·
Okunma
·
Beğeni
·
11747
Gösterim
Adı:
Sosyalizmin Alfabesi
Baskı tarihi:
Nisan 2010
Sayfa sayısı:
90
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759007980
Çeviri:
Hasan İlhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alter Yayıncılık
Baskılar:
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin ABC
Amerikalıların çoğunun sosyalizm konusunda bildikleri tek şey, onu sevmedikleridir. Sosyalizmin, uygulanamaz bir sitem olması nedeniyle komik, hatta şeytanın işi olması nedeniyle, korkutulacak bir şey olduğuna inandırılmışlardır.

Günümüzde bu durum, son derece kaygı vericidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, çok yaygın olan bu derece önemli görüşü yeterince incelemeden, taraflı ve tutucu görüşlere dayanarak, görmezlikten gelmek ve suçlamak yanlıştır. Sosyalizm, dünya geneline yansımış bir hakarettir...
(Kitabın İçinden)
90 syf.
Sosyalizmi duru yalın bir dille öğrenmek isteyenler için ideal bir yapıt. Bilhassa küçük yaşta sosyalist bireylerin zorlanmadan okumaları için tavsiye edilesi bir kitap.
90 syf.
·Beğendi·10/10
bu kitabı okumanız için sosyalistte olmanıza gerek yok antisosyalistte neo .. da şu da bu da..Bu tarz kitaplar hep okunmalı.Kitap yalın dili ve örneklemleri ile mükemmel yaklaşık üç yıl önce falan okumuştum eskişehirde adalardan bir kitapçıdan aldım bir günde okudum bu kitabı.İnce ama içi o kadar yoğun bir kitapy ki.Lütfen bu tarz kitapların tarzlarını benimsetmeye çalıştığını bir şeyleri aşılama kafasında olduğunu düşünmeyin.Lütfen okuyun çok yararlı bir kitap
90 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okumadan önce ve kitabı okuduktan sonra kendimde -kuşandığım bilgiler sayesinde- hissettiğim güven farkını daha çok yaşamak istediğimden ötürü, siyaset kitapları okumaya teşvik eden bu ve benzeri kitapları şiddetle öneriyorum.
85 syf.
·Beğendi·10/10
Yalın, düzgün ve bir o kadar’da ucuz bir kitap’dır. Okunmalıdır.
Not: sosyalizme başlangıç kitap’dır. 15 yaşındaki bir bireyin rahatça okuyup, anlayabileceği bir kitap’dur
90 syf.
Sosyalist düşünceyi temelden ele alan, kapitalizm ile sosyalizm arasındaki ideolojik düşünce farklılıklarını, bu iki sistemin hayattaki yansımalarını fiili olarak göz önüne seren akıcı bir kitap.
85 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Sosyalizm konusunda hiç bilgisi olmayanların bile okuduktan sonra bir temel kazanabileceği, oldukça aydınlatıcı bir kitap. Rekabetçi kapitalizmin, tekelci kapitalizme dönüşümü, mal ve sermaye fazlalığından doğan pazar arayışı ve emperyalizm, sosyalizmi bir dünya düzeni olarak bugün olmazsa yarın zorunlu kılan nedenler, Marx'ın çalışmalarının bilimsel niteliği akla yatkın bir biçimde ele alınmış. Kapitalizmin verimsiz, akıldışı, müsrif ve adaletsiz oluşuna vurgu yapılmış. Sosyalizm denince akla gelen vesveselere doyurucu cevaplar verilmiş. Çok popüler olan, 'Sosyalizm düzeni gelirse, özgürlüklerimiz elimizden alınır mı?' sorusuna, 'Kimin özgürlüğü?', 'Çalışmadan, sadece üretim araçlarına sahip oldukları için, başkalarının emeği üzerinden asla bitiremeyecekleri servetlere sahip olanların özgürlüğüyse söz konusu olan, evet bu azınlığın özgürlükleri kısıtlanacak.' diye cevap vermiş yazar. Bu çok kolay anlaşılır kitabı çok beğendim ve mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
Sny glmz
Sny glmz Sosyalizmin Alfabesi'ni inceledi.
@Sny56·21 May 2017·Kitabı okumadı
Sosyalizmi duru yalin basit bir dille ögrenmek isteyenler icin ideal bir yapıt.bilhassa kucuk yastaki sosyalist bireylerin zorlanmadan okumalari icin tavsiye edilesi bir kitap.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Sosyalizmin Alfabesi, sosyalizm alfabe gibi öğretmeyi amaçlamış ve sosyalizm hakkında hiçbir bilgisi olmayan birine bile bir sosyalizm fikri oluşturmayı başarabilecek bir kitaptır. Benim kitaptan öğrendiğim bazı bilgiler oldu elbet ama kitap daha çok sosyalizmin temelini anlattığı için sıkça tekrar düşüyor, bazı değindiği yerlere 3-4 kez değindiği oluyor bu da sosyalizmi az çok bilen biri için can sıkabiliyor.

Sosyalizmin alfabesi kitabı asıl olarak 118. sayfada bitiyor, ondan sonraki yaklaşık 70 sayfalık kısım yazarların konuşmaları ve makalelerinden oluşuyor. O kısımların bana pek bir şey kattığını söyleyemem o yüzden farklı yayınevleri o kısmı koymamış, onları da tercih edebilirsiniz.

İlk 118 sayfa oldukça başarılı biçimde sosyalizmin nedenini ve yöntemini açıklıyor ve çok önemli noktalara değinip bunu istatistiklerle zenginleştiriyor, bunu yaparken de akıcı bir ûslupla hiç sıkmıyor. Sosyalist olun ya da olmayın sosyalizmi anlamak için okuyacağınız başarılı kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar!
85 syf.
·1 günde·10/10
kitap dört bölümden oluşuyor
1) kapitalizmin sosyalist açıdan tahlili
2) kapitalizmin sosyalistçe suçlanması
3) değişmeyi savunanlar
4) sosyalizm
en temelinden başlayarak bu dört bölümü, belli başlı sorularla cevaplayıp anlatıyor. dili gayet basit ve anlaşılabilir düzeyde. sosyalistim diyen ve sosyalizme merakı olan, herkesin ama herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. sosyalist felsefe de aynı şekilde fevkalede bir şekilde işlenmiştir.kitabın ilk kısımlarında, ana hatlarıyla, kapitalizmin sosyalist ekonomi politik anlamıyla bir analizi yapılmıştır. kitabın diğer kısmında en büyük teorisyenleri ve bunların düşüneleriyle beraber sosyalizm teori olarak analiz edilmektedir.
90 syf.
·3 günde·10/10
Leo Huberman den Çok etkileyici bir kitap. Kitapta Kapitalizm ve Sosyalzm başta olmak üzere Emperyalizm de anlatılmakta ve incelenmektedir. Huberman bu kitabı yazarken; Karl Marx ve Friedrich Engels in ortak çalışması olan Komünist Manifesto kitabından da fazlaca yararlanmıştır.

Dünya vaar olduktan bu yana insanlar 2 sınıfa ayrılmıştır. Çalışmadan yaşayan zengin insanalar "Burjuva" ve çalışmak zorunda kalan sınıf "İşçi". Bu kitapta insanların birbiri için köle olmadan da yaratıcı tarafından verilen dünya nimetlerini eşit ölçüde, en azından emeğinin karşılığını tam bir şekilde alabilme ve barış içinde yaşayabilmelerinin mümkün olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

*Devlet nedir.
*Zengin ve Fakir arasındaki uçurum neden sürekli artıyor.
*Emperyalizm ve Savaş Tehdidi...

Birçok konuyu çok kolay şekilde anlayabileceğiniz güzel bir eser... Muhakkak okunmalı diye düşünüyorum.
90 syf.
·7/10
Büyük oranda açıklayıcı, sadeliğinden ötürü takdir edilesi bir kitap. Leo Huberman, hiçbir fikri olmayanlar ve terimlerle, kafa karıştırıcı kelimelerle boğuşmak istemeyenler için özet niteliğinde, ancak temel olarak sosyalizmin felsefesini kapsayan bir kitap hazırlamış. Herkes için "bilinçlenelim" kitabı yani bir nevi fakat kendisinin de belirttiği gibi, daha kökten kavramak adına eksik. Halihazırda yeterli bilginiz varsa, tavsiye etmeyeceğim bir kitap. Aksi halde, bir öğleden sonra hızlıca açıp göz gezdirdiğiniz, "aa, bakalım o ne demiş, doğru mu özetlemiş" tadında okuduğunuz bir kitap oluyor, malum sayfa sayısı da oldukça az. "Sosyalizmin Alfabesi" adı çok doğru bir tercih olmuş bu anlamda.

Dikkatli okumalar.
90 syf.
·1 günde·9/10
Yordam Yayınları'nın cep boy baskısından okuduğum bu kitap Komünist Manifesto'dan sonra, onun etkisini artırıcı olarak iyiydi diyebilirim ve size de bu yayından okumanızı öneririm. Çünkü Leo Huberman'ın basit ve etkili dili sanırım en iyi Yordam çevirisinde yansıtılmış. ( Mehmet Selik çevirisi ) Ayrıca "Çeviriye Dair" adlı kısa yerde yazılan gibi, kitabı tamamlayıcı makaleler de var ve ek olarak Paul Sweezy ve Sweezy ile beraber yazdıkları bir iki yazı da eklenmiş.

Bu şekilsel özelliklerden sonra içerik ve düzenleniş hakkında birkaç şey yazayım. Kitap 4 başlık altında kapitalizm ve sosyalizmin ne olduğu anlatılmış.
" Kapitalizmin Sosyalist Açıdan Tahlili " isimli başlıkta işin en başından başlanarak, yani üretim araçları ve emek kavramlarının açıklanmasıyla başlayarak, - ve yine bu basit anlatım tarzıyla devam ederek sınıf kavgası, artık değer, sermaye birikimi, bunalım, durgunluk ve savaş gibi konular anlatılıyor.
" Sosyalizm Kapitalizmi Yargılıyor " başlığında kapitalizmin verimsiz, israfa dayalı, akla aykırı, adaletsiz ve yok olma yolunda olan bir sistem olduğundan bahsediliyor.
" Değişimden Yana Olanlar " başlığında ütopyacı sosyalistler ve Marx ile Engels'ten bahsediliyor.
" Sosyalizm " isimli son başlıkta ise sosyalist planlı ekonomi (merkezi planlama) ,özgürlük, iktidar yolu ve sosyalizmin hayatındaki etkisi anlatılıyor. Ve yine bu bölümde yer alan sosyalizm hakkındaki soruları da aşağı yazarak incelememi bitireceğim. ( Kitabın her kısmından ayrıntılı bir şekilde bahsetmeyeceğim çünkü kitap basit fakat çoğu şeyden bahsediyor. Alıntı yapmak da mümkün ama o da bir yere kadar. Sırf bu başlıklarda anlatılan yerlerden bir iki yer seçmeye kalksanız nereleri alıntılasam diye işin içinden çıkamazsınız.)

a- Ekonomik sistemimiz kapitalistler olmadan işleyebilir mi?
b- İnsanlar kar dürtüsü olmadan da çalışır mı?
c- Sosyalist toplumda herkes aynı ücreti mi alır?
ç- Sosyalizm ile komünizm arasında ne fark vardır?
d- Sosyalizm halkın özel mülkiyetinin elinden alınması mı demektir?
e- Sosyalistler sınıf mücadelesini körüklemez mi?
f- Amerika Birleşik Devletleri halkı, Sovyetler Birliği halkından daha iyi durumda değil midir? Bu, kapitalizmin sosyalizmden daha iyi bir düzen olduğunu göstermez mi?
g- Sosyalizm Amerikalı olmakla bağdaşmayan bir şey değil midir?
h- İnsanın doğası değiştirilemeyeceğine göre sosyalizm olanaksız bir şey değil midir?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sosyalizmin Alfabesi
Baskı tarihi:
Nisan 2010
Sayfa sayısı:
90
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759007980
Çeviri:
Hasan İlhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alter Yayıncılık
Baskılar:
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin ABC
Amerikalıların çoğunun sosyalizm konusunda bildikleri tek şey, onu sevmedikleridir. Sosyalizmin, uygulanamaz bir sitem olması nedeniyle komik, hatta şeytanın işi olması nedeniyle, korkutulacak bir şey olduğuna inandırılmışlardır.

Günümüzde bu durum, son derece kaygı vericidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, çok yaygın olan bu derece önemli görüşü yeterince incelemeden, taraflı ve tutucu görüşlere dayanarak, görmezlikten gelmek ve suçlamak yanlıştır. Sosyalizm, dünya geneline yansımış bir hakarettir...
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 1.242 okur

  • Serkan ağın
  • Abdullah Sarıgül
  • Ömer
  • Helvetius
  • Hüseyin Ocak
  • Şevval Direk
  • nazife odabaş
  • Merve
  • Ali Şahin
  • Onur Can Dalkılıç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.7
14-17 Yaş
%4.4
18-24 Yaş
%26.7
25-34 Yaş
%39.3
35-44 Yaş
%21.5
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40
Erkek
%60

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.5 (67)
9
%16.7 (52)
8
%12.8 (40)
7
%7.1 (22)
6
%2.6 (8)
5
%1.6 (5)
4
%0.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları