Binbaşı Ersever'in İtirafları

7,6/10  (28 Oy) · 
141 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.118 gösterim
Tarih 23 ekim 1993.
Çalan bir telefon.
"Ersever'i infaz ettik, sınra Soner'de." Telefon kapanıyor.
Tarih 4 kasım 1993.
Binbaşı Ersever, elleri arkadan bağlı, ağzı bantlı bir halde bulunuyor.
Öldürülmüş. Kafasına iki kurşun sıkılarak.
Ardından yakın arkadaşı itirafçı Mustafa Deniz ile sevgilisi Mahsune Dguebe'nin cesetleri bulunuyor.
Kontrgerillacılar...
Yeşil kod adlı Ahmet Demir...
İtirafçılar...
İtirafçılardan kurulu Yıldız Timleri...
Kontrgerilla timleri: Anadolu Halk Cephesi... TİT... KAP...
Faili meçhul cinayetleri işleyenler kim?
Binbaşı Ersever'i kim öldürdü?
Hichkas 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Soner Yalçın'ın kitaplarını gerçekten büyük bir merakla okuyorum. Bu kitabını da büyük bir merakla okuyorum. Kitapta 90 larda doğuda işlenen faili meçhul cinayetlere ışık tutuyor gerçekten.

Serdar Poirot 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir araştırma eseri. JİTEM kurucusu Ahmet Cem Ersever'in hayatını, güney doğu bölgesinde yaptığı icraatlarını, şüpheli bir şekilde ölümünü ve kitabın yazarı Soner Yalçın Aydınlık dergisinde çalışırken yaptığı röportajları anlattığı oldukça güzel bilgiler içeren bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Mehmet TOSUN 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğuda yaşanmış lıkları anlatan bir eser. Jitemci erseverin hatıralarını bulacaksınız. Bu itiraflarda sonra Binbaşım öldürülmüştür. Yeşille de çalışmaları olmuştur.

Ömer 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sayın Ersever; Houdini gibi adammışsın. Bi ordasın bi burda. Anlamadım kahraman mısın; hain mi? Gerçi senin içinde ömür tükettiğin o camiada herkes böyle değil mi?

Kitaptan 2 Alıntı

Anıl KARADAVUT 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kontrgerilla olarak adlandırılan Özel Harp Dairesi , Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki çatışma bölgelerinde 1834 yılından beri A timleri adı verilen özel görevler için yetiştirilmiş birimler aracılığıyla faaliyet göstermekteydi . A timleri sadece subay ve astsubaylardan oluşmaktaydı . B timleri oluşturulunca subay ve astsubaylara ek olarak erlerine içine almıştı.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner YalçınBinbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın
Hichkas 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Avukat ile doktoru Elazığ Emniyeti’nde sorguladık”

“Eylemimi Suriye Kürdistanı’ndan İdris Ahmed ve Diyarbakırlı Mesut Mehmetoğlu adlı itirafçılarla gerçekleştirdik. Avukat Metin Can ve Doktor Hasan Kaya’yı evinden aldığımızda çeşitli yayın organlarında yer alan ve gerçek adı bilinmeyen Yeşil de araçta bizi bekliyordu. Kontgerilla komutanı Yeşil’in Elazığ Emniyeti’yle de ilişkisi vardı. Kaya ile Can’ın sorgulaması Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nde yapıldı. İşkenceden sonra Tunceli-Mazgirt arasında bulunan köprünün altına götürdük. Onları orada öldürdüm. Bu eylemi İçişleri bakanı ve birçok devlet yetkilisi de biliyordu.”

Orhan Öztürk, Doktor Kaya ve Avukan Can cinayetinin ayrıntılarını da veriyordu:
“Doktor Hasan Kaya’nın evine gece saat 02:00’de ben ve Suriyeli İdris Ahmed gittik. İdris Ahmed 1,65 boylarında, sarışın, ela gözlü, yirmi üç-yirmi dört yaşlarında, olgun biridir. Suriye’nin Halep şehrinden olan İdris Ahmed, PKK saflarında on yıl faaliyet yürütmüş, daha sonra itirafçı olmuş. Şimdi kontgerillanın faaliyetlerini yürütüyor.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner YalçınBinbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın