Ses Sese Karşı

Aldous Huxley
Aldous Huxley, dünya edebiyatında "düşünce edebiyatı" denen türün başlatıcılarındandır. Huxley, koyunların tiroid guddelerinden Kızılderililerin totemlerine, fosforun yeryüzünden eksilmesinden Mozart müziğinin en ince ayrıntılarına kadar birçok konuda bilgi sahibi bir yazardır. Böyle bir yazarın romanlarında, düşüncenin, romanın öteki öğelerinden daha ağır basacağı besbellidir. Huxley’nin yarattığı kişiler, kendi görüşlerinin ya da düşüncelerinin birer sözcüsü gibidir çoğu zaman. O, bir elinde neşter, bir elinde not defteri, bir yandan yarattığı kişiler üzerinde ustaca ameliyatlar yaparken, bir yandan da bilimsel bir titizlikle notlar tutar. Bu arada yazarın büyük gözlem ve alay gücü de gözden kaçacak gibi değildir. Ses Sese Karşı’da, bir müzik parçasında çeşitli ezgilerin kaynaşması gibi birbiriyle kaynaşan çeşitli kişiler, çeşitli durumlar, çeşitli görüşler yer alır. Huxley’nin belki de en ünlü romanı olan Ses Sese Karşı’nın gerçek yeniliği, geleneksel romanlar gibi bir ya da iki kişi üstüne değil, birbirleriyle yakından veya uzaktan ilgisi ve her biri romancının gözünde aşağı yukarı aynı öneme sahip on beş-yirmi kişi üzerine kurulmuş olmasıdır. Bu kişilerin çoğu, can sıkıntısı içinde, neye inanacaklarını ve kendilerine hangi değerlere göre bir yön seçeceklerini bilmedikleri için bocalayıp duran, umudunu yitirmiş orta ya da üst sınıf aydınlarıdır. Ses Sese Karşı, düşünsel çerçevesi ve gözlem derinliğiyle, dünya edebiyatındaki toplumsal panorama romanlarının en ünlü ve önemli örneklerinden biridir.  (Arka Kapak)
Yazar:
Aldous Huxley
Aldous Huxley
Çevirmen:
Mina Urgan
Mina Urgan
Tahmini Okuma Süresi: 16 sa. 50 dk.Sayfa Sayısı: 594Basım Tarihi: Mart 2018Yayınevi: İletişim YayıneviOrijinal Adı: Point Counter Point
ISBN: 9789754701760Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
594 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
21 günde okudu
Tek kelimeyle harika bir kitaptı. Okurken bana hep Usta ve Margarita'yı anımsattı. Birbirinden bağımsız ama aynı zamanda bağımlı bölümler. Müthiş bir eleştiri anlayışı var yazarın. İnce ve tam isabet. Döneminin sadece siyasî algısını değil, din anlayışını, dinsel ve toplumsal ahlâk anlayışını, toplumun katı kurallarını eleştirmiş. İnsanın içindeki saf iyi ve saf kötüyü göstermiş karakterlerinde. Evet iyisiniz, evet kötüsünüz. Ama kime göre, neye göre? Siz kimsiniz diyor yazar. Kitabın tek olumsuz tarafı çok çok fazla isim var. Kim kimdi kafanız karışıyor. Onun dışında çok sürükleyici bir kitap.
Ses Sese Karşı
Ses Sese KarşıAldous Huxley · İletişim Yayınevi · 2018180 okunma
Reklam
594 syf.
8/10 puan verdi
Aldous Leonard Huxley (1894 - 1963) elliye yakın eseri içerisinde beş tane de romanı var. En uzun romanı olanSes Sese Karşı'yı (Point Counter Point)1928 yılında yayımlamıştır. Kitabın adında kullanılan ve bir müzik terimi olan Counter Point (kontrupan) ile vurgulanan karşıt ses ve görüşlerin birlikte bir bütün oluşturduğu görüşüdür. Roman içerisinde bir roman yazma hikayesini de barındıran 'fikir romanı' özelliğine sahiptir. Philip Quarles adlı bir yazarın görüşleri ışığında beden-ruh ikilemi, sanayileşme, modernizm, İngiltere'deki toplumsal ve politik sorunlar vb öğeleriyle oldukça renkli. Dönem Birinci Dünya Savaşının biraz öncesidir. Eser muğlak bir yapıya sahip, çünkü bir olay yaşanıyorken alakalı, alakasız bir çok başka olayda yaşanıyor, gerçek hayatta olduğu üzere. Yani kitap ismiyle müsemma.
Ses Sese Karşı
Ses Sese KarşıAldous Huxley · İletişim Yayınevi · 2018180 okunma
594 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Huxley , düşünce roman turunun ilk örneği sayılan Ses Sese Karsi da 19 farklı karakterin sesi üzerinden felsefeyi, sanatı, edebiyati, iktisadi, devrimleri , kapitalizmi konuşuyor. Bunlar yetmiyor mitolojiyi, Shakespeare, Baudlaire de sayfalarına konuk ediyor. Cok katmanlı bir yapısı olmasından dolayı düz bir anlati gütmemesi nedeniyle çok beğendiğim bir kitap oldu.
Ses Sese Karşı
Ses Sese KarşıAldous Huxley · İletişim Yayınevi · 2018180 okunma
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.