Serdar Poirot'un Kapak Resmi
Serdar Poirot, Gölgelerin Efendisi 5 - Kuzeydeki Büyücü'ü inceledi.
28 Nis 16:37 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Will, Seacliff Baronluğunun resmi Orman Muhafızı olmuştur ve buradaki laubali durumu düzeltmeye çalışmaktadır. Bu arada eski dostu haberci Alyss baronluğa gelir ve gizli bir göreve gitmesi gerektiğini söyler. Ancak haydut Jack Buttle bunu duyar ve Will onu etkisiz hale getirip savaş çıkmasını engellediği Skandiya'lılara köle olarak hediye eder. Görevi İskati'lerin sınırındaki Norgate baronluğundadır. Lord Syron büyücü Malkallan tarafından zehirlenmiş ve köyde garip olaylar olduğu söylenmektedir. Will'in görevi de tehlikeleri engellemek ve gerçeği ortaya çıkarmaktır. Syron'un yerine bakan oğlu Orman sevilmekte ama Orman'ın kuzeni Keren askerler tarafından sevilmektedir. Büyücüyü en sonunda bulan Will, adının Malcolm olduğunu ve masum olduğunu ortaya çıkarır. Baronlukta olayları planlayan beklenmedik bir isimdir ve Alyss bu kişinin elinde esir kalmıştır. Ayrıca eski dost Buttle da Norgate'e gelmiştir? Acaba Will, Alyss'i kurtarıp baronluğa huzur getirebilecek midir? Halt tarafından Will ve Alyss'e yardımcı olsun diye gönderilen şövalye Horace çok mu geç kalmıştır? Keyifle okunan bir roman.

Serdar Poirot, Gölgelerin Efendisi 4 - Skandiya'yı Kurtarmak'ı inceledi.
28 Nis 16:37 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Bahar gelmiştir ve Evanlyn ile Will'in Skandiya'dan kaçması gerekmektedir. Ancak Evanlyn kaçırılır. Gücünü henüz toplayamayan Will onu kurtarmaya çalışırken ölmek üzeredir ama Halt ve Horace tam zamanında yetişerek hayatını kurtarır. Kızı kaçıran bir Temuçi birliğidir. Temuçiler çok güçlü step savaşçılarıdır ve niyetleri de Skandiya'yı ele geçirip gemilerini aldıktan sonra Araluen'e saldırmaktır. Yolda Erak ile karşılaşan Halt durumu anlatır ve zoraki olarak müttefik olmaları gerektiğini söyler. Bu arada Evanlyn'in gerçek kimliği ortaya çıkar ve Yüce Kont Ragnak'ı intikam yeminini ertelemesi için ikna etmek çok güç olur. Will'in yetiştireceği yüz köle okçu, Horace'ın savaşçılık yetenekleri ve Halt'ın taktik dehası, acaba cesur Ragnak ve Erak'ın Skandiya ordusunun kendisinin dört katı Temuçi ordusunu püskürtmesini sağlayabilecek midir? Evanlyn, Horace, Halt ve Will sağ salim topraklarına dönebilecek midir? Sürgün sonrası Halt'ın vaziyeti ne olacaktır? Bir solukta okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Serdar Poirot, Gölgelerin Efendisi 3 - Buzlar Ülkesi'ni inceledi.
28 Nis 16:36 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Kont Erak, Will ve Evanlyn'i Skandiya'ya getirir. Burada ikisi de Ragnok'un sarayında köledirler ve Ragnok kardeşi öldürüldüğü için Araluen ülkesinden intikam almak için Valla yemini etmiştir. Bu arada Will'i kurtarmak isteyen Halt, sürekli Morgorath'ın yardımcısı Feldor olduğunu iddia eden sahtekarları yakalamak istemediği için Kral Duncan'a hakaret eder ve kendini sürdürür. Horace ile beraber Skandiya ülkesine doğru yola çıkar. Will de bu arada Eron adlı başka bir köle tarafından sıcakotu yani uyuşturucu bağımlısı haline getirilmiştir. Erak bunu görünce Evanlyn ve Will'in kış geçene kadar saklanabileceği bir yere kaçmasını sağlar. Halt ve Horace ise yolculuklarında Depamieux adında bir silahşora esir düşer. Acaba Halt ve Horace kurtulabilecek midir? Sıcakotundan dolayı geçmişini hatırlamayan Will iyileşebilecek midir? Evanlyn ve ikisi Skandiya ülkesinde sağ salim kalabilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Serdar Poirot, Gölgelerin Efendisi 2 - Yanan Köprü'ü inceledi.
28 Nis 16:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Halt, Will ve Halt'ın eski çırağı Gilan bir casusu yakalar ve üzerinde Morgorath'ın savaş planlarını bulurlar. Ancak bu bir tuzaktır. Morgorath'ın niyeti Yarık üzerine bir köprü kurarak Skandiya'lılar ile beraber Kral Duncan'ın ordusunu iki ateş arasında birakmaktır. Gilan, Horace ve Will Keltika'dan yardım istemeye giderler ancak köyler boşaltımıştır. Wargallar madencileri esir alıp köprü inşaatını bitirme sürecine gelmiştir. Evelyn adında bir kızı kurtaran ekip, Gilan haricinde yola devam eder. Kraliyet ordusuna zaman kazandırmak için köprüyü yakarlar ancak Will ve Evelyn bu arada esir düşer. Horace Morgorath'ın planlarını zamanında Duncan'a aktarır ve savaş kraliyetin galibiyeti ile sonuçlanmak üzere iken Morgorath ateşkes ile bir düello ister. Düelloya ordudan Horace çıkar. Acaba bu ölümcül dövüşü kim kazanacaktır? Evelyn gerçekte kimdir? Skandiya'lılar Wargalların elinden kurtulabilecek midir? Halt çırağını ve kızı kurtarabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Serdar Poirot, Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri'ni inceledi.
28 Nis 16:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Morgarath, 15 yıl önce Araluen Krallığı'na karşı açtığı savaşta yenilmiş ancak intikam almak için çalışmaya devam etmektedir. Bu arada Redmont baronluğunda Will, George, Horace, Alyss ve Jenny adındaki beş yetim çocuk, gelecekte çiftçi olmamak için bir sanat ustasına çırak olmalıdır. Will hariç hepsi istediği yere gider ancak Will Savaş Okulu'na çırak olamaz. Onun yerine Halt'ın liderlik ettiği Orman Muhafızı çırağı olmak zorunda kalır. En başta sevmese de sonra alışır. Horace ile arası bozuktur ve kavga da eder ancak sonrasında düzelecektir araları. Wargal denen yaratıkları ve Kalkera denilen katilleri yanına toplayan Morgarath, iki lordu öldürür. Kalkera'lar gözü ile adamı donduran çok tehlikeli yaratıklardır ve hem savaşı Kral Duncan'ın kazanmasını sağladığı için Halt'a düşmandır. Acaba Will ustasına yardım edebilecek midir? Bu yaratıkları alt edebilecekler midir? Baron Arald ve savaş ustası Sör Rodney zamanında yetişebilecek midir? Will babası Daniel hakkındaki gerçeği öğrenebilecek midir? Bir şövalye olma hayali yerine gelecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Panoptik Bela'yı inceledi.
28 Nis 16:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Son zamanlarda okuduğum en güzel ve en keyifli polisiye romanlardan biri. Osmanlı'nın son dönemlerinde Darüşşafaka'da yetişen meşhur dedektif Yıldırım Agah'ın maceralarını anlatan bir kitap. Arkadaşı Zaptiye nazırı Muin Paşa, yardımcısı Fuad Sani, hizmetçisi Besim Efendi, bahçıvanı Kadir Efendi ve kedisi Petek ile beraber maceradan maceraya atılırlar. Bir şebeke Kaşıkçı Elmasını ve Fatih Sultan Mehmet'in kılıcını çalar. Bu arada İstanbul'da cadılar ve vampirler kol gezmeye başlar. Bu işle ilgisi olan İskoç, Selanikli ve daha bir çok insan ölür. Ayrıca Simyacı da Agah'a yardımcı olmaya karar verir. İşin içinde ezoterik bir örgüt vardır ve amacı çalınan bu nesnelerle ölümsüzlüğü bulmaktır. İstanbul yangın yerine döner. Acaba Yıldırım ve ekibi bu işi çözebilecek midir? 31 Mart vakasından sonra arananlar listesinde olduğu için bu ekip Simyacı ile beraber kaçmaya başlar ancak bir sürpriz onları beklemektedir. Kendisini öksüz ve yetim olarak bilen Yıldırım hakkındaki gerçek nedir? Neden boynundaki beyaz merminin bu işlerle bir ilgisi vardır? Soluksuz okunan bir roman. Yazar günümüzdeki bazı kavramları (acapella, beatbox gibi) Osmanlı dönemine uyarlamış ve o dönemin ağdalı dilini eğlenceli bir şekilde kullanmış. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Ressam'ı inceledi.
28 Nis 16:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Komiser Aslan, amiri Başkomiser Hüseyin, ortağı Ceren ve yardımcıları Osman, Ayhan ve diğerleri ile cinayet büroda çalışan başarılı bir komiserdir. Ailesi öldürüldükten sonra kalan tek kişi olan Zeynep'i korumaya yemin etmiştir. Bu arada bir katil ortaya çıkar. Güzel kadınlarının kanını tüplerle boşaltarak öldürmekte, onları bir tablonun içine yerleştirmekte ve kanlarıyla resimler çizmektedir. Basın tarafından Ressam lakabı takılan bu adam, annesinden dolayı güzel kadınlara kini olan biridir ve Ses adında bir varlıktan emir almaktadır. Bu arada Ceren ve haber spikeri Nazlı da öldürülür. Olay esnasında tanıştığı Yağmur adlı psikolog ile duygusal yakınlaşmaya giren Aslan katili bulmalıdır ancak uzun bir süre başarılı olamaz. Bu yüzden sevdikleri de tehlikededir. Acaba Aslan başarılı olabilecek midir? Katili ve Ses denen varlığı bulabilecek midir?

Serdar Poirot, Eva Cinayet Meleği'yi inceledi.
28 Nis 16:32 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Usta yazardan oldukça güzel bir psikolojik gerilim romanı. Clive Thorston, John Caulson adlı arkadaşı öldüğünde onun yazdığı bir oyunu kendisi yazmış gibi göstererek meşhur olur ve sonrasında kitaplar yazar. Ancak tıkanma dönemine girer ve bu süreçte Eva adında bir fahişe ile tanışır. Eva aklını başından alır. Sevdiği kadın olan Carol Rae, oyun yazarları Peter ve İngham, işvereni Mr. Gold uyarmasına rağmen bu bağımlılıktan kurtulamaz. Kadın onunla kedinin fareyle oynadığı gibi oynamaktadır. Carol ile evlenip Coulson'un oyununu senaryo olarak yazmaya başlar ancak Eva gene karşısına çıkar. Carol ölür ve Clive büyük bir boşluğa düşer. Acaba hayatını mahveden Eva'yı öldürecek midir? Yoksa başka bir yöntem mi izleyecektir? Soluksuz okunan bir roman.