Serdar Poirot'un Kapak Resmi
Serdar Poirot, İblis Bekliyordu'yu inceledi.
31 Tem 16:15 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Port Arbello da yaklaşık yüz yıl önce Conger ailesinden biri kızı Beth'e tecavüz ederek öldürür ve intihar eder. Ancak bu şehir efsanesi olmuştur. Yıllar sonra Conger ailesinden Jack ve Rose, bu durumu tekrar yaşar. Jack kızı Sarah'a saldırmıştır ve Sarah sessizliğe bürünmüştür. Büyük kızı Elizabeth Sarah'a sabırla bakmaktadır. Jack kasabanın gazetecisi, Rose da emlakçısıdır. Jack ve Rose'un da arası iyi değildir. Jack sekreteri Slyvia ile yakınlaşır. Ancak kasabada çocuklar kaybolmaya başlar. Polis şefi Ray Norton aramaları başlatır ancak bir sonuç alamaz. Kaybolan çocukların çoğu Conger korusunda görülmüştür en son. Herkes Sarah'dan şüphelenir. Bir gün Sarah elinde kanlı bir kol ile ormandan çıkar ve hastaneye yatırılır. Ancak on beş sene sonra Elizabeth evin sahibi olur ve Sarah ile buluşur. Bu arada Jack ve Rose da ölmüştür. Gerçekten Sarah mı yapmıştır bu cinayetleri yoksa Elizabeth göründüğü gibi biri değil midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Kışın Yüreği'yi inceledi.
31 Tem 16:14 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Rand, kendisini öldürmeye çalışan Asha'manların peşine düşecektir. Ancak yakınlarının ne durumda olduğunu merak ettiği için gizlice Caemlyn'e gider. Burada Elayne, Min ve Aviendha onunla muhafızı gibi bağ kurar ve Elayne, Rand ile ilişkiye girer. Elayne de tahtını korumak istemektedir. Bununla ilgili olarak çalışmaları başlatır. Mat, Ebou Dar'da kraliçe Tylin'in oyuncağı olmuştur ama Seanchan'lar şehirde etkinliğini artırır. Tuon adında bir Seanchan yüksek leydisi de şehre gelir. Ortalık karıştığı için Mat kaçacaktır ama Thom, Jullin ile beraber son anda Tuon'un Dokuz Ayın Kızı, yani Min'in görüsünde evleneceği kadın olduğunu öğrenir. Rand bir şehre gider ve orada bir kaç Asha'manı öldürür. Yanında Lan, Nynaeve ve bir kaç Aes Sedai vardır. O şehirde Verin ve Cadsuane Sedai ile karşılaşır. Cadsuane'nin danışmanı olmasını ister ve Afet bölgesine yakın bir yere giderler. Burada Saidin'in lekesinden kurtulacaklardır. Eğer bu olursa Asha'manlar artık delirmeyeceklerdir. Ancak Terkedilmişler bunu engellemek için kapıyoş yapıp oraya giderler. Acaba kim başarılı olacaktır? Son savaş giderek yaklaşırken İki Nehir'den çıkan bu insanlar ne durumda olacaktır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Serdar Poirot, Hançer Yolu'yu inceledi.
31 Tem 16:14 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Elayne Rüzgarın Çanağını çalıştırmayı başarır ve dünyanın hava durumu değişerek kış mevsimi gelir. Caemlyn'e doğru yola çıkan gruba Seanchan'lar saldırır ancak kaçmayı başarırlar. Ebou Dar'ı ele geçiren ve Illian'a doğru yola çıkan Seanchan'lara Rand ordusu ve Asha'manları ile saldırır. Büyük bir kısmını yok eder ancak kendisinin kayıpları da büyüktür ve Lews Therin'in sesini tekrardan duymaya başlamıştır. Flinn ve Dashiva'nın yardımıyla savaştan sağ çıkar. Perrin, Faile, Berelain ve diğerleri kraliçe Alliandre'ye Yenidendoğan Ejder ile ittifak kurması için yola çıkar ve orada Elyas Machera ile karşılaşır. Sevenna da isyancı Aieller ile beraber farklı planlar peşindedir. Moridin, Karanlık Varlığın Na'eblisi olmuştur ve Graendal ile Moghedien'i kendine bağlar. Elaida iyice Alviarin'in kuklası olmuştur ancak görevlendirdiği Aes Sedai, Beyaz Kule içerisindeki Kara Ajah'ı bulmaya yaklaşır. Egwene de Siuan ve Sheriam'ın yardımıyla Lelaine ve Romaida'nın etkisini bir miktar kırar ve Tar Valon'u kuşatmaya yola çıkar. Elayne tahta çıkar ancak henüz kraliçe olamaz. Ayrıca Dashiva da Rand'a saldırır. Acaba Son Savaş yaklaştıkça daha neler olacaktır? Mat ve Perrin ne durumdadır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Serdar Poirot, Kılıçtan Taç'ı inceledi.
31 Tem 16:13 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Rand, Mat'i Elayne'i Caemlyn'e götürmesi için gönderir. Ancak Elayne, rüyasında gördüğü Ruzgarlar Çanağı adlı terangreali bulmak için Nynaeve ile yola çıkmıştır. Yola çıkmadan önce Myrelle'nin yanında meşhur muhafız Lan'ı bulur. Bu arada Perrin de bir savaşa katılır. Ancak esir alınan Aes Sedailer konusunda anlaşamadıkları için Rand tarafından kovulur. Bu arada Terkedilmişler Sammael ve Graendal Aielleri kullanarak Rand'ın peşine düşmüşlerdir. Morgase de Pedron Niall ile anlaşma yapmak zorunda kalır ancak Niall öldürülür. Rand ile Min ve Mat ile Ebou Dar kraliçesi Tyran arasında yakınlaşma olur. Mat aynı zamanda Birgitte ile arkadaş olur. Ebou Dar'da zamanında Beyaz Kule tarafından reddedilen, Aes Sedai olmayan ama yönlendirebilen bir ekip ile karşılaşırlar. Bunlar da Beyaz Kule'ye karşı kullanılacaktır. Elaida ise bir Terkedilmişin hizmetçisi olan vakanüvisi Alviarin'in tehditlerine boyun eğmek zorunda kalır. Lan ve Nynaevede evlenir. Rand ciddi bir şekilde yaralanır ancak Asha'manların yardımıyla iyileşir ve Sammael'in peşine düşer. Acaba bu savaştan kim galip gelecektir? Seanchanların istilası başlar ama acaba Rand ve ekibinin bundan ne zaman haberi olacaktır? Çanağı kullanabilecekler midir? Karanlık varlığı koruyan mühürler ne kadar daha dayanacaktır? Keyifle okunan bir roman.

Serdar Poirot, Kaos Lordu'yu inceledi.
31 Tem 16:13 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Nynaeve, daha önceden yalıtılmış olan Siuan ve Leane'ye ayrıca Logain'e şifa vermeyi başarır. Bu arada Elaida'dan kaçan Aes Sedailer radikal bir kararla Egwene'i Amyrlin makamı olarak seçer. Rand yanına Mat ve Perrin'i çağırmıştır. Cairhien'de hem Elaida'nın hem de diğer ekibin Aes Sedaileri gelir ve görüşmek ister. Bu arada Mazrim Taim de yönlendirebilen erkeklerden bir ordu kurmaya başlamıştır. Terk edilmişlerden Demandred, Graendal, Mesaana, Semirhage planlar kurar ama Sammael bu olanların yanında yer almaz. Zaten Moghedien, bilezikle Elayne ve ekibine bağlanmıştır. Rand, Andor makamına Elayne'yi getirmek ister. Elayne de Ebou Dar adlı bir şehirdeki terangreal'i elde etmeye çalışır. Bu arada Morgase kendisi için çok ağır şartlar içeren bir anlaşmayı Pedron Niall ile imzalamak zorunda kalır. Elaida'nın Aes Sedaileri, Rand'ı bir hile ile yakalar ve Tar Valon'a doğru yola çıkar. Perrin ve diğerleri de onu kurtarmaya gider. Alanna adlı Aes Sedai, Rand ile bağ kurduğu için hızlıca bulurlar. Acaba bu savaş nasıl sonuçlanacaktır? Rand için her şey bitecek midir? Min ile Rand arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Perrin'i Berelain'den kıskanan Faile nasıl davranacaktır? İçinde Lews Therin Telamın konuşan Rand bu deliliği engelleyebilecek midir? Loial yurduna geri mi dönecektir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Göğün Ateşleri'ni inceledi.
31 Tem 16:12 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Rand kendinin Şafakla Gelen olduğunu ilan etmiştir ama Aiel Couldien de ilan etmiştir ve kendisine karşı klanı ile beraber cephe almıştır. Bir savaş olacaktır. Mat Couldien'in zayıf noktasını bulur ve onun üzerine giderek kafasınk keser. Terkedilmişler Rahvin, Sammael, Lanfear, Moghedien beraber çalışmaktadır. Rahvin, Lord Gaenril adında kraliçe Morgase'i kendine bağlamıştır ve Morgase bunu fark edince teğmen Tallenvor ile kaçar. Elayne, Nynaeve, Thom ve Jullin de Mavi Aes Sedailerin toplandığı kasabaya doğru yola çıkarken Valan Luca'nın sirkine saklanırlar ve bu arada Galad, Uno ve diğerleri ile karşılaşırlar. En sonunda Sheriam'ın olduğu kasabaya vardıklarında Siuan ve Leane'nin yalıtıldığını öğrenirler. Moghedien, Nynaeve'in peşindedir. Rand, Aviendha ile yakınlaşır. Ancak Lanfear bunu öğrenir ve ekibe saldırır. Egwene ağır yaralanır ve Moiraine Lanfear'ı engellerken ölür. Bunun üzerine Lan orayı terk eder. Rand, Asmodean ile beraber bunlara sebep olan ve Morgase'i öldürdüğü söylenen Rahvin'i öldürmek üzere yola çıkar. Acaba bu konuda başarılı olabilecek midir? Delirmeden önce nereye kadar gidebilecektir? Büyük savaştan önce ulusları bir arada toplayabilecek midir? Nynaeve, Birgitte ile beraber Mavi Aes Sedailerib arasında Moghedien'e yardım eden Karanlıkdostu'nu bulabilecek midir? Elayne, bağ kurarak hayatını kurtardığı Birgitte ile düş gezgini olacak mıdır? Tahta geçecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Gölge Yükseliyor'u inceledi.
31 Tem 16:11 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Rand, Mat, Moiraine, Egwene ve Lan Aiel diyarına doğru yola çıkarlar. Amaç, Aielleri Şafakla Gelen olduğuna ikna etmek ve onlardan bir ordu oluşturmaktır. Aiel kızı Aviendha, Elayne'in isteği üzerine Rand'ın yanından ayrılmaz. Elayne, Nynaeve, aşık Thom ve hırsız avcısı Jialin de Tanchico adlı şehire, kalan Kara Ajah üyesi olan Aes Sedaileri bulmaya gider. Beyazpelerinli komutan Bornhald ve yanında kendine Ordeğth diyen Padan Fain İki Nehirdedir ve amaçları orayı yakıp yıkarak Rand'ın gelmesini sağlamaktır. Bunu engellemek için de Perrin, Faile ve Ogier Loial de İki Nehir yolunu tutar. Orada pek çok Trolloc ve Myrddrial vardır ve herkes Perrin'in liderliğini kabul ederek kendilerini savunmaya başlar. Bu arada evlenen Perrin ve Faile acaba Rand ve Mat'in babaları Tam ve Abell'e yardımcı olabilecek midir? Ayrıca Kızıl Ajah'tan Elaida, Beyaz Kule'de isyan çıkarır ve Amrylin Makamı olan Siuan'ı makamından ederek onu yalıtır. Kuleden kaçmasına yardım eden Min ile beraber bilinmeyene doğru yola çıkar Vakanüvisi Leane ile beraber. Rand planlarında başarılı olabilecek midir? Lanfear ve bir diğer terk edilmiş olan Asmodean ile ilişkisi nasıl devam edecektir? Kimleri bu amaç için kullanacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Yenidendoğan Ejder'i inceledi.
31 Tem 16:11 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Rand, Perrin , Moiraine ve Lan bir kamptadırlar ama bir gün saldırıya uğradıklarında Rand herkesi bırakıp başka biri ölmesin diye tek başına gider. Efsaneler Tear şehrinde Callandor adlı meşhur bir kılıcın Yenidendoğan Ejder tarafından çıkarılabileceğini söyler. Onu çıkaran, Ejderliğini ilan edecektir. Moiraine ve diğerleri Rand'ın peşine düşer. Bu arada Nynaive, Egwene ve Elayne de Tor Valon'daki Beyaz Kule'de Amyrlin makamı olan Siuan'ın emriyle Kara Ajah elemanlarını araştırırlar. Ve bulguları sonucunda makamın izni ile Tear'a doğru, Liandrin ve 12 Kızıl Ajah'ın peşine düşerler. Mat da Elayne'nin mektubunu annesi kraliçe Morgase'a götürür. Ama Thom Merrilin ile o da Tear yollarına düşer. Egwene elindeki bir nesne ile rüyalar görebilmektedir ve burada Perrin ve Atmaca ile ilgili bir rüya görür. Perrin de o sırada adı Atmaca anlamına gelen bir kızla tanışmıştır. Tear şehrinde Ba'alzamonun yardımcıları olan 13 terk edilmişten biri olan Bal'al vardır ve Rand'ı beklemektedir. Acaba bu savaşı kim kazanacaktır? Rand Ejderliğini ilan edebilecek midir? Kızıl Ajahlara esir düşen kızları Mat kurtarabilecek midir? Perrin ve Atmaca arasındaki ilişki nasıl gelişecektir? Kendisini Selene olarak tanıtan Terkedilmişlerden Lanfear bu işin neresindedir? Yavaş yavaş ortaya çıkan Aiel ırkı neye işaret etmektedir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.