Leo Huberman

Yazar 8,6/10 · 159 Oy · 3 kitap · 493 okunma ·  36 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

36 okur beğendi.
159 puanlama · 77 alıntı
0 haber · 2.072 gösterim
493 okur kitaplarını okudu.
439 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
14 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Leo Huberman'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Leo Huberman'ın Biyografisi

Leo Huberman Amerikalı sosyalist yazar. Joseph ve Fannie Kramerman Hubermanın on bir çocuğunun en küçüğü olarak Newark, New Jerseyde dünyaya gelmiştir. On bir yaşından itibaren hem okumuş, hem de fabrikalarda, bir elektrikçinin yanında ve postanede çalışmıştır. Newark State okulundan mezun olduktan sonra, 1926 yılından itibaren Greenwich Villageda özel bir okulda öğretmenlik yapmış, 1932 yılında ilk kitabı We the People yayınlandıktan sonra Londraya giderek Londra Ekonomi Okulunda lisansına başlamıştır. Daha sonra New York Üniversitesinden fen derecesi almış ve 1937 yılında üstlisansını tamamlamıştır. Columbia Üniversitesinde Sosyal Bilimler Fakültesinde kürsü başkanı olarak vazife almıştır. 1940 yılından itibaren U.S. Week adlı dergide editörlük ve köşe yazarlığı yapmıştır. 1949 yılında Paul Sweezy ile birlikte Monthly Review adlı dergiyi kurmuş ve derginin yardımcı genel yayın yönetmenliğini yapmıştır.rnrnİktisat ve tarihi harmanlayarak kaleme aldığı Orta Çağdan günümüze üretim biçimlerini inceleyen Mans Worldly Goods adlı kitabı, Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla adıyla Murat Belge tarafından dilimize çevrilmiş ve İletişim Yayınları tarafından basılmıştır.
Hakan TEKİN, bir alıntı ekledi.
17 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yalnızca bir avuç insan için değil, tüm insanlar için özgürlük.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 81)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 81)
Hakan TEKİN, bir alıntı ekledi.
17 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Size bir şeyi yapmayı yasaklayan bir yasanın bulunmayışı, sizin onu yapabilecek durumda olduğunuz anlamına gelmez.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 78)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 78)
Taha Cevher, bir alıntı ekledi.
17 Ağu 2015

Sosyalizm, birinci tür özel mülkiyeti, diyelim ki, giydiğiniz elbiseleri elinizden almak değildir, ikinci tür özel mülkiyeti, yani elbiseyi yapan fabrikayı almak demektir.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo HubermanSosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman
Elif, bir alıntı ekledi.
15 Eki 2017

Kapitalist sistem halkı birbiriyle çatışan sınıflara böldüğü için de akla aykırıdır. "Her bireyinin özgürlük ve adaletten yararlandığı, bölünmez, tek ulus" yerine, kapitalizm, bizatihi mahiyeti icabı ulusu, özgürlük ve adaletten bir sınıfının yararlandığı ve fakat diğerinin yararlanamadığı, iki ulus haline getirir. Kapitalizm kardeşlik ve dostluk içinde beraber yaşayan insanlardan meydana gelmiş birleşik bir topluluk değil; çalışan sınıfla üretim araçlarına sahip olan sınıf tarzında ikiye bölünmüş ve milli gelirden daha büyük bir pay almak için ister istemez birbiriyle savaşan sınıflara bölünmüş bir topluluk meydana getirir.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 38)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 38)
Elif, bir alıntı ekledi.
15 Eki 2017

İşçi, kuramsal olarak, istediğini yapabilen "özgür" bir kişidir. Oysa, aslında işçinin özgürlüğü iyice sınırlıdır; o ancak işverenin ileri sürdüğü ezici şartları kabul etmek ya da açlığı seçmek konusunda özgürdür.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 39)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 39)
Ener Kuvat, bir alıntı ekledi.
04 Eyl 2017

Yaşamak için gerekli malların üretiminde emek baş yeri tuttuğuna göre, emeği sağlayanın -işçi sınıfının-bunun karşılığında çok cömertçe ödüllendirildiğini sanabilirsiniz. Oysa hiç de böyle değildir. Kapitalist toplumda büyük geliri elde eden en çok çalışan değil, en fazla şeye sahip olandır.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo HubermanSosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman
Ener Kuvat, bir alıntı ekledi.
04 Eyl 2017

İşçi, kendisini, bir işverene kiraladığı zaman, ona ürettiği şeyi değil, üretme gücünü satar.
İşveren, işçiye sekiz saatlik çalışması sonucu yarattığı ürünün karşılığını ödemez, sekiz saat çalışması için para verir.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo HubermanSosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman
ŞEVVAL PARİMLİ, bir alıntı ekledi.
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kapitalizm, New York'tan Chiago'ya gitmek için dümdüz yol varken, New Orleans üzerinden dolanmak kadar mantıksız ve saçmadır.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 32)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 32)
Elif, bir alıntı ekledi.
 17 Eki 2017

Eğer insanın temel ihtiyaçları ancak diğer soydaşlarının ezilmesiyle karşılanabiliyorsa, insanların birbirlerini ezeceklerini varsayabiliriz; fakat insanın temel ihtiyaçları iş-birliği ile daha iyi karşılanabiliyorsa, insanların iş-birliği yoluna gireceklerini de güvenle kabul edebiliriz.

Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 71)Sosyalizmin Alfabesi, Leo Huberman (Sayfa 71)
Bütün Alıntıları Göster
Yakup, Sosyalizmin Alfabesi'ni inceledi.
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sosyalizmi duru yalın bir dille öğrenmek isteyenler için ideal bir yapıt. Bilhassa küçük yaşta sosyalist bireylerin zorlanmadan okumaları için tavsiye edilesi bir kitap.

@sevgul, Sosyalizmin Alfabesi'ni inceledi.
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bu kitabı okumanız için sosyalistte olmanıza gerek yok antisosyalistte neo .. da şu da bu da..Bu tarz kitaplar hep okunmalı.Kitap yalın dili ve örneklemleri ile mükemmel yaklaşık üç yıl önce falan okumuştum eskişehirde adalardan bir kitapçıdan aldım bir günde okudum bu kitabı.İnce ama içi o kadar yoğun bir kitapy ki.Lütfen bu tarz kitapların tarzlarını benimsetmeye çalıştığını bir şeyleri aşılama kafasında olduğunu düşünmeyin.Lütfen okuyun çok yararlı bir kitap

damla, Sosyalizmin Alfabesi'ni inceledi.
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumadan önce ve kitabı okuduktan sonra kendimde -kuşandığım bilgiler sayesinde- hissettiğim güven farkını daha çok yaşamak istediğimden ötürü, siyaset kitapları okumaya teşvik eden bu ve benzeri kitapları şiddetle öneriyorum.

İbrahim Korhan, Sosyalizmin Alfabesi'ni inceledi.
29 Mar 2015 · Beğendi · 7/10 puan

Sosyalist düşünceyi temelden ele alan, kapitalizm ile sosyalizm arasındaki ideolojik düşünce farklılıklarını, bu iki sistemin hayattaki yansımalarını fiili olarak göz önüne seren akıcı bir kitap.

Sny glmz, Sosyalizmin Alfabesi'ni inceledi.
21 May 2017 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

Sosyalizmi duru yalin basit bir dille ögrenmek isteyenler icin ideal bir yapıt.bilhassa kucuk yastaki sosyalist bireylerin zorlanmadan okumalari icin tavsiye edilesi bir kitap.

Cihan Cihangir, Sosyalizmin Alfabesi'ni inceledi.
 23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın isminden de anlaşıldığı üzere sosyalizm ideoojisinin resmen alfabesini oluşturan bu kitapta leo huberman, efsanevi sosyalizm ideolojisini öğrenmek isteyenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitaptır.

Cansu Aydın, Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla'yı inceledi.
 18 Oca 13:51 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı sosyoloji okumalarında gördüm. Uzun bir unutkanlığın ardından kütüphanede şans eseri bulmuştum. İyi ki de bulmuşum çünkü uzun bir tarihsel süreci atlamadan noksansıza oldukça yakın, açık ve anlaşılır bir dille sohbet ediyormuşçasına kaleme almış yazar. Kitabı bitirdiğimde o döneme ait bir bakış açısı ve anlayış kazanmıştım.
Tekrae okuyacağım.

Arda Çolakoğlu, Sosyalizmin Alfabesi'ni inceledi.
11 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap,sosyalizm hakkında bir fikri olmayan veyahut önyargılı yaklaşan insanların soru işaretlerini büyük bölümünü silecek niteliktedir.Sosyalizmin temel ilkelerini çok sade ve yalın,aklınızı karıştırmayacak biçimde anlatmıştır.Bence,bir insanın sosyalist olmaya karar verdikten sonra okuması gereken ilk kitap budur.

mefkure, Sosyalizme Giriş'i inceledi.
21 Kas 2017 · 8/10 puan

Sosyalizm hakkında ve kapitalizmle kıyaslamalı örnekleriyle güzel ve anlaşılabilir çevirisiyle tavsiye edilebilir bir kitap. İlgi duyanlar için iyi bir başlangıç kitabı olabilir.

oğuzhan, Sosyalizmin Alfabesi'ni inceledi.
28 Nis 19:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Ne niyetle okuduğunuza bağlı olarak ufuk açan bir kitap . Yazar kapitalizmi anlatırlen bir şey dikkatimi çekti . Şöyle bir örnek verdi yazar . Mesela bir adamın 1 milyon $’ı var ve bunu bankaya yatırıyor . Aylık 40.000 $ faiz alıyor ve buna ölene kadar devam ediyor . Öldükten sonra para çocuğuna kalıyor ve o da tıpkı babası gibi hayatının sonuna kadar ana paranın faizini alıyor . Ve sonra para toruna geçiyor o da diğerleri gibi ana paradan faiz almaya devam ediyor . Bu böylece devam ediyor. Pasta hem yeniyor hem de buzdolabında hiç azalmadan saklanıyor . Böylece zengin hep zengin fakirse hep fakir kalıyor . Kısacası emeksiz kazanç . Faiz neden islamda yasaklanmıştır sorusu kafamda artık yer teşkil etmeyecek . Ben bu örnekten bunu çıkarttım . Umarım sizlere de faydalı olmuştur.

Bütün İncelemeleri Göster