Fi (Bu Hikayenin Sadece İnanılmaz Tarafları Gerçektir)

·
Okunma
·
Beğeni
·
32.099
Gösterim
Adı:
Fi
Alt başlık:
Bu Hikayenin Sadece İnanılmaz Tarafları Gerçektir
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054994861
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Baskılar:
Fi
Fi
Fi, deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın yolculuğudur. İçinde bolca bulunan manipülasyon, seks, aldatma ve aldanma hikâyeleri belki herkesin dikkatini çekebilir ama gerçeklerden yola çıkılarak ulaşılmak istenen yerde sadece farkındalık vardır.

Fi güzelliğin lanetlendiği, zekânın yağmalandığı, iyinin kurban edildiği ve kasaba kurnazlığıyla yönetilen bu gezegende, içine doğduğumuz bu kutsal hayatı kutlamak için yazılmıştır. Kendi potansiyelini keşfetme cesareti gösterebilmiş gerçek kişilere, çatlama cesareti gösterebilmiş tohumlara adanmıştır.

Bir kişiye duyulan aşktan daha acımasız bir şey var mıdır?
(Tanıtım Bülteninden)
Popüler kültürün eseri desem doğru olur sanırım Fi için. Ben de meraktan, edindim ve sadece iki saat on beş dakikada bitirdim kitabı.
Öyle dikkat kesilerek, aman bir şeyler kaçırmayayım diyerek okunan kitaplardan değildi. Sanki yazar bir boşluk yaşarken bu halk ne okur acaba derken yazmış kitabı.
O kadar çok okundu ki belki insanların bir bildiği vardır diyerek okudum ben de. Merak etmektense, fikir sahibi oldum diyerek boşa geçen iki saatime üzülmeyeceğim şimdi.
Bir dansçı, bir müzisyen ve bir psikolog arasındaki takıntılı ve bir o kadar da bayıcı ilişkiyi anlatıyor Fi. Can Manay karakteri hem hoca hem ünlü hem de tabiri caizse sapık. Duru desen kendi fikirleri olmayan, başkalarının yolundan ilerleyen tipik bir insan. Insanların gözlerinde parıltılarla okudukları kitabın hiçbir tutulacak yanının olmadığını farkederek, okumayın diyorum. Ben yaptım siz yapmayın.
Karakterlere yüklenen tanrısallık, anlatımı durdurup verilen hayat dersleri, birbirinden kopuk zaman ve mekan algısı ile kapağın ve popülerliğinin hakkını verememiş. Kendimden birşeyler bulduğum karakterlerin bile kendi içinde çelişen ifadeleri ile yoran, her ne kadar tüm hikayeleri yarım bırakmış olsa da serinin diğer kitaplarına istekle geçmemi sağlayamayan bir kitap. Akışın sağlanamadığı yerlerde cinsellik vurguları abartılmış ve çoğu zamanda karaktere ters tutumlar sergilenmiş. Şairane bir kaç cümlesi ile alıntıları sayfalarımızı süsleyecek bir kitap olmaktan ileri gidemeyeceğini düşünüyorum.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.358 Oy)19.124 beğeni43.564 okunma3.024 alıntı183.699 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.729 Oy)11.478 beğeni28.586 okunma1.577 alıntı149.859 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.759 Oy)13.472 beğeni34.675 okunma3.451 alıntı146.697 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.925 Oy)8.885 beğeni26.423 okunma2.690 alıntı115.296 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.600 Oy)9.105 beğeni25.445 okunma1.536 alıntı127.303 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (4.941 Oy)5.624 beğeni18.529 okunma901 alıntı94.227 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.256 Oy)5.910 beğeni15.633 okunma1.764 alıntı67.235 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.228 Oy)6.935 beğeni20.237 okunma718 alıntı113.910 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.586 Oy)8.862 beğeni28.821 okunma850 alıntı140.226 gösterim
 • Çi
  8.0/10 (1.009 Oy)1.044 beğeni3.383 okunma330 alıntı24.059 gösterim
10 puanı daima klasiklerin hak ettiği inancım olmasa kesinlikle Fi'ye de bu puanı verirdim.İnanılmazdı!..(Bu noktada o denli duraksadım ki.Halbuki yazacağım yorumu an be an planlamıştım.)Bu bir aşk romanı değil. Bu bir kişisel gelişim romanı da değil. Belki bir macera romanı diyebilirim okuyanı kendi içinde ve yaşadığı çevrede, canını acıtacak olsa bile, sorgulamaya iten bir içsel macera.Temelde 7 ana karakter üzerinden giden, ama diğer karakterlerin dahil oluşunun da en az ana karakterler kadar derinlemesine işlendiği ve irdelendiği bir roman. Psikolojinin romanın muhteşem kurgusunda dantel dantel örülüşü dahiyaneydi. Üç kitaplık bir seride yazarın zekasını aynı incelikle sergilemeyi başarması halinde kendisini ayakta alkışlayacağıma eminim. (Çi'ye bugün başlayacağım için ileriye dönük bir beklenti dile getirdim.)Hayatımda bir ktiabıma kıyarak ilk defa satırların altını kurşun kalemle çizme isteğimi gemleyemedim. Çünkü o denli düşündürücü, can alıcı tespit ve iddia vardı ki bir kenara not etmeyle başa çıkamayacağımı romanın daha ilk bölümünden anladım.Romanın içeriğine değinmem gerekli biliyorum ama yazarın birikimini, dünya görüşünü, kaleminin ustalığını aynı seçkinlik ve başarıda yansıtamayacağım kaygısıyla ne karakterlerinden ne de olaylardan bahsetmeye cesaret edemiyorum.Altını sadece kendim için çizdiğim bölümler dışında paylaşmak istediğim o kadar çok satır, paragraf var ki sık sık karşınıza Fi'den alıntılarla çıkarak bu değerlendirmemde ne demek istediğimi ancak böyle anlatabileceğim gibi hissediyorum.Sadece romanın bir bölümünde geçen bir gösteriden bahsetmezsem zaten romanın bende yarattığı etkiyi yeterince dile getirememişlik duygum iyice tavan yapacak. Konservatuar öğrencilerinin yıl sonu için hazırladıkları gösterinin anlatımının olduğu bölüm...Bir hayal bu denli nasıl canlı tasvir edilebilir bilmiyorum. Gözlerimi kapatmaya ihtiyaç duymadım orada o gösteriyi izleyenler arasında olmak için. Su gibi akan, akarken içmeye doyamayacağınız, doyamadıkça bitmesinden çekineceğiniz bir roman bence.Okudukça yaşama şeklinizi, ilişkilerinizin derinliğini, zamanı kullanış tarzınızı...kısaca var olma lütfunuzu değerlendirme biçiminizi sık sık sorgulayacağınız bir roman. Yazarın iddia ettiği gibi cesaretiniz varsa okuyun!
Kitabı ismini ilginç bulduğum almıştım. Meğer çok popülermiş. Sonradan yirminin üzerinde baskısı yapıldı. Her ne kadar popülaritesi cinsellik barındıran cümlelerine dayansa da, grinin elli tonu kitabıyla aynı kategoriye konulsa da serinin tamamını okuyanlar durumun böyle olmadığını bilirler.

Biraz kişisel gelişim türü rastladım kitapta. Evet çok cüretkar açık ifade edilen bir kitap. Ama cinsellikten ziyade öğrenebilecek değişik türde bilgiler ve çevremizde pekte rastlayamadığımız karakterler barındırıyor. Hızlı okunan üzerinde fazla düşündürmeyen bir yapıt.

Kitap karakterlerinin kendi dünyalarındaki iç savaşları çok güzel anlatılmış. Ara sıra sizde kendinizi onların yerine koyup ben olsam böyle yapardım diyorsunuz. Etiyle Canın yoğun psikoloji seanslarından sıkıldığımı da itiraf edeyim.

NOT: Dizisini de cok merak ediyorum ancak Can Manayı sapık olarak göstermişler diye duydum. kafamdaki Can Manay karakterini yıkmamak için izlemek istemiyorum.
Hızlı ve rahat okunan bir roman olmasına rağmen içerik açısından oldukça yapay ve sıradan buldum. Özellikle cinsellik içeren bölümler okuyucu çekmek adına zoraki kurgulanmış hissi veriyor. Roman içinde akmıyor ve okuyucuyu rahatsız ediyor. Romanı yapay bulmamın bir diğer sebebi ise tüm karakterlerin abartılı kişilikler olması ve hepsinin fırsatını bulduğunda felsefe yapması, üstelik bunu da aynı dili kullanarak yapması. Hepsi birbirinden farklı kişilikler olarak anlatılmasına rağmen konuştuklarında sanki tek bir kişiyi dinliyor gibi hissettim. Anlatılan karakterler ağızlarını açtıklarında aynı kişilere dönüşüyor gibiydiler.
Yazarın; zeka ve cinsellik, toprağa / doğaya dönüş, insanın doyumsuzluğu ve bencilliği ile ilgili aslında mantıklı ve ilginç çıkarımları bulunmasına rağmen bu konular abartılı karakterlerin gölgesinde kalmış. Fikirlerdense karakterlere odaklanması romanı sıradanlaştıran bir etki yaratmış.
Romanda orijinal bulduğum ve okurken keyif aldığım tek bölüm “dengelenme” ile ilgili bölümdü. Yazar okuyucuya anlatmak istediklerini, bu bölümde olduğu gibi satış kaygısı gütmeden gereksiz cinsellik bölümleri kullanmadan verebilseydi çok daha etkili olabilirdi.
Romandan neler çıkarttığıma gelince... Psikoloğa gitmeden önce çok iyi düşünmek gerektiğini gördüm. İyi bir psikolog kendisine danışan kişide bağımlılık yaratmadan yardımcı olabilmelidir. Ticari kaygılarıyla bu dengeyi koruyamayan ya da korumayan psikologların insanın üzerinde bırakacağı etki kişiyi daha problemli hale getirebilir.
Tabii ki öncelikle alıp okuma nedenim popüler ve yoğun ilgi duyulmasıydı. Bende merakımdan alıp okudum. Evet ilk başlarda sardı, akıp geçti fakat zaman zaman durdu, sıktı ve cinsellikten de sıkça bahsetmesi beni ilgisiz kıldı. Kitaplardaki cinsel içeriğe karşı değilim ama bu kitaptaki bahsedilenler olayların hep üstünde kaldı, ana tema sadece o amaçla yazılmış gibi hissettim. Ne kadar bunlar beni rahatsız etsede hikayeyi beğendim. Başarılı bir kitap olmuş.
Okuyup vakit kaybetmenizi kesinlikle istemem. Kitabın içinden çıkarabileceğiniz bir ders ne bileyim herhangi bir anafikir "Aa bak bu da böyleymiş" diye şaşıracağınız bir bilgi vs hiçbir şey yok. Sadece çarpık ilişkiler, çarpık aşklar konu edinmiş. Dilinden bahsedecek olursam son derece basit. Hiçbir cümlede "Burada ne demek istemiş?" diye oturup düşünmüyor seri bir şekilde okuyorsun.
İkinci kitabı da okudum belki fikrim değişir dedim. Ama nafile. Üçüncü kitabı okumadan hepsini aynen aldığım yere iade ettim ve yerine Serenad gibi sayfayı çevirdikçe yeni bir bilgi öğrendiğim, sürekli araştıracağım diye notlar aldığım bir kitap aldım.
Aslına çok zekice yazılmış bir kitap. İnsan beyninin bir Tanrı olarak anlatıldığı ve insan istedikten sonra herşeyi yapacak bir güçte olduğunu anlatan bir kitap. Fakat içinde hiç hoşuma gitmeyen bölümler vardı. Sanırım insanlar artık bu bölümlere ilgi duyduğu için edebi değer zamanla yok olup gidecek. Ben bu kitabın daha terbiyeli, daha edebi tarz da yazılmasını isterdim. İnsan beynini gerçekten çok güzel anlatan bir kitap...
Kitaba büyük bir hevesle başladım hevesim de kırılmadı zaten.Can Manay'a önce büyük bir hayranlık besledim tabi sonra bütün hayranlığım yok oldu.Kitap da Durunun hareketlerini,tavırlarını hiç beğenmedim.Kitap da çokk etkilendiğim yer ise Ada'nın Göksele şarkı söylerken Gökselin ağlaması oldu.Kitap da en beğendim karakterler Özge(asla pes etmemesi),Bilge(hayatında ki zorluklara karşı ayakta kalmaya başarabilmesi),Ada(Gökseli şarkısıyla etkilemesi oldu tabii ki),Göksel(Gökseli her şeyiyle sevdim zaten).Kitap da cinsellik fazla olduğu için rahatsız oldum ama güzel bir kitaptı.İnsanın hayatı hakkında düşünmesini sağlıyor.En azından benim için öyle oldu.İlk defa bir kitabıma kıyıp beğendiğim yerlerin altını çizdim.Okumanızı tavsiye ederim güzel kitaptı.
Merhaba 1K Dostlarım :) Fİ , Çİ , Pİ serisini bir buçuk ay gibi bir süre de tamamladım. Bana ; Ateş Su ve Toprağı çağrıştırdı. Fİ ile karakterlerini yakmaya başlarken, Çİ de sular duruldu, silkelendi. Pi ile topraktan yeşermeye çalıştılar. Hikayeleri sevdim. Her karakter hayattan bir rolü daha fazla simgelerken, her rol birbirine bağlanıyor bir şekilde. Karakterler rollerini uçlarda yaşıyorlar. Asıl beni cezbeden sevgili Kohen'in bilim, din, felsefe, politika, psikoloji vb... gibi konuları olağanüstü anlatımı, kitaba yedirmesi oldu. Mesela çok kısa da olsa Mısır piramitleri ilgili bir bölüm çok güzel anlatılmış. Oysa kitabın, genel anlamda Piramitler ile ilgili olabilecek en ufak bir bölümü yok... Hepimizin günlük hayatlarından ne ararsanız var kitapların içinde. Sonuç olarak sevdim, okumanızı tavsiye ederim. Can, Bilge, Eti, Umut, Atacan, Zeynep, Ali, Doğru, Deniz, Ada, Göksel, Kız, Tugay, Özge, Sadık, Muammer,Ömer,Nihan, Şadiye, Kaya ve birçok karakter....Hepsi de birbirinden ilginç.... Bakalım sizi kim/kimler fethedecek... Sevgiyle kalın.....
Kitaba bu aralar hafif kitap okumaya ihtiyacım olduğundan ve serinin de popüler olmasına güvenerek beni yormayacağını düşündüğüm için başladım. Malesef yanıldım! :) İçsel sorgulamalarla başbaşa bırakıyor yazar. İlk bölümlerde bu sorgulama daha yoğun bir şekilde hissediliyor. Sık sık kitabı bırakıp kendinizi sorgularken bulabilirsiniz:)

Kitapta aslında birçok konu var ama "farkındalık" ve "deneyim" konuları diğerlerine göre daha baskın. Fazla karakterler olan kitapları okurken zorlandığım halde Fi'nin yerli roman olmasının avantajıyla zorluk çekmedim.

Fi'nin farklı bir tarzı var. Bu da sonuçları önceden söyleyerek olayları daha da merak ettiriyor yazar. Başlarda hoşlanmasamda ilerledikçe sevdim. :)

Kitapta hoşlanmadığım iki özellik var. Cinsellik ve insanlara "Tanrı" özelliklerinin yakıştırılması rahatsız ediciydi. Ama kitaba bütün olarak bakarsak beğendim.
İncelememe Can Manay karakterinden nefret ettiğimi söyleyerek bitirmek istiyorum okurken sinirlerimi oldukça bozdu. :)
Popüler kitapları okumayı çokta sevmeyen biri olarak giriyorsunuz kitapçıya.Amacınız klasiklerden birini alıp çıkmak aslında.Şöyle bir geziniyorsunuz raflar arasında ve devasa kalınlıkta ateşler içinde bir kitap "Ben buradayım" diyor adeta size.Elinize aldığınızda 78.basımı olduğunu görüyorsunuz.Merak uyanıyor içinizde o kadar kişi bunu neden okumuştur diye ."Tamam alıyorum" diyorsunuz içinizden ve alıyorsunuz.İyi ki almışım dediklerinizden oluyor kitap.Kişiler ,olaylar ve yaşananlar o kadar gerçek ki etkisi bir anda sarıyor sizi.Onca sayfa nasıl bitiyor anlamıyorsunuz.Kitapta yer alan karakterler sizinle yaşıyor adeta veya siz onlara ait olan yönlerinizi keşfetmeye başlıyorsunuz.Can Manay,Duru,Deniz,Bilge,Özge ve diğerleri ...Gerçeklerle donatılmış müthiş bir roman....
"Dışarıdan delilik olarak görülebilen şeyler, içine girildiğinde hak verilen durumlar haline gelebiliyordu bu hayatta. Sadece bakış açınızı değiştirmeniz yeterliydi."
Hayat ne tuhaftı. Hep en korktuğumuz şeyleri karşımıza çıkarır, sonra suratımıza yapıştırırdı.
"Bir şeye nasıl başladığınız değil ama nasıl bitirdiğiniz.... itibarınızı oluşturur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fi
Alt başlık:
Bu Hikayenin Sadece İnanılmaz Tarafları Gerçektir
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054994861
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Baskılar:
Fi
Fi
Fi, deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın yolculuğudur. İçinde bolca bulunan manipülasyon, seks, aldatma ve aldanma hikâyeleri belki herkesin dikkatini çekebilir ama gerçeklerden yola çıkılarak ulaşılmak istenen yerde sadece farkındalık vardır.

Fi güzelliğin lanetlendiği, zekânın yağmalandığı, iyinin kurban edildiği ve kasaba kurnazlığıyla yönetilen bu gezegende, içine doğduğumuz bu kutsal hayatı kutlamak için yazılmıştır. Kendi potansiyelini keşfetme cesareti gösterebilmiş gerçek kişilere, çatlama cesareti gösterebilmiş tohumlara adanmıştır.

Bir kişiye duyulan aşktan daha acımasız bir şey var mıdır?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 4.360 okur

 • Cansu Neğiş
 • Furkan Töre
 • Zehra Teker
 • SedaDila
 • Ygmrtstn
 • Bengisuz
 • Burcu Benli
 • Mehmet Dağgöl
 • Eustass Kidd
 • Sibel Tuman

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.3
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%15.3
25-34 Yaş
%25.8
35-44 Yaş
%28.9
45-54 Yaş
%10.8
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.4
Erkek
%17.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.4 (398)
9
%17.5 (254)
8
%17.9 (259)
7
%14.3 (207)
6
%8.5 (123)
5
%5.2 (76)
4
%2.6 (37)
3
%1.7 (25)
2
%1.9 (27)
1
%1.9 (27)

Kitabın sıralamaları