazarı, Behiç Erkin`in torunu. Ne yazık ki kitap hiç tanınmıyor ve neredeyse hiç okunmamış. Kendi tarihimizi öğrenmek açısından önemli bir eser ve gayet akıcı dille yazılmış. En kısa zamanda okumanız dileğiyle.

hasibe 
03 Mar 2014 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Ne kadar acı. Bu yaşımda tarihimizin bu sayfasını bilmemem ve yeni yetişen neslin hiç bilmemesi.