Kayıp Sicil (Erdoğa'nın Çalınan Dosyası)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7253
Gösterim
Adı:
Kayıp Sicil
Alt başlık:
Erdoğa'nın Çalınan Dosyası
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
412
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054927401
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Tarih: 27 Aralık 2012.
İki yıl sonra evimde uyandım sabaha. Kütüphaneye girdim; polisler darmadağın etmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yazılmış kitapları bir araya getiriyordum; kitaplar tamamdı; ama ayrıca bir defter ile bir dosya olacaktı.

Aradım… Aradım…
Yok… Bulamadım.
İyi biliyorum, dosyanın üzerine "Erdoğan'ın Sicili" yazmıştım. Bulmalıydım; benim için çok önemliydi; bunca yılın emeği vardı. Gözüm gibi koruyordum. Evin her yerine baktım. Bulamadım. Dosya ve defter kayıptı…

Sonra anladım; dosyayı ve o defteri evden biri/birileri çaldı!
Peki…
Hırsız kimdi... Niye çalmıştı?
Bilgileri- belgeleri ileride Erdoğan'a karşı kullanmak için alıp götürdüler dosyayı. 17 Aralık Operasyonu başlayınca, bekledim; "bakalım bizim dosya ve defterden de bilgiler ortaya serilecek mi" diye! Cemaat/paralel yapı, o bilgileri Cumhurbaşkanlığı seçiminde mi kullanacaktı? "Çıkmasını hiç bekleme, otur yaz" dedim. "Kayıp Sicil/ Erdoğan'ın Çalınan Dosyası" kitabı böyle ortaya çıktı.
(Tanıtım Bülteninden)
412 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Arkanıza yaslanın ve hayalinizde bir ülke canlandırın. Bu hayali ülkenin liderinin hayatı hep karanlıklara açılıyor. Hayati derecede önemli konularla ilgili sorular ya cevapsız kalıyor ya da karmaşık illegal ağlarla çakışıyor. Bir günkü söylediği diğer günkünü tutmuyor, idare ettiği topluma sürekli ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı (bazen ırkçı, bazen mezhepçi, bazen cinsiyetçi)söylemlerle hitap ediyor.

Bu ülkenin lideri, parasal ilişkiler söz konusu olduğunda halkın genelini değil etrafında topladığı belirli kesimleri düşünüyor...

Ve bir ülke düşünün. Bu ülke yukarıdaki hayali profilde anlatılan bir lider tarafından yönetiliyor. Hayatı, söylemleri, yaptıkları çelişkilerle dolu bu liderin her söylediği bu ülke halkının büyük çoğunluğu tarafından ilahi emirmiş gibi kabul görüyor. Siyahı beyaz, beyazı siyah; doğruyu yanlış, yanlışı doğru kabul ediyor...

Haklısınız böyle bir ülke ve böyle bir lider olmaz...

Zaten Soner Yalçın da olmayan böyle bir liderin hayatından bahsetmiş gibi geldi bana.

Yazar bazı konularda çelişkiye düşüyor. Aynı eylemleri değişik yöntemlerle yapan, A grubunun yaptığını hoş göstermeye çalışırken B grubunu yerlere vuruyor. Bunun da onun bilinç altındaki bir takım düşmanlıklardan ileri geldiğini düşünüyorum.
Ama zaten bu kitaptaki ana konu, olmayan liderin, "Harun olmaya gelip Karun olanlar"ın yaşamı...

İyi okumalar
412 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Çok asabi siyasi şahsiyetin hayatını merak ediyorsanız okuyun. Bizi kim nasıl yönetiyor? Ve böyle bir zat bu ülkede olabilecek en yüksek yerlere nasıl gelebiliyor? O zaman sorgulamak lazım, sorun sistemde mi? Okuyanın içini sızlatacak, uykularını kaçıracak ve kahrettirecek bir kitap. Medyadaki her şeye ve her aleyhindeki yoruma dava açan şahsiyet bu kitaba bir şey diyememiştir. Halkımızın kitap okumamasına ve kendi tarafındaki kişilerin de "gözüyle görseler bile zaten inanmamayı tercih edeceğine" güveniyor. Ne yazık ki gerçek bu. Soner Yalçın'ın kalemine sağlık.
412 syf.
Yaaa bugünlerimiz daha iyi günlerimiz ,
"Gör bak memleketi daha ne karanlık günler bekliyor diyerek" ben gibi düşünenlerin bu kitabı okumasına hiç gerek yok ...!
Çünkü ,
Memlekette ne olup bittiğini bizzat acı acı yaşayıp tatbik ediyoruz zaten.
Niyeyse yine okudum bu kitabı...
Çoğu bildiğim şeydi. Bilmediğim birçok şeyi de öğrenmiş oldum.
Kitabı okumak isteyenlere tavsiyem sadece şu olur :
Vicdanınızın sesini dinleyin ,
Ön yargılı asla yaklaşmayın,
Elinizi yüreğinize koyun :
"Yaa niye ama niye bu ülke niye niye niyeeeeeee bu durumda ?" diye bir düşünün...
Bu sadece son 18 yılın sorunu değil,
Maalesef memleket 18 yıl öncesinde de aynıydı , şimdi de aynı.
Biliyorum ki ,
Hepimizin meselesi A Parti , B Parti değil,
Memleket meselesi .
Sayın Cumhurbaşkanı'nın siyasi düşüncesine gönül verenler yada eleştiriler mutlaka bu eseri okumalı. Ama öyle at gözlükleri ile değil.
Sorup,
Sorgulayarak.
Kitapta yazılan her şeye kayıtsız şartsız inanmayarak...
Araştırın,
Sorgulayın,
Kitabın neresinde abartı , yanlış var.
Bir ölçün ...
Kitabın sonunda ve sağda solda yaptığınız araştırmalar ve yaşadıklarınız sonucunda şöyle bir kanıya vardıysanız eğer:
"Vayy anasını beee , ohaa bunlar bunlarda mı olmuş memlekette , niye peki güzelim ülke'nin kaymağını bir avuç azınlık yiyip sömürüyor, Ya Allah'ım niye bu memleket bu durumda" diye bir selzenişte bulunuyor veya bulunmaya başladıysanız .
Bu saatten sonra size denilecek son söz:
HOŞGELDİNİZ ARAMIZA:)
Karanlık günler yakın ,
Maalesef daha da karanlık günler ondan da yakın...
Neyse,
Herkes hak ettiğini yaşar:)
İyi okumalar,
Güzel paylaşımlar.
412 syf.
·21 günde·Beğendi·9/10
Kitapta açıklanan gerçeklerden ötürü, sinirlerimin zirve yaptığı ve sakinleşmek için sürekli ara vermek zorunda kaldığım çok çarpıcı olmasına rağmen konusu itibariyle çok zorlanarak okuduğum bir kitap. Tüm Soner Yalçın kitapları gibi bu da mutlaka okunması gereken bir araştırma.
412 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Ülkemiz açısından, yaşadığımız dönem sanırım tarih kitaplarında yerini mutlaka alacak ve siyasal bilimler fakültelerinde yakın dönem örneği olarak derslere konu olacaktır. Bu dönemin en önemli karakteri bu kitapta.
412 syf.
Okuduğumuz, duyduğumuz, gördüğümüz, belki doğru bildiklerimizden yanlış olanlarının doğrularını, tamamını bildiklerimizden eksik kalanının tamamını, kaynak, yer, zaman, isimler vererek anlatan bir nevi belgesel.
412 syf.
·10/10
''Cahillik mutluluktur'' diyorum ve bu kitabı okuduktan sonra kendinize söyleyeceğiniz sözün bu olduğuna inanıyorum. Cahil olmak, bir şeye körü körüne bağlanmak gerçekten insana huzur veriyor... Arkamızdan çevrilen oyunlar,yaşadığımız zorluklar, güvenilesi değil yaşanılası hiç değil bir ülkeye nasıl dönüştüğümüzün kitabıdır Kayıp Sicil... Siyasi görüşünüz ne olursa olsun bu kitabı evinizde bulundurmanızı tavsiye ederim... Uyanan bir nesil olmayı başarabilirsek ilerde bu tarz kitapların yasaklanacağını Soner Yalçın gibi düşünürlerin de Silivri de kendine yer edindiğini görüceğiz ne yazık ki.
412 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ön yargısı olanlar kitabı okumasın.. bu kitap da çok şey var. Ağzınız açık kalabilir olan bitenleri okuduktan sonra..sinirlerinize hakim olamazsiniz. İsyan edersiniz hatta yarıda bile bırakmak istersiniz olup bitenleri öğrenince.. bazen midem bulandı..
Müthiş bir emek verilmiş, her sayfası dolu dolu ...
412 syf.
·Beğendi·10/10
Akp'nin oluşturduğu soygun düzenin, Erdoğanın Belediye Başkanı olmasıyla başladığını ,Akp kadrolarının tamamının belediyeden geldiğinin ve ne rezaletlere karıştıklarını öğrenmeniz
bile bu kitabı okumanız için yeterli sebeptir.
412 syf.
·Beğendi·8/10
Yaşadığımız güncelliğin yakın tanıklığını yapıyor...Kayıp Sicil. İlerisi için iyi bir belgesel,veri kaynağı olacak nitelikte. Günümüzde ki bazı karanlık noktalara da ışık tutuyor. Ancak bir kaç kuşak sonra bugünleri bu kitap üzerinden irdelemek isteyen geç nesil bazı zorluklarla karşılaşacak. Şunun gibi: Bazı bağlantılar birbiri içine eklenerek geçiyor bu, zihin kargaşası çıkarıyor, Çok fazla isme yer veriyor ( belki bu kitap için bir zorunluluk bu). Bildiğim kadarıyla Sayın Soner Yalçın'ın tekniği böyle. buda genç nesil için zorluk yarataçak bir yol olacak...
"Okunmalı bu kitap" diyorum. hem de birkaç kez....
412 syf.
·18 günde·Beğendi·9/10
Bir dönemin kokuşmuşluğunu ve vıcık vıcık ilişkilerini ortaya seren bir kitap.'Bu kadar mı olur?' sorusuna: 'Gerçekten de ancak bu kadar olabilir!' dedirten cinsten..
412 syf.
·Beğendi·8/10
Evet, özellikle son 15 yıldır bir şekilde hayatımızda yer eden bir figürün bulunduğu yerlere nasıl geldiğini anlatan biyografi/roman. Kahramanı sürekli görünce neyi var ki anlatılacak diye düşünmeyin. Seversiniz/ sevmezsiniz ama ortada anlatılması gereken ciddi bir hikaye var. Soner Yalçın'ın dedektif titizliğiyle bazen yönlendirmelerde yaparak dibine kadar eşelediği ve fonda yakın tarihimize dair bir topluluğun gelişme ve yükselme süreci mevcut. Kitlelelerin değişimi, kahramanın amansız hırsı, samimiyetle başlayan davaların menfaatle bozulmaya başlaması. Gizli bir elin bir şekilde hep bir şans daha vermesi. İki akşam sürmüştü bitirmem. Tabi bunda bir nevi roman havasında ki sürükleyiciliği de etken. Okuyun arkadaş zararı olmaz faydası olur, size, etrafınızdakilere, geleceğinize. Bu tarz yakın tarih figürlerinin yansız anlatımları çoğalmalı insanımızın hakimiyete bakış tarzı açısından.
Son söz...
Erdoğan'ın 2004'te söylediği o cümle olsun:
"Bu ülkede fakir fukaranın, garip gurebanın alın terini kimler sömürdüyse bunun hesabını verecektir..."
Fransızların güzel bir sözü var; üniversite mezunu olmak için ailenin, en az üç kuşak üniversite mezunu olması gerekiyor.
Erdoğan’ın önündeki duvarların yıkılması zor görünüyordu.
Fakat seçimden iki gün sonra devreye Erdoğan’ın hiç beklemediği biri girdi; CHP Genel Başkanı Deniz Baykal!
Tarih: 5 Kasım 2002, Erdoğan’ı ziyaret eden Baykal; “Kanaatime göre, bir insanın siyasi suç niteliğinde mahkûm olması ömür boyu siyasetten mahrum edilmesine gerekçe olmamalıdır” dedi. Yani, “Ne lazımsa yaparız!”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Sicil
Alt başlık:
Erdoğa'nın Çalınan Dosyası
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
412
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054927401
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Tarih: 27 Aralık 2012.
İki yıl sonra evimde uyandım sabaha. Kütüphaneye girdim; polisler darmadağın etmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yazılmış kitapları bir araya getiriyordum; kitaplar tamamdı; ama ayrıca bir defter ile bir dosya olacaktı.

Aradım… Aradım…
Yok… Bulamadım.
İyi biliyorum, dosyanın üzerine "Erdoğan'ın Sicili" yazmıştım. Bulmalıydım; benim için çok önemliydi; bunca yılın emeği vardı. Gözüm gibi koruyordum. Evin her yerine baktım. Bulamadım. Dosya ve defter kayıptı…

Sonra anladım; dosyayı ve o defteri evden biri/birileri çaldı!
Peki…
Hırsız kimdi... Niye çalmıştı?
Bilgileri- belgeleri ileride Erdoğan'a karşı kullanmak için alıp götürdüler dosyayı. 17 Aralık Operasyonu başlayınca, bekledim; "bakalım bizim dosya ve defterden de bilgiler ortaya serilecek mi" diye! Cemaat/paralel yapı, o bilgileri Cumhurbaşkanlığı seçiminde mi kullanacaktı? "Çıkmasını hiç bekleme, otur yaz" dedim. "Kayıp Sicil/ Erdoğan'ın Çalınan Dosyası" kitabı böyle ortaya çıktı.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 662 okur

  • Ali Onur Kaylan
  • Kerim küçük
  • Derviş
  • Berkay FEERDANTAŞ
  • Elif Göçol
  • Turgay AKTAŞ
  • Sinan Tekin
  • Yılmaz Can Özdemit
  • Furkan Kararoğlu
  • Ali Özhan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.2
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%5.1
25-34 Yaş
%21
35-44 Yaş
%36.2
45-54 Yaş
%29
55-64 Yaş
%2.9
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%35.8
Erkek
%64.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.2 (62)
9
%22.7 (50)
8
%24.5 (54)
7
%15.5 (34)
6
%4.1 (9)
5
%1.8 (4)
4
%1.8 (4)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0.9 (2)