Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi

7,6/10  (121 Oy) · 
396 okunma  · 
101 beğeni  · 
7.337 gösterim
"Reis, Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü. Neler yaptı, nerelerde nasıl saklandı, kimlerin koruması altına girdi? Susurluk bağlantıları ve Susurluk olayına karışanlarla ilgili belgeler, bilgiler..."
- Emin Çölaşan, Hürriyet-

"Reis, Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul tarafında yazılan ve Türkiye'nin son 20 yıllık yakın tarihinin en önemli referans kitaplarından biridir."
- Sedat Ergin, Hürriyet-

"Doğan Yurdakul ve Soner Yalçın'ın Reis adlı yeni çıkan kitabından öğreniyoruz ki, 70'li yıllarda Çatlı ve arkadaşları sahte mahkeme kararları yazarak cezaevlerinden insan kaçırıyordu... Bu kitap Abdullah Çatlı'nın hayatı ve maceraları üzerine yazılmış ilk gerçek derleme. İçindeki bilgiler, hep birkaç kaynaktan kontrol edilmiş, örneğin Çatlı'nın eşi Meral Çatlı ile belli ki uzun bir söyleşi yapılmış. Hiç tanımasak da hepimizin hayatına şu veya bu biçimde değen, etkileri olan Abdullah Çatlı'nın kim olduğuna, nasıl birisi olduğunu merak ediyorsanız, Reis'i elinizden bırakamayacaksınız..."
- İsmet Berkan, Radikal-

"Abdullah Çatlı'nın yaşamını ele alan bu kitap, salt bir biyografi değildir. Çatlı'dan ve çevresinde meydana gelen olaylardan yola çıkarak, Türkiye'nin yakın tarihinin belli bir kesitini ele almaktadır..."
- Cumhuriyet Kitap-

"....Kitabın iki yazarı Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul daha önce de çeşitli başarılı gazetecilik ürünlerinin altına imzalarını koymuş iki meslektaşımız. Ama bu kez 'çok zor'un altına girmeyi göze almışlar. Kitapta Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü ekseninde bir dönemin fotoğrafı sergilenirken tam 745 ad geçiyor... Anlaşılan bu kanlı mozaiğin raporları, kitaplar, belgeler, tutanaklar, ifadelerden oluşan parçalarını biriktirmeye bir süre daha devam edeceğiz. Mozaik tamamlandığında Yalçın ve Yurdakul'un kitabı, tablonun en göz alıcı taşlarından biri olarak ışıldayacak."
- Aydın Ergin, Cumhuriyet Dergi-
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  349
 • ISBN:
  9759914929
 • Yayınevi:
  Doğan Kitapçılık
 • Kitabın Türü:
silaes 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 4/10 puan

Kitabi 3 günde ite kaka zorla bitirdim. Açık konuşmak gerekirse Dursun önkuzu çatıdan kaymış düşmüş, ölmüş gibi lanse edilmese daha bir ciddiyetle okuyacaktım. "Daldan dala" diye tabir edeceğim bir olay örgüsü var. Kitabın önsözünde "objektif" davranılmış olduğu söylensede kitap buram buram Soner Yalçın "ideolojisi" kokuyor. Tüm sağcılar cahil, tüm ülkücüler katil... Hı evet evet!!!

ali sahin 
22 Oca 00:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ülkemizde özellikle 1960 şanlı 27 devrimi sonrası oluşan kırıntıda olsa özgürlük ortamı yeni bir bilnçlen me dalgası estirdi bu en çok başta abd ab ve yeri işbirlikçi parababalarını korkuttu 12 mart askeri faşist darbesi oldugun da o dönem ki gene kurmay başkanı bunu şu cümleler le özetledi "sosyal bilinç ekonomik bilincin önüne geçti durdurmak lazım " özellikle üniversite gençliğinin dalga dalga yükselen mücadelesi bir takım çevreleri çok korkuttu dört koldan saldırıya geçtiler mehmet şevket eygi gibi cia işbirlikçileri islamı kullanarak amerikan şeriatı propagandası yapıyor abd eliyle ilim yayma cemiyetleri fetullah gülenin de kurucuları arasında yer aldıgı kominizm le mücadele dernekleri gibi dernekler kuruluyordu ortaçağcı şeriatçı cephede durum bu iken aynı zamanda bir cephede milliyetçi kesimde açıldı 27 mayısa ihanet eden faşist albay türkeş ve arkadaşları abd de kontra gerilla eğitimi alarak türkiyey döner dönmez cmkp yi ele geçirip adını mhp koyarak saldırıya gectiler bir cok provakasyon eylemlri yaptılar belli çevrelerce desteklenerek kontra kamplarında ülkücü komandolar yetiştirip grevdeki işçilere saldırttılar hakkını arayanları ülkücü terörle yıldırmaya çalıştılar bir fabrikaya sendikamı görecek hemen komandolar o fabrikayı basıp işçileri öldürüp sendikalaşmayı engellemeye çalışırlardı örnek Kale Kilit fabrikası örnek Ford fabrikası gibi ülkücü komandolar ülke tarihinin en buyuk katliamlarını da yaptılar Maraş ta sivas ta çorum da kadın yaşlı çoluk cocuk demeden okuldaki öğretmende üniversitede ki bilim insanları öğretim üyelerine kadar aralarında Adana emniyet müdürü Cevat Yurdakul Ankara cumhuriyet baş savcısı Doğan Öz olmak üzere yaklaşık 5000 insanı katlettiler işte reiste anlatılan bunlardır nasıl yetiştrildiler kimler el atından bunlara yardımcı oldu tüm bu detayları bu kitapta okuyacaksınız ...

çiğdem aktaş 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yakın tarihle ilgili çok fazla kitap okumama rağmen bu tarz kitapları okuduğumda düştüğüm dehşet ve yaşatılan vahşet tüylerimi her seferinde diken diken edebiliyor. Bazi insanlar o kısacık ömürlerine nasıl oluyorda -o kadar güzellik dururken- bu kadar kötülük hırs, nefret, şiddet sığdrıabiliyorlar. Derin devleti 70 lerin aydınlatılmamış birçok olayını merak edenlerin belgeleriyle okuyabilecekleri bir kitap.

Engin AD 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Soner YALÇIN'ı severim ama , kitaplarında siyasi görüşünü değil de gerçekleri ve belgeleri yayınlasa daha iyi olur. ÇATLI kitaplarını yazarken siyasi görüşünü çok ön planda tutmuş.

Gönül Tbk 
18 Oca 23:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Reis, Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşam öyküsünü anlatıyor.Doğumundan ölümüne kadar geçen süre kronolojik bir düzende açık bir şekilde okuyucuya sunulmuş.Kitap yakın tarihe çok güzel ışık tutuyor. Siyasal mücadelenin silahlı yapılanması,etrafımızda çevrilen dolaplar,bu camiada kirli işlere bulaşıp yurdışına kaçanların devlet tarafından kullanılması tekrar yurda dönüşleri ile beraber kirli işlerini yürütürken emniyet ve mit in kendi iç savaşları ile birlikte oluşan durumdan faydalanıp yasadışı ticari faaliyetleri yürütmeleri ve çıkar sağlamaları ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.Sadece Abdullah Çatlının hayatını okumuyorsunuz devlet kurumlarının birbirlerine diş geçirmek için nasıl illegal örgütleri kullanıp kolladıklarınıda görüyorsunuz.

Zeynep Korkmaz 
 19 Mar 2017 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · 9/10 puan

Son zamanlarda Türkiye'deki yakın siyasi tarihe takmamla beraber siyasi aktörlerden benim için hemen hemen en önemlilerinden biri olan Çatlı'nın hayatı ve eylemlerini araştırmaya çalışıyorum bu kitapla da böyle bir çalışma sonucunda karşılaştım. Gazeteci-yazar Soner Yalçın'ı çok sever ve günlük yazılarını da takip ederim. Kitabı da çok sürükleyici buldum. Oldukça kalın ve bol bol belge ve bilgiye dayalı olmasına rağmen roman tadında bir solukta okunabilecwk bir kitap tavsiye ederim.

Doğu Soytürk 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pek çok çevre tarafından reis olarak adlandırılan Abdullah ÇATLI'nın aslında o kadar da örnek alınacak bir şahıs olmadığını, karanlık olarak adlandırılabilecek işlere nasıl bulaştığını ve nasıl organize olduğunu okuyacağınız bu kitapta, tam bir araştırmacı gazeteci nasıl olur göreceğiz :)

mustafa eren 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Abdullah ÇATLI
Küçükken kuzenimin odasının duvarlarında resmini görüp çok merak ettiğim ve kuzenimden dinledikçe hayran kaldığım insan. Türkiye’nin en gizemli insanı. Kimine göre kahraman kimine göre ise katil. Ülkücü camianın içinde öğrencilik yıllarında çok hızlı bir şekilde yükselen bir insan. Sonrasında ise garip olayların içinde buluyoruz kendisini kitapta. Devletin başına ASALA denen bir örgüt musallat oluyor ve Türk diplomatlarını katletmeye başlıyor. Buna karşılık olarak ise bir ekip kuruluyor Abdullah ÇATLI önderliğinde ve ASALA yöneticileri temizlenmeye başlanıyor. Kitap bu ve buna benzer geniş detay sunuyor okuyucuya onun ölümüne kadar. Ölümü de ayrı bir muamma. Hala aydınlatılabilmiş bir trafik kazası değil. Vatanı için gözünü kırpmadan ölüme giden birisi Abdullah ÇATLI. Ama derin devlet adına da çok şey bildiği için öldürülen birisi. Ailesini sevdiklerini geride bırakıp memleketi için çatışmaya giderken geride bıraktığı büyükleri tarafından infazına karar verilen bir insan. Kitap Abdullah ÇATLI’ya haksızlık ediyor ve bize bir katil gibi sunuyor bu insanı. Katil mi değil mi ?Buna karar vermek çok zor.Söylemiştim Türkiye’nin en gizemli insanı. Belki yanlışları olan bir insandı Abdullah ÇATLI ama bunu bu kitaptan anlamak hakikaten çok zor. Soner Yalçın karşı mahalleyi incelemiş ama bunu yaparken de baya bir haksızlık etmiş.

Serdar Poirot 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir araştırma eseri. Abdullah Çatlı'nın doğumundan ölümüne kadar olan süreci hem kişisel olarak hem de ulusal ve uluslararası çapta inceleyen ve Türkiye'nin yakın dönen siyasi tarihi hakkında ciddi ipuçları veren bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Nur Muhtarbeyli 
16 Kas 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 7/10 puan

kitabin ismi de resmide beni çok etkiledi oyuzden okumak istedim. bide arkadaşlarım tavsiyede bulunmuştu.

2 /