Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi

7,8/10  (53 Oy) · 
235 okunma  · 
44 beğeni  · 
6.245 gösterim
"Reis, Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü. Neler yaptı, nerelerde nasıl saklandı, kimlerin koruması altına girdi? Susurluk bağlantıları ve Susurluk olayına karışanlarla ilgili belgeler, bilgiler..."
- Emin Çölaşan, Hürriyet-

"Reis, Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul tarafında yazılan ve Türkiye'nin son 20 yıllık yakın tarihinin en önemli referans kitaplarından biridir."
- Sedat Ergin, Hürriyet-

"Doğan Yurdakul ve Soner Yalçın'ın Reis adlı yeni çıkan kitabından öğreniyoruz ki, 70'li yıllarda Çatlı ve arkadaşları sahte mahkeme kararları yazarak cezaevlerinden insan kaçırıyordu... Bu kitap Abdullah Çatlı'nın hayatı ve maceraları üzerine yazılmış ilk gerçek derleme. İçindeki bilgiler, hep birkaç kaynaktan kontrol edilmiş, örneğin Çatlı'nın eşi Meral Çatlı ile belli ki uzun bir söyleşi yapılmış. Hiç tanımasak da hepimizin hayatına şu veya bu biçimde değen, etkileri olan Abdullah Çatlı'nın kim olduğuna, nasıl birisi olduğunu merak ediyorsanız, Reis'i elinizden bırakamayacaksınız..."
- İsmet Berkan, Radikal-

"Abdullah Çatlı'nın yaşamını ele alan bu kitap, salt bir biyografi değildir. Çatlı'dan ve çevresinde meydana gelen olaylardan yola çıkarak, Türkiye'nin yakın tarihinin belli bir kesitini ele almaktadır..."
- Cumhuriyet Kitap-

"....Kitabın iki yazarı Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul daha önce de çeşitli başarılı gazetecilik ürünlerinin altına imzalarını koymuş iki meslektaşımız. Ama bu kez 'çok zor'un altına girmeyi göze almışlar. Kitapta Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü ekseninde bir dönemin fotoğrafı sergilenirken tam 745 ad geçiyor... Anlaşılan bu kanlı mozaiğin raporları, kitaplar, belgeler, tutanaklar, ifadelerden oluşan parçalarını biriktirmeye bir süre daha devam edeceğiz. Mozaik tamamlandığında Yalçın ve Yurdakul'un kitabı, tablonun en göz alıcı taşlarından biri olarak ışıldayacak."
- Aydın Ergin, Cumhuriyet Dergi-
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  349
 • ISBN:
  9759914929
 • Yayınevi:
  Doğan Kitapçılık
 • Kitabın Türü:
silaes 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 4/10 puan

Kitabi 3 günde ite kaka zorla bitirdim. Açık konuşmak gerekirse Dursun önkuzu çatıdan kaymış düşmüş, ölmüş gibi lanse edilmese daha bir ciddiyetle okuyacaktım. "Daldan dala" diye tabir edeceğim bir olay örgüsü var. Kitabın önsözünde "objektif" davranılmış olduğu söylensede kitap buram buram Soner Yalçın "ideolojisi" kokuyor. Tüm sağcılar cahil, tüm ülkücüler katil... Hı evet evet!!!

çiğdem aktaş 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yakın tarihle ilgili çok fazla kitap okumama rağmen bu tarz kitapları okuduğumda düştüğüm dehşet ve yaşatılan vahşet tüylerimi her seferinde diken diken edebiliyor. Bazi insanlar o kısacık ömürlerine nasıl oluyorda -o kadar güzellik dururken- bu kadar kötülük hırs, nefret, şiddet sığdrıabiliyorlar. Derin devleti 70 lerin aydınlatılmamış birçok olayını merak edenlerin belgeleriyle okuyabilecekleri bir kitap.

Serdar Poirot 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir araştırma eseri. Abdullah Çatlı'nın doğumundan ölümüne kadar olan süreci hem kişisel olarak hem de ulusal ve uluslararası çapta inceleyen ve Türkiye'nin yakın dönen siyasi tarihi hakkında ciddi ipuçları veren bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Nur Muhtarbeyli 
16 Kas 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 7/10 puan

kitabin ismi de resmide beni çok etkiledi oyuzden okumak istedim. bide arkadaşlarım tavsiyede bulunmuştu.

Engin AD 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Soner YALÇIN'ı severim ama , kitaplarında siyasi görüşünü değil de gerçekleri ve belgeleri yayınlasa daha iyi olur. ÇATLI kitaplarını yazarken siyasi görüşünü çok ön planda tutmuş.

Bir dönemi cok guzel bir sekilde incelemiş ve yorumlamış ustaca cesurca yazilmıs bir eser tek eksik nokta biraz daha nesnellik ve olay kurgusundaki oznel yaklaşım

BÜNYAMİN YILDIZ 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Yakın dönem siyasi olayların anlatıldığı kitap