En Uzak Sahil (Yerdeniz Üçlemesi 3)Ursula K. Le Guin

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.131
Gösterim
Adı:
En Uzak Sahil
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 3
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420792
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Farthest Shore
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
"Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı En Uzak Sahil ölüm hakkında. İlk iki kitap yaşadığım ve atlattığım şeyler hakkındaydı. En Uzak Sahil' de konu edilen şeyi ise yaşayıp atlatamazsınız. Bu bana genç okurlar için çok uygun bir konu gibi gelmişti, çünkü çocuk yalnızca ölümün varolduğunu değil, çocuklar ölümün yoğun bir biçimde farkındadırlar, kendisinin de ölümlü olduğunu, öleceğini anladığı anda, çocukluk biter ve yeni hayat başlar. Bu da büyümedir, ama daha geniş bir bağlamda."
- Ursula K. Le Guin
(Tanıtım Bülteninden)
Ursula K. Le Guin'in inceliklerle, edebiyatla ilmek ilmek ördüğü güzel Yerdeniz'ini okumaya devam...

En Uzak Sahil, Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı. İlk kitap Yerdeniz Büyücüsü'nde Çevik Atmaca yani kadim dildeki adıyla Ged'in büyümesini, Yerdeniz'deki başbüyücü olmasını ve bu arada kendi gölgesiyle yüzleşerek hayattaki yerini anlamasını anlatıyordu Le Guin.

İkinci kitap Atuan Mezarları, muazzam güzellikteki hikâyesiyle kendi kör inançlarını yıkarak yaşamayı ve Ged'in yardımıyla kendisi olmayı öğrenmeyi seçen Tenar'ı anlatıyordu.

En Uzak Sahil'de yazar bize hayatı ve ölümü anlatıyor. Ölmeyi kabullenemeyen, Yerdeniz'de ve bütün âlemlerde dengenin bozulmasına yol açan karakterleri aracılığıyla ölüm korkusu, yok olma korkusu, yaşlanmak, göçmek, kaybolmak korkularıyla titreyen, debelenen karakterleri aracılığıyla bu korkunun çözümünü gösteriyor: kabullenmek, gitmeyi öğrenmek, dengeye hürmet göstermek, ve cesaretle korkumuzun gözlerine bakabilmek.

Ursula K. Le Guin'in en azından benim okuduğum eserlerindeki atmosfer burada, en az Atuan Mezarları ve Yerdeniz Büyücüsü'ndeki gibi, son derece güzel, son derece yumuşak, hiç acele etmeyen, inandırıcılığı bozan o hızlı, başdöndürücü yalan ve uydurma kurgulardan uzak, kendi anlattığı öyküye kendisi de inanan ve bunu aheste akışıyla sağlayan diliyle yaratılıyor bir kez daha. Bu dil, kesinlikle ilmek ilmek dokuyor öyküsünü, karakterlerine kendilerinin gerçekliğini, sahiciliğini hissettirmek için zaman tanıyor, ve onların diliyle sanki o kadim lisandaki kelimeler gibi bize söylettiriyor cümlelerini. Ged de, Arren de, ejderha Orm Embar da Yerdeniz'de gerçekten varlar gibi geliyor bize; bu dil, bu söyleyiş biçimi bu gerçekliği hissettiriyor.

En Uzak Sahil, bir yandan da aynen önceki iki kitap gibi bir büyüme öyküsü. Önce Ged'in, sonra Tenar'ın ve şimdi de Arren'in büyüme öyküsünü okurken kitapta sözü edilen dengenin içerisinde biz de dönüp duruyoruz; büyümeyi, direnmeyi, söylemeyi ve dili, büyüyü öğrendiğimiz gibi şimdi de varoluşun temel meselesini ve en büyük korkuyu karşımızda buluyoruz: yaşıyoruz ve öleceğiz. Varız ve var olmayacağız. Başlamıştık ve biteceğiz. Ama yok olmayacağız, diyor; kendini akışa bırak bedenin yaşlanırken ve öteler çağırırken seni, ama ne olursa olsun kadim dilini öğrenerek hayatın, yolcu olduğunu bilerek bu alemlerde, sen de yürüyüşünü ahenkle sürdür ve zamanı geldiğinde asanı koy kenara ve karanlık kalmış ötelere korkmadan git, diyor bizlere.

Ursula K. Le Guin'in okuduğum tüm eserleri içerisinde, nice okuduğum kitap arasında Yerdeniz dünyası ışıl ışıl parlıyor. Mutlaka okumalısınız.
Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı. Diğer kitaplardaki gibi olaylar büyücümüz Ged’in çevresinde gelişiyor. Bu kitapta da bir düşmanı var. Bu düşman bütün dünyayı etkisi altına almış,büyücülerin büyücülük yapmasına engel olan ve herkesin gözünü ölümsüzlükle boyayan bir düşman. Ged de o düşmanı bulmak ve ortadan kaldırmak istiyor , ölümsüzlüğe inanmıyor ve asla ölümsüz olmak istemiyor. Bu kez yol arkadaşı olarak bir prens olan Arren’i alıyor. Aslında büyücülerle düşman olan ejderhaların bile yardımına ihtiyaç duydukları anlat oluyor. Ölümsüzlük ve ölümü anlatan bir kitap olmuş . Ölüm korkusundan bahsediyor. İnsanların ölümsüz olma isteğinden.
Yine çok sürükleyiciydi tabii ki. Diğer kitapların incelemesinde de belirttiğim gibi kitabı metisin 6 kitabı tek ciltte topladığı versiyondan okuyorum inceleme kolay olsun diye her kitabın sonunda incelemesini yapıyorum.
Yoğun olduğum ve bir sürü şeyle uğraştığım için ara vermeme rağmen yine de sürükleyici etkisini kaybetmedi bende . Bu seriyi herkese tavsiye ederim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.612 Oy)18.146 beğeni41.136 okunma2.643 alıntı172.992 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.739 Oy)6.050 beğeni15.914 okunma2.617 alıntı82.172 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.176 Oy)8.480 beğeni27.190 okunma752 alıntı132.572 gösterim
 • Atuan Mezarları
  8.7/10 (149 Oy)127 beğeni415 okunma56 alıntı2.436 gösterim
 • Yerdeniz Büyücüsü
  8.6/10 (233 Oy)202 beğeni610 okunma104 alıntı5.784 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.316 Oy)12.869 beğeni32.925 okunma3.103 alıntı138.336 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.511 Oy)8.463 beğeni24.974 okunma2.265 alıntı107.792 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.836 Oy)8.776 beğeni24.035 okunma1.605 alıntı111.528 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.091 Oy)7.659 beğeni21.512 okunma754 alıntı84.014 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.019 Oy)6.712 beğeni19.444 okunma623 alıntı109.817 gösterim
Serinin ilk iki kitabına göre daha sakin ilerledi ve yeni karaktere ısınmak biraz zaman aldı. Tenar'ı görmeyi çok istedim ama 4.kitaba sakladı sanıyorum yazar. Üçleme için güzel bir sondu. Denizler içinde okuyucu da batıp çıkıyor, artık karayı görmek istiyor.Karakterlerimizin son uğradığı yer, sanki bir ütopya gibiydi. Kadınlar ve erkekler beraber çalışıyorlar, güzellik iyilik vs. Ütopya amaçlı mı böyle yapıldı bilemiyorum tabii ki ama güzel detaylardı. ^^
An itibarıyla yerdeniz 3. Kitabı bitirdim. Ilk kitapta yerdeniz dünyası ve ged ila tanışmak keyif vermişti.2. Kitapta rahibenin labirentte izlediği kişinin ged olduğunu öğrenmek kitaba heyecan katmıştı.3 kitapta ise bir kehanet verilmesi ve adım adım gerçekleşeceğini bilmeniz sıkıcıydı spoiler değil merak etmeyin kehaneti okur okumaz tahmin ediyorsunuz konun ilerleyişini o kısım verilmemiş ve sonunda anlatılmış olsaydı kitap ilk iki kitaba göre daha etkileyici olabilirdi. Düşman garipti ve bence basitti ilk iki kitapta birincide hatalarıyla savaşması ikincide geleneklerle savaşması sonucunda bu kitap ise ölüm o da muallak bir kavram pek beğenemedim o yüzden 10 yıldız veremedim. Yanı unutmamak gerekir kitapların okunma zamanları vardır eğer doğru zamanda doğru kitabı okursak maksimum etkiyi yaşarız. Böyle büyük bir eser ya yanlış zamanda ya da yanlış kitap seçiminde bulunarak tam etkiyi alamadım. Keyifli okumalar...
Genel olarak beğendim açıkçası hikayenin başlangıcından itibaren nasıl biteceğini az çok tahmin etmeye başlaşmıştım nitekim şaşırtmadı kral olacak çocuk, beraber çıkılan yolculuk ve son olarak tüm gücünü feda edip herkesi kurtarma. Zaten gidişat da bize bazı cümlelerle bu olanların ipuçları veriliyordu güzel bir şekilde bitti tatmin etti ama şaşırtmadı.
Serinin üçüncü kitabını da keyifle bitirmiş bulunmaktayım. Çalıştığım için kitap okuma süreci aksamasın diye erken kalkıyorum ama yetmiyor. Yinede bitiyor işte. Ged'in bu serüveninde bir de yardımcısı var. Kitaba renk kattığını düşünüyorum. Bazı şeyler başka türlü de olabilirdi desemde bu şekilde de seviyorum elbette seriyi. Yaşlanan ve başbüyücü olan Ged'i bu sefer daha karanlık ve daha kötü güçler bekliyordu. Seri ilerledikçe tehlikeler de seviye atlıyor.
Yerdeniz serisinin 3. kitabı olan En Uzak Sahil'in genel konusu ölümü kabul etmek/bilmek olarak bahsedilmektedir. Fakat kitap ölümün yanı sıra bitirebilmeyi, bitirmeyi kabul etmeyi ve bitirdikten sonra başlayacak olan dönemin de varlığını kabul edebilmeyi anlatıyor. Yerdeniz'de hissedilen tutukluğa, kaynakların kurumasına ve büyülerin tutmayaya başlamasına istinaden yola çıkan Ged ve Arren'in serüveni ve kitabın aheste ilerleyişi bana eskiye saplanıp kalan ve bir şekilde yeni içerisinde ilerleyemen insanın halini hatırlatıyor. Her serisinde bir yaşam dersi bulunduran Yerdeniz Serisi, 3. serisinde de ölümü/bir şeyleri sonlandırmanın ve bir şeylerin (belki hayatımızın belki de bir dönemin) biteceğini kabul etmenin hayatta hem bizim için hem de doğanın dengesi için ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.
Serinin, okuması en zor kitabı diyebilirim. Ancak buna rağmen merak asla terk etmedi beni. Bir sonraki bölümde ne olacak diye merak ederken bir sonraki bölüm ne zaman gelecek diye sabırsız bir bekleyiş sarıyor insanı. Betimlemeler öyle güzel ve ayrıntılı ki; kendimi bir filmin sahnesini izlerken buldum çoğu zaman. Sona ulaştığımda ise keşke bir filmi olsa ve tüm bu yaşananlar bir gerçeklik kazansa diye iç geçirdim. Kafamın içinde çok fazla dünya var ve Yer Deniz içlerinde en "sıkısı"
Le Guin, Yerdeniz'in ilk kitabından ana karakterin büyümesini, ikincisinde yetişkinliği ve atıldığı bir macerayı ve ölümü konu aldığı üçüncü kitapta ise ölümle yüzleşmesini anlatıyor. Ölüm nedir? Peki, yaşam? Yazar her ikisinin de elin iki yüzü olduğunu söylüyor. İkisi de bir şey olmasına rağmen hiçbir zaman aynı şey değildir.
Kitapla ilgili incelemem: http://kitapokurum.blogspot.com/...-sahil-yerdeniz.html
Geldik 3. Kitaba, Ursula Teyzem o kadar güzel bir yol çizmiş ki.. Resmen ağır karakterler için bir kitap yazmış. Geçmişlerini anlatmış büyüme evrelerini anlatmış ki burası çok önemli. Daha sonrada bu karakterleri..... devamı diğer kitaplarda :) Spoiler vermeden edemeyeceğim. Morredin oğlunun krallığı tekrar doğuyor. Abi kitapta o kadar güzel sahneler var ki, bazı sahneler oluyor Aman yarabbbiii diyorum. Hayal kırıklığına uğradığım tek bir şey var, Ged'in biraz hızlı yaşlandırılması, abi üzülüyor insan bitecek diye :( Kitabın bitmeye yaklaşması Ölümün yaklaşması gibi bir sey. Tıpkı "Ölümün bize bahşedilmesi gibi" bu cümleyi unutmayın bakim...
"Neden kötülüğü sadece insanların yapabileceğini söylediğinizi anladım. Köpekbalıkları bile masum aslında;
öldürmek zorunda oldukları için öldürüyorlar.
İşte bu yüzden başka hiçbir şey
bize karşı duramaz.
Dünyada sadece tek bir şey
kötü yürekli bir insana karşı durabilir.
O da başka bir insandır.
Ayıbımız da yatar şerefimiz.
Sadece bizim ruhumuz,
kötülüğe açık olan ruhumuz,
onu yenmeye muktedirdir."
Ursula K. Le Guin
Metis Yayıncılık - Yerdeniz Üçlemesi 3

Kitabın basım bilgileri

Adı:
En Uzak Sahil
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 3
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420792
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Farthest Shore
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
"Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı En Uzak Sahil ölüm hakkında. İlk iki kitap yaşadığım ve atlattığım şeyler hakkındaydı. En Uzak Sahil' de konu edilen şeyi ise yaşayıp atlatamazsınız. Bu bana genç okurlar için çok uygun bir konu gibi gelmişti, çünkü çocuk yalnızca ölümün varolduğunu değil, çocuklar ölümün yoğun bir biçimde farkındadırlar, kendisinin de ölümlü olduğunu, öleceğini anladığı anda, çocukluk biter ve yeni hayat başlar. Bu da büyümedir, ama daha geniş bir bağlamda."
- Ursula K. Le Guin
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 307 okur

 • Ahmet Keleş
 • kuzeyk2304
 • Yunus Alptekin
 • Derya btk
 • Kara Lama
 • May
 • Tuba Semra
 • Ursula
 • Burcu
 • Cemre

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.8
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%11.3
25-34 Yaş
%30.8
35-44 Yaş
%35.3
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.6
Erkek
%42.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24 (25)
9
%28.8 (30)
8
%31.7 (33)
7
%12.5 (13)
6
%1.9 (2)
5
%0
4
%1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0