Pi Bu Hikaye Burada Bitecek ve Sen Başlayacaksın...

8,4/10  (614 Oy) · 
1.562 okunma  · 
665 beğeni  · 
22.459 gösterim
Şimdi itiraf zamanı!

İtiraf ediyorum: Sana tuzaklar kurdum.
Adlarını Fi ve Çi koydum.

Can Manay'ın Duru'ya duyduğu açlıkla çıkardım seni yola,
Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını Deniz'le anlatmaya çalıştım sana…
Beni takip etmen için yolumuzu onların hikâyeleriyle süsledim.
Anlamları da hemen hemen her satıra gizledim. Çünkü Pi'deydi asıl anlatmak istediklerim.
Çaresizdim. Vazgeçemezdim.
Sana bu manzarayı mutlaka göstermeliydim.
Seninle nihayet burada buluşmak için çok emek verdim.

Şimdi yine gel benimle, birlikte yürümeye devam edelim.

Savaşların savaşılarak kazanılamayacağını, asıl zaferin ancak doğrudan ayrılmayınca kazanıldığını
Özge anlatsın sana,
Yaptığımız her şeyin evrende dönüp dolaşıp bize nasıl geri geldiğini
Can'dan dinle,
Analiz edebildiğimiz kadar güçlü, sadeliğimiz kadar güzel, gerçekliğimizdeki samimiyet kadar eşsiz olduğumuzu
Bilge'de gör,
Kendi değerini başkalarının gözünden biçenlerin acısını
Duru'yla anla,
Ve Deniz'in düşüncelerinde tanış geleceğin insanıyla… Gel benimle. Yolumuz uzun değil,
Nihayet sana gidiyoruz, bana… BİZ'e.

Sorgulanmamış, analiz edilmemiş bir yaşam hiç yaşanmamıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  704
 • ISBN:
  9786059913959
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
SEVİLAY SÖNMEZ 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fi, Çi ve sonuncusu Pi... Okuduğum her sayfada bir sonraki sayfayı okumak için merak uyandıran ender kitaplardan oldu benim için. Bilimden siyasete, psikolojiden cinselliğe,dinden toplumsal gelişime ve kalkınmaya dair bir çok konuda bilgi edindiren güzel bir şekilde harmanlanmış harika bir kitap diyebilirim. Gündemi takip eden okuyucular, zaman zaman karakterlerin ve olayların gerçek hayattan alıntılar olduğunu anlayacaklardır. Okumanızı tavsiye ediyorum.Yazarın yüreğine ve kalemine sağlık

Selen Seyhan 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fi ve Çi'yi okuduktan sonra demiştim ki "severek okuduğum ama başucu kitabı olmayacak, kitaplığımdaki yerlerini uzun süre koruyacak kitaplar". demiştim. Pi'yi okuduktan sonra dedim ki "tekrar tekrar okuyacağım kitaplar, iyi ki altlarını çizmemişim, çünkü her seferinde yeniden keşfetmek, yer seferinde yenilerini keşfetmek istiyorum. kesinlikle kitaplığımda uzun süre beklemeyecekler, çünkü yeniden alacağım elime ve sindire sindire okuyacağım üç kitabı da..." Pi bitmedi daha ama az kaldi, bitmesini istemiyorum... Biliyorum onun bittiği yerde ben başlayacağım ama yine de yavaş yavaş okuyorum bitmesin diye.

Derya Yalınkılıç 
22 Mar 22:16 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · Puan vermedi

Fi-Çi-Pi serisini bitirmiş bulunmaktayım. Öyle bir seri ki insanları ikiye bölmüş durumda. Kimileri yerden yere vururken öteki kesim oldukça beğeniyle okumuş. Ben beğenen kesimdeyim. :) Fi'yi beğenip ardından Çi'yi okumam hayal kırıklığına uğratmıştı. Çünkü ilk kitaba kıyasla Çi'yi yavan bulmuş seriye ara vermiştim. Pi serinin en sevdiğim kitabı oldu. Yazarın psikolog olması bu kitapta belirgin bir şekilde hissetiriyor kendini.


Yazar bu kitapta da birçok konudan bahsetmiş yine. Din, siyaset, bilim, ekonomi, sanat, psikoloji... Özge'nin milletvekili olmasıyla birlikte siyaset diğer konulara nazaran daha ön plana çıkmış. Özge'nin gözünden düzeni sert bir dille eleştiriyor. Yakın siyasi geçmişimizle ilgili olaylara da isim vermeden değinmiş. Az çok gündemle ilgilenen herkes kimden, hangi olaydan bahsettiğini anlayacak, hatırlayacaktır. Kitapta katıldığım görüşler olduğu gibi katılmadığım noktalar da vardı elbette. Paylaşmak istediğim siyaset içeren alıntılarımı da paylaşmaktan kaçındım nedense... :D Din konusunu işlemesini biraz gereksiz buldum. Kitabın bütünlüğünü bozmuş, diğer konulara tam bağlayamamış havada kalmış sanki.


Kitapta dikkatimi çeken iki yanlışlık var ki söylemeden geçemeyeceğim. İkiside 22.bölümün Eti'yi anlatan kısmında. Atom ve iyonlarla insan ilişkilerini anlatmaya çalışmış. Benzetme çok hoşuma gitti lakin iyonlarla verdiği bilgilerde hata var. Ayrıca atomun hala bölünemez olduğunu düşünüyor, ancak atomlar bölünebildiğini biliyoruz günümüzde. Elbette herkes her şeyi bilecek diye bir kaide yok. Yazar kitaba koyduğu bilgileri araştırarak kitaba eklese daha güzel olurdu kanaatimce.

Kitabın sonuç kısmı aceleye getirilmiş. Şaşırtıcı bir son kabul ediyorum ama bazı karakterlerin akıbeti belli değil. :) Yazar diğer kitaplarında olduğu gibi sonradan gelişecek olayların sonucu söylemek gibi bir alışkanlığı var. Bu kitaptada önceden söylediği ama söylemeyi unuttuğu bir olaylar var. Bunların haricinde kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. :) İzler miyim bilmiyorum ama dizisi de çekilecekti bu serinin, sevenlerine duyrulur. :)


Keyifli okumalar dilerim herkese. :)

Şükran Güngör 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Fi'den Çi'ye.... Çi'den de Pi'ye....
Okuduğum en güzel serilerden diyebilirim. Yazarın eline sağlık. Kitap bizlere farklı dünyaların farklı görüşlerin pencerelerini gösteriyor. Bizler de kendi bakış açımız ile bakıyoruz bu pencerelerden. Kitabın en güzel taraflarından biri de bu zaten; sizleri düşünmeye,farkında olmaya sevk ediyor. Farklı hayatların kesişen noktalarında buluyoruz kendimizi belki de. Can'ın doyumsuzluğunda, Özge'nin adaletinde, Deniz'in özgünlüğünde, Bilge'nin zekasında, Eti'nin kontrolünde, Ali'nin temizliğinde, Göksel'in gözükaralığında, Ada'nın yeteneğinde, Duru'nun ihanetinde..... Hepsi BİZ'iz hepsi HEPİMİZ.
Fakat okuduğum üç kitabın bu şekilde bir sonla bağlanıp bitmesi açıkçası beni hayal kırıklığına uğrattı. Daha farklı daha sarsan bir son beklerdim böylesine su gibi bir kitaptan.
Kitap kazandırmaya çalıştığı farkındalık ile yazarın tabiri ile "çatlama cesareti gösteren tohumlar adına" okunmasını tavsiye ettiğim akıcı bir kitap.

Özge Uzun 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslında tek bir kitaptan ziyade tüm seri hakkındaki düşüncelerimi yazacağım. İlk kitabı okuduğumda fena değil ama reklamı yapıldığı kadar da değil diye düşünmüştüm. ikinci ve üçüncü kitaplara geçtikçe hakkındaki düşüncelerim gittikçe iyileşti. Birbirinden bu kadar farklı, ama bir o kadar da hayatın içinden karakterler görmek güzeldi. her birini anlamaya çalıştım kimine kızdım kimini sevdim. Bahsi geçen kişilerden bazılarının hepimizin bildiği kişilerle bu kadar benzer anlatılması hem cesurcaydı hem de hoş bir sürprizdi benim için. Yine de söylemeden geçemeyeceğim Duru kadar sinir olduğum, itici bulduğum karakter azdır yine de böyle bir karakter üretmeyi başarı sayıyorum. Kitabın dili mükemmel değildi tabi. Yer yer acemice bulduğum, düzeltilmesini ümit ettiğim kısımlar vardı. Ve de kitabın sonunu fazla hayalci ve optimistik buldum. Serinin genel havasına uymayan bir sondu bence.

Mina 
02 Ağu 17:11 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Fi, Çi ve Pi... Serinin son kitabı. Kitap oldukça güzel, etkileyiciydi. Ancak beğendiğim ve beğenmediğim bazı noktalara ayrı ayrı değinmek istiyorum. Beğendiğim noktaların en başında kitapta hemen hemen her konuya yer verilmiş. Siyaset, din, varoluş (bu üç kitabın asıl vurguladığı konu), ilişkiler ve daha birçok gibi çok yönü olan bir kitap. Bunun dışında yazarın kullandığı dil yalın ve akıcı buyüzden okuması çok keyifli oldu. Net olarak beğenmediğim bir noktaya değinecek olursam bunların yanında. Öncelikle "var olmak" kelimesi okadar çok kullanılmış ki o kelime bazı bölümlerde büyüsünü kaybetmiş. Cümlelerin etkileyeci olmalarına rağmen "var olmak" kelimesinin çok fazla kullanılmasıyla o cümleler yavanlaşmış. Bir de kitap çok durağandı ve verilen bilgiler bazen çok yoğun ve fazlaydı (okurken sıkıldım) bu yüzden biraz kitabın dengesinin bozulduğunu sonlarında o dengeyi yeniden yakalandığını hissettim.

Yazarın aşk hikayesi anlatır gibi sizi sürüklerken kendinize, benliğinize, özünüze adını ne koyarsanız koyun dönüp BEN'e bakmanızı sağlıyor.

Karakter bağlantıları ve zincirleme bir şekilde hayatın sizi kimlerle nerelere nasıl getirdiğini görüyorsunuz.

Bilge'den ayrıntıları bilmeyi zekiliği, potansiyeli bulup olumsuzu olumluya çevirmesini; Ali'den sakinliği, susmayı, hayatın getirdiklerini misafir gibi kabul edip sonra kendine yaraşır bir şekilde uğurlamayı; Özge'den siyaseti, direnmeyi, geliştirmeyi, insanlığa değil aynı zamanda insana katkıyı; Ömer ve Muammer Bey'den gerçek dostluğu, şefkati; Deniz'den bilgeliği, huzuru, aşkı; Can Manay'dan hayata iyiliği ya da kötülüğü elimizle verdiğimizi avuç avuç nasıl geri aldığımızı; Sadık Murat Kolhan'dan korumayı, sahiplenmeyi, kalkan olmayı; Doğru'dan aklın hastalıkla bile engellenemeyeceğini isterse dehaya dönüşeceğini öğrendim.

Size bunca bilgiyi sunduktan sonra kitabın sonunda artık sıranın sizde olduğunu, ne yapmak istediğimizi, yolcu olduğumuzu hatırlayıp yolda hangi dönüşleri, virajları ya da kazaları göze alabileceğinizi sorarcasına harekete geçmenizi istiyor.

Eğer hâlâ okumadıysanız bence bu üçlüyü daha fazla bekletmeyin.

Esra Yalçın 
 02 Eki 17:35 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Detaylara serpiştirilen sinsi akıl oyunları müslümanın hayasına zarar verecek cinsten. Batı sinemasının 25.kare fitnesinde olduğu gibi zihinde cinsel içerikli görüntüler bırakıyor. Belli seviyeye gelmemiş insanların okumasını tavsiye etmiyorum.

Albatros 
10 Haz 01:36 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Nereden baslasam nasil anlatsam kafamdaki sayisiz bilgiyi ve dusunceyi nasil toparlasam bilemiyorum. Baslarda cok tutulan bir kitap oldugu icin hadi bende okuyayum dedim. Fi yi okudugumda anlasildi neden tutuldugu müstehcenmis dedim. Ama tabi merak ettim ciyi okudum ciyi okurken yazarin kitabi neden kaleme aldigini, karakterlerin hangi gorev icin kitapta bulundugunu, kurgunun amacini anlamaya basladim ve elime de bir kalem aldim. Artik satir ve dahi paragraflari çizmeye basladim. Derken hop pi... pi varolus sebebimi yeniden sorgulamama, dunya duzenine anlamaya calisarak bakmama, yaraticinin varligina hangi yol ve yöntemle inanmam gerektigine, siyasi olgularin nasil bir duzende isledigine, psikolojinin nasil muazzam bir bilim olduguna, ekosistemi, savaslari, aski, ibadeti, zehirli gazlari, kin ve nefreti ... sizin anlayacaginiz tasama dair ne varsa sorgulamama kafamda bunlqri daha net bir sekilde oturtmama yardimci oldu. Iyi bir okur kitaptaki kisiler arasi olaylara takılıp kalmaz satir aralarindaki mesajlara odaklanir. O zaman da okuyan herkes begenecektir. Tavsiye edilir kesinlikle okunmali. Yazar millet olarak neye ilgili dugumuzu bildigi icin 1. Kitapta bolca cinsellige yer vermis ve ci ile asil vermek istesigi mesaja dogru yol almis. Kadin hakli tamamen vermek istesigi mesaji barindiran bir kitap yazmis olsaydı tarih ve siyaset meraklilari dışında kimse okumazdi kitabi. Alkışlıyorum bu politik fikri icin de

Ezgi 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Pi, Fi-Çi serisinin son kitabı. Kitap tam 704 sayfa. Çoğu okuyucunun gözünü korkutacak olsa da serinin hayranları için tam anlamıyla bir cennet. Yazar Pi' de de kahramanların üzerinden günümüzdeki medya ve siyaset dünyasının bilinmeyen ya da görmezden gelinen yönlerini anlatmaya devam ediyor. Tüm kahramanların hikayeleri hakettikleri ölçüde bir sona bağlanıyor. Önceki kitaplarında da özellikle vurguladığı " farkındalık, çaba, çabada olmak,emek ,BİR,BİZ " kavramları son kitapta da başrollerde. Kitabın sonundaki ütopik diyebileceğimiz dünya önümüzdeki yıllarda gerçeğe dönüşür mü bilinmez ama yazarın anlatımıyla öyle bir dünyada yaşadığınızı hayal etmek bile harika. Kitapta en çok hoşuma giden ayrıntı yazarın bazı bölümlerde konuyla ilgili olarak verdiği müzik ve video önerileri. Önerilen müzikler sayesinde kitapla ve olaylarla daha da bütünleşiyorsunuz. Ayrıca bir diğer hoş detay yazarın bize gelecek kitabını müjdeliyor olması. Pi'nin son bölümlerinde yaptığı alıntıların kaynağı olarak "Eden" 2016 gösteriliyor. Bu da demek oluyor ki biraz sabretmemiz gerekecek.

Kitaptan 533 Alıntı

Nur-AL 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...eğitmediğimiz, hor gördüğümüz herkes bir gün karşımıza çıkacak, üstelik ellerinde silahlarla!

Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 23)Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 23)
ozge 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanı düşündürmek, öldürmekten daha zordu.

Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 169)Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 169)
Nur-AL 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şekilcilikle kamufle olur kötülük. Sakalı uzatır, takkeyi kafaya geçirir, kamuflaj tamamdır. Halbuki inanmak, inandığını anlamak, anladığını uygulamak ne takkeyle ne sakalla alakalıdır. Zaten anlayanın o takkeye de sakala da ihtiyacı kalmaz çünkü Yaradan ASLA şekilci değildir, şekilci olan şeytandır.

Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 25)Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 25)
Nur-AL 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayat paylaşmayı bilmediğimiz için savaşa dönmüştü, halbuki paylaşmak için birlikteydik savaşmak için değil.

Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 122)Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 122)
Şükran Güngör 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bizi gömdüler ama tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.

Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 657)Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 657)
Nur-AL 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Acıdan kaçmayın, odaklanın. Acı odaklandığınızda küçülürken, ondan saklanmaya, görmezden gelmeye çalıştığınızda her tarafa yayılır, büyür. Sadece size değil etrafınızdaki herkese bulaşır. Hayatınızı kaplar. Odaklanın ve anlayın, acı anlaşıldığında huzura dönüşür... Kolay olmayacak ama vazgeçmediğinizde başaracaksınız.

Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 116)Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 116)
Nur-AL 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Din adamıyım diyen her kimse, fizikten, kimyadan, matematikten, biyolojiden anlamıyorsa olmaz! ... Fizikten, kimyadan, matematikten, astronomiden, biyolojiden anlamayan adamın Allah'ın bilimine, dinine aklı erer mi?! Mümkün mü bu! Hayatın bu bilimleri Allah'ın lisanıdır. Biyolojiyle konuşur bizimle, matematikle, fizikle. Hepsi, her bilim yaratılışın lisanıdır.

Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 681)Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 681)
Nur-AL 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Anda olmak için geçmişin yükünden geleceğin endişesinden sıyrılmak gerekir.

Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 339)Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 339)
Nur-AL 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uygarlıklar, en yukarıdaki en aşağıdakini unuttuğunda çöküyor.

Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 649)Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 649)
54 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Aeden’a Hollywood ilgisi
Aeden’a Hollywood ilgisi Psikolog Azra Kohen, son dönemin en çok konuşulan yazarlarından biri… Bilimi temel alan kitaplarıyla çok okunan ve konuşulan bir yazar oldu. Çok satan bir yazar olmanın belli bir formülü var mı? Kohen, bu soruların yanıtlarını verirken yeni kitabıyla ilgili bir Hollywood filmi projesinin de müjdesini verdi.