Günlük Yaşamdan Sanata

8,5/10  (2 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
647 gösterim
Umberto Eco, her ne kadar romancılığıyla daha ön planda olsa da, elbette roman yazmadan önce de sanatı, kültürel ve bilimsel tartışmaları gazete ve dergilerde yayımladığı yazılarla yönlendiriyordu. Günlük Yaşamdan Sanata, Eco'nun Antik Yunan'dan Ortaçağ'a, Rönesans'tan bilişim çağına uzanan derin birikimiyle göz kamaştıran bir kitap. 

Umberto Eco, en çetrefil konuları her kesimden okurun kolayca anlayabileceği bir dille anlatır. Ancak ona özgü ironi, sanatın günlük yaşamın hemen hemen her alanıyla bağlarını kurcaladığı bu denemelere müthiş bir okuma keyfi katıyor: Ortaçağ, medya, gösteri kültürü, ölüm cezası, Coca-Cola... Çağdaş yaşamın tüm göstergeleri, Eco'nun hayranlık verici yorumlarıyla yeni değerlendirmelere açılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750733444
 • Orijinal Adı:
  Il costume di casa, Dalla periferia dellimpero, Sette anni di desiderio
 • Çeviri:
  Kemal Atakay
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burcu Büyükköse 
01 Şub 00:03 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Romancılıgıyla daha ön plandaymış aslında ama elime geçen kitabı okumadan edemedim.
Sanata dair her türlü şeyi bulabileceğiniz bu kitapta başlarda dilinin gerçekten ağır olmasından dolayı mıdır yoksa yazarın diline alışamadığımdan mıdır bilemiyorum okumakta zorlandım. Belki de başlarda bahsettiği konular hakkında fazla bilgim olmadığı için böyle olmuştur ama sayfalar ilerledikçe bahsettiği onlarca sanat eserinden birkaç tane bile olsa tanıdık bir şeyler görünce heyecanlanmadan duramadım. En çok da yazarın sanatın kopya edilerek veya oraya buraya düşünülmeden bir araya getirilerek birçok bilinçsiz insanın kandırılmış olmasına yaptığı eleştirilere sonuna kadar katılıyorum. Bir şeyin popüler olmasıyla birlikte taklitlerinin yapılması (her ne kadar taklitler aslını yüceltse de) ve taklitlerin aslından daha çok ilgi görerek gerçek sanat eserine gelindiğinde o sadelikten ve gerçeklikten keyif alınamaması ne kadar bilinçsizce kendimizi kalabalığın akıntısına kaptırdığımızın bir göstergesi bence.
Düşündürücü bir kitap oldu benim için. Okunmalı...

'Günlük Yaşamdan Sanata' pek çok denemeyi içeren kitap; yazarın kendi tabiriyle, büyük harfle yazılan, "Kültür" kelimesine de ne kadar hakim olduğunu gösteriyor. Edebiyattan resime, felsefeden sinemaya pek çok konuya değinen kitabı okurken keyif alabilmek ve anlayabilmek için az da olsa sanata yakın olmak gerekiyor.

Bulufkar 
03 Şub 21:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarlar kitaplarındaki karakterleri oluştururken ne kadar masraf etmişlerdir diye bir bölümü vardır ki okunası..221 B dergisinde bir kadın yazar,Eco nun bu kitabındaki kendine mesele ettiği konu başlıklarından birini her ay kaleme alıyor hatta. Anlamlı sorulara derinlikli cevaplar bulabileceğiniz yapitlardan biri.Keyifli okumalar

Kitaptan 23 Alıntı

Burcu Büyükköse 
29 Oca 22:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çinlilerin beddua edecekleri kişiye dedikleri gibi: "Umarım ilginç bir çağda yaşarsın."

Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco (Sayfa 42)Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco (Sayfa 42)
Burcu Büyükköse 
31 Oca 19:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dünyanın tam bu noktada (parmağıyla önünü işaret ediyor) yıkılmakta olduğunu söyleseler, tek yapacağım bir adım yana çekilmektir.

Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco (Sayfa 132)Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco (Sayfa 132)
Burcu Büyükköse 
30 Oca 23:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eğlenmenin koşulu, bir şeyin yerine öykünme yoluyla bir başka şeyin geçirilmesidir.

Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco (Sayfa 116)Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco (Sayfa 116)
Ares ares 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Değişmezlikle hayatı izah etmeye çalışan ZENON ile herşeyin değiştiğinin ve hareketin savunucusu HERAKLITOS arasındaki zıtlık bilinir. Halk isyanı sırasında Zenon'un katılmakla kalmayıp isimleri ispiyonlamamak için dilini ısırarak koparması ile Heraklitos'un halkı küçümseyerek eylemlilikten uzak kalması, HAYATIN İRONİSİ'dir.

Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto EcoGünlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco
Ares ares 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tedirgin edici nokta:hayvanat bahçelerinde hayvanlar düzeyinde gerçekleştirilmiş bir "Orwell Devleti"vaadinin üstü kapalı olarak öne sürülmesidir.Tedirgin edici olan,kötülük bir plan değildir,zaten böyle bir plan yoktur da.Simgesel bir tehdittir.Vahşi doğada soyu tükenmekte olan hayvanların hayatta kalabilmek için Mutlak Sahte endüstrisine boyun eğmek zorunda olduklarını bilmek,kişiyi huzursuz etmekte,çaresiz bırakma

Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto EcoGünlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco
Ares ares 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Viyana ekvatorda olup,Viyanalı burjuvalar da bermudayla dolaşsaydı, Freud aynı nevrotik belirtileri,aynı Oedipus üçgenlerini betimlemek durumunda kalır mıydı acaba?

Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto EcoGünlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco
Burcu Büyükköse 
31 Oca 21:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bu bir uygarlık sorunudur ve kitaplık adını verdiğimiz aracın hala ne kadar çok insana yabancı olduğunu fark etmiyoruz. Son derece yetenekli ve becerikli genç bilimadamları ile yaşamında ilk kez kültür dünyasına adım atan genç öğrencilerin bir arada bulundukları kitle üniversitesinde yaşayan kişi, inanılmaz olaylarla karşı karşıya kalabilir.

Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco (Sayfa 169)Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco (Sayfa 169)
Ares ares 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kürtaj sorununun temelinde bir insanın öldürülmesinin caiz olup olmadığı sorusu yatmaz; sorun daha ziyade, ceninin bir insanla eşdeğer görülüp görülemeyeceğini ve rahmin derinliklerindeki henüz biçim kazanmamış bu varlığın, şimdiden toplum sözleşmesinin yasalarına mı bağlı olduğunu, yoksa onu taşıyan annenin mülkiyetinde mi bulunduğunu saptamaktır.” ( sy.148)

Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto EcoGünlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco
Burcu Büyükköse 
30 Oca 22:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Palace'ın felsefesi "Sizde aslını görme isteğini uyandırmak için, yapıtın kopyasını sunuyoruz" değildir; tam tersine, "Artık aslını görme ihtiyacını duymamanız için, yapıtın kopyasını sunuyoruz"dur.

Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco (Sayfa 67)Günlük Yaşamdan Sanata, Umberto Eco (Sayfa 67)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Can Yayınları Umberto Eco kitaplarının indirimli fiyatlarını açıkladı!
Can Yayınları Umberto Eco kitaplarının indirimli fiyatlarını açıkladı! Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, Umberto Eco’nun ölümünün ardından aldığı bir kararla, yazarın kitaplarında indirim yapacaklarını duyurmuştu. Yayınevi bugün kitapların yeni satış fiyatlarını açıkladı.