Serdar Poirot'un Kapak Resmi
Serdar Poirot, 12 Eylül'ü inceledi.
31 Oca 16:08 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
24 Ocak kararlarından sonra yaşananların anlatıldığı güzel bir araştırma eseri. 12 Eylül askeri darbesinin siyasiler ve askerler tarafından nasıl geliştiği, 11 Eylül gününden başlayarak kronolojik bir şekilde anlatılıyor. Sonrasında Kenan Evren'in başbakanlığa Turhan Feyzioğlu'nu düşünmesi ve ekonomi alanında beraber çalışmak için Özal'a teklif götürmesi, ancak sonradan çıkan toplantılar ve gelişmeler üzerine başbakanlığa eski oramiral Bülent Ulusu'nun getirilmesi ile devam ediyor. Eski çalışma arkadaşı Kaya Erdem'i Maliye Bakanı yapan ve ekonomi konusunda neredeyse tek adam olan Özal'ın IMF, OECD toplantıları detaylı bir şekilde anlatılırken, serbest piyasa ekonomisi ve faizlerin serbestleşmesi ile beraber bankalar arasında çıkan kavgalar ve özellikle Kastelli olmak üzere bankerlerin yaptıkları da detaylı bir şekilde hatta o dönemin gazete ilan metinleri ile beraber anlatılıyor. 2 kere istifa eden ve geri alan Özal'ın Ulusu ile yaşadığı, DPT'nin Maliye Bakanlığı ile yaşadığı anlaşmazlıklar da anlatılıyor. Darbe sonrası Türkiye'sinin ekonomik gelişmelerini merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, 24 Ocak: Bir Dönemin Perde Arkası'ı inceledi.
31 Oca 16:07 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
12 Eylül öncesinde Demirel'in azınlık hükümetinin aldığı en tartışmalı kararlardan biri olan 24 Ocak ekonomik kararlar paketinin nasıl alındığını detaylı bir şekilde anlatan faydalı bir araştırma eseri. Demirel'in başbakan olduktan sonra ekonomiyi kurtarması için daha önceden de beraber çalıştığı Özal'ı ikna etmesi, Özal'ın CHP döneminden kalan bürokrat olan Kaya Erdem ile beraber çalışmaya başlaması, Özal'ın hem Başbakanlık hem de Planlama Müsteşarı olarak çalışması ile başlıyor kitap. Sonrasında IMF, OECD ülkeleri ile yapılan toplantılar ve borç alma ile borç erteleme çalışmaları, Kaya Erdem'in yetkileri ve Özal'ın çalışma şeklinden dolayı hükümet içinde yaşanan sıkıntılar, Özal tarafından Kenan Evren ve diğer komutanlara brifing verilmesi gibi konular anlatılarak kitap devam ediyor. Dolar 70 liraya yükseldikten sonra yaşananlar, faizin serbest bırakılması ve bankalar ile bankerler arasında yaşanan kavgalar, gelen kredilerden dolayı yaşanan suni rahatlama, dost denilen Arap ülkelerinin peşin para olmadan bir tanker petrol vermemesi gibi olaylar da anlatılıyor. O gergin siyasi ortamda ekonomiyi merak edenler için bulunmaz bir nimet bu kitap. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Ergenekon'un Derinliklerinde'yi inceledi.
31 Oca 16:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
2007'de Ümraniye'de bulunan bombalar ile başlayan Ergenekon operasyonu ile ilgili bilgilerin verildiği bir araştırma eseri. Yazar bir önsöz yaptıktan sonra İlhan Selçuk, Sadi Somuncuoğlu gibi yazarların zamanında yazdığı köşe yazılarından örnek verirken aynı zamanda eski bakan Fikri Sağlar ile yapılan röportajla Ergenekon ve Susurluk örgütleri arasındaki ilişkileri inceliyor. Doğu Perinçek'in polis sorgusundaki ifadesine de önemli yer verilen kitapta aynı zamanda Veli Küçük'ün ifadesinden de yer yer bahsediliyor. Tuncay Güney'in yazıları, Ergenekon'un başlangıcı, AKP ve Ordu arasında 2007 yılındaki mutabakat, adım adım operasyonun kronolojik bakış açısı ve daha pek çok bilgi veriliyor. Konu ile ilgili olanların mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Soros, CFR ve Arap Ayaklanması'ı inceledi.
31 Oca 16:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Tunus'ta Bin Ali'nin devrilmesine yol açacak Bouazizi adında bir gencin kendini yakması ile başlayan ve sonrasında tüm Ortadoğu'ya yayılan Arap Baharı ile ilgili olarak yazılmış detaylı bir araştırma eseri. Kitaba makaleler yazan dört yazardan biri karışan Libya'da yaşadığı için bu kitap bir bakımdan daha da önemli. Yazılarda ayaklanmaların ABD bünyesinde olduğunu savunan yazarların teorilerine gerçekler üzerinden bir antitez üretiliyor. ABD'nin bu süreçte nasıl yara aldığı, Hüsnü Mübarek'in devrilmemesi için elinden geleni yaptığı, Bahreyn'de çıkan isyanda menfaatleri dolayısıyla nasıl kanlı bir şekilde bastırdığı, Ilımlı İslam bünyesinde Türkiye'yi bu ayaklanmalar sonrasında model olarak göstermeye çalıştığı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca ayaklanmalarda Soros etkisi olmasının bu isyanları ABD taraflı olamayacağı da anlatılıyor. Son bölümde ise CFR adlı örgüt kurulmadan önce İngilizlerin Miler ve Ekibi adında bir örgüt kurması, ABD'nin dünya savaşlarına ekonomik sebeplerle girmesi, Texe Marrs gibi yazarların ürettiği komplo teorileri, Arap Baharı olaylarına İran, Çin, Rusya gibi ülkelerin tutumu ve Mısır'daki olayların İsrail'i güvenliği açısından rahatsız etmesi de detaylı bir şekilde anlatılıyor. Konuyu merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Kusursuz İçgüdü'ü inceledi.
31 Oca 15:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Eleanor ve Greg ufak tefek sorunları olsa da genelde mutlu bir çifttir. Bir gün polisler eve gelir ve Greg'in arabada başka bir kadınla beraber ölü bulunduğunu söyler. Ellie Greg'in kendisini aldattığını düşünür ve Milena Livingstone adlı kadını araştırmaya başlar. Çalıştığı iş yerine gider. Francis'e kendisini yakın arkadaşınon adı olan Gwen olarak tanıştırır ve orada Milena'nın e-postasını ele geçirir. Bu arada Francis de öldürülür. Greg'in ortağı Joe, Gwan, Daniel, Jemma, Fergus kısacası bütün arkadaşları Ellie'nin psikolojisinin bozuk olduğunu düşünür. Ama Ellie aldatılmadığına dair bir kanıt bulur. O halde Greg ve Milena aynı arabada nasıl ölmüştür? Yoksa bu bir kaza değil midir? En sonunda evde bir el yazısı ile Marjorie Sutton adına bir kağıt bulur ve her şey yerine oturur. Katil kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? Ellie bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Psikolojik polisiyenin güzel örneklerinden biri.

Serdar Poirot, Uzay Yolu - Mr. Spak Ölmeli'yi inceledi.
31 Oca 15:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Uzay yolu serisinin en güzel romanı. Atılgan gemisi kaptanı James Kirk ve ekibi Atılgan'daki en zor görevlerine çıkacaktır. Federasyon ve Klingon imparatorluğu arasında savaş başlamıştır ve Klingon, zamanında savaşı engelleyen Organya gezegenine bir enerji kalkanı eklemiştir. Bu gezegenden haber almak için Mr. Spock'u taçyon şeklinde göndermek isterler ama kabinden iki tane Mr. Spock çıkar. Acaba hangisi gerçek ve hangisi sahtedir? Ayrıca Organya'yı kurtarmayı başarabilecek midir? Klingon ile olan savaşı federasyon kazanabilecek midir? Bir başka seferde de Truva'ya gelin gidecek olan Dahlman, Atılgan'a gelir ama kadıns nezaket öğretilmesi gerekmektedir. Kirk bu işi halletmeye çalışırken Klingon gemisi tarafından saldırıya uğrarlar. Kirk de Dahlman'ın gözyaşındaki madde sebebiyle aşık olmuştur. Acaba bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman.

Serdar Poirot, Uzay Yolu 8 - Mr. Spak'ın Beyni'yi inceledi.
31 Oca 15:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Uzay Yolu serisinin oldukça güzel sekizinci romanı. Atılgan gemisi kaptanı James Kirk ve ekibinin başına yine gelmeyen kalmaz. İlk olarak Atılgan'a sızan bir kadın herkesi etkisiz hale getirdikten sonra Mr. Spock'un beynini çalarak kaçar. 3 gün içerisinde onu bulup beyni vücuda geri takmaları gerekmektedir. Sonra başka bir gezegende araştırma esnasında herkes bir virüs kapar ve hızla yaşlanmaya başlarlar. Geminin kaptanlığını komodor Stocker alır ama Romulan saldırısı başlamıştır. Atılgan acaba kendini kurtarabilecek midir? Kirk'in kabusu olan ve kanka beslenen yaratık tekrar ortaya çıkmıştır. Gemi mürettebatından pek çok isim ölür. Gemide aynı zamanda Kirk'in eski komutanının oğlu da vardır? Acaba Kirk ve bu asteğmen bu sefer yaratığı alt etmeyi başarabilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Serdar Poirot, Uzay Yolu - Ben Değişmem'i inceledi.
31 Oca 15:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Uzay yolu serisinin son derece güzel yedinci romanı. Atılgan gemisi ile Kirk ve diğerleri maceradan maceraya koşar yine. Bir gezegende Değişmez adlı bir makine bulurlar. Makineyi yapan adamın da adı Kirk olduğu için bizim Kirk'i yaratıcısı zanneder ve hatalı olan her şeyi yok ettiği için büyük bir tehlike atlatırlar. Başka bir gezegende kendisinin tanrı Apollo olduğunu iddia eden biri, ekipten Teğmen Carolyn ile ilgilenir. Bir başka gezegene göktaşı çarpacaktır ama Kirk düşer ve hafızasını yitirir. Bu arada evlenir. Tanrı olmadığı ortaya çıkar. En son olarak da bir katil bir gezegende gizlenmiştir? Kodos adlı bu katil kimdir ve Kirk ile ekibi bunu öğrenince ne yapacaktır? Acaba Kirk, Mr. Spock, McCoy, Scotty, Uhura ve diğerleri başlarına gelen olaylardan kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.