1000Kitap Logosu
Gör Beni

Gör Beni

İki Devrin Hikayesi

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

592 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 16 sa. 46 dk.
Adı
Gör Beni
Alt başlık
İki Devrin Hikayesi
Editör
Tasarımcı
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · Kasım 2020 (İlk yayınlanma: Ocak 2019) · Karton kapak · 9786051853635
Bedenimin içindeki canı gör, sadece etimi değil. Gözlerimin içindeki hayatı gör, sadece bakışımı değil. Hissettiklerimi gör, sadece tepkilerimi değil. Beni gör. Derinliğimden boğulmadan, Sorularımda kaybolmadan, Korkularında yok olmadan, Gör beni. Bir fısıltıya koydum kendimi. Kalbine soruyorum yerimi: Başarabilir misin beni görmeyi? Cesaretin yeter mi? Topla cesaretini ve gör beni. Birileri bizden fırtına bekliyor, onlara gökkuşağı vermeye hazır mısınız?
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 80.7
Erkek
% 19.3
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Benzer Kitaplar

Aeden
Okuyacaklarıma Ekle
Pi
Okuyacaklarıma Ekle
Çi
Okuyacaklarıma Ekle
Fi
Okuyacaklarıma Ekle
Veda
Okuyacaklarıma Ekle
Var mısın?
Okuyacaklarıma Ekle
Ben, Kirke
Okuyacaklarıma Ekle
Sevdalinka
Okuyacaklarıma Ekle
Görmek
Okuyacaklarıma Ekle
Kavim
Okuyacaklarıma Ekle
8.6
10 üzerinden
4.431 Puan · 875 İnceleme
592 syf.
Gör beni- Azra Kohen
Hani bir şeyi çok seversiniz, onun hakkında söyleyecek yüzlerce cümle vardır kafanızın içinde ama büyüsünü bozacağım korkusuyla cümleleri bir araya toparlayamazsınız, takılıp kalırsınız, şu an öyle bir an yaşıyorum. Kitap okumak, zamanla bir yaşam biçmi oldu benim için. Bir hobi değil, zaman geçirmek için yapılan bir eylem değil, bir yaşama biçmi. Ve bana bu uzun yolculuğumda yön veren, bir parçam olan, eksik yanımı saran ve benimle bütünleşen birtakım kitaplar oldu tabii ki. Ama GÖR BENİ... kelimelerle anlatılamayacak kadar bütünleştim bu kitapla. Okuduğum en eşsiz romanlardan biri. "Yaralarımızı sessizce görenler, sabırla paylaşmamızı bekleyecek kadar incinmemizden sakınanlar değil miydi gerçek sevenlerimiz? Sevgi sabırdı, inançtı, hissetmekti, anlamaktı." Gör beni. Sadece bedenimi değil gözlerimin içindeki yaşamı gör. Sadece bakışımı değil, tepkilerimi gör. Diyor yazar. "Kimsin sen? Kim olmaya karar verdin. Kendini seçtin mi? Yoksa başkalarının seçimlerinden mi etkilendin? Unutma, sen sadece olmaya karar verdiğin kişisin." Kitabın konusundan kısaca bahsetmek istiyorum. Kurtuluş Savaşı sonrasında cumhuriyetçilerin yanında eski zihniyetten kurtulamamış, olgunlaşamamış insanlar da başgösteriyordu bildiğiniz üzere. Çünkü savaşa bizzat tanık olanlarla savaşı uzaktan ingilizlerle izleyenlerin bildiği gerçekler bir tutulamaz. Kitapta cahilce düşüncelere fazlasıyla tanık olsam da hiçbirine de sinirlenmedim. Çünkü hepimiz farklı ortamlarda yetişiyoruz ve ilk fikirlerimiz ne yazık ki bize aşılanıyor. Ama karşımıza çıkan fırsatlarla yozlaşmış düşünceleri sorgulamayı öğrenebiliriz. Kendimizi bulabiliriz. Kitap birkaç karakterle bu iki bakış açısını karşılaştırarak sevgiyi, aşkı, acıyı, aileyi ve en önemlisi de bir kendini bulma hikayesini işliyor. Ülkü, Selim, İlmiye, Orhan, Ali, Fred, Ayşe, Semiha... hepsi bambaşka bir kişiliğe sahip, hepsi kendi savaşını veriyor içinde. Azra Kohen'den daha önce Aeden'i okumuş ve çok çok sevmiştim ama Gör Beni'nin yeri bende bir başka oldu. Benim kıymetli kitabım oldu. İçinde çok önemli, bir insanın hayatını değiştirebilecek güçte olduğuna inandığım cümlelerle bezeli bir kutu oldu bana. Bir hazine gibi. Kesinlikle okuyun. Okuyun ve biraz düşünün üzerine. Okuyun ve biraz hayatın anlamını bulun içinde. Okuyun ve bilgi edinin. Okuyun ve sevgili yazarın tarihle ilgili bakış açısına, insanlığın ilk evrelerine tanık olun. OKUYUN VE KENDİ SAVAŞINIZI VERİN. "Neyin merakına takıldıysa zihnimiz onun dünyasında var oluyordu gerçekliğimiz."
Gör Beni
8.6/10 · 12,7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
592 syf.
·
Puan vermedi
Kitabı uzun uzun yorumlayıp ve inceleme yaparak kitabın büyüsünü bozmak istemiyorum. Kitap ana karakterleri ve yan karakterlerle birlikte sürükleyici, sizi içine alan ve bir anada kitabın zamanına geçit yapmanızı sağlıyor. Kitabın benim için farklı yere sahip ve bitirmem zor oldu açık söylemek gerekirse kitap benimle farklı ille bile gezdi :) . Hem tarih hem aşk ve güzel anlatımda olunca kitabı elinizden bırakası gelmiyor açıkçası. Alıntı : Birileri bizden fırtına bekliyor, onlara gökkuşağı vermeye hazır mısınız? Alıntıda anlatıldığı gibi sizden olumsuzluk ,mutsuzluk isterken onlara tam tersini verin ! İnsan hiç tanımadığı birini nasıl özlerdi?
Gör Beni
8.6/10 · 12,7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
592 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
Hayatla savaşmayı bırak ve yaşama sahip çık!
Bir kitap hem aşkı hem dini hem aileyi hem insanlık tarihini hemde savaşı anlatabilir mi? Zekice yazılmış insanı içine alan bir kitap.. Azra Kohen'in okuduğum aeden, fi,çi, pi, serisinden sonra okuduğum kitabıydı çok akılcı ve aydınlık bir zihni olduğu bu kitapta belli ediyor. Kitapta insanlık tarihine ait birçok bilgi var. Bu açıdan çok doyurucu. Bir çok cümlenin altını çizdiğim, müzik önerileri eşliğinde güzel bir okuma oldu benim için. Annelerin ne kadar kıymetli varlıklar olduğunu ve anneye sahip çıkan toplumların uygar medeniyet seviyesine ancak bu koşulda çıkacağının farkına varabilirsiniz. Tarihin sayfalarında güvenli ve en iyi şekilde araştırılmış , öğrenilmiş, üzerinde çalışılmış bilgilerle Zamanlar arası yolculuk yapabilirsiniz. Çaba, vazgeçmemek ve ayrıştırmamanın gücünü öğrenebilirsiniz. Okuyun , yavaş yavaş , içinde yer alan tüm duygu ve bilginin bedeninize inmesine izin verin. Kitap bittiğinde Biz olmanın gücünü anlamış olacaksınız. İyi okumalar.
Gör Beni
8.6/10 · 12,7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
592 syf.
·
7 günde
·
9/10 puan
Gör Beni!
Yazarla tanışma isteği ve kapağın cazibesiyle okumaya başladığım ve bitirince eksik hissettiğim kitap... Kitabın tarzı, içeriğindeki zengin bilgi akışı, farklı duyguların bir arada harmanlanması, dili, akıcılığı... ve daha bir çok özelliğiyle beni kendine hayran bıraktı. İçerik olarak kitabımız 1930'lu yılları anlatıyor. Cumhuriyetin ilanından sonra ülke içinde ki durumdan ve karşıt görüşlü insanların bir araya gelerek bir birlerine nasıl ayna tuttuğundan bahsediliyor. Ayrıca değinmek isterim ki okulda geçen bölümlerden çok hoşlandım. Okul bölümlerinde sürekli araştırma yapıp yanlış bildiğim bilgileri tazaledim. ⬇️ "Unutmayın, doğru daima doğrudur ta ki birileri onun yanlış olduğunu kanıtlayana kadar ve tarih doğru sanılan yanlışlarla doludur." Keyifle okudum ve okunacağını da düşünüyorum.
Gör Beni
8.6/10 · 12,7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
592 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Azra Kohen’in okuduğum ilk Romanı. Ben çok başarılı buldum açıkçası, Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarında, Türkiye’nin ilk apartmanı olan Valpreda da Başlıyor ve okuru tatmin eden bir sonla bitiyor. Tavsiye ederim.
Gör Beni
8.6/10 · 12,7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.