Serdar Poirot'un Kapak Resmi
Serdar Poirot, Bir Kadının Zevk Anıları'ı inceledi.
31 May 15:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 6/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Fanny adında bir kız, çocukluğunda annesi ve babası birer gün arayla öldüğü için Londra'ya gider. Burada iş ararken Mrs. Brown onu yanına alır. Bu saf kızın bekaretini güzel bir paraya satacağını düşünmektedir. Ancak tesadüfen Charles ile karşılaşan ve ona aşık olan Fanny bekaretini ona verir ve onunla yaşamaya başlar. Sonrasında pek çok kişi ile tanışır. Mrs. Cole, Emily gibi. Acaba bir daha Charles ile karşılaşacak mıdır? Hayatı öğrenen bu fahişe mutlu olabilecek midir? İdare eder diyebileceğim bir roman.

Serdar Poirot, Aşk Köpekliktir'i inceledi.
31 May 15:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Aşk ile suçun birleştirildiği bir kaç hikayeden oluşan bir kitap. Kişinin aşık olduğu zaman mantığını bir kenara bırakması ve normalde yapmayacağı şeyleri yapmasına güzel bir örnek veriyor. Antep'e giden Vakkas Dede'nin Floris'e olan aşkı, hapishane müdürü Rauf Bey'in okuduğu mektuplarda karşılaştığı aşkın sonucuna şaşırması ve Aslı ile kızıl saçlı Stefan'ın barmen Rafo'nun yanında filizlenen ancak sonuçlanamayan aşk hikayesi gibi. Bazı cümlelerde insanlar kendilerinden bir şeyler bulabilir. Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Serdar Poirot, Kehribar Dürbün - Altın Pusula (3)'ı inceledi.
31 May 15:01 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Will, Lyra'yı Mrs. Coulter'in elinden kurtarmak için yola çıkar ve yolda Eofyr Byrnison adındaki ayı kral ile karşılaşır ve ortak amaçları için yola çıkarlar. Bir şekilde de kurtarırlar kızı. Ancak kilise ve Lord Asriel, yani Metatron adındaki Otorite'nin vekili ile Asriel arasında bir savaş gerçekleşecektir ve herkesin safını seçmesi gerekmektedir. Ayrıca gizli bir pencereden bu dünyaya kaçan Mary Malone da malufiler adındaki yaratıklarla dost olmuştur. Bu savaş gerçekleşir ve Asriel ile Coulter Metatron'u mağlup eder. Ama öncesinde Will ve Lyra cinlerinden ayrılarak ölüler diyarına gider ve ölüleri serbest bırakırlar. Birbirlerine aşık olduklarını anlayan Lyra ve Will'in mutluluğu kısa sürecektir. Çünkü ikisi de yetişkindir. Lyra aletiyometre okuma yeteneğini kaybetmiştir. Ayrıca bıçakla her pencere oluşturduklarında Toz dışarı sızmakta ve bir Heyula oluşmaktadır. Bu yüzden ayrı dünyalarda yaşamaları ve pencereleri kapatmaları gerekmektedir. Acaba Mary ve Will bir dünyada Lyra başka bir dünyada yapabilecek midir? Cinlerine ne olacaktır? Soluksuz okunan bir roman.

Serdar Poirot, Keskin Bıçak - Altın Pusula'yı inceledi.
31 May 15:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Will Parry adında bir çocuk, babası John Parry'nin notlarını arayan bir adamı öldürür ve kaçar. Bu arada bir yırtıktan başka bir dünyaya geçer. Orada da Lyra ile karşılaşır. Lyra ile arkadaş olan Will, Sir Charles adında bir adam, Lyra'nın aletiyometresini çaldığı için keskin bir bıçağı savaşarak almak zorunda kalır. Charler aslında Lord Boreal'dir ve Marisa Coulter ile ittifak halindedir. Yırtıktan Ci'gazze şehrine geçen Will burada yetişkinlere saldıran Heyulaların olduğunu görür. Lyra ise değişen Oxford'a geçince konu hakkında bilgili Mary Malone ile tanışır ve ona bildiklerini anlatır. Malone de yırtıktan geçer ve Ci'gazzeye gider. Bu arada ilk sefer balonu ile Lyra'yı taşıyan Lee Scoresby, doktor Grumman'ı yani Jopari'yi bulur. Lord Asriel tanrıya savaş açacaktır ama Esatir adında bir nesnesi eksiktir. Lee, Grumman'ı bıçağı Lyra'ya teslim etmesi için yola çıkarır. Aslında Grumman, Will'in babası John Parry'dir ve onunla karşılaşacaktır. Ve o anda elindeki bıçağın Esatir olduğunu öğrenecektir. Acaba Will, Lord Asriel'in yanına gidebilecek midir? Lee, Grumman'ın sonu ne olacaktır? Heyulalar Serafina ve cadılarına saldırdığında Lyra nerededir? Bu savaşı kim kazanacaktır? Soluksuz okunan bir roman.

Serdar Poirot, Kuzey İşıkları - Altın Pusula (1)'ı inceledi.
31 May 15:00 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Lyra ve cini Pantalaimon, Londra'da Jordan Kolejinde yaşamaktadır. Amcası Lord Asriel'e bir suikast girişimi olduğunu öğrenir ve engeller. Kolej başkanı da soruları cevaplayan bir aletiyometre vererek onu Mrs. Coulter'e gönderir. Şehirde sürekli çocuklar Humhum'lar tarafından kaçırılmaktadır ve Kuzey Işıkları'na Toz adı verilen bir madde ile yaklaşarak farklı evrenlere gidilebileceği düşünülmektedir. Coulter'den kaçan Lyra, çinganlara sığınır ve orada babasının Asriel, annesinin Coulter olduğunu öğrenir. Çocukların cinlerini kesmektedirler ve çinganlar John Faa ve Farder Coram ve diğerleri ile çocukları kurtarmaya kuzeye yola çıkarlar. Burada zırhlı ayı Iorey Byrnison ile karşılaşan ekip çocukları kurtarır. Bunların arasında süt annesi çingan Costa'nın oğlu Tony ve Kolejden arkadaşı Roger da vardır. Zırhlı ayı klanına cadı kraliçesi Serefina Pekkala yardımıyla gidern Lyra orada esir olan babasını kurtaracaktır. Ama önce kral Iofur Raknison'u kandırması gerekir. Iofur ve Iorey dövüşür. Iorey yeni kral olur. Lyra babasının yanına gider ama o Roger'ın cinini kurban ederek çıkacak olan enerji ile diğer evrene gitmeyi planlamıştır. Acaba Lyra ve cini bu ile engel olabilecek midir? Çingan kafilesine ne olmuştur? Coulter hala yaşamakta mıdır? Iorey ile olan ilişkisi nasıl devam edecektir? Soluksuz okunan bir roman.

Serdar Poirot, İki Kılıç'ı inceledi.
31 May 14:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Drizzt, İnnovindil ile beraber Tarathiel'e ait olan Gündoğumu adlı pegasusu Obould'un elinden kurtarmak için yola çıkar. Bruenor, Wulfgar, Cattibrie, Regis ve diğerleri de Gerti ve Obould'un Mithril salonlarına yapacağı saldırıyı engellemek için çalışmaktadır. Bu arada Nesme insanlarına yardıma giden general Dagna öldürülür. İki drow Kaer'lic ve Tos'un da trollerin başı olan Proffit'i kandırmaktadır. Torgar, Banak ve diğerleri de Nesme'lilerr yardıma gider ve bu arada Leydi Alustriel, trollere saldırır. Obould, pegasusu Gerti'ye hediye eder ve Drizzt bir anlaşma karşılığında atı geri alır. Obould'u öldürmesi gerekmektedir. Wulfgar'ın eşi Delly, Cattibrie'nin kılıcı Kesici'yi çalar ancak yolda öldürülür. Kılıç döne dolaşa Drizzt'in eline geçer. Bu kılıç ile Obould'u öldürebileceğini düşünür. Sonrasında İnnovindil ile istemeden öldürdüğü elf Ellifain'in cesedini bulmaya gidecektir. Bruenor gizli cüce krallığını yani Gauntlgrym'i bulmaya çalışacaktır. Wulfgar ve Cattibrie ise Wulfgar'ın çocuğunj bulmaya çalışacaktır. Diğerleri de Obould'un kurduğu Kara Ok Krallığına karşı ittifak kurmaya çalışacaktır. Acaba Drizzt Obould'u öldürmeyi başarabilecek midir? Mithril salonlarına orkları sokmamayı başarabilecek midir? Orklar ve cüceler arasındaki rekabetin galibi kim olacaktır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Serdar Poirot, Yalnız Drow'u inceledi.
31 May 14:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Drizzt, Shallows kasabası düşerken Bruenor ve diğerlerinin öldüğünü zanneder ve kalbi intikam hissi ile dolar. Bruenor komaya girmiştir ama diğerleri iyidir. Obould komutasındaki orklar giderek artmaktadır. Bir ayin yapılır ve Obould, ork tanrısı Gruumsh'un gücüne sahip olur. Bu durum dev kraliçesi Gerti'nin hiç hoşuna gitmez. Vekilharç olan Regis, diğerleri ile beraber Cüceleri korumaya ve Mithril salonunu vermemeye çalışmaktadır. Mirabar casusları Nanfoodle da bir patlayıcı yapmaya başlar. İvan, Pikel, Tred, Banak, Nikwillig ve diğerleri de cüce savunması için çalışmaktadır. Tarathiel adındaki beyaz elf Obould tarafından öldürüldükten sonra sevgilisi olan İnnovindil, Drizzt ile işbirliği yapar. Obould ve oğlu Urlgen'i öldüreceklerdir. Bu arada dört drow, Tos'un, Kaer'lic, Ad'non ve Donnia bu kaos ortamından hoşnutturlar. Ama Drizzt onların da peşindedir. Acaba cüceler orklara yenilecek midir? Bruenor iyileşecek midir? Wulfgar, karısı Delly ve oğluna kavuşabilecek midir? Drizzt gerçeği öğrenebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, 1000 Ork'u inceledi.
31 May 14:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Kral Gandalug ölür ve Bruenor'un tekrar tahta geçmesi gerekmektedir. Ancak dört adet kaçak drow'un işbirliğine soktuğu orklar ve ataz devleri kervanları yağmalamakta ve köylere saldırmaktadır. Bu arada Mithril salonlarının rakibi olan Mirabar kentinde Bruenor ile karşılaşan komutan Torgar, onlardan etkilenir ve kendi kentindeki çatışmalardan sıkılarak Mithril salonlarına doğru yola çıkar dört yüz cüce ile beraber. Yüzlerce orku öldüren Bruenor, Drizzt, Cattibrie, Regis, savaş öncüsü Pwent ve komutan Dagnabit Shallows kasabasına yerleşir. Bu arada Cadderly'nin yardımcıları olan cüceler Ivan ve Pikel de Bruenor'un taç giyme merasimi için yola çıkmışlardır. Ancak ayaz devi kraliçesi Gerti ve ork kralı Obould'un gönderdiği bir ork ve on devlik bir kuvvet, Shallows kasabasını kuşatmaya almıştır. Acaba bu ordu başarılı olabilecek midir? Drizzt ve arkadaşları bu yıkımdan sağ salim kurtulabilecek midir? Torgar ve Pwent'in birlikleri zamanında kasabaya yardım getirebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.