Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.667
Gösterim
Adı:
Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
349
Format:
Karton kapak
ISBN:
9759914929
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitapçılık
Baskılar:
Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi
Reis - Gladio
"Reis, Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü. Neler yaptı, nerelerde nasıl saklandı, kimlerin koruması altına girdi? Susurluk bağlantıları ve Susurluk olayına karışanlarla ilgili belgeler, bilgiler..."
- Emin Çölaşan, Hürriyet-

"Reis, Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul tarafında yazılan ve Türkiye'nin son 20 yıllık yakın tarihinin en önemli referans kitaplarından biridir."
- Sedat Ergin, Hürriyet-

"Doğan Yurdakul ve Soner Yalçın'ın Reis adlı yeni çıkan kitabından öğreniyoruz ki, 70'li yıllarda Çatlı ve arkadaşları sahte mahkeme kararları yazarak cezaevlerinden insan kaçırıyordu... Bu kitap Abdullah Çatlı'nın hayatı ve maceraları üzerine yazılmış ilk gerçek derleme. İçindeki bilgiler, hep birkaç kaynaktan kontrol edilmiş, örneğin Çatlı'nın eşi Meral Çatlı ile belli ki uzun bir söyleşi yapılmış. Hiç tanımasak da hepimizin hayatına şu veya bu biçimde değen, etkileri olan Abdullah Çatlı'nın kim olduğuna, nasıl birisi olduğunu merak ediyorsanız, Reis'i elinizden bırakamayacaksınız..."
- İsmet Berkan, Radikal-

"Abdullah Çatlı'nın yaşamını ele alan bu kitap, salt bir biyografi değildir. Çatlı'dan ve çevresinde meydana gelen olaylardan yola çıkarak, Türkiye'nin yakın tarihinin belli bir kesitini ele almaktadır..."
- Cumhuriyet Kitap-

"....Kitabın iki yazarı Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul daha önce de çeşitli başarılı gazetecilik ürünlerinin altına imzalarını koymuş iki meslektaşımız. Ama bu kez 'çok zor'un altına girmeyi göze almışlar. Kitapta Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü ekseninde bir dönemin fotoğrafı sergilenirken tam 745 ad geçiyor... Anlaşılan bu kanlı mozaiğin raporları, kitaplar, belgeler, tutanaklar, ifadelerden oluşan parçalarını biriktirmeye bir süre daha devam edeceğiz. Mozaik tamamlandığında Yalçın ve Yurdakul'un kitabı, tablonun en göz alıcı taşlarından biri olarak ışıldayacak."
- Aydın Ergin, Cumhuriyet Dergi-
Kitabi 3 günde ite kaka zorla bitirdim. Açık konuşmak gerekirse Dursun önkuzu çatıdan kaymış düşmüş, ölmüş gibi lanse edilmese daha bir ciddiyetle okuyacaktım. "Daldan dala" diye tabir edeceğim bir olay örgüsü var. Kitabın önsözünde "objektif" davranılmış olduğu söylensede kitap buram buram Soner Yalçın "ideolojisi" kokuyor. Tüm sağcılar cahil, tüm ülkücüler katil... Hı evet evet!!!
Ülkemizde özellikle 1960 şanlı 27 Mayis devrimi sonrası oluşan kırıntıda olsa özgürlük ortamı yeni bir bilnçlen me dalgası estirdi bu en çok başta abd ab ve yeri işbirlikçi parababalarını korkuttu 12 mart askeri faşist darbesi oldugun da o dönem ki gene kurmay başkanı bunu şu cümleler le özetledi "sosyal bilinç ekonomik bilincin önüne geçti durdurmak lazım " özellikle üniversite gençliğinin dalga dalga yükselen mücadelesi bir takım çevreleri çok korkuttu dört koldan saldırıya geçtiler mehmet şevket eygi gibi cia işbirlikçileri islamı kullanarak amerikan şeriatı propagandası yapıyor abd eliyle ilim yayma cemiyetleri fetullah gülenin de kurucuları arasında yer aldıgı kominizm le mücadele dernekleri gibi dernekler kuruluyordu ortaçağcı şeriatçı cephede durum bu iken aynı zamanda bir cephede milliyetçi kesimde açıldı 27 mayısa ihanet eden faşist albay türkeş ve arkadaşları abd de kontra gerilla eğitimi alarak türkiyey döner dönmez cmkp yi ele geçirip adını mhp koyarak saldırıya gectiler bir cok provakasyon eylemlri yaptılar belli çevrelerce desteklenerek kontra kamplarında ülkücü komandolar yetiştirip grevdeki işçilere saldırttılar hakkını arayanları ülkücü terörle yıldırmaya çalıştılar bir fabrikaya sendikamı görecek hemen komandolar o fabrikayı basıp işçileri öldürüp sendikalaşmayı engellemeye çalışırlardı örnek Kale Kilit fabrikası örnek Ford fabrikası gibi ülkücü komandolar ülke tarihinin en buyuk katliamlarını da yaptılar Maraş ta sivas ta çorum da kadın yaşlı çoluk cocuk demeden okuldaki öğretmende üniversitede ki bilim insanları öğretim üyelerine kadar aralarında Adana emniyet müdürü Cevat Yurdakul Ankara cumhuriyet baş savcısı Doğan Öz olmak üzere yaklaşık 5000 insanı katlettiler işte reiste anlatılan bunlardır nasıl yetiştrildiler kimler el atından bunlara yardımcı oldu tüm bu detayları bu kitapta okuyacaksınız ...
Abdullah Çatlı’nın doğumundan ölümüne kadar ki zamanda yaşanan olayların anlatıldığı bir eser olmuş. Soner Yalçın’ın taraflılığı gerçekten çok fazla. Çünkü Dursun Önkuzu’nun ciğerlerinin şişirlip patlatılması ve işkence ile öldürülmesine attılar balkondan diyerek geçiştirdiler direk beni etkileri. Neyse Çatlı’nın, Ülkü Ocaklarının,ülkemizin siyasal gelişimini birazcık da olsa irdelemiş oldum. Yakın tarihi bilmiyoruz, öğrenmiyoruz. Kenan Evren’in yaptıklarını maalesef bilmiyoruz. Darbe zamanında gençlerin aynı fikirleri olmasına rağmen Anti Amerikacı olmalarına rağmen neden didişlerini anlamak mümkün değil. Çünkü o abd olayları kışkırtan, ülkeyi bir şekilde yönetmeye çalışan bir ülke. Askerleri, politikacıları, suikastçıları bile yöneten bir ülke. İnşallah bağımsız bir ülke olduğumuz zaman bu emperyalizmden uzak dururuz. Dünya’nın da düzeni bu ama denilebilir ama en iyisi olmak zorundayız. Devletin hem Mit – Çatlı , Mit – Emniyet, Çatlı-Emniyet üçgeninde oluşan olayları ele almış. M. Ali Ağca ve Oral Çelik, Çatlı üçgeninde işlenen papa suikastı falan çok güzel bilgilendirici. Gayet detaylı ve bilgilendirici, doyurucu. Okunmalı diyorum, en azından bilgilenmek için. Yakın tarihte kim kiminle dost, düşman. Nasıl kullanılmış, satılmış… Duyduğunuz isimlere şaşırabilirsiniz…
Soner YALÇIN'ı severim ama , kitaplarında siyasi görüşünü değil de gerçekleri ve belgeleri yayınlasa daha iyi olur. ÇATLI kitaplarını yazarken siyasi görüşünü çok ön planda tutmuş.
Yakın tarihle ilgili çok fazla kitap okumama rağmen bu tarz kitapları okuduğumda düştüğüm dehşet ve yaşatılan vahşet tüylerimi her seferinde diken diken edebiliyor. Bazi insanlar o kısacık ömürlerine nasıl oluyorda -o kadar güzellik dururken- bu kadar kötülük hırs, nefret, şiddet sığdrıabiliyorlar. Derin devleti 70 lerin aydınlatılmamış birçok olayını merak edenlerin belgeleriyle okuyabilecekleri bir kitap.
Pek çok çevre tarafından reis olarak adlandırılan Abdullah ÇATLI'nın aslında o kadar da örnek alınacak bir şahıs olmadığını, karanlık olarak adlandırılabilecek işlere nasıl bulaştığını ve nasıl organize olduğunu okuyacağınız bu kitapta, tam bir araştırmacı gazeteci nasıl olur göreceğiz :)
Reis Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşam öyküsünü anlatıyor.Doğumundan ölümüne kadar geçen süre kronolojik bir düzende açık bir şekilde okuyucuya sunulmuş.Kitap yakın tarihe çok güzel ışık tutuyor. Siyasal mücadelenin silahlı yapılanması,etrafımızda çevrilen dolaplar,bu camiada kirli işlere bulaşıp yurdışına kaçanların devlet tarafından kullanılması tekrar yurda dönüşleri ile beraber kirli işlerini yürütürken emniyet ve mit'in kendi iç savaşları ile birlikte oluşan durumdan faydalanıp yasadışı ticari faaliyetleri yürütmeleri ve çıkar sağlamaları ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.Sadece Abdullah Çatlı'nın hayatını okumuyorsunuz ,devlet kurumlarının birbirlerine diş geçirmek için nasıl illegal örgütleri kullanıp kolladıklarınıda görüyorsunuz.
Abdullah Çatlı'yı merkeze koyarak, 70,80 ve 90'lı yıllarda yaşanan toplumsal olayların, detaylı şekilde incelendiği bir kitap.

Soner Yalçın'a göre solcular kanatsız melek, sağcılar katil, yobaz, cahil... Bu kadar taraflı yazmasaymış daha güzel olurmuş.

Kitapta çok fazla detaya girilmesi okuyucuyu yoruyor. (kişilerin yirmi yıl önceki telefon numaralarından banane)

Yazar, sürekli konudan konuya atlıyor. Bu benim hoşuma giden bir durum ama herkes sevmeyebilir. Okumadan önce bunu da göz önünde bulundurun.
Son zamanlarda Türkiye'deki yakın siyasi tarihe takmamla beraber siyasi aktörlerden benim için hemen hemen en önemlilerinden biri olan Çatlı'nın hayatı ve eylemlerini araştırmaya çalışıyorum bu kitapla da böyle bir çalışma sonucunda karşılaştım. Gazeteci-yazar Soner Yalçın'ı çok sever ve günlük yazılarını da takip ederim. Kitabı da çok sürükleyici buldum. Oldukça kalın ve bol bol belge ve bilgiye dayalı olmasına rağmen roman tadında bir solukta okunabilecwk bir kitap tavsiye ederim.
Ülkücüleri terörist gibi gösteren o kadar şehidimize kaza yalan süsü veren saçma ve aslı olmayan bir kitap. Kitap yazmak için tarafsız olmak gerek bu yazar bundan oldukça yoksun davranarak solcuları sevgi pıtırcığı olarak göstermişler Yazık insanlarımız da gerçek sanarak inanıyor....
Araştırma / İnceleme tarzında okumaktan en keyif aldığım yazarların büyük emekle yazdıkları; yaşanan olayların en ince ayrıntısına kadar irdelendiği ve okuyucuyu sıkmayacak şekilde küçük küçük bölümlerde sunulduğu bir kitap olmuş. Kitabın ortalarına doğru çok fazla karakter ortaya çıkınca biraz zorlandığımı da belirtmeliyim. Ben doğmadan yaşanan olaylar içinde 50-60 farklı ismin birbiriyle bağlantılı olay örgüleri zaman zaman kitaptan soğumama neden olduysa da yarım bırakmayı düşünmedim.
Oldukça güzel bir araştırma eseri. Abdullah Çatlı'nın doğumundan ölümüne kadar olan süreci hem kişisel olarak hem de ulusal ve uluslararası çapta inceleyen ve Türkiye'nin yakın dönen siyasi tarihi hakkında ciddi ipuçları veren bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.
Petrol kaynaklarının bulunduğu Ortadoğu’da, Abd için hiç de iyi gelişmeler olmuyordu.
Abd, Türkiye’yi kaybedemezdi. Dünyanın birçok ülkesinde kendisine “kayıtsız şartsız” bağlı olacak yönetimleri, Cia’yı da kullanarak işbaşına getirmişti...
Yine öyle yaptı.
Cia Türkiye Masası Şefi Paul Hanze, Beyaz Saray’da Situation Room diye bilinen, çok önemli gelişmeleri izleyen bölümü aradığında “Our boys have done it,” (Bizim çocuklar darbe yaptı) dedi.
Soner Yalçın
Sayfa 109 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Türkiye’de kaçakçılığın birinci şartı, sırtını MİT’e veya Emniyet’e dayamaktır. İkinci şartı, gümrüklerde mutlaka adamların bulunacaktır. Üçüncü şart ise, yurtdışı kaynakların, ilişkilerin iyi olmasıdır.
MİT ile Emniyet arasında yıllardan beri süren "yeraltı dünyasını kontrol etme" mücadelesi, kamuoyuna "MİT Raporu" adıyla yansıyan ve Türkiye'yi sarsan olayların patlak vermesine yol açıyordu.
10 Kasım 1987'de Mehmet Eymür tarafından yazılan "Birinci Mit Raporu" çeşitli yayın organlarını dolaşmış ama kimse yayımlamaya cesaret edememişti. Doğu Perinçek'in Genel Yayın Yönetmeni olduğu 2000'e Doğru dergisinde, 7 Şubat 1988'de yayımlanınca kıyamet koptu.
Kamuoyunun artık ezbere bildiğini sandığımız bu MİT raporunda, özetle yüze yakın bakan,politikacı,üst rütbeli subay,vali,MİT Mensubu, polis şefi vb.. 'nin yeraltı dünyasıyla işbirliği yaptığı anlatılıyordu.
Ama aslında, MİT'çiler adı verilen Hiram Abas-Mehmet Eymür ekibi, Emniyetçiler adı verilen Ünal Erkan-Mehmet Ağar grubunun ve MİT'teki Nuri Gündeş ekibinin kirli ilişkilerini açığa vuruyordu.
Soner Yalçın
Sayfa 217 - Kırmıız Kedi Yayınevi
CIA Şeflerinden Fuller, bunun ideolojik altyapısını da hazırlamıştı: Türkiye yeni dünya düzenine ayak uydurmak istiyorsa "Kemalizm" i bir kenara bırakmalı, "İslam"la barışmalıydı!
Aslında işin özü şuydu: Devletin güvenlik güçleri, JİTEM, MİT, Emniyet, birbirine düşman olmuştu. Kendi çıkarları için onlarca kişiyi ölüme götürecek provokasyonlar yapmaktan da geri durmuyorlardı!..
“ Haraç istendikten sonra öldürülenler sadece Kürtler değildi. Türkiye’de yaşayan azınlıklardan da haraç alınmaya başlamıştı. Haraç miktarı kişi başına 500 bin dolardı. “

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
349
Format:
Karton kapak
ISBN:
9759914929
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitapçılık
Baskılar:
Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi
Reis - Gladio
"Reis, Gladio'nun Türk Tetikçisi, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü. Neler yaptı, nerelerde nasıl saklandı, kimlerin koruması altına girdi? Susurluk bağlantıları ve Susurluk olayına karışanlarla ilgili belgeler, bilgiler..."
- Emin Çölaşan, Hürriyet-

"Reis, Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul tarafında yazılan ve Türkiye'nin son 20 yıllık yakın tarihinin en önemli referans kitaplarından biridir."
- Sedat Ergin, Hürriyet-

"Doğan Yurdakul ve Soner Yalçın'ın Reis adlı yeni çıkan kitabından öğreniyoruz ki, 70'li yıllarda Çatlı ve arkadaşları sahte mahkeme kararları yazarak cezaevlerinden insan kaçırıyordu... Bu kitap Abdullah Çatlı'nın hayatı ve maceraları üzerine yazılmış ilk gerçek derleme. İçindeki bilgiler, hep birkaç kaynaktan kontrol edilmiş, örneğin Çatlı'nın eşi Meral Çatlı ile belli ki uzun bir söyleşi yapılmış. Hiç tanımasak da hepimizin hayatına şu veya bu biçimde değen, etkileri olan Abdullah Çatlı'nın kim olduğuna, nasıl birisi olduğunu merak ediyorsanız, Reis'i elinizden bırakamayacaksınız..."
- İsmet Berkan, Radikal-

"Abdullah Çatlı'nın yaşamını ele alan bu kitap, salt bir biyografi değildir. Çatlı'dan ve çevresinde meydana gelen olaylardan yola çıkarak, Türkiye'nin yakın tarihinin belli bir kesitini ele almaktadır..."
- Cumhuriyet Kitap-

"....Kitabın iki yazarı Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul daha önce de çeşitli başarılı gazetecilik ürünlerinin altına imzalarını koymuş iki meslektaşımız. Ama bu kez 'çok zor'un altına girmeyi göze almışlar. Kitapta Abdullah Çatlı'nın yaşamöyküsü ekseninde bir dönemin fotoğrafı sergilenirken tam 745 ad geçiyor... Anlaşılan bu kanlı mozaiğin raporları, kitaplar, belgeler, tutanaklar, ifadelerden oluşan parçalarını biriktirmeye bir süre daha devam edeceğiz. Mozaik tamamlandığında Yalçın ve Yurdakul'un kitabı, tablonun en göz alıcı taşlarından biri olarak ışıldayacak."
- Aydın Ergin, Cumhuriyet Dergi-

Kitabı okuyanlar 590 okur

  • elif mutlu
  • Osman Büyükçelik
  • Baris
  • Ertuğrul Erez
  • Aylin özgan
  • Ali Nusret Memiş
  • Trødlabùndin
  • Derya
  • Süleyman Yaylaoğlu
  • Seher Aktaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.1
14-17 Yaş
%0.9
18-24 Yaş
%7.9
25-34 Yaş
%30.7
35-44 Yaş
%34.6
45-54 Yaş
%14
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%3.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%25.5
Erkek
%74.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.1 (40)
9
%13.3 (24)
8
%22.7 (41)
7
%16 (29)
6
%6.6 (12)
5
%9.4 (17)
4
%2.8 (5)
3
%2.2 (4)
2
%0
1
%1.7 (3)

Kitabın sıralamaları