Siz Kimi Kandırıyorsunuz!

7,2/10  (64 Oy) · 
251 okunma  · 
34 beğeni  · 
4.550 gösterim
Yakın Tarihin Gayriresmi Notlarında Gerçeklerle Yüzleşmeye Hazır Mısınız?

Ülkelerin geçmişi ile bugünü arasındaki benzerlikler şaşırtıcıdır. 30 Mayıs 1876 askeri darbesiyle tahttan indirilen Abdülaziz'in başına gelenler ile Cumhuriyet döneminde ağır ekonomik
kararlar alan hükümetlerin başına gelenler benzerdi.

MHP'nin bugün başörtüsünden yana tavır almasında şaşırtıcı bir yan yoktu, çünkü dönemin Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nde bundan 39 yıl önce Nihal Atsız ve Alparslan Türkeş ayrılığıyla birlikte büyük bir tarihsel dönüşüm yaşanmış, oy alabilmek için İslam motifinden yararlanma kararı verilmişti.

Geçmişte tarikatlar, ülkenin sosyoekonomik ve siyasi hayatında önemli bir rol oynadı, bugün de hala tarikatları konuşuyoruz.

Dünün eli silahlı Akıncı Gençler'i bugün ne yapıyor?
AKP'lilerin eşleri neden ve nasıl örtündü?
Osmanlı istihbarat örgütünü İngilizler neden ve nasıl kurdu?
Dincilerin Mehmed Akif Ersoy'la ilgili yalanı artık son buluyor.

Doğruyu bulmak zeka ve bilgi meselesinden çok, kişilik ve ahlak sorunudur.
(Arka Kapak)
Elif Kimya 
 21 Eki 2015 · Kitabı okudu

Siyasi yazarları sevemiyorum çünkü hep kendi düşüncelerini insanlara kabul ettirmek için kitapları kullanıyorlar. Bu kitabı beş yıl önce aldım. Aldığım zaman başlayıp saya saya yarım bıraktım. Yakın bir tarihte kitabı tekrar okudum, çünkü kitapları yarım bırakmayı sevmem. Soner Yalçın, şu anki iktidara muhalefet bir yazar. Bu kitabı bu yüzden almıştım, ama muhalifliğini keşke adil bir şekilde insanların; aile, eğitim, yaşayış tarzı ve inançlarına saygı duyarak gösterebilseydi. Kitabın başlarında lider eşlerini küçük düşürmek için aşağılaması onu ne muhalif ne de iyi bir yazar yapar. Herkes üniversite mezunu olmak zorunda değil ve bunun için kimse kimseyi küçümseyemez. Soner Yalçın laiklik ilkesinin arkasına gizlenip bol keseden dine, başörtüsüne, muhafazakarlara sallamış.

Lider eşlerinin başörtüsü ve eğitimsizliğinden başlayıp, çarşafa,Türkiye nin İranlaştırılmasına, Osmanlı padişah ve halifelerinin içki içmesine, Ermenilere, Nakşibendilerin Alevilere çarşaf baskısı yaptığına, Atatürk ün mirasına, İstiklal Marşı na...kadar her konuya kendince yorumlar yapmış. Tabii hiçbiri kaale alınacak, bir ispatı olan yorumlar değil. Bu kitaba harcadığım parama ve zamanıma yazık...

CacavS 
 07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · 5/10 puan

Kitaptan öğrendiğim ilginç bilgilerden biri de, tarihte kurulan ilk Türk cumhuriyeti oldu. 1913 yılında Balkanlar'da yaşanan karmaşalıklar ardından Osmanlı ordusu dağılmış durumdayken, İttihatçıların darbesi sonrası kısa sürede ordu tekrar ayağa kaldırılmış. Bulgar çetelerin boy gösterdiği Batı Trakya'ya Mestanlı ve Kırcaali bölgesine gönderilmiş ve buraları ele geçirilerek temizlenmişti. Enver Paşa tarafından gönderilen, Kuşçubaşı Eşref ve Süleyman Askeri Bey komutalarındaki 2 birlik Gümülçine ile İskeçe'yi de alarak tüm Meriç boyunu Bulgarlardan kurtarmışlar. Avrupa ülkelerinin Enver Paşa'ya yoğun baskısı sonucu birlikler geri çağrılır. Bu noktada direnen birlikler "Bizim Osmanlı'yla hiçbir ilgimiz yoktur" diye açıklama yaparlar ve ardından "Garbı Trakya Müstakil Hükümeti"nin kurulduğunu ilan ederler.

12 Eylül 1913 tarihinde kurulan bu devletin yönetim şekli "Cumhuriyet" idi. Başkenti Gümülçine idi. Yeşil. Beyaz, siyah renklerden oluşan ay yıldızlı bayrağı, milli marşı, posta pulu ve pasaport sistemi bile varmış. Ne yazık ki baskılara dayanamayan bu cumhuriyet 55 gün sonra kendini lağv etmek zorunda kalmış.

Yağmur 
22 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı.Yılmaz Özdil kitaplarına benzettim.Severek okudum.Farklı bir bakış açısıydı,benim için.Yazar kitabı Hrant Dink ve Ufuk Güldemir'e ithaf etmiş.Değişik ve bilmediğim şeyleri öğrendim.Spoi içerir.

14 bölümden ve sonsöz yerine geçen bir mektup ile bitiyo,yazar.Yazarın kendi düşünce ve yorumlarını da kattığı bir kitap.Kitapta bolca tarihi anektodlar içeriyor.Yakın tarihe ışık tutan bir kitap.

Yazarın diğer kitaplarını da en kısa zamanda okumaya çalışacağım.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Tuğba kara 
21 Mar 23:01 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 5/10 puan

Anlayamadığım şekilde biten bir kitap. Başlangıçta adının hakkını verirken sonlara doğru alaka kuramadığım bölümlerle doluydu. Kötü demeyeceğim ama Soner Yalçın'ın daha iyi kitaplarını da okumuştum. Ayrıca kitaptaki birkaç ayrıntı rahatsız ediciydi. Tarafsız bir yazar değil bu bilinen bir gerçek fakat haklıyada hakkını vermek gerektiğini düşünüyorum. Sonuç olarak bence Yalçın'ın okunmasa da olur diyebileceğim bir eseri maalesef.

Bekir Fatih DEMİRAĞ 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 44 günde · 6/10 puan

Soner Yalçın benim takip ettiğim bir yazar.Siyasi görüş olarak birbirimize yakınız diyebilirim.Ama kesin konuşmak için bütün eserlerini tek tek okumam gerekiyor,anlayabilmem gerekiyor,siyasi düşüncesi hakkında iyi bir analiz yapmak için.Yakın tarih için yazılanlar çarpıcı.Dimağınızda keskin tarihi bilgiler olması için bence birçok yapıtı taraflı tarafsız okumanız,bir çıkarımda bulunmanız gerekiyor.Taraflı bir köşe yazısını okumama lüksünüz olabilir veya tercihiniz ama özellikle tarih konusunda elinizden geldiğince çıkmış tüm eserleri okumanız gerekiyor,okumama lüksünüz olmamalı.Kitabın son sayfalarını bir ara okumak istemedim.60 sayfalık bir bölümünü.Kitaplara olan saygımdan ötürü devam ettim.İyiki de etmişim,öngördüğüm gibi sıkılmadım.Her kitaptan öğrenilecek şeyler buluyorsunuz.Bende buldum.Öğrendim.Tükenmez kalemle daire içlerine aldım.Tarihsel süreçte bazı olayların değişmediğini süregeldiğini gördüm.Kitabın ismi anlattıkları ile uyumlu değil bana göre.Bence tekrar değerlendirilmesi gerekiyor.

koku nehri 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

diğer soner yalçın kitapları gibi belirli dönem hakkında objektife yakın bilgiler veriyor eğer tam anlamıyla fikir sahibi olmak istiyorsanız karşıt görüşteki bir kitabı da incelemenizi tavsiye ederim.

Kitaptan 81 Alıntı

Alyoşa 
04 Oca 18:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların kanı, boyu, saçı, gözü, burnunda "bir şeyler" aramak ilkelliktir. Eğer insan olanda "bir şey" aranacaksa omurga aranmalıdır, omurga!

Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 121 - Doğan Kitap)Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 121 - Doğan Kitap)

Başı açık kadınlara laf atılıyor, oysa kapalı kadınlara ana bacı gözüyle bakılıyor diyordu.
Laf atan Müslüman erkeği değil de, laf yiyen Müslüman kadını düzeltmeye çalışıyordu!

Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 34)Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 34)
Peyroux 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Madımak
400 yıl önce Pir Sultan’ı taşlayanlar o gün dirilmişti sanki...
Kalabalığa katılımlar artıyor. Bağırıyorlar: “Kanımız aksa da zafer İslam’ın”...
Arif Sağ sürekli telefonla Ankara’yı arıyor; yetkilileri haberdar ediyor. Yanıt hep aynı: Korkmayın askerler geliyor!
Bir avuç polis kalabalığı otele sokmamak için var gücüyle çabalıyor.
Otelde bulunanlar çaresiz.
Barikatların arkasında bekleyenler, saldırırlarsa ne yapacaklarını konuşuyor. Herkesin elinde fırça sapı, süpürge sapı, sandalye ayağı var. Kimsenin aklından yangın geçmiyor...

Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Doğan Kitap)Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Doğan Kitap)
Peyroux 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkler, Kürtler, Araplar, ortak tarihten, kardeşlikten, din birliğinden ne kadar bahsederse bahsetsin, o petrol Mezopotamya’da olduğu sürece “böl-yönet” politikaları hep olacaktır!...

Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Doğan Kitap)Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Doğan Kitap)

Ne ilginç
İki said: Said Nursi (Kürdi) ve şeyh Said. İkisi de Kürt, ikisi de din adamı, ikisinin binlerce müridi var ve ikisinin de mezarı yok.

Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 70)Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 70)

Şimdi düşünüyorum da, insan zamanla her türlü aşağılanmaya alışıyor galiba.

Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 106)Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 106)