Damla Akbal, Cennetin Çocukları'ı inceledi.
 10 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap martı yayınlarından daha popiler yayınlarda olsa ve hatta reklamı yapılsa çok satanlara bile girebilecek potansiyelde. Konu yaratıcı iyi ve aynı zamanda konuyu destekleyen mantıklı açıklamalarla da desteklenmiş, uzatılmamış. 2.ci serisi henüz Türkiye'de yok. Çıkmış ama henüz Türkiyede çevirisi yok ve sonuda 2.ci seriye merak uyandiriyor. Alınmasını tavsiye ederim:))

《Mizgine_İslâm / ميزگينه اسلام》Ӝ̵, bir alıntı ekledi.
 25 May 23:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alâ' b.Hadramî'nin Münzir b.Sâvâ'ya Gönderilişi :
Alâ(1)b.Hadramî'nin Bahreyn'de Münzir b.Sâvâ'ya gönderilişi, Hicretin 8.yılında, Zilkade ayının sonuna, Ci'râne'den sonraki günlere rastlar.[39] Bahreyn; Hindistan'la Basra ve Umman arasında, deniz sahilindeki memleketlerin hepsinin adıdır.
Bol kaynakları, akarsulan bulunan geniş bir ülkedir.[40] Her yıl Cumâde'l-âhire ayının başında açılıp ay sonuna kadar süren Müşakkar panayırı Hecer'de kurulurdu.[41] Bahreyn, Fars memleketlerinden olup, Arapların Abdulkays, Bekr b.Vâil ve Temim
kabilelerinden birçok halk, Bahreyn kırlarında oturmakta idiler. Münzir b.Sâvâ, Farslar tarafından Bahreyn'deki Araplar üzerine tayin edilmişti. Münzir; Hecer veya Esbez köyünden ve Abdullah b.Zeydü'l-Esbezî oğullarındandı. Esbezîler, atlara taparlardı. Bahreyn halkından kimi Mecusî, kimi Yahudi, kimisi de Hıristiyan di.[42] Peygamberimiz Aleyhisselam, Alâ(1) b.Hadramî'yi, Bahreyn hükümdarı Münzir b.Sâvâ'yı İslâmiyete davet etmek üzere gönderdi.[43] Alâ(1) b.Hadramî'nin yanına Ebu Hureyre'yi de kattı. Kendilerine hayır tavsiyesinde bulundu. Alâ(1) b.Hadramî için, deve, sığır, davar, meyve ve sair malların zekatları hakkında
bir yazı da yazdırdı. Alâ(1) b.Hadramî bu
yazıyı Müslüman olan halka okuyacak ve zekatlarını ona göre toplayacaktı.[44]
Alâ(1) b.Hadramî, Bahreyn halkını İslâmiyete davet edecek, yanaşmadıkları takdirde cizye (vergi) ödemelerini kendilerine teklif edecekti. Peygamberimiz Aleyhisselam, Münzir b.Sâvâ'ya ve Hecer'in Mecusî din başkanı Sîbuht'a birer mektup göndererek, İslâmiyeti kabule yanaşmadıkları takdirde cizye (vergi) ödemeye kendilerini davet etti .[45]
Peygamberimiz Aleyhisselam, mektubunda şöyle buyurdu:
"Bismillâhirrahmânirrahîm Muhammed Resûlullah'tan Münzir b.Sâvâ'ya! Hidayete uyanlara selam olsun! Bundan sonra, derim ki: Ben seni İslâmiyete davet
ediyorum. Müslüman ol, selamete er!
Allah senin iki elinin altındaki şeyi (hükümdarlığını) yine sende bırakır.
Şunu da iyi bil ki; benim dinim, develerin ve atların gidebilecekleri yerlere kadar uzanacak, hakim olacaktır!"[46] Alâ(1) b.H adramî, Münzir b.Sâvâ'nın yanına vardı ve ona: "Ey Münzir! Şüphe yok ki, sen dünya işlerinde büyük bir akla sahipsin! Onu ahiret işlerinde küçültme! Şu Mecusîlik (ateşe tapıcılık) kötü bir dindir. Onda, ne Arapların, ne de Ehl-i Kitab bilginlerinin iyi göreceği birşey yoktur! Onda, evlenilmelerinden utanılanlara (kendileriyle evlenilmemesi gerekenlerle) evlenirler! Yenilmesi uygun olmayanları
yerler! Kıyamet günü kendilerini
yiyecek, yakacak olan ateşe dünyada tapar dururlar! Sen ne aklı kıt, ne de
görüşsüz bir kimsesin! Bak! İyi düşün!
Hiç yalan söylemeyen bir kimseyi doğrulamaman, hiç hıyanet etmeyen bir kimseye gücenmemen, verdiği sözden hiç caymayan bir kimseye itimad etmemen, inanmaman sana yakışır mı?!

İslâm Tarihi, M. Asım Köksal (Sayfa 4359)İslâm Tarihi, M. Asım Köksal (Sayfa 4359)

Mehmet Atlı-Dengê Dilemin (Kalbimin Sesi)
Çî ji dûrê te çî lî nêzikê te
Nagihe dilê te dengê dilê min
Carek were carek were
Carek were mêvanê min be
Ev dilê ku ji bo te
Dişewite bibîne

Carek bêje carek bêje
Te jî hez kir, carek bêje
Hêviya’m nema, dil çilmisî
J’bo min bes e carek bêje

Ne bawer im ne hêvidar
Dilşikestî tengezar
Bi vî halî sal derbas bûn
Ne parsek im ne bendewar

Ecem Öztürk, Aeden'i inceledi.
24 May 18:49 · 10/10 puan

Fi-Çi-Pi serisinde yaratılan farkındalıktan sonra Aeden'de tekâmül basamakları çıkılmaya başlanmış. Bu zamana kadar karşılaştığım algılar icinde en sağlıklılarını bu yazarda buldum. Okurken kitabın konusundan ziyade felsefesine odaklanmak bireysel gelişim için oldukça fayda sağlayacaktır.

Alperen Çapraz, bir alıntı ekledi.
24 May 16:18 · Kitabı okuyor

"A'nın yanında görünenlere "Bu B ci'dir" diyerek konuyu örtbas etmek isteyenlerin oyununa gelmemek gerekmektedir.Yoksa Türkiye'de düşünce özgürlüğü de kalmayacak,düşünülenler söylenemeyecektir."

Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 65 - Bilim+gönül Yayınları - Düşünce Özgürlüğü ve ODTÜ Sorunu)Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 65 - Bilim+gönül Yayınları - Düşünce Özgürlüğü ve ODTÜ Sorunu)
Eda Nur Küpeli, bir alıntı ekledi.
24 May 14:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Buraya gelmek iyi bir fikir değildi. Ama gidecek başka bir yeri olmayan, kimsesi olmayan biri hatıralarından başka nereye gidebilirdi ki ?

Çi, Akilah Azra KohenÇi, Akilah Azra Kohen

Çî ji dûrê te çî lî nêzikê te
Nagihe dilê te dengê dilê min.

Ne uzağında ne de yakınındayken
Yüreğine ulaşamaz yüreğimin sesi.

Çi zemanekî bênamûs e;
Kes kesê fahm nake
Kes kesê nafikire
Kes kesê guhdar nake
Kes nakeve gora kesî
Tu nikarî pişta xwe bide mirovekî.

Occo Mahabad

DeliBilge, bir alıntı ekledi.
23 May 16:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer hiyerarşik olmayan ve kurumsallığa karşı yaratıcılığıyla , hayırseverlik -etik kaygılarıyla falan günümüz "kapitalizminin üçüncü ruhu" nu Bill Gates' ten bile iyi örnekleyen biri varsa bu da DNA-kontrollü üretim fikrinin sahibi Craig Venter olmalıdır. Venter ' in alanı sentetik biyolojidir: Darwin ci evrim tarafından biçimlendirilmeyen, insan aklınca yaratılan bir hayat.

Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 16)Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 16)