Sıcak Külleri Kaldı

·
Okunma
·
Beğeni
·
2331
Gösterim
Adı:
Sıcak Külleri Kaldı
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
442
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750700088
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Sıcak Külleri Kaldı
Sıcak Külleri Kaldı
Sıcak Külleri Kaldı
438 syf.
·8 günde·9/10
Bu çok uzun bir yol, insanlık tarihinin başından beri devine devine günümüze ulaştı ve yürümeye devam ediyor. Nedir bu yürüyen? Devrim elbette! Her çağın devrimi ayrı, cephesi farklı, potansiyeli, sınırları, çıkarları, getirdikleri ve götürdükleri hepsi farklı. Bu yüzden belki de biz onun hep ihtimal halini sevdik.

Oya Baydar sosyalist bir aktivist aynı zamanda sosyolog. 12 Mart muhtırasında Tip ve Türkiye Öğretmen Sendikası (Tös) üyesi olduğu için tutuklanıp cezaevine gönderiliyor. 12 Eylül’den sonra da Almanya da 12 yıllık bir sürgün hayatı yaşıyor. Ülkemize döndükten sonra da ard arda yazmış olduğu romanları yayımlıyor. Okumuş olduğum roman 2001 Orhan Kemal roman armağanına sahip.

—spoiler olabilir, olmayabilir de bilmiyorum —

Siyasetten oldum olası hoşlanmıyorum fakat jeopolitik konumumuz gözönünde bulunduğunda siyasetten bir haber yaşayacak bir ülkede doğmadık maalesef. İster istemez hayatımızın her döneminde bulunduğunuz çevreler olsun, basın, yayın boğazımıza kadar siyasetin içindeyiz. Apolitik olamayacak kadar yoğun bir ülkede yaşıyoruz.

Oya hanım bu kitapta ülkemizin yakın tarihinde yaşanmış siyasi olayları geniş bir konjonktürle ele alıp romanlaştırmış. Bir nevi yakın dönem fotoğrafı çekmiş. 68 kuşağının deyim yerindeyse eski tüfeklerin, Sosyalist, Marksist akımların ülkede oluşturduğu hareketlilik, SSCB’de Sosyalizmin yükselişi ve çöküşü bunun ülkemizdeki etkileri, Kanlı 1 Mayıs kutlaması, Deniz’lerin, Eren’lerin idam edilişi, 12 Mart muhtırası, 12 Eylül cuntası, aydınların, yazarların, gazetecilerin, genellikle devlete, orduya muhalif olan kişilerin tek tek faili meçhul dosyalarına isimlerinin geçtiği kanlı cinayetler, Susurluk katliamı, devletin içindeki iç yapılanma, gladio, Bosna’da yaşanan Srebrenitsa katliamı Diyarbakır cezaevinde yaşanan işkenceler, faili meçhule karışan bir dolu vatandaşın ve buna benzer yakın tarihte yaşanmış bir çok olayın işlendiği çok katmanlı bir roman.

Kim istemezki bütün insanların eşit şartlarda yaşadığı bir dünyayı demek isterdim ama diyemiyorum çünkü çoğunluk bunu istemediği için dünya ağzında altın kaşıkla doğanlar ve annesinin cesedine sarılan çocuklar olarak ikiye ayrılıyor, bide bizim gibi seyredip hiç bir şey yapmayan, yapamayan sistemin dişlisi olarak sabah 8 akşam 5 mesai tamamlayanların çevresinde olup bitiyor her şey.

Bütün işçilerin birleşme ihtimali bir ütopya belki çok güzel ama çok güç bir ütopya. Sosyalizmin kurulduğu ülkede çökmesinin sebebi de pratiğinin teorisi kadar kolay olmamasından kaynaklanıyor sanırım. Halkın gerekli altyapıya ayak uydurması, eğitilmesi çabucak olacak şeyler değil, vakti zamanında içinde belki biraz romantizm bulunan güzel bir ütopyaymış. Ne yazıkki bu uğurda çok çok kan dökülmüş. Devrim dediğimiz maalesef kan istiyor hemde çok çok kan.

Kitabı çok beğendim, Oya Baydar okumaya devam edeceğim. Okunması çok kolay çok yalın bir Türkçe ile yazıyor, yakın dönem siyasetine uygun bir roman okumak isterseniz mutlaka listenize ekleyin derim.

Çok sevdiğim bir şarkı ile yazımı sonlandırmak istiyorum.


https://youtu.be/ERoTrK8PIEk

Güzel günler göreceğiz, motorları maviliklere süreceğiz..
542 syf.
·10/10
Ülkü, Murat ve Ömer arasında geçen siyasi olaylarla bezeli bir aşk hikayesi konu edinilmiş. Solcu kızımız Ülkü Muratla yaşadığı zorunlu ayrılık sonrasi Ömerle evleniyor. Tüm bunlarin yaninda ihtilaller, çatışmalar, iskenceler sosyalist rejim, derin devlet iliskileri yani o devirdeki cogu insanin yasadigi olaylarin anlatildigi bir dönem romani.
542 syf.
·Puan vermedi
Sıcak Külleri Kaldı
Oya Baydar
Can Yayınları /540 sayfa
........
DİPÇE:
*Bir insan ömrünün değeri, neyle ölçülebilir ki?
Hangi devrim uğruna ölenlerin yaşamınının yerini tutabilir?*
......
Sıcak Külleri Kaldı, 1970'lerden 90'lı yıllara uzanan, siyasal ve toplumsal zeminde İstanbul-Ankara-Moskova-Paris hattında yaşama, ölüme ve aşka tanıklık eden bir dönem kitabıdır.Yazarın 12 Eylül, 12 Mart, 1 Mayıs günlerine , duygulu ve romantik bir kuşağın, çırpınışını, umudunu, pişmanlık ve çöküşünü ideolojik çerçevede olaylara içeriden ve dışarıdan bakarak cesurca ve zarifce ilmek ilmek oya'ladığı güçlü bir yapıtı...Bir alev topu gibi kucağıma düşen bu kitapta en fazla "sahipsizlik ve pişmanlık" duygularında asılı kaldım.Tarafları olan ancak kendi kendine büyüyen bir aşk, ebeveyni olan ancak kimsesiz büyüyen bir Umut çocuk, yoldaşı yandaşı olan ancak heba edilen bir işçi hareketi, sahiplediği kucakladığı ölçüde kimsesizleşen bir akademisyen Ömer Hoca, varsıl ama yoksun bir Arın Murat ve korlar içinde kimsesiz bir anne/kadın Ülkü ve diğerleri diğerleri...
Sol siyasetin içinde dönemin nüanslarını yaşamış yazarın yer yer Ülkü karakterinde can bulduğu, tüm yalın anlatımına rağmen çıra gibi tutuşan sözcükleriyle iz bırakan bu kitabını kesinlikle tavsiye ediyorum.Oya Baydar edebiyatımızın tanışılması gereken en güzel kalemi...Teşekkürler Oya Baydar
542 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Oya BAYDAR'ın okuduğum ilk kitabı olan Sıcak Külleri Kaldı; ülkemizin 40 yıllık siyasi konjonktürünü, askeri darbeleri, özellikle 80 öncesi siyasi çalkantıları aktaran, bütün bunları da umutsuz bir aşk hikayesiyle taçlandıran ilginç bir kitap.Her ne kadar kitapta Atatürkçülüğün resmi ideoloji olarak lanse edilmesi (sanki tam bağımsızlık ilkesi Marx'ın kuramı) gibi kesinlikle katılmadığım siyasi yorumlara yer verilmiş olsa da genel olarak siyasi analizler, cesurca, objektif ve yalın bir dille aktarılmıştır. Özellikle Ülkü ve Arın Murat'ın sonu olmayan aşk girdabında yaşadıkları, edebi bir zengin dilde usta yazar tarafından çok güzel ve akıcı bir şekilde aktarılmış, bu da yazarın 40 yıllık dönemi anlatan siyasi analizine renk katmıştır. Özetle okunması gereken güzel bir kitap olarak önerebilirim...
442 syf.
·9 günde·1/10
Alıntı :
Mehmet İliç'in 2 oğlu vardır
(Buyuk oğlu Deniz'in PKK'ya katılıp dağa cikacagini soylemesi üzerine)
"Hayır; hiç de eşek değil bu çocuk. Yanlış yola sapsa da, o yol yine bizim köyün yolu. Önemli olan nereye doğru gitmek istediği, amacının ne olduğu. Bu oğlan, bizim kuşağın hamurundan.” Keyifleniyor, hasta yüreği sevgiyle doluyor.

(Küçük oğlu Barış'ın askere gidip PKK'ya karşı savaşmak istediğini duyuyor)
Küçük oğlu aklına gelince içi yine kararıyor. “Faşistlere katılacak olursa vururum onu. Kimse Mehmet İliç’in oğlu Ülkücü olmuş, faşist olmuş diyemeyecek. Komünizm yenilgiye uğrayınca itler de ehlileşti deniyor; yalan. Eskiden fabrikalarda, işçi semtlerinde ulurlardı, şimdi başka yerlerde ulumaya başladılar. Semt değiştirdiler, o kadar.”
542 syf.
·Beğendi·10/10
2001 yılı Orhan Kemal roman Armağanını almış.70 -80 li uıkları anlatan güzel bir kitap belkide bugünlerin temelinin o günlerden geldiğini ..Çok değişik duygularla okuduğum ..
542 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Her satırı iz bırakan, muhteşem bir siyasal 80'ler romanı,
542 syf.
·Beğendi·8/10
Daha dün bitirdim ...
Bir arkadaşımın tavsiyesiyle onun kitaplığından okumuştum.iyi ki de okumuşum.
Eser ülkenin 40 yıllık sürecini anlatıyorken bir yandan bir ask üçgeni üzerinde psikolojik sorgulamalar yapıyor.
Önerimdir.
542 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
70li yıllardan günümüze Türkiye'nin siyasal geçmişini başarılı bir kurguyla anlatmış, dönem hikayelerini, o insanların sonralarını merak edenlerin severek okuyacağı bir roman.
542 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir zamanlar Türkiye gündemine damgasını vuran olaylar ağının tam da ortasında değişik siyasi görüş ve farklı toplumsal statüleri olan kahramanlarımızın başına gelenleri okurken kurgu mu? Gerçek mi? Diye düşünmeden edemiyor insan. Ah be Oya Ablacığım yine parça pinçik ettin beni. Bu kadar gerçek, bu kadar yaşanmış yazabilen nadir kalemler densin, büyüksün.
542 syf.
·15 günde·Puan vermedi
“Bir insan ömrünün değeri neyle ölçülebilir ki?
Hangi devrim, uğruna ölenlerin yaşamının yerini tutabilir?”

İster sağ olsun ister sol; gençken mantıklı görünen idealler olgunlaştıkça ütopikleşiyor; uygulanabilirliğinin olmadığı , olmayacağı net olarak görünüyor çünkü içinde kan, ölüm, nefret, öteleştirme taşıyan her hareket adı isterse devrim olsun, tükenmeye mahkumdur.
542 syf.
·8 günde·9/10
Kitap ulkemizin 40 yıllık siyasi geçmişi içerisinde, büyük bir aşk hikayesi, bir annenin, babanın, bir oğulun, kardeşin.. hepimizin olabilecek bir hikayeyi anlatıyor. Hayat boyu en değerli gördüğümüz, idealize ettiğimiz şeylerin birgün anlamını yitirdigi gerçeğini de vuruyor yüzüne insanın. Zengin ya da fakir, Türk ya da Kürt farketmiyor herkes bu ülkede kendi "irade dışı" hikayesini yaşıyor aslında. Kitaptan aklimda kalan cümle ise....Sevinçler ortaktir, acı yanliz çekilir
.
Sadece bu dünyanın değişmesini istiyorum. Zulüm, açlık, savaş olmasın; kimse kimseyi ezmesin, sömürmesin; senin, benim hakkımız olan şeylere herkesin de hakkı olsun istiyorum.
-Bende biliyorum anne. Çocuklar aç kalmasın, bütün çocukların oyuncakları olsun, babaları öldürülmesin, hapse girmesin istiyorsunuz.
Niye hep siyah olur bu resmi araçlar? Gücün, iktidarın, devletin ve ölümün rengi siyah mıdır?
Oya Baydar
Sayfa 19 - Can (10. Baskı - 2002)
Ölüm gibi, acı da paylaşılmıyor. Nasıl herkes kendi ölümüyle ölürse, herkes kendi acısını kendi başına, yapayalnız taşıyor.
- Umut bebek daha güzel günler görecek. Boşuna Umut koymadık adını. Eğer biz o dünyayı kurmayı başarabilirsek, Umut bebek insanların sınıflarına göre ayrılmadıkları; ... herkesin eşit olduğu aydınlık, barışçı bir dünyada yaşayaak

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sıcak Külleri Kaldı
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
442
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750700088
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Sıcak Külleri Kaldı
Sıcak Külleri Kaldı
Sıcak Külleri Kaldı

Kitabı okuyanlar 197 okur

  • Çetinay BAŞBİLEN
  • Sultan gündemir
  • Nurşin Kaynarca
  • Y.Kobat
  • Deryadaki1mahi *
  • H. UmuT
  • Ebru Başlıoğlu
  • sinem çeşit
  • Gamze

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.5 (1)
9
%1.5 (1)
8
%0
7
%0
6
%1.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.5 (1)