Mülksüzler

8,9/10  (292 Oy) · 
695 okunma  · 
287 beğeni  · 
10.124 gösterim
"...Vermediğimiz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. Devrim'i satın alamazsınız. Devrim'i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiç bir yerde değildir." Konuşmasını bitirirken, yaklaşan polis helikopterlerinin gürültüsü sesini boğmaya başladı.

"Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor; Odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı.

"Odoculuk anarşizmdir. Sağı solu bombalamak anlamında değil: kendine hangi saygıdeğer adı verirse versin bunun adı tedhişçiliktir. Aşırı sağın sosyal-Darwinist ekonomik özgürlükçülüğü de değil; düpedüz anarşizm: eski Taocu düşüncede öngörülen, Shelley ve Kropotkin'in, Goldmann ve Goodman'ın geliştirdiği biçimiyle. Anarşizmin baş hedefi, ister kapitalist isterse sosyalist olsun, otoriter devlettir; önde gelen ahlaki ve ilkesel teması ise işbirliğidir (dayanışma, karşılıklı yardım). Tüm siyasal kuramlar içinde en idealist olanı anarşizmdir; bu yüzden de bana en ilginç gelen kuramdır."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  348
 • ISBN:
  9789753425285
 • Orijinal Adı:
  The Dispossessed
 • Çeviri:
  Levent Mollamustafaoğlu
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
İbrahim (Sisifos) 
 02 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hakkında edindiğim bilgilerle okumaya karar verdiğim romanı yaklaşık bir ay önce satın almıştım. Aslında kısa süreli okuma planlarım arasında bu romanı okumak yoktu ama sitede düzenlenen bir aktivite vasıtasıyla ilk okunacak roman konumuna geldi. İyi ki bu romanla daha erken tanışmışım, buradan aktiviteye düzenleyen arkadaşa bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

Esere gelecek olursak; eserin girişinde farklı iki dünyayı birbirinden ayıran bir duvar ve diğer gezegene yolculuk eden bir uzay gemisi karşılıyor sizi. Ya da gezegen demeyelim de birbirlerinin tamamlayıcı farklı iki dünya. Birinde yaşayanlara göre kendileri dünya diğer gezegen ay; diğer gezegende yaşayanlara göre ise tam tersi. Dünyalarımızdan birisi anarşizmin hüküm sürdüğü “Anarres”, diğer ise kapitalist ve devletçilerin dünyası “Urras”.
Baş karakterimiz ise bizi romanın girişinde karşılayanlardan bir diğeri, Doktor Shevek yada unvan kullanmayan Anarreslilere göre Shevek. Kendisi, adı Anarres’i aşan bir fizik profesörü. Gemimizde Anarresten Urrasa gidiyor. Bu yolculuk sadece dışa kapalı bir alandan yapılan ticaret dışında, aralarında iletişim bulunmayan iki farklı dünya arasında yapıldığından tehlikeli olsa da, Shevek’in yüce bir amacı var. Anarres de yapamadığı fizik çalışmalarını tamamlamak ve anarşizmin başarılı olduğunu Urras’a göstermek. Tabi bu göründüğü kadar kolay değil; Urras’ın gösterişli ve rahat hayatı en büyük zorluk. Shevek gösterişe ve rahata mı kapılacak yoksa amacına ulaşabilecek mi?

Tabi bu romanın olay kurgusu, bunun altından bir öğreti bir felsefe var. Anarres, bu yakın zaman komünleriyle karıştırılmasın, tam olarak teorik anarşizmin uygulandığı bir dünya düzeni. Devlet yok, hiçbir yönetim merkezi yok, bürokrasi yok, para yok, aile yok, mülkiyet yok ve yasa yok. Elinizde sahip olduğunuz tek şey özgürlüğünüz.
Urras ise her şey ile tam bir merkeziyetçi dünya. Yönetenler, yönetilenler, yasalar, zenginler, yoksullar, basın, isyancılar, polis, gösteriş. Kısacası paranın ve hükmetme arzusunun getirdiği her şey var. Var olan her şey güzel, gösterişli, rahat ama sadece zenginler için.

Çeviri ve zorluk seviyesine gelecek olursak; bendeki çeviri Metis yayınlarının Levent MOLLAMUSTAFAOĞLU çevirisiydi. Birkaç yazım hatası dışında çevirmen ve yayınevi güzel iş çıkarmış. Özellikle çevirmeni tebrik etmek istiyorum. Böyle zor bir eser için gayet başarılıydı.
Zorluk seviyesi açısından aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Eser felsefesinin ağır olması, betimlenen yerlerin zihinde canlandırılmasının zor olması, baş karakterinin fizik profesörü olması sebebiyle teknik terim ve anlatıların olması (çok sık değil eserin yüzde onu, anlaşılmasa da eserin ruhuna zarar vermiyor) ve yazı puntosunun küçük olması sebebiyle baya bir zorluyor. Ama emin olun okuduğunuza değiyor. Eserden öğrenilecek çok şeyimiz var. Özellikle anarşizm düzeninin ne olduğunu nesnel olarak öğretiyor. Yazar olumlu yönlerini anlattığı gibi, olumsuz yönlerini de çok güzel işlemiş.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

Semih 
 19 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilim kurgu ile politikanın birleşmesinden ortaya çıkan en başarılı kitaplardan biridir Mülksüzler. Klasik Ursula K. Le Guin kitaplarında olduğu gibi yine iki dünya yaratılmış ve mülk kavramı ile mülksüzlük kavramı ince ince işlenmiş içerisinde.

Yazarın bir kadın olduğunu düşünürsek, kitabın bir kadının elinden çıkmış olması ve dolayısıyla kadının ideolojik duruşunun bu kitaba yansıması da çok güzeldir. Yazar, iktidar ve ideal kavramı konusunda düşünmeye zorlamış ve her iki alternatifi de sunarak herhangi bir dünyayı övme / yerme hatasına düşmemiştir.. Yani, basit bir şekilde, bilinçsizce, anarşistlik veya solculuk gibi ideolojik düşünceleri yayma amacı gütmemiş. En hoşuma giden kısmı da bu oldu zaten.

Kitabın adından da anlaşılacağı üzere, yazar mülkiyetten yola çıkarak iki farklı dünyayı anlatır. Biri Anarres ( anarşiden yola çıkılmış) diğeri ise Urras ( ussr ve usa'den yola çıkılmış). Bir tarafta özgürlükleri uğruna, ülkelerini terk ederek anarşist bir düzen kuran insanlar; diğer tarafta kapitalist düzenin esiri olmuş ancak bunun farkında olmayan insanlar...

Okurken ideolojik olarak duruşunuz veya düşünceniz ne olursa olsun iki dünyayı da sevemiyorsunuz. Bu sebeple distopyanın en nadide örneklerinden olduğunu düşünüyorum. Kitaptaki betimlemelerin de oldukça başarılı olduğunu da eklemekte fayda var.

Distopya sevenlerin mutlaka okuması gereken, distopya okumak isteyenlerin ise ilk sıralarda okuması gereken kitaplardan biridir.

Yadigar Soydan 
09 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır okumayı düşündüğüm fakat bir türlü kısmet olmayan lakin arkadaşların yapmış olduğu etkinlik sayesinde öne çekilerek tahminimden daha erken okuduğum bir kitap oldu Mülksüzler. Gerçekten adından söz edildiği gibi okurken insanı alt üst eden bir kitap. Yazarın dili ve anlatımı çok akıcı lakin içerik oldukça ağır. Bazen dönüp dönüp okuduğum cümleler, paragraflar, sayfalar oldu. Anlaşırlığının sağlanabilmesi için; sakın kafayla, sindire sindire okunması gereken bir kitap.

insan_okur 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Pek bilim kurgu okuyamadım bu zamana kadar ama son zamanlarda bu türde de kitaplar okumaya başladım. Aklımın hep bir ucunda son zamanlarda çok övülen bir bayan yazar vardı. Ursula K. Le Guin. Bu yazarla ilgili Yerdeniz serisi ve Mülksüzler başı çekmekteydi aklımda ve Mülksüzler okumaya karar verdim.

Bu kararı vermemde 1000Kitap sakinleri ve etkinlik planlamama yardımcı olan, benimle birlikte okuyan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Evet ne bu Mülksüzler ? Ama durun önce yazarın dili çok güzel bunu belirtelim. Betimlemeler, benzetmeler cümleler harika. Çeviren Levent Mollamustafaoğlu’na teşekkürler gayet akıcı bir şekilde çevirmiş. 328 sayfalık bir eser ve Metis Yayınları basmış kitabı. Elimdeki baskı da 12.Baskı ve tür olarak Bilim Kurgu denilse de alt başlık ütopya-distopya da denilebilir. 1984, Cesur Yeni Dünya benzeri bir eser.

Kitabın konusuna gelirsek; aslında bir çok konuyu içinde barındırıyor ama genel anlam taşıyan bölümü Sosyalizm – Kominizm farklarını bir çok altı çizilecek konu ve cümlelerle anlatmış yazar. Kitap öylesine bilgi dolu ve okunması zor ki gerçekten zorlanacağınızı düşünüyorum. Genel kanı da bu yönde. Uzay ve Dünya’yı kıyaslarmış gibi düşünün başta bu kitabı ya da Türkiye gibi düşünelim. Ülkenin temel taşları besin, enerji, hayvancılık gibi kısmı gibi hammadde bölümü nerede ? Doğuda, kuzeyde gibi. Ama tek başına bir İstanbul fabrikaları olan, çok iyi yönetilen ve modernleşmiş bir kent sizce hammaddesi olmadan, enerjisi olmadan bir İstanbul olabilir mi ? Bir fabrika olabilir mi ? Bunu işlemiş. Ortadoğu ve Amerika olarak aslında direk bir örnek verilebilir bu romana.

Anarres ve Urras olarak bir duvarla ikiye ayrılmış bir dünya var. Bir tarafta çok doğru bir sistem, ırk ve cinsiyet ayrımı olmayan ( bu konuda çok bariz kadın – erkek eşitliğini işlemiş ) toplumsal yaşama saygılı olan, üniversiteleri ve ilerlemeye dönük yani kısacası örnekleri çok ama çok çağdaş ama baskıcı bir bölüm yani Urras var. Diğer tarafta ise tam zıttı olan cahil, meraksız ama doğal ve özgür bir yer var.

Bu iki ülke birbirine çok zıt. Duvarın asla aşılmaması gerektiğini düşünüyorlar. Ama bir bilim adamı kendini ilerlemek için Anarres den çıkıp Urras’a gidiyor. Burada çok iyi ağırlanıyor. Devşirme bir bilim adamı oluyor. Sonrasında ilişkiler yaşıyor falan vesaire fazla spoiler vermemek adına aradaki bu duvarın olmaması gerektiğini söylüyor. Anarres olmadan Urres, Urres olmadan Anarres olmaz gibi bir sonuca varıyorlar ama gelin bakalım ki romanın ucu açık. Yazar sonucu bize bırakmış bu açıdan beğendim.

İçerdiği diğer konulara gelirsek; kısa kısa başlıklar halinde söz edeyim:
- Din ve kurallar, cinsellik, ayrımcılık, tarihi öğrenmek, yasaklar, özgürlük , devrimcilik, sendikacılık, sansür ve gazeticilik, ülke yönetimi ve sistemi, sınıf farkı ve korkusu gibi konuları bolca felsefeyle bize düşündürmeyi sağlamış.

Ülkenin toplumsal kurallarına yönelik genel bilgileri bu kitapta bulabilirsiniz. Nasıl bir toplum olunmalı sorusuna göre yazılmış bir kitap bence. Oldukça yoğun ve düşündürücü, doğruyu bulmaya yönelik. Örneklerle direk mesaj verilerek anlatılmış. Günümüz dünyasına çok benzer bir eser olmuş. Tek bir eleştirim var aynı konuyu bazı yerlerde çok fazla uzun uzadıya anlatıp tekrara düşmesi benim açımdan 1 puanlık bir eksiklik yarattı. Diğer tüm yönleriyle mükemmel bir eser.

Sorgulayan, öğrenen ve doğruyu bulmak isteyen herkese tavsiye ederim. Nasıl bir ülkede, toplumda yaşamalıyız ? Nasıl bir DÜNYA’da yaşamalıyız ?

"Farklılıklar bizim kazanımımızdır."

Hesna S. 
 01 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde

Mülkünüz mü olmasını istersiniz yoksa özgür olmak mı? Bu soruya teorikte hemen hemen herkes aynı cevabı verecektir ama pratikte öyle mi?

Ben her koşulda özgürlüğü seçerim. Ama toplumların olduğu yerde-hangi sistemle yönetilirse yönetilsin- tam bir özgürlükten bahsedebilir miyiz?
Sanırım bu konuda ben de Pessoa gibi düşünüyorum. İnsan yoğunluğunun olduğu bir yerde tatmin edici bir özgürlükten bahsedemeyiz. İnsanın kendi iradesiyle başkalarının etkisi altında kalmadan karar verebilmesi için yalnız olması gerekmektedir.

Mülkün olmadığı ama özgürlüğün olduğu ütopik bir dünya yaratmış yazar kitabında. Dolayısıyla aile, eş, sabit iş gibi insanı bağlayıcı ve özgürlüğünü engelleyici kavramlar da yok. Hatta çocuğunuz bile size ait değil. Öyle ki dillerinde iyelik zamiri bile yok. Kitapta şöyle tanımlıyor ordaki insanları yazar: "Hiçbir şeye sahip olmayan ve her şeye sahip olan bu insanlar" Kendilerine ait hiçbir seyleri yok ve yoksulluk içinde dahi olsa özgürce yaşamaya çalışan bir topluluk. Kadın ve erkek eşitliğinin olduğu, hatta özgürce cinsel ilişkilerin olduğu bir ütopya.

İşte böyle bir yerden kalkıp kapitalizmin baskın olduğu dünyaya gelen bir bilim adamı... Mülkiyetin önemli olduğu, kadınların hiçbir işte çalışmadığı, kocalarının soyisimlerini aldığı, erkeğin, gücün ve zenginliğin ön planda olduğu bir dünyaya geliyor. Başta afallıyor tabii ki. Sonra her iki dünyayı da sorgulamaya başlıyor. Ve aslında her iki sistemdeki çelişkileri de böylece görmeye başlıyoruz.
 
Bu sorgulamalar sayesinde anlıyoruz ki; bir ütopya bile içine ideolojiler karışınca distopyaya dönüşüyor. Düzensiz bir sistemde dahi düzenden ve kısıtlamalardan kurtulamıyoruz. Aslında ideal denilen bir şey de yok, nasıl ki insanın ve toplumun olduğu yerde özgürlük kısıtlanıyorsa ideale ulaşmak da imkansızlaşıyor.
Çünkü biz insanoğlu hiçbir şeyden tatmin olamıyoruz. Öyle ki Marsta hayat bulup yaşamaya gitsek, bir gözümüz Jüpiter'de diğer gözümüz Venüs'te olur; aklımız da terk ettiğimiz Dünya'da kalır.

Yani nerden tutarsak tutalım, nerden bakarsak bakalım, yok umut. Umut yok... Umut; sadece bizi oyalayan, insanlığı deneme tahtasına çeviren, işine geldiğinde ağzımıza balık verip balık tutmayı öğretmeyen bir olgu olmaktan öteye gidemeyecektir.

Dilanur 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitapla ilgili okuduğum yorumlarda sakin bir kafayla okunması tavsiye ediliyordu hep, bu gibi yazılar benim kitaba biraz ön yargıyla yaklaşmama sebep oldu. Fazlasıyla ağır bir kitap bekliyordum korkmama rağmen başlamaya karar verdim. Fakat hiç korktuğum gibi olmadı. Kitabın dili ağır değil ama anlatilanlar birazcık ağır olabilir lâkin kitap güzel kurgusu, dili sayesinde beni hiç sıkmadı. Kısacası gözünüz korkmasin güzel bir bilim kurgu kitabını zevkle okuyacağınızı düşünüyorum. Birazda içeriğinden bahsedeyim.
Anarres ve Urras olmak üzere 2 karşıt, apayrı dünyalar var. Bu dünyalar arasında birde kimsenin geçmediği, geçemediği bir duvar mevcut. Anarres' de yaşayanlar Urras'ı ay olarak görüyorlar, Urrastakiler de Anarres'i. Baş kahraman Shevek'te Anarres'te yaşayan bir bilim adamı. Büyük bir fizikçi. Anarres'de anarşist bir düzen var. Devlet yok, para yok, fazla mal mülk yok. Oldukça fakirler. Bunun yanında insanlar tamamen özgür. Kendilerini kısıtlayan vicdanlarını, dışlanma korkularını saymazsak... Urras ise bizim dünyamıza daha çok benziyor. Orda da kapitalist düzen hakim. Zenginlik, ihtişam, para her yerde. 
Shevek büyük çalışmaları sayesinde Urras'a davet edilir. Shevek'te paylaşma isteğiyle, iyi niyetlerle ve büyük bir merakla Urras'a gider.
Kitap iki bölümde anlatılıyor, ilk bölümde Shevek'in Anarres'te geçen çocukluğundan başlamak üzere bütün hayatina yer verilmiş. Diğer bölümde de tabi Urras macerasına eşlik ediyoruz okurken. Shevek ister istemez her an iki dünyayı kiyasliyor. Benim Anarresteki yaşam daha çok ilgimi çekti daha zevkle merakla okudum. Eğer böyle bir ülkede yaşasaydık bizim hayatımız nasıl olurdu diye düşünmeden edemedim. Ve ayrica Shevek bu farklı dünyalardaki yaşamında bizleri din, ahlak, özgürlük, devlet kavramı ve daha bir çok konuda da düşündürmeye itiyor.
Bazı cümleler tekrar tekrar okunmalı ve irdelenmeli. Kısacası öyle hemen okuyup geçilecek, basit bir roman değil bu kitap. Bilim kurgu severlere, bu tarz düşündüren,  sorgulatan kitapları okumaktan zevk alanlara kesinlikle tavsiye ediyorum. İyi okumalar. :)

Ayşe* 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir buçuk yıllık bir bekletme süresinden sonra bir solukta okuduğum bir kitap oldu. Öncelikli tavsiyem kitaba başlamadan önce mutlaka kitaba hazır olup olmadığınızı denetleyin çok dingin bir kafayla başlamanız kitabı anlama evresinde çok işinize yarıyacak aksi takdirde sıkılır bırakırsınız.

Le Guin şahane bir kadın öncelikle ,okurken kurgusuna fantastik ve felsefik zekasına hayran kaldığımı söylemeliyim. Kitap dünya ve dünya'yı terk edip ay'a yerleşen bir grup anarşist'in arasında geçen olayları konu edinmiş. Utopik , bir o kadar da esasen size çok tanıdık gelecek olayların akışında kitap bir solukta bitti. Ben çok beğendim mutlaka diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
Herkese şimdiden iyi okumalar dilerim.

Muharrem Armağan 
24 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap başlarda çok ağır geldi, olayların akışını anlayana kadar zorlandım bu yüzden kitabı okumak isteyen arkadaşlara tavsiye niteliğinde fazla spoiler vermeden kısa açıklamalar yapma gereği duyuyorum, kitap iki gezegen arasında geçiyor Anerres ve Urras. Anerreste(Aya giden insanların kurduğu ülke) herhangi bir yönetim şekli yok herhangi bir şekilde herhangi bir şeyi sahiplenme yok para kullanılmıyor anarşist bir sistem yani Urras sa bizim dünyamızı anlatıyor arşist bir sistem (devletçi, yönetimci, hiyerarşik).Kitabın bölümleri başkarakterimiz Shevek'in (Anerresli) Urras'a yolculuğuyla başlıyor daha sonra Anerresteki eski günlerinin olduğu bölüm sonra tekrar şimdiki zaman yani kısaca Urras bölümlerinde şimdiki zamandan Anerres bölümlerinde geçmiş zamandan bahsediliyor.Umarım kitabı okuyacak arkadaşlar bu bilgilerle daha hazırlıklı başlarlar benim gibi kitabın başında konuyu anlayana kadar sıkılmazlar . Kişisel yorumuma gelirsek her ne kadar kitapta anarşist sistemi daha güzelmiş gibi anlatsa da yazarın unuttuğu şey insan psikolojisi her ne kadar gerçeğe uygun yazmaya çalışsa da insan doğası gereği Anerresteki gibi bir yaşam çok zor çünkü orayıda kapital sisteme geçirecek bir sürü çıkarcı insan olacaktır malesef, yazarda kitapta değinmiş zaten bu konuya bu yüzden de Anerresteki dünya ütopik olmaktan öteye geçemeyecektir bunu anarşist sistemi sevmediğimden değil insan doğasını ve insanın çıkarları doğrultusunda bürüneceği kimliği birçok kez gördüğüm için söylüyorum. Bu hem kitapta hemde gerçekte belli bir şeydir insan doğası gereği mi desem doyumsuzluk mu desem aslında bir çok kurum, örgüt yada herhangi bir grup belli bir zaman sonra amacından sapmaktadır.
Kitabı genel manada sevdim hem düşündürücü hemde çok farklı bir kitap özellikle zamandal kuramlar müthişti okumanızı tavsiye ederim.

Yaprak Onur 
31 Oca 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap hakkındaki upuzun yazım --> https://yaprakonur.wordpress.com/...zler-ursula-le-guin/

Kısaca ifade etmek gerekirse kitabı okurken bir süredir bilinçsizce bana 42 cevabını verecek bir denklem aradığımı fark ettim. Okuduğum kitaplarla, izlediğim filmlerle, tartıştığım konularla bu denkleme yeni sabit değerler ya da değişkenler ekliyormuşum. Mülksüzler de bu denklemde birçok değişiklik yapmamı sağlayan ve halihazırda eklediğim bazı değerlerin doğruluğunu bana gösteren bir kitap oldu. Kısaca bana çok şey kattı. 'Hayat, Evren ve Her Şey'le ilgili çeşitli cevaplar -ya da daha doğrusu sorular- arayan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğuna inanıyorum.

Kıymet Akdemir 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tanıyacağımız yepyeni bir dünya.. Herkesin bir hayali vardır yepyeni bir gezegene gitsek, sadece sevdiklerimizi götürsek.. Anarresliler bunu yapmışlar. Okurken her iki dünyayı Shevekle birlikte eleştirme fırsatı buluyoruz. İdeal dünyayı kafamızda yaratmaya çalışıyoruz. Sorular sordurması açısından verimli bulduğum kitap.

Kitaptan 296 Alıntı

İbrahim (Sisifos) 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Düşünceler baskı altına alarak yok edilemez. Onlar ancak dikkate alınmayarak yok edilebilir.

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 144 - Metis Yayınları, Çeviri Levent MOLLAMUSTAFAOĞLU)Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 144 - Metis Yayınları, Çeviri Levent MOLLAMUSTAFAOĞLU)
Dilanur 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Eğer bir şeyi bütün olarak görebilirsen," dedi, "hep güzelmiş gibi görünür. Gezegenler, yaşamlar... Ama yakından bakıldığında bir dünya yalnızca toz ve kayadan oluşur."

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 165)Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 165)
insan_okur 
04 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Benim kadar ileri gitmek istemeyen hiç kimsenin beni gitmekten alıkoymaya hakkı yoktur,"

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 305 - Metis Yayınları)Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 305 - Metis Yayınları)
İbrahim (Sisifos) 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Adalet güç kullanılarak elde edilemez!

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 252 - Metis yayınları, çeviri - Levent MOLLAMUSTAFAOĞLU)Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 252 - Metis yayınları, çeviri - Levent MOLLAMUSTAFAOĞLU)
Songül 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu

Yirmi yaş dolaylarında öyle bir an vardır ki;yaşamın geri kalan kısmı boyunca ya herkes gibi olmayı,ya da farklılıklarını erdeme dönüştürmeyi seçmen gerekir.

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (İthaki Yay.)Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (İthaki Yay.)
Dilanur 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Birbirine zarar vermekle güç kazanılamaz. Yalnızca zayıflık kazanılabilir.

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 189)Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 189)
Dilanur 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Zorlama, düzeni sağlamanın en etkisiz yoludur.

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 130)Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 130)
Hesna S. 
31 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

...yalnızca haklı olduğundan emin olmak, haklı olmayı gerektirmez.

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 230 - Metis Yayınları)Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 230 - Metis Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor?
Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor? Fantastik ve bilimkurgu edebiyatının en saygın ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri bu yıl politik savaşların gölgesinde kaldı. Sağcılar ve solcular arasındaki ezeli rekabet ödüllere de sıçradı ve ortaya belki de bir daha asla tamir edilemeyecek derecede hasarlı bir sonuç çıktı.