Serdar Poirot'un Kapak Resmi
Serdar Poirot, Yan Evin Sırrı'ı inceledi.
30 Mar 14:02 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Marco ve Anne, Cora adında bir kızları olan mutlu bir çifttir. Her ne kadar Marco'nun yazılım şirketi zor durumda olsa ve Anne de doğum sonrası depresyonuna girse de mutludurlar. Bir akşam komşuları Cynthia ve Graham'ın evine giderler ve bebeklerini kendi evlerinde bırakırlar. Ancak bebek kaçırılır. Soruşturmanın başındaki isim olan dedektif Rasbach, en başta Anne ve Marco'dan şüphelenir. O akşam Cynthia, Marco'ya sulanmıştır. Sonradan ortaya çıkan gelişmeler herkesi şaşırtacaktır. Anne gençliğinde şiddet krizleri geçirmiş ve hatırlamamaktadır. Richard ve Alice yani Anne'nin anne ve babası çocuğu kaçıranlara vermek üzere beş milyon dolar hazırlar ancak Marco parayı kaptırır. Sonradan Marco'nun Derek adında biri ile bu işi tezgahladığı ortaya çıkar. Ancak acaba tek suçlu Marco mudur? İlişki yumağı derinleştikçe olaylar daha da çirkinleşecektir. Richard'ın Cynthia ile bir ilişkisi vardır ve paranın esas sahibi Alice'dir. Anne de Bruce'u daha önce bir yerde görmüştür. Acaba Cora'yı kaçırma işini gerçekten tezgahlayan kimdir? Anne Cynthia ile görüştüğünde neler olacaktır? Anne ve Marco arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Oldukça güzel bir psikolojik polisiye. Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Serdar Poirot, Belfast'ta Tehlike'yi inceledi.
30 Mar 14:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
IRA içine sızmaya çalışan bir CIA ajanı olan Bill Lynch, IRA militanları tarafından viski dolu bir tanka atılarak öldürülür. Katilin ve IRA içindeki muhbirin kim olduğunu bulmak için görevlendirilen Malko, Bill'in kızı Tulla ve arkadaşı Maureen ile tanışır. Fanatik IRA sempatizanı olan bu ikiliden Tulla bir gün yakalanır ve hapse düşer. Maureen ve ekibi Malko'yu da yanına alarak Tulla'yı hapishaneden kaçırır. Bu arada Malko, silah sevkiyatı işinde IRA militanlarından kaçar ama Tulla yakalanır. Onu kurtarmak için gittiğinde hayatını tehlikeye atar ama muhbir ve katilin kim olduğunu öğrenir. Kendisine saldıran Maureen'i ikna edebilecek midir? Muhbiri yakalayıp Tulla ve Maureen'in özgürlüğünü sağlayabilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Serdar Poirot, Son 10 Saniye'yi inceledi.
30 Mar 13:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Sean Egan, sivil polis olarak geçmişte abisini öldüren Tyrone ve ekibine gizli bir operasyon için dahil olmuştur. Tina Boyd da medyanın Gece Sürüngeni dedikleri tecavüzcü katil Andrew Kent'i yakalar. Ama Kent dördüncü kurban olan Roissin'i kendisinin öldürmediğine dair kanıtı olduğunu söyler. Bu arada Sean Egan ve ekibi bir kaçırma işi almıştır. Son anda öğrenir ki kaçıracağı kişi Kent'tir. Kaçırır ama işler ters gider. Tyrone ve ekibi öldürülür. Tina ise bazı ipuçlarına ulaşır. Roissin, İçişleri Bakanı Anthony Gore'un sevgilisidir ve büyük ihtimalle de katil odur. Ancak Gore'un karısı önce kocasını sonra da kendisini öldürür. Douglas MacLeod ve Kaptan Bob, Tina ile beraber soruşturmayı yürütmektedir. Tommy de Kent'i kaçıranların arasında sağ kalmıştır. Sean bu işi çözmeye çalışırken Tommy'yi öldürür. Ama Gore'un anlaştığı suçlu Paul Wise'ın tuttuğu adam Alfa'ya ulaşamamıştır. Alfa kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? Tina'nın hayatı tehlikededir ve Sean bu konuda ne yapabilecektir? Sean mesleği bırakacak mıdır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Serdar Poirot, Liseden Arkadaşlar'ı inceledi.
30 Mar 13:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Çalgı Çengi, İşler Güçler gibi yapımların senaristi ve yapımcısı olan yazarın lise yıllarında yaşadıklarını eğlenceli bir dille anlattığı güzel bir kitap. Babasıyla kavga ede ede derece yaptığı meslek lisesi yerine Süleyman Nazif süper lisesine yazılan, ama orada da çocukluk arkadaşları Serkan ve Mete'ye yakalanan Selçuk, Serkan'ın ablası Güneş'e aşıktır ve okulda da Çoban lakaplı serserinin yalakalığını yapmaktadır. Ama eski dostu ve düşmanı İsmet'i döveceğini öğrenir ve Çoban'a posta koyar. Zaten daha öncesinden Çoban'a yardımcıları olan Terlikler Akif ve Erdem'in onun yerinde gözü olduğunu söyleyerek araya bir fitne sokmuştur. Karne günü temiz bir dayak yiyecek olan Selçuk ne yapacağını kara kara düşünürken, Serkan ve Mete de Çoban'a köstebek olur. Okul müdürü Doğan, bir an evvel ölmek isteyen dedesi, babasına Eko diyen annesi, mahalledeki Şengül teyze, İNSA lisesindeki kuzeni Yunus, İsmet'in sevgilisi Asuman yenge ve daha pek çok isim Selçuk'un tedrisatından geçmektedir. En sonunda İsmet ve Selçuk bir plan yaparlar. Amaç, Çoban'ı yalnız bırakmaktır. Ama acaba başarılı olabilecek midir? Yoksa karne günü yalanacak kavgada neler olacaktır? Bu dörtlünün arasındaki dostluk nasıl devam edecektir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Serdar Poirot, Kan ve Gül Bir Kara Dejavu'yu inceledi.
30 Mar 13:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Yazardan son derece güzel absürt bir polisiye roman. Aziz, çok sevdiği karısı Nergis'ten boşanan, Zeynep adında bir kızı olan, Paradise Yayınları'na saçma aşk romanları çeviren bir adamdır. Zeynep'in dans gösterisine gitmek için ceketini kuru temizleyiciye götürmesi gerekir ve aynı isimli şarkıyı yapan Kan ve Gül kuru temizleyici dükkanı sahibi İskender Doğan'ın yanına gider. Ertesi gün ceketini alır ve gösteriye gider ama birden kendini 20 yıl öncesinde bulur. Arkadaşı Fulya ona Boğaziçi tiyatro ekibinden arkadaşı Abdül'ün 5 Nisan'da öldürüleceğini söylemiştir. Tiyatro ekibinden Saffet, Bülent, Fulya, Sinan, Selda ile olan ilişkileri, Paradise Yayınevi sahibi Esat Bey'in biri ile olan ilişkisi, sekreter Şükran'ın kovulmak üzere olması, Esat'ın karısı Nurgül ve tuttuğu tetikçi Hıdır'ın tazyikleri, Nergis'in Abdül'ün evinden çıkması, şantajcının Aziz sanılması ama aslında Abdül'ün şantajcı olması ve 5 Nisan'da tekerrür eden ölüm olayı. Acaba katil kimdir ve cinayeti neden işlemiştir? Esat'ın ilişkide olduğu kadın kimdir? Aziz bey günümüze geri dönebilecek midir? Yoksa bunların tamamı bir hayal ürünü müdür? Kendine has dili ile bir solukta okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri

Serdar Poirot, Singapur Katliamı'ı inceledi.
30 Mar 13:57 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Tan Ubin, Singapur'un en zengin adamlarından biri olan Tong Lim'i araştırırken öldürülür ama basına bir kaza olarak yansıtılır. Bu işi araştırmak ve Lim'i bulmak için Malko Singapur'a gönderilir. Burada Phil Scott, Linda, Sani ve pek çok isimle karşılaşır. Lim kayıptır ve herkes onu aramaktadır. Linda, Malko'yu satar ve Ah You'nun adamları onu öldürmeye kalkar. Margaret Lim ve bir sürü insan bu arada öldürülür. En sonunda Tong Lim'i bulur ve bir kasa bilgisini öğrendikten sonra o da ölür. Kasanın içinde ne gibi gizli bilgiler vardır? Scott, Sani ile evlenecek midir? Malko bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Tong Lim'in KGB ile olan ilişkisi açığa çıkacak mıdır? Keyifle okunan bir roman.

Serdar Poirot, Kabildeki Ajan'ı inceledi.
30 Mar 13:56 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Mao Zedung'un halefi olan Lin Piao'nun uçağı Kandehar yakınlarında düşer ve bu önemli adam tüm devletlerin radarına girer. Malko da bu adamı bulabilmek için Kabil'e gönderilir. Burada Birgitta adında bir hippi ile yakınlaşır ve albay Kurt'u kandırarak sevkiyatı öğrenir. Baskın yaparlar ama Çinliyi ele geçiremezler. Orada Lal adını verdiği bir çocuğu kurtaran Malko, yardımcıları Elko, Milton ve Chris ile Lin'i yakalar ama CIA Çin ile bir takasa gidecektir. Bu iş sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek midir? Birgitta'nın ölümüne sebep olan Kurt'tan intikam alabilecek midir? Malko ve ekibi bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Serdar Poirot, La Paz Safarisi'yi inceledi.
30 Mar 13:56 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Prens Malko Linge, eski bir nazi subayı olan Klaus Heinkel'i bulmak için Bolivya'ya gitmek üzere görevlendirilmiştir. Bu konuyu araştıran gazeteci Jim Douglas, yine eski bir Nazi subayı olan Don Federico Sturm tarafından öldürülür. Malko, La Paz şehrine geldiğinde ABD görevlisi Jack Campbell, siyasi polis binbaşı Hugo Gomez ve Lucretia ile tanışır. Lucretia ile samimi olan Malko, Bolivya yetkililerinin Klaus öldü laflarına inanmaz ve yaşadığını kanıtlar. Ama adamı bulamamaktadır ve sevgilisi Monica'yı da ikna edememiştir. Elindeki belgeler yüzünden korunan Klaus, Monica'yı Sturm'a kaptırdıktan ve belgeleri Malko'ya kaptırdıktan sonra korumasız kalır. Bu arada binbir türlü eziyet gören Malko da Lucretia ile beraber bir sürü cesedin çıktığı bu olaydaki esrarı çözmeye çalışmaktadır. Acaba Hugo Gomez kimin tarafını tutacaktır? Malko Linge bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Lucretia'nın babasını öldüren Gomez'e ne yapacaktır? Devletler bu eski naziler hakkında nasıl bir politika takip edecektir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.