En Uzak Sahil Yerdeniz Üçlemesi 3

8,4/10  (55 Oy) · 
189 okunma  · 
56 beğeni  · 
1.502 gösterim
"Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı En Uzak Sahil ölüm hakkında. İlk iki kitap yaşadığım ve atlattığım şeyler hakkındaydı. En Uzak Sahil' de konu edilen şeyi ise yaşayıp atlatamazsınız. Bu bana genç okurlar için çok uygun bir konu gibi gelmişti, çünkü çocuk yalnızca ölümün varolduğunu değil, çocuklar ölümün yoğun bir biçimde farkındadırlar, kendisinin de ölümlü olduğunu, öleceğini anladığı anda, çocukluk biter ve yeni hayat başlar. Bu da büyümedir, ama daha geniş bir bağlamda."
- Ursula K. Le Guin
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  207
 • ISBN:
  9789753420792
 • Orijinal Adı:
  The Farthest Shore
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Serinin ilk iki kitabına göre daha sakin ilerledi ve yeni karaktere ısınmak biraz zaman aldı. Tenar'ı görmeyi çok istedim ama 4.kitaba sakladı sanıyorum yazar. Üçleme için güzel bir sondu. Denizler içinde okuyucu da batıp çıkıyor, artık karayı görmek istiyor.Karakterlerimizin son uğradığı yer, sanki bir ütopya gibiydi. Kadınlar ve erkekler beraber çalışıyorlar, güzellik iyilik vs. Ütopya amaçlı mı böyle yapıldı bilemiyorum tabii ki ama güzel detaylardı. ^^

Furkan Doğan 
21 Oca 01:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Genel olarak beğendim açıkçası hikayenin başlangıcından itibaren nasıl biteceğini az çok tahmin etmeye başlaşmıştım nitekim şaşırtmadı kral olacak çocuk, beraber çıkılan yolculuk ve son olarak tüm gücünü feda edip herkesi kurtarma. Zaten gidişat da bize bazı cümlelerle bu olanların ipuçları veriliyordu güzel bir şekilde bitti tatmin etti ama şaşırtmadı.

Mustafa iz 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

An itibarıyla yerdeniz 3. Kitabı bitirdim. Ilk kitapta yerdeniz dünyası ve ged ila tanışmak keyif vermişti.2. Kitapta rahibenin labirentte izlediği kişinin ged olduğunu öğrenmek kitaba heyecan katmıştı.3 kitapta ise bir kehanet verilmesi ve adım adım gerçekleşeceğini bilmeniz sıkıcıydı spoiler değil merak etmeyin kehaneti okur okumaz tahmin ediyorsunuz konun ilerleyişini o kısım verilmemiş ve sonunda anlatılmış olsaydı kitap ilk iki kitaba göre daha etkileyici olabilirdi. Düşman garipti ve bence basitti ilk iki kitapta birincide hatalarıyla savaşması ikincide geleneklerle savaşması sonucunda bu kitap ise ölüm o da muallak bir kavram pek beğenemedim o yüzden 10 yıldız veremedim. Yanı unutmamak gerekir kitapların okunma zamanları vardır eğer doğru zamanda doğru kitabı okursak maksimum etkiyi yaşarız. Böyle büyük bir eser ya yanlış zamanda ya da yanlış kitap seçiminde bulunarak tam etkiyi alamadım. Keyifli okumalar...

Kitaptan 29 Alıntı

Kötülük
"Neden kötülüğü sadece insanların yapabileceğini söylediğinizi anladım. Köpekbalıkları bile masum aslında;
öldürmek zorunda oldukları için öldürüyorlar.
İşte bu yüzden başka hiçbir şey
bize karşı duramaz.
Dünyada sadece tek bir şey
kötü yürekli bir insana karşı durabilir.
O da başka bir insandır.
Ayıbımız da yatar şerefimiz.
Sadece bizim ruhumuz,
kötülüğe açık olan ruhumuz,
onu yenmeye muktedirdir."

En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Metis Yayıncılık - Yerdeniz Üçlemesi 3)En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Metis Yayıncılık - Yerdeniz Üçlemesi 3)

"Ölmek, kendini yitirmek ve diğerlerine katılmaktır." - Ursula K. Le Guin
"Çocuk yalnızca ölümün var olduğunu değil, ölümün olduğunu,
öleceğini anladığı anda çocukluk biter ve yeni hayat başlar.
Bu da büyümedir, ama daha geniş bir anlamda."

En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Metis Yayınları)En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Metis Yayınları)
arden 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Arren, gökyüzünün önündeki meyve bahçelerinin kömürleşmiş ağaçlarına ve adanın kara yıkıntısına baktı; yüzünde katı bir ifade vardı. "Ağaçların günahı neymiş?" dedi. "Kendi suçları yüzünden otları cezalandırmak zorunda mıydılar? İnsanlar çok vahşi, başka insanlarla bir alıp veremedikleri var diye toprakları ateşe vermiş olmalılar."

En Uzak Sahil, Ursula K. Le GuinEn Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin
Seda 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Geçmişi inkar etmek, geleceği inkar etmektir. İnsan kendi alın yazısını kendi yazamaz: Ya kabul eder, ya inkar eder. Eğer üvez ağacının kökleri derinde değilse, başı göğe ermez."

En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Sayfa 34)En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Sayfa 34)
Esma Tezgi 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sözcük sessizlikte duyulmalı, yıldızları görmek için karanlık gerek.

En Uzak Sahil, Ursula K. Le GuinEn Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin
Gallizenæ 
 23 Oca 22:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"O yüzden onlarla bir mi olmalıydım? Onların hareketlerinin benimkileri yönetmesine izin mi vermeliydim? Onlar yerine bir seçim yapmam, ama onların da benim yerime bir seçim yapmalarına izin vermem!" Arren, bunları düşünerek sessizleşti. Sonra büyücü yavaşça konuşarak, "Yapılan bir eylemin, öyle gençlerin zannettikleri gibi, insanın bir taşı yerden alıp fırlatmasından, o taşın bir yere çarpması veya sıyırıp geçmesinden, böylece de bu işin bitmiş olmasından ibaret olmadığını görebiliyor musun Arren?" dedi, "Taş yerden kaldırıldığında, yer hafifler; onu tutan el de ağırlaşır. Fırlatıldığında, yıldızların dolanımları tepki verir ve vurduğu veya düştüğü yerde
evren değişmiş olur. Her eylem, bütünün dengesine dayanır. Rüzgârlar ve denizler, suyun, yerin, ışığın gücü ve bunların hepsinin yaptıkları; tüm hayvanlar ve yeşilliklerin yaptıkları iyi ve doğru olarak yapılmaktadır. Muvazene'nin içindeki tüm bu eylemler. Tayfunlardan, büyük balinaların seslerinden kuru bir dalın düşmesine ve sivrisineğin uçmasına kadar her şey, bütünün dengesi içinde yapılmaktadır. Fakat bizim, dünya ve birbirimiz üzerinde gücümüz olduğuna göre, yaprağın, balinanın ve rüzgârın kendiliğinden yaptığı şeyi öğrenmemiz gerekir. Dengeyi korumayı öğrenmemiz gerekir. Aklımız olduğuna göre, cahilce hareket etmemeliyiz. Seçme şansımız olduğuna göre, sorumsuzca davranmamalıyız. Ben kim oluyorum da bunu yapabilecek gücüm olmasına rağmen insanların gelecekleriyle oynayarak onları ödüllendireyim veya cezalandırayım?"

En Uzak Sahil, Ursula K. Le GuinEn Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin
Gökhan 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünyada sadece tek bir şey kötü yürekli bir insana karşı durabilir. O da başka bir insandır. Ayıbımızda yatar şerefimiz. Sadece bizim ruhumuz, kötülüğe açık olan ruhumuz, onu yenmeye muktedirdir."

En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Metis)En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Metis)
3 /