Adı:
Tehanu
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 4
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420938
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tehanu
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
"Yerdeniz Üçlemesi'nin son kitabı En Uzak Sahil, düşlemeyi bırakmadığım bir düş gibiydi. Ve düşlemekten uzun süre vazgeçmedim. Tehanu böyle ortaya çıktı: Ged'in kendi hayatının nasıl sona ermesi gerektiği konusunda yanıldığını ve bana Yerdeniz'in gerçekten son kitabında kılavuzluk edecek kişinin Tenar olduğunu keşfetmek çok hoş bir sürpriz oldu. Üçleme'ye eklediğim bu yeni sona, "Olsun da Geç Olsun" adını da koyabilirdim."
Ursula K. Le Guin'in her sayfası edebiyat kokan, her bir sayfası deniz ve gökle, ejderha kanatlarının sesleriyle dolu büyülü Yerdeniz'ini okumaya devam...

Tehanu, yazarın Yerdeniz anlatısının dördüncü kitabı ve önceki kitaplardaki karakterlerin ve temlerin sürdürüldüğü, geliştirildiği; çok güzel yazılmış, yumuşacık dili eserin içerdiği şiddeti bile yumuşatabilen bir edebiyat eseri, bir edebiyat güzelliği.

Yerdeniz başbüyücüsü Çevik Atmaca Ged bu sefer sahip olduğu herşeyi kaybetmeyi öğreniyor: bu kitapta herkes kaybederek kendisini kazanıyor: İsmini bilmeyen Therru, Atuan mezarları sonrası kazandığı hayatının yeni dönemeçlerinde yürüyüşüne devam eden Tenar ve artık hiç birşey olmamayı öğrenmek zorunda olan Ged.

Bu kitap bir kadın kitabı kesinlikle: bütün kitap Tenar'ın iç sesinin peşinde dolaştırıyor bizi. Bu ses bizi uğradığımız her mekânda, peşine düştüğümüz her kişide, hatırlarken ve özlerken, ümit ederken ve hayâl ederken peşinden sürüklüyor: okuduğum en güzel, en yumuşak, en insancıl edebiyat seslerinden birisi olarak Tenar hayatımızın şiddet içinde, kötülükle iç içeyken bile seçimlerle dolu olduğunu düşündürüyor, ve bize yaralılardan, kaybedenlerden, yüzü ya da bedeni başkalarının kötülüğüyle, ya da kendi egosuyla, yanlış seçimlerle yara bere içinde kalmış ama yine de umut etmeye mecali olan, kendi gücünü dibe vurmakta bulan karakterlerden sevebilme gücüyle iyileşebilen insanlardan oluşmuş bir Yerdeniz adası anlatıyor. Therru, Ged ve Tenar'ın hikâyesi Yerdeniz'in güzelliği, büyülü parlaklığı içerisinde gözümüzü alıyor, Kalessin'in bir gün geri döneceği toprakların kıyısında gün batımına Ged ve Tenar'la, Therru'yla beraber bakıyor ve Yerdeniz'i seyrediyoruz.

Ged edebiyatta karşımıza çıkan en sevilesi karakterlerden birisi olduğu gibi özellikle bu kitapta Tenar'ın Ged'i bile aşan bir incelikle çizildiğini, konuşturulduğunu, düşündüğünü ve kanlı canlı gerçek bir insana dönüştüğünü söylemek gerek. Bu, bir yazar için çok güzel bir maharet.

Şu dünyaya Yerdeniz'i bırakabilmiş olmak bile ne güzel. Ursula K. Le Guin'in daha nice güzel eserleri var. Bu kadar güzel bir eserin, bu kadar güzel çevrilebilmiş olması da türkçe için bir gurur vesilesi olmalı. Bir röportajda yazarın sesini, bir ümitle, yakalayabildiğini söylüyordu Ursula K.Le Guin'in bütün eserlerinin çevirmeni. Bu sesin Yerdeniz'in ilk dört kitabında da aynı güzellikle, titizlikle bize ulaşabildiğini söylemek gerek.

Herkesi Yerdeniz'de Ged'le dolaşmaya ve öğrenmeye, ümit etmeye ve büyümeye, yaşamayı ve ölmeyi kabullenmek üzere Ufkabakan'a binmeye, Uçyörelere açılmaya ve Roke'u görmeye, en uzak sahillere ulaşmayı hayâl etmeye çağırıyorum....

"söz sessizlikte , ışık karanlıkta , yaşam ölürken ; bomboş gökyüzünde uçarken parlar atmaca..."
İlk üç kitaptan farklı daha deytaycı bir anlatım hissettim okurken fakat kötü bir anlatımdan bahsetmiyorum. Arha, Goha yada Tenar'ın üstünde durulan bu kitapta Ged'in gücünü yitirmesi ve Tehanu'nun gelişi anlatılıyor. Aile ilişkileri, ailede kadın, çocuk, erkek olma kavramları irdeleniyor. Genel hatlarıyla artık seri devam ettikçe karakterlere alıştım onlarda benim bir parçam oldu diğer okuduğum kitaplardaki karakterler gibi. Dolayısıyla bu seri de artık benimle yaşıyor. Ursula K. Le Guin benim fikirlerimin bir parçası. Ruhu okurlarıyla.
Henüz bildirdiğim kitap hakkında 2 dakika uykumdan feregat edip inceleme yazayım dedim... Yerdenizi üçleme olarak görmemek gerek devamını okuyup neler neler olduğu ve yeni öykülere gebe bir kitap olduğunu keşfedersiniz. Bir iki kusuru vardı. Onlara değinmeden edemem. 1-) Tenar sürekli kafası karışık ve ne yapacağını bilmeden hareket ediyor . Bu normal diyebilirsiniz... Karakter gelişimi falan filan diyebilirsiniz... Fakat şu cümle nedir "O gece ocağın taşları üzerinde yattılar ve orada,kadın Ged'e, en bilge adamın bile öğretemediği gizi öğretti." Bir feminist ve kadına değer veren bir kadın yazar olarak sormak gerekir ki Tenar hep kafası karışıkta cinsel ilişkide çok bilge biri olarak göstermek nedendir ve o kadar gereksiz bir durum ki spoiler bile diyemem bu cümleye... Bu durum konu akışı, ilerleyişi ya da o ilk kitaptan beri olan doğumla ölümle büyüme ile ince eleyip sık dokunan ayrıntılarla önem verilen bakış acısına uymuyor... Ya burada da bunu yedireyim der gibi olmuş.
2-) Aynı hikaye farklı kişiler tarafından aynı cümlelerle bir iki sayfa içinde anlatılması. Hem sıkıcı bir durum hem de ya yazarın uykusu çelmiş dedirten bir durum. Okuyucuyu da "ya az önce buda böyle anlatmıştı acaba yine o mu anlatıyor... Allah Allah başkası anlatmış tasdik eder gibi sonunuz iki cümle ekleyip yedirmek gibi olmuş..." Bu anlam kargaşasına sürüklenmesini begenmedim.
Sonuc: Konunun devam etmesi gerekiyordu. Fakat araya o kadar yıl koyarak serinin ruhunu kaybetmesi kötü olmuş....
Tenar’ı tekrar görmek güzel hissettirdi ama çok fazla bir zaman atlamasından sonra görmek aynı derecede kötü hissettirdi kitaplarda zaman atlamalarını sevmiyorum hele böyle çok uzun zaman atlamalarını. Kitap “En uzak Sahil” kitabının gittiği yerden sonrasında neler olduğunu Ged’in neler yaşadığını bu kadar yıl sonra Tenar’ın neler yaptığını nerede ne şekilde yaşadığını öğreniyoruz ama kitabın adını aldığı asıl konu olan Tehanu var. Çok şey başına gelen sürpriz karakterimiz yıllar sonra herkesi birleştiren ama hakkında gizemli şeyler olan kız çoçuğumuz. Genel itibariyle beğendiğim bir kitap oldu ilgi çekiciydi özellikle yıllar sonra Ged ve Tenar’ı birlikte okumak aralarındaki naif ilişkiyi sevgiyi okumak güzel hissettirdi.
Yerdeniz serisinin 4. Kitabı.
Açıkcası diğerlerine göre biraz sönük kalmış . Okurken biraz sıkıldım ama yinede sürükleyici ve süprizlerle dolu bir kitaptı. Olaylar diğer kitaplara göre daha ağır ilerliyor. Ged bu kitapta arka planda kalıyor. İkinci kitapta tanıştığımız tenar ve onun ateşten çıkardığı therru isimli evlatlık kızı daha ön planda. Sanırım bu yüzden diğer kitaplara göre daha yavaş ilerliyor.

Kitap Tenar’ın Therru isimli kızı ateşten çıkarıp iyileştirmeye çalışması ve onu korumaya çalışmasıyla başlıyor. İnsanın dönüp dolaşıp kendisini bulması anlatılmış biraz. Gedin herşeyini kaybettikten sonra kendisini bulmasını... Teharru nun kendini bulmasını ... Tenar sayesinde de bir kadının ne kadar güçlü olabileceğini öğreniyoruz aslında
Herhalde seri içinde en çok sıkıldığım, şu betimlemeler bitse de konuya geçse diye söylendiğim tek kitap bu oldu. Çoook uzun anlatılmış, detaylandırılmış bir konu. Yazarın kurgu eksikliği çektiğini sanmıyorum ama bu kadar betimleyerek anlatım da yordu diyebilirim. Muallakta bırakan bir sonla bitti. Yerdeniz Öyküleri’nde devamı gelirse iyi olur ama gelmezse de aramam, merak etmem : )
Yerdeniz serisinin 4. kitabı Tehanu...
Yerdeniz serisi başlı başına mükemmel bir seri ki bu kitap da öyleydi zaten.
Fazla söze gerek yok. Ursula konuşturmuş kalemini zaten yeterince.
Özellikle beklediğim bir şey vardı ki bu da Tehanuda gerçekleşti, ayrı mutluyum o yüzden.
Yerdeniz'se herkesin okuması gereken bir seri.
İlk 3 kitabın tadını alamadım. Cevik Atmaca'yı boyle görmek beni üzdü. Bence hikayeyi gereksiz yere uzatmış Ursula teyze. Nur içinde yatsın ama rahmetli gereksiz bir is yapmış. :)
Yine yeni yeniden... Büyük Sona yaklaşırken bir karakter hayatımıza giriyor ki hemde ne girme.... Sonraki kitaplarda hayran olacağımızın bir kızın doğuş hikayesi...
Birbirlerine çok benziyorlardı da tamamen farklıydılar; gömülü bir taş ile yükseklerde süzülen bir kuş kadar farklı.
Zaman gereklidir. Zaman ve sükunet, sessizlik, hareketsizlik. İncindin. İyileşeceksin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tehanu
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 4
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420938
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tehanu
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
"Yerdeniz Üçlemesi'nin son kitabı En Uzak Sahil, düşlemeyi bırakmadığım bir düş gibiydi. Ve düşlemekten uzun süre vazgeçmedim. Tehanu böyle ortaya çıktı: Ged'in kendi hayatının nasıl sona ermesi gerektiği konusunda yanıldığını ve bana Yerdeniz'in gerçekten son kitabında kılavuzluk edecek kişinin Tenar olduğunu keşfetmek çok hoş bir sürpriz oldu. Üçleme'ye eklediğim bu yeni sona, "Olsun da Geç Olsun" adını da koyabilirdim."

Kitabı okuyanlar 249 okur

  • Tahsin Gedik
  • Serhat BAYHAN
  • Gürcan Soysal
  • Asme Vejino
  • merve
  • Aylora
  • Mustafa Mısırlıoğlu
  • Özgür İncesu
  • Eren Karcam
  • Bihter Küçüköz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%12.1
25-34 Yaş
%25.3
35-44 Yaş
%36.4
45-54 Yaş
%12.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.1
Erkek
%41.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.1 (23)
9
%27.8 (22)
8
%19 (15)
7
%8.9 (7)
6
%10.1 (8)
5
%2.5 (2)
4
%1.3 (1)
3
%0
2
%1.3 (1)
1
%0