Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi

7,6/10  (79 Oy) · 
298 okunma  · 
69 beğeni  · 
6.464 gösterim
"Reis, Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü. Neler yaptı, nerelerde nasıl saklandı, kimlerin koruması altına girdi? Susurluk bağlantıları ve Susurluk olayına karışanlarla ilgili belgeler, bilgiler..."
- Emin Çölaşan, Hürriyet-

"Reis, Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul tarafında yazılan ve Türkiye'nin son 20 yıllık yakın tarihinin en önemli referans kitaplarından biridir."
- Sedat Ergin, Hürriyet-

"Doğan Yurdakul ve Soner Yalçın'ın Reis adlı yeni çıkan kitabından öğreniyoruz ki, 70'li yıllarda Çatlı ve arkadaşları sahte mahkeme kararları yazarak cezaevlerinden insan kaçırıyordu... Bu kitap Abdullah Çatlı'nın hayatı ve maceraları üzerine yazılmış ilk gerçek derleme. İçindeki bilgiler, hep birkaç kaynaktan kontrol edilmiş, örneğin Çatlı'nın eşi Meral Çatlı ile belli ki uzun bir söyleşi yapılmış. Hiç tanımasak da hepimizin hayatına şu veya bu biçimde değen, etkileri olan Abdullah Çatlı'nın kim olduğuna, nasıl birisi olduğunu merak ediyorsanız, Reis'i elinizden bırakamayacaksınız..."
- İsmet Berkan, Radikal-

"Abdullah Çatlı'nın yaşamını ele alan bu kitap, salt bir biyografi değildir. Çatlı'dan ve çevresinde meydana gelen olaylardan yola çıkarak, Türkiye'nin yakın tarihinin belli bir kesitini ele almaktadır..."
- Cumhuriyet Kitap-

"....Kitabın iki yazarı Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul daha önce de çeşitli başarılı gazetecilik ürünlerinin altına imzalarını koymuş iki meslektaşımız. Ama bu kez 'çok zor'un altına girmeyi göze almışlar. Kitapta Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü ekseninde bir dönemin fotoğrafı sergilenirken tam 745 ad geçiyor... Anlaşılan bu kanlı mozaiğin raporları, kitaplar, belgeler, tutanaklar, ifadelerden oluşan parçalarını biriktirmeye bir süre daha devam edeceğiz. Mozaik tamamlandığında Yalçın ve Yurdakul'un kitabı, tablonun en göz alıcı taşlarından biri olarak ışıldayacak."
- Aydın Ergin, Cumhuriyet Dergi-
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  349
 • ISBN:
  9759914929
 • Yayınevi:
  Doğan Kitapçılık
 • Kitabın Türü:
silaes 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 4/10 puan

Kitabi 3 günde ite kaka zorla bitirdim. Açık konuşmak gerekirse Dursun önkuzu çatıdan kaymış düşmüş, ölmüş gibi lanse edilmese daha bir ciddiyetle okuyacaktım. "Daldan dala" diye tabir edeceğim bir olay örgüsü var. Kitabın önsözünde "objektif" davranılmış olduğu söylensede kitap buram buram Soner Yalçın "ideolojisi" kokuyor. Tüm sağcılar cahil, tüm ülkücüler katil... Hı evet evet!!!

çiğdem aktaş 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yakın tarihle ilgili çok fazla kitap okumama rağmen bu tarz kitapları okuduğumda düştüğüm dehşet ve yaşatılan vahşet tüylerimi her seferinde diken diken edebiliyor. Bazi insanlar o kısacık ömürlerine nasıl oluyorda -o kadar güzellik dururken- bu kadar kötülük hırs, nefret, şiddet sığdrıabiliyorlar. Derin devleti 70 lerin aydınlatılmamış birçok olayını merak edenlerin belgeleriyle okuyabilecekleri bir kitap.

Zeynep Korkmaz 
 19 Mar 22:11 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · 9/10 puan

Son zamanlarda Türkiye'deki yakın siyasi tarihe takmamla beraber siyasi aktörlerden benim için hemen hemen en önemlilerinden biri olan Çatlı'nın hayatı ve eylemlerini araştırmaya çalışıyorum bu kitapla da böyle bir çalışma sonucunda karşılaştım. Gazeteci-yazar Soner Yalçın'ı çok sever ve günlük yazılarını da takip ederim. Kitabı da çok sürükleyici buldum. Oldukça kalın ve bol bol belge ve bilgiye dayalı olmasına rağmen roman tadında bir solukta okunabilecwk bir kitap tavsiye ederim.

Doğu Soytürk 
22 Haz 22:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pek çok çevre tarafından reis olarak adlandırılan Abdullah ÇATLI'nın aslında o kadar da örnek alınacak bir şahıs olmadığını, karanlık olarak adlandırılabilecek işlere nasıl bulaştığını ve nasıl organize olduğunu okuyacağınız bu kitapta, tam bir araştırmacı gazeteci nasıl olur göreceğiz :)

Engin AD 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Soner YALÇIN'ı severim ama , kitaplarında siyasi görüşünü değil de gerçekleri ve belgeleri yayınlasa daha iyi olur. ÇATLI kitaplarını yazarken siyasi görüşünü çok ön planda tutmuş.

mustafa eren 
26 Nis 11:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Abdullah ÇATLI
Küçükken kuzenimin odasının duvarlarında resmini görüp çok merak ettiğim ve kuzenimden dinledikçe hayran kaldığım insan. Türkiye’nin en gizemli insanı. Kimine göre kahraman kimine göre ise katil. Ülkücü camianın içinde öğrencilik yıllarında çok hızlı bir şekilde yükselen bir insan. Sonrasında ise garip olayların içinde buluyoruz kendisini kitapta. Devletin başına ASALA denen bir örgüt musallat oluyor ve Türk diplomatlarını katletmeye başlıyor. Buna karşılık olarak ise bir ekip kuruluyor Abdullah ÇATLI önderliğinde ve ASALA yöneticileri temizlenmeye başlanıyor. Kitap bu ve buna benzer geniş detay sunuyor okuyucuya onun ölümüne kadar. Ölümü de ayrı bir muamma. Hala aydınlatılabilmiş bir trafik kazası değil. Vatanı için gözünü kırpmadan ölüme giden birisi Abdullah ÇATLI. Ama derin devlet adına da çok şey bildiği için öldürülen birisi. Ailesini sevdiklerini geride bırakıp memleketi için çatışmaya giderken geride bıraktığı büyükleri tarafından infazına karar verilen bir insan. Kitap Abdullah ÇATLI’ya haksızlık ediyor ve bize bir katil gibi sunuyor bu insanı. Katil mi değil mi ?Buna karar vermek çok zor.Söylemiştim Türkiye’nin en gizemli insanı. Belki yanlışları olan bir insandı Abdullah ÇATLI ama bunu bu kitaptan anlamak hakikaten çok zor. Soner Yalçın karşı mahalleyi incelemiş ama bunu yaparken de baya bir haksızlık etmiş.

Serdar Poirot 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir araştırma eseri. Abdullah Çatlı'nın doğumundan ölümüne kadar olan süreci hem kişisel olarak hem de ulusal ve uluslararası çapta inceleyen ve Türkiye'nin yakın dönen siyasi tarihi hakkında ciddi ipuçları veren bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Nur Muhtarbeyli 
16 Kas 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 7/10 puan

kitabin ismi de resmide beni çok etkiledi oyuzden okumak istedim. bide arkadaşlarım tavsiyede bulunmuştu.

Bir dönemi cok guzel bir sekilde incelemiş ve yorumlamış ustaca cesurca yazilmıs bir eser tek eksik nokta biraz daha nesnellik ve olay kurgusundaki oznel yaklaşım

BÜNYAMİN YILDIZ 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Yakın dönem siyasi olayların anlatıldığı kitap