Sıcak Külleri Kaldı

9,2/10  (22 Oy) · 
58 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.061 gösterim
Sıcak Külleri Kaldı, 'siyasal roman' tartışmalarının orta yerine düşen ve noktayı koyan bir roman. Polisiye roman sürükleyiciliğinde, belgesel ilginçliğinde, şiir tadında, gerçek bir roman. Dünyanın ve Türkiye'nin son kırk yılının fonunda; İstanbul'dan Moskova'ya, Paris'ten Ankara'ya, Anadolu'dan dünyaya açılan bir coğrafyada; elçilik rezidanslarından işkence odalarına, morglardan eski bahçelere, üzüm bağlarına, üniversitelerden fabrikalara, gecekondulardan konaklara, yalılara uzanan bir ortamda; devletin üst kademelerinden, siyasetçilerden, diplomatlardan, sermaye kesiminden, gizli servislerden, işçilerden, sendikacılardan, örgüt liderlerinden, gazetecilerden, militan gençlerden kahramanlarıyla Oya Baydar, bu çok boyutlu romanında tutkuyu, aşkı, gücü ve güçsüzlüğü, devleti ve iktidarı tartışıyor. Yakın tarihimizin en sıcak yıllarının ekseninde, gerçek olayları, yaşanmış acıları, kayıpları, daha belleklerde tazeyken, izleri silinmemişken, derine inerek, ustalıklı anlatımıyla kurgusuna katıyor, paylaşıyor. Sıcak Külleri Kaldı, kırk yılın yangınlarının, sevgilerde, dostluklarda, aşklarda, tutkularda, inançlarda, devrimlerde tutuşturduğu ateşlerin arta kalan sıcak küllerinin romanı. 'Siyasal', ama 'Roman'.
(Arka Kapak)

Sıcak Külleri Kaldı, Türkiye'nin son kırk yılının siyasal, toplumsal panoraması. Genel ve yüzeysel bir yargı ama okduğunuzda geçmişin karabasanını, kuşakların siyaset serüvenini, suçlamadan ve övmeden, edebiyatın sıcaklığı düşüncenin soğukkanlılığıyla irdeliyor. Kuşağını seviyor, eleştirirken de, hatalarını sergilerken de. Böyle olabilirdi ancak dedirtiyor bize.

Geniş bir coğrafyada (İstanbul, Moskova, Paris, Ankara) değişik katmanlardan insanların, örgüt çatısı, aynı inanç gücü içinde birleşmelerinin bile karşıtlıkları, uyuşmazlıkları barındırabileceğini anlatırken, bu tür romanlardaki güdümlülük tehlikesini de bertaraf ediyor.

Bir kuşağın romanı... Hayır, Türkiye'de yaşayan bütün kuşakların romanı. Belki fatura bir kuşağa, iki kuşağa çıkarıldı ama uzaktan, yakından, belli bir mesafeden hepimiz bunu ödedik. Kimimiz eylemimizle, kimimiz hüznümüzle, kimimiz de kaybettiklerimizle. Ölümlerle.
(Aşkı ve İktidarı Tartışan Roman, Doğan Hızlan, Hürriyet Cumartesi Eki, 03.02.2001)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  542
 • ISBN:
  9789750725722
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan Taşpınar 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Oya BAYDAR'ın okuduğum ilk kitabı olan Sıcak Külleri Kaldı; ülkemizin 40 yıllık siyasi konjonktürünü, askeri darbeleri, özellikle 80 öncesi siyasi çalkantıları aktaran, bütün bunları da umutsuz bir aşk hikayesiyle taçlandıran ilginç bir kitap.Her ne kadar kitapta Atatürkçülüğün resmi ideoloji olarak lanse edilmesi (sanki tam bağımsızlık ilkesi Marx'ın kuramı) gibi kesinlikle katılmadığım siyasi yorumlara yer verilmiş olsa da genel olarak siyasi analizler, cesurca, objektif ve yalın bir dille aktarılmıştır. Özellikle Ülkü ve Arın Murat'ın sonu olmayan aşk girdabında yaşadıkları, edebi bir zengin dilde usta yazar tarafından çok güzel ve akıcı bir şekilde aktarılmış, bu da yazarın 40 yıllık dönemi anlatan siyasi analizine renk katmıştır. Özetle okunması gereken güzel bir kitap olarak önerebilirim...

DUA 
12 Haz 22:52 · Kitabı okudu

Ülkü, Murat ve Ömer arasında geçen siyasi olaylarla bezeli bir aşk hikayesi konu edinilmiş. Solcu kızımız Ülkü Muratla yaşadığı zorunlu ayrılık sonrasi Ömerle evleniyor. Tüm bunlarin yaninda ihtilaller, çatışmalar, iskenceler sosyalist rejim, derin devlet iliskileri yani o devirdeki cogu insanin yasadigi olaylarin anlatildigi bir dönem romani.

İlay Yüksel 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her satırı iz bırakan, muhteşem bir siyasal 80'ler romanı,

ZLMKTP 
 17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · Puan vermedi

70li yıllardan günümüze Türkiye'nin siyasal geçmişini başarılı bir kurguyla anlatmış, dönem hikayelerini, o insanların sonralarını merak edenlerin severek okuyacağı bir roman.

Kitaptan 20 Alıntı

Sadettin TANIK 
 09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sadece bu dünyanın değişmesini istiyorum. Zulüm, açlık, savaş olmasın; kimse kimseyi ezmesin, sömürmesin; senin, benim hakkımız olan şeylere herkesin de hakkı olsun istiyorum.

Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 116)Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 116)
Sadettin TANIK 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

-Bende biliyorum anne. Çocuklar aç kalmasın, bütün çocukların oyuncakları olsun, babaları öldürülmesin, hapse girmesin istiyorsunuz.

Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 101)Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 101)
Sadettin TANIK 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Niye hep siyah olur bu resmi araçlar? Gücün, iktidarın, devletin ve ölümün rengi siyah mıdır?

Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 19 - Can (10. Baskı - 2002))Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 19 - Can (10. Baskı - 2002))
Sadettin TANIK 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölüm gibi, acı da paylaşılmıyor. Nasıl herkes kendi ölümüyle ölürse, herkes kendi acısını kendi başına, yapayalnız taşıyor.

Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 104)Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 104)
Sadettin TANIK 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ortalığı kana boyayanlar bizler değildik. Tam tersi; kan, kavga, zulüm, savaş sona ersin diye çabaladık. Sadece biz değil, çocuklarımız da... Ama başaramadık, yenildik. Zafer haklı kılar, yenilirsen haksız olursun.

Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 84)Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 84)
Sadettin TANIK 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- Umut bebek daha güzel günler görecek. Boşuna Umut koymadık adını. Eğer biz o dünyayı kurmayı başarabilirsek, Umut bebek insanların sınıflarına göre ayrılmadıkları; ... herkesin eşit olduğu aydınlık, barışçı bir dünyada yaşayaak

Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 35)Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 35)
Gökhan Taşpınar 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İktidar oyununda, haklı-haksız, doğru-yanlış, iyi-kötü, ahlaklı-ahlaksız ikilemlerine yer olmadığını, iktidarın kendine özgü etiğinin, tanımını iktidara sahip olmakta bulduğunu, amacın araçları haklı kıldığını öğrenmiş ve ilke olarak benimsemişti.

Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 45)Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 45)
seher 
04 Mar 13:11 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Evlilikte çıtayı alçak tutacaksın ki, aşmaya çalışırken düşüp kapaklanmayasın.''

Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 231)Sıcak Külleri Kaldı, Oya Baydar (Sayfa 231)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

FRANSA/TÜRKİYE EDEBİYAT ÖDÜLÜ OYA BAYDAR’IN OLDU
FRANSA/TÜRKİYE EDEBİYAT ÖDÜLÜ OYA BAYDAR’IN OLDU Fransa/Türkiye Edebiyat Ödülü bu yıl Oya Baydar’ın Fransa’da Et ne reste que des cendres başlığıyla yayımlanan Sıcak Külleri Kaldı adlı romanına verildi.