Çi (İyi bir hikaye asıl bittiğinde başlar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
27.446
Gösterim
Adı:
Çi
Alt başlık:
İyi bir hikaye asıl bittiğinde başlar
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054994816
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Baskılar:
Çi
Çi
Hayat, insanın kendi potansiyeline ulaşabilmesi için dikkatle, incelikle, muhteşem bir zekâyla dizayn edilmiştir. Yapman gerekeni yapamıyorsan, olamıyorsan, doğamıyorsan hayat çok acıtır, anlaman için hırpalar, yorar. Seni sen yapabilmek için ne gerekirse yapmaya hazırdır.

Asla rahat bırakılmazsın.
Öylesine, anlamsız varolmazsın.
Mutluluğa saklanamazsın.
Öyleyse acına sahip çıkmalısın!
Çünkü acı, bilginin bedene inmesidir.
Bilgiyi bedene indirmeli, olman gereken şeye dönüşmelisin.

Bu kitap 'kendine gelmek' için burada olduğunun farkına varabilenlere yazıldı. Fi ile çıkılan yolculuğun tek durağıdır Çi. Sadece farkındalığa giden, değiştiren, mutlaka geliştiren bir yoldur bu ama sunduğu seks, macera, intikam, ihtiras sizi aldatmasın, zordur.

Hayatı değil sistemi yaşadığımızı fark edenler, harakete geçmek için işaret bekleyenler, umursamayanlara karşı umursayanlar, hissedemeyenlere karşı hissedenler adına ve kendi tekamülünde kaybolmuşlar için yazılmış, dengeye adanmıştır. Hayat harekete geçen herkesi varması gereken yere götürür.
(Tanıtım Bülteninden)
320 syf.
·9/10
2 yıl aradan sonra 2. Kitabı da okuyabildim. 3. Kitaba hemen başlamayı düşünmüyorum. Çünkü insanın psikolojisini alt üst ediyor ara vermek şart. Acaba bende takıntılı mıyım Bu şekil bir psikolojik rahatsızlık bende de var mıdır diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Silik ezik bir karakter Duru, İlk kitapta biraz daha güçlü tuttuğunu koparan biri olarak betimlenmişti ta ki finale kadar ne akla hizmettir deney uğruna adamın yatağına girmek sen bilim insanı mısın? Bu ne saçma bir deney.

Güya psikolog olan ama kendine bile faydası olmayan akılsız acilen tedavi görmesi gereken bir Can Manay da var.

Ada ve Göksel'i yazmaya gerek görmüyorum.
En Mükemmel karakter Bilge. Keşke ana kahraman o olsaydı akıllı, düşünceli, idealist Bilge seviyorum kız seni diğer idolüm de Özge neler çektin be yavrum.

Evet sevişme, birleşme kitaptaki tabiriyle çiftleşme öğeleri barındırıyor ancak grinin elli tonu kitaplarıyla aynı kategoriye konulmasına karşıyım. Bu kitap serisinde sadece bunlar yok. Kitap aşk kitabı ancak Kürk mantolu madonna da değil. Hikayeden çok anlatım tarzı güzel. Karakterler öyle güzel anlatılıyor ki sanki senelerdir tanıyor, onlarla beraber yaşıyor gibi hissediyorsunuz. psikoloji hakkında da değişik bilgilerde öğrenmeniz mümkün.

+18 li bölümler olmasa da olurdu evet ama o zamanda bu kitaplar bu kadar tutulmazdı. Hiç ismi duyulmayan bir yazar başka nasıl ünlenebilir ki. TV dünyasında bile sıradan bir dizinin +18li sahneleri gösterildiği anda reytingler tavan yaparken yazarımız elbette tutulması için cüretkar şeyler yazmak zorundaydı.
320 syf.
·8/10
Ada ve Duru gibi aptal ve ne istedigini bilmeyen hemcinslerimden bir kez daha gicik oldum bu kitabi okurken.
Bilge ve Özge gibi zeki ve ne istedigini bilen hemcinslerimin gün be gün cogalmasini dileyerek bir kez daha hayran kaldim bu kizlara.
Deniz karakterinin gectigi bölümlerde yine alti cizilesi güzel sözler vardi. Denizin bir cok düsüncesi ve sözü ister istemez okurlari düsündürtecek derecedeydi.. Fi'de denizi biraz antipatik bulmustum, fakat Ci'de kendisine hayran kaldim. Ci'de adeta kendini asmis bir insana dönüsmüs.
Can Manay'in saplantili isteklerinden Fi'de oldugu gibi Ci'de de rahatsiz oldum. Saplantili duygulari ask gibi algilayan ruh hastalari ne yazikki her zaman olacaktir dünya döndükce ama bu tip insanlarin hissettiklerinin hastalikli bir sey degilde ask'mis gibi algilanmasina sinir oluyorum. Ci'yi Fi'ye göre daha gercekci buldum. Simdi sirada Pi var, bakalim kitaptaki karakterlerin sonu ne olacak serinin son kitabinda.
 • Fi
  7.8/10 (1.867 Oy)1.869 beğeni6.259 okunma1.234 alıntı40.028 gösterim
 • Pi
  8.3/10 (1.246 Oy)1.400 beğeni4.279 okunma1.011 alıntı39.946 gösterim
 • Grinin Elli Tonu
  7.0/10 (1.011 Oy)769 beğeni4.513 okunma347 alıntı27.441 gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (1.267 Oy)1.172 beğeni6.180 okunma167 alıntı20.130 gösterim
 • Havva'nın Üç Kızı
  7.3/10 (1.361 Oy)1.199 beğeni4.216 okunma987 alıntı20.756 gösterim
 • Leyla'nın Evi
  8.5/10 (1.242 Oy)1.269 beğeni4.703 okunma549 alıntı17.286 gösterim
 • Baba ve Piç
  7.8/10 (1.262 Oy)1.092 beğeni5.506 okunma587 alıntı18.850 gösterim
 • Mutluluk
  8.3/10 (1.576 Oy)1.736 beğeni6.939 okunma1.014 alıntı29.045 gösterim
 • Başlangıç
  8.4/10 (1.807 Oy)1.876 beğeni4.815 okunma1.079 alıntı36.803 gösterim
 • Yağmur Sonrası
  8.6/10 (1.471 Oy)1.539 beğeni5.578 okunma282 alıntı32.682 gösterim
320 syf.
·9 günde·5/10
Serinin bu ikinci kitabını seriyi tamamlamak adına okudum. Maalesef seriyi yarım bırakamamak gibi bir takıntım var. Çi'yi de bu şekilde okumuş oldum ve elimde baya bi oyaladım. Bu yüzden bu kitap beni ne tatmin etti ne meraklandırdı. Evet Pi'yi de okuyacağım yarım kalmaması adına. Benim sevdiğim bi seri olmadı ama okumak isteyenler okuyabilirler.
320 syf.
·2 günde·2/10
Hikaye ilgi çekici. Beni bile çekti ki, kitapla ilgili rahatsız olduğum yerler olmasına rağmen. Televizyonda reyting rekorları kıran dizilere yakın konusu olan fakat felsefe ile süslenmiş ve yazarın kamufle yeteneğiyle , okuyucuyu manipüle ederek ve de ilk kitapta ki şüphelerimden emin olduğum devam kitabı Çi. 
Medyanın toplumu zehirleyen gücünü, ünlüler dünyasının ve yine medya sayesinde öğrendiğimiz iğrençliğini bir kez daha anlatıldığı bu kitapta Fi'de de sürekli bahsi geçen uyarıcı ve bağımlılık yapan maddeyi, hemen hemen her karakter kullanıyor. İlginç olanı sanki kurtulması çok kolaymış gibi dönüp bir daha bakmayabiliyorlar.Deniz'in ağzından aktarılan çok  anlaşılır, sade, güzel ve bir çok kişinin bildiği, bir çok düşünürün hayat felsefesi  olan, kabul edilmiş, insanların yıllardır duyduğu sözlerin arasına, dinle ilgili yazarın kendi fikrini empoze etmek için yazılan bölümü okuyanlar, araştırma zahmetine girerler ve  söyleneni sorgusuz kabul etmezler umarım. Orada bahsi geçen hikayeden sonra imamın sorduğu soruya Deniz'in verdiği cevap karşısındaki benim kafamda oluşan düşünceyle, bu kısmı okuduğum kişilerin yorumunun aynı olması yazarın tam da "insanları, gençleri ve çocuklarınızı özgür bırakın, doğruyu kendileri bulsunlar" gibi söylemlerinden sonra kendi fikir ve  inançlarını üstü kapalı aşılama çabası benim gözümde daha bir netlik kazandı. Ne garip kendi çocuğumuzu özgür bırakmamızı söyleyenler, kendileri yönlendirmeye çalışıyorlar.
Yalnız özellikle kitapta, madde kullanımının sürekli geçtiği ve yaşattığı söylenen güzel duyguları okuduktan sonra kesinlikle bilmediğim kitapları, ben okumadan çocuklarıma okutmamam gerektiğine bir kez daha emin oldum.
Bilinçli okurların olumsuzluklardan etkilenmeyip, manipüle olmadan keyif alarak okuyacağına eminim. Bu kitabı ya da başka kitapları okuyan genç kesime tavsiyem de tek yönlü okumayın. Bir kitabı okurken orda yazılan bilginin doğruluğunu başka kaynaklardan araştırın. Daha akılda kalıcı olmakla birlikte, size empoze edilmeye çalışılana değil mantığınızla doğruya ulaşırsınız.
Son olarak Fi de hoşuma giden gelecekle ilgili verilen bir tüyoda Murat'ın Bilge'nin kollarında öleceği yazıyordu. Ben de acaba nasıl olacak diye merak ediyordum. Yazar nasıl unuttu bilmem acaba yazdığını...  Çünkü bu kitapta Murat ölürken Bilge yanında bile değildi, üstelik bir de bizim gibi O da başkasından duydu.
320 syf.
·3 günde·8/10
Fi bir girişti bu seride, Çi ise gelişme ve bence ayrıca sonuç. Bu fikre elbette ki Pi'yi okuduktan sonra varabildim. :)
Bu seride iki karakter var: Deniz ve Özge...
Özge yaşadığımız çürük (maalesef) sistemi, kendini dahi yaralayacak kadar (insan acı çektikçe insan çünkü) sert, bir o kadar da net ve doğru sözlerle ortaya koyuyor kendi farkındalığı artarken.
Deniz ise sistemin farkında fakat kendini ve çevresini sistem dışında tutmaya çabalarken (Fi'de) aldığı yarayı iyileştirmek için kendine dönüyor ve sistemi yerle bir etmek isteyen bir kişinin adımlarını atmaya başlıyor Çi'de.
Göksel, Ada, Duru, Can, Sadık ve diğerleri sistemi gözünüze adete sokmak için yaratılmış kuklalar. Sadık'ın Özge ile olan diyalogları sistemi yaşamaya mecbur (!) insanın imdat çığlıkları gibi, fakat sistem kadar güçlü değil. Göksel, sistemin şiddet yönünü oldukça başarılı aktaran bir portre.
Göze en son çarpan Ali ise sistemin farkında ve bunun karşısında kendi çıkış yolunu bulmuş bir karakter. Kitaptaki "farkında ideal insan" olarak tüm seride sessiz sessiz çığlık atıyor, bekliyor başta Bilge'nin ve diğerlerinin bu noktaya ulaşabilmelerini. Çağırmıyor çünkü biliyor herkes kendi engellerini aşmak zorunda oraya varabilmek için.
Yani... Çi daha güçlü söylüyor sözlerini...
320 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Fi'ye yorum yaparken ne kadar şaşkın olduğumu söylemiştim bol bol. Şimdi beni bu kadar şaşırtan beğenimin sebebini buldum.Taşlar yerli yerine oturmaya başladı.Hikaye güzel, karakterler ilgi çekici, ilk kitap şahane bir şekilde devam ettiriliyor, olay örüntüsü keyifli,diyaloglar ilgi çekici.Üstüne bir de Bu kitap sadece magazinel hayatın içini dışını , Tv starlarının aslında tahmin ettiğimiz çirkin hayatını anlatmakla kalmıyor, çok güzel eleştiriler yapıyor hayatın her yanına. Sosyalist bir mantığı var ama aslında hiç kimseyi de suçlamıyor. Evet etrafta sorun da çok, sorun yaratan da ama hepsinin altında bir sebep var. Bir de öyle bir yer vardı ki, bir anne olarak yemek yedirmenin neden acayipleşmemesi gerektiğini kazıdı aklıma. Kitabı da unutsam, hikaye de uçsa aklımdan; bu mevzu hayatta çıkmaz
320 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Bu kitap bence Fi'nin devamı değildi. Bu kitap muhteşem bir kitaptı, eşsizdi, bana beni anlattı ve en önemlisi içimdeki aynaya bakma fırsatı verdi. O aynaya bakmaya başladım artık ve tek düşündüğüm iyiki acı var acı herşey demek, aslında acı mutluluk demek, hayal kurmak ve kendini o hayale kaptırmak demek acı ben demek...
320 syf.
·9 günde·8/10
Fi ile başlayan serinin ikinci kitabı Çi'nin ilk bölümleri aşk romanı tadında olduğu için sıkıldım ve devam etmekte tereddüt ederek başka kitaplar okudum. ilerleyen bölümlerde sosyal, siyasi, dini konuları üzerinden mesajlar veriyor yazar. Deniz karakteri üzerinden dini mesajlar verilmesi şaşırttı beni ilk kitaba göre bu karaktere yakıştıramadım ben :) Bazı bölümlerde yazarın görüşlerine katılamadığımı da belirtmeliyim.
Can Manay denilen saplantılı kişilik yine okurken çıldırttı beni. Serinin devamını yakın zamanda okumayı düşünmüyorum bu yüzden :D
320 syf.
·8/10
Fi kitabına göre daha derli toplu bir kitaptı. Genel de yazarların ikinci kitapları kötü olurken bence ikinci kitabı birinci kitabından daha iyiydi. Her kitapta olmazsa olmaz Ezik kızımızı bu kitapta ne oluyor yahu ben bir kendime geleyim ben nereye gidiyorum bu kafayla evde kalacağım o yüzden bir kendime çeki düzen vereyim filan diyor :)
Şaka bir yana da , bir seriye başladığımda bitirmeden edemiyorum. Can Manay karakteri bence Fi Çi Pi nin bu kadar sağlam başarısındaki ana temel olarak görüyorum.
320 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Spoiler içerir.
Her karakterde farklı bir benlik ,farklı bir yetenek ...
Can Manay 'ın korkunç derecede ki takıntıları psikolojik saplantıları ve buna rağmen ülkenin en başarılı psikoloğu olması ...
Deniz'in olağanüstü yeteneği , savunduklarının ardında durması ve müziği ...
Özge'nin uğruna savaştığı gerçekler ,herkesin içinde olup korkusundan dışa vuramadığı düşünceleri canı uğruna savunması ...
Duru'nun güzelliği , dansı ama tüm bunlara rağmen ne istediğini bilmeyen ruhu ve bencilliği ...
Ada'nın müziği, azıcık sevgi gösterisiyle kandırılması,Göksel'i küçümseyişi...
Göksel'in acıları ,Ada'nın müziğine olan bağlılığı..
Her birinin bende uyandırdığı farklı duygular. Öfke ,hüzün, heyecan, hırs, huzur. Ve tüm bunların yanında gündemde sıkça görülen hayranlık duyduğumuz insanların ne kadar değersiz olduğunu göstermesi ..
Ve ne kadardirenirseniz direnin size birşey katacak bir roman .
320 syf.
·10 günde·Puan vermedi
İnsanlık artık birbirini sevdiği için değil, istediği için değil, birbirine sığındığı için birlikteydi, lanetlenmişler gibi...okudukça yenilikler katan bir seri.
320 syf.
·3 günde·9/10
Popüler kültür ürünü karakterlerin devam eden hikayelerinde, birinci kitaba(Fi) göre okurun üzerine düşünmeye değer bulabileceği daha fazla konunun anlatılmış olması güzel bir gelişme.
Ayrıca kitabın bölümlerine kahramanların isimlerinin başlık olarak atılması okumanın heyecanını arttırıyor bence.
Kulağına fısıldadı yıllar önceki aynı kelimeleri:”Hayat sadece bir an. Ya efendisi olursun ya da kölesi...”
Dini yüreğinde yaşayanlar Yaradan’ın yolunda sessizce var olurken,dini aklında yaşayanlar diğerlerinin üstünde oluşturdukları egemenlikle kitleleri yönetmek için varlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çi
Alt başlık:
İyi bir hikaye asıl bittiğinde başlar
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054994816
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Baskılar:
Çi
Çi
Hayat, insanın kendi potansiyeline ulaşabilmesi için dikkatle, incelikle, muhteşem bir zekâyla dizayn edilmiştir. Yapman gerekeni yapamıyorsan, olamıyorsan, doğamıyorsan hayat çok acıtır, anlaman için hırpalar, yorar. Seni sen yapabilmek için ne gerekirse yapmaya hazırdır.

Asla rahat bırakılmazsın.
Öylesine, anlamsız varolmazsın.
Mutluluğa saklanamazsın.
Öyleyse acına sahip çıkmalısın!
Çünkü acı, bilginin bedene inmesidir.
Bilgiyi bedene indirmeli, olman gereken şeye dönüşmelisin.

Bu kitap 'kendine gelmek' için burada olduğunun farkına varabilenlere yazıldı. Fi ile çıkılan yolculuğun tek durağıdır Çi. Sadece farkındalığa giden, değiştiren, mutlaka geliştiren bir yoldur bu ama sunduğu seks, macera, intikam, ihtiras sizi aldatmasın, zordur.

Hayatı değil sistemi yaşadığımızı fark edenler, harakete geçmek için işaret bekleyenler, umursamayanlara karşı umursayanlar, hissedemeyenlere karşı hissedenler adına ve kendi tekamülünde kaybolmuşlar için yazılmış, dengeye adanmıştır. Hayat harekete geçen herkesi varması gereken yere götürür.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 4.919 okur

 • serhat barış dalar
 • İrem ÖZGÜ
 • Şenay öngören
 • Serkan kılıçkıran
 • f. g. k ~kâtibe~
 • Bugsy
 • diğdem
 • Omer Mehmet Can
 • Nurdan Topcuoglu
 • Ayşe karakaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.9
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%13.5
25-34 Yaş
%27.5
35-44 Yaş
%32.7
45-54 Yaş
%11.1
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.1
Erkek
%15.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.9 (349)
9
%17.2 (231)
8
%22.2 (299)
7
%13.5 (182)
6
%7.6 (102)
5
%3.4 (46)
4
%1.4 (19)
3
%0.8 (11)
2
%1 (14)
1
%1.3 (18)

Kitabın sıralamaları