Kelile ve Dimne

8,2/10  (142 Oy) · 
686 okunma  · 
108 beğeni  · 
2.934 gösterim
Masal geleneğinden eşsiz bir örnek!

Doğunun en ünlü masallarından biri olan Kelile ve Dimne, adını iki çakaldan alıyor. Bu çakallardan Kelile dürüstlüğü, Dimne ise
hilebazlığı simgeliyor. Hangisinin sonu nasıl oluyor derseniz, bunu "Aslan ile Öküz" masalını okuyunca zaten öğreneceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
Ekrem Özkara 
05 May 13:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yedisinden yetmişine,kadınından erkeğine,amirinden memuruna,öğretmeninden öğrencisine ve daha da ötesine herkesin mutlaka okuması,anlaması ve hayatındada uygulaması gerekenlerin anlatıldığı bir kitap...
Bir solukta okuyabileceğiniz " Kelile ve Dimne " yi tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

insan_okur 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Kesinlikle çocuk kitabı denilip geçilmemeli. Bu eserde özellikle ailevi terbiye ile siyasi terbiyeye önem verilmiş, ahlakî terbiyeyi ilgilendiren prensipler ise dolaylı olarak anlatılmıştır.İçerisinde o kadar nasihat var ki sanki bir hikaye değilde birçok roman okumuş kadar olabiliyorsunuz. İç içe girmiş hikayeler ile bir çok çıkaracağımız dersler var. Türü fabl hep hayvanlarla dillendirilmiş. Ezop Masalları , Binbirgece Masalları ve Mesnevi dahil bu kitaptan örneklerle oluşturulmuş. Tavsiye ederim.

Ayten Ernaz Tiryaki 
 02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Icerisindeki hayvan hikayeleri ile hayata, insanlara ve devlet yönetimine dair pek çok faydalı öğüdün yer aldığı bu dünya edebiyatının en eski ve en çok ilgi gören eserinin öncelikle idarecilere, devlet yöneticilerine ve bütün siyasilere ders olarak okutulması gerektiğine inanıyorum! Hem de defalarca!

Ceyda 
30 Haz 04:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Herkesin okuyup ders çıkarması gereken bir kitap. İçerisinde birçok hikaye barındıran bu kitap çocuk kitapları gibi değil, okurken sıkmıyor. Hepimizin hikayeleri fabl tarzında anlatılmış. Yaptığınız veya başınıza gelen olayları mutlaka bu fabllarda bulacaksınız.

Bay C. 
03 Şub 21:29 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Beydeba , hint edebiyatının ezop u bence. Fabl türünde küçük hikayelerin toplamında oluşan bu eseri ilkokulda okumuştum. Çocuklarınıza iyiliğin önemi ni anlatmak icin geceleri okuyabilirsiniz :)

Nihavend İflazi 
04 Ağu 03:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukluğumun büyülü kitaplarından biri. Sakin, merak uyandırıcı ve ders verici. Hangi yaşta olunursa olsun okunması gereken klasik kitaplardandır kendisi. :)

Katre-i Matem 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her yaştan, her kesimden okurların okuyabileceği hatta okuması gereken bir eser. İçinde birçok ders verici hikaye yer alıyor ve aslında birçoğu da bilindik hikayelerden oluşuyor. Ama anlatılanlara sadece birer hikaye gözüyle bakılmadan bilinçli bir şekilde okunması taraftarıyım. Zira ancak bu şekilde hayatımızda kalıcı olumlu değişiklikler gerçekleşebilir. Tekrar tekrar okunabilecek başucu kitaplarından.

Derya imamoğlu 
06 May 18:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bazı olaylar karşısında yeterli derecede örneğiniz yoksa o zman kelile ve dimne sizin için öğütten öte bir kitap olacaktır.
Ve paylaşmaktan mutluluk duyacaksınız

Yasin YALÇIN 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslında başka bir kitabı almak için gitmiştim kütüphaneye ama bunu bulunca hemen aldım. Adını sık sık duyduğum Doğu klasiği... Hemen hepimizin Batı klasiklerini duymuşluğumuz vardır. Ya Doğu klasikleri? Bu kitabı okuduktan sonra onların da okunmaya fazlasıyla değer kitaplar olduğunu anladım. Yaklaşık 3000 yıllık bir kitap bu. Fabl tarzında hikayeler mevcut ama arada insan faktörü de işin içine karışıyor. Okuduğum Batı fabllarına göre çok daha karmaşık, çok daha derin bir kitap Kelile ve Dimne.
Elbette çevrilirken bazı değişikliklere uğramış ve muhtemelen Arapçaya tercüme edilirken içine bolca Allah lafzı yerleştirilmiş. Benim okuduğum versiyonunda kitap şöyle başlıyor: Çin'de Hümayun Fal isminde bir padişah yaşarmış. Bu padişahın Haceste Ray adında bir veziri varmış. Bir gün ikisi ava çıkmış. Yorulduktan sonra gölgelik bir yer bulup oturmuşlar. Hümayun Fal tabiatta cereyan eden vakalara hayret ederek bunu bilgili vezirinden sormuş. Vezir soruya bir hikayeyle karşılık vermiş ve başlamış Debşelam Şah ile feylesof Beydeba'nın hikayesine.
Hikayede buradan sonra bu ikisi hiç gözükmüyor ve olay başka bir katmanda devam ediyor. Debşelem Şah rüyasında gördüğü üzere bir hazine buluyor ve hazineyi halka dağıtıyor. Bunun karşısında ödüllendiriliyor ve daha büyük hazineler değerinde 14 altın tavsiye bulunan bir vasiyet buluyor. Bu vasiyeti yorumlaması için de uzak diyarlarda bulunan feylesof Beydeba'nın mağarasına gidiyor. İkisi karşılaştıktan sonra bu sefer Beydeba başlıyor anlatmaya. Ve hikaye üçüncü katmana geçiyor.
İşte Kelile ve Dimne hikayesi bu on dört vasiyetin açıklanması üzerine yazılmış onlarca hikayeden oluşuyor. Kitap, ismini ilk iki vasiyetin anlatıldığı hikayelerde geçen iki çakalın isminden alıyor. Kelile ve Dİmne. Dimne, Şetrebe adlı vezir öküzün ayağını kaydırmaya çalışırken Kelile hep doğruluk üzere olup arkadaşını uyarıyor.
Sanmayın ki bu hikayeler basit çocuk hikayeleridir. Aksine gerçekten de padişahlara layık, yöneticilerin uyması gereken altın değerinde tavsiyeler içeren hikayelerdir. Basitçe bir hikaye anlatılıp hemen geçilmiyor. Karakterler birbirleriyle hikayeler aracılığıyla konuşuyorlar. Ve hikaye o kadar derinleşip, katmanlaşıyor ki, bazen hikayenin içindeki hikayenin içindeki hikayenin içindeki hikayenin içindeki hikayeyi okuyorsunuz. Yani beş katmanlı bir olay örgüsünden söz ediyorum.

Bulursam başka Doğu klasiklerini de mutlaka okuyacağım. Çok fazla alıntı yapamadım. Kitabın neredeyse her sayfası bir alıntı yapılabilecek kadar güzel hikayelerle dolu. Kelile ve Dimne birçok ibret ve ders alınacak hikayeyi içinde barındıran muhteşem bir hikaye. Keyifli okumalar...

Ayşe 
 09 Ağu 15:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

hikayeler seklinde bir kitap ama her hikayede bir diğer hikayenin içindeki insanların gecmiş yaşantısına uzanıyorsun cocuk kitabi olarak okutulan eski bir kitapmış. cocuklara Ahlak ve dogru davranış acık bir görüş sunmak için ibn-i Mukaffa tarafından yazılan kitap.
Hint hükümdarı Debşelîm tarafından bilge Beydebâ'ya (Bidpai) yazdırılan bu kitap ibnü-l mukaffa tarafından arapcaya cevrilerek yayılmıs aslında bir ahlak ve siyaset kitabıdır. Kitabın adı eserdeki Kelile ve Dimne adlı iki çakaldan gelmektedir.elsefî bir derinliğe sahip olduğunu ve özünün ancak felsefî analiz yeteneğine sahip kişilerce anlaşılabileceğini ileri sürmektedir. Bunun yanı sıra eserin sıradan insanlarca anlaşılmasını sağlamak amacıyla hayvan masalları (fabl) tarzında yazılmıştır dogruluğu ve dürüstlüğü kelile Aksini dimne temsil etmektedir

4 /

Kitaptan 159 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tehlikeleri göze almayan, hedefine ulaşamaz.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 18 - Can çocuk Yayınları)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 18 - Can çocuk Yayınları)

Gördüm ki insan, dört özelliğiyle hayvanlardan ayrılmış... Bu dört şey, dünyada ne varsa hepsini içine alır. 
Hikmet, iffet, akıl ve adaletten bahsediyorum. 
Bilgi, edep ve kabiliyet, hikmete girer. 
Benliğe hakim olma, sabır ve vakar, akla girer. 
Haya, geniş gönüllülük ve şahsiyetlilik, iffete girer. 
Doğruluk, iyilik, nefs murakabesi ve güzel ahlak ise adalete girer. 
İşte bütün üstün nitelikler, bundan ibarettir...

Kelile ve Dimne, BeydebaKelile ve Dimne, Beydeba
Kübra YILDIZ 
13 Nis 15:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Unutmayalım ki ,dünyada en büyük servet,gerçek dostlar kazanmaktır . en büyük zenginlik ise iyiliksever olmak ve her fırsatta iyilik yapmaktır .

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 50)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 50)

Kuşku yok, cahil kişi aldanır, şımarır ve nankörlük eder. Aklı başında, tecrübeli kişiyse devleti ve mülkü ustaca ve esnek bir şekilde yönetir. Sözlerimi düşün. Bunlara gocunma.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 12)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 12)
Taner durmaz 
20 May 12:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

“iyi yargıç, iyilik edenle kötülük edeni ayırt etmesini bilir

Kelile ve Dimne, BeydebaKelile ve Dimne, Beydeba

Beydebâ, öğrencisiyle ha bire kafa yoruyordu hükümdarın talebini tam olarak karşılamak için...Nihayet akıllarına geldi: Onların diyalogu iki hayvanın diliyle olmalıydı. Böylece hayvanların konuşması eğlence ve mizah gibi görülecek söylenenlerin muhtevası ise hikmet olacaktı. Bilgelikten pay alanlar eserin hikmetlerine kulak verecek, hayvanların ve mizahın - bilgeler için yazılan bu kitapta- sadece araç olduğunu anlayacaklardı. Cahiller ve sıradan insanlar ise iki hayvanın karşılıklı kelam eylemesine şaşırıp dikkatlerini toplayacaklar, hiç şüphe etmeyecekler ve dinlediklerini sâde eğlence sayarak asıl mânâyı anlamaya gayret etmeyecek, eserin yazılış amacını bilemeyeceklerdi.

Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 17)Kelile ve Dimne, Beydeba (Sayfa 17)
Ceyda 
30 Haz 00:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-Anlaşılan iri vücutlu olup da çok ses çıkaranların içi kof oluyormuş.

Kelile ve Dimne, BeydebaKelile ve Dimne, Beydeba