Bu Hikaye Burada Bitecek ve Sen Başlayacaksın...

Pi

Akilah Azra Kohen
Şimdi itiraf zamanı! İtiraf ediyorum: Sana tuzaklar kurdum. Adlarını Fi ve Çi koydum. Can Manay'ın Duru'ya duyduğu açlıkla çıkardım seni yola, Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını Deniz'le anlatmaya çalıştım sana… Beni takip etmen için yolumuzu onların hikâyeleriyle süsledim. Anlamları da hemen hemen her satıra gizledim. Çünkü Pi'deydi asıl anlatmak istediklerim. Çaresizdim. Vazgeçemezdim. Sana bu manzarayı mutlaka göstermeliydim. Seninle nihayet burada buluşmak için çok emek verdim. Şimdi yine gel benimle, birlikte yürümeye devam edelim. Savaşların savaşılarak kazanılamayacağını, asıl zaferin ancak doğrudan ayrılmayınca kazanıldığını Özge anlatsın sana, Yaptığımız her şeyin evrende dönüp dolaşıp bize nasıl geri geldiğini Can'dan dinle, Analiz edebildiğimiz kadar güçlü, sadeliğimiz kadar güzel, gerçekliğimizdeki samimiyet kadar eşsiz olduğumuzu Bilge'de gör, Kendi değerini başkalarının gözünden biçenlerin acısını Duru'yla anla, Ve Deniz'in düşüncelerinde tanış geleceğin insanıyla… Gel benimle. Yolumuz uzun değil, Nihayet sana gidiyoruz, bana… BİZ'e. Sorgulanmamış, analiz edilmemiş bir yaşam hiç yaşanmamıştır. (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Akilah Azra Kohen
Akilah Azra Kohen
Tahmini Okuma Süresi: 19 sa. 57 dk.Sayfa Sayısı: 704Basım Tarihi: Temmuz 2015Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786059913959Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
704 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Fi, Çi ve sonuncusu Pi... Okuduğum her sayfada bir sonraki sayfayı okumak için merak uyandıran ender kitaplardan oldu benim için. Bilimden siyasete, psikolojiden cinselliğe,dinden toplumsal gelişime ve kalkınmaya dair bir çok konuda bilgi edindiren güzel bir şekilde harmanlanmış harika bir kitap diyebilirim. Gündemi takip eden okuyucular, zaman zaman karakterlerin ve olayların gerçek hayattan alıntılar olduğunu anlayacaklardır. Okumanızı tavsiye ediyorum.Yazarın yüreğine ve kalemine sağlık
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
Reklam
704 syf.
1/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Seriyi okumaya başladığımda, kitapta geçen 'farkındalık' kelimesi bir zaman önce, aylarca çok satanlarda yer alan sözde din kitabını aklıma getirdi. Başta şüphelensem de bu kitabın başlarında Eti'ye ayrılan bölümü okurken, tamamen aynı misyonu üstlendiklerinin 'farkındalığını' yaşadım. Ayrıca ne tesadüftür(!) ki yayınevleri de aynı... Her okuyucu kitlesine hitap eden tarzda yazılmış, hatta kitap okumayanların bile ilgisini çekebilecek, dizi izler gibi okuyabileceğiniz bir seri ki çok satılıp okunmasının nedenlerinden biri bu çeşitlilik sanırım. Büyük bölümüde pazarlama tekniği ve reklamlara ait. Hiç kimsenin tercihi hakkında olumsuz eleştiride bulunmam ki herkesin okuma zevki farklıdır. Ben de genelde her türden kitap okumayı severim ve dönüşümlü okumaktan tat alırım. Fakat tahammül edemediğim, tepki gösterdiğim tek tarz, bu seride de aralara serpiştirilen, ilk kitaptan başlayıp doz doz artırılan, İslâm'ın ve Kur'anı Kerim'in ehli olmayan yazarlarca yorumlanıp, insanların kafalarında bazı ayetlerle ilgili çelişki ve inkâr düşünceleri yerleştirmeye çalışılanlarıdır.
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
Hayatını hayâl etme, hayatını yaşa.
Ne söylesem spoiler gibi gelcek ondan fazla o kısma girmicem. Bu seriyi kısacık anlat deseler, bulmaca sağdan sola tutku da var korku da. Yukarıdan aşağı hüzün de var, huzur da. Pi de sizlere hangi kelimeleri seçerek yazacağını bilemiyorum, toparladım derken dağılıyorum. Kendini bulma. Fi-Çi-Pi serisinde öğrendiğim kendim için, önemli kendime not attım; kendime özüme, içimdeki kadına daha çok değer vermeyi benimsedim. Serinin son kitabı Pi de karakterler evrilesiyor, değişiyor hepsi yaşadıkları enkazlardan çıkip kendilerini buluyor hayatlarındaki amaçlara tutunup yaşam yolculuklarında yol alırken Hazerfen gibi yalnızca uçmuyorlar, uçarken ölümüde göze alıyorlar, Fi de de dediğim gibi Bilge benim kahramanım. Can Manay sayesinde bütün karakterlerin değişimine yardımcı oluyor, ama kendi öyle yanlış insandı ki hiç kendi olamadı gibi. Duru şöhretin herşey olmadığını anladı. Deniz ise küllerinden doğdu.
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
·
Puan vermedi
Fi-Çi-Pi serisini bitirmiş bulunmaktayım. Öyle bir seri ki insanları ikiye bölmüş durumda. Kimileri yerden yere vururken öteki kesim oldukça beğeniyle okumuş. Ben beğenen kesimdeyim. :) Fi'yi beğenip ardından Çi'yi okumam hayal kırıklığına uğratmıştı. Çünkü ilk kitaba kıyasla Çi'yi yavan bulmuş seriye ara vermiştim. Pi serinin en sevdiğim kitabı
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
Reklam
704 syf.
5/10 puan verdi
·
11 günde okudu
Pi'yi seriyi yarım bırakmamak için okuyacağımı Çi'yi incelerken demiştim. Tamamen okumam bu yöndeydi. Bu seriden aşırı sıkıldım ve okuması beni asırı zorladı. Üç kitaba yayılarak asırı uzatılmış bir seriydi. Yalnızca bu kitap 700 sayfaydı Fi ve Çi'yi saymıyorum bile..... Bu üç kitap dışında bana gerçekten bi şeyler katacak cok kitap okurdum. Malesef benim için asırı zaman kaybı oldu. Keske değseydi.. Yeni, güzel ve doyurucu kitaplarda görüşmek dileğiyle iyi okumalar :))
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Pi
Serinin son romanı olan Pi. "hayatta tesadüf diye bir şey olmadığını, seçimlerimizin bizi iyi ya da kötüye götürdüğünü, anlamın önemini anlatır.. Azra Kohan, bir görüşmesinde "Pi" kelimesinin, topraktan başını uzatan filiz, yani hayat anlamına geldiğini belirtmiştir..
Pi
Pi
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
10/10 puan verdi
·
7 günde okudu
Anlaşılmak; dünyanın en huzurlu hali...
Serinin son kitabı pi; Bizi Can manayın duruya duyduğu açlıkla çıkardığı yolda hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlatırken, hikayenin başını bilmenin, asıl anlatılmak istenilenin farklı olduğu serüvende yolculuk yapmanın farkındalığını yaşatıyor. Hadi gel bu serüven de birlikte yol alalım; savaşların savaşılmadan kazanıldığını Özge anlatırken, Bu hayatta yaptığımız her şeyin evrenden bize geri döndüğünü Can manaydan dinleyelim. Farkında olabildiğimiz kadar güçlü, sadeliğimizin güzelliğini samimiyetimizin iyiliğini Bilge de görelim. Kendi değerinin başkaları ile önemli olduğunu düşünen duru'nun hayatından izleyelim. Ve... Deniz'in hayat felsefesi ile tanışarak biz olabilmeyi bize öğreten bu serüvende fi çi pi serisi ile hayat yolculuğunuzda mutlaka tanışalım. Birlikte acı çektiğimiz, birlikte sevdiğimiz, birlikte düşündüğümüz, birlikte ürettiğimiz insanlardı birlikte hissedebildiğimiz. Yeniden biz olabilmek evrenin mucizelerinde gizlidir! Keyifli okumalar.
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Nedense serinin diğer iki kitabından daha mı iyiydi ne. Çok fazla ansiklopedik bilginin ötesinde, çok fazla kişisel gelişim kitaplarını hatırlatan dikteler yoktu değil. Keşke yazar bu kadar uzatmasaydı da ince ama sürükleyici bir kitap olsaydı demedim değil. Ama özünde iyiydi evet "BİZ olmak" ve "BİR olmak" kavramları üzerinde kendini tekrar ettiği anlatımları okurken çok sıksa da beni. Yine de emek harcadığı için ellerine sağlık Kohen'in.
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
Reklam
704 syf.
8/10 puan verdi
AKICI
Kitap bir hikayenin sonu... Hikayenin başını bilirseniz elbette ki daha akıcı ve sürükleyici geliyor okumak. Ters köşeler, şaşırtmacalar, ilginç bir o kadar da insanı içine çeken cümleler... Okumalısınız bence...
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Okumamın üstünden kaç gün geçmesine rağmen , aklımı başımdan öyle bir aldı ki hala düşüncelerimi toparlayamıyorum. İçindeki kurgu ve felsefe öylesine derin ki normal hayata adapte olamıyorum. Deniz ve Özge'nin konuşmalarına , diyaloglarına , bakışlarına saplanıp kaldım. Din hakkında ki yazılanları söylemiyorum bile. Denizi hatırladıkça normal yaşantımda, içimden sadece iyilik yapmak "İYİ OLMAK " geliyor. Kitabın doğallığı , içtenliği , maneviyatı büyüledi beni . . .
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Aslında tek bir kitaptan ziyade tüm seri hakkındaki düşüncelerimi yazacağım. İlk kitabı okuduğumda fena değil ama reklamı yapıldığı kadar da değil diye düşünmüştüm. ikinci ve üçüncü kitaplara geçtikçe hakkındaki düşüncelerim gittikçe iyileşti. Birbirinden bu kadar farklı, ama bir o kadar da hayatın içinden karakterler görmek güzeldi. her birini anlamaya çalıştım kimine kızdım kimini sevdim. Bahsi geçen kişilerden bazılarının hepimizin bildiği kişilerle bu kadar benzer anlatılması hem cesurcaydı hem de hoş bir sürprizdi benim için. Yine de söylemeden geçemeyeceğim Duru kadar sinir olduğum, itici bulduğum karakter azdır yine de böyle bir karakter üretmeyi başarı sayıyorum. Kitabın dili mükemmel değildi tabi. Yer yer acemice bulduğum, düzeltilmesini ümit ettiğim kısımlar vardı. Ve de kitabın sonunu fazla hayalci ve optimistik buldum. Serinin genel havasına uymayan bir sondu bence.
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
6/10 puan verdi
·
Beğendi
fi,çi,pi serisini bitirmiş olmanın okunanlara yenisinin eklenmiş olması harika bir duygu.. okumuş olmak için okumadan ,kişisel gelisimim de desteği olduğunu düşündüğüm kitaplardan dir pi.. yazarın psikolojiyi iyi işlemesi müzik önerisinde bile bulunabilmesi .. O müzikler eşliğinde okumaya anlamaya çalışmak kayda değer diye düşünüyorum.. İnsan yanilabilir, gördüklerim bazen bizi oldatabilir şüphe duymadan olması gereken gibi bir okadar da farklı ve farkında olmayı mesajını çok iyi ileten kitaplardandir fi,çi, pi yazarın yüreğine ellerine sağlık. .
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
·
Puan vermedi
·
19 günde okudu
Serideki üç kitabın yorumunu bir arada yapacağım için bayağı uzun bir yazı olacak. Eğer vaktim yok diyorsanız alıntıların başında yazdığım “Sonuç olarak” paragrafını okuyarak seri hakkında ne düşündüğümü görebilirsiniz. Herkesin bildiğini düşünsem de öncelikle seri hakkında genel bilgi vereyim. Seri üç kitaptan oluşuyor ve okunma sırası şu
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Fi, çi ve ardından pi... Ne kadar da güzeldiniz. Ne kadar da kitap olarak kalması gereken basitleştirilmeyi haketmeyen, herkesin karakterine göre birsey anladığı seri. İnsan sevdiği kitap dizi oluyor diye üzülür mü demeyin ben duyduğumda baya kızmıştım yazara. Duygularımı söylemeden incelemeye başlamak istemedim açıkcası. Fi Çi ve Pi benim için
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
704 syf.
5/10 puan verdi
·
13 günde okudu
Tüm samimiyetimle yazıyorum! Tipitip( Fi- Çi- Pi) serisinin sonuncusu olan bu eser diğerlerine göre bir durgunluk, bir değerlendirme havasında geçti diyebilirim. Psikolog Can Manay'ın Duru'ya olan saplantısı burada(Pi) biraz azaldı gibi. Kitap özetini bir müzik-dans videosu ile belirtecek olursam: youtube.com/watch?v=h0tim0_... . İşte
Pi
PiAkilah Azra Kohen · Destek Yayınları · 201513,7bin okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.