En Uzak Sahil (Yerdeniz Üçlemesi 3)Ursula K. Le Guin

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.987
Gösterim
Adı:
En Uzak Sahil
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 3
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420792
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Farthest Shore
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
"Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı En Uzak Sahil ölüm hakkında. İlk iki kitap yaşadığım ve atlattığım şeyler hakkındaydı. En Uzak Sahil' de konu edilen şeyi ise yaşayıp atlatamazsınız. Bu bana genç okurlar için çok uygun bir konu gibi gelmişti, çünkü çocuk yalnızca ölümün varolduğunu değil, çocuklar ölümün yoğun bir biçimde farkındadırlar, kendisinin de ölümlü olduğunu, öleceğini anladığı anda, çocukluk biter ve yeni hayat başlar. Bu da büyümedir, ama daha geniş bir bağlamda."
- Ursula K. Le Guin
(Tanıtım Bülteninden)
Ursula K. Le Guin'in inceliklerle, edebiyatla ilmek ilmek ördüğü güzel Yerdeniz'ini okumaya devam...

En Uzak Sahil, Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı. İlk kitap Yerdeniz Büyücüsü'nde Çevik Atmaca yani kadim dildeki adıyla Ged'in büyümesini, Yerdeniz'deki başbüyücü olmasını ve bu arada kendi gölgesiyle yüzleşerek hayattaki yerini anlamasını anlatıyordu Le Guin.

İkinci kitap Atuan Mezarları, muazzam güzellikteki hikâyesiyle kendi kör inançlarını yıkarak yaşamayı ve Ged'in yardımıyla kendisi olmayı öğrenmeyi seçen Tenar'ı anlatıyordu.

En Uzak Sahil'de yazar bize hayatı ve ölümü anlatıyor. Ölmeyi kabullenemeyen, Yerdeniz'de ve bütün âlemlerde dengenin bozulmasına yol açan karakterleri aracılığıyla ölüm korkusu, yok olma korkusu, yaşlanmak, göçmek, kaybolmak korkularıyla titreyen, debelenen karakterleri aracılığıyla bu korkunun çözümünü gösteriyor: kabullenmek, gitmeyi öğrenmek, dengeye hürmet göstermek, ve cesaretle korkumuzun gözlerine bakabilmek.

Ursula K. Le Guin'in en azından benim okuduğum eserlerindeki atmosfer burada, en az Atuan Mezarları ve Yerdeniz Büyücüsü'ndeki gibi, son derece güzel, son derece yumuşak, hiç acele etmeyen, inandırıcılığı bozan o hızlı, başdöndürücü yalan ve uydurma kurgulardan uzak, kendi anlattığı öyküye kendisi de inanan ve bunu aheste akışıyla sağlayan diliyle yaratılıyor bir kez daha. Bu dil, kesinlikle ilmek ilmek dokuyor öyküsünü, karakterlerine kendilerinin gerçekliğini, sahiciliğini hissettirmek için zaman tanıyor, ve onların diliyle sanki o kadim lisandaki kelimeler gibi bize söylettiriyor cümlelerini. Ged de, Arren de, ejderha Orm Embar da Yerdeniz'de gerçekten varlar gibi geliyor bize; bu dil, bu söyleyiş biçimi bu gerçekliği hissettiriyor.

En Uzak Sahil, bir yandan da aynen önceki iki kitap gibi bir büyüme öyküsü. Önce Ged'in, sonra Tenar'ın ve şimdi de Arren'in büyüme öyküsünü okurken kitapta sözü edilen dengenin içerisinde biz de dönüp duruyoruz; büyümeyi, direnmeyi, söylemeyi ve dili, büyüyü öğrendiğimiz gibi şimdi de varoluşun temel meselesini ve en büyük korkuyu karşımızda buluyoruz: yaşıyoruz ve öleceğiz. Varız ve var olmayacağız. Başlamıştık ve biteceğiz. Ama yok olmayacağız, diyor; kendini akışa bırak bedenin yaşlanırken ve öteler çağırırken seni, ama ne olursa olsun kadim dilini öğrenerek hayatın, yolcu olduğunu bilerek bu alemlerde, sen de yürüyüşünü ahenkle sürdür ve zamanı geldiğinde asanı koy kenara ve karanlık kalmış ötelere korkmadan git, diyor bizlere.

Ursula K. Le Guin'in okuduğum tüm eserleri içerisinde, nice okuduğum kitap arasında Yerdeniz dünyası ışıl ışıl parlıyor. Mutlaka okumalısınız.
Serinin ilk iki kitabına göre daha sakin ilerledi ve yeni karaktere ısınmak biraz zaman aldı. Tenar'ı görmeyi çok istedim ama 4.kitaba sakladı sanıyorum yazar. Üçleme için güzel bir sondu. Denizler içinde okuyucu da batıp çıkıyor, artık karayı görmek istiyor.Karakterlerimizin son uğradığı yer, sanki bir ütopya gibiydi. Kadınlar ve erkekler beraber çalışıyorlar, güzellik iyilik vs. Ütopya amaçlı mı böyle yapıldı bilemiyorum tabii ki ama güzel detaylardı. ^^
An itibarıyla yerdeniz 3. Kitabı bitirdim. Ilk kitapta yerdeniz dünyası ve ged ila tanışmak keyif vermişti.2. Kitapta rahibenin labirentte izlediği kişinin ged olduğunu öğrenmek kitaba heyecan katmıştı.3 kitapta ise bir kehanet verilmesi ve adım adım gerçekleşeceğini bilmeniz sıkıcıydı spoiler değil merak etmeyin kehaneti okur okumaz tahmin ediyorsunuz konun ilerleyişini o kısım verilmemiş ve sonunda anlatılmış olsaydı kitap ilk iki kitaba göre daha etkileyici olabilirdi. Düşman garipti ve bence basitti ilk iki kitapta birincide hatalarıyla savaşması ikincide geleneklerle savaşması sonucunda bu kitap ise ölüm o da muallak bir kavram pek beğenemedim o yüzden 10 yıldız veremedim. Yanı unutmamak gerekir kitapların okunma zamanları vardır eğer doğru zamanda doğru kitabı okursak maksimum etkiyi yaşarız. Böyle büyük bir eser ya yanlış zamanda ya da yanlış kitap seçiminde bulunarak tam etkiyi alamadım. Keyifli okumalar...
Genel olarak beğendim açıkçası hikayenin başlangıcından itibaren nasıl biteceğini az çok tahmin etmeye başlaşmıştım nitekim şaşırtmadı kral olacak çocuk, beraber çıkılan yolculuk ve son olarak tüm gücünü feda edip herkesi kurtarma. Zaten gidişat da bize bazı cümlelerle bu olanların ipuçları veriliyordu güzel bir şekilde bitti tatmin etti ama şaşırtmadı.
Serinin üçüncü kitabını da keyifle bitirmiş bulunmaktayım. Çalıştığım için kitap okuma süreci aksamasın diye erken kalkıyorum ama yetmiyor. Yinede bitiyor işte. Ged'in bu serüveninde bir de yardımcısı var. Kitaba renk kattığını düşünüyorum. Bazı şeyler başka türlü de olabilirdi desemde bu şekilde de seviyorum elbette seriyi. Yaşlanan ve başbüyücü olan Ged'i bu sefer daha karanlık ve daha kötü güçler bekliyordu. Seri ilerledikçe tehlikeler de seviye atlıyor.
Serinin, okuması en zor kitabı diyebilirim. Ancak buna rağmen merak asla terk etmedi beni. Bir sonraki bölümde ne olacak diye merak ederken bir sonraki bölüm ne zaman gelecek diye sabırsız bir bekleyiş sarıyor insanı. Betimlemeler öyle güzel ve ayrıntılı ki; kendimi bir filmin sahnesini izlerken buldum çoğu zaman. Sona ulaştığımda ise keşke bir filmi olsa ve tüm bu yaşananlar bir gerçeklik kazansa diye iç geçirdim. Kafamın içinde çok fazla dünya var ve Yer Deniz içlerinde en "sıkısı"
Le Guin, Yerdeniz'in ilk kitabından ana karakterin büyümesini, ikincisinde yetişkinliği ve atıldığı bir macerayı ve ölümü konu aldığı üçüncü kitapta ise ölümle yüzleşmesini anlatıyor. Ölüm nedir? Peki, yaşam? Yazar her ikisinin de elin iki yüzü olduğunu söylüyor. İkisi de bir şey olmasına rağmen hiçbir zaman aynı şey değildir.
Kitapla ilgili incelemem: http://kitapokurum.blogspot.com/...-sahil-yerdeniz.html
"Neden kötülüğü sadece insanların yapabileceğini söylediğinizi anladım. Köpekbalıkları bile masum aslında;
öldürmek zorunda oldukları için öldürüyorlar.
İşte bu yüzden başka hiçbir şey
bize karşı duramaz.
Dünyada sadece tek bir şey
kötü yürekli bir insana karşı durabilir.
O da başka bir insandır.
Ayıbımız da yatar şerefimiz.
Sadece bizim ruhumuz,
kötülüğe açık olan ruhumuz,
onu yenmeye muktedirdir."
Ursula K. Le Guin
Metis Yayıncılık - Yerdeniz Üçlemesi 3
''Ölüm ve yaşam aynı şeydir aynı bir elin iki yüzü gibi, avucun içi ve elin tersi gibi. Ama yine de avuç içi ile elin tersi aynı şey değildir... Ne ayrılabilirler ne de birleştirilebilirler."
Bir insanı aldatabilirsin. Bir yılandan veya önlerinde duran bir parmaktan büyülenen tavuklar gibidirler. İnsanlar tavuklar gibidir. Ama sonunda aldatıldıklarını, dolandırıldıklarını anlarlar ve kızarak bu tür şeylerden zevk almamaya başlarlar.
"Çocuk yalnızca ölümün var olduğunu değil, ölümün olduğunu,
öleceğini anladığı anda çocukluk biter ve yeni hayat başlar.
Bu da büyümedir, ama daha geniş bir anlamda."
Arren, gökyüzünün önündeki meyve bahçelerinin kömürleşmiş ağaçlarına ve adanın kara yıkıntısına baktı; yüzünde katı bir ifade vardı. "Ağaçların günahı neymiş?" dedi. "Kendi suçları yüzünden otları cezalandırmak zorunda mıydılar? İnsanlar çok vahşi, başka insanlarla bir alıp veremedikleri var diye toprakları ateşe vermiş olmalılar."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
En Uzak Sahil
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 3
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420792
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Farthest Shore
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
"Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı En Uzak Sahil ölüm hakkında. İlk iki kitap yaşadığım ve atlattığım şeyler hakkındaydı. En Uzak Sahil' de konu edilen şeyi ise yaşayıp atlatamazsınız. Bu bana genç okurlar için çok uygun bir konu gibi gelmişti, çünkü çocuk yalnızca ölümün varolduğunu değil, çocuklar ölümün yoğun bir biçimde farkındadırlar, kendisinin de ölümlü olduğunu, öleceğini anladığı anda, çocukluk biter ve yeni hayat başlar. Bu da büyümedir, ama daha geniş bir bağlamda."
- Ursula K. Le Guin
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 265 okur

  • Habib Küçük
  • Hakan ŞAHİN
  • Dilek K
  • Aynon S
  • Halime Özkan
  • Ceyda Özmen
  • Melih Ramiz
  • Ahmet Turan AKGÜNEŞ
  • l'appel du vide
  • Defne Aktürk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.8
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%11.3
25-34 Yaş
%30.8
35-44 Yaş
%35.3
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.6
Erkek
%42.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.4 (19)
9
%25.9 (22)
8
%34.1 (29)
7
%14.1 (12)
6
%2.4 (2)
5
%0
4
%1.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0