Kitleler Psikolojisi

8,2/10  (20 Oy) · 
49 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.683 gösterim
Kitleyi tanımak için her şeyden önce onun psişik yapısını bilmek gerekmez mi? Bu bireyin psikolojik yapısıyla ne derecede aynılık gösterir? İşte sosyal psikoloji bugün bu-nunla uğraşıyor.

Kitleler, sosyal psikolojide, "grup" genel başlığı altında, çeşitli biçimlerde incelenmektedir. Bu konuda bütün dillerde sayısız kitaplar, araştırmalar var. Ülkemizde ise bu konu henüz yeni yeni ele alınmakta. Türk okurlarının bu konuda temel bir kitabının olmaması bizi bu kitabı yayına hazırlamaya yöneltti. Gustave Le Bon, büyük bir açıklıkla bu problemleri ele almaktadır. Onun yapmak istediği şey, bir kitlenin psikolojik yapısını çözmek ve mevcut fonksiyonlarıyla betimlemektir. Bu kitle neleri başarabilir, neler kar-şısında acizdir? Kitlelerin sevk ve idaresi nasıl olmalıdır? Zararlı kitle, faydalı kitle.. Kitle içinde, kalabalık içinde bireyin durumu.. İşte bütün bunlar eserde örneklerle açıklana-caktır.
(Tanıtım Bülteninden)
Gökhan Taşpınar 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Toplum ve kitleleri harekete geçirme psikolojisinin kaynağını tüm detaylarıyla analiz eden yazar, pratikte de örnekleri ve dayanaklarıyla teorilerini desteklemiştir. Günümüz Türkiye'sine özel güncel örnekleri de çağrıştıracağınız kitapta, kitlelere hükmeden asıl şeyin zeka, bilgelik,eğitim, kültür ya da değerler sisteminin değil, hükmedenin nüfuzu, tekrar ve sirayet etme yeteneği, akla değil duygulara etkin şekilde hitap edebilme yeteneği olduğu güzel bir şekilde aktarılmıştır.Kütüphanenizde bulunması gereken önemli bir kitap olduğu kanaatindeyim...

nishtiman 
25 May 01:54 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bireysel olarak verdiğimiz kararlarda daha isabetli kararlar verebiliyorken, topluluk olduğumuzda neden aptalca kararlar veririz? Ya da, yine tek başınayken verdiğimiz kararlar daha objektif ve ahlaklı iken, kitle halinde olduğumuzda bu objektiflik ve ahlak kaygısı niye azalır? gibi sorular kitabın ana temasını oluşturuyor.

İnsanlar topluluk halindeyken neden saçma kararlar verir sorusunu bu aralar çok sık sorduğum için dikkatimi çekti bu kitap. Yazar da aynı şekilde bu soruları sormuş. Kitle halindeyken girdiğimiz psikolojiyi ve yaptığımız yanlışları bir bir sıralamış. Genel olarak beğendim ama çok sık tekrara düşüyormuş hissi verdi bana. Yani 3 cümlede anlatabileceği bir şeyi, esnete esnete 10 cümlede anlatmış. Bu da haliyle insanı okurken hem yoruyor, hem de kitabı biraz sıkıcı hale getiriyor.

Yine de kitle psikolojisini anlamak ve en önemlisi de bilinçsiz yığınlar olmamak adına okunabilir güzel bir kitap, tavsiye ederim.

Cavid Necefov 
20 Şub 01:30 · Kitabı okudu · 42 günde · 5/10 puan

Hani insan bazı kitapları okurken kafasına sorular takılır, yazarlar okuru düşündürmeyi ve kendi cevaplarını bulmasını istermiş gibi gelir. Bu kitap toplumun özü, istekleri, yapısı, çeşitleri gibi konularda okura direkt cevaplar veriyor.
Zaman zaman çok yorucu bir kronoloji ve tarihi döküman toplusu gibi gelse de bitire bildim nihayetinde. Bence ille de aynı konuları ele alan daha güzel kitaplar vardır.

1895'te yayınlanan bu kitap,20. yüzyıla geçişte,geçmişte bırakılan halkın psikolojisini aktarıp,gelecek yıllarda da nasıl olacağı ile ilgili bilgiler vermektedir.
Yıllardan beri insanın yaşam tarzı,düşünceleri değişse de;insan hep aynı insandır. Bireysel olarak farklı olan kişi;topluluk,çoğunluk,halk,kitle olduğu zaman farklı özellikler gösterir. Yazar bu kitapta ayrıntılarıyla bize bunu aktarıyor. Belli bir görüş,tez etrafında toplanan kitleler,onları inandıran bir söylem ile bireysel olarak mantıklı,düşünceli kişiler olsalar bile hep beraber bir caniye dönüşebiliyorlar. Mantık larını ve düşüncelerini kenara bırakıyorlar.Hükümetler de bunu en iyi şekilde kullanan birimlerdir.Devlet kurumlarını,eğitimi buna bağlı olarak yönlendiriyor,düzenliyorlar.
Ancak;bir düşünce,bir fikir etrafında toplanan kitle;o düşünce,fikir söndüğü zaman otomatik olarak dağılıyor ve yeni düşünceler fikirler etrafında birleşiyorlar.

mehmet tekiner 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Güzel ama, aynı şeyler tekrarlanmış ve biraz sıkıcı

Aysel Allahverdiyeva 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

İnsan bazen hayatda demek istediklerinin karşısında büyük bir duvar görür.Bak işte o duvar senin bazı insan kitlelerini kabul etmediyin kitledir.Lakin bi şeyi unutmayalım ki, sen o duvarın arkasındamısın, yoksa önündemisin?!
Ey insan! Bu sorunun cevabı hayat boyunca değişir.Bazen önünde, bazen arkasında olursun.En iyisi ise kendi kitlenin olmasıdır.

Kitaptan 44 Alıntı

Deniz ATAÇ 
03 Haz 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi

Milletlerin kaderi artık hükümdar divanlarında değil, kitlelerin ruhunda hazırlanmaktadır.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 7)Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 7)
Hasan cetin 
21 Nis 01:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitlelere, hükmetmenin en iyi yolu, onlarin bilinçaltindaki hayalleri canlandirmaktir. Kitleler hayallerle düşünür, kitlelerin hayalleri , devlet adamlarinin kudretinin temelleridir..

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le BonKitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon
Gökhan Taşpınar 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızca organik hayatta değil, zekanın işlemesinde de bilinçaltı olayları büyük bir rol oynar. Zihnin bilinçli hayatı, bilinçaltı hayatının yanında pek az bir etkiye sahiptir.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 23)Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 23)
Hasan cetin 
 23 Nis 01:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir ülkede, gençliğe verilen eğitim şekli, o ülkenin kaderini önceden görmemizi sağlar. Kitlelerin ruhu kismen eğitim ve öğretim ile iyileşir veya bozulur...

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le BonKitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon
Gökhan Taşpınar 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kitlelerin ruhuna daima hakim olan özgürlük gereksinimi değil, bağlılık gereksinimidir. Bağlılığa susamış olmaları, kendilerinin yöneticisi olduğunu söyleyen kimseye içgüdüsel olarak onları bağlar.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 122)Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 122)
Gökhan Taşpınar 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kitle halinde bulunan bireyler bütün iradelerini kaybettiklerinden, iradeye sahip olan kimseye içgüdüsel olarak yönelirler.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 120)Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 120)

"Kısaca,dünyaya kılavuzluk eden zekâdır ama kılavuzluğu çok uzaktan yapar.Açıklamaya çalıştığım mekanizma etkisiyle zafer kazandıklarında,onları ortaya atan düşünürler çoktan toprak olmuşlardır."

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le BonKitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon
Gökhan Taşpınar 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kitlelerin hayalgücü üzerine etki etmek sanatı, onları idare etmek sanatıdır.

Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 69)Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon (Sayfa 69)
5 /