Kayıp Sicil Erdoğanın Çalınan Dosyası

8,8/10  (67 Oy) · 
173 okunma  · 
53 beğeni  · 
5.048 gösterim
Tarih: 27 Aralık 2012.
İki yıl sonra evimde uyandım sabaha. Kütüphaneye girdim; polisler darmadağın etmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yazılmış kitapları bir araya getiriyordum; kitaplar tamamdı; ama ayrıca bir defter ile bir dosya olacaktı.

Aradım… Aradım…
Yok… Bulamadım.
İyi biliyorum, dosyanın üzerine "Erdoğan'ın Sicili" yazmıştım. Bulmalıydım; benim için çok önemliydi; bunca yılın emeği vardı. Gözüm gibi koruyordum. Evin her yerine baktım. Bulamadım. Dosya ve defter kayıptı…

Sonra anladım; dosyayı ve o defteri evden biri/birileri çaldı!
Peki…
Hırsız kimdi... Niye çalmıştı?
Bilgileri- belgeleri ileride Erdoğan'a karşı kullanmak için alıp götürdüler dosyayı. 17 Aralık Operasyonu başlayınca, bekledim; "bakalım bizim dosya ve defterden de bilgiler ortaya serilecek mi" diye! Cemaat/paralel yapı, o bilgileri Cumhurbaşkanlığı seçiminde mi kullanacaktı? "Çıkmasını hiç bekleme, otur yaz" dedim. "Kayıp Sicil/ Erdoğan'ın Çalınan Dosyası" kitabı böyle ortaya çıktı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  412
 • ISBN:
  9786054927401
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
 22 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Çok asabi siyasi şahsiyetin hayatını merak ediyorsanız okuyun. Bizi kim nasıl yönetiyor? Ve böyle bir zat bu ülkede olabilecek en yüksek yerlere nasıl gelebiliyor? O zaman sorgulamak lazım, bu sistem sorunlu demek ki. Okuyanın içini sızlatacak, uykularını kaçıracak ve kahrettirecek bir kitap. Medyadaki her şeye ve her aleyhindeki yoruma dava açan şahsiyet bu kitaba bir şey diyememiştir. Halkımızın kitap okumamasına ve kendi tarafındaki kişilerin de "gözüyle görseler bile zaten inanmamayı tercih edeceğine" güveniyor. Ne yazık ki gerçek bu. Soner Yalçın'ın kalemine sağlık.

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ülkemiz açısından, yaşadığımız dönem sanırım tarih kitaplarında yerini mutlaka alacak ve siyasal bilimler fakültelerinde yakın dönem örneği olarak derslere konu olacaktır. Bu dönemin en önemli karakteri bu kitapta.

Ebru Özalp 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta açıklanan gerçeklerden ötürü, sinirlerimin zirve yaptığı ve sakinleşmek için sürekli ara vermek zorunda kaldığım çok çarpıcı olmasına rağmen konusu itibariyle çok zorlanarak okuduğum bir kitap. Tüm Soner Yalçın kitapları gibi bu da mutlaka okunması gereken bir araştırma.

Okuduğumuz, duyduğumuz, gördüğümüz, belki doğru bildiklerimizden yanlış olanlarının doğrularını, tamamını bildiklerimizden eksik kalanının tamamını, kaynak, yer, zaman, isimler vererek anlatan bir nevi belgesel.

. 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

''Cahillik mutluluktur'' diyorum ve bu kitabı okuduktan sonra kendinize söyleyeceğiniz sözün bu olduğuna inanıyorum. Cahil olmak, bir şeye körü körüne bağlanmak gerçekten insana huzur veriyor... Arkamızdan çevrilen oyunlar,yaşadığımız zorluklar, güvenilesi değil yaşanılası hiç değil bir ülkeye nasıl dönüştüğümüzün kitabıdır Kayıp Sicil... Siyasi görüşünüz ne olursa olsun bu kitabı evinizde bulundurmanızı tavsiye ederim... Uyanan bir nesil olmayı başarabilirsek ilerde bu tarz kitapların yasaklanacağını Soner Yalçın gibi düşünürlerin de Silivri de kendine yer edindiğini görüceğiz ne yazık ki.

Tuncer TAMTÜRK 
 08 Nis 19:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Evet, özellikle son 15 yıldır bir şekilde hayatımızda yer eden bir figürün bulunduğu yerlere nasıl geldiğini anlatan biyografi/roman. Kahramanı sürekli görünce neyi var ki anlatılacak diye düşünmeyin. Seversiniz/ sevmezsiniz ama ortada anlatılması gereken ciddi bir hikaye var. Soner Yalçın'ın dedektif titizliğiyle bazen yönlendirmelerde yaparak dibine kadar eşelediği ve fonda yakın tarihimize dair bir topluluğun gelişme ve yükselme süreci mevcut. Kitlelelerin değişimi, kahramanın amansız hırsı, samimiyetle başlayan davaların menfaatle bozulmaya başlaması. Gizli bir elin bir şekilde hep bir şans daha vermesi. İki akşam sürmüştü bitirmem. Tabi bunda bir nevi roman havasında ki sürükleyiciliği de etken. Okuyun arkadaş zararı olmaz faydası olur, size, etrafınızdakilere, geleceğinize. Bu tarz yakın tarih figürlerinin yansız anlatımları çoğalmalı insanımızın hakimiyete bakış tarzı açısından.

Halil Yavuz KAYA 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşadığımız güncelliğin yakın tanıklığını yapıyor...Kayıp Sicil. İlerisi için iyi bir belgesel,veri kaynağı olacak nitelikte. Günümüzde ki bazı karanlık noktalara da ışık tutuyor. Ancak bir kaç kuşak sonra bugünleri bu kitap üzerinden irdelemek isteyen geç nesil bazı zorluklarla karşılaşacak. Şunun gibi: Bazı bağlantılar birbiri içine eklenerek geçiyor bu, zihin kargaşası çıkarıyor, Çok fazla isme yer veriyor ( belki bu kitap için bir zorunluluk bu). Bildiğim kadarıyla Sayın Soner Yalçın'ın tekniği böyle. buda genç nesil için zorluk yarataçak bir yol olacak...
"Okunmalı bu kitap" diyorum. hem de birkaç kez....

Serdar Poirot 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yazılmış oldukça detaylı bir hayat hikayesi. Sadece onunla ilgili de değil. Ülkenin dış politikasından 17 Aralık operasyonuna, Soma maden kazasından Oda TV davasına, Ergenekon'dan Deniz Feneri'ne kadar pek çok konu detaylı bir şekilde ve farklı bir bakış açısıyla anlatılıyor. Bu tarz kitapları sevenlerin mutlaka okuması gerekenlerden.

Erhan Kurupınar 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok iyi bir yakın tarih araştırma kitabı.Belgesel mi desem yoksa yalan rüzgarı mı desem ne diyeceğimi şaşırdım.rüşvet,yalakalık,adam kayırmacılık,torpil,hırsızlık,para,ihanet...özellikle yandaş tabir ettiğimiz kişiler tarafından mutlaka okunmalı.Büyük resmi görmek açısından faydalı olacağını düşünüyorum.Kitapta çok fazla isim var

Nur Önder 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akp'nin oluşturduğu soygun düzenin, Erdoğanın Belediye Başkanı olmasıyla başladığını ,Akp kadrolarının tamamının belediyeden geldiğinin ve ne rezaletlere karıştıklarını öğrenmeniz
bile bu kitabı okumanız için yeterli sebeptir.

3 /

Kitaptan 23 Alıntı

Sadettin TANIK 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Açıkça söylüyorum, şehrin de insan üzerinde hakkı vardır. Şehrin görüntüsünü bozmaya kimsenin hakkı yoktur.

Kayıp Sicil, Soner YalçınKayıp Sicil, Soner Yalçın
Sadettin TANIK 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

CNNTÜRK’te Enver Aysever’in "Neden solcular genelde siyasi suçlardan içeri giriyor da sağcılar hırsızlıktan giriyor?" sorusuna AKP’li Burhan Kuzu şu yanıtı verdi: "Sol iktidara az geldiği için az yolsuzluk yapıyor!

Kayıp Sicil, Soner YalçınKayıp Sicil, Soner Yalçın
BİROL COŞKUN 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aydınlanma döneminde bir Müslüman’ın düzeyi sahip olduğu kitapla ölçülürdü. 9. yüzyılda Bağdat’ta 100’den fazla halka açık kütüphane vardı. Küçücük Necef kenti 40bin ciltlik kütüphanesiyle gurur duyuyordu.

Kayıp Sicil, Soner YalçınKayıp Sicil, Soner Yalçın
Sadettin TANIK 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sonsöz...
Erdoğan'ın 21 Şubat 2004'te Siirt'te söylediği o cümle olsun:
"Bu ülkede fakir fukaranın garip gurebanın alın terini kimler sömürdüyse bunun hesabını verecektir..."

Kayıp Sicil, Soner YalçınKayıp Sicil, Soner Yalçın
BİROL COŞKUN 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Erdoğan, Meclis'teki konuşmasında elindeki 20 Nisan 1936 tarihli Cumhuriyet gazetesini göstererek, " bak belge konuşuyor, ne diyor gazete, CHP iktidarında camiyi ahır yaptılar!" dedi.
Hep yazıyorum Erdoğan okumuyor.
Cumhuriyet gazetesini de okumamıştı.
Gazete "Camiyi Ahır Yaptılar" diye başlık atmıştı.
Haber doğruydu. Ve fakat haberin altında Yunanlıların İzmir'i işgal ettiği sırada Seferihisar - Hereke Köyü'ndeki camiyi tahrip ettikleri yazıyordu. Bu cami Atatürk döneminde tamir edilip ibadete açılmıştı.

Kayıp Sicil, Soner YalçınKayıp Sicil, Soner Yalçın
Sadettin TANIK 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

2030’da en büyük enerji alıcısı yani dünyanın en fazla petrol tüketen ülkesi sıralamasında ABD günlük 18.8 milyon varille yine ilk sırada olacak. Sıralamada, Çin günlük 8.3 milyon varille ve Japonya ise günlük 4.4 milyon varille geliyor. ABD olsanız, enerjiye bu kadar ihtiyacınız varsa ne yaparsınız? Ve ayrıca enerjiyi çok tüketen Çin, Hindistan, Japonya gibi geleceğin büyük ekonomi devlerini nasıl kontrol altnda tutmayı düşünürsünüz? Enerji kaynaklarını ele geçirerek! Bingo...
O halde Irak işgalinin neden olduğunu biliyor musunuz. O halde Libya işgalinin neden olduğunu biliyorsunuz. O halde İran’ın neden işgal edilmek istendiğini biliyorsunuz.

Kayıp Sicil, Soner YalçınKayıp Sicil, Soner Yalçın
3 /