Türker Ayyıldız

Türker Ayyıldız

YazarÇizer
7.4/10
44 Kişi
·
128
Okunma
·
11
Beğeni
·
1154
Gösterim
Adı:
Türker Ayyıldız
Unvan:
Türk şair, yazar
Doğum:
Boğazlıyan, Yozgat, 1972
1972 yılında Boğazlıyan’da doğdu.İlköğreniminden sonra ortaokulu Bandırma’da, liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde okudu. Marmara Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu ve halen Mali Müşavir olarak serbest çalışıyor. İlk şiir kitabı “Kese Kağıdında Sarılı Şeyler” 2009 yılında İskenderiye Yayınları’ndan çıktı.

Vapurlara Küsmek isimli öykü kitabı 2011 yılında Orhan Kemal Öykü ödülünü aldı.

Halen çeşitli dergilerde öyküler yazıyor, İstanbul’da yaşıyor.
"Artık çıkalım," demişti tüm öykülerden, hep beraber çıktık.Gazetelerin üçüncü sayfalarından düşen adamlar gibiydik.
Türker Ayyıldız
Sayfa 96 - Sel Yayıncılık
96 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
- "Seksenlerin başı, babam arılara gidiyor. Amcam içeride.Mevsim eylül.Irgatlar bilmediğim bir dili konuşuyor."

- "Artık çıkalım," demişti tüm öykülerden, hep beraber çıktık.Gazetelerin üçüncü sayfalarından düşen adamlar gibiydik.

- "Ölen mi tadıyordu ölümü, kalan mı bilemedim."

Vapurlara Küsmek, Türker Ayyıldız'ın ilk öykü kitabı.Kitap on iki öyküden oluşuyor ve 2011'de Orhan Kemal Öykü Ödülü'nü kazanmış.

Öykülerin hepsi birbirinden lezzetli. Sıcak, samimi, yalın bir anlatımı var yazarın.Okurken tanıdık kişilere, tanıdık mekanlara rastlayabileceğiniz bir eser.

Öykülerin bazıları iç içe geçmiş, karakterler bazı öykülerde ortak. Her insanin farkli bir hayati, öyküsü var. Kendimize yakın bir karakter bulamamak mümkün değil.

Öyküleri okurken özellikle de sonlarında içiniz bir buruk kalıyor.Diğer öyküye hemen geçemiyorsunuz.O burukluğu biraz daha hissetme ihtiyacı duyuyorsunuz.
Yaaani, güzel bir kitap, okumalısınız...
96 syf.
Hani yediğiniz bir tabak yemek , suyuna kadar çok hoşunuza gider ve siz etrafınıza aldırmaksızın bir ekmek parçası koparıp, elinizle tabağı sıyırırsınız ya,
işte öyle tadı tamakta kalan bir anlatım var bu kitapta.

Her öykü ,her karakter öyle çok etkileyici ki, okuyup bitirdikten sonra da aklında ,
yeni sonlar yazmaya devam etmek istiyorsun.

Samimi dili, yalın anlatımı ve metinlerdeki akıcılığıyla elinden bıramıyorsun.
Vapurlara Küsmek ,on iki hikayecik ve her hikayede yaşamın kenarlarında gezen insanlar sunmuş.
Anlatılanları okurken yüzümde kimi zaman belli belirsiz bir gülümseme kimi zaman da öfke ve isyan içeren bir ifade oluştu.
Özellikle Payidar karakteri,çoğu hikayede hep kendini anlatırken her türlü duygu karmaşasını yaşattı bana.

Yalın, anlaşılır bir dili var bence yazarın.
Metinleri ise oldukça vurucu,karakterleri akılda kalıcı.Bu yazarla mutlaka ama mutlaka tanışın.
Bu arada, Vapurlara Küsmek, 2011 Orhan Kemal Öykü Ödülü Birincilik Ödülü'nü kazanan Türker Ayyıldız'ın ilk öykü kitabıymış.
96 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Öyküseverlerin keşfetmesi gereken yetenekli yazarlarımızdan biri Türker Ayyıldız. Dili çok yalındır. Detayları işleyişi gerçekçi.. Vapurlara küsmek isimli öyküsü kitaptaki en güçlü ve sarsıcı öykü bana göre..
96 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Şikeste" okuduğum ilk Türker Ayyıldız kitabı."Vapurlara Küsmek" kitabıyla, 2011 Orhan Kemal Öykü Ödülü'nü kazanmış yazar.Şikeste 14 öyküden oluşuyor.En sevdiğim öyküsündeki Ertuğrul'u "Son Öykü" adlı öyküde tekrar görmek güzel bir sürpriz oldu bana. Çocuk olarak bıraktığımız Ertuğrul'u diğer öyküde yaşam yorgunu bir insan olarak buluyoruz.Çok yalın, içten bir anlatımı var Türker Ayyıldız'ın."Çocuk kara tahta önünde sözlüye kaldırılmış gibiydi."Öğretmenim," dedi yutkunarak,"Ertuğrul arkadaşımızın kimi kimsesi yok." Belletmenin meraklı bakışlarından iyice cesaret almış, ağzından çıkan her sözcükten mutluluk duyarcasına anlatıyordu:"Aylar önce bir mektup gelmiş abisinden.İstanbul'da bir yerde tutukluymuş galiba,Abisi için anarşik diyorlar."
"Anasına babasına ne olmuş?"
"Bilmiyorum öğretmenim, abisi varmış sadece.O da mektubunda,'Hapisten çıktıktan sonra seni görmeye geleceğim diye yazmış.' "Ne zaman çıkacakmış?" "Bilmiyorum öğretmenim.'Az kaldı' demiş ama gün falan söylememiş.'Biter bitmez feribotla geleceğim' demiş. O gün bu gündür çarşı izinlerinde limanda bekliyor bu.Feribot limana dönerken mendirekten koşmaya başlıyor.Tazı gibi koşuyor ama koca feribotu nasıl geçecek ki zaten?" syf 72

Sır-Şikeste
96 syf.
·3 günde·6/10
Öyküler konu itibarıyla güzel olmasına rağmen yazarın üslubu aynı derecede başarılı değil. Betimlemeler çok fazla ve bu betimlemelerin çoğu gereksiz detaylar. Bu detaylar okuyucuyu yorduğu gibi, konuya odaklanmasını da zorlaştırıyor. Dostoyevski'den biraz etkilendiği belli yazarın ancak edebiyatı, özellikle öykücülüğü bilmediği açıkça anlaşılıyor. Belli bir kalıpta yazdığı için güzel konulara sahip öyküler okunabilirliliğini yitiriyor.
96 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Vapurlara Küsmek, Türker Ayyıldız'ın ilk öykü kitabı.Ben de pek çok kişi gibi Şikeste'den sonra okuma fırsatı buldum.Vapurlara Küsmek, 2011 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü'nü kazanmış.Kitaptaki öykülerin pek çoğu, mekân ya da karakterler açısından birbirine dokunuyor ve bir bütünlük oluşturuyor.Yazarın bundan sonrası için roman projesi varmış okuduklarıma göre.Sıradan insanların, sıradan öyküleri gibi görünse de anlatılan öyküler, insana dair çok şey söylüyorlar.Türkiye'nin pek çok yaşanmışlığına, sorunlarına parmak basıyor.Dört Kız Bir Oğlan'da kadın cinayetlerine,Güz Değil Sonbahar'da 12 Eylül Dönemi'ne,Minyatür Kale'de yetimhanede büyüyen çocuklara,Bir Garip Düş'te deprem gerçeğine dikkat çekiyor Ayyıldız.Üstelik hüzünle mizahın sınırını öylesine güzel ayarlıyor ki...Öykülerden sonra bir burukluk kalıyor insanda.Yalın anlatımı, mekân yaratmadaki başarısı ve samimiyetiyle gel beni oku diyor Vapurlara Küsmek.Vapurlara Küsmek öyküsü ayrıca Köprüaltı ve eski Kadıköy'ü ne kadar özlediğimi fark etmemi sağladı.Her öykü severin kitaplığında bulunması gereken bir kitap Vapurlara Küsmek.

"Alyansı parmağımdan çıkarıp suya bırakıyorum.Pıt sesiyle boşanıyorum tüm yaşantımdan,halka halka yayılıyorum boşluğa.Biri beni duysun diye bildiğim tüm şarkıları tekrar tekrar söylüyorum.Şimdi geri dönebilsem ne çok şeyi adlandırabilirim.
Yüzüne karşı bir kere bile, " karım" demediğim kadın geliyor aklıma." syf 22 Köstebek Sancısı/Vapurlara Küsmek
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Okumadan önce zihninizi boşaltmanızı önerebilirim hikayeler bütünlüğü olan şikeste her hikayede farklı bir ders çıkarmanızı her hikayeyi okuduktan sonra düşündürmeye itecektir. Hadi okumaya devam edelim:) mutlu günlerde okumanız dileğiyle
96 syf.
·5 günde·7/10
Gündelik yaşantıda pek çok kimsenin önemsemeyeceği olayları; yine neredeyse hiç dikkat çekmeyen, sıradan ve daha doğrusu halkın tam da içinden karakterlerin sunduğu, şirin mi şirin - yanılmıyorsam - on iki adet öyküden oluşan bir eser.

Polisiye türünde her ne kadar eleştirsem de; öykü, özellikle de kısa öykü alanında yerli edebiyatımızın çok zengin olduğunu düşünüyorum. Çağdaş öykü yazarlarımızın eserlerini bizlerle buluşturan Sel Yayıncılık'a da ayrıca teşekkür etmek lazım.

Keyifli okumalar dilerim, Bayan Hudson...
96 syf.
·Puan vermedi
Çok uzun zamandır bu şehirde yıldız görmemiştim. Bir tanesi usulca kayıverdi, heyecanlandım, tutmak için dilekler arandım. Yoktu. Tutacak dileklerimi düşürmüştüm. Aldırma Payidar, dedim. Aldırmadım.
96 syf.
·2 günde·8/10
Vapurlara Küsmek'i çok beğenmiş bazı öykülerinden çok etkilenmiştim.Açıkçası bu kitabı okumadan endişelerim vardı ya Vapurlara Küsmek'ten aldığım tadı alamazsam ya oradakiler yazarın en iyi öyküleriyse diye.Çok şükür öyle olmadı onun kadar kadar güzel,etkileyici öyküler var bu kitapta da hatta şöyle söyleyebilirim Yeşil Cip,Kırlangıç Meselesi ve Sağ Sol hariç diğer on bir öykü çok hoşuma gitti.Öykülerin en hoşuma giden yanı bir olay yaşanıyor, bitiyor orada sona erebilecekken bir kaç cümleyle ve sanki o olay hiç yaşanmamış hissi verecek şekilde devam ediyor öykü.Sanırım tanıtım bülteninde de sözü edilen "büyük kırılmaların sıradanlaşması" bu olsa gerek.Ayrıca Şikeste:kırılmış,kırık,kırılmış bir şeyden ayrılan parça demek öykülerin altındaki ortak temaya yakışır bir isim olmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Türker Ayyıldız
Unvan:
Türk şair, yazar
Doğum:
Boğazlıyan, Yozgat, 1972
1972 yılında Boğazlıyan’da doğdu.İlköğreniminden sonra ortaokulu Bandırma’da, liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde okudu. Marmara Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu ve halen Mali Müşavir olarak serbest çalışıyor. İlk şiir kitabı “Kese Kağıdında Sarılı Şeyler” 2009 yılında İskenderiye Yayınları’ndan çıktı.

Vapurlara Küsmek isimli öykü kitabı 2011 yılında Orhan Kemal Öykü ödülünü aldı.

Halen çeşitli dergilerde öyküler yazıyor, İstanbul’da yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 128 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.