Malafrena

8,3/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
497 gösterim
Ursula K. Le Guin'in 1979'da kaleme aldığı Malafrena, yazarın diğer bazı öykülerinden tanıdığımız hayali ülke Orsinya'da geçiyor. Fakat yazarın diğer romanlarında da olduğu gibi, mekân hayali olmasına rağmen resmedilen ortam ve ele alınan meseleler son derece gerçekçi. Sansürün insanları susturduğu, kısıtlamaların her türlü muhalefeti engellediği, iktidarın katı ve kati bir hal aldığı bir ülke Orsinya. Malafrena Vadisi'nde ailesiyle birlikte yaşayan başkahraman İtale Sorde, işte tam da bu koşullarla mücadele etmek üzere güvenli aile toprağını terk edip siyasi çalkantıların hüküm sürdüğü başkente gidiyor. Amacı, devrimci idealleri doğrultusunda toplumun özgürleşmesine katkıda bulunmak ama tüm iyi niyetine rağmen bunun hiç de kolay olmadığını öğreniyor.

Özgürlük, devrim, ideallerle gerçeklik arasındaki kaçınılmaz çatışma ve bu çatışmanın getirdiği hayal kırıklığı, aşk, kimlik arayışı ve aidiyet gibi temaların öne çıktığı Malafrena, Le Guin'in sadece fantastik edebiyatta değil gerçekçi edebiyatta da usta bir yazar olduğunu kanıtlayan bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789753425575
 • Orijinal Adı:
  Malafrena
 • Çeviri:
  Cemal Yardımcı
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Tuba AKSOY 
17 Şub 21:14 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Asıl önemli olan, dedi İtale, içindeki sadece sana ait olan kuvvet. Aslında o kuvvet sen kendinsin; seni sen yapan, bir insan yapan şey o. Bir kere onu bulunca; o kuvveti, iradeyi ya da ihtiyacı, her ne ise onu bir kere bulunca, bütün yapman gereken ona itaat etmek, seni soktuğu yolda yürümek.

Malafrena, Ursula K. Le Guin (Sayfa 76)Malafrena, Ursula K. Le Guin (Sayfa 76)