insan_okur'un Kapak Resmi

Ilber Ortaylı Tavsiyeli Kitaplar.
1. Osmanlı’da Devlet, Hukuk ve Adalet – Halil İnalcık

2. Sultanın Paşaları – Oliver Bouquet

3. Yavuz Sultan Selim – Feridun M. Emecen

4. Belgrad 500 Yıl Sonra – Süha Umar

5. Sultan Alp Arslan\Fethin Babası – Cihan Piyadeoğlu

6. 4. Murad – Abdülkadir Özcan

7. Ortaçağ (1. Cilt) – Umberto Eco

8. Bu Mülkün Sultanları – Necdet Sakaoğlu

9. Suyu Arayan Adam – Şevket Süreyya Aydemir

10. Çankaya – Falih Rıfkı Atay

11. Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı – V. D. Smirnov

12. Dünya Tarihi – Clive Ponting

19 Mayıs
"Bütün ümidim gençlerdedir" diyerek ülkemizi umut dolu yarınlara taşıyacağına inandığı gençliğe ; Gençlik ve Spor Bayramını armağan eden Atamızı, onun silah arkadaşlarını ve bu vatana canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, şükranla ve sevgi ile anıyorum.

insan_okur, bir alıntı ekledi.
18 May 01:27 · Kitabı okuyor

Nasıl ki verimli tarla işlenmediğinde ürün veremezse , aynı şekilde zihin de eğitim olmadığında ürün veremez.

Her Şey Bitmek İçin Başlar, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 17 - Aylak Adam Yayınları)Her Şey Bitmek İçin Başlar, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 17 - Aylak Adam Yayınları)
insan_okur, Kurtlarla Koşan Kadınlar'ı inceledi.
14 May 19:41 · Kitabı okudu · 27 günde · 9/10 puan

Uzunca bir süredir kitap okuyamıyorum ve inceleme de yazamıyorum. Ama bu kitabın bir incelemeyi hak ettiğini düşünmekteyim. Başlamadan önce kitabı sevgili eşim sayesinde birlikte ve bir etkinlik sayesinde okuduk. Kitabın ismini okumadan önce duymamıştım ama eşimin kadının başucu kitabıymış gibi yorumlar duyması neticesiyle başladık ve gerçekten muhteşem bir kitap okuduğumuzu bitirince anladık. Kitap farklı farklı tarihi ve mitolojik öykülerden oluşmakta. Öyküler demişken yazar bir öykü toplayıcısı ve psikanalist. Jungcu fikirleri hikayelerinde irdelemiş. Neyse konuyu dağıtmadan kitap 16 bölümden oluşmakta. Hikayeler tamamen birbirinden bağımsız. Her hikayenin yüzlerce anlamı var. Tek tek yazmam imkansız. Alıntılar size bir nebze ışık tutacaktır. Kadının Vahşi Kurt’a benzetilme durumu var kitapta. Onu hemen paylaşayım: Kurtlar ve kadınlar, doğaları, araştırıcılıkları, büyük bir dayanıklılık ve güce sahip olmaları bakımından yakın akrabadırlar. Sezgileri çok güçlüdür; yavruları, eşleri ve sürüleriyle yoğun bir biçimde bilgilenirler. Sürekli değişen koşullara uyum sağlamakta deneyimlidirler; tuttuklarını koparmalarının yanında çok da cesurdurlar. Ancak ikisi de sürekli avlanmış, taciz edilmiş ve yanlış bir şekilde obur, sapkın, son derece saldırgan ve hasımlarından daha az değerli olarak tanımlanmıştır. Hem vahşiliği hem de ruhun vahşi yanlarını yok eden, içgüdüsel olanın soyunu kurutan ve arkada hiç iz bile bırakmayanlar için, ikisi de birer hedef haline gelmiştir. Kurtların ve kadınların kendilerini yanlış anlayanlar tarafından yok edilmesi çarpıcı bir benzerlik taşır.” Diyor yazar.

Kadınlar açısından bir kişisel gelişim kitabı niteliğinde bu eser. 20 yılda yazılmış ve kitabın sadece bir bölümü bu okuduğumuz 15 hikaye. Öylesine büyük bir emek var. Kesinlikle bir çırpıda okunabilecek bir eser değil. Ayrıntı Yayınları’nın zor eserleri olarak ayrı bir dizininden çıkma bir kitap. Hikayeler kısa kısa ama onun içindeki anlamları tek tek irdelemesi gerçekten muazzam. Okuyorsunuz bir anlam çıkarıyorsunuz ama görün bakın ki işin içinde neler neler var. Gerçekten çok güzel yazılmış bir eser. Çevirisi de gayet iyi. Bakış açılarını okudukça beğeniniz, merakınız daha da artacak.
Alın istediğiniz hikayeyi okuyun… Bırakın günler geçsin başka bir hikayeyi okuyun… İnanın size katacağı çok şey var bu kitabın. Özellikle kadınlar için…

insan_okur, bir alıntı ekledi.
12 May 01:32 · Kitabı okuyor

Istemek
"Eğer ne istediğini bilmezsen " diyor kapıcı, " bir bakarsın istemediğin bir sürü şeyin olmuş "

Tuhaf Dergi Sayı: 14, Kolektif (Sayfa 6)Tuhaf Dergi Sayı: 14, Kolektif (Sayfa 6)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
12 May 01:21 · Kitabı okuyor

Kendisini incitmeyi göze alamayan hiçbir toplum ya da politik yapı sorunları çözemez.

Tuhaf Dergi Sayı: 14, Kolektif (Sayfa 6 - Işıl Cinmen)Tuhaf Dergi Sayı: 14, Kolektif (Sayfa 6 - Işıl Cinmen)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
12 May 00:58 · Kitabı okuyor

Bir zamanlar sahip olduğunuz şeyler artık sizin sahibiniz olur.

Tuhaf Dergi Sayı: 14, Kolektif (Sayfa 5 - Tuhaf Yayıncılık)Tuhaf Dergi Sayı: 14, Kolektif (Sayfa 5 - Tuhaf Yayıncılık)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
11 May 19:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir öykü sadece bir öykü değildir. En tabii ve uygun anlamında birinin hayatıdır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Ayrıntı Yayınları)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Ayrıntı Yayınları)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
11 May 19:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Öfke
Öfke, iyi bir şeyin ortaya çıkabileceğine dair güvenimizi aşındırır. Umut etmek için bir şeyler olmalıdır. Ve umudun yitirilmesinin ardında genellikle öfke vardır; kızgınlığın ardında acı; acının ardında ise bazen yakın zamanlarda yalanlanmış, ama çoğunlukla uzun süre önce meydana gelmiş şu ya da bu türden bir eziyet yatar.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 387 - Ayrıntı Yayınları)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 387 - Ayrıntı Yayınları)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
11 May 19:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hakkında pek bir şey bilmediğimiz arayışlar bizi kendine çektiğinde, bu hayatı yaratır ve ruhu geliştirir.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 390 - Ayrıntı Yayınları)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 390 - Ayrıntı Yayınları)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
11 May 19:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

En iyinin gizlenemeyeceğini ve gizlenmemesi gerektiğini akılda tutalım. Eğer insan bütün hepsini kendine ya da seçtiği bir azınlığa saklıyorsa meditasyonun, eğitimin, bütün düş analizinin, mezarlıktaki bütün bilgilerin hiçbir değeri yoktur.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 498 - Ayrıntı Yayınları)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 498 - Ayrıntı Yayınları)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
11 May 19:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kadınlara...
Hepimiz kadim yara izi klanına üye olmayı isteyebiliriz, zamanımızın savaş yaralarını gururla taşıyabiliriz, sırlarımızı duvarlara yazabiliriz, utanmayı reddedebiliriz, her hususta önayak olabiliriz. Öfkeyle fazla zaman harcamayalım. Onun yerine onun
aracılığıyla güçlenelim. Özellikle kurnaz olalım ve kadın aklımızı kullanalım.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 498 - Ayrıntı Yayınları)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 498 - Ayrıntı Yayınları)