Faruk Duman

Faruk Duman

YazarDerleyenÇevirmenEditör
8.1/10
972 Kişi
·
913
Okunma
·
62
Beğeni
·
4.887
Gösterim
Adı:
Faruk Duman
Unvan:
Türk Öykü ve Roman Yazarı, Editör, Çevirmen
Doğum:
Ardahan, Türkiye, 1974
Ankara Dil ve Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümünden mezun oldu. Öyküleri, 1991 yılından beri Yazıt, Damar, Papirüs ve Adam Öykü gibi dergilerde yayınlandı. 1996 yılında Çankaya Belediyesi'nin Öykü-Şiir Yarışması'nda Çocuk Öyküleri dalında ikincilik aldı. Bu öyküleri daha sonra Mızıkçı Mızıka adıyla yayınlandı. İlk öykü kitabı Seslerde Başka Sesler 1997 yılında yayınlandı. 1998'de Orhan Kemal ödülleri öykü dalında ikincilik ödülü kazandı. 2000'de Sait Faik Hikâye Armağanı, 2004'de Haldun Taner Öykü Ödülü, 2010'da Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı.

 

Öykü


Kedi'çin Masallar, Notos Kitap (2010) 
Sencer ile Yusufçuk, Can Yayınları (2009) 
Keder Atlısı, Can Yayınları (2004) 
Pîrî, Can Yayınları (2003) 
Nar Kitabı, Can Yayınları (2001)
Av Dönüşleri, Can Yayınları (1999) 
Seslerde Başka Sesler, Can Yayınları (1997)


Roman


Köpekler İçin Gece Müziği, Can Yayınları (2014) 
Ve Bir Pars, Hüzünle Kaybolur, Can Yayınları (2012) 
İncir Tarihi, Can Yayınları, (2010) 
Kırk, Can Yayınları, (2006) 


Deneme


Adasız Deniz, Can Yayınları (2010) 


Çocuk Kitabı


Cüce Prens, Can Çocuk Yayınları (2011)
Jüpiter'in Eteği, Can Çocuk Yayınları (2009)
Gagalar, Patiler ve Başka Güzel Şeyler, Can Çocuk Yayınları (2009) 
Bu dünyada, yalnızlığımızın mutlak bir yalnızlık olduğunu anlayamadığımız için acı çekeriz. Ölüm korkumuzun nedeni de herhalde budur.
“Yavaşlık ve sessizlik. Bunlara aykırı olanı kaldırabiliriz kaldırmasına da. Yine de her seferinde. Sanki böyle bir şey hiç yaşanmamış. Korkarız bundan. Oysa yaşam alışkanlığa karşıdır.”
Faruk Duman
Sayfa 71 - 26. Bölüm
"Bizim, dil konusu üstünde bir türlü halledemediğimiz bir sorunumuz var. Avrupalı dilcilerin "zengin" ve "ahenkli" buldukları Türkçeyi bir türlü beğenmiyoruz!"
112 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Türk öykücülüğünün peşindeki okumalarıma devam ediyorum. Faruk Duman adını sıkça duyduğum ve okumayı düşündüğüm bir yazardı. Günümüz öyküsü arayışında mutlaka tanışacaktık. Murat Sezgin ‘in etkinliğini görünce (#54836513) daha fazla bekletmek istemedim.

İlk okumaya başladığımda çarpıcı tespitleri, kısa ve derin cümlelerini görünce iyi bir yazara rastladığımı ve daha sık okumam gerektiğini düşündüm. Öykülerinde sıkça rastladığımız çocukluk anıları, doğa vurgusu ile birinci anlatıcının tercih edilmiş olması dikkatimi çekti. Durum ağırlıklı öykülerinde kullanmış olduğu söz ve susmak vurgularını ayrıca beğendim. Ve bu kısımları daha dikkatle okudum. Ne var ki, daha sonra biçem arayışı ön plana çıkmaya başladı. Di’li geçmiş zaman kullanımı arttıkça, Örneğin;
- ormandı sözgelimi,
- gece vaktiydi,
- anamdı anlatmıştı,
- ansızın kestiği idi sık sık,
- onları gördüğümdü,
- tatlı bir uyuşuklukla geçirdiğimdi…

Bu anlatım tarzında ısrar edildikçe rahatsız olmaya başladım. Alışmak çok kolay değil, riskli de zaten. Öykü olsun, roman olsun farklı biçem arayışlarına girmek, anlaşılmamayı göze almak demek. Özgün olmak, yeni bir anlatım tekniğini okuyucuya benimsetmek, göz aşinalığı sağlamak ve böylece kendi okurunu geliştirmek demektir. Bu alışma süresine ise bazen ömür bile yetmeyebilir. Bugün çok beğenerek okuduğumuz birçok yazar anlaşılamadı. Kitapları bile basılmadı sağlıklarında. Yazarımız bunları biliyor olmalı. Ama biçem arayışında devam ediyor ısrarla.

TDK “Sanatçının görüş, duyuş, anlayış ve anlatıştaki özelliği veya bir türün, bir çağın kendine özgü anlatış biçimi, biçem, tarz, stil,” olarak açıklamış üslubu. Belki buna cesareti de ekleseymiş, daha iyi olurmuş. Anlaşılmamayı göze almayı, yeni bir tarz geliştireceğim diye silinip gitme ihtimalini de anmalıydı belki de.

Yazar sadece zaman kavramıyla yetinmiyor oysa. Tam di’li geçmiş zamana alışacaksınız bu sefer sıfatlarla, zamirlerle oynuyor, yerli yersiz, üstüne üstüne gidiyor. Örnek vermem gerekirse;
- eski o evin içinde,
- uzamış o gölgesini,
- ağır o halısını
- kışlık o atletin de,
- esmer o çizgilerini,
- esmer bu yüzle,

Eğer okur olarak, yazar kadar sabrınız ve cesaretiniz var ve hala okumayı bırakmadıysanız yazarın stiline alışmaya başladınız demektir. Sıfat ve zamirlerin değişik şekillerde kullanılma denemesine alıştıktan sonra ise sevimli gelmeye başladı hatta. Alıştıkça her defasında gülümsetti. Ve severek okumaya devam ettim. Ağrı Dağı Efsanesi ‘ndeki Yaşar Kemal anlatımını hatırlattı bana. Abidin Dino resimleriyle beslenmiş o şiirsel anlatıma benzettim.

Bunun dışında söz ve susmak vurgularını çok beğendiğimi söylemiştim. En beğendiğim kısmı buraya not düşeyim: “Yine de, hayat nedir ki başka. Sözlerin sarf edilmesinden, durup dururken. Sonra bu sözlerin anlamlandırılmaya çalışılmasından.” (s.29)

Yazarımıza kısaca dönecek olursak, neden ısrarla devam ettiğimi ve bırakmadığımı anlatmak isterim. Faruk Duman, 2000 Sait Faik Hikaye Armağanı, 2004 Haldun Taner Öykü Ödülü, 20011 Deneme Ödülü ve yine 2011 Yunus Nadi Roman Ödülü almış bir yazar. Yani edebiyatın değişik alanlarında yetkinliğini ispat etmiş bir yazar var karşımızda. Biçem üzerinde değişik denemeler yapabilecek kadar da özgüven sahibi. Daha önce söylemiş olduğumuz gibi alışılmışın dışına çıkmak sizi öncü yapabileceği gibi edebiyatın dışına da atabilir. Benim de en çok dikkatimi çeken özelliği, bu konudaki cesareti oldu.

Burada alıntı ve incelemelerimi takip eden arkadaşlarım Necip Tosun ‘ u yakından takip ettiğimi ve sık sık paylaşımlar yaptığımı bilirler. Necip Tosun’un Edebiyat Atlası eserinde dilin farklı kullanımı ile ilgili şu ifadelerini paylaşmak isterim.

“Dil herkese sadece kendi olanaklarını sunar. Yazar bunu hem gerçek anlamıyla, temsil gücüyle kullanmak hem de ondan yeni bir güzellik, biçim yaratmak durumundadır. Yazar, dili o haliyle alır, farklı bir yapı inşa eder. Artık gündelik konuşmadaki anlamından bir başka şeye dönüşmüş, bir bildirim aracı olmaktan çıkmış, yazının diline çevrilmiştir.”

Faruk Duman’la ilk tanışmış olduğum Günümüz Öyküsü eserinde ise; Necip Tosun, yazarımız hakkında şu ifadeleri kullanır:
“Dilsel arayışları, çok anlamlı okumaya yatkın anlatımı ve içe işleyen psikolojik derinlikli yaklaşımlarıyla Faruk Duman’ın sağlam bir öykü evreni oluşturduğuna kuşku yok. Ne var ki tematik anlamda bir tekrar sorunu yaşayabilir,”

Bundan sonraki yazı serüveninde ne tür denemeler yapacağını ve tekrar sorunu yaşayıp yaşamayacağını bilmiyoruz. Ama ben Faruk Duman’ı daha yakından izlemeye devam edeceğim.

Keyifli okumalar dilerim)
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Deneme okumaya çekinceli ben'i bile deneme okumaya sevk eden bir eserden bahsedelim bence. Faruk Duman'ı "Ve Bir Pars, Hüzünle Kaybolur" adlı romanı ile tanımıştım. Edebi kalemini oldukça beğendikten sonra acaba deneme türünde nasıl bir başarısı vardır diye merak etmedim değil. Beni oldukça aydınlatan ve yer yer gülümseten bir keşif oldu.
Eser benim düşüncemle, 2 bölümden oluşuyor. İlk bölümde yazarımızın Kars'ta geçen çocukluk anıları, edebiyata nasıl adım adım giriştiği ve Kars kültürünün mihenk taşlarından bahsediyor. Bu bölümlerin durağan geçmesine rağmen 2. bölümde Faruk Duman, hızını edebiyat camiasına doğru kıvırıyor. Kimleri görüyoruz acaba bu edebi çerçevede? Yaşar Kemal, Tahsin Yücel, Erdal Öz, Ferit Edgü, Füruzan, Sait Faik Abasıyanık. Edebiyatımızın çok değerli simaları :)
Faruk Duman, bu yazarlarımızın yazar-okur ikilemini, genel edebiyat normlarını, aydınların kasaba-taşra sorununu oldukça güzel bir dille karşılaştırmış. Son olarak da Dil Devrimi ve Klasik eserlerle ilgili karşılaşmasını yaptıktan sonra eserine nokta koyuyor...
*Edebiyat meselesini ele alan bir deneme olduğu için beni tatmin ettiğini söyleyebilirim. Okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar! :)
112 syf.
·6 günde·8/10
Faruk Duman’ın bu eseri, yeni öykülerini topladığı, anlaşılması esasen zor, sarmal olayların günün sonunda puslu bir atmosferde birleştiği hikâye kitabı. İsminin “Nar Kitabı” olması da zannediyorum ki bu sebepledir; ufak ufak kendi başına sonlanmamış nar tanesi kadar küçük hikayeler bir zaman sonra birleşiyor, birleşmesine ama yine de okurun zihninde çoğu şey yerli yerine oturmuyor. Tahmin ediyorum ki birleşmemesi bilhassa yazar tarafından isteniyor olsa gerek. Buraya döneceğim.

Nar tanesi kadar küçük bir hikâyede, hikâyenin anlatıcısı bir zaman sonra dinleyici oluyor. Dinleyicinin duyumsadığı atmosfer efsunlu bir geçişle kendisinin atmosferi oluveriyor. Örnek veriyorum, dinleyici bir köy evinde yanan sobanın çıtırtıları eşliğinde hikâyeyi dinliyorken, kendini dizlerine kadar kara batmış vaziyette, rüzgârın yolcusuna istikamet çizdiği bir yolda buluveriyor. Dağları tepeleri görüyor, yürürken ormanı sıklaştıran ağaçların bir yükselip bir alçaldığını fark ediyor. Bir diğer anlamda sözcükler dinleyicisini tutsak ediyor. Daha sonrasında hikayelerin seyri çok daha farklı bir hal alıyor. Misal anlatıcının hikayesinde bir adam geçiyor, dinleyici kendisini o adam olarak buluyor ya da bir kurt hikâyeye hırlayarak giriyor, dinleyici kendisini kurtmuşçasına hikâyede kendine yer ediniyor.

Hikâye karmakarışık, anlaşılması zor bir seyir almışken, kitabın okuru tam kendini soyutlayacakken bir anda keskin bağlantılar ile okurun dikkati celp ediliyor. Özellikle bölümlü olan hikayelerde bu durum göze çarpıyor. Bölümler arası geçiş puslu lakin bir önceki bölümü anlamlandıran da bir sonraki bölümün keskin köprüleri oluyor.

Kendine özel bir dili var Faruk Duman’ın. Devrik cümleleri şiirsel ancak kesinlikle okumayı zorlaştırmıyor, durağan ama kesinlikle sıkıcı olmayan üslubu ise keyif veriyor. Kendinizi kaptırdıktan sonra ne anlatıldığı çoğu zaman umurunuzda olmuyor, önemsemiyorsunuz yani. Çünkü yediğimiz her zamanki makarna olsa bile lezzeti yetiyor, makarnayı ilk defa yiyormuşçasına keyif veriyor. Öylesine bir tat.

İlk paragrafımda yazarın hikayeleri puslu bir belirsizlikte bilerek (mahsustan) hikayeleri birbirine ufoladığını ifade etmiştim. Öyle ki bu puslu belirsizliğin okurun zihnini kurcaladığını düşünüyorum kullandığı sözcüklerle. Sözcüklerin seçimi ve yerinde kullanımı okuru gerçekten de kendi deneyimlerine götürüyor. Mesela zamanı hızlandırırken akşam olması çekirgelerin sesleri ile tamamlanıyor. Bilmiyorum akşam olacağı vakit, sizin evinizin yakınlarında hiç çekirgelerin zırıltısı kulaklarınıza salındı mı ama bende bu deneyim var olduğu için hikâyenin dinleyicisi gibi bende bir noktada kendime yer edindim anlatının bir köşesinden hikâyede.

Ağır ağır tadına vara vara okuyacağınız bir kitap. Her ne kadar çok iyi başlamış olup sonlara doğru bir nebzede olsa bozuyorsa da ben çok beğendim. Bilemiyorum belki de okudukça beklentimin arttığındandı ama muhakkak Faruk Duman okumaya devam edeceğim.

Keyifli okumalarınız olsun.
94 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Faruk Duman'ın yeni kitabı bir öykü kitabı değil, bir deneme kitabı. 43 bölümden oluşan kitabında Faruk Duman yazı nedir, yazar neden yazar ve edebiyatın amacı nedir, sorularının etrafında döne döne önümüze çok güzel düşünceler koyuyor.

Duman'ın edebiyatı bir ormanda yaşayan imgelerden oluşuyor. Bir dil işçisi olarak yazarın bize gösterdiği, ya da işaret ettiği bütün imgeler, bütün gerçekler veya bütün hayalleriyle onların taşıyıcı, yüklenicisi olan kelimelerin tamamı bu ormanın inşası için gayret gösteriyor. Bu orman; hayvanların hayvan, insanların insan, ağaçların ağaç olduğu bir yer olabildiği gibi, her birisinin başka birşeye ya da kimseye de dönüşebildiği bir dil ormanı; seslerin, fısıltıların; avcıların ve avların birbirine karıştığı bir mekân burası. Yazarın kalemi gibi bu orman da iç içe geçmiş, birbirine dolaşan sakinleriyle bize hem gerçek olanı anımsatıyor hem de gerçek olmayanı düşündürüyor.

Faruk Duman'ın son eseri işte bu anlamda onun dil ormanının tadına varabilmiş herkes için bir soluklanma arası gibi; oturup okunmuş olan bütün eserler, okunan bütün yazarlar ve her zaman hayatımızın bir parçası olan "neden edebiyat var?" sorusunun cevabını sindire sindire okumak ve anlayabilmek için bir vesile, bize uzanan bir şefkatli el, bir açıklama gayreti içeriyor.

Kitabın başında, ilk bölümde önümüze bir düşünürün sözü çıkıyor: "yazmak, ölmek gibidir biraz". Sonra yazar ekliyor: "ama daha az yalnız ölmek". Kitabın tamamı bütün yan yolları ve diğer fikirlerle beraber aslında bu tema üzerinden sürüyor. Bir inşa gayretiyle yazan yazar kurduğu evreni savunur, bu savunma hem bir öz savunmadır, hem de kurulan dünyanın savunmasıdır, diyor Duman. Peki bu evren inşası nasıl başlar? Bir nesneyle. Duman bu noktada kendinden örnek veriyor: bulduğu bir konserve kutusunu atmayarak onu kendi haline bırakıyor, ondan kendi hikâyesini anlatmasını bekliyor ve bu sırada, o nesne başka birşeye dönüşüyor: yani yazarın inşa etmeye çalıştığı evrende bir başka şeye, şeylere işaret edecek bir vesileye, bir aracıya dönüşüyor: yani, Duman özelinde, onun ormanında bir ağaca, öldürmekle hayat bulan bir avcıya, ya da nesli tükenmiş bir parsa dönüşüyor.

Yazmak ölmek gibiyse de biraz, "yazmanın ölüme direnmenin bir yolu olduğu önermesini de pek önemsememiş oluyor"uz biraz, oysa ölümle yazmak arasında bir bağlantı kurulabilir mi? Ölümle giden herkes, ve varolan herşey ve nesne aynı yazgıyı paylaşır: "yazılarımızı kendimizle birlikte sonsuz boşluğa armağan ederek bu dünyadan çekip gideriz". O halde "dünyanın canlı ya da cansız nesneleri üzerine kalıcı hesaplar yapmanın hiçbir anlamı yoktur", "asıl mesele, kalanlara güzel ölümle birlikte, belki onların da böyle bir ölümü tercih edeceklerini düşünerek bir nesne bırakmaktır". Yazar, yazmakla yaşamını sürdürmek arasındaki sıkı ilişkiyi devam ettirir. Onun yazmak dışında başka bir seçeneği yoktur, bu anlamda yazmak, " köşeye sıkışmış insanın tepkisidir". İşte bu yüzden yazar hikâye anlatır ya da dinler, bu onun için bir "kurtuluş yöntemi"dir: "Daha az yalnız ölmek için bundan daha iyi fırsat bulunamaz". Daha az yalnız ölmek için çabalarken aslında yazarın amacı " okurun daha güzel ölmesini sağlamaktır", çünkü "iyi bir okur, öldüğü zaman, aklının bir yerlerinde hep canlı cümleler bulur". O kelimelerin kaybolup gitmeyeceği kesin gibidir; zira "iyi edebiyat bozulmaz". "Okur, ölüm günü geldiğinde, Azrail gelip kapıyı çaldığında yalnızca kendi yaşamının görüntülerini izlemez. Meşhur film şeridinin içinden Anna Karenina da geçer. Ya da, onun zihninde kim yer ettiyse artık; Raskolnikovlar, İnce Memedler, Murtazalar..." İşte bu yüzden, "okuyanlar, okumayanlara oranla daha güzel ölürler".

Yani, yazarın nesnelerinin içine dalarak o hikâyeye, öyküye kendini bırakan bizler, bir sarhoşlukla, bir baş dönmesiyle debelenip durulur ve kendimizi o ormanda, o parsın, ağaçların arasında, herşeye ama herşeye sırnaşan sisin içinde buluruz. Kimleri unutamıyorsak okudukça, kimlerin adını anıyorsak, ölümümüz güzel olabilsin diye bu çamurlu, korkutucu dünyada, onların ölümleriyle ve masumiyetleriyle de sarınıp daha güzel ölmeye çalışırız. Demem o ki; bunca zamandır, Gusev okyanusun diplerine doğru iniyorsa usul usul, Martin Eden okyanusun bir yerlerinde sessiz sedasız hakikate bakıp herşeyden vazgeçiyorsa; Gabriel, Greta'ya sarılıp camlara vuran karların minik seslerini dinleyerek uykuya dalıyor ve kar bütün İrlanda'nın ve mezarların üzerine yağıyorsa, Zeze de Portuga kadar bir gölge olduysa çoktan, sevilesi Çehov karakterleri merhametle, sevgiyle bize tebessüm ediyorsa hatıralarımızın kenarından köşesinden, ve koca bir ömür bir vâveyla gibi boşluklara salınıp bitirildiyse, bütün bahçe evlâtlarla, bütün hafıza kaybolup gidenlerin güzel ve aziz hatıralarıyla doluysa ve her biri, tek tek özleniyorsa, o zaman ben de rahatça güzel öldüğümü söyleyebilirim. Ölürken Faruk Duman'ın ormanına ait olabildiğimi bilmek, ve orada bir küçük kovuk bulabilmek, sis herşeyi hepimizi örtüp yukarılara, o güzel canlı dallara doğru yükselirken sevdiğim bütün roman ve hikâye kahramanları gibi zihnimden çıkmayan ve güzel ölene dek çıkmayacak olan o parsın adımlarını duyuyorum ben de; bu ormanda hepimizin kendi güzel ölümünün gerçekleşeceği o âna dek ağır ağır nefes alıp verecek, yakın ya da uzağımızda sevdiğimiz nice güzel dost ve yarenle tebessüm edip, sislerin arasından "iyi ki edebiyat var" diyeceğiz....
104 syf.
·1 günde·10/10
Faruk Duman okumaya devam ediyorum.Geçen hafta Kırk adlı eserini büyük keyifle okumuştum, bugünse Ve Bir Pars Hüzünle Kaybolur, hem keyif verdi hem de beni üzdü açıkçası. Keyif verdi; çünkü yazarın en sade eseri olarak, en anlaşılır, en net eseri olduğu için okuması en kolay kitabı bir yandan da, bu da beni çok zorlamadığı için diğer eserlerine göre daha keyif vericiydi. Peki, neden üzücü? Çünkü Faruk Duman bir kez daha bizi kitaplarının ana mekânlarından, sembollerinden biri olarak ormana götürürken bu sefer 1974'te Adapazarı'nda öldürülen son Anadolu parsının masalsı hikâyesine tanık ediyor. Orman yine aynı: baş döndürücü, sisle belirsiz, ya da her yanı ağaç ve yeşille kaplanmış bir masal diyarı gibi, ama burada herkes olduğu şeyin aynısı bu sefer: tilkiler tilki, parslar pars, kuşlar kuş ve insanlar da insan. Anlatıcımız ormanda dolaşan ve kendisine dostluk gösteren parsı takip edip kendi masalını ya da hikâyesini yaşıyor, aynı anda elinde tüfekleriyle avlanan baba oğulun ormandaki tek kötü varlık olduğunu da görüyoruz; oraya ait değiller, önceki avcılar gibi.

Faruk Duman'ın bütün kitaplarında karşımıza çıkan orman; bütün hayvanlar, ağaçlar, doğa bu eserin veya yazarın diğer eserlerinin atmosferini oluşturan birincil öge gibi. Orman hem anlamların, yaşamın, kişilerin bir başka anlama geldiği hem de bu eserde olduğu gibi kendisi olduğu bir mekân, bir sembol, bir varoluş yeri ya da biçimi. Ancak, bu eserde eserin son Anadolu parsına adanmış olmasını da düşünürsek, avcılar ve avla ilgili her ne kadar masalsı bir havaya büründürülmüş olsa da avcılığın ne olduğu konusunda çok net bir görüntü oluşturması çok iyi olmuş; zira avcılar hakkında söylenebilecek iyi bir şey bulmak zor: çünkü onlar her ne kadar kendileri bunun tersini iddia etse de ormanı, doğayı öldüren ve bunda haklılık payı gören silahlı tüfekli katillerden başka bir şey değiller. Faruk Duman'ın doğayı insanın nasıl yok ettiğini, bu doğal ve yaban güzelliğin insan icadı aletlerle nasıl katledildiğini ve insanın belki de ormana ve yabana ait olmadığını söylemek istiyor ve Anadolu parsı belki tekil bir örnek olarak çok güzel oturuyor bu söylenmek istenen şeye; ancak edebiyatı bir kenara bırakıp en azından ben hayvan hakları açısından bu konuya baktığımda, bu katillerin gerçekten de yaşamı yok etme hakkını kendinde gören ve bunu bir takım bahanelerle açıklama cüreti gösterebilen insanlar olduğunu biliyorum. Faruk Duman sağlıksız bir baba oğul portresi çizerek avcılıkla bu karakterler arasında sağlıksız düşünen, eyleyen insanlar olmaları açısından doğru bir mesaj da vermiş oluyor.

Yazar ormanı kesinlikle bu eserinde en etkileyici, en güzel şekliyle anlatıyor. İncir Tarihi adlı kitabını henüz okumadığım için, bu fikrim sonra değişebilir belki. Parsın güzelliği, eşsizliği; ağaçların sessizliği; bir görünüp bir kaybolan güzel kürklü tilkiler ve parsın avı olan mazlum ceylanlar bütün kitap boyunca anlatıcımız sisli ormanda yürürken ya da parsın yuvasına çöküp otururken yanımızda beliriyor, ya da geçip gidiveriyor; çıtırtılar, sesler ya da gözünü anlatıcımıza dikip onu gözleriyle çağıran yaralı pars kitabın sonundaki nihayetine doğru yürürken her yanımızı kaplayan karanlık ya da heryeri ve herşeyi örten sis bu ormanı olabilecek bütün güzelliğiyle, derinliğiyle hissetmeye davet ediyor bizi...hainlerin kurşunları ormanı yırtana dek bu büyünün içerisinde kalıyoruz.

Elbette, Faruk Duman'ın bu güzel eserini, diğer kitaplarından önce özellikle bu eserini, herkese öneriyorum.
128 syf.
·1 günde·Beğendi
Yeni yazarlara ve kitaplara açık biri olarak şunu söyleyebilirim ki Faruk Duman bambaşka bir tecrübe, bambaşka bir yazar; Keder Atlısı da bambaşka bir kitap. Sadece bir kitabını daha yeni bitirmişken alıştığınız öykü tarzını bir anda yıkabilecek bir yazar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kitabında yer alan her hikâyede farklı biçimsel özelliklere yer veren yazar okuyucusunu sık rastlanmayacak bir anlatımın içine sürüklüyor. Kendi deyimiyle ‘Türkçemizin şırıltısı’nı yaptığı tasvirlerle, kurduğu cümlelerle gösteriyor bizlere. En beğendiğim kısımlardan birini örnek olarak göstermek istiyorum: “Kasabanın girişinde, otobüsün artık yorulduğunu anladın. Tuhaf bir duyguya kapıldın sonra: Belki bir hülya yaşadın, terlemiş, diye geçirdin içinden, yordum onu çok: Otobüs, atındı senin, köpükler içinde. Yorgundun, kasabaya girdiğinde anlamıştın iyice, sonra atından inip derin bir nefes almıştın. Asan elindeydi, kasaba taş kokuyordu…” Bunun gibi buraya yazabileceğim çok örnek var. Bu tip tasvirlerin arasında bazen anlam veremediğiniz ya da anlam vermek için çok çabalayacağınız cümleler var. Yine örnek olarak şu cümleleri gösterebilirim: “Esmeyi bilen rüzgâr. Uzun, karlı gecelerde, uzakta kurtların uluduğu, kıvılcımların çakıp söndüğü. Bunun da ağır bir sessizlik olup dağıldığı evlerde”. İki örnek yazarın tarzını tam anlatamayacağı gibi ben de henüz yeni okumaya başladığım için tamamıyla anlatamam. Yazarın doğup büyüdüğü mahallelerin izlerini taşıyan, farklı anlatım biçimleriyle ve yakından şahit olduğunuz olaylara ya da durumlara kısa ama etkili bakışlar atan Keder Atlısı, açık olmak gerekirse herkesin okuduktan sonra beğenebileceği bir kitap değil bana göre. Hafifçe bir Hasan Ali Toptaş havası sezdim bazı hikâyelerinde. Onun için Toptaş okuyanlar ve beğenenler için Keder Atlısı’nı da önerebilirim. Yazarın diğer kitaplarını okumak için Keder Atlısı yeterli oldu, Seslerde Başka Sesler ile Faruk Duman okumaya devam edeceğim. Hepinize keyifli okumalar.
568 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Faruk Duman'ın son eseri, yazarın baş yapıtı. Cem Kalender'in söyleyişiyle, "büyük, çok büyük bir roman yazmış" Faruk Duman. Yazmamış mı?

Faruk Duman gerçekten de bütün eserlerini Sus Barbatus!'u yazmak için bir ön çalışma gibi kullanmış sanki. Çünkü benim gibi yazarın eserlerinin tamamını okuyanlar-İncir Tarihi adlı romanını okumadım- artık yazarın hem sade bir dil kurduğunu, hem de İncir Tarihi'ne çok güzel bir inceleme yazan Sinan Tütüncüler'in söylediği gibi, kendi dilbilgisi kuralları ve yazım kılavuzunu oluşturarak, bu kuralları en güzel zamanlarda, en doğru yerlerde ve en güzel şekilde kullanarak yarattığı kendine özgü anlatım dilinin de zirvesi olduğunu görebilir. Sus Barbatus! bir ünlem; kar, kurt ve insan dolu ovalarda, ormanlarda biz doğayız diye sesleyen bir masal gibi.

Faruk Duman'ın eserlerindeki gerçek mekânımız yani orman, yani doğa, burada da bizi bekliyor: neredeyse 600 sayfa boyunca bitmek bilmeyen, esen rüzgârıyla, aç kurtlarıyla, ruhu insanların içine giren sus barbatus domuzuyla, her yeri ama her yeri kaplamış örtmüş soğuğuyla, karıyla orman, doğa bizi bırakmıyor ve dil, bu sefer dil, mekânı kendi yapmak için ormanı ya da doğayı, hayvanları kullanmıyor, dil de doğa da birbirinin aynı olmuşlar, yazarın sadelikle iç içe geçirdiği kendine özgü üslûbunu kullanış biçimi bir ayna gibi kullanarak hem doğa hem dil birbirini yansıtıyor , ve bu anlamda da yazarın kaleminde bir zirveye ulaşmış olmasını sağlıyor.

Sus Barbatus!'ta Duman'ın diğer eserlerinde görmediğimiz kadar karakter görüyoruz; bu karakterler doğanın, mekânın verdiği etkiyle bir yandan masalsı bir yandan çok gerçek bir hisle hayat buluyorlar. Aysel, Faruk, Kenan, Aynur, Atalay ve Sus Barbatus hem masallar hem de gerçekler. Okur Sinan Tütüncüler'in deyişiyle Faruk Duman'ın "anlatı coğrafyası"nda karakterler hiç bir zaman bu kadar net, bu kadar etkileyici olmamıştı. Yazar onu çok seven bir okuru olarak beni gerçekten çok şaşırttı.

Kitapta bir diğer şaşırtıcı nokta ise yazarın 80 darbesinin hemen öncesinde 79 yılında geçen olayları anlatırken kalemini ilk kez bu kadar politik meselelere yöneltmesi. Politik meseleler daha önce de vardı-mesela Kırk adlı eseri- ama bu kadar net, bu kadar doğrudan..?hayır.

Sus Barbatus!'tan geriye kitabın güzel kapağındaki mavi beyaz karışımı kar rengi kaldı: kar, kar rengi, her yeri ama her yeri kaplayan, örten kar; uğuldayan rüzgâr, aç kurtlar ve doymak isteyen kurtlar, vicdanlı avcılar- bir roman karakteri olarak evet, ama gerçeği, hayır- öldüğü yerden göğe yükselen ruhuyla ormanda dolaşmak isteyen Sus Barbatus, Ç. gölünün soğuğuna, buzlarına düşen o at, ve Aysel ve Faruk, bütün ümitleri, ve iyilikleri insanların, ve kötülükleri. Doğada, yani gerçek yuvamızda, bu soğukta, yani kar ve buzda, insanlar da hayvanlar da ölüyorlar ve bir masal oluyorlar.

Faruk Duman, geçen yıl çıkardığı edebiyat denemelerini içeren kitabı Yazmalı Defter'de "okuyanlar, okumayanlara oranla daha güzel ölürler" diyordu, çünkü ölürken insanın zihninden geçen bütün o imgelerde, hayallerde raskolnikovlar, anna kareninalar, ince memedler uçuşup durur. İşte bu yüzden Sus Barbatus! güzel ölebilmek için edebiyat seven herkesin zihnine, hatıralarına ekleyeceği ışık ışık bir edebiyat güzelliği, dilimizde okuyor olabilmenin insana gurur vereceği muazzam güzellikte ve incelikte bir eser.

Mutlaka öneriyorum.
136 syf.
Bazı kitapları okuduktan sonra "Ne okudum ben?" dersiniz. Bu eser de o kitaplardan.
Bu söylediğim şu anlama gelmesin ; "Harika kitap"

Eser, 2014 yılında dünya kitap ödülü ve Necati Cumalı Edebiyat Ödülü almıştır.

Pastoral romansı bir eser. Pastoral dedim diye aklınıza eglog tarzı şeyler gelmesin.

Gerilim içeren eser denilmiş. Gecenin bir köründe ışıksız, insansız bir yerde kaldıysanız o anınız depreşir ve gerilirsiniz. Onun dışında gerilebilmeniz için eftene üftene korkan bir insan olmanız lazım.

Kitapta daha önce hiç bir eserde rastlamadığım bir şey vardı. Yazar alıntı olabilecek cümleleri okura kolaylık olsun diye büyük harflerle yazmış.

Farklı bir kaleme sahip eser. Okuyup okumamak keyfinize kalmış.
102 syf.
·2 günde·10/10
Yalnız yaşamamın ikinci haftası bitmek üzere. Demek yaşlılığa giden yolu sessizlikle katedeceğim, ediyorum. Yaz tatili denen şeyin bu sene bana en büyük getirisi, sonsuz sayfalar dolu kitapların odamın her yanını işgal edişi oldu: pencereler ve balkon kapısı açık, dodi ya kapı arkasında ya da kapı önündeki sandalyede uyuyor: aşağıya bakarsam incir ağacımızın hemen ilerisinde bahçemizin daha çok çiçek dolu bölümünde yeni doğmuş yavru kedilerin saklandığını görebiliyorum. İki oğlum da , daha bir çok diğeri ile beraber incir ağacının sağında ve solunda gömülü. Altıncı sene bitmiş olacak bir kaç aya.

En güzeli, kitabın sayfalarını, hem de sarı sarı ise, çünkü elimdeki 2004'te basılmış, on iki sene boyunca sayfalarının açılmasını beklemiş, yapraklar yapışık, ince; işte en güzeli bu sayfaları çevire çevire okurken aşağıda haftalardır uçmayı bekleyen ve her sene mutlaka aynı süreci baştan yaşadığımız bir yavru martının büyüme sürecine tanık olmak, işte onun ağlamaları ya da inlemeleri geliyor, ben yaşlanıyorum; ama o büyüyor, her sene aynı şey oluyor, her sene aynı zamanlarda bir yavru martı apartmanımızın parkında, bahçeli kısımda büyümeyi bekler; inleyerek, ağlayarak bekler, her gün mutlaka kanatlarını alıştırmak için çabalar, asla yalnız değildir, mutlaka destek görür, uçacağı ve binamızın çatısına konup gururla kendi kısa tarihini izleyeceği güne dek...sonra..uçup gider. Bu sesler, yani bizimkisi olsa olsa, kırık, dökük bir doğa parçası, Faruk Duman'ın ilk eserindeki hayvan seslerine, resimlerine benziyor. Eserde bir çok çocuğun, belki yazarın hayat hikâyesinin parçası, hayali ya da gerçek hikâyesini okurken bütün Faruk Duman kitaplarında olduğu gibi hayvanlarla, doğayla temas halindeyiz, sesleri ve görüntüleri insanların hikâyelerine karışmış hayvanlar bunlar, ama özellikle anlatılmış da değiller. Aynısı burada da var işte: betonların arasında sıkışıp kalmış yeşilliklerde büyümeye çalışan yavru kedileri, annesi babasının çatılardan haftalar boyu cesaretlendirdiği ve gece gündüz inlemelerine ağlamalarına sabırla göğüs geren- şu anda bile ağlıyor- yavru martıyı, seneler önce yok olup gitmiş ama hatırası gönlümde bekleyen nice canı, iki oğlum da dahil- burada, aynen hikâyelerdeki çocuklar gibi, düşünüyorum, hatırlıyorum ve onlar da yorulan zihnimin bir parçası olarak, resimleriyle yaşamaya devam ediyorlar. Hatıralarımız zihnimizdeki süslerle süsleniyor, renkleniyor ve belki hakikatte olduklarından başka birşeye dönüşüyorlar ve bu onları edebileştiriyor, edebiyata dönüştürüyor..ve bunu en güzel yapanlardan birisi de Faruk Duman; çünkü daha 23 yaşında ilk hikâye kitabını yazmış bir acemi yazarın kaleminin bu zihin süsleriyle böylesine etkileyici hikâyeler anlatabilmesi asla sıradan birşey olamaz; yazarın sonradan devasa bir ormana, bir dil cümbüşüne, cangılına dönüştüreceği herşeyin ipuçları bu kitapta var. Eğer bilmesek asla acemi bir yazarın ilk kitabı diyemeyiz Seslerde Başka Sesler'e, öylesine yetkin, buram buram edebiyat kokan bir eser bu. Daha sonraki kitaplarında göreceğimiz üslûptan daha farklı, çok daha hareketli, kıpır kıpır bir dille yazılmış hikâyeler bunlar.

Faruk Duman hakikaten bu toprakların edebiyatının tadını daha da güzelleştiren bir yazar ve bu eseri de mutlaka okunmalı.
136 syf.
·1 günde·10/10
Aylar sonra Faruk Duman okuduğumda şunu gördüm: gerçek edebiyat kadar lezzetli çok az şey olabilir. Hele de okurken her yanınız yapraklarla doluyor ve günışığının kalmadığı, daha kesif, hatta korkutucu bir karanlığın içine doğru koyuluyorsanız. Şu geçen bir sene içerisinde okuduğum en güzel eserler, nice güzelini de es geçmeden, Faruk Duman'a aitti. Bu yazar hakikaten gurur duymamız gereken çok önemli bir isim. Bu kitabını okumayı sürekli erteliyordum, araya zaman girdikçe, tadını hatırlamama rağmen, yine de, aynen Çehov gibi meselâ, Çehov ki Gusev'i anlatabildi, Çehov meselâ bozkırı böylesine inanılmaz güzel anlatırken, ama Gusev'in mazlum vücudu okyanusun diplerine gide dursun, işte aynen onun gibi, aylardır okumayıp, küslükten değil de daha çok tembel bir sevgiden, ve son ayların nice acıyla dolu olmasından, gece yatamamaktan, duvardaki resimleri öpmekten geçen bunca zaman, ve elbette iş güç, ama bir gün, bilimkurguların dünyasında dolaşmaya çıktığımda elim uzanıp alıverdi, ve böylece bu fazlasıyla uzamış hasret de bir anda sona erdi.

Köpekler İçin Gece Müziği, ancak Faruk Duman'ın anlatabileceği, onun dünyasına aşina olanların kendini hiç ama hiç yabancı hissetmeyeceği bir yerden söz ediyor: ormandan. Bu orman, yazarın tek tek bütün eserlerinde sözü geçen, ima edilen ya da doğrudan hikâye edilen bir yer; bu orman, masalların gerçeklerle kucak kucağa büyüdüğü, sarmaşıklar benzeri herşeyin sarmaş dolaş olduğu, gün ışığını kesen ya da örten bir yer, burası inanılmaz güzellikte renklerle dolu, bambaşka çiçek ve ağaç adlarının, nice hayvanın ve nice kötü avcının dolaştığı bir imalar dünyası, bir paralel evren, bir okyanus; ağaca, çiçeğe, hayvana ve insan ruhuna yazılmış bir dil cümbüşü; ışıltılarıyla insanı sarhoş ederek kitabı okurken ya da bitirdiğinizde ellerinizden, dilinizden, gözlerinizden düşen yapraklarıyla bir orman sarhoşluğu burası. Faruk Duman'ın dünyasına girmek demek, o ormana adım atmak demek. O orman imalar, benzetmeler ve canlandırmaların yanı sıra kendisi olanların da ormanı, orman kimi eserinde bir başkası ya da başkalarını, başka şeyleri temsil ederken kimi zaman da kendisinden başka birşey değil. Yazarın en güzel eserlerinden olan "Ve Bir Pars Hüzünle Kaybolur" ve en güzel hikâye kitaplarından olan "Av Dönüşleri"nde karşılaştığımız kişi ya da canlılarla, meselâ parslarla, meselâ zulüm dolu avcılarla burada da karşılaşıyoruz, ve anlıyoruz ki kitaplar, eserler, masallar farklı bile olsa orman aynı orman, dil aynı, okyanussa aynı okyanusta kulaç atıyoruz ya da Gusev gibi, diplere doğru kayıyor bedenimiz. Ancak bu sefer farklı olan birşey de var: bir fırtınanın içindeyiz. Hızla çalılıklara sıvışan yılanlar, sessiz suspus çiçekler ve ağaçlar bu sefer şiddetle yağmura teslimler; çamur her yanı alıp götürüyor, gök delinmiş ve ölüm her yanı sarmış . Hiç bir eserinde görmediğimiz denli kan akıyor, ve hayvanlar hiç bir eserde olmadığı kadar gerçekler burada. Selim İleri'nin söylediği gibi okuduğumuz bir kara masal olsa da, hayvanların bu ormandaki yaşayışları, hayatı sevişleri, hayattan almak istedikleri, kaybolup gidişleri, benim açımdan hiç bir eserde görmediğim kadar etkileyici, ve iç burkucu. Sırf bu yüzden karamsarlığına rağmen bir yandan da ışık dolu, ışıltılı bir eser bu. Baştan sonra insan övücülüğü gibi görünse de Faruk Duman'ın dil ormanında ve masallarında, gökten ölüm yağarken, yağmur ve çamur herkesi ve herşeyi yutarken dahi hayvanlar, doğalarındaki şiddetle dahi, ne kadar masum görünüyorlar. Dil ormanında hepsi bir aradalar: masumlar, mazlumlar, avcılar ve biz. Üstümüz başımız toprak ve çamurla dolup taşmışken, gün ışığına hasret beklerken günün doğmasını, bizim şansımıza Hızır aleyhisselâmın deresini o av köşkünde beklemek kalıyor; "hayatta insandan daha korkunç birşey yoktur ve de olamaz" diyen anlatıcıya kulak kabartırken bir rahmet ve merhametin dilencisi olarak ümit etmek kalıyor; bu kadar muazzam, güzel edebiyat eserlerini okurken hiç itirazsız o tadın içine gömülüp susmak kalıyor; Hızır'ın deresinin aslında okuduğumuz eser olduğunu anlamak kalıyor, ve böyle olduğunda, yani ister gün ışığı doğsun, ister zifiri kapkaranlık gecede ölümü bekliyor olalım kitaptaki bahtsızlar gibi, yine de ümidimiz var, çünkü hâlâ iyi edebiyat var, gerçek edebiyat bütün basitliklere, sonu gelmeyecekmiş gibi görünen pespayeliklere, işporta yazarlara ve onların sığ dünyalarına rağmen hâlâ var ve o ormanda yaşamaya, nefes almaya devam ediyor. Bu yüzden hiç okumamışlara, okuyup da Faruk Duman'ın diğer eserlerinin masal ve gerçek dolu ormanlarında sürüp giden dil cümbüşlerine girmeyi erteleyenlere bu muazzam güzellikteki eseri, mutlaka, öneriyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Faruk Duman
Unvan:
Türk Öykü ve Roman Yazarı, Editör, Çevirmen
Doğum:
Ardahan, Türkiye, 1974
Ankara Dil ve Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümünden mezun oldu. Öyküleri, 1991 yılından beri Yazıt, Damar, Papirüs ve Adam Öykü gibi dergilerde yayınlandı. 1996 yılında Çankaya Belediyesi'nin Öykü-Şiir Yarışması'nda Çocuk Öyküleri dalında ikincilik aldı. Bu öyküleri daha sonra Mızıkçı Mızıka adıyla yayınlandı. İlk öykü kitabı Seslerde Başka Sesler 1997 yılında yayınlandı. 1998'de Orhan Kemal ödülleri öykü dalında ikincilik ödülü kazandı. 2000'de Sait Faik Hikâye Armağanı, 2004'de Haldun Taner Öykü Ödülü, 2010'da Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı.

 

Öykü


Kedi'çin Masallar, Notos Kitap (2010) 
Sencer ile Yusufçuk, Can Yayınları (2009) 
Keder Atlısı, Can Yayınları (2004) 
Pîrî, Can Yayınları (2003) 
Nar Kitabı, Can Yayınları (2001)
Av Dönüşleri, Can Yayınları (1999) 
Seslerde Başka Sesler, Can Yayınları (1997)


Roman


Köpekler İçin Gece Müziği, Can Yayınları (2014) 
Ve Bir Pars, Hüzünle Kaybolur, Can Yayınları (2012) 
İncir Tarihi, Can Yayınları, (2010) 
Kırk, Can Yayınları, (2006) 


Deneme


Adasız Deniz, Can Yayınları (2010) 


Çocuk Kitabı


Cüce Prens, Can Çocuk Yayınları (2011)
Jüpiter'in Eteği, Can Çocuk Yayınları (2009)
Gagalar, Patiler ve Başka Güzel Şeyler, Can Çocuk Yayınları (2009) 

Yazar istatistikleri

  • 62 okur beğendi.
  • 913 okur okudu.
  • 36 okur okuyor.
  • 867 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.