Adı:
En Uzak Sahil
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 3
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420792
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Farthest Shore
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
"Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı En Uzak Sahil ölüm hakkında. İlk iki kitap yaşadığım ve atlattığım şeyler hakkındaydı. En Uzak Sahil' de konu edilen şeyi ise yaşayıp atlatamazsınız. Bu bana genç okurlar için çok uygun bir konu gibi gelmişti, çünkü çocuk yalnızca ölümün varolduğunu değil, çocuklar ölümün yoğun bir biçimde farkındadırlar, kendisinin de ölümlü olduğunu, öleceğini anladığı anda, çocukluk biter ve yeni hayat başlar. Bu da büyümedir, ama daha geniş bir bağlamda."
- Ursula K. Le Guin
(Tanıtım Bülteninden)
207 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Ursula K. Le Guin'in inceliklerle, edebiyatla ilmek ilmek ördüğü güzel Yerdeniz'ini okumaya devam...

En Uzak Sahil, Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı. İlk kitap Yerdeniz Büyücüsü'nde Çevik Atmaca yani kadim dildeki adıyla Ged'in büyümesini, Yerdeniz'deki başbüyücü olmasını ve bu arada kendi gölgesiyle yüzleşerek hayattaki yerini anlamasını anlatıyordu Le Guin.

İkinci kitap Atuan Mezarları, muazzam güzellikteki hikâyesiyle kendi kör inançlarını yıkarak yaşamayı ve Ged'in yardımıyla kendisi olmayı öğrenmeyi seçen Tenar'ı anlatıyordu.

En Uzak Sahil'de yazar bize hayatı ve ölümü anlatıyor. Ölmeyi kabullenemeyen, Yerdeniz'de ve bütün âlemlerde dengenin bozulmasına yol açan karakterleri aracılığıyla ölüm korkusu, yok olma korkusu, yaşlanmak, göçmek, kaybolmak korkularıyla titreyen, debelenen karakterleri aracılığıyla bu korkunun çözümünü gösteriyor: kabullenmek, gitmeyi öğrenmek, dengeye hürmet göstermek, ve cesaretle korkumuzun gözlerine bakabilmek.

Ursula K. Le Guin'in en azından benim okuduğum eserlerindeki atmosfer burada, en az Atuan Mezarları ve Yerdeniz Büyücüsü'ndeki gibi, son derece güzel, son derece yumuşak, hiç acele etmeyen, inandırıcılığı bozan o hızlı, başdöndürücü yalan ve uydurma kurgulardan uzak, kendi anlattığı öyküye kendisi de inanan ve bunu aheste akışıyla sağlayan diliyle yaratılıyor bir kez daha. Bu dil, kesinlikle ilmek ilmek dokuyor öyküsünü, karakterlerine kendilerinin gerçekliğini, sahiciliğini hissettirmek için zaman tanıyor, ve onların diliyle sanki o kadim lisandaki kelimeler gibi bize söylettiriyor cümlelerini. Ged de, Arren de, ejderha Orm Embar da Yerdeniz'de gerçekten varlar gibi geliyor bize; bu dil, bu söyleyiş biçimi bu gerçekliği hissettiriyor.

En Uzak Sahil, bir yandan da aynen önceki iki kitap gibi bir büyüme öyküsü. Önce Ged'in, sonra Tenar'ın ve şimdi de Arren'in büyüme öyküsünü okurken kitapta sözü edilen dengenin içerisinde biz de dönüp duruyoruz; büyümeyi, direnmeyi, söylemeyi ve dili, büyüyü öğrendiğimiz gibi şimdi de varoluşun temel meselesini ve en büyük korkuyu karşımızda buluyoruz: yaşıyoruz ve öleceğiz. Varız ve var olmayacağız. Başlamıştık ve biteceğiz. Ama yok olmayacağız, diyor; kendini akışa bırak bedenin yaşlanırken ve öteler çağırırken seni, ama ne olursa olsun kadim dilini öğrenerek hayatın, yolcu olduğunu bilerek bu alemlerde, sen de yürüyüşünü ahenkle sürdür ve zamanı geldiğinde asanı koy kenara ve karanlık kalmış ötelere korkmadan git, diyor bizlere.

Ursula K. Le Guin'in okuduğum tüm eserleri içerisinde, nice okuduğum kitap arasında Yerdeniz dünyası ışıl ışıl parlıyor. Mutlaka okumalısınız.
207 syf.
·8/10
Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı. Diğer kitaplardaki gibi olaylar büyücümüz Ged’in çevresinde gelişiyor. Bu kitapta da bir düşmanı var. Bu düşman bütün dünyayı etkisi altına almış,büyücülerin büyücülük yapmasına engel olan ve herkesin gözünü ölümsüzlükle boyayan bir düşman. Ged de o düşmanı bulmak ve ortadan kaldırmak istiyor , ölümsüzlüğe inanmıyor ve asla ölümsüz olmak istemiyor. Bu kez yol arkadaşı olarak bir prens olan Arren’i alıyor. Aslında büyücülerle düşman olan ejderhaların bile yardımına ihtiyaç duydukları anlat oluyor. Ölümsüzlük ve ölümü anlatan bir kitap olmuş . Ölüm korkusundan bahsediyor. İnsanların ölümsüz olma isteğinden.
Yine çok sürükleyiciydi tabii ki. Diğer kitapların incelemesinde de belirttiğim gibi kitabı metisin 6 kitabı tek ciltte topladığı versiyondan okuyorum inceleme kolay olsun diye her kitabın sonunda incelemesini yapıyorum.
Yoğun olduğum ve bir sürü şeyle uğraştığım için ara vermeme rağmen yine de sürükleyici etkisini kaybetmedi bende . Bu seriyi herkese tavsiye ederim
207 syf.
Serinin ilk iki kitabına göre daha sakin ilerledi ve yeni karaktere ısınmak biraz zaman aldı. Tenar'ı görmeyi çok istedim ama 4.kitaba sakladı sanıyorum yazar. Üçleme için güzel bir sondu. Denizler içinde okuyucu da batıp çıkıyor, artık karayı görmek istiyor.Karakterlerimizin son uğradığı yer, sanki bir ütopya gibiydi. Kadınlar ve erkekler beraber çalışıyorlar, güzellik iyilik vs. Ütopya amaçlı mı böyle yapıldı bilemiyorum tabii ki ama güzel detaylardı. ^^
207 syf.
·9/10
Yerdeniz serisinin 3. kitabı olan En Uzak Sahil'in genel konusu ölümü kabul etmek/bilmek olarak bahsedilmektedir. Fakat kitap ölümün yanı sıra bitirebilmeyi, bitirmeyi kabul etmeyi ve bitirdikten sonra başlayacak olan dönemin de varlığını kabul edebilmeyi anlatıyor. Yerdeniz'de hissedilen tutukluğa, kaynakların kurumasına ve büyülerin tutmayaya başlamasına istinaden yola çıkan Ged ve Arren'in serüveni ve kitabın aheste ilerleyişi bana eskiye saplanıp kalan ve bir şekilde yeni içerisinde ilerleyemen insanın halini hatırlatıyor. Her serisinde bir yaşam dersi bulunduran Yerdeniz Serisi, 3. serisinde de ölümü/bir şeyleri sonlandırmanın ve bir şeylerin (belki hayatımızın belki de bir dönemin) biteceğini kabul etmenin hayatta hem bizim için hem de doğanın dengesi için ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.
207 syf.
·8/10
An itibarıyla yerdeniz 3. Kitabı bitirdim. Ilk kitapta yerdeniz dünyası ve ged ila tanışmak keyif vermişti.2. Kitapta rahibenin labirentte izlediği kişinin ged olduğunu öğrenmek kitaba heyecan katmıştı.3 kitapta ise bir kehanet verilmesi ve adım adım gerçekleşeceğini bilmeniz sıkıcıydı spoiler değil merak etmeyin kehaneti okur okumaz tahmin ediyorsunuz konun ilerleyişini o kısım verilmemiş ve sonunda anlatılmış olsaydı kitap ilk iki kitaba göre daha etkileyici olabilirdi. Düşman garipti ve bence basitti ilk iki kitapta birincide hatalarıyla savaşması ikincide geleneklerle savaşması sonucunda bu kitap ise ölüm o da muallak bir kavram pek beğenemedim o yüzden 10 yıldız veremedim. Yanı unutmamak gerekir kitapların okunma zamanları vardır eğer doğru zamanda doğru kitabı okursak maksimum etkiyi yaşarız. Böyle büyük bir eser ya yanlış zamanda ya da yanlış kitap seçiminde bulunarak tam etkiyi alamadım. Keyifli okumalar...
207 syf.
·Beğendi·8/10
Genel olarak beğendim açıkçası hikayenin başlangıcından itibaren nasıl biteceğini az çok tahmin etmeye başlaşmıştım nitekim şaşırtmadı kral olacak çocuk, beraber çıkılan yolculuk ve son olarak tüm gücünü feda edip herkesi kurtarma. Zaten gidişat da bize bazı cümlelerle bu olanların ipuçları veriliyordu güzel bir şekilde bitti tatmin etti ama şaşırtmadı.
207 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Serinin üçüncü kitabını da keyifle bitirmiş bulunmaktayım. Çalıştığım için kitap okuma süreci aksamasın diye erken kalkıyorum ama yetmiyor. Yinede bitiyor işte. Ged'in bu serüveninde bir de yardımcısı var. Kitaba renk kattığını düşünüyorum. Bazı şeyler başka türlü de olabilirdi desemde bu şekilde de seviyorum elbette seriyi. Yaşlanan ve başbüyücü olan Ged'i bu sefer daha karanlık ve daha kötü güçler bekliyordu. Seri ilerledikçe tehlikeler de seviye atlıyor.
207 syf.
·963 günde·8/10
En Uzak Sahil, benim için okuması oldukça uzun süren bir eser. Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı ve yazarın büyümeyi ölüm üzerinden işlediği bir kitap.

En Uzak Sahil bence ilk iki kitaba göre eksikleri olan bir kitap. Gözden kaçan bir eksiklik değil de bilerek boş bırakılan bir eksiklik gibi. İlk iki kitaba göre çünkü ilk iki kitapta olan olay örgüsü ve karakterler size karakterin evrileceği noktayı kolayca teşhis edebilme imkanı sağlarken bu kitapta elinizdekiler kısıtlı ve büyümeyi gözlemleyemiyorsunuz. Yani yavaş yavaş olaylarla gelişen değil de daha çok soyut alanda ilerleyen bir büyüme.

Kitabın ana teması ölüm ve ölümden kaçmak. Büyümek ise ölümü kabullenebilmek ile oluyor. Ama bu kabulleniş sadece ölüme inanmak ile değil, yaşamanın neticesi olan ölümün bize de uğrayacağına ve yaşama değer katanın da bu olduğuna inanmak ile oluyor.
207 syf.
·60 günde·8/10
Serinin, okuması en zor kitabı diyebilirim. Ancak buna rağmen merak asla terk etmedi beni. Bir sonraki bölümde ne olacak diye merak ederken bir sonraki bölüm ne zaman gelecek diye sabırsız bir bekleyiş sarıyor insanı. Betimlemeler öyle güzel ve ayrıntılı ki; kendimi bir filmin sahnesini izlerken buldum çoğu zaman. Sona ulaştığımda ise keşke bir filmi olsa ve tüm bu yaşananlar bir gerçeklik kazansa diye iç geçirdim. Kafamın içinde çok fazla dünya var ve Yer Deniz içlerinde en "sıkısı"
207 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Hayatlarını belirli sınırlar içerisinde yaşayan insanların, dünyalarını kesin çizgilerle tanımlamasının ötesine çıkmak için bir bilet bu kitap. Bir insanın zihninde "en uzak" olarak tanımladığı sınırın hep daha da ötesi olabileceğini, belirlilik denen şeyin aslında insanın en büyük güdülerinden olan ümit etmekle aynı düzlemde dahi bulunamayacağını, insanın dünyanın ta kendisi gibi, zıtlıkların bir araya geldiği bir öz olduğu ve onu hem iyi, hem de kötü yapabilen şeyin aslında "insan olmak" anlamına geldiği gibi yoğun alt metinlerle boğuşmak; ama bunu yaparken de keyif almak istiyorsanız okumanız gereken bir kitap. Elbette şunu da belirtmem gerekir ki, bu derin mesajlara, alt metinlere ve felsefi saptamalara hiç dikkat etmeden kitabı bir çırpıda okuyup bitirmiş de olabilirsiniz. Zira hikayesi düz, çağrışımsız haliyle okunduğunda bile okuyucunun zamanının güzel geçmesini sağlıyor. Yerdeniz serisinde en önemli hususlardan birisi zamanın nasıl geçtiğini kavramanıza izin vermemesi.
207 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Yerdeniz Büyücüsü'nü okurken sık sık sessiz çığlıklar attım: "Bu ne muazzam bir kitap böyle" diye. Atuan Mezarları (bence) kurgu bakımından en sağlam olan kitaptı; o yüzden de favorim oldu. En Uzak Sahil'in kurgusu zayıf da olsa, vermek istediği mesajın barizliği açısından en başarılı olanıydı; ara ara İhsan Oktay Anar'ı hatırlatması da cabası. Tehanu; üçlemenin yıllar sonra gelen devam kitabı. Sürprizlerle dolu Tehanu, son kitap olan Öteki Rüzgar'da bizi bekleyen muhteşem sonun da sinyalini veriyor. Serinin 5. kitabı olan Yerdeniz Öyküleri'nde ise bambaşka karakterlerin başrolde olduğu 5 farklı öykü okuyoruz. Bu öykülerde zaman zaman bildiğimiz karakterlerden de bahsedilmesi ve elbette öykülerin Yerdeniz coğrafyasında geçmesi, kitabı seriye dahil ediyor. Hiç çevirmek istemediğim o son sayfayı da çevirdiğime göre şunu söyleyebilirim ki: Evet, seri bitti ama benim Ursula K. Le Guin'le işim bitmedi. Çünkü o muhteşem bir yazar, benim için adeta ikinci Saramago oldu. Onun yarattığı dünyaya adeta aşık oldum. Bence bu seriyi herkes okumalı, yıldızlı tavsiyemdir. =)
207 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Le Guin, Yerdeniz'in ilk kitabından ana karakterin büyümesini, ikincisinde yetişkinliği ve atıldığı bir macerayı ve ölümü konu aldığı üçüncü kitapta ise ölümle yüzleşmesini anlatıyor. Ölüm nedir? Peki, yaşam? Yazar her ikisinin de elin iki yüzü olduğunu söylüyor. İkisi de bir şey olmasına rağmen hiçbir zaman aynı şey değildir.
Kitapla ilgili incelemem: http://kitapokurum.blogspot.com/...-sahil-yerdeniz.html
"Neden kötülüğü sadece insanların yapabileceğini söylediğinizi anladım. Köpekbalıkları bile masum aslında;
öldürmek zorunda oldukları için öldürüyorlar.
İşte bu yüzden başka hiçbir şey
bize karşı duramaz.
Dünyada sadece tek bir şey
kötü yürekli bir insana karşı durabilir.
O da başka bir insandır.
Ayıbımız da yatar şerefimiz.
Sadece bizim ruhumuz,
kötülüğe açık olan ruhumuz,
onu yenmeye muktedirdir."
Ursula K. Le Guin
Metis Yayıncılık - Yerdeniz Üçlemesi 3
“…Tayfunlardan, büyük balinaların seslerinden kuru bir dalın düşmesine ve sivrisineğin uçmasına kadar her şey, bütünün dengesi içinde yapılmaktadır… Dengeyi korumayı öğrenmemiz gerekir…”
Ursula K. Le Guin
Metis Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
En Uzak Sahil
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 3
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420792
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Farthest Shore
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
"Yerdeniz serisinin üçüncü kitabı En Uzak Sahil ölüm hakkında. İlk iki kitap yaşadığım ve atlattığım şeyler hakkındaydı. En Uzak Sahil' de konu edilen şeyi ise yaşayıp atlatamazsınız. Bu bana genç okurlar için çok uygun bir konu gibi gelmişti, çünkü çocuk yalnızca ölümün varolduğunu değil, çocuklar ölümün yoğun bir biçimde farkındadırlar, kendisinin de ölümlü olduğunu, öleceğini anladığı anda, çocukluk biter ve yeni hayat başlar. Bu da büyümedir, ama daha geniş bir bağlamda."
- Ursula K. Le Guin
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 379 okur

  • öznur ışır
  • Mustafa Koçak
  • Cansu Şahin
  • sakine yılmaz
  • Ceren
  • Kürşat firiddin
  • Uygar Gungordu
  • Sevda zorlu
  • aslı
  • Bahar Kaplan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.8
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%11.3
25-34 Yaş
%30.8
35-44 Yaş
%35.3
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.6
Erkek
%42.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.8 (34)
9
%30.3 (40)
8
%29.5 (39)
7
%10.6 (14)
6
%2.3 (3)
5
%0.8 (1)
4
%0.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%0