Sosyalizmin Alfabesi

8,6/10  (94 Oy) · 
267 okunma  · 
71 beğeni  · 
5.001 gösterim
Amerikalıların çoğunun sosyalizm konusunda bildikleri tek şey, onu sevmedikleridir. Sosyalizmin, uygulanamaz bir sitem olması nedeniyle komik, hatta şeytanın işi olması nedeniyle, korkutulacak bir şey olduğuna inandırılmışlardır.

Günümüzde bu durum, son derece kaygı vericidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, çok yaygın olan bu derece önemli görüşü yeterince incelemeden, taraflı ve tutucu görüşlere dayanarak, görmezlikten gelmek ve suçlamak yanlıştır. Sosyalizm, dünya geneline yansımış bir hakarettir...
(Kitabın İçinden)
@sevgul 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bu kitabı okumanız için sosyalistte olmanıza gerek yok antisosyalistte neo .. da şu da bu da..Bu tarz kitaplar hep okunmalı.Kitap yalın dili ve örneklemleri ile mükemmel yaklaşık üç yıl önce falan okumuştum eskişehirde adalardan bir kitapçıdan aldım bir günde okudum bu kitabı.İnce ama içi o kadar yoğun bir kitapy ki.Lütfen bu tarz kitapların tarzlarını benimsetmeye çalıştığını bir şeyleri aşılama kafasında olduğunu düşünmeyin.Lütfen okuyun çok yararlı bir kitap

moonlight 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumadan önce ve kitabı okuduktan sonra kendimde -kuşandığım bilgiler sayesinde- hissettiğim güven farkını daha çok yaşamak istediğimden ötürü, siyaset kitapları okumaya teşvik eden bu ve benzeri kitapları şiddetle öneriyorum.

İbrahim Korhan 
29 Mar 2015 · Beğendi · 7/10 puan

Sosyalist düşünceyi temelden ele alan, kapitalizm ile sosyalizm arasındaki ideolojik düşünce farklılıklarını, bu iki sistemin hayattaki yansımalarını fiili olarak göz önüne seren akıcı bir kitap.

Sny glmz 
21 May 21:28 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

Sosyalizmi duru yalin basit bir dille ögrenmek isteyenler icin ideal bir yapıt.bilhassa kucuk yastaki sosyalist bireylerin zorlanmadan okumalari icin tavsiye edilesi bir kitap.

Cihan Cihangir 
 23 Tem 22:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın isminden de anlaşıldığı üzere sosyalizm ideoojisinin resmen alfabesini oluşturan bu kitapta leo huberman, efsanevi sosyalizm ideolojisini öğrenmek isteyenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitaptır.

Arda Çolakoğlu 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap,sosyalizm hakkında bir fikri olmayan veyahut önyargılı yaklaşan insanların soru işaretlerini büyük bölümünü silecek niteliktedir.Sosyalizmin temel ilkelerini çok sade ve yalın,aklınızı karıştırmayacak biçimde anlatmıştır.Bence,bir insanın sosyalist olmaya karar verdikten sonra okuması gereken ilk kitap budur.

İlhan Aydoğdu 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Merak ediyorum ama anlayamıyorum diyenlerin başlangıç ve başucu eseri.. Neden mi ? Sizi başta zorlayabilecek terminolojik dilden arınmış, sosyazlim'i anlatan bir çok kaynaktan sade alıntılar yapılmış bir kitap. Tavsiye ederim.

Ömer Faruk Öztürk 
02 Ağu 01:37 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İsmiyle müsemma, tam bir alfabe. Meseleyi direk kavramlarından ve ilk akla gelen sorular ile anlatmış. Merak edenler için iyi bir başlangıç kitabı.

semanur g 
12 Şub 01:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Felsefe için Sofie'nin Dünyası neyse sosyalizm için de bu kitap odur. Seksen küsür sayfa, tek oturuşta bile bitirilebilir. Kapitalizmin ne olduğundan alıyor ve sosyalizme, Marx'a taşıyor konuyu. Tıpkı Marx'i komünizm için önce kapitalizmin var olması ve onun yıkılması gerektiğinden bahsettiği gibi. Kapitalizm, sosyalizm ve komünizm neymiş, ne değilmiş, haklarındaki en temel bilgileri öğrenmek için oldukça yararlı, yalın dille yazılmış basit bir kitap.

m. kağan will şahinoğlu 
17 Ağu 00:35 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Başlangıçta, sosyalizmi değil de kapitalizmi anlatması şaşırtmıştı. Ama ikinciye okumaya başladığımda anladım ki daha mantıklı.

Kendisini sol görüşe yakın hissedenlerin ama özellikle gençlerin okuması gereken bir eser.

2 /

Kitaptan 31 Alıntı

Hakan TEKİN 
17 Oca 18:27 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yalnızca bir avuç insan için değil, tüm insanlar için özgürlük.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 81)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 81)
Hakan TEKİN 
17 Oca 12:56 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Size bir şeyi yapmayı yasaklayan bir yasanın bulunmayışı, sizin onu yapabilecek durumda olduğunuz anlamına gelmez.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 78)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 78)

Sosyalizm, birinci tür özel mülkiyeti, diyelim ki, giydiğiniz elbiseleri elinizden almak değildir, ikinci tür özel mülkiyeti, yani elbiseyi yapan fabrikayı almak demektir.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo HubermanSosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman

İşçi, kendisini, bir işverene kiraladığı zaman, ona ürettiği şeyi değil, üretme gücünü satar.
İşveren, işçiye sekiz saatlik çalışması sonucu yarattığı ürünün karşılığını ödemez, sekiz saat çalışması için para verir.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo HubermanSosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman
ŞEVVAL PARİMLİ 
25 Nis 12:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kapitalizm, New York'tan Chiago'ya gitmek için dümdüz yol varken, New Orleans üzerinden dolanmak kadar mantıksız ve saçmadır.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 32)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 32)
Dudu 
30 May 16:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fırsatın olmadığı yerde, yetenekli olmak yetmez. Ve fırsat da, gerçekten yok.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 39 - Sol Yayınları, 23. Baskı)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 39 - Sol Yayınları, 23. Baskı)
Dudu 
30 May 16:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kapitalist sistem, üretimi, herkesin gereksinmesine değil, azınlığın kârına dayandırdığı için akıldışıdır.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 33 - Sol Yayınları, 23. Baskı)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 33 - Sol Yayınları, 23. Baskı)
Coşkun Deniz 
 14 Haz 18:38 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yaşamın güzel şeyleri, bitip tükenmez bir dere gibi, küçük, ayrıcalıklı, zengin bir sınıfa aktığı halde, dehşet verici güvensizlik, insanı aşağılatıcı sefalet ve fırsat eşitsizliği, büyük, ayrıcalıksız, yoksul sınıfın yazgısıdır.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 36 - Sol Yayınları)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 36 - Sol Yayınları)
Dudu 
30 May 15:37 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kapitalist üretim, halkın gereksinmeleriyle başlayıp bitmez. Para ile başlar, para ile biter.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 13 - Sol Yayınları, 23. Baskı)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 13 - Sol Yayınları, 23. Baskı)
4 /