Binbaşı Ersever'in İtirafları

·
Okunma
·
Beğeni
·
4015
Gösterim
Adı:
Binbaşı Ersever'in İtirafları
Baskı tarihi:
Nisan 1994
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759917265
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Binbaşı Ersever
Binbaşı Ersever
Binbaşı Ersever
Tarih 23 ekim 1993.
Çalan bir telefon.
"Ersever'i infaz ettik, sınra Soner'de." Telefon kapanıyor.
Tarih 4 kasım 1993.
Binbaşı Ersever, elleri arkadan bağlı, ağzı bantlı bir halde bulunuyor.
Öldürülmüş. Kafasına iki kurşun sıkılarak.
Ardından yakın arkadaşı itirafçı Mustafa Deniz ile sevgilisi Mahsune Dguebe'nin cesetleri bulunuyor.
Kontrgerillacılar...
Yeşil kod adlı Ahmet Demir...
İtirafçılar...
İtirafçılardan kurulu Yıldız Timleri...
Kontrgerilla timleri: Anadolu Halk Cephesi... TİT... KAP...
Faili meçhul cinayetleri işleyenler kim?
Binbaşı Ersever'i kim öldürdü?
248 syf.
bildiklerinizi unutun. Türkiye'de faili meçhul diye bir şey yok. okumaya niyetliyseniz bunu roman mantığı ile almayın elinize. sohbet sırasındaki yanlış yönlendirmeleri, manipülatif cevapları, hedef şaşırtmaları anlayana süper bir kaynak. görmek isteyene çok şey aklı yetmeyene sıkıcı bir yer. okurken çokça yerde şaşırdım.
232 syf.
·Beğendi·9/10
Devletimizde ki derinliği birazda olsa gözler önüne seren, faili meçhullerin neden faili meçhul olduğunu dair ışık tutan, yasadaşı şebekeler ve örgütlenmelerde kullanılan ideolojik eylemlerin asıl amacı vs... O dönem iktidarda olanların bu olaylar hakkında henüz net bilgi ver(e)meyişi, bu işlerin büyük makamların bilgisi ve dahi talebiyle döndüğünü akıllara getirmektedir. Gerçi ölmeden evvel rahmetli Uğur Mumcu çok parmak basmıştır bu yaraya lakin devran değişmemiştir. Bugün Mehmet Ağar, Veli Küçük, Tansu Çiller vd. sessizliğini korurken, Meral Akşener bu defterleri kapayarak(!) siyasi hayatına devam etmeye çalışmaktadır. Ülkenin O dönem figürleri hesap vermediği sürece, bu olaylar aydınlatılmadığı sürece çok daha karanlık günler, darbeler, suikastler, faili meçhuller kaderimizin vazgeçilmezi olacaktır.

Galiba 1999-2000 arasıydı abimin kitaplığından aşırmıştım Binbaşı Cem Ersever'in İtirafları'nı. O zamanki kapakta Cem Ersever'in Nüfus Cüzdanı vardı tam haliyle sonra ki baskılarda kapak değişti nedense. Devletin kirli işlerini yapan ya da devlette olup kirli işlere sapan bir Binbaşının - istediğinizi kabul edebilirsiniz- gazeteci Soner Yalçın'a yaptığı gizli/kirli işlerle ilgili itirafları bu görüşmeler bitmeden Ersever'in katledilmesiyle son bulur. Soner Yalçın'a İçinde Ersever'in kimliğinin ve bir tehdit notunun bulunduğu bir zarf gönderilir. Olaylar gelişir.

Devletin terör politikasında kullandığı adamların zamanla nasıl yoldan çıktıkları, silah kaçakçılığı ve uyuşturucu tezgahlarından pay aldıkları, şebekeleştikleri, keyfi cana kıydıkları vs... anlatır bu kurgu olmayan kitapta. Bu toprakların karanlık yüzüne biraz daha tanık olmak için okunmalıdır.
248 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Soner Yalçın'a çok güvenemediğimden korkarak aldım. Genel olarak Yazar'ın kitaplarında yorumları sol meyilli olduğunu, gazetecilik ilkesi gereği hareket etmediğini düşünüyorum. Daha önce okuduğum kitaplarda bu iki durumu net bir şekilde hissettiğimden yine aynı durum var mıdır diye düşünüyordum. Ancak kitabın okurken iyi ki okumuşum diye düşünmeye başladım 2-3 günde bitti. (Koronanın da etkisi var tabi)

Bence Rahmetli Binbaşı iyi niyetli bir devlet görevlisiydi. Ancak paranın laneti, iyi niyetli başlanan olayda etkili oldu ve insanların arasını bozdu. Sonrası muallak. Belki olayların detaylarını bilenler vardır muhtemelen yaşıyorlar ve 60 yaşın üstündeler. Ölmeden bazı konuları açıklığa kavuştururlar ise çok iyi olur.

Akıcı güzel bir kitap. Uzun boylu sarışın çok fazla televizyonlara çıkan gazeteci uğur dündar mı acaba?
248 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitabı eğer yakın siyasi tarihe ilginiz varsa ve biraz da roman tadında okumak istiyorsanız mutlaka okuyun. Ben Ahmet Cem Ersever'in hayatına ilişkin daha önce videolar izlemiştim ama bu kitap ona ve yaşadıklarına dair sizi içine çeken bir yapıda.
232 syf.
·Beğendi·8/10
Soner Yalçın'ın kitaplarını gerçekten büyük bir merakla okuyorum. Bu kitabını da büyük bir merakla okuyorum. Kitapta 90 larda doğuda işlenen faili meçhul cinayetlere ışık tutuyor gerçekten.
232 syf.
Lise yıllarında kurtlar vadisinin etkisiyle derin devlet konularını merak etmiştim o zamanlarda merakla okuduğum kitaptı şuanda herkesçe bilinen bir çok konun anlatıldığı kitaptır sonrasın da Cem Erseverin kendi yazdığı kitabı da okumuştum derin devlet meselelerini merak eden arkadaşların vazgeçilmezlerindendir.
248 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Ersever'in, Yalçına ulaşarak onunla sohbet etmesi isteğinin üzerine ortaya böyle bir eser çıkarmak isterler. Eser aslında dönem itibariyle birilerine iğneleyici olarak gönderilen mesajlardır. Ersever dahiyane zekaya sahip eğer günümüzde yaşıyor olsaydı konumu zirve de olurdu. Bu gibi isimleri batılı devletler en üst kademelere konuşlandırırken bizde ise vatan hainliğine kadar yermektedirler. Kitabın içerisinde eğer Ersever ile ilgileniyorsanız işinize yarayacak çok bilgi var. Fakat asıl Ersever'in dünyasına inmek istiyorsanız Ahmet Aydın mahlası ile yazdığı iki kitabı okumanızı öneririm.
232 syf.
·1 günde
Ahmet Cem Ersever, eski bir JİTEM'ci. Kendi isteği ile ordudan emekliye ayrıldıktan sonra, Soner Yalçın ile yaptığı görüşmelerde 80'li yılların ortasından, 93 yılına kadar terör örgütü PKK ile yaşanan olayları kendi bakış açısı ile anlatmış. Soner Yalçın, Ersever'in öldürülmesinden sonra ulaştığı başka bilgileri de ekleyerek kitabı yayınlamış.

Ersever'in bulunduğu tespitlerin bir kısmı son derece doğru. Bölgeyi iyi tanıdığını, işinin de ehli bir asker olduğunu anlattıklarından anlamak mümkün. Ancak yapılmaması gereken bazı olaylar içinde bulunduğu da, Ersever'in ölümünden sonra ortaya çıkan bir başka itirafçının kendi bakış açısıyla anlattıklarından anlaşılıyor.

Tabii anlatılanların doğruluk payının kesin olarak bilinmesine imkan yok. Soner Yalçın, objektif bir bakış açısıyla, anlatılanları derleyerek bir gazeteci olarak görevini yapmış. Önemli olan da bu.

Sonuç olarak; Soner Yalçın ve yakın dönem Türk siyasetini seven herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
232 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap JİTEM ‘in kurucusu olarak ismi anılan Ahmet Cem Ersever ‘in Soner Yalçın’la diyaloglarından oluşmaktadır. Doğrusunu söylemek gerekirse kitaba başlarken flu yerlerin netleşeceğini düşündüm ama doğrudan bir bilgi ile karşılaşmadım. Türkiye’de belli dönemlerde gerçekleşen faili meçhul cinayetlerin olduğunu herkes bilmektedir. Fakat bu cinayetlerin üstüne toprak atılmış ve devletin verdiği kimlikle devlet dışı örgütlenmelerin filizlenmeleri izlenmiştir. Dönüp baktığımız zaman belli dönemlerde kontrgerilla tamamen reddedilirken belli dönemlerde üstü kapalı açıklanmış hatta bazen kabul edilmiştir. Gerçek şudur ki milli şuurla bir yola giren bazı şahıslar kendi menfaatlerini devletin ve milletin menfaatlerinin üstünde tutmuşlardır. İç hesaplaşmalarla kendini deşifre eden ve bitiren bu yer altı istihbarat teşkilatı, terörle mücadelede etkin rol oynayabilecekken bir çok illegal suç ve eyleme karışmıştır. Beni tam anlamıyla aydınlatmasa da en azından bazı isimler için soru işaretlerimi giderdi bu kitap.
232 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Türkiye'nin yakın tarihini araştıran deneyimli gazeteci Soner Yalçın'ın kitaplarını takip ediyorum.Bu kitabında ise 90 'lı yıllarda Kurulan JİTEM teşkilatını ve o dönemdeki olayları Binbaşı Cem Ersever'in tanıklığı ile öğreniyoruz.90'lı yılların karanlık dönemine bir nebze de olsa ışık tutan bu kitabın okunmasını bilinçlenmek adına tavsiye ediyorum.
248 syf.
·5 günde·10/10
Kitapta JİTEM'in kurucusu Binbası Cem Ersever'in görevinden istifa ettikten sonra Soner Yalçın'a anlattıklarını ve yazarın kendi araştırmalarını okuyoruz. Ersever yazara Güneydoğudaki faili meçhul cinayetleri, Kuzey Iraktaki olayları, PKK ile mücadelenin doğruları ve yanlışlarını ve s. anlatıyor.
Araştırma ve röportaj olsa da aksiyon tadında bir kitap.
216 syf.
Şüphe ile yaşayan kuşku ile ölür... ERSEVER cinayeti beraberinde birçok soru bırakmıştır. Mesela cenaze töreninde " kana kan intikam, şehitler ölmez, pkk öldürmedi" gibi sloganlar atılmış. Dönemin yetkilileri ısrarla pkk infaz etti demekte. Ve pkk yaptığı açıklama da kendilerinin öldürmediğini söylüyor. Şimdi sesli düşünelim. Hedefi pkk militan ve sempatizanları olanları yok etmek isteyen birini, pkk öldürse duyurmaz mi canlarına ot tıkayan birini öldürdükleri için? Diyelim ki saklamak istiyor yalanlayarak eline ne geçer. Amacı korkuyla hükmetmek olan bir örgüt ne diye yararlanmak istemesin bu işten? Bu basit soru bile olayın çok farklı odaklar tarafından gerçekleştirdiğini ifâde eder.

Ayrıca Jitem gerçeği ile ilgili çok farklı bilgiler yer alıyor kitapta. Her büyüyen yapılanma, örgüt adı her neyse; beraberinde zaaflar yaratır. Gruplaşma ve çıkar çatışmasını tetikler. Türkiye'de terörün çıkış, tırmanış süreçlerinde yaşanan bir dizi olaylar zincirini, kaçakçılık trafiğini, faaili meçhul olayları inceliyor kitap. Kitap ta alttan alttan yönlendirmeler yok değil. Buna da dikkat etmek lazım tabi. Ersever isnat edilen faaili meçhul cinayetler gibi onun da cinayeti faali meçhul kaldı. Kimine göre Pkk kimine göre iç hesaplaşma...
Önceden okuduğum kitapardan birinde şöyle bir cümle vardı. "Kurşunun hesabı üçtür. Bir kurşunu veren, bir kuşunu namluya süren bir de kurşunu yiyen bilir."
Beklediği bu değildi. Yeşil ve Mehmet Yazıcıoğulları'nın tepkisini merak ediyordu. Birden, ''Sakallı Ankarada'ymış. Beni sormuş!..." dedi.
Kuşkusuz, birçok faili meçhul cinayetin sorumlusu olduğu söylenen Binbaşı Ersever ile arkadaşlarının öldürülmesi olayı da raflardaki faili meçhul dosyaların yanına kaldırilıcaktı.
... İki buçuk eşkiyadan, on binlere geldik. Bu nedenle bir an önce Türk devleti dağdaki teröristi temizlemek zorundadır. Bunun çözümü, kütürel ve ekonomik tedbirler değildir. Dağdaki teröristi yok etmeden bunları yapamazsınız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Binbaşı Ersever'in İtirafları
Baskı tarihi:
Nisan 1994
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759917265
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Binbaşı Ersever
Binbaşı Ersever
Binbaşı Ersever
Tarih 23 ekim 1993.
Çalan bir telefon.
"Ersever'i infaz ettik, sınra Soner'de." Telefon kapanıyor.
Tarih 4 kasım 1993.
Binbaşı Ersever, elleri arkadan bağlı, ağzı bantlı bir halde bulunuyor.
Öldürülmüş. Kafasına iki kurşun sıkılarak.
Ardından yakın arkadaşı itirafçı Mustafa Deniz ile sevgilisi Mahsune Dguebe'nin cesetleri bulunuyor.
Kontrgerillacılar...
Yeşil kod adlı Ahmet Demir...
İtirafçılar...
İtirafçılardan kurulu Yıldız Timleri...
Kontrgerilla timleri: Anadolu Halk Cephesi... TİT... KAP...
Faili meçhul cinayetleri işleyenler kim?
Binbaşı Ersever'i kim öldürdü?

Kitabı okuyanlar 813 okur

  • Adnan çakıroğlu
  • Uğur Güllü
  • Ali Onur Kaylan
  • Mihriban Altun
  • Roza YAŞAR
  • Hakan Postacı
  • ali veli
  • Emrah Temiz
  • Murat Bayrak
  • Eylem Çelik Özkılıç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%7.5
25-34 Yaş
%27.6
35-44 Yaş
%41.8
45-54 Yaş
%19.4
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%19.1
Erkek
%80.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.7 (42)
9
%18.6 (44)
8
%23.6 (56)
7
%11.8 (28)
6
%5.5 (13)
5
%1.7 (4)
4
%0.4 (1)
3
%0
2
%0.8 (2)
1
%1.7 (4)