7,9/10  (98 Oy) · 
487 okunma  · 
73 beğeni  · 
2.839 gösterim
Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Türkiye'nin son elli yıllık tarihinin bir bölümünü deyim yerindeyse 'büyüteç altına almaya' çalışmaktadır. Reis kitabında, devletin kullandığı bir tetikçinin yaşamöyküsünü anlatırken, bir yandan da ona ve onun gibilere ihtiyaç gösteren tarihsel ortamı ortaya koymaya çalışmıştık. Şimdi de, aynı olayların başrollerinde yer almış bir istihbaratçının yaşamöyküsüyle bir adım daha ilerliyoruz ve biraz daha merkeze, perde arkasındaki kişilere ve olaylara ulaşmaya çalışıyoruz.

Bu anlamda Bay Pipo'ya, Reis'in bir devamı veya ikinci bölümü de denebilir. Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndaki istihbarat çalışmaları, ülkeyi zapt etmek isteyen emperyalist düşmanlardan ve onlara teslim olmuş olan padişah çevresinden bilgi toplamak temelinde kurulmuştu. Milliydi ve genellikle dış istihbarata yönelikti. Bu sayede halkın hem saygısını hem de fiili desteğini yanına almıştı.

(Önsöz'den)
Nur Önder 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okuyunca, ülkede milli istihbarat diye bir şey olmadığını,tamamen abd 'nin kuklası olduğumuzu anladım.Çok öğretici oldu benim için.Şimdi durum daha da beter ya neyse.

havvva 
 20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ah mit diyoruz ama ortada Mit yok. Herkes herkesin arkasından kuyu kazıyor. Birileri koltuk uğruna Türkiyeyi kullanıyor. Son aylarda yaşanılan 15 temmuz darbe girişimi gibi, oyunlar oyunlar baş roller değişiyor ama kurumlar değişmiyor. Film yeniden çekiliyor yine aynı senaryo Mitin olanlardan haberi yokmuş gibi. birileri koltuğunu sağlamlaştırma için birilerini bir yerlere getiriyor sonra çıkar çatışması çıkıyor olan yine demokrasiye Türkiye'ye oluyor. Okuyun daha iyi anlayacaksınız, Siyasetin, Mitin arka sokaklarında dönen oyunları.

Umut Çalışan 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul'un araştırmalarının derlendiği kitap, Selçuk Yöndem'in canlandırdığı ve Kurtlar Vadisi hayranlarının Arslan Bey olarak tanıdıkları eski MİT müsteşarı Hiram Abbas'ın hayat hikayesi ekseninden, kan ve irin bağlamış yakın Türk siyasi tarihinin menfaat dolu çarpık ilişkilerini anlatıyor. En tiksindirici olan ise tüm bu bokları yiyenlerin "ben ne yaptıysam ülkem için yaptım" kisvesi altında kendi politik ve maddi çıkarlarına kılıf uydurması, dahası birilerinin de buna inanması. Günümüze bakınca aslında tarihimizde çokta değişen bir şey olmadığını görüyorsunuz. Ucuz provokasyonlar, tahmin edilebilir ve aslında önlenebilir cinayetler, sömürü, insanların dini ve milli duygularını istismar, hatta 1950 den bugüne çoğu oyuncular bile hala tanıdık. Göründüğü kadarıyla zaman zaman düzen değişse de düzülen hep aynı... Sadece eskiden kendi tarafındaki liderler (daha geniş bir ifadeyle unsurlar da diyebiliriz sanırım) at koştururken yapılan haksızlıkları umursamayan -sözümona- aydınlar, gazeteciler, insan hakları savunucuları, günümüzde insiyatif başkasının eline geçip sopa kendi kafalarına indiği için bu kadar rahatsızlar...

erkam demir 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Devrin asker,ajan,hukukçu...bunlarında ötesinde devlet ricalinin.emanetini nasıl hıyanete uğrattığını,devlet koltuklarıyla dönme dolap oynamayı, derinlemesine olmasada yüzeysel incelemiş.aslına bakılırsa globalizmin getirdiği moda namuslu insanların bile dürüst işler yapmasına izin vermiyor.bu yüzden kitap beni çok hayretlere uğratmadı.ancak şu bir gerçek namuslu bir hukukçu kitapta isimleri geçenleri soruşturmaya almak istese yeni bir mezarlık açmak gerekebilir.

TURGAY GÜNLÜOĞLU 
22 May 10:18 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

bu kitap suikaste uğrayanları düşündüğümde yazık dediğim fakat okuduktan sonra bazılarının suikastı geç bile olmuş dediğim bir bilgiye sahip.bu kadar vatan haini koltuk sevdalısı içinde bu ülke çok iyi ayakta durmuş.Şimdi bunları öğrenince soruyorum acaba biz bu kitapla geçmişte yaşananları öğrenirken günümüzde acaba ilerde öğreneceğimiz neler yaşanıyor ne dersiniz ?

İsmail.K. 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 34 günde · 8/10 puan

Ertelediğim bir kitaptı.Nedeni tabii ki polisiye gerilim roman okuyan biri olarak son plan da kalması.Spoiler...
Bu kitap Reis adlı romanın devamı niteliğinde.Bu kitabı okuduktan sonra hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığının farkına varıyorsunuz
Kitap; darbeler ve siyasi çekişmeleri anlata dursun yeni bir Mit'çi doğuyor:Hiram Abas.Bay pipo; hırçın ters adrenalin dolu istihbaratçı.Ve sorular...60 ve 80 darbesinin Mit ile nasıl bir bağlantısı olabilir ve Mit'in sağ gözü kördür kavramı ne derecede doğrudur?CIA denilen servis 1930 başlarından itibaren Türkiye'de barınarak neyi amaçlıyor?İş adamları ve bürokratların çapkınlıkları bazı gizli belgeleri nasıl açığa çıkarıyor?.Kitap bunları belgelerle ispatlıyor.
Hiram Abas ise Lübnan ve Pariste tabii ki işbaşında.James Bond olarak kendini gören Bay Pipo Mossad'ın sistemini seven ve Fuat Doğu'nun öğrencisidir.Taptığı kişi de ünlü Nazİ Generali Gehlen'dir.Ve bir gün Hiram Abas Mit'ciliğin bedelini ağır ödüyor.Bir sabah suikast...
Son olarak bazı fikirler edinip düşüncelerinizi etkileyebilecek bir kitap.İyi okumalar.

ahmet kaplan 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

her ne kadar kitap hiram abas üzerine yazılmışsada türkiyenin son 60 yıllık serüveni de anlatıyor..darbeler,muhtıralar,asker sivil çatışması ve gizli örgütler.günümüze kadarki iç çatışmaları ve rekabeti gözler öününe seriyor

Burak Karahan 
13 Mar 17:45 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sadece Amerikanin ajan filmlerinde goreceginiz gercek bir efsanenin hayat öyküsü ve cumhuriyet tarihimizdeki darbelerin arka planindaki abd isbirlikciligi.

Muhammet Çelik 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · 6/10 puan

Bilinmeyen Türkiye'ye açılan ilk kapı. Mit müsteşarı Hiram Abas'ın öldürülmesi ile ilgili bilgileri veren kitap bunun yanı sıra birçok enteresan bilgilerde vermektedir. Halen daha iddia edilenlerin doğruluğu ispatlanmamıştır.

Yakın tarihimiz hakkında bilgi sahibi ve tabi soru işareti sahibi olmak isteyenler için iyi bir kitap...

Deliler Cumhuriyeti 
12 Mar 16:29 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bu kitaptan anlıyoruz ki, bizim istihbarat teşkilatımız bir işe yaramıyormuş yani aslında yarıyormuş da bizim işimize yaramıyormuş. Bu kitaptan sonraki yıllarda gelişen olaylar da bunu kanıtladı zaten.

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

Umut Çalışan 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ancak her örgütte olduğu gibi, Dev-Sol'un da her kademesine istihbarat örgütlerinin elemanları sızmaktadır. Örneğin 22 Kasım 1992 tarihinde, İzmir DGM'de yargılanan, 8 yıl cezaevinde yatmış, Dev-Solcu Ahmet Yücekaya mahkemeye MİT ajanı olduğunu itiraf eden 9 sayfalık bir dilekçe verdi...

Bay Pipo, Soner YalçınBay Pipo, Soner Yalçın
İsmail.K. 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Muharebe esnasında karargah değiştirilmez.Sunay bu sözü ''Çay geçerken at değiştirilmez'' biçiminde yinelerken Koçaş tekrar söz istedi.

Bay Pipo, Soner YalçınBay Pipo, Soner Yalçın
İsmail.K. 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Her darbeden sonra aynı soru sorulur:acaba MİT, bir askeri müdahale yapılacağını bağlı bulunduğu başbakanlığa haber vermiş miydi?
Evet vermişti!
Ama darbeden sadece 2 saat önce!Ve cumhurbaşkanın emriyle!

Bay Pipo, Soner YalçınBay Pipo, Soner Yalçın
İsmail.K. 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Mahallenin rahibiyle konuşurken ona, ''Eğer Friendly ve adamlarını ele verirsem hayatımın hiçbir değeri kalmaz'' diye yakınır.
Rahip Barry de ona yaşamını değiştirecek sihirli cümleyi söyler:''Eğer ele vermezsen ruhunun ne değeri kalır?''

Bay Pipo, Soner YalçınBay Pipo, Soner Yalçın
İsmail.K. 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bütün ülkeler için kuraldı;Legal rezistansla kesinlikle illegal iş yapılmazdı.Ancak silahların ülkeye sokulmasında 'diplomatik valizlerin' kullanıldığıda bir gerçekti!

Bay Pipo, Soner YalçınBay Pipo, Soner Yalçın
İsmail.K. 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

CIA'nın nasıl hareket edeceği bilinmez.Şimdi nasıl yapar CIA?Organik bağlarıyla yapar.Benim istihbarat şefim(MİT), kendisi farkında bile olmadan CIA benim altımı oyar.Elinde imkan var adamın.Girmiş, enfiltre benim içimde.Onun için hiç şaşmam, aramam da, bulamam ki.Nasıl yaptı, bulamam.

Bay Pipo, Soner YalçınBay Pipo, Soner Yalçın