Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
11480
Gösterim
Adı:
Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
349
Format:
Karton kapak
ISBN:
9759914929
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitapçılık
Baskılar:
Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi
Reis - Gladio
"Reis, Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü. Neler yaptı, nerelerde nasıl saklandı, kimlerin koruması altına girdi? Susurluk bağlantıları ve Susurluk olayına karışanlarla ilgili belgeler, bilgiler..."
- Emin Çölaşan, Hürriyet-

"Reis, Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul tarafında yazılan ve Türkiye'nin son 20 yıllık yakın tarihinin en önemli referans kitaplarından biridir."
- Sedat Ergin, Hürriyet-

"Doğan Yurdakul ve Soner Yalçın'ın Reis adlı yeni çıkan kitabından öğreniyoruz ki, 70'li yıllarda Çatlı ve arkadaşları sahte mahkeme kararları yazarak cezaevlerinden insan kaçırıyordu... Bu kitap Abdullah Çatlı'nın hayatı ve maceraları üzerine yazılmış ilk gerçek derleme. İçindeki bilgiler, hep birkaç kaynaktan kontrol edilmiş, örneğin Çatlı'nın eşi Meral Çatlı ile belli ki uzun bir söyleşi yapılmış. Hiç tanımasak da hepimizin hayatına şu veya bu biçimde değen, etkileri olan Abdullah Çatlı'nın kim olduğuna, nasıl birisi olduğunu merak ediyorsanız, Reis'i elinizden bırakamayacaksınız..."
- İsmet Berkan, Radikal-

"Abdullah Çatlı'nın yaşamını ele alan bu kitap, salt bir biyografi değildir. Çatlı'dan ve çevresinde meydana gelen olaylardan yola çıkarak, Türkiye'nin yakın tarihinin belli bir kesitini ele almaktadır..."
- Cumhuriyet Kitap-

"....Kitabın iki yazarı Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul daha önce de çeşitli başarılı gazetecilik ürünlerinin altına imzalarını koymuş iki meslektaşımız. Ama bu kez 'çok zor'un altına girmeyi göze almışlar. Kitapta Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü ekseninde bir dönemin fotoğrafı sergilenirken tam 745 ad geçiyor... Anlaşılan bu kanlı mozaiğin raporları, kitaplar, belgeler, tutanaklar, ifadelerden oluşan parçalarını biriktirmeye bir süre daha devam edeceğiz. Mozaik tamamlandığında Yalçın ve Yurdakul'un kitabı, tablonun en göz alıcı taşlarından biri olarak ışıldayacak."
- Aydın Ergin, Cumhuriyet Dergi-
349 syf.
·4 günde·4/10
Kitabi 3 günde ite kaka zorla bitirdim. Açık konuşmak gerekirse Dursun önkuzu çatıdan kaymış düşmüş, ölmüş gibi lanse edilmese daha bir ciddiyetle okuyacaktım. "Daldan dala" diye tabir edeceğim bir olay örgüsü var. Kitabın önsözünde "objektif" davranılmış olduğu söylensede kitap buram buram Soner Yalçın "ideolojisi" kokuyor. Tüm sağcılar cahil, tüm ülkücüler katil... Hı evet evet!!!
368 syf.
·5 günde·8/10
Türk siyasi tarihine kanlı izler bırakan Abdullah Çatlı' nin hayat öyküsü anlatiliyor "REİS Gladio' nun Türk Tetikçisi" adlı kitapta. Kitap biyografi olmanin çok ötesinde. Sanki polisiye filmi izliyor gibi heyecanlanarak ve de şaşırarak okudum. Hakkinda çok fazla bilgim olan biri degildi Çatlı. Basinda bir kaç kez duymuşlugumun dışında. "Sessiz, sakin, mutlu yaşam dururken eşinle ve çocuklarınla, neden böyle bir yaşam tarzini seçerki insanlar?" diyede sık sık sordum kendime hemen hemen her sayfanin sonunda... Okumasi heyecan ve keyif veren bir kitapti. Her ne kadar kahramanlarin yaşam tarzlari sira dışı olsada. Okumanizi öneririm...
Kitapla kalin...
349 syf.
·Beğendi·10/10
Ülkemizde özellikle 1960 şanlı 27 Mayis devrimi sonrası oluşan kırıntıda olsa özgürlük ortamı yeni bir bilnçlen me dalgası estirdi bu en çok başta abd ab ve yeri işbirlikçi parababalarını korkuttu 12 mart askeri faşist darbesi oldugun da o dönem ki gene kurmay başkanı bunu şu cümleler le özetledi "sosyal bilinç ekonomik bilincin önüne geçti durdurmak lazım " özellikle üniversite gençliğinin dalga dalga yükselen mücadelesi bir takım çevreleri çok korkuttu dört koldan saldırıya geçtiler mehmet şevket eygi gibi cia işbirlikçileri islamı kullanarak amerikan şeriatı propagandası yapıyor abd eliyle ilim yayma cemiyetleri fetullah gülenin de kurucuları arasında yer aldıgı kominizm le mücadele dernekleri gibi dernekler kuruluyordu ortaçağcı şeriatçı cephede durum bu iken aynı zamanda bir cephede milliyetçi kesimde açıldı 27 mayısa ihanet eden faşist albay türkeş ve arkadaşları abd de kontra gerilla eğitimi alarak türkiyey döner dönmez cmkp yi ele geçirip adını mhp koyarak saldırıya gectiler bir cok provakasyon eylemlri yaptılar belli çevrelerce desteklenerek kontra kamplarında ülkücü komandolar yetiştirip grevdeki işçilere saldırttılar hakkını arayanları ülkücü terörle yıldırmaya çalıştılar bir fabrikaya sendikamı görecek hemen komandolar o fabrikayı basıp işçileri öldürüp sendikalaşmayı engellemeye çalışırlardı örnek Kale Kilit fabrikası örnek Ford fabrikası gibi ülkücü komandolar ülke tarihinin en buyuk katliamlarını da yaptılar Maraş ta sivas ta çorum da kadın yaşlı çoluk cocuk demeden okuldaki öğretmende üniversitede ki bilim insanları öğretim üyelerine kadar aralarında Adana emniyet müdürü Cevat Yurdakul Ankara cumhuriyet baş savcısı Doğan Öz olmak üzere yaklaşık 5000 insanı katlettiler işte reiste anlatılan bunlardır nasıl yetiştrildiler kimler el atından bunlara yardımcı oldu tüm bu detayları bu kitapta okuyacaksınız ...
349 syf.
·Beğendi·8/10
Yakın tarihle ilgili çok fazla kitap okumama rağmen bu tarz kitapları okuduğumda düştüğüm dehşet ve yaşatılan vahşet tüylerimi her seferinde diken diken edebiliyor. Bazi insanlar o kısacık ömürlerine nasıl oluyorda -o kadar güzellik dururken- bu kadar kötülük hırs, nefret, şiddet sığdrıabiliyorlar. Derin devleti 70 lerin aydınlatılmamış birçok olayını merak edenlerin belgeleriyle okuyabilecekleri bir kitap.
322 syf.
·4 günde·8/10
Abdullah Çatlı’nın doğumundan ölümüne kadar ki zamanda yaşanan olayların anlatıldığı bir eser olmuş. Soner Yalçın’ın taraflılığı gerçekten çok fazla. Çünkü Dursun Önkuzu’nun ciğerlerinin şişirlip patlatılması ve işkence ile öldürülmesine attılar balkondan diyerek geçiştirdiler direk beni etkileri. Neyse Çatlı’nın, Ülkü Ocaklarının,ülkemizin siyasal gelişimini birazcık da olsa irdelemiş oldum. Yakın tarihi bilmiyoruz, öğrenmiyoruz. Kenan Evren’in yaptıklarını maalesef bilmiyoruz. Darbe zamanında gençlerin aynı fikirleri olmasına rağmen Anti Amerikacı olmalarına rağmen neden didişlerini anlamak mümkün değil. Çünkü o abd olayları kışkırtan, ülkeyi bir şekilde yönetmeye çalışan bir ülke. Askerleri, politikacıları, suikastçıları bile yöneten bir ülke. İnşallah bağımsız bir ülke olduğumuz zaman bu emperyalizmden uzak dururuz. Dünya’nın da düzeni bu ama denilebilir ama en iyisi olmak zorundayız. Devletin hem Mit – Çatlı , Mit – Emniyet, Çatlı-Emniyet üçgeninde oluşan olayları ele almış. M. Ali Ağca ve Oral Çelik, Çatlı üçgeninde işlenen papa suikastı falan çok güzel bilgilendirici. Gayet detaylı ve bilgilendirici, doyurucu. Okunmalı diyorum, en azından bilgilenmek için. Yakın tarihte kim kiminle dost, düşman. Nasıl kullanılmış, satılmış… Duyduğunuz isimlere şaşırabilirsiniz…
368 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap dönemin siyasi ve sosyal olaylarını anlatması yönüyle oldukça değerli, bu olayların yazarların gazeteci kimlikleri doğrultusunda sürekli delillendirerek açıklanması yer yer sıkıcı olabiliyor. Abdullah Çatlı’nın hayatı ve faliyetleri olay örgüsü içerisinde hikayeleştirilerek anlatılmış. Kitapta oldukça fazla isim kullanılmış (700 kadar) bu anlamda isimleri akılda tutmak da zorlaşıyor.
Konuya ilgisi olanlar bakımından incelenmeye değer bir kitap.
349 syf.
·Beğendi·9/10
Soner YALÇIN'ı severim ama , kitaplarında siyasi görüşünü değil de gerçekleri ve belgeleri yayınlasa daha iyi olur. ÇATLI kitaplarını yazarken siyasi görüşünü çok ön planda tutmuş.
349 syf.
·164 günde·Puan vermedi
Yakın tarihi merak edenler için okunması gerekli bir kitap. Türkiye’nin en karanlık denebilecek 20 yılının bir özeti.
Serinin ilk kitabı. Devamında Bay Pipo geliyor.
368 syf.
·2 günde·6/10
Her ne kadar Türkiye'nin son 50 yılı olarak anlatılsa da kitap açıkçası beni çok sarmadı. Nedeni de ucu açık bırakılan ifadeler oldu açıkçası. Araştırmak istediğiniz zaman ise bulunabilen somut bir şeylerin olmaması benim gibi çoğu okuyucuyu aklında soru işaretleri ile bir köşede bırakacaktır diye düşünüyorum...
349 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Pek çok çevre tarafından reis olarak adlandırılan Abdullah ÇATLI'nın aslında o kadar da örnek alınacak bir şahıs olmadığını, karanlık olarak adlandırılabilecek işlere nasıl bulaştığını ve nasıl organize olduğunu okuyacağınız bu kitapta, tam bir araştırmacı gazeteci nasıl olur göreceğiz :)
349 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Reis Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşam öyküsünü anlatıyor.Doğumundan ölümüne kadar geçen süre kronolojik bir düzende açık bir şekilde okuyucuya sunulmuş.Kitap yakın tarihe çok güzel ışık tutuyor. Siyasal mücadelenin silahlı yapılanması,etrafımızda çevrilen dolaplar,bu camiada kirli işlere bulaşıp yurdışına kaçanların devlet tarafından kullanılması tekrar yurda dönüşleri ile beraber kirli işlerini yürütürken emniyet ve mit'in kendi iç savaşları ile birlikte oluşan durumdan faydalanıp yasadışı ticari faaliyetleri yürütmeleri ve çıkar sağlamaları ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.Sadece Abdullah Çatlı'nın hayatını okumuyorsunuz ,devlet kurumlarının birbirlerine diş geçirmek için nasıl illegal örgütleri kullanıp kolladıklarınıda görüyorsunuz.
349 syf.
·36 günde·Beğendi·9/10
Son zamanlarda Türkiye'deki yakın siyasi tarihe takmamla beraber siyasi aktörlerden benim için hemen hemen en önemlilerinden biri olan Çatlı'nın hayatı ve eylemlerini araştırmaya çalışıyorum bu kitapla da böyle bir çalışma sonucunda karşılaştım. Gazeteci-yazar Soner Yalçın'ı çok sever ve günlük yazılarını da takip ederim. Kitabı da çok sürükleyici buldum. Oldukça kalın ve bol bol belge ve bilgiye dayalı olmasına rağmen roman tadında bir solukta okunabilecwk bir kitap tavsiye ederim.
Başta Abdi İpekçi olmak üzere Milliyet Gazetesi, onurlu bir çizgi izleyerek kardeş kanina neden olan silah kaçakçılığı üzerine cesurca gidiyordu.
O günlerde basında bir dedikodu kulaktan kulağa yayılıyordu.
Abuzer Uğurlu' nun yakın arkadaşı olan, "Ekspres" adında küçük bir gazetenin sahibi, işadamı Kemal Derinkök Milliyet' i satın almak istemekteydi.
Özellikle Abdi İpekçi, Milliyet Gazetesi' nin satılmasına, dolayısıyla susturulmasina kesinlikle karsıydı...
"Çatlı konuşkan biri degildi, O dinlemeyi seviyordu."
Yakın arkadasları, "Çatlı' nın büyüklügü, sırlarını kimseye söylememesinden geliyordu" diyorlar...
Amerikali muhabirin, "Siz 22 yasindasiniz, boyle buyuk bir dernegi nasil yonetebiliyorsunuz?" sorusuna Çatlı, "Fatih Sultan Mehmet de İstanbul' u fethettiginde ayni yaştaydi" yanitini verdi...
"Bulundugu ortamlarda eşim tarikata bile katildi. Duzenli namazini kiliyordu. Fransa' da daha fazla dinine bagli oldu. Ben de Fransa' ya gittigimde öyle bir duyguya kapildim. Özlemin getirdigi bir sey herhalde..."
12 darbesinden sonra toplam 210 bin dava acildi. 650 bin kisi gozaltina alindi. 50 idam cezasi infaz edildi. 177 kisi iskencede öldü. 30 bin kisi yurt disina kacti, 14 bini yurttasliktan cikarildi...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
349
Format:
Karton kapak
ISBN:
9759914929
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitapçılık
Baskılar:
Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi
Reis - Gladio
"Reis, Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü. Neler yaptı, nerelerde nasıl saklandı, kimlerin koruması altına girdi? Susurluk bağlantıları ve Susurluk olayına karışanlarla ilgili belgeler, bilgiler..."
- Emin Çölaşan, Hürriyet-

"Reis, Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul tarafında yazılan ve Türkiye'nin son 20 yıllık yakın tarihinin en önemli referans kitaplarından biridir."
- Sedat Ergin, Hürriyet-

"Doğan Yurdakul ve Soner Yalçın'ın Reis adlı yeni çıkan kitabından öğreniyoruz ki, 70'li yıllarda Çatlı ve arkadaşları sahte mahkeme kararları yazarak cezaevlerinden insan kaçırıyordu... Bu kitap Abdullah Çatlı'nın hayatı ve maceraları üzerine yazılmış ilk gerçek derleme. İçindeki bilgiler, hep birkaç kaynaktan kontrol edilmiş, örneğin Çatlı'nın eşi Meral Çatlı ile belli ki uzun bir söyleşi yapılmış. Hiç tanımasak da hepimizin hayatına şu veya bu biçimde değen, etkileri olan Abdullah Çatlı'nın kim olduğuna, nasıl birisi olduğunu merak ediyorsanız, Reis'i elinizden bırakamayacaksınız..."
- İsmet Berkan, Radikal-

"Abdullah Çatlı'nın yaşamını ele alan bu kitap, salt bir biyografi değildir. Çatlı'dan ve çevresinde meydana gelen olaylardan yola çıkarak, Türkiye'nin yakın tarihinin belli bir kesitini ele almaktadır..."
- Cumhuriyet Kitap-

"....Kitabın iki yazarı Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul daha önce de çeşitli başarılı gazetecilik ürünlerinin altına imzalarını koymuş iki meslektaşımız. Ama bu kez 'çok zor'un altına girmeyi göze almışlar. Kitapta Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü ekseninde bir dönemin fotoğrafı sergilenirken tam 745 ad geçiyor... Anlaşılan bu kanlı mozaiğin raporları, kitaplar, belgeler, tutanaklar, ifadelerden oluşan parçalarını biriktirmeye bir süre daha devam edeceğiz. Mozaik tamamlandığında Yalçın ve Yurdakul'un kitabı, tablonun en göz alıcı taşlarından biri olarak ışıldayacak."
- Aydın Ergin, Cumhuriyet Dergi-

Kitabı okuyanlar 1.217 okur

  • Tamirci Ciragi
  • Murat Bayrak
  • İdris ULUDAĞ
  • Ali Onur Kaylan
  • Erdi HIRAMAN
  • Gürkan Gül
  • Mesut Karapelit
  • Bekir ÇAVUŞ
  • Furkan Kararoğlu
  • Ali Özhan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.1
14-17 Yaş
%0.9
18-24 Yaş
%7.9
25-34 Yaş
%30.7
35-44 Yaş
%34.6
45-54 Yaş
%14
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%3.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%25.5
Erkek
%74.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.6 (65)
9
%10.9 (38)
8
%22.6 (79)
7
%16.6 (58)
6
%5.1 (18)
5
%6.3 (22)
4
%2 (7)
3
%1.1 (4)
2
%0.3 (1)
1
%2 (7)

Kitabın sıralamaları