Das Kapital

Karl Marx
Karl Marx (5 Mayıs 1818 Trier - 14 Mart 1883 Londra) 19. yüzyılda yaşamış, Yahudi asıllı filozof, politik ekonomist ve devrimci. Marx´ın ekonomi alanındaki çalışmaları, günümüzde emeği, emek-sermaye ilişkisini ve bunları takip eden ekonomi düşüncesini kavramanın büyük bir kısmı için temel oluşturdu. Sosyoloji ve sosyal bilimleri başlatan isimlerdendir. En bilinenleri Komünist Manifesto(1848) ve Kapital (1867-1894) olmak üzere hayatı boyunca sayısız kitap yayımladı. Orta düzeyde zengin bir ailede, o tarihlerde Prusya´nın içinde yer alan Ren bölgesindeki Trier şehrinde doğan Marx, Genç Hegelcilerin felsefe düşünceleri ile ilgilendiği Bonn ve Berlin Üniversiteleri´nde öğrenim gördü. Çalışmalarından sonra Köln´de radikal bir gazetede yazmaya ve tarihsel materyalizm üzerinde çalışmaya başladı. 1843´te diğer radikal gazetelerde yazmaya başlayacağı ve kendisinin ömür boyu dostu ve çalışma arkadaşı olacağı Friedrich Engels ile tanışacağı Paris´e taşındı. 1849´da sürgüne gönderildi ve karısı ve çocukları ile beraber toplumsal ve ekonomik hareketler hakkında teorilerini yazacağı ve olgunlaştıracağı Londra´ya taşındı. Bu süre içerisinde sosyalizm için yapılan mücadelede yer aldı ve Birinci Enternasyonal´de önemli bir figür haline geldi. Marx´ın toplum, ekonomi ve siyaset hakkındaki teorileri -bir bütün olarak Marksizm- insan toplumlarının sınıf savaşımı-üretimi kontrol eden yönetici sınıf ile üretim için gereken emeği sağlayan mülksüz bir emekçi sınıf arasındaki çatışma- ile ilerlediğini iddia etmektedir. Marx, devletlerin yönetici sınıf tarafından idare edildiğini ve devletin ortak kamu çıkarı adına hareket eder gibi yapıp yönetici sınıfın çıkarları doğrultusunda yönetildiğini düşünmekte ve daha önceki sosyoekonomik sistemler gibi kapitalizmin de kendi yıkımına ve yeni bir sistem olan sosyalizmin onun yerini almasına neden olacak iç gerilimler ürettiğini öngörmektedir. Kapitalizmin içinde burjuvazi ve proletarya arasındaki sınıf çelişkilerinin çalışan sınıfın siyasi zaferi ve bunun sonucu kurulacak sınıfsız bir toplum;komünizm:özgür üreticiler birliği tarafından yönetilen bir toplumun ortaya çıkacağını iddia etmektedir.[18][19] Marx düşüncelerinin hayata geçmesi için etkin bir mücadele verdi; emekçi sınıfın kapitalizmin yıkılması ve sosyo ekonomik bir değişimin geçirilmesi için düzenli bir devrim hareketini yürütmek zorunda olduğunu savundu. Marx insanlık tarihindeki en etkileyici figürlerden biridir.Dünya çapında birçok entelektüel, işçi sendikaları ve siyasi parti onun temel çalışmalarından farklı biçimlerde etkilenmiştir. (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Karl Marx
Karl Marx
Tahmini Okuma Süresi: 10 sa. 21 dk.Sayfa Sayısı: 365Basım Tarihi: Mart 2015İlk Yayın Tarihi: 1867Yayınevi: Yason YayıncılıkOrijinal Adı: Das Kapital
ISBN: 9786059869553Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
365 syf.
·
Puan vermedi
Karl Marx, üretici güçler ve üretim ilişkilerinin belirli bir tarihsel andaki ilişkileriyle üretim biçimini belirlediğini söyler, kapitalizm de üretim araçlarına ve sermayeye sahip olan burjuva sınıfının çıkarına işleyen, onu meşru kılan bir sistemdir. Okuması pekde zor bir kitap olsada harika bir alt metne sahip olduğunu düşünüyorum ve tavsiye ediyorum
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
Reklam
365 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
35 saatte okudu
Das Kapital 3 Cilt olarak Karl Marx tarafından 1867 yılında yazılmış, kapitalist üretim biçiminin ekonomik yasalarının, sosyalist üretim biçiminin öncüsü olduğunu ve sınıf mücadelesinin kapitalist toplumsal üretimden köken aldığını ortaya koymak amacıyla siyasi ekonomi olarak kapitalizmin eleştirel bir analizidir. Marx`ın toplum, ekonomi ve siyaset hakkındaki bir bütün olarak Marksizm insan toplumlarının sınıf savaşını üretimi kontrol eden yönetici sınıf ile üretim için gereken emeği sağlayan mülksüz bir emekçi sınıf arasındaki çatışma ile ilerlediğini iddia etmektedir. kitapta üç ciltten de bahsetmektedir. Kitap dünyadaki ekonomilerden gelişmelerden yerini alan anlayışları anlatmaktadır. aynı şekilde Karl Maks`ın hayat hikayesini de anlatmaktadır. Kitabı okurken altını bol bol çizdim insana güzel bilgiler yer vermektedir. Her nesil kendi yaşamını sürmek ve sonra bizim yerimizi alması mukkader olan yeni nesile yol açmak zorundadır... Çünkü bu dünya doğmuş insanların büyük çoğunluğu için, sorun ölümden sonra yaşamın olup olmaması değil, aksine ölümden önce yaşamın olup olmadığı. bir alıntı yapmak istedim kitaptan. Birde kitap okurken tanrı evreni karatırken her şeyin bir zıttını yaratığını fark ettim. yaşam-ölüm, cennet-cehenem, erkek-kadın, iyi-kötü, ateş-su vb. belki de hayatın daha anlamlı olması ve kıymetini bilmemiz içindir bu zıtlıklar herkese iyi okumalar.
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
1/10 puan verdi
Marksizmin neden insanlık tarihinin gördüğü en saçma, başarısız ve tutarsız ideoloji olduğunu anlamak için okunması gerken bir eser fakat ikinci cildin yarısında bıraktım. Siyasetin düz dünya teorisi resmen, kitaptaki hangi tutarsızlıktan bahsetsem bilemedim, adam adeta paralel evrende yaşıyor. Yazar ne insan doğasını ve evrimini, ne de medeniyetlerin inkişafını ve toplumsal düzenin nedenleri anlayabilmiş. Hayatı ve gerçekleri yorumlayarak realist, insan doğasına uygun bir ideoloji tasarlamak yerine kafasında kurduğu düşüncelere göre bir dünya görüşü ortaya koymuş, hayatı görmek istediği gibi görmüş. Son olarak Marx'ın kendi ortaya koyduğu görüşlere tezat şekilde Engels'in tekstil fabrikasından geçinip eşini ve küçük kızını hediyelere boğup zenginlik içinde yaşatması da ayrı bir ironi.
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
365 syf.
9/10 puan verdi
Das Kapital için yorumum şöyledir; Yorum yapmak için bilmek , bilmek içinse okumak, araştırmak ve öğrenme sürecinin sancılarını yaşamak gerekir. Durum böyle olduğundan, pirincinden ekmeğine, altınından sanayisine kadar irdelenen bu eserde, dil sade ve anlaşılır, fakat sistemi kavramak bir o kadar zor. Mesele politik sistemi anlamak ile bitmiyor, pratikte nasıl yürüyeceğini bilmek ise ciddi bir ekonomik ve iktisadi birikim istiyor. Bu süreçlerin tamamı hakkında, okurken düşünüp, araştırıp aynı zamanda da kendime bir şeyler kattığım, ara sıra hayretlere de düştüğüm bir serüvendi. #daskapital
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
Reklam
365 syf.
10/10 puan verdi
“zincirlerimizden başka kaybedecek neyimiz var?” yalnızca kendi hayatıma değil devletlere karşı da bakış açımı değiştiren olağanüstü bir kitap; emek ve sermaye arasındaki bağın aslında nasıl da yüzde yüz sermayeden yana olduğu ve emeğin dolayısıyla işçinin aslında sermayenin gözünde madde’den başka bir şey olmadığını iliklerime kadar hissettirdi kitap.
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
365 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Diğer sosyal bilimciler Marx amcayı hep eleştirmişlerdir. özellikle de Marx'ın yaşamdaki her şeyi ekonomiye bağlama konusunda. Günümüz yaşantısına ve gündelik sosyal ilişkilere baktığımızda Marx amca pek de haksız görülmüyor.... Ayrıca kitabı okuduktan sonra marketten sakız alırken bile bin defa düşünmenize sebep olabilir :)
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
365 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
"Cebrailsiz peygamber" yakıştırması Karl Marx için pek mübalağa olmasa gerek. Kitabı okumadan önce abartı bulduğum bu benzetmenin ne kadar yerinde olduğunu daha iyi anlamış bulunmaktayım: Bu kitap gerçekten de "Cebrailsiz inen tek kutsal kitap."
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
·
Puan vermedi
Basım Hatası
Okumaya başladığım ilk sayfalardan itibaren basım hataları ile dolu olduğu için yarım bıraktım. Daha iyi bir yayın alıp okuyacağım. Hevesim kırılmadı degil hevesle başladığım bir yazar ve kitaptı sizlere tavsiye kaliteli yayınlar candır.
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
Reklam
365 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Her insanın okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.Her yaşa uygun basımları da mevcut.Konsantre bilgi yumağı niteliğinde.İlerde 3 cilt halinde olanını da okuyacağım
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
365 syf.
7/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Keskin cümlelerle ve net ifadelerle yazılmış. Beklentim daha yüksekti o yüzden çok etkisi altına almadı. Ama genel anlamda iyi bir kitap. Farklı bir bakış açısı, benim de farklı bakmamı sağladı bazı konulara.
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
·
Puan vermedi
Karl
Komünizm ve pringles üç aşağı beş yukarı aynı şeydir. Batı tarihinde kimileri bunu anlayacak noktaya birkaç kez gelmiştir ancak doğu kafası zaten bunun farkındadır. İşte ortalama birey de bunun farkında olmalıdır ve siyasete, marx aptalına, ona buna ayırdığı zaman lüks gibi gelmelidir. Zaman kaybı gibi gelmelidir. Oturup keman çalmayı öğrenebileceğiniz kadar bir süreyi politika tartışarak geçirdiyseniz, tebrikler. hem de sadece son 2 yıl içinde oldu bu. önceki 20 yılı sayarsak, goethe olabilecekken kendinize dönüştünüz. tebrikler. kılıştar izleye izleye beyni krem peynir haline getirdiniz. Ortalama vatandaşın da siyasi görüşü/ideolojisi tek bir şey olabilir: başta kim varsa ona muhalefet etmek. Bunun dışında yapılan siyaset anlamsızdır. Bunu yapmak için de uğraşmanıza gerek yoktur.
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
365 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
“İşçiler ve tüm emekçiler aç, çıplak, bitmiş ve tükenmiş bir durumda iken saf demokrasiden, genel olarak demokrasiden, eşitlikten ve özgürlükten söz etmek, emekçiler ve sömürülenler ile alay etmek demektir”! “Ezilenler ile ezenlerin, sömürülenler ile sömürenlerin ‘eşitliği’ olamaz, yoktur ve olmayacaktır”! “Kapital iktidarda kaldıkça, değil yalnız toprak, değil yalnız insan emeği, değil yalnız insan kişiliği, değil yalnız vicdan, değil yalnız aşk, değil yalnız bilim, her şey, her şey kaçınılmaz olarak alınıp satılacaktır”!
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
365 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
marx icin onemli olan tek sey, inceledigi olgularin yasalarini bulmaktir. bu olgular belli bir tarihsel donemde belirli bir bicim ve karsilikli iliskiler icerisinde olduklari sürece, onun icin onemli olan ylanizca onlara egemen olan yasa degildir. onun icin daha onemli olan, bunlarin degismelerinin ve gelismelerinin, yani bir bicimden baska bir bicime bir iliskiler duzenin farkli bir iliskiler duzenine gecislerin yasasidir.`* bu yasa bir kez bulunduktan sonra, bunun toplumsal yasamda ortaya cikan ayrintilariyla inceler. (kapital 1.cilt) marx, öncüllerinden farkli olarak insanlarin somurulmesinin nasilligini ,yani kapitalizmin ekonomik yasalarini ortaya cikardigi, cozumledigi iktisadi kitabidir.
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
365 syf.
1/10 puan verdi
Zırva
Bi zırva bu kadar mı uzatılır. Aynı zırvayı bütün kitaplarında kendi jargonuyla anlatan, Hegel'e yaranmaya çalışan aptal Marx'ın yazdığı zırva. Manifesto'yu okuduktan sonra bıraksam daha iyi olacakmış. Boşuna zamanımı çaldı.
Das Kapital
Das KapitalKarl Marx · Yason Yayıncılık · 20151,837 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.