En Uzak Sahil Yerdeniz Üçlemesi 3

8,5/10  (71 Oy) · 
232 okunma  · 
70 beğeni  · 
1.749 gösterim
"Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı En Uzak Sahil ölüm hakkında. İlk iki kitap yaşadığım ve atlattığım şeyler hakkındaydı. En Uzak Sahil' de konu edilen şeyi ise yaşayıp atlatamazsınız. Bu bana genç okurlar için çok uygun bir konu gibi gelmişti, çünkü çocuk yalnızca ölümün varolduğunu değil, çocuklar ölümün yoğun bir biçimde farkındadırlar, kendisinin de ölümlü olduğunu, öleceğini anladığı anda, çocukluk biter ve yeni hayat başlar. Bu da büyümedir, ama daha geniş bir bağlamda."
- Ursula K. Le Guin
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  207
 • ISBN:
  9789753420792
 • Orijinal Adı:
  The Farthest Shore
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Cem 
 11 Mar 20:41 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ursula K. Le Guin'in inceliklerle, edebiyatla ilmek ilmek ördüğü güzel Yerdeniz'ini okumaya devam...

En Uzak Sahil, Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı. İlk kitap Yerdeniz Büyücüsü'nde Çevik Atmaca yani kadim dildeki adıyla Ged'in büyümesini, Yerdeniz'deki başbüyücü olmasını ve bu arada kendi gölgesiyle yüzleşerek hayattaki yerini anlamasını anlatıyordu Le Guin.

İkinci kitap Atuan Mezarları, muazzam güzellikteki hikâyesiyle kendi kör inançlarını yıkarak yaşamayı ve Ged'in yardımıyla kendisi olmayı öğrenmeyi seçen Tenar'ı anlatıyordu.

En Uzak Sahil'de yazar bize hayatı ve ölümü anlatıyor. Ölmeyi kabullenemeyen, Yerdeniz'de ve bütün âlemlerde dengenin bozulmasına yol açan karakterleri aracılığıyla ölüm korkusu, yok olma korkusu, yaşlanmak, göçmek, kaybolmak korkularıyla titreyen, debelenen karakterleri aracılığıyla bu korkunun çözümünü gösteriyor: kabullenmek, gitmeyi öğrenmek, dengeye hürmet göstermek, ve cesaretle korkumuzun gözlerine bakabilmek.

Ursula K. Le Guin'in en azından benim okuduğum eserlerindeki atmosfer burada, en az Atuan Mezarları ve Yerdeniz Büyücüsü'ndeki gibi, son derece güzel, son derece yumuşak, hiç acele etmeyen, inandırıcılığı bozan o hızlı, başdöndürücü yalan ve uydurma kurgulardan uzak, kendi anlattığı öyküye kendisi de inanan ve bunu aheste akışıyla sağlayan diliyle yaratılıyor bir kez daha. Bu dil, kesinlikle ilmek ilmek dokuyor öyküsünü, karakterlerine kendilerinin gerçekliğini, sahiciliğini hissettirmek için zaman tanıyor, ve onların diliyle sanki o kadim lisandaki kelimeler gibi bize söylettiriyor cümlelerini. Ged de, Arren de, ejderha Orm Embar da Yerdeniz'de gerçekten varlar gibi geliyor bize; bu dil, bu söyleyiş biçimi bu gerçekliği hissettiriyor.

En Uzak Sahil, bir yandan da aynen önceki iki kitap gibi bir büyüme öyküsü. Önce Ged'in, sonra Tenar'ın ve şimdi de Arren'in büyüme öyküsünü okurken kitapta sözü edilen dengenin içerisinde biz de dönüp duruyoruz; büyümeyi, direnmeyi, söylemeyi ve dili, büyüyü öğrendiğimiz gibi şimdi de varoluşun temel meselesini ve en büyük korkuyu karşımızda buluyoruz: yaşıyoruz ve öleceğiz. Varız ve var olmayacağız. Başlamıştık ve biteceğiz. Ama yok olmayacağız, diyor; kendini akışa bırak bedenin yaşlanırken ve öteler çağırırken seni, ama ne olursa olsun kadim dilini öğrenerek hayatın, yolcu olduğunu bilerek bu alemlerde, sen de yürüyüşünü ahenkle sürdür ve zamanı geldiğinde asanı koy kenara ve karanlık kalmış ötelere korkmadan git, diyor bizlere.

Ursula K. Le Guin'in okuduğum tüm eserleri içerisinde, nice okuduğum kitap arasında Yerdeniz dünyası ışıl ışıl parlıyor. Mutlaka okumalısınız.

Serinin ilk iki kitabına göre daha sakin ilerledi ve yeni karaktere ısınmak biraz zaman aldı. Tenar'ı görmeyi çok istedim ama 4.kitaba sakladı sanıyorum yazar. Üçleme için güzel bir sondu. Denizler içinde okuyucu da batıp çıkıyor, artık karayı görmek istiyor.Karakterlerimizin son uğradığı yer, sanki bir ütopya gibiydi. Kadınlar ve erkekler beraber çalışıyorlar, güzellik iyilik vs. Ütopya amaçlı mı böyle yapıldı bilemiyorum tabii ki ama güzel detaylardı. ^^

Mustafa iz 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

An itibarıyla yerdeniz 3. Kitabı bitirdim. Ilk kitapta yerdeniz dünyası ve ged ila tanışmak keyif vermişti.2. Kitapta rahibenin labirentte izlediği kişinin ged olduğunu öğrenmek kitaba heyecan katmıştı.3 kitapta ise bir kehanet verilmesi ve adım adım gerçekleşeceğini bilmeniz sıkıcıydı spoiler değil merak etmeyin kehaneti okur okumaz tahmin ediyorsunuz konun ilerleyişini o kısım verilmemiş ve sonunda anlatılmış olsaydı kitap ilk iki kitaba göre daha etkileyici olabilirdi. Düşman garipti ve bence basitti ilk iki kitapta birincide hatalarıyla savaşması ikincide geleneklerle savaşması sonucunda bu kitap ise ölüm o da muallak bir kavram pek beğenemedim o yüzden 10 yıldız veremedim. Yanı unutmamak gerekir kitapların okunma zamanları vardır eğer doğru zamanda doğru kitabı okursak maksimum etkiyi yaşarız. Böyle büyük bir eser ya yanlış zamanda ya da yanlış kitap seçiminde bulunarak tam etkiyi alamadım. Keyifli okumalar...

Furkan Doğan 
21 Oca 01:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Genel olarak beğendim açıkçası hikayenin başlangıcından itibaren nasıl biteceğini az çok tahmin etmeye başlaşmıştım nitekim şaşırtmadı kral olacak çocuk, beraber çıkılan yolculuk ve son olarak tüm gücünü feda edip herkesi kurtarma. Zaten gidişat da bize bazı cümlelerle bu olanların ipuçları veriliyordu güzel bir şekilde bitti tatmin etti ama şaşırtmadı.

Kitaptan 31 Alıntı

Kötülük
"Neden kötülüğü sadece insanların yapabileceğini söylediğinizi anladım. Köpekbalıkları bile masum aslında;
öldürmek zorunda oldukları için öldürüyorlar.
İşte bu yüzden başka hiçbir şey
bize karşı duramaz.
Dünyada sadece tek bir şey
kötü yürekli bir insana karşı durabilir.
O da başka bir insandır.
Ayıbımız da yatar şerefimiz.
Sadece bizim ruhumuz,
kötülüğe açık olan ruhumuz,
onu yenmeye muktedirdir."

En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Metis Yayıncılık - Yerdeniz Üçlemesi 3)En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Metis Yayıncılık - Yerdeniz Üçlemesi 3)

"Ölmek, kendini yitirmek ve diğerlerine katılmaktır." - Ursula K. Le Guin
"Çocuk yalnızca ölümün var olduğunu değil, ölümün olduğunu,
öleceğini anladığı anda çocukluk biter ve yeni hayat başlar.
Bu da büyümedir, ama daha geniş bir anlamda."

En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Metis Yayınları)En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Metis Yayınları)
Ferdi Yılmaz 
 08 Şub 23:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dokuz - Orm Embar
"İyi bir bir adam nedir, Arren? İyi bir adam, kötülük yapmayan, karanlıktaki kapıyı açmayan, içinde karanlık bulunmayan adam mıdır? Bir daha bak delikanlı. Biraz daha ileri bak; varman gereken yere varabilmen için ögrendiğin şeylere ihtiyacın olacak. Kendi içine bak! Gel, diyen bir ses duymamış mıydın sen? Onu izlememiş miydin?"

En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Sayfa 148 - undefined)En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Sayfa 148 - undefined)
arden 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Arren, gökyüzünün önündeki meyve bahçelerinin kömürleşmiş ağaçlarına ve adanın kara yıkıntısına baktı; yüzünde katı bir ifade vardı. "Ağaçların günahı neymiş?" dedi. "Kendi suçları yüzünden otları cezalandırmak zorunda mıydılar? İnsanlar çok vahşi, başka insanlarla bir alıp veremedikleri var diye toprakları ateşe vermiş olmalılar."

En Uzak Sahil, Ursula K. Le GuinEn Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin
Seda 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Geçmişi inkar etmek, geleceği inkar etmektir. İnsan kendi alın yazısını kendi yazamaz: Ya kabul eder, ya inkar eder. Eğer üvez ağacının kökleri derinde değilse, başı göğe ermez."

En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Sayfa 34)En Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin (Sayfa 34)
Esma Tezgi 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sözcük sessizlikte duyulmalı, yıldızları görmek için karanlık gerek.

En Uzak Sahil, Ursula K. Le GuinEn Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin
Ceyhun Tansu Ebinç 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güvenlik
sadece kaybetmeye razı olduğumuz şey bizimdir... Bizim acımız, hazinemiz ve insanlığımız olan bu benlik, sürekli değil. Değişir; gider, denizdeki bir dalga gibi. Tek bir dalgayı kurtarmak, kendini kurtarmak için denizin sakinleşmesini, gelgitlerin durmasını mı istersin? Kendi güvenliğini satın almak için, ellerinin hünerini, kalbinin arzusunu ve aklının açlığını feda eder miydin?"

En Uzak Sahil, Ursula K. Le GuinEn Uzak Sahil, Ursula K. Le Guin
4 /