Binbaşı Ersever'in İtirafları

7,9/10  (41 Oy) · 
169 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.203 gösterim
Tarih 23 ekim 1993.
Çalan bir telefon.
"Ersever'i infaz ettik, sınra Soner'de." Telefon kapanıyor.
Tarih 4 kasım 1993.
Binbaşı Ersever, elleri arkadan bağlı, ağzı bantlı bir halde bulunuyor.
Öldürülmüş. Kafasına iki kurşun sıkılarak.
Ardından yakın arkadaşı itirafçı Mustafa Deniz ile sevgilisi Mahsune Dguebe'nin cesetleri bulunuyor.
Kontrgerillacılar...
Yeşil kod adlı Ahmet Demir...
İtirafçılar...
İtirafçılardan kurulu Yıldız Timleri...
Kontrgerilla timleri: Anadolu Halk Cephesi... TİT... KAP...
Faili meçhul cinayetleri işleyenler kim?
Binbaşı Ersever'i kim öldürdü?
Tuncer TAMTÜRK 
 10 Nis 15:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Devletimizde ki derinliği birazda olsa gözler önüne seren, faili meçhullerin neden faili meçhul olduğunu dair ışık tutan, yasadaşı şebekeler ve örgütlenmelerde kullanılan ideolojik eylemlerin asıl amacı vs... O dönem iktidarda olanların bu olaylar hakkında henüz net bilgi ver(e)meyişi, bu işlerin büyük makamların bilgisi ve dahi talebiyle döndüğünü akıllara getirmektedir. Gerçi ölmeden evvel rahmetli Uğur Mumcu çok parmak basmıştır bu yaraya lakin devran değişmemiştir. Bugün Mehmet Ağar, Veli Küçük, Tansu Çiller vd. sessizliğini korurken, Meral Akşener bu defterleri kapayarak(!) siyasi hayatına devam etmeye çalışmaktadır. Ülkenin O dönem figürleri hesap vermediği sürece, bu olaylar aydınlatılmadığı sürece çok daha karanlık günler, darbeler, suikastler, faili meçhuller kaderimizin vazgeçilmezi olacaktır.

Galiba 1999-2000 arasıydı abimin kitaplığından aşırmıştım Binbaşı Cem Ersever'in İtirafları'nı. O zamanki kapakta Cem Ersever'in Nüfus Cüzdanı vardı tam haliyle sonra ki baskılarda kapak değişti nedense. Devletin kirli işlerini yapan ya da devlette olup kirli işlere sapan bir Binbaşının - istediğinizi kabul edebilirsiniz- gazeteci Soner Yalçın'a yaptığı gizli/kirli işlerle ilgili itirafları bu görüşmeler bitmeden Ersever'in katledilmesiyle son bulur. Soner Yalçın'a İçinde Ersever'in kimliğinin ve bir tehdit notunun bulunduğu bir zarf gönderilir. Olaylar gelişir.

Devletin terör politikasında kullandığı adamların zamanla nasıl yoldan çıktıkları, silah kaçakçılığı ve uyuşturucu tezgahlarından pay aldıkları, şebekeleştikleri, keyfi cana kıydıkları vs... anlatır bu kurgu olmayan kitapta. Bu toprakların karanlık yüzüne biraz daha tanık olmak için okunmalıdır.

Hichkas 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Soner Yalçın'ın kitaplarını gerçekten büyük bir merakla okuyorum. Bu kitabını da büyük bir merakla okuyorum. Kitapta 90 larda doğuda işlenen faili meçhul cinayetlere ışık tutuyor gerçekten.

Serdar Poirot 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir araştırma eseri. JİTEM kurucusu Ahmet Cem Ersever'in hayatını, güney doğu bölgesinde yaptığı icraatlarını, şüpheli bir şekilde ölümünü ve kitabın yazarı Soner Yalçın Aydınlık dergisinde çalışırken yaptığı röportajları anlattığı oldukça güzel bilgiler içeren bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Yasin Bektaş 
21 Mar 13:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Binbaşı Ahmet Cem Ersever'in yaptıklarını anlatan ve dönemin karanlık yüzüne ışık tutan ve Binbaşının faili meçhule gidişini anlatıyor. Kurtlar vadisi Gladio filmine konu olmuş birisidir

Mehmet TOSUN 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğuda yaşanmış lıkları anlatan bir eser. Jitemci erseverin hatıralarını bulacaksınız. Bu itiraflarda sonra Binbaşım öldürülmüştür. Yeşille de çalışmaları olmuştur.

Ömer 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sayın Ersever; Houdini gibi adammışsın. Bi ordasın bi burda. Anlamadım kahraman mısın; hain mi? Gerçi senin içinde ömür tükettiğin o camiada herkes böyle değil mi?

Kitaptan 11 Alıntı

Humphrey Bogart 
14 Ağu 17:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ben Türk milletinden peygamber çıkmadığına seviniyorum. Çünkü Tanrı peygamberlerini, nizamından çıkmış, kokuşmuş insan topluluklarına göndermiştir ve tüm peygamberler Arap'tır. Bütün peygamberler ortadoğu'da sami ırkından çıkmıştır.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 63 - doğan kitap)Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 63 - doğan kitap)
Humphrey Bogart 
14 Ağu 17:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Biz VIII. yüzyılda Müslüman olduk. Türkler Müslüman olduktan sonra Anadolu'ya o pislik Arap kültürünü getirmiştir. Türk milleti Arap kültürünün etkisinde bırakılmıştır.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 62 - doğan kitap)Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 62 - doğan kitap)
Humphrey Bogart 
12 Ağu 19:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Önsöz
Emperyalizme bağımlılık arttıkça Türkiye daha çok bir "Kontrgerilla Cumhuriyeti"ne dönüşüyor. Diğer belirleyici etken ise Kürt Sorunu. Şiddet yönteminde ısrar, bu suç örgütünün rejim içinde durmadan büyümesine yol açıyor. Artık kontrgerilla rejime rengini veren en önemli kurumdur.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (doğan kitap)Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (doğan kitap)
Humphrey Bogart 
13 Ağu 17:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ersever 1988 yılında Şırnak bölgesinde görev yaptığı dönemde , İdil ilçesinden Mehmet Bayar adlı bir kişi gözaltına alınıyor. Daha sonra Bayar'ın koynuna bomba koyup, ellerini arkadan bağladıktan sonra kaçmasını söylüyor. Mehmet Bayar kaçarken bomba patlıyor ve ölüyor. Bayar bu olaydan sonra TRT ekranlarında terörist olarak gösteriliyor! Ceset İdil taburunun bahçesine gömülüyor.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 42 - doğan kitap)Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 42 - doğan kitap)
Humphrey Bogart 
14 Ağu 17:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İkincisi İstanbul'un fethiyle beraber getirilen Bizans kültürüdür. Bizans'ın kültürü bozulmasaydı zaten Bizans, Doğu Roma ayakta kalırdı. İnsan topluluklarını ayakta tutan bence en önemli faktörlerden bir tanesi kültürdür. Eğer sizin kendinize özgü bir kültürünüz yoksa siz ayakta kalamazsınız. Sizi sömürürler , ezerler yok ederler. İki faktör yani islam adına getirilen yoz kültür ile Bizans kültürü karışımı içerisinde Anadolu insanı kıvranıp duruyor yıllardır. Mustafa Kemal Atatürk gerçek benliğine, gerçek kimliğine, kültürüne kavuşturmak istemiştir, fakat onun ömrü yeterli olmamıştır.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 63 - doğan kitap)Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 63 - doğan kitap)
Humphrey Bogart 
12 Ağu 19:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Önsöz
Türkiye'nin NATO'ya giriş tarihi 1952. Kontrgerilla ise ülkemizde 1953 yılında kuruldu..O zamanki yasal adı Seferberlik Tektik Kurulu. Fikir, finansman ve teçhizat daima ABD'ye aitti. Seferberlik Tektik Kurulunun yani kontrgerillanın personeli de ABD ordusunun ve CİA'nın subayları tarafından eğitildi. 1965 yılında Seferberlik Tektik Kurulu , Amerikan Askeri Yardım Heyeti (JUSTMATT) binasına taşındı! Adı değişti, Özel Harp Dairesi oldu.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (doğan kitap)Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (doğan kitap)
Humphrey Bogart 
12 Ağu 22:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bunlar köy köy, mezra mezra dolaşırlar. Her timin kendi bölgesi vardır. Hepsi çok iyi kürtçe konuşur. Zaten bunları birçok köylü PKK'lı sanır. Bu timleri görseniz PKK'lı mı asker mi olduğunu anlayamazsınız. Hepsi bıyıklı ve sakallıdır. JİTEM timleri bazen PKK kimliğiyle gidip, kavgalı köyleri birbirleriyle barıştırır. Bu timlerin asıl amacı istihbarat toplamaktır.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 32 - doğan kitap)Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 32 - doğan kitap)
Humphrey Bogart 
12 Ağu 22:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Jandarma Genel Komutanlığı'nda 70'li yıllarda iki grup ortaya çıkmıştı. Sosyal-Demokratların oluşturduğu ve başında korgeneral İsmail Selen'in bulunduğu grup ile MHP'lilerin bir araya gelip liderliğini korgeneral Hulusi Sayın'ın yaptığı ekip. İki grup sürekli çatışma halindeydi.

Kontrgerillacı subaylar Hulusi Sayın'ın ekibi içindeydi.. Ekipte "Yüzbaşı Cem ve A.Ö" den başka C.K, T.S, A.Ş, İ.Y, F.A gibi birçok MHP'li subay daha vardı.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 29 - doğan kitap)Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (Sayfa 29 - doğan kitap)
Humphrey Bogart 
 12 Ağu 20:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

giriş
Tarih 29 Ekim 1993
O akşam gece nöbetçisi muhabir Sinan onuş saat 19.20'de çalan telefonu her zaman olduğu gibi, "Buyrun Aydınlık" diye açıyor.
Çok iyi Türkçe konuşan sakin bir ses "Kontrgerillacı Ersever'i infaz ettik. PKK adına arıyorum. Sıra Soner'de" deyip telefonu kapatıyor.

Aynı saatlerde Sabah ve Özgür Gündem gazteleri de aranıyor. Meçhul kişi bu kez şöyle diyor.
"Türk İntikam Tugayı adına arıyorum. Bitlis Paşa'nın katili Ersever infaz edildi."

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (doğan kitap)Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın (doğan kitap)
Anıl KARADAVUT 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kontrgerilla olarak adlandırılan Özel Harp Dairesi , Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki çatışma bölgelerinde 1834 yılından beri A timleri adı verilen özel görevler için yetiştirilmiş birimler aracılığıyla faaliyet göstermekteydi . A timleri sadece subay ve astsubaylardan oluşmaktaydı . B timleri oluşturulunca subay ve astsubaylara ek olarak erlerine içine almıştı.

Binbaşı Ersever'in İtirafları, Soner YalçınBinbaşı Ersever'in İtirafları, Soner Yalçın
2 /