Kelile ve Dimne

8,3/10  (216 Oy) · 
1.025 okunma  · 
182 beğeni  · 
5.055 gösterim
İyilikseverlik, dürüstlük, adalet, bilgili olmanın yararları gibi konuların teşvik edildiği; kötülük, zulüm, adaletsizlik ve cahillikten uzak durmanın öneminin vurgulandığı Kelile ve Dimne, doğu klasiklerinin temel eserlerinden birisidir. Hint hükümdarı Debşelim'in isteği üzerine Beydeba tarafından M.ö. III. Yüzyılda yazılan bu alegorik eser, yüz yıllar sonra türünün örneği olmuş ve bu tarzda birçok eser kaleme alınmıştır. Görünüşte eğlenceli, gerçekte ise ders verici ve düşündürücü bir eser olan Kelile ve Dimne'deki masallar, her yaş ve seviyeye hitap edici bir özelliğe sahiptir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789756195130
 • Yayınevi:
  Karanfil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rojhilat Recep As 
 03 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Kalbe Hitap Eden Kitaplar Vol 9

Kalbe hitap eden kitaplar serime, birini daha katmak nasip oldu. Nasihat kitapları cidden çok güzel, hele de satış ya da okunma kaygısı ile yazılmamış olunca. Yazar en halis niyetiyle karşısındakinin daha iyi bir insan olması ve daha huzurlu bir hayat yaşaması için nasihatlerini döküyor ya ortaya, bu bana yeter.

Kelile Ve Dimne iç içe ağ gibi örülmüş hikâyelerden oluşmakta ve her hikayede çok güzel hayat dersleri, nasihatler yer almakta. Kitabın konu örgüsü olarak sürekli hikaye içinde hikâye anlatması takibi biraz zorlaştırıyor ama üslub o kadar akıcı ve konular o kadar düşündürücü ki, olayın hangi yerinde olduğunuzu merak etmiyorsunuz. Bir bakıyorsunuz ana hikaye bitmiş. İşlediği konular diğer okuduğum kalbe dokunan kitaplar serimdeki gibi. Arkadaşını doğru seçmek, kanaat, kadere rıza, yumuşak huyluluk vs diye sıralanıp gidiyor.

Kelile Ve Dimne gayet istifade edilebilecek bir kitap, ama Sadi-i Şirazi'nin Bostan eserinin hemen ardından okumak bendeki tesirini bir miktar azalttı sanırım. Bostan'daki ruhi derinlik daha üst seviyedeydi kanaatimce. Bostan'ın o keyfinden sonra bile beni bu kadar tatmin ettiyse, başka bir zaman okusaydım eminim daha övgü dolu bir inceleme yazardım.

Akıcı, kolay okunur, nasihat dolu bir kitap okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim :)

Ekrem Özkara 
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yedisinden yetmişine,kadınından erkeğine,amirinden memuruna,öğretmeninden öğrencisine ve daha da ötesine herkesin mutlaka okuması,anlaması ve hayatındada uygulaması gerekenlerin anlatıldığı bir kitap...
Bir solukta okuyabileceğiniz " Kelile ve Dimne " yi tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Kelile ve Dimne benzeri kitaplar

insan_okur 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Kesinlikle çocuk kitabı denilip geçilmemeli. Bu eserde özellikle ailevi terbiye ile siyasi terbiyeye önem verilmiş, ahlakî terbiyeyi ilgilendiren prensipler ise dolaylı olarak anlatılmıştır.İçerisinde o kadar nasihat var ki sanki bir hikaye değilde birçok roman okumuş kadar olabiliyorsunuz. İç içe girmiş hikayeler ile bir çok çıkaracağımız dersler var. Türü fabl hep hayvanlarla dillendirilmiş. Ezop Masalları , Binbirgece Masalları ve Mesnevi dahil bu kitaptan örneklerle oluşturulmuş. Tavsiye ederim.

Rıdvan 
01 Oca 15:25 · Kitabı okudu

Kelile ile Dimne, adını, dürüstlüğün simgesi "Kelile" ile hilekârlığın simgesi olan "Dimne"den almıştır. Fabl tarzındaki bu eserin ilk bölümünde yer alan iki çakalın adıdır Kelile ile Dimne...

M.Ö. l. yüzyılda yaşadığı rivayet edilen Beydeba'nın Sanskritçe yazdığı bu eseri, döneminde gördüğü ilgiyi daha sonraki yıllarda da korumuş ve pek çok hükümdarın eğitiminde de kullanılmıştır.


Eser, yazarı Beydeba'nın ideal sayılabilecek kişiler yaratılmasında yararlı olabileceğini düşündüğü, ince bir nüktedanlık ve imalar zinciriyle bezediği hikâyelerden oluşur.

Ayten Ernaz Tiryaki 
 02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Icerisindeki hayvan hikayeleri ile hayata, insanlara ve devlet yönetimine dair pek çok faydalı öğüdün yer aldığı bu dünya edebiyatının en eski ve en çok ilgi gören eserinin öncelikle idarecilere, devlet yöneticilerine ve bütün siyasilere ders olarak okutulması gerektiğine inanıyorum! Hem de defalarca!

Ceyda 
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Herkesin okuyup ders çıkarması gereken bir kitap. İçerisinde birçok hikaye barındıran bu kitap çocuk kitapları gibi değil, okurken sıkmıyor. Hepimizin hikayeleri fabl tarzında anlatılmış. Yaptığınız veya başınıza gelen olayları mutlaka bu fabllarda bulacaksınız.

Bay C. 
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Beydeba , hint edebiyatının ezop u bence. Fabl türünde küçük hikayelerin toplamında oluşan bu eseri ilkokulda okumuştum. Çocuklarınıza iyiliğin önemi ni anlatmak icin geceleri okuyabilirsiniz :)

Nihavend İflazi 
04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukluğumun büyülü kitaplarından biri. Sakin, merak uyandırıcı ve ders verici. Hangi yaşta olunursa olsun okunması gereken klasik kitaplardandır kendisi. :)

Katre-i Matem 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her yaştan, her kesimden okurların okuyabileceği hatta okuması gereken bir eser. İçinde birçok ders verici hikaye yer alıyor ve aslında birçoğu da bilindik hikayelerden oluşuyor. Ama anlatılanlara sadece birer hikaye gözüyle bakılmadan bilinçli bir şekilde okunması taraftarıyım. Zira ancak bu şekilde hayatımızda kalıcı olumlu değişiklikler gerçekleşebilir. Tekrar tekrar okunabilecek başucu kitaplarından.

Cankuşum 
11 May 11:28 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaşama dair her konuda her şeyi bulabileceğiniz "hayvan" hikayeleri mevcut. Kısa anlatımlarla zevkle okunuyor. Genel anlamda ana konular "doğruluk, dürüstlük, adalet, hak, hukuk, yalan, sevgi vb" konular hikayemsi bir tatla anlatılmış.

Kitaptan 377 Alıntı

mert güler 
07 Şub 22:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

İnsan, gerektiğinde canına da mal olsa, dövüşmeli ülkesi için.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 60)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 60)
Yunus Emre Dilsizmen 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tehlikeleri göze almayan, hedefine ulaşamaz.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 18 - Can çocuk Yayınları)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 18 - Can çocuk Yayınları)

Gördüm ki insan, dört özelliğiyle hayvanlardan ayrılmış... Bu dört şey, dünyada ne varsa hepsini içine alır. 
Hikmet, iffet, akıl ve adaletten bahsediyorum. 
Bilgi, edep ve kabiliyet, hikmete girer. 
Benliğe hakim olma, sabır ve vakar, akla girer. 
Haya, geniş gönüllülük ve şahsiyetlilik, iffete girer. 
Doğruluk, iyilik, nefs murakabesi ve güzel ahlak ise adalete girer. 
İşte bütün üstün nitelikler, bundan ibarettir...

Kelile ve Dimne, BeydebaKelile ve Dimne, Beydeba

Kendi vazifesi dışındaki işlere burunlarını sokanlar üstüne vazife olmayan işe burnunu sokarak sonunda acı bir belaya düşen maymuna benzer.

Kelile ve Dimne, BeydebaKelile ve Dimne, Beydeba

Mutluluk, sadece yiyip içmek değildir. Gerçek mutluluk erişilmesi güç şeyleri elde etmekle olur.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 20 - Antik Yayınları EPUB)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 20 - Antik Yayınları EPUB)
mert güler 
07 Şub 22:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Gülden terazi yaparlar, gülü gül ile tartarlar...

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 56)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 56)
mert güler 
08 Şub 21:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Çünkü kalbimiz, sevdiklerimizin yanında atmalıdır her zaman. Onların sevgisiyle yaşamalıdır.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 82)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 82)
Kübra YILDIZ 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Unutmayalım ki ,dünyada en büyük servet,gerçek dostlar kazanmaktır . en büyük zenginlik ise iyiliksever olmak ve her fırsatta iyilik yapmaktır .

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 50)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 50)