Öteki Rüzgar (Yerdeniz Üçlemesi 5)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.361
Gösterim
Adı:
Öteki Rüzgar
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 5
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
226
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753424615
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Other Wind
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Baskılar:
Öteki Rüzgar
Öteki Rüzgar
"Yerdeniz'e yeniden gidip onu hâlâ hatırladığım haliyle bulmak, ama değiştiğini ve değişmekte olduğunu görmek beni çok memnun etti. " Ursula K. LeGuin
Yerdeniz'in son kitabı Tehanu'nun yazılışından on yıl sonra tanıdık topraklara dönüyor Ursula LeGuin.

Kaldığı yerden devam ediyor hikâyesine ama bir yandan da başından başlıyor. Öteki Rüzgâr'da yepyeni karakterlerle tanışırken bildiğimiz karakterlerin de bilmediğimiz yönlerini öğreniyoruz. LeGuin'in aşinayı yabancı, olağanı olağanüstü kılan yazarlık gücü sayesinde büyü üzerine, sonsuzluk üzerine, sonra daha basit şeyler, mesela yaşam ve ölüm üzerine uzun bir yolculuğa çıkıyoruz.

Tolkien'ın açtığı dönemin en yetenekli fantazi yazarı sayılan LeGuin bu romanıyla 2002 'de "Dünya En iyi Fantazi Roman Ödülü"nü kazandı. 
Öteki Rüzgar, Yerdeniz serisinin son kitabı olarak yazarın seneler boyu süren hikayelerini bir sona bağlıyor. Son sayfada ağlamadan edemedim, çünkü Çevik Atmaca Ged, Tenar, Tehanu ve diğerleri, Roke ve Kalessin'i bundan böyle sadece zihnimde, hatıralarımda düşünüp hatırlayacağım.

Son kitapta benim gördüğüm şey, Yerdeniz serisi boyunca yazarın anlatmayı sevdiği, sürdürdüğü şeyin kendisi ve aynısıydı: çemberler çizerek dönen hayat döngüleri, anlamak için yaşamak, yaşamı ve ölümü kabullenerek kendini hayat rüzgarına bırakmak...Bunu yapınca büyücülerin büyücü, yaşayanların yaşayan, ejderhaların ejderha ve ölülerin ölü olabildiğini görüp bir zamanlar Lebannen ve Çevik Atmaca Ged'in yaptığı gibi, Ufkabakan'la Roke'a giden deniz yollarında o rüzgarı hissederek "en yaşlı" ejderha Kalessin'in ufka doğru kayıp gidişini izlemek mümkün olabilir. Yerdeniz serisindeki diğer kitaplarda olduğu gibi Öteki Rüzgar da sakin, acelesiz, heyecanlı olaylardan çok bu rüzgarı bulmak, koklamak için acı çeken, ter döken, ümit eden karakterlerinin iyilik ve kötülük dolu hikayelerini anlatarak nihayete eriyor. Bu kitabı rize'de herşeyden sıkılarak, asla sevemediğim denize bir adım uzakta, yağmur bulutları geri dönsün ve güneşin üstünü örtsün diye ümit ederek okudum ama istediğim hiç birşey olmadı. Küçük odamda sıkılmadan okudum. Fındıklı 'nın ana caddesinde, ara sokaklarında bunalarak dolaşırken aklıma kitabın bitmek üzere olduğu geldi sık sık. Şimdi de oturmuş, buz gibi bir rüzgarın estiği balkonda veda ediyorum Ged'e, Tenar'a, Lebannen' e, Roke'a, Kalessin'e. Belki yağmur yağar ve ben de bir iki gün sonra nasipse yuvama dönerim diye ümit ediyorum...
Bir serinin daha sonuna gelmiş olmanın buruk sevincini yaşıyorum. Bitmesin dediğim ama elimden de bırakamadığım bir seri oldu.

İl kitap olan Yerdeniz Büyücüsü'nde; Çevik Atmaca Ged'in çocukluğunu, gençliğini, büyücü oluşunu, Yaptığı seçimleri ve seçimlerinin sonuçlarını okuduk. O uzun ve zahmetli, aynı zamanda zevkli bir yollarda Ged ile birlikte yürümeye başladık.

İkinci kitap olan Atuan Mezarları'nda; Tenar'la tanıştık. Küçük Yaşta ailesinden koparılıp, ''Yutulmuş'' olarak rahibelerin arasında çocukluğunu ve gençliğini nasıl yalnızlık içinde geçirdiğini okuduk. Çevik Atmaca'nın gelip, Tenar'ın hayatını ve bildiği her şeyi değiştirmesini okuduk ve yine onlarla beraber hoş bir yolculuğa çıktık.

Üçüncü kitap olan En Uzak Sahil'de; Yol arkadaşımız değişti. Artık Başbüyücü olmuş olan Çevik Atmaca Ged ve Pren Arren ile ölüm üzerine bir yolculuk yaptık. İnsanların ve Ejderhaların dünyasını ve güçlerini tehdit eden çılgın bir büyücüyü durdurmaya çalışmalarını okuduk ve ejderhaları sevdik. Hem de çok sevdik.

Dördüncü kitap olan Tehanu'da; hüzünlendik. Therru'nun yaralarını kendi yaralarımızmış gibi sahiplendik, acılarına ortak olduk. Tenar'la bir olup zorluklar karşısında yılmamayı öğrendik. Çevik atmaca ile beraber kaybettiğimiz şeylerin yerlerine yeni şeyler kazandığımızı öğrendik.

Beşinci kitap olan Yerdeniz Öyküleri'nde; Yerdeniz'deki olayların başlangıçlarını öğrendik. Roke Adası'ndaki Büyücülük okulunun nasıl kurulduğunu, Ged'in hocası Ogion'un zelzeleyi nasıl durdurduğunu, Gedin Roke adasından ayrılışından sonra neler olduğunu okuduk. Bir çok yeni karakterle tekrar yollara düştük.
Altıncı kitap olan Öteki Rüzgar'da; Ejderha ve insanların dünyasının büyük değişimini okuduk. Kızılağaç ile başladık yürümeye ve yolda Çevik Atmaca ile karşılaştık. Daha sonra Kral Lebannen, Tenar, Therru, İrilalı, Karglı Bir Prenses, Palm'lı bir büyücü ve Roke Adası Büyücüleri katıldı ekibimize. Hepsinin Kızılağaç ile tüm dünyayı değiştirmesini ve Öteki Rüzgarı yeniden estirmelerini sağlamalarına şahit olduk.

Yerdeniz Hikayesi'nin bende yarattığı duygu tek kelimeyle huzur oldu. Tüm kitapları okurken kendimi hep hikayenin içinde hissettim. Yerdeniz Büyücüleri'nin hep sözünü ettiği dengeyi hissettim okurken. Ne kadar heyecanlı olaylar olursa olsun hep aynı huzurla okumaya devam ettim ve hiç bitmesin istedim. Ama bitti ve ben kahramanlarımız gibi çoktan başka maceralara atılmak için yollara düştüm.
Yerdeniz Büyücüsü'nü okurken sık sık sessiz çığlıklar attım: "Bu ne muazzam bir kitap böyle" diye. Atuan Mezarları (bence) kurgu bakımından en sağlam olan kitaptı; o yüzden de favorim oldu. En Uzak Sahil'in kurgusu zayıf da olsa, vermek istediği mesajın barizliği açısından en başarılı olanıydı; ara ara İhsan Oktay Anar'ı hatırlatması da cabası. Tehanu; üçlemenin yıllar sonra gelen devam kitabı. Sürprizlerle dolu Tehanu, son kitap olan Öteki Rüzgar'da bizi bekleyen muhteşem sonun da sinyalini veriyor. Serinin 5. kitabı olan Yerdeniz Öyküleri'nde ise bambaşka karakterlerin başrolde olduğu 5 farklı öykü okuyoruz. Bu öykülerde zaman zaman bildiğimiz karakterlerden de bahsedilmesi ve elbette öykülerin Yerdeniz coğrafyasında geçmesi, kitabı seriye dahil ediyor. Hiç çevirmek istemediğim o son sayfayı da çevirdiğime göre şunu söyleyebilirim ki: Evet, seri bitti ama benim Ursula K. Le Guin'le işim bitmedi. Çünkü o muhteşem bir yazar, benim için adeta ikinci Saramago oldu. Onun yarattığı dünyaya adeta aşık oldum. Bence bu seriyi herkes okumalı, yıldızlı tavsiyemdir. =)
Bu kitapla yerdeniz serisi bitmiş oldu. Bir serinin daha sonuna gelmenin buruk sevinci var içimde. Bu kitabın diğer Yerdeniz kitaplarının bir tık altında kaldığını düşünüyorum.
Ged'in biraz daha ön plana çıkmasını beklerdim fakat yazar onu emekliye ayırmış. Final daha etkileyici olabilirdi. Yinede genel hatlarıyla beğendiğimi söyleyebilirim. Yazar az bulunan ama kaliteli olan entelektüel kadın sınıfından. Toplum ve ataerkil yapının olduğu bu dünyada böyle kitaplar yazabilen bir kadının olması umudumu yeşertiyor. Kendiside zaten bu hakkı aramanın yolunda satırların ardına eşitlik ve farkındalık serpiştiren bir yazar. Hoşçakal Yerdeniz.
Niye 10 üzerinden 11 yok ? Abi bu kitap var ya bu ne biliyim bu nasıl anlatılır. Serinin en güzel kitabı. Sebebi hem içeriği, hemde her satırını okurken "Olum bak son kitap zevkini çıkararak oku" ağlicam ya :( Ursula Teyzem hakkı rahmetine kavuşmasaydı kesin devam kitabı gelir diye beklerdim. Ama teyzem demiş ki "Tadı damağında kalsın" abla yapıştı çıkaramıyorum ama... karakterlerin birleştiği, o büyük mücadele o büyük ayrılış ve birleşme, abi her şeyi bir arada vermiş teyzem. Bu kitabı okuyun okutturun, harika bir dünya. Filminin çıkmasını beklemiyorum çünkü böyle bir dünyayı anlatabilecek bir babayiğit henüz çıkmadı. 2 mini dizi ve bir animesi var ama baştan aşağı hayal kırıklığı izlemeyin zaten. Sonuç olarak... "Bitti"
Ursula K. Le Guin'in Öteki Rüzgar adlı kitabı 'Yerdeniz' Serisi'nin son kitabı bildiğim kadarıyla. Yâni 6. kitap. Fakat sitede beşinci kitap olarak geçiyor, bir karışıklık olmuş herhalde kitaplardaki isim benzerliğinden dolayı...

Kitapları sırasıyla verirsek:

1. Yerdeniz Büyücüsü
2. Atuan Mezarları
3. En Uzak Sahil
4. Tehanu
5. Yerdeniz Öyküleri
6. Öteki Rüzgar
Ve işte bir maceranın sonuna geldik. Çocukken tanıdık Ged’i bir yolculuğuna çıktık beraber üzüldük, sevindik, sinirlendik yeni insanlar yeni karakterler tanıdık Yerdeniz diyarını kurtardık işte sonuna geldik. Açıkcası serinin en beğendiğim 3.kitabı bu kitap oldu diyebilirim. Bitmesi gerektiği gibi bitti her şeye bir nokta koyarak açık kalan defterleri kapatarak olayları bir sonuca bağlayarak. Özellikle Karg prensesini okumayı sevdim gerçekten güzel yazılmış bir karakter olmuş kral ile aralarında oluşan romantizm başta nefret ederlerken sonradan birbirlerine değer vermeye başlamalarını okumak hoşuma gitti. En önemli şeylerden biri ise sonunda Tennahu nun hikayesi sonlandı ve ölüler diyarı duvarı yıkıldı. Ged’i çok fazla görmedik sadece başlarda ve sonlarda gördük kitap daha çok Kral, Tenhanu, Karg prensesi , Tenar ve kızılağaç karakterlerine odaklıydı. Seri için güzel ve mutlu bir son oldu özellikle kapanış sahnesini de sevdim güzel seriydi kötü yanları olsada fantastik serileri seviyorsanız mutlaka okuyun.
Sevmek istiyor; sevgi vermek, sevgi almak istiyordu. Hiç kısıtı, hiçbir şartı olmayan amansız bir sevgi.
Kendisini deli eden yarasının acısı nedeniyle sadece uykusunda huzur bulan bir adam gibiyim

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Öteki Rüzgar
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 5
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
226
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753424615
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Other Wind
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Baskılar:
Öteki Rüzgar
Öteki Rüzgar
"Yerdeniz'e yeniden gidip onu hâlâ hatırladığım haliyle bulmak, ama değiştiğini ve değişmekte olduğunu görmek beni çok memnun etti. " Ursula K. LeGuin
Yerdeniz'in son kitabı Tehanu'nun yazılışından on yıl sonra tanıdık topraklara dönüyor Ursula LeGuin.

Kaldığı yerden devam ediyor hikâyesine ama bir yandan da başından başlıyor. Öteki Rüzgâr'da yepyeni karakterlerle tanışırken bildiğimiz karakterlerin de bilmediğimiz yönlerini öğreniyoruz. LeGuin'in aşinayı yabancı, olağanı olağanüstü kılan yazarlık gücü sayesinde büyü üzerine, sonsuzluk üzerine, sonra daha basit şeyler, mesela yaşam ve ölüm üzerine uzun bir yolculuğa çıkıyoruz.

Tolkien'ın açtığı dönemin en yetenekli fantazi yazarı sayılan LeGuin bu romanıyla 2002 'de "Dünya En iyi Fantazi Roman Ödülü"nü kazandı. 

Kitabı okuyanlar 163 okur

  • Eda Sönmez
  • Tahsin Gedik
  • Gürcan Soysal
  • Asme Vejino
  • Gün İlke Yıldırım
  • Aylora
  • Mustafa Mısırlıoğlu
  • Özgür İncesu
  • Bihter Küçüköz
  • Seda

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%14.1
25-34 Yaş
%31.3
35-44 Yaş
%29.7
45-54 Yaş
%12.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.2
Erkek
%44.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (18)
9
%35.2 (19)
8
%20.4 (11)
7
%3.7 (2)
6
%3.7 (2)
5
%1.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0