8,2/10  (27 Oy) · 
104 okunma  · 
26 beğeni  · 
842 gösterim
"Yerdeniz Üçlemesi'nin son kitabı En Uzak Sahil, düşlemeyi bırakmadığım bir düş gibiydi. Ve düşlemekten uzun süre vazgeçmedim. Tehanu böyle ortaya çıktı: Ged'in kendi hayatının nasıl sona ermesi gerektiği konusunda yanıldığını ve bana Yerdeniz'in gerçekten son kitabında kılavuzluk edecek kişinin Tenar olduğunu keşfetmek çok hoş bir sürpriz oldu. Üçleme'ye eklediğim bu yeni sona, "Olsun da Geç Olsun" adını da koyabilirdim."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789753420938
 • Orijinal Adı:
  Tehanu
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mustafa izmirli 
 18 Nis 02:30 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Henüz bildirdiğim kitap hakkında 2 dakika uykumdan feregat edip inceleme yazayım dedim... Yerdenizi üçleme olarak görmemek gerek devamını okuyup neler neler olduğu ve yeni öykülere gebe bir kitap olduğunu keşfedersiniz. Bir iki kusuru vardı. Onlara değinmeden edemem. 1-) Tenar sürekli kafası karışık ve ne yapacağını bilmeden hareket ediyor . Bu normal diyebilirsiniz... Karakter gelişimi falan filan diyebilirsiniz... Fakat şu cümle nedir "O gece ocağın taşları üzerinde yattılar ve orada,kadın Ged'e, en bilge adamın bile öğretemediği gizi öğretti." Bir feminist ve kadına değer veren bir kadın yazar olarak sormak gerekir ki Tenar hep kafası karışıkta cinsel ilişkide çok bilge biri olarak göstermek nedendir ve o kadar gereksiz bir durum ki spoiler bile diyemem bu cümleye... Bu durum konu akışı, ilerleyişi ya da o ilk kitaptan beri olan doğumla ölümle büyüme ile ince eleyip sık dokunan ayrıntılarla önem verilen bakış acısına uymuyor... Ya burada da bunu yedireyim der gibi olmuş.
2-) Aynı hikaye farklı kişiler tarafından aynı cümlelerle bir iki sayfa içinde anlatılması. Hem sıkıcı bir durum hem de ya yazarın uykusu çelmiş dedirten bir durum. Okuyucuyu da "ya az önce buda böyle anlatmıştı acaba yine o mu anlatıyor... Allah Allah başkası anlatmış tasdik eder gibi sonunuz iki cümle ekleyip yedirmek gibi olmuş..." Bu anlam kargaşasına sürüklenmesini begenmedim.
Sonuc: Konunun devam etmesi gerekiyordu. Fakat araya o kadar yıl koyarak serinin ruhunu kaybetmesi kötü olmuş....

Herhalde seri içinde en çok sıkıldığım, şu betimlemeler bitse de konuya geçse diye söylendiğim tek kitap bu oldu. Çoook uzun anlatılmış, detaylandırılmış bir konu. Yazarın kurgu eksikliği çektiğini sanmıyorum ama bu kadar betimleyerek anlatım da yordu diyebilirim. Muallakta bırakan bir sonla bitti. Yerdeniz Öyküleri’nde devamı gelirse iyi olur ama gelmezse de aramam, merak etmem : )

슈가이다 
14 Haz 17:24 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yerdeniz serisinin 4. kitabı Tehanu...
Yerdeniz serisi başlı başına mükemmel bir seri ki bu kitap da öyleydi zaten.
Fazla söze gerek yok. Ursula konuşturmuş kalemini zaten yeterince.
Özellikle beklediğim bir şey vardı ki bu da Tehanuda gerçekleşti, ayrı mutluyum o yüzden.
Yerdeniz'se herkesin okuması gereken bir seri.

Kitaptan 16 Alıntı

슈가이다 
14 Haz 17:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bir insanın kuvveti sadece bir diğerinin zayıflığıysa, korku içinde yaşar.

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin
kadin 
 15 Mar 02:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kadının öfkesi hemen, öfkenin kaynağı olan sevgiye dönüştü ve kadın ağladı."

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin

"Bekle", demişti şimdi Aihal olan Ogion ona, ölümün rüzgarı sarsıp da yaşamdan koparıp almadan. "Geçti... her şey değişti", diye fısıldamıştı ve sonra da "Tenar, bekle..." Ama neyi beklemesi gerektiğini söylememişti. Gördüğü veya bildiği değişimi belki de; ama bu değişim neydi? Kastettiği kendi ölümü müydü, bitmiş olan yaşamı mıydı? Neşeyle konuşmuştu, coşkuyla. Onu beklemekle vazifelendirmişti.

Tehanu, Ursula K. Le Guin (Sayfa 30)Tehanu, Ursula K. Le Guin (Sayfa 30)
Murat Ç 
 01 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sessizlik adamı alıkoyuyordu. Kadın,adamın sessizlikten kurtulmak için verdiği uğraşı görebiliyordu. "Eğer bana sabredebilirsen," dedi adam.
Ben yirmi beş yıldır sabrediyorum, dedi kadın. Adama baktı ve gülmeye başladı, "Gel, gel haydi sevgilim. Olsun da geç olsun! Ben sadece yaşlı bir kadınım... Yitirilen bir şey yok, hiçbir zaman hiçbir şey yitirilmez.

Tehanu, Ursula K. Le Guin (metis yayınevi)Tehanu, Ursula K. Le Guin (metis yayınevi)
Murat Ç 
 01 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çok basit, diye düşündü hiddetle, Mahir için, ondan güneşi almak; ondan gemiyi, kralı ve çocukluğunu almak çok basit, ama bunları geri vermek çok zor! Bunları ona geri verebilmek için bir yılımı harcadım; o tek bir dokunu suyla onları aldı ve attı. Ve bunun ona ne yararı var ödülü ne, gücü mü? Güç bu mu, bir boşluk mu?

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin
Murat Ç 
 01 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ondan korkmana gerek yok. O, senin ondan korkmanı istiyor. O senin korkunla besleniyor. Onu açlıktan öldüreceğiz Therru. Kendi kendisini yiyinceye kadar onu açlıktan öldüreceğiz. Kendi ellerinin kemiklerini kemirirken kemikler boğazına kaçıp tıkanıncaya kadar...

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin
Ceyhun Tansu Ebinç 
01 Tem 09:36 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kadının gücü ve değeri
"Kadının gücü nedir o halde?" diye sordu. Bildiğimizi zannetmiyorum. Ne zaman bir kadın, kadın olduğu için güçlü olur? Çocuklarına karşı, herhalde. Bir süre için... Kendi evinde, belki. Kadın etrafına, mutfağa baktı. "Fakat kapılar kapalı," dedi, "kapılar kilitli," Çünkü kıymetlisiniz. A, evet. Biz değerliyiz. Güçsüz olduğumuz sürece...

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin

‘’Evet; ama kadınlar, sanki güçlerinden korkuyor, kendilerinden korkuyorlar. Kendilerine güvenmeleri hiç öğretiliyor mu onlara? diye sordu Ged ve konuşurken, işini yapmakta olan Therru girdi içeri. Adam Tenar ile göz göze geldi. Hayır, dedi. "Güven bize öğretilen bir şey değil."

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin
2 /