Çi İyi bir hikaye asıl bittiğinde başlar

8,1/10  (705 Oy) · 
2.059 okunma  · 
688 beğeni  · 
16.937 gösterim
Hayat, insanın kendi potansiyeline ulaşabilmesi için dikkatle, incelikle, muhteşem bir zekâyla dizayn edilmiştir. Yapman gerekeni yapamıyorsan, olamıyorsan, doğamıyorsan hayat çok acıtır, anlaman için hırpalar, yorar. Seni sen yapabilmek için ne gerekirse yapmaya hazırdır.

Asla rahat bırakılmazsın.
Öylesine, anlamsız varolmazsın.
Mutluluğa saklanamazsın.
Öyleyse acına sahip çıkmalısın!
Çünkü acı, bilginin bedene inmesidir.
Bilgiyi bedene indirmeli, olman gereken şeye dönüşmelisin.

Bu kitap 'kendine gelmek' için burada olduğunun farkına varabilenlere yazıldı. Fi ile çıkılan yolculuğun tek durağıdır Çi. Sadece farkındalığa giden, değiştiren, mutlaka geliştiren bir yoldur bu ama sunduğu seks, macera, intikam, ihtiras sizi aldatmasın, zordur.

Hayatı değil sistemi yaşadığımızı fark edenler, harakete geçmek için işaret bekleyenler, umursamayanlara karşı umursayanlar, hissedemeyenlere karşı hissedenler adına ve kendi tekamülünde kaybolmuşlar için yazılmış, dengeye adanmıştır. Hayat harekete geçen herkesi varması gereken yere götürür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786054994816
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:

2 yıl aradan sonra 2. Kitabı da okuyabildim. 3. Kitaba hemen başlamayı düşünmüyorum. Çünkü insanın psikolojisini alt üst ediyor ara vermek şart. Acaba bende takıntılı mıyım Bu şekil bir psikolojik rahatsızlık bende de var mıdır diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Silik ezik bir karakter Duru, İlk kitapta biraz daha güçlü tuttuğunu koparan biri olarak betimlenmişti taki finale kadar ne akla hizmettir deney uğruna adamın yatağına girmek sen bilim insanımısın. Bu ne saçma bir deney.

Güya psikolog olan ama kendine bile faydası olmayan akılsız acilen tedavi görmesi gereken bir Can manayda var.

Ada ve gokseli yazmaya gerek görmüyorum.
En Mükemmel karakter Bilge. Keşke ana kahraman o olsaydı akıllı, düşünceli, idealist Bilge seviyorum kız seni diğer idolümde Özge neler çektin be yavrum.

Evet sevişme, birleşme kitaptaki tabiriyle çiftleşme öğeleri barındırıyor ancak grinin elli tonu kitaplarıyla aynı kategoriye konulmasına karşıyım. Bu kitap serisinde sadece bunlar yok. Kitap aşk kitabı ancak Kürk mantolu madonnada değil. Hikayeden çok anlatım tarzı güzel. Karakterler öyle güzel anlatılıyor ki sanki senelerdir tanıyor, onlarla beraber yaşıyor gibi hissediyorsunuz. psikoloji hakkında da değişik bilgilerde öğrenmeniz mümkün.

+18 li bölümler olmasa da olurdu evet ama o zamanda bu kitaplar bu kadar tutulmazdı. Hiç ismi duyulmayan bir yazar başka nasıl ünlenebilir ki. TV dünyasında bile sıradan bir dizinin +18li sahneleri gösterildiği anda reytingler tavan yaparken yazarımız elbette tutulması için cüretkar şeyler yazmak zorundaydı.

Nur-AL 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ada ve Duru gibi aptal ve ne istedigini bilmeyen hemcinslerimden bir kez daha gicik oldum bu kitabi okurken.
Bilge ve Özge gibi zeki ve ne istedigini bilen hemcinslerimin gün be gün cogalmasini dileyerek bir kez daha hayran kaldim bu kizlara.
Deniz karakterinin gectigi bölümlerde yine alti cizilesi güzel sözler vardi. Denizin bir cok düsüncesi ve sözü ister istemez okurlari düsündürtecek derecedeydi.. Fi'de denizi biraz antipatik bulmustum, fakat Ci'de kendisine hayran kaldim. Ci'de adeta kendini asmis bir insana dönüsmüs.
Can Manay'in saplantili isteklerinden Fi'de oldugu gibi Ci'de de rahatsiz oldum. Saplantili duygulari ask gibi algilayan ruh hastalari ne yazikki her zaman olacaktir dünya döndükce ama bu tip insanlarin hissettiklerinin hastalikli bir sey degilde ask'mis gibi algilanmasina sinir oluyorum. Ci'yi Fi'ye göre daha gercekci buldum. Simdi sirada Pi var, bakalim kitaptaki karakterlerin sonu ne olacak serinin son kitabinda.

Nesli 
 19 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Fi de herkes tarafından örnek gösterilen Can Manay’ın böylesine takıntılı bir sapık olabileceğini düşünmek istemezdim nefret duygularım kabardı. Duru’nun karşı tarafın aşırı ilgisi beğenisi yüzünden senelerini geçirdiği gerçekten sevdiği adamı bırakıp kendini sapkın düşünceleri olan tehlikeli bir adama bırakması sonrasında Deniz’i suçlaması ironik. Ta ki aslında hep yanında olan ama yeni farkettiği detayı görene kadar..Olay örgüsünün heyecan verici oluşu şimdiden Pi’yi merak ettirdi ama sanki yer yer olaylar tıkanacakmış gibi hissediyorum.Yazarın bu hikaye içerisinde insanların psikolojisine değinmesi kişinin kendisini sorgulamasına olanak sağlıyor, ya da ben olsaydım ne yapardım diye düşüncelere atılıyorsunuz. Film tadında zihninizde reklam aralarına yer vermek istemeyeceğiniz kitap. Belki de tabularınızı bu kitapla yıkabilirsiniz. Yazarın psikolog olması da kitapta yer yer kendinizi seansta hissetmenize sebebiyet verecek. Zaman zaman şaşkınlıklarımı gizleyemeyerek gözlerimi açarken hadi canım derken buldum kendimi :) Sistemi yaşadığımızın birkez daha farkına varmış olmak ama buna çözüm bulamamakla birlikte son kitap olan Pi ye atıyorum adımımı....

Ebru Hacıalioğlu 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Fi bir girişti bu seride, Çi ise gelişme ve bence ayrıca sonuç. Bu fikre elbette ki Pi'yi okuduktan sonra varabildim. :)
Bu seride iki karakter var: Deniz ve Özge...
Özge yaşadığımız çürük (maalesef) sistemi, kendini dahi yaralayacak kadar (insan acı çektikçe insan çünkü) sert, bir o kadar da net ve doğru sözlerle ortaya koyuyor kendi farkındalığı artarken.
Deniz ise sistemin farkında fakat kendini ve çevresini sistem dışında tutmaya çabalarken (Fi'de) aldığı yarayı iyileştirmek için kendine dönüyor ve sistemi yerle bir etmek isteyen bir kişinin adımlarını atmaya başlıyor Çi'de.
Göksel, Ada, Duru, Can, Sadık ve diğerleri sistemi gözünüze adete sokmak için yaratılmış kuklalar. Sadık'ın Özge ile olan diyalogları sistemi yaşamaya mecbur (!) insanın imdat çığlıkları gibi, fakat sistem kadar güçlü değil. Göksel, sistemin şiddet yönünü oldukça başarılı aktaran bir portre.
Göze en son çarpan Ali ise sistemin farkında ve bunun karşısında kendi çıkış yolunu bulmuş bir karakter. Kitaptaki "farkında ideal insan" olarak tüm seride sessiz sessiz çığlık atıyor, bekliyor başta Bilge'nin ve diğerlerinin bu noktaya ulaşabilmelerini. Çağırmıyor çünkü biliyor herkes kendi engellerini aşmak zorunda oraya varabilmek için.
Yani... Çi daha güçlü söylüyor sözlerini...

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Fi'ye yorum yaparken ne kadar şaşkın olduğumu söylemiştim bol bol. Şimdi beni bu kadar şaşırtan beğenimin sebebini buldum.Taşlar yerli yerine oturmaya başladı.Hikaye güzel, karakterler ilgi çekici, ilk kitap şahane bir şekilde devam ettiriliyor, olay örüntüsü keyifli,diyaloglar ilgi çekici.Üstüne bir de Bu kitap sadece magazinel hayatın içini dışını , Tv starlarının aslında tahmin ettiğimiz çirkin hayatını anlatmakla kalmıyor, çok güzel eleştiriler yapıyor hayatın her yanına. Sosyalist bir mantığı var ama aslında hiç kimseyi de suçlamıyor. Evet etrafta sorun da çok, sorun yaratan da ama hepsinin altında bir sebep var. Bir de öyle bir yer vardı ki, bir anne olarak yemek yedirmenin neden acayipleşmemesi gerektiğini kazıdı aklıma. Kitabı da unutsam, hikaye de uçsa aklımdan; bu mevzu hayatta çıkmaz

Derya Yalınkılıç 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Fi ile başlayan serinin ikinci kitabı Çi'nin ilk bölümleri aşk romanı tadında olduğu için sıkıldım ve devam etmekte tereddüt ederek başka kitaplar okudum. ilerleyen bölümlerde sosyal, siyasi, dini konuları üzerinden mesajlar veriyor yazar. Deniz karakteri üzerinden dini mesajlar verilmesi şaşırttı beni ilk kitaba göre bu karaktere yakıştıramadım ben :) Bazı bölümlerde yazarın görüşlerine katılamadığımı da belirtmeliyim.
Can Manay denilen saplantılı kişilik yine okurken çıldırttı beni. Serinin devamını yakın zamanda okumayı düşünmüyorum bu yüzden :D

Duru Ezel 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fi kitabına göre daha derli toplu bir kitaptı. Genel de yazarların ikinci kitapları kötü olurken bence ikinci kitabı birinci kitabından daha iyiydi. Her kitapta olmazsa olmaz Ezik kızımızı bu kitapta ne oluyor yahu ben bir kendime geleyim ben nereye gidiyorum bu kafayla evde kalacağım o yüzden bir kendime çeki düzen vereyim filan diyor :)
Şaka bir yana da , bir seriye başladığımda bitirmeden edemiyorum. Can Manay karakteri bence Fi Çi Pi nin bu kadar sağlam başarısındaki ana temel olarak görüyorum.

Merve Korkmaz 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Bu kitap bence Fi'nin devamı değildi. Bu kitap muhteşem bir kitaptı, eşsizdi, bana beni anlattı ve en önemlisi içimdeki aynaya bakma fırsatı verdi. O aynaya bakmaya başladım artık ve tek düşündüğüm iyiki acı var acı herşey demek, aslında acı mutluluk demek, hayal kurmak ve kendini o hayale kaptırmak demek acı ben demek...

Selen Seyhan 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap ile ilgili iyi yorumların da kötü yorumların da birazcık abartıldığını düşünüyorum... Mesela yazım ve imla hatalarının çok olduğunu okumuştum ki bu konuya gerçekten takıntılıyımdır. Açıkçası yazım ve imla hatası gözüme çarpmadı. Sanırım bunu yazanlar "olsundu, hayat devam ediyordu..." gibi kalıplar yüzünden böyle düşündüler. Ama ben bunun bir "hata" olduğunu düşünmüyorum. Türkçede böyle bir kullanım olmayabilir ama bazı yazarlar kendine özgü kelimeler, kendine özgü kalıplar kullanabilirler. Bence bu dilimizi katletmez, aksine zenginleştirir. Birçok büyük yazar ve şairlerimizin de kendilerine has kalıpları mevcuttur.
Hikaye ve dil çok basit diye okumuştum bir yerlerde... Evet basit ama bu değersiz anlamına gelmez. Örneğin Nazım Hikmet'in de dönemindeki şairlerle karşılaştırıldığında çok daha sade ve basit bir dili yok mu? Bu değersiz anlamına mı gelir?
Yanlış anlaşılma olmasın bence Azra Kohen'in geçmişteki çok değerli yazar ve şairlerin seviyesine ulaşması için, deyimi yerindeyse, on fırın ekmek yemesi lazım. Ama acımasız eleştiriliyor bunu anlatmak istedim.

Kitabı başucu kitabı, hayatının kitabı olarak nitelendirenlere de katıldığımı söyleyemeyeceğim. Hikaye sürükleyici, karakterler sağlam kurgulanmış, diyalogların içerikleri çok iyi bir şekilde işlenmis, altı çizilecek çok cümle var. Ama benim için dönüp bir daha okunacak, her okuyuşta farklı tatlar kazandıracak bir kitap değil... Cinselliğin abartıldığı konusunda eleştirenler için de pek söylenecek bir şey yok aslında, Bihter ile Behlül'ün reyting rekorları kırdığı, google aramalarında bir numaraların malum olduğu bir ülkede bunu eleştirmek iki yüzlülüktür bence. Ve kitaptaki o kadar kaliteli diyaloglari, sağlam karakterleri, olay örgüsünü es geçip sadece birkaç sayfanın dikkatlerini çekmesi, algıda seçiciliktir bana göre. Ben rahatsız da olmadım, ilgimi de çekmedi.
Benim için severek okuduğum, ama bittikten sonra kitaplığımdaki yerlerinde uzun süre kalacak kitaplardan olacaklar...

İbrahim Saruhan 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Popüler kültür ürünü karakterlerin devam eden hikayelerinde, birinci kitaba(Fi) göre okurun üzerine düşünmeye değer bulabileceği daha fazla konunun anlatılmış olması güzel bir gelişme.
Ayrıca kitabın bölümlerine kahramanların isimlerinin başlık olarak atılması okumanın heyecanını arttırıyor bence.

Kitaptan 291 Alıntı

Semanur* 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Hayat harekete geçen herkesi varması gereken yere götürür.''

Çi, Akilah Azra KohenÇi, Akilah Azra Kohen
Haluk Kabil 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Eğitimin amacı artık insan yetiştirmek değil, düzene insan yetiştirmek.

Çi, Akilah Azra KohenÇi, Akilah Azra Kohen
Sarya 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hakimleri bile satın alıyorlar, hakkın satın alındığı bir sistem bu.

Çi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 143 - Destek Yayınları)Çi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 143 - Destek Yayınları)
Sarya 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilgiyi bilgeliğe çevirmeleri için çocuklara yol gösterelim.

Çi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 97 - Destek Yayınları)Çi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 97 - Destek Yayınları)
Kübraaa 
 30 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Yaratılışımızın bir nedeni olmalı,degil mi ? Buraya yiyip,içip,sıçmak için gelmedik yalnızca.Bizi rahatsız eden şeyleri değiştirmek için çaba göstermezsek nefret ettiğimiz bir dünya da yaşarken buluruz kendimizi ; sürekli kafamızı diğer tarafa çevirirsek ,bir gün kafamızı nereye çevirirsek çevirelim karşımızda aynı rahatsız edici manzarayı görürüz.

Çi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 142)Çi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 142)

Dini yüreğinde yaşayanlar Yaradan’ın yolunda sessizce var olurken,dini aklında yaşayanlar diğerlerinin üstünde oluşturdukları egemenlikle kitleleri yönetmek için varlardı.

Çi, Akilah Azra KohenÇi, Akilah Azra Kohen
Zeliha Sümeyye Belen 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendine acıyanlar intikamı seçerler ve sonunda intikamını almaya çalıştıklara şeye dönüşürler.

Çi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 232)Çi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 232)
30 /

Kitapla ilgili 3 Haber

Aeden’a Hollywood ilgisi
Aeden’a Hollywood ilgisi Psikolog Azra Kohen, son dönemin en çok konuşulan yazarlarından biri… Bilimi temel alan kitaplarıyla çok okunan ve konuşulan bir yazar oldu. Çok satan bir yazar olmanın belli bir formülü var mı? Kohen, bu soruların yanıtlarını verirken yeni kitabıyla ilgili bir Hollywood filmi projesinin de müjdesini verdi.