Siz Kimi Kandırıyorsunuz!

7,0/10  (35 Oy) · 
170 okunma  · 
14 beğeni  · 
3.647 gösterim
Yakın Tarihin Gayriresmi Notlarında Gerçeklerle Yüzleşmeye Hazır Mısınız?

Ülkelerin geçmişi ile bugünü arasındaki benzerlikler şaşırtıcıdır. 30 Mayıs 1876 askeri darbesiyle tahttan indirilen Abdülaziz'in başına gelenler ile Cumhuriyet döneminde ağır ekonomik
kararlar alan hükümetlerin başına gelenler benzerdi.

MHP'nin bugün başörtüsünden yana tavır almasında şaşırtıcı bir yan yoktu, çünkü dönemin Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nde bundan 39 yıl önce Nihal Atsız ve Alparslan Türkeş ayrılığıyla birlikte büyük bir tarihsel dönüşüm yaşanmış, oy alabilmek için İslam motifinden yararlanma kararı verilmişti.

Geçmişte tarikatlar, ülkenin sosyoekonomik ve siyasi hayatında önemli bir rol oynadı, bugün de hala tarikatları konuşuyoruz.

Dünün eli silahlı Akıncı Gençler'i bugün ne yapıyor?
AKP'lilerin eşleri neden ve nasıl örtündü?
Osmanlı istihbarat örgütünü İngilizler neden ve nasıl kurdu?
Dincilerin Mehmed Akif Ersoy'la ilgili yalanı artık son buluyor.

Doğruyu bulmak zeka ve bilgi meselesinden çok, kişilik ve ahlak sorunudur.
(Arka Kapak)
Elif Kimya S. 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Siyasi yazarları sevemiyorum çünkü hep kendi düşüncelerini insanlara kabul ettirmek için kitapları kullanıyorlar.Bu kitabı beş yıl önce aldım.Aldığım zaman başlayıp saya saya yarım bıraktım.Yakın bir tarihte kitabı tekrar okudum çünkü kitapları yarım bırakmayı sevmem.Soner Yalçın şu an ki iktidara muhalefet bir yazar.Bu kitabı bu yüzden almıştım .Ama muhalifliğini keşke adil bir şekilde insanların aile,eğitim ,yaşayış tarzı ve inançlarına saygı duyarak gösterebilse.Kitabın başlarında lider eşlerini küçük düşürmek için aşağılaması onu ne muhalif ne de iyi bir yazar yapar.Herkes üniversite mezunu olmak zorunda değil.Bunun için kimse kimseyi küçümseyemez..Bu kitaba harcadığım parama ve zamanıma yazık

Cacavs 
 07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · 5/10 puan

Kitaptan öğrendiğim ilginç bilgilerden biri de, tarihte kurulan ilk Türk cumhuriyeti oldu. 1913 yılında Balkanlar'da yaşanan karmaşalıklar ardından Osmanlı ordusu dağılmış durumdayken, İttihatçıların darbesi sonrası kısa sürede ordu tekrar ayağa kaldırılmış. Bulgar çetelerin boy gösterdiği Batı Trakya'ya Mestanlı ve Kırcaali bölgesine gönderilmiş ve buraları ele geçirilerek temizlenmişti. Enver Paşa tarafından gönderilen, Kuşçubaşı Eşref ve Süleyman Askeri Bey komutalarındaki 2 birlik Gümülçine ile İskeçe'yi de alarak tüm Meriç boyunu Bulgarlardan kurtarmışlar. Avrupa ülkelerinin Enver Paşa'ya yoğun baskısı sonucu birlikler geri çağrılır. Bu noktada direnen birlikler "Bizim Osmanlı'yla hiçbir ilgimiz yoktur" diye açıklama yaparlar ve ardından "Garbı Trakya Müstakil Hükümeti"nin kurulduğunu ilan ederler.

12 Eylül 1913 tarihinde kurulan bu devletin yönetim şekli "Cumhuriyet" idi. Başkenti Gümülçine idi. Yeşil. Beyaz, siyah renklerden oluşan ay yıldızlı bayrağı, milli marşı, posta pulu ve pasaport sistemi bile varmış. Ne yazık ki baskılara dayanamayan bu cumhuriyet 55 gün sonra kendini lağv etmek zorunda kalmış.

Yağmur 
22 Oca 19:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı.Yılmaz Özdil kitaplarına benzettim.Severek okudum.Farklı bir bakış açısıydı,benim için.Yazar kitabı Hrant Dink ve Ufuk Güldemir'e ithaf etmiş.Değişik ve bilmediğim şeyleri öğrendim.Spoi içerir.

14 bölümden ve sonsöz yerine geçen bir mektup ile bitiyo,yazar.Yazarın kendi düşünce ve yorumlarını da kattığı bir kitap.Kitapta bolca tarihi anektodlar içeriyor.Yakın tarihe ışık tutan bir kitap.

Yazarın diğer kitaplarını da en kısa zamanda okumaya çalışacağım.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

koku nehri 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

diğer soner yalçın kitapları gibi belirli dönem hakkında objektife yakın bilgiler veriyor eğer tam anlamıyla fikir sahibi olmak istiyorsanız karşıt görüşteki bir kitabı da incelemenizi tavsiye ederim.

Kitaptan 4 Alıntı

Başı açık kadınlara laf atılıyor, oysa kapalı kadınlara ana bacı gözüyle bakılıyor diyordu.
Laf atan Müslüman erkeği değil de, laf yiyen Müslüman kadını düzeltmeye çalışıyordu!

Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 34)Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 34)
Yağmur 
22 Oca 19:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mehmet Akif çok eşliliğe karşıydı.
Kızların eğitiminden yanaydı.

Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner YalçınSiz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın