Kitleler Psikolojisi

8,3/10  (51 Oy) · 
121 okunma  · 
51 beğeni  · 
2.896 gösterim
Kitleyi tanımak için her şeyden önce onun psişik yapısını bilmek gerekmez mi? Bu bireyin psikolojik yapısıyla ne derecede aynılık gösterir? İşte sosyal psikoloji bugün bu-nunla uğraşıyor.

Kitleler, sosyal psikolojide, "grup" genel başlığı altında, çeşitli biçimlerde incelenmektedir. Bu konuda bütün dillerde sayısız kitaplar, araştırmalar var. Ülkemizde ise bu konu henüz yeni yeni ele alınmakta. Türk okurlarının bu konuda temel bir kitabının olmaması bizi bu kitabı yayına hazırlamaya yöneltti. Gustave Le Bon, büyük bir açıklıkla bu problemleri ele almaktadır. Onun yapmak istediği şey, bir kitlenin psikolojik yapısını çözmek ve mevcut fonksiyonlarıyla betimlemektir. Bu kitle neleri başarabilir, neler kar-şısında acizdir? Kitlelerin sevk ve idaresi nasıl olmalıdır? Zararlı kitle, faydalı kitle.. Kitle içinde, kalabalık içinde bireyin durumu.. İşte bütün bunlar eserde örneklerle açıklana-caktır.
(Tanıtım Bülteninden)
Gökhan Taşpınar 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Toplum ve kitleleri harekete geçirme psikolojisinin kaynağını tüm detaylarıyla analiz eden yazar, pratikte de örnekleri ve dayanaklarıyla teorilerini desteklemiştir. Günümüz Türkiye'sine özel güncel örnekleri de çağrıştıracağınız kitapta, kitlelere hükmeden asıl şeyin zeka, bilgelik,eğitim, kültür ya da değerler sisteminin değil, hükmedenin nüfuzu, tekrar ve sirayet etme yeteneği, akla değil duygulara etkin şekilde hitap edebilme yeteneği olduğu güzel bir şekilde aktarılmıştır.Kütüphanenizde bulunması gereken önemli bir kitap olduğu kanaatindeyim...

Ömer Kutlu 
18 Şub 22:24 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Geçmişten günümüze gelen insan psikolojisini daha da önemlisi kitle psikolojisini Fransız ihtilali özelinde inceleyen sigmund frued a kaynaklık etmiş,günümüz dünyasına ışık tutacak bir eser şiddetle tavsiye ederim

Furkan Akgül 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Kitapta kitlelerin nasıl hareket ettiğini, ve bu hareketlerinin nasıl yönetildiğini çok net biçimde göreceksiniz. Bazı liderlerin kitlelere nasıl nüfuz ettiğini ve kitleleri ideolojileri ile nasıl sürüklediğinin farkına varacaksınız. Yalnızken bazı davranışları aklından bile geçiremeyen bireylerin toplum veya belli bir kitle içinde nasıl bir varlığa dönüşebileceğine şahit olacaksınız. Toplum ve birey farkının insan psikolojisi üzerindeki etkisini görmek isteyenlere şiddetle öneririm. Ayrıca kitabı okuduktan sonra Alman yapımı Die Welle(Dalga) filmini de izlerseniz bu konu hakkında tam bir fikir sahibi olursunuz.

Seda Günebakan 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitleler gibi bir ideali takip ederek medeniyet kuruyoruz,sonra bu medeniyet çözülmeye başlayınca ölüyoruz.Ferdi değil toplumsal olarak.İnsanların ferdiyetçiliği yitirip toplumsalllaştığı kitle nedir?Ve bize neye mâl oluyor?Buyrun bir bakın:))

Zehraca 
25 May 2017 · Puan vermedi

Bireysel olarak verdiğimiz kararlarda daha isabetli kararlar verebiliyorken, topluluk olduğumuzda neden aptalca kararlar veririz? Ya da, yine tek başınayken verdiğimiz kararlar daha objektif ve ahlaklı iken, kitle halinde olduğumuzda bu objektiflik ve ahlak kaygısı niye azalır? gibi sorular kitabın ana temasını oluşturuyor.

İnsanlar topluluk halindeyken neden saçma kararlar verir sorusunu bu aralar çok sık sorduğum için dikkatimi çekti bu kitap. Yazar da aynı şekilde bu soruları sormuş. Kitle halindeyken girdiğimiz psikolojiyi ve yaptığımız yanlışları bir bir sıralamış. Genel olarak beğendim ama çok sık tekrara düşüyormuş hissi verdi bana. Yani 3 cümlede anlatabileceği bir şeyi, esnete esnete 10 cümlede anlatmış. Bu da haliyle insanı okurken hem yoruyor, hem de kitabı biraz sıkıcı hale getiriyor.

Yine de kitle psikolojisini anlamak ve en önemlisi de bilinçsiz yığınlar olmamak adına okunabilir güzel bir kitap, tavsiye ederim.

Cavid Necefov 
20 Şub 2017 · Kitabı okudu · 42 günde · 5/10 puan

Hani insan bazı kitapları okurken kafasına sorular takılır, yazarlar okuru düşündürmeyi ve kendi cevaplarını bulmasını istermiş gibi gelir. Bu kitap toplumun özü, istekleri, yapısı, çeşitleri gibi konularda okura direkt cevaplar veriyor.
Zaman zaman çok yorucu bir kronoloji ve tarihi döküman toplusu gibi gelse de bitire bildim nihayetinde. Bence ille de aynı konuları ele alan daha güzel kitaplar vardır.

Mehmet Ali Akkuş 
01 Şub 13:27 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Farklı bir yayınevinin baskısından okumuştum, çok farklılık var mıdır bilemiyorum ancak, bu kitabın çevrenizde olan olaylara bakışınızı değiştireceğini söyleyebilirim. Kitlelerin nasıl hareket ettiğini muhteşem bir biçimde açıklıyor.

Serhat Şahiner 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

1895'te yayınlanan bu kitap,20. yüzyıla geçişte,geçmişte bırakılan halkın psikolojisini aktarıp,gelecek yıllarda da nasıl olacağı ile ilgili bilgiler vermektedir.
Yıllardan beri insanın yaşam tarzı,düşünceleri değişse de;insan hep aynı insandır. Bireysel olarak farklı olan kişi;topluluk,çoğunluk,halk,kitle olduğu zaman farklı özellikler gösterir. Yazar bu kitapta ayrıntılarıyla bize bunu aktarıyor. Belli bir görüş,tez etrafında toplanan kitleler,onları inandıran bir söylem ile bireysel olarak mantıklı,düşünceli kişiler olsalar bile hep beraber bir caniye dönüşebiliyorlar. Mantık larını ve düşüncelerini kenara bırakıyorlar.Hükümetler de bunu en iyi şekilde kullanan birimlerdir.Devlet kurumlarını,eğitimi buna bağlı olarak yönlendiriyor,düzenliyorlar.
Ancak;bir düşünce,bir fikir etrafında toplanan kitle;o düşünce,fikir söndüğü zaman otomatik olarak dağılıyor ve yeni düşünceler fikirler etrafında birleşiyorlar.

Ali İsmail Tank 
30 Oca 12:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın ilk sayfalarını çevirdiğinizde sanki sadece yazılmak için yazılmış olduğunu düşünebilirsiniz ama ilerleyen sayfalarda akıp gittiğinizde gerçekten de çok güzel bir eser olduğunu , kitlenin ve kitle ile ilgili çoğu gizlendirilmis gerçeği ,tarihin tozlu raflarından sizin için silkeleyip gözler önüne seren eserle karşı karşıya olduğunuzu fark ediyorsunuz. Ve toplumun yönetilme mekanizmasının nasıl işlediğinin farkına vardiginiza emin olduğunuz anda kitap neden bu kadar çabuk bitti ki diyorsunuz.

Aysel Allahverdiyeva 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

İnsan bazen hayatda demek istediklerinin karşısında büyük bir duvar görür.Bak işte o duvar senin bazı insan kitlelerini kabul etmediyin kitledir.Lakin bi şeyi unutmayalım ki, sen o duvarın arkasındamısın, yoksa önündemisin?!
Ey insan! Bu sorunun cevabı hayat boyunca değişir.Bazen önünde, bazen arkasında olursun.En iyisi ise kendi kitlenin olmasıdır.

2 /

Kitaptan 170 Alıntı

Bazı fikirlerin kolaylıkla kabul edilmesi, yayılması, insanların çoğunun kendi muhakemeleri üzerine kurulmuş bir fikre sahip olmak imkanından yoksun bulunmalarındandır.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 65 - Tutku Yayınevi)Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 65 - Tutku Yayınevi)

İstediklerini çılgınca bir şiddetle elde etmeyi arzu eden kitleler, bunları uzun süre istemezler. Devamlı düşünmeye yeteneksiz oldukları gibi devamlı bir iradeye de yeteneksizdirler.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le BonKitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon
Mehmet S. 
07 Oca 11:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Halk, güçlü iradeye sahip olan adamı daima dinler. Kitle halinde bulunan bireyler bütün iradelerini kaybettiklerinden, iradeye sahip olan kimseye içgüdüsel olarak dönerler.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 82 - Hayat Yayınları)Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 82 - Hayat Yayınları)

Kitle; öldürme yangın ve her nevi cinayet yapmaya kabiliyetli olduğu gibi fedakâr ve sadık filler icrasına da bireyden çok daha yüksek derecede yeteneklidir.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le BonKitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon

Ünlü bir matematikçi ile kunduracı arasında entelektüel karşılaştırma bakımından uçurum bulunabilir. Fakat ahlak ve inanç bakımından hiç fark yoktur,ya da pek azdır.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le BonKitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon
Deniz ATAÇ 
03 Haz 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

Milletlerin kaderi artık hükümdar divanlarında değil, kitlelerin ruhunda hazırlanmaktadır.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 7)Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 7)

Kitlelerim psikolojisini anlamak; Onları yönetmeyi bilmek değil,fakat hiç olmazsa bütünüyle onlar tarafından yönetilmemek isteyen devlet adamlarının sermayesini oluşturur.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le BonKitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon

Yöntem
Kitlelerin ruhuna bazı fikir ve inançları örneğin toplumsal kuramları,yavaş yavaş sindirmek bahis konusu olduğu zaman,önderler tarafından çeşitli yöntemler kullanılır.onlar başlıca şu üç yönteme başvururlar : iddia,tekrar,yayılma

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 124 - Tutku yayınevi)Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 124 - Tutku yayınevi)