silaes'in Kapak Resmi

Ve Sonra Yol Bitti bu kitapla ilgili içeriği iğrenç bir e mail aldım.Kitabı okuyan, bilen var mı. Vakaa gerçekten doğru mu ? Şu an Bariz bir sinir buhranı geçiriyorum çünkü ( zoofili ile ilgili.)

silaes, Sözde Kızlar'ı inceledi.
 23 Şub 10:30 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

En ilgimi çeken nokta şu oldu,
Sözde kızlar döneminin diğer örneklerine göre farklı bir teknikle yazılmış. Milli Mücadele döneminde kültürel yozlasma istanbul'un elit kesimi üzerinden anlatılıyordu. Lakin sözde kızlar romanında ana karakteri mebrure olarak görebiliriz. Ama kitabın ana karakteri bence hatice. Yani nam-ı diğer Belma. Direk belma ve Behiç üzerinden bir hikaye olsa sanırım daha severek okurdum. Mebrure kitapta adete sırıtmış... Birde onla ilgili çok havada kalan olaylar var. İstanbul'a gelene kadar neler çekti, babasına kavuştumu bilmiyoruz. Bu nedenle kitap mebrure yi ve babasını anlatmıyor. Hatice üzerinden toplumu uyarılıyor. Ve bu uyarıları kafanıza vura vura yapıyor. Güncelliğini insanlık var oldukça asla yitirmeyecek bir kitap. İnsanlık sürdükce behiç gibiler hep var olacak.

Merhaba
Arkadaşlar bir konuda bilginize danışmak istiyorum.

Çağdaş dünya tarihi çalışması için; bir romana ihtiyacım var. 1950 sonrasida olabilir Bu roman tarihi bir olayı anlatırken yazarı da o dönemi yaşamış olacak imiş, miş...
Aklınıza gelen bir kitap varsa benimle paylasır misiniz?

silaes tekrar paylaştı. 20 Şub 12:52
Zagor, bir alıntı ekledi.
20 Şub 10:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tevfik Fikret
Vatan için ölmek de var
Fakat hakkın yaşamaktır.

Nerde Kalmıştık, Rıfat Ilgaz (Sayfa 78 - Çınar Yayınları 3.Baskı 1997)Nerde Kalmıştık, Rıfat Ilgaz (Sayfa 78 - Çınar Yayınları 3.Baskı 1997)
silaes, bir alıntı ekledi.
17 Şub 14:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

- Hanımefendi, bir kere de zatıalinizin fikrinizi öğrenelim, erkeklere pudra, sürme, allık yaraşır mı yaraşmaz mı ?

Sözde Kızlar, Peyami Safa (Sayfa 44 - Ötüken)Sözde Kızlar, Peyami Safa (Sayfa 44 - Ötüken)

Elimde kendim yetiştirdiğim, 5 adet (2 erkek 1 dişi) golzeles tipi bebek hamster var. Bu türü seven arkadaşlara ücretsiz bir şekilde sahiplendirebilirim. Ankara.

silaes tekrar paylaştı. 16 Şub 13:49
Ceyda Kurteş, bir alıntı ekledi.
16 Şub 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Anlamıyor musunuz siz, kendim olmak istiyorum, kendi adımla anılmak istiyorum ve erkeklerden, evlilikten yalnızca dostluk bekliyorum. Dostluk da saygıda eşitlikle olur, anlamıyor musunuz,eşitliğin olmadığı yerde ikisi de yok.

Kadının Adı Yok, Duygu AsenaKadının Adı Yok, Duygu Asena
silaes, Kadının Adı Yok'u inceledi.
 15 Şub 22:11 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap resmen pekte dengede olmayan şirazemi hepten kaydırdı. Kitabı gerçekten çok beğendim. Dili, anlatımı çok güzel. Samimiyeti ise bir başka.
Kadın olarak hepimizin yaşadığı sorunları öyle güzel dile getirmiş ki.

Ön olgunluk çağıma eriştiğim şu günlerde düşüncelerimde hiçte haksız olmadığımı, yanlız olmadığımı gösterdi bana.

Feminist ideolojiye pek yakın değilim de aslında, Ama kitaptaki her satırın altına imzamı atarım.
Sizin de arkadaşlarınız evlendikten sonra, ''bekar'' sizle irtibatınızı kesti mi ?
okuyun!
Ay canım bunca oku oku nereye kadar, nasıl olsa atanamıycan, bari eli ayağı düzgün birini bulupta hayatını garanti altına alsaydın diyen evli arkadaşlarınız mı var.
okuyun!

İlk iş deneyiminizde (19 civarı) dedeniz yaşındaki patronunuz, ya benimle birlikte olursun,
evini arabanı alırım hayatın kurtulur.
ya da yol paranı ve yemek paranı bile vermem diyerek tehdit etmeye kalktı ardından babanıza ağzını burnunu dağıttırdınız mı.
Bu yaşanan olay yüzünden sorun bende demek ki diyip 6 ay sokağa çıkmayıp psikolojik destek aldınız mı?
e okuyun....

Falan filan....
Şu anda istediğim zaman istediğim yemeği yapabiliyorsam,
gerektiğinde 1 hafta bulaşıklara elimi sürmüyorsam,
Kumanda bendeyse,
İstediğim kadar kediyi eve doldurabiliyorsam.
Benden iyisi yokmuş valla.

Birde kitabın şöyle bir şeysi var. (uygun kelimeyi bulamadım..)

Evlilikten dehşet derecede soğutuyor...

silaes tekrar paylaştı. 15 Şub 15:44
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
 15 Şub 14:20 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Savaşı biliyorum evladım. Yalnız insanlar değil, atlar, cümle mahlukat, kurt kuş, börtü böcek, kelebekler, arılar, ağaçlar, otlar, hava, su, su da kırıma uğruyor."

Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 389 - YKY  16. Baskı - 2015)Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 389 - YKY 16. Baskı - 2015)
silaes, Gecegezen Kızlar'ı inceledi.
12 Şub 03:05 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

Okuduğum ilk Tomris Uyar kitabı oldu. Sanirim kötü bir başlangıç yaptım. Kitabi sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Çünkü belirsizlikle biten hikayelerden pek hoşlanmıyorum. Okurken hikayelerden çok koptum bi daha da toplayamadım. Öyküler bana tat vermedi. Yer yer çok sıkıldım. Tat alamadım öykülerden. Hikayeleri okurken bağımsiz bagimsiz şeyler düşündüm. Yordu kitap beni.

silaes, Yaban'ı inceledi.
11 Şub 03:19 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Yangında öncelikli kurtarılacak rafına özenle yerleştiriyorum kitabi. Ankara ve anamin kitabinin tam ortasina. Çok güzel bir anlatımı var. Türkçe'nin en mükemmel örneklerinden biri. Anadolu köylüsünü şöyle ezmiş, böyle küçük düşürmüş demek için ya kitabi okumamak gerekiyor ya da yakup kadrinin şahsına karşi kinci bir tutumun olmasi gerekiyor Kusura bakmayın valla kitabi algilayamamişsiniz. Ahmet cemil ve yakup kadriyi birbirine geçirmişsiniz. Türk köylüsünü ezip elitistini şakşaklayan biri olduğunu düşünmek için sodom ve gomore den bihaber olmak lazim. Yakup kadri bu romanda istanbullu aydin ve elitistleri şamar oglanina çevirmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında yazilan bir kitabi 2000li yillara göre degerlendirmek ne kadar dogru? Yunanlilarin para diye verdikleri kursun kalemle yazılmış muskaların içinde yazanları gercekten birileri koynunda taşidi. O zamanda gercekten birileri Avrupa isimli bir kraliçenin varligina inandi. Evet kurtuluş savaşı yine Anadolu köylüsunun omuzlarinda yükseldi ama kitaptaki gibi karakterler de vardı. Dünyanin her yerinde de varlar.
Gerçi son zamanlarda ülkeyi yunanlilarin işgal etmedigini falan söyleyen kiytirik tarihçiler belirdi. Neyse izmirin suları şahit
Hay Allahim sabir ya...