Tehanu Yerdeniz Üçlemesi 4

8,2/10  (38 Oy) · 
141 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.109 gösterim
"Yerdeniz Üçlemesi'nin son kitabı En Uzak Sahil, düşlemeyi bırakmadığım bir düş gibiydi. Ve düşlemekten uzun süre vazgeçmedim. Tehanu böyle ortaya çıktı: Ged'in kendi hayatının nasıl sona ermesi gerektiği konusunda yanıldığını ve bana Yerdeniz'in gerçekten son kitabında kılavuzluk edecek kişinin Tenar olduğunu keşfetmek çok hoş bir sürpriz oldu. Üçleme'ye eklediğim bu yeni sona, "Olsun da Geç Olsun" adını da koyabilirdim."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789753420938
 • Orijinal Adı:
  Tehanu
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mustafa iz 
 18 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Henüz bildirdiğim kitap hakkında 2 dakika uykumdan feregat edip inceleme yazayım dedim... Yerdenizi üçleme olarak görmemek gerek devamını okuyup neler neler olduğu ve yeni öykülere gebe bir kitap olduğunu keşfedersiniz. Bir iki kusuru vardı. Onlara değinmeden edemem. 1-) Tenar sürekli kafası karışık ve ne yapacağını bilmeden hareket ediyor . Bu normal diyebilirsiniz... Karakter gelişimi falan filan diyebilirsiniz... Fakat şu cümle nedir "O gece ocağın taşları üzerinde yattılar ve orada,kadın Ged'e, en bilge adamın bile öğretemediği gizi öğretti." Bir feminist ve kadına değer veren bir kadın yazar olarak sormak gerekir ki Tenar hep kafası karışıkta cinsel ilişkide çok bilge biri olarak göstermek nedendir ve o kadar gereksiz bir durum ki spoiler bile diyemem bu cümleye... Bu durum konu akışı, ilerleyişi ya da o ilk kitaptan beri olan doğumla ölümle büyüme ile ince eleyip sık dokunan ayrıntılarla önem verilen bakış acısına uymuyor... Ya burada da bunu yedireyim der gibi olmuş.
2-) Aynı hikaye farklı kişiler tarafından aynı cümlelerle bir iki sayfa içinde anlatılması. Hem sıkıcı bir durum hem de ya yazarın uykusu çelmiş dedirten bir durum. Okuyucuyu da "ya az önce buda böyle anlatmıştı acaba yine o mu anlatıyor... Allah Allah başkası anlatmış tasdik eder gibi sonunuz iki cümle ekleyip yedirmek gibi olmuş..." Bu anlam kargaşasına sürüklenmesini begenmedim.
Sonuc: Konunun devam etmesi gerekiyordu. Fakat araya o kadar yıl koyarak serinin ruhunu kaybetmesi kötü olmuş....

Furkan Doğan 
24 Oca 19:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tenar’ı tekrar görmek güzel hissettirdi ama çok fazla bir zaman atlamasından sonra görmek aynı derecede kötü hissettirdi kitaplarda zaman atlamalarını sevmiyorum hele böyle çok uzun zaman atlamalarını. Kitap “En uzak Sahil” kitabının gittiği yerden sonrasında neler olduğunu Ged’in neler yaşadığını bu kadar yıl sonra Tenar’ın neler yaptığını nerede ne şekilde yaşadığını öğreniyoruz ama kitabın adını aldığı asıl konu olan Tehanu var. Çok şey başına gelen sürpriz karakterimiz yıllar sonra herkesi birleştiren ama hakkında gizemli şeyler olan kız çoçuğumuz. Genel itibariyle beğendiğim bir kitap oldu ilgi çekiciydi özellikle yıllar sonra Ged ve Tenar’ı birlikte okumak aralarındaki naif ilişkiyi sevgiyi okumak güzel hissettirdi.

Tehanu benzeri kitaplar

Herhalde seri içinde en çok sıkıldığım, şu betimlemeler bitse de konuya geçse diye söylendiğim tek kitap bu oldu. Çoook uzun anlatılmış, detaylandırılmış bir konu. Yazarın kurgu eksikliği çektiğini sanmıyorum ama bu kadar betimleyerek anlatım da yordu diyebilirim. Muallakta bırakan bir sonla bitti. Yerdeniz Öyküleri’nde devamı gelirse iyi olur ama gelmezse de aramam, merak etmem : )

ilayda |슈가이다 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yerdeniz serisinin 4. kitabı Tehanu...
Yerdeniz serisi başlı başına mükemmel bir seri ki bu kitap da öyleydi zaten.
Fazla söze gerek yok. Ursula konuşturmuş kalemini zaten yeterince.
Özellikle beklediğim bir şey vardı ki bu da Tehanuda gerçekleşti, ayrı mutluyum o yüzden.
Yerdeniz'se herkesin okuması gereken bir seri.

Kitaptan 27 Alıntı

ilayda |슈가이다 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bir insanın kuvveti sadece bir diğerinin zayıflığıysa, korku içinde yaşar.

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin
kadin 
 15 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kadının öfkesi hemen, öfkenin kaynağı olan sevgiye dönüştü ve kadın ağladı."

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin
Oya 
 16 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Sadece ses şarkı söylemez. Akıl şarkı söyler. Eğer akıl şarkı bilmiyorsa dünyanın en güzel sesi bir işe yaramaz."

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin

"Bekle", demişti şimdi Aihal olan Ogion ona, ölümün rüzgarı sarsıp da yaşamdan koparıp almadan. "Geçti... her şey değişti", diye fısıldamıştı ve sonra da "Tenar, bekle..." Ama neyi beklemesi gerektiğini söylememişti. Gördüğü veya bildiği değişimi belki de; ama bu değişim neydi? Kastettiği kendi ölümü müydü, bitmiş olan yaşamı mıydı? Neşeyle konuşmuştu, coşkuyla. Onu beklemekle vazifelendirmişti.

Tehanu, Ursula K. Le Guin (Sayfa 30)Tehanu, Ursula K. Le Guin (Sayfa 30)
Murat 
 01 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sessizlik adamı alıkoyuyordu. Kadın,adamın sessizlikten kurtulmak için verdiği uğraşı görebiliyordu. "Eğer bana sabredebilirsen," dedi adam.
Ben yirmi beş yıldır sabrediyorum, dedi kadın. Adama baktı ve gülmeye başladı, "Gel, gel haydi sevgilim. Olsun da geç olsun! Ben sadece yaşlı bir kadınım... Yitirilen bir şey yok, hiçbir zaman hiçbir şey yitirilmez.

Tehanu, Ursula K. Le Guin (metis yayınevi)Tehanu, Ursula K. Le Guin (metis yayınevi)
3 /