1000Kitap Logosu
Aslan Bey
TAKİP ET
Aslan Bey
@1usta
Aile sevgisi‍‍+vatan sevgisi🇹🇷+Galatasaray sevgisi️
Fotoğrafçı
Üniversite
12 Ocak
61 okur puanı
17 Mar 2019 tarihinde katıldı.
87
Kitap
38
İnceleme
51
Alıntı
1
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Aslan Bey
bir alıntı ekledi.
Kadınlara seçme seçilme hakkı…
Bazı genç milletvekilleri toprak reformu gibi konular yer almadığı için bu anayasayı devrimci bulmamışlardı. Bu düşüncesini söyleyen bir milletvekiline Gazi Paşa şöyle dedi: "Anayasamız parlamenter demokrasi sistemine uygun bir anayasa. Ama hiçbir devrime, hamleye engel değil. Olmadığını göreceksiniz. Engeller kafalarda. Kadınlara seçme, seçilme hakkını niye çok gördünüz? Kadınlar cahillerse, erkekler cahil değil mi? Kadınsız demokrasi olur mu? Evde annenizin, kardeşinizin, eşinizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz?"
1
Aslan Bey
bir alıntı ekledi.
Türk
* Fransa yurttaşlarına nasıl Fransız, İngiltere yurttaşlarına nasıl İngiliz, Almanya yurttaşlarına nasıl Alman deniyorsa, Türkiye'deki yurt taşlara da Türk denmiştir. Çünkü buranın adı 14. yüzyıldan beri Türkiye/Türkiya'dır. Üst kimlik olarak Türk terimi Türkü, Kürdü, Çerkezi, Zazayı, Arabi, Tatarı, Boşnakı, Pomakı, Arnavutu, herkesi yani milleti kapsar. Milletin adıdır. Bir ırkı değil bir uyrukluğu, bir yurdun (=Türkiye) yurttaşlığını, devletle ilişkiyi gösterir. Anayasanın maddeleri bu anlayışla hazırlanmış, uzun yıllar bu böyle anlaşılmıştır. Kimse bir sorun olarak görmemiştir.
Milli Mücadele
Osmanlı Devleti'ni sanki Atatürk ve arkadaşları yıkmış gibi imalar var. Atatürk ve arkadaşları, 1918'e kadar bu devleti ayakta tutmak için cepheden cepheye koşmuşlardı. Osmanlı Devleti iki yüz yıldır çürüyordu. Küçülmüş, büzülmüş, yok hale gelmişti. Mütareke döneminde hükmü İstanbul belediyesi sınırları içinde zor geçiyordu. Milli Mücadele'ye karşı çıktı, Sevr Antlaşması'nı imzaladı, millicilerin öldürülmesi hakkın da fetva istedi, bunları İngiliz ve Yunan uçakları ile Anadolu'ya attırdı, millicilere karşı isyanlar çıkarttı vb... vb... Son Osmanlı yönetimi ölüm yatağında bu hainlikleri yaptı ve son nefesini verdi. Cumhuriyet - Türk Mucizesi İkinci Kitap
2