Öteki Rüzgar Yerdeniz Üçlemesi 5

8,5/10  (17 Oy) · 
79 okunma  · 
20 beğeni  · 
969 gösterim
"Yerdeniz'e yeniden gidip onu hâlâ hatırladığım haliyle bulmak, ama değiştiğini ve değişmekte olduğunu görmek beni çok memnun etti. " Ursula K. LeGuin
Yerdeniz'in son kitabı Tehanu'nun yazılışından on yıl sonra tanıdık topraklara dönüyor Ursula LeGuin.

Kaldığı yerden devam ediyor hikâyesine ama bir yandan da başından başlıyor. Öteki Rüzgâr'da yepyeni karakterlerle tanışırken bildiğimiz karakterlerin de bilmediğimiz yönlerini öğreniyoruz. LeGuin'in aşinayı yabancı, olağanı olağanüstü kılan yazarlık gücü sayesinde büyü üzerine, sonsuzluk üzerine, sonra daha basit şeyler, mesela yaşam ve ölüm üzerine uzun bir yolculuğa çıkıyoruz.

Tolkien'ın açtığı dönemin en yetenekli fantazi yazarı sayılan LeGuin bu romanıyla 2002 'de "Dünya En iyi Fantazi Roman Ödülü"nü kazandı. 
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  226
 • ISBN:
  9789753424615
 • Orijinal Adı:
  The Other Wind
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Furkan Doğan 
30 Oca 15:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ve işte bir maceranın sonuna geldik. Çocukken tanıdık Ged’i bir yolculuğuna çıktık beraber üzüldük, sevindik, sinirlendik yeni insanlar yeni karakterler tanıdık Yerdeniz diyarını kurtardık işte sonuna geldik. Açıkcası serinin en beğendiğim 3.kitabı bu kitap oldu diyebilirim. Bitmesi gerektiği gibi bitti her şeye bir nokta koyarak açık kalan defterleri kapatarak olayları bir sonuca bağlayarak. Özellikle Karg prensesini okumayı sevdim gerçekten güzel yazılmış bir karakter olmuş kral ile aralarında oluşan romantizm başta nefret ederlerken sonradan birbirlerine değer vermeye başlamalarını okumak hoşuma gitti. En önemli şeylerden biri ise sonunda Tennahu nun hikayesi sonlandı ve ölüler diyarı duvarı yıkıldı. Ged’i çok fazla görmedik sadece başlarda ve sonlarda gördük kitap daha çok Kral, Tenhanu, Karg prensesi , Tenar ve kızılağaç karakterlerine odaklıydı. Seri için güzel ve mutlu bir son oldu özellikle kapanış sahnesini de sevdim güzel seriydi kötü yanları olsada fantastik serileri seviyorsanız mutlaka okuyun.

Kitaptan 1 Alıntı

Seda 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Evet, başlangıçta, bilirsin ya ilk başta, hepimiz birdik, bütün insanlar ve hayvanlar, aynı şeyleri yapıyorduk. Sonra biz ölmesini öğrendik. Böylece yeniden nasıl doğulduğunu öğrendik. Bazen bir varlık, bazen başka bir varlık olarak. Ama bunun çok önemi yok çünkü zaten yeniden ölüp, yeniden doğacaksın ve eninde sonunda her şey olacaksın."

Öteki Rüzgar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 118)Öteki Rüzgar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 118)