Serdar Poirot'un Kapak Resmi
Serdar Poirot, Başmeleğin Kılıcı'ı inceledi.
04 Eki 16:05 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Serinin oldukça güzel dördüncü romanı. Raphael'in yardımcısı Dmitri, geçmişinde İngride adında bir kadınla evlenmiş ama kendisini isteyen İsis'i öldürdükten sonra İngride kaybolmuş ve çocukları ölmüştür. Lonca avcısı Honor St. Nicholas ise iki hafta boyunca vampirlerin saldırısına maruz kalmıştır. Bu işi araştırmak için kendisi seçilir ve Dmitri ile beraber çalışmak zorunda kalır. Ruhunda derin izler olan Honor bu işte çalışırken bir yandan da İsis'in intikamını almak isteyen ve vampir yaratmaya çalışan bir katilin peşindedir. Sonradan ortaya çıkacağına göre bu Kallitsos adında biridir ve amacı Dmitri'nin sevdiğini elinden almaktır. Araştırmaları sonucu Jiana ve Amos adındaki vampirlere ulaşan Dmitri Honor ile beraber ona yapılanların cezasını kesmeye gider. Bu arada Kallitsos da tuzağını kurmuştur. Acaba bu savaşlardan kim galip gelecektir? Dmitri ve Honor arasındaki yakınlaşma nasıl devam edecektir? Honor gerçekte kimdir ve Dmitri kalbini oba açacak mıdır? Keyifle okunan bir roman.

Serdar Poirot, Özgürlüğün Görkemli Savaşı'ı inceledi.
04 Eki 16:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
İnsanları görkemli yapmanın yolunu bulan Abraham Couzen, ilacı kendine enjekte eder ve görkemli olur ancak yaşlı olduğu için yan etkilerine dayanamaz ve ölür. Bu arada Özgürlüğün Yeni Oğulları adında on beş bin kişilik bir milis kuvvet, New Canaan şehrini yok etmek için yola çıkmıştır. Bütün bu olayları planlayan John Smith'in amacı bu virüsü bütün dünyaya yaymaktır. Bunu engellemeye çalışan Nick Cooper ve Shannon Azzi, bir baskınla John Smith'i öldürür. Ama John, virüsü Aaron yani Şahin adlı bir çocuğa enjekte etmiş ve çocuk kaçmıştır. John ise bir zamanlar Nick'in çalıştığı ve Bobby Quinn'in de içinde olduğu AMD binasını diğer salgın hastalıklarla mücadele binaları ile yok etmiştir. New Canaan'ın Tesla kentinde görkemliler ve milisler arasında son savaş olacaktır ve Natalie de dahil insanlar bu şehri savunmak için elinden geleni yapacaktır. Acaba bu savaşı kim kazanacaktır? Nick, Shannon ile Natalie arasında kimi sevdiğine karar verecektir? Aaron virüsü yaymayı başarabilecek midir? Görkemliler ile normal insanlar arasında bir anlaşma olma ihtimali nedir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Kaosun Görkemli Dünyası'ı inceledi.
04 Eki 16:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Nick Cooper, Drew Peters'ı öldürdükten ve videoyu yayınladıktan sonra başkan Walters istifa etmiş ve yerine Lionel Clay geçmiştir. Ancak John Smith'in hakkındaki suçlamalar düştükten sonra Darwin'in Çocukları adında bir örgüt çıkar ve Claveland ile beraber 3 şehrin gıda ile elektriğini keser. Birileri görkemliler ve normaller arasında bir savaş çıkmasını istemektedir. Bu arada Shannon da akademilerden birine saldırarak oradaki görkemli çocukların özgür olmasını sağlar. Savunma bakanı Lealy, saldırı konusunda ısrarcıdır ama başkanın danışmanı olan Cooper bunu engeller ve Epstein ile görüşmeye elçi olarak gider. Bu arada Abe adlı ortağı ile beraber insanı görkemli yapmanın yolunu DNA olarak bulan Ethan Park da Cleveland'dan kaçmıştır. Savaşı isteyen John Smith'dir ve Soren adlı katilini Cooper'ı öldürmesi için gönderir. Açlık ve terör eylemlerinden dolayı savaş başlad ama Epstein'in verdiği virüs sebebiyle askerler birbirlerini öldürmeye başlar. Cooper, Ethan Park'ı ve Abe'yi bulmak zorundadır. Ancak Soren de Ethan'ın peşine düşmüştür. Acaba savaşı büyümeden engelleyebilecek midir? Zamanı durdurabilen Soren'i yenebilecek midir? Clay gala başkan olarak kalabilecek midir? Nick, Shannon ve Natalie arasındaki ilişki yumağı nasıl devam edecektir? Soluksuz okunan bir roman. Oldukça güzel serinin ikinci romanı.

Serdar Poirot, Görkemli'yi inceledi.
04 Eki 16:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
1986 yılında açıklanan teoriye göre doğan her yüz çocuktan biri deha seviyesindedir ve onlara Görkemli denmektedir. Ancak Amerika'da bunun tehlikeli bir durum olduğu inancı yaygındır ve bu yüzden Drew Peters'ın başkanlığını yaptığı Adalet Hizmetleri birimi bulunmaktadır. Bu birinin en iyi ajanlarından Nick Cooper da bir görkemlidir ve boşandığı eşi Natalie ile dahi kızı Kate ve normal oğlu Todd ile görüşmektedir. John Smith adında bir görkemli bir lokantada bir senatörü öldürmüştür. Başka bir görkemli olan Epstein borsada dehası sayesinde 300 milyar dolar kazandıktan sonra Wyoming'de sadece dâhilerin yaşayacağı bir yerleşke kurar. Bu arada eski borsa binasında patlama olur ve yüzlerce kişi ölür. Cooper'ın amacı John Smith'ive bombalama eylemlerindeki kızı öldürmektir. Kızının testlere tabi tutulup görkemliler için olan akademiye gönderilmemesi için Drew Peters ile bir anlaşma yapar. Teşkilatta bir hain gibi görünecektir ve Smith'i öldürecektir. Bu amaçla kaçak yaşamaya başlar ve o kızla yani Shannon Azzi ile karşılaşır. En sonunda John Smith'e kadar ulaşır ama gerçekler tüm dünyasını değiştirecektir. Söz konusu senatör cinayeti bizzat ABD başkanı ve Drew Peters eli ile hazırlanmıştır. Bu vakte kadar yanlış tarafa hizmet eden Cooper'ın ailesi de Peters'ın elindedir. Ama Cooper'da da bir video bulunmaktadır. Shannon ve kendisine tek inanan arkadaşı olan ajan Bobby Quinn ile beraber acaba ailesini Peters ve kendisinden nefret eden ajan Roger Dickinson'dan kurtarabilecek midir? Shannon ile olan ilişkisi nasıl devam edecektir? Artık görkemliler konusunda hangi tarafta yer alacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Son Dedektif'i inceledi.
04 Eki 16:03 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Lucy Chenier, Elvis Cole'un sevgilisidir ve oğlu Ben'i ona emanet etmiştir. Ancak Ben, Elvis'in evindeki son gün kaçırılır. Onu kaçıranlar Elvis'in Vietnam'daki Ranger timinde olduğunu dahi bilmektedir. Bunu duyan Cole, arkadaşı Joe Pike'dan yardım ister. O arada Lucy'nin eski eşi Richard, yanında Myers adlı danışmanı ve DeNice ile Fontenot adlı iki eski polisle gelir. Soruşturmayı yürüten Carol Starkey adlı eski bomba imha uzmanı ve Cole beraber çalışarak bazı ipuçlarına ulaşır. Ancak buldukları şeyler korkunçtur. Çocuğu kaçıranlar Michael Fallon adlı eski bir Delta askeri ve yardımcıları Eric Schilling ile devasa bir zenci olan Mazi İbo'dur. Fallon'un karakterinden dolayı biri tarafından kiralanmış olması gerekmektedir ama kim onu kiralayıp Cole hakkındaki bilgileri vermiştir? Pike ve Cole gerçeği öğrendiklerinde şoke olurlar çünkü bu beklenmedik bir isimdir. Acaba çocuğu Fallon'un elinden kurtarıp Lucy'ye teslim edebilecek midir? Bu işten Pike ve Cole sağ salim kurtulabilecek midir? Ben ne durumdadır? Lucy ile Cole arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Carol Starkey, Cole'a karşı ne hissetmektedir? Keyifle soluksuz okunan bir roman.

Serdar Poirot, Suçlamalara Karşı Gerçekler'i inceledi.
04 Eki 16:03 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Eski genelkurmay başkanı olan yazarın, emekli olduktan sonra İnternet Andıcı dosyası ile Ergenekon davasına dahil edilmesi, tutuklanması ve Silivri Cezaevi'nde 2 sene tutuklu kalması ile ilgili olarak yazılmış bir araştırma kitabı. Kitabın içerisinde İnternet Andıcı metni ve bu metnin neden hukuka uygun olduğu, Tayyip Erdoğan ve bazı hukuk adamları başta olmak üzere kendisinin tutuklu olması ile ilgili yorumları, Andıç olayı ile ilgili olarak kapattırdığı siteler, PKK elemanının hem gizli tanık hem açık tanık hem de sanık olarak dinlenmesi, Dreyfus ve Sokrates davaları, kendi davası, Balyoz ve diğer davalardaki garip noktalar başta olmak üzere pek çok konuya temas ediliyor. Ayrıca TSK'nın bu davalar kapsamında böyle bir hale düşürülmesini gerektirecek olayların yaşanış sırasını da kitabında anlatıyor ve kendisinin darbe karşıtlığını askerlikteki ilk yıllarından bahsederek bize aktarıyor. O dönemi merak eden kişilerin bir seferde bitireceği bir kitap olmuş.

Serdar Poirot, Aramızdaki En Kısa Mesafe'yi inceledi.
04 Eki 16:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Ankara'da yaşayan bir ailenin hikayesi parça parça şekilde anlatılıyor. Çocuk ve abisinin, kardeşinin doğumu için hastaneye gidişiyle başlayan hikayede, çocuğun kendi kuşu olan isketeyi kaçırması hikayenin başlangıcı oluyor. Sonrasında akrabaları ile olan ilişkileri, şiir ve tiyatro ile ilgilenmeleri, babalarının onlara kızması, aşkları, abisinin düğünü, Keçiören, Bahçelievler gezileri, yoksulluktan anahtarlık ve boza satmaya çalışmaları, açtıkları kokoreç dükkanı, babanın siyasi görüşleri ve sonra felsefe öğretmeni olarak öğrencileri ile yaşadıkları, yolda buldukları Kuzu adlı köpek ve bir Saint Bernard'ın ona saldırması gibi pek çok ufak hikaye etkileyici bir anlatım ile birleştirilmiş. Zaten kısa olan bu kitap bir solukta okunan cinsten.

Serdar Poirot, Hollow Malikanesi Cinayeti'yi inceledi.
04 Eki 16:01 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
John Christow, yıllar önce Veronica Clay ile olan nişanını attıktan sonra Gerda ile evlenen, iki çocuk babası başarılı bir doktordur ancak arkadaşı Henrietta'dan hoşlanmaktadır. Lucy ve Harry Angkatell onların yanında David, Edward ve Midge'i de Hollow Malikanesine davet eder. Veronica Clay komşularıdır ve bir gün John öldürülür. Bir diğer davetli olan Hercule Poirot cinayet mahalline geldiğinde Gerda'yı elinde bir tabanca ile cesedin başında bulur. Ancak Henrietta silahı alır ve silah havuza düşer. John'un son sözü de Henrietta olmuştur. İşin başındaki müfettiş Grange soruşturmada Poirot'tan yardım ister. Herkes şüphelidir ama havuza düşen silah cinayet silahı olmadığı anlaşılınca Gerda şüphelerin dışına çıkar. Poirot bir avcı kopeği gibi konuşmaları ve ipuçlarını takip etmektedir. Acaba katil kimdir ve bu cinayeti neden işlemiştir? Midge ile Edward mutlu olabilecek midir? Henrietta, şüphelerden kurtulabilecek midir? Malikanedeki insanlar gerçekten göründüğü gibi midir? Poirot bu esrarı aydınlatabilecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman.