Büyükelçi Binlerce Yahudiyi Nazi Soykırımından Kurtaran Türk Büyükelçisi Behiç Erkin'in Hikayesi

8,5/10  (17 Oy) · 
32 okunma  · 
12 beğeni  · 
731 gösterim
Hollywood'u Türkiyeye Getiren Kitap.

II. Dünya Savaşı, Fransa; Bir tarafta Nazi Almanya'sı ve Hitler, diğer tarafta Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Behiç Erkin.

Bir tarafta insanlığını unutan Naziler, diğer tarafta insanlığını hiçbir zaman unutmamış bir avuç Türk diplomatı, Bir tarafta Hitler'in "Nihai Çözüm" söylemi, diğer tarafta "ülkemde din, dil, ırk ayrımı yoktur" anlayışı....

Binlerce Yahudinin II. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarına götürülmesini engelleyen Paris Büyükelçisi Behiç Erkin ve fedakâr Türk diplomatlarının hikâyesi...

"Dedeniz Behiç Erkin ile babam Necdet Kent'i ölümsüzleştirdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum."
-Muhtar Kent, The Coca Cola Company CEO'su-

"Schindler'in Listesi yıllardır dünyayı sallıyor. Almadık ödül bırakmadı, yıllardır televizyonlar abone.. Schindler 2 bin Yahudi kurtarmış.. Peki on binlerce Yahudiyi kurtarmış bir Türk Büyükelçisi var ayni dönemde, Hitler'den.. Adını Türkiye'de kaç kişi biliyor?"
-Hıncal Uluç, Sabah Gazetesi-

"Türkiye'nin Dostluğu Kıymetlidir."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786051142340
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
raskolnikovv 
15 Nis 20:21 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nazi soykırımı sırasında, ,Fransa`da Türk büyükelçiliği yaptığı dönemde 20bin e yakın yahudiye Türk pasaportu vererek Türkiye`ye yollayan ve onları ölümden kurtara Behiç Erkin`in hikayesi. Okuduklarınıza inanamayacaksınız, kitap tamamen gerçek. Behiç Erkin daha önce Demiryollarında müdürlükte yapmış. Kitabın yazarı, Behiç Erkin`in torunu. Ne yazık ki kitap hiç tanınmıyor ve neredeyse hiç okunmamış. Kendi tarihimizi öğrenmek açısından önemli bir eser ve gayet akıcı dille yazılmış. En kısa zamanda okumanız dileğiyle.

Melih Şentürk 
21 Ağu 23:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünyaya örnek bir Türk ve verdiği insanlık dersi.. 2. Dünya Savaşı sırasında Paris Büyükelçisi Behiç Erkin'in binlerce insanın hayatını kurtarmasını konu edinen bir kitap. Mutlaka okunmalı.

FİLOZOFUN GİZLİ BAHÇESİ 
23 Haz 00:32 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

-2.Dünya Savaşı esnasında bulunduğu Paris Büyükelçiliği görevinde ise Hitler'in uyguladığı korkunç soykırım esnasında Hitler'e karşı gelme cesaretini gösteren ,milyonlarcası canlı canlı öldürülürken , 20.000 'e yakın Yahudi'nin hayatını Türk vatandaşlık Serfitikası vererek kurtarma cesareti gösteren kurtarma cesareti gösteren ,bir komutan ,bir Milletvekili ,bir Bakan ve bir Büyükelçi,-Çanakkale Savaşı'nın lojistiğini başarıyla gerçekleştiren.
-Mustafa Kemal'in "Siz orduyu cepheye taşımakta başarılı olursanız,ben cephede ne yapılacağını çok iyi biliyorum." diyerek kendisine verdiği Kurtuluş Savaşımızın lojistigini başarıyla tamamlayan ,
-Demiryollarını hiçbir Türk işletemez diyen yabancılara tarihi bir ders veren ,
-Kurtuluş Savaşı'ndan sonra demiryollarını yabancı işletmelere geri vermek isteyenlere karşı gelerek ,millileştirilmesini sağlayan ,
-Gerek demiryollarının işletme lisanını, gerekse İ.T.Ü.'nün derslerini Türkçeleştirerek başka bir ilke imza atan ,
-Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk defa özerkleştirmeyi getiren ve İ.T.Ü.'yü özerkleştiren ,
-Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk kamu müzesine kuran,
-Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk kamu müzesini kuran,
-Türkiye Cumhuriyeti 'nde ilk demiryolları mektebini kuran ,
-Milli istihbarat Teşkilatımızın fikir babası ve Atatürk'le beraber kurucu 13 imzadan biridir.

Ama herşeyden önce vicdanı, sağduyusu ve cesareti olan bir insandır.

Bu kitabı aldığımda okuduğumda daha bitmedi kitap, dedim ki; Bu kitabın filmini çekmeliler dedim. Umarım bir gün çekerler .

hasibe 
03 Mar 2014 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Ne kadar acı. Bu yaşımda tarihimizin bu sayfasını bilmemem ve yeni yetişen neslin hiç bilmemesi.