Das Kapital

·
Okunma
·
Beğeni
·
9331
Gösterim
Adı:
Das Kapital
Yazar:
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
365
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059869553
Orijinal adı:
Das Kapital
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yason Yayıncılık
Baskılar:
Das Kapital
Das Kapital
Das Kapital
Das Kapital
Karl Marx (5 Mayıs 1818 Trier - 14 Mart 1883 Londra) 19. yüzyılda yaşamış, Yahudi asıllı filozof, politik ekonomist ve devrimci. Marx´ın ekonomi alanındaki çalışmaları, günümüzde emeği, emek-sermaye ilişkisini ve bunları takip eden ekonomi düşüncesini kavramanın büyük bir kısmı için temel oluşturdu. Sosyoloji ve sosyal bilimleri başlatan isimlerdendir. En bilinenleri Komünist Manifesto(1848) ve Kapital (1867-1894) olmak üzere hayatı boyunca sayısız kitap yayımladı.

Orta düzeyde zengin bir ailede, o tarihlerde Prusya´nın içinde yer alan Ren bölgesindeki Trier şehrinde doğan Marx, Genç Hegelcilerin felsefe düşünceleri ile ilgilendiği Bonn ve Berlin Üniversiteleri´nde öğrenim gördü. Çalışmalarından sonra Köln´de radikal bir gazetede yazmaya ve tarihsel materyalizm üzerinde çalışmaya başladı. 1843´te diğer radikal gazetelerde yazmaya başlayacağı ve kendisinin ömür boyu dostu ve çalışma arkadaşı olacağı Friedrich Engels ile tanışacağı Paris´e taşındı. 1849´da sürgüne gönderildi ve karısı ve çocukları ile beraber toplumsal ve ekonomik hareketler hakkında teorilerini yazacağı ve olgunlaştıracağı Londra´ya taşındı. Bu süre içerisinde sosyalizm için yapılan mücadelede yer aldı ve Birinci Enternasyonal´de önemli bir figür haline geldi.

Marx´ın toplum, ekonomi ve siyaset hakkındaki teorileri -bir bütün olarak Marksizm- insan toplumlarının sınıf savaşımı-üretimi kontrol eden yönetici sınıf ile üretim için gereken emeği sağlayan mülksüz bir emekçi sınıf arasındaki çatışma- ile ilerlediğini iddia etmektedir. Marx, devletlerin yönetici sınıf tarafından idare edildiğini ve devletin ortak kamu çıkarı adına hareket eder gibi yapıp yönetici sınıfın çıkarları doğrultusunda yönetildiğini düşünmekte ve daha önceki sosyoekonomik sistemler gibi kapitalizmin de kendi yıkımına ve yeni bir sistem olan sosyalizmin onun yerini almasına neden olacak iç gerilimler ürettiğini öngörmektedir. Kapitalizmin içinde burjuvazi ve proletarya arasındaki sınıf çelişkilerinin çalışan sınıfın siyasi zaferi ve bunun sonucu kurulacak sınıfsız bir toplum;komünizm:özgür üreticiler birliği tarafından yönetilen bir toplumun ortaya çıkacağını iddia etmektedir.[18][19] Marx düşüncelerinin hayata geçmesi için etkin bir mücadele verdi; emekçi sınıfın kapitalizmin yıkılması ve sosyo ekonomik bir değişimin geçirilmesi için düzenli bir devrim hareketini yürütmek zorunda olduğunu savundu. Marx insanlık tarihindeki en etkileyici figürlerden biridir.Dünya çapında birçok entelektüel, işçi sendikaları ve siyasi parti onun temel çalışmalarından farklı biçimlerde etkilenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
400 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
''Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnızca kendi postuna özen göstermen yeterli.''
Bu kitaba inceleme yapmak yada yorum yapmak hadsizlik olur. Bir başyapıt kesinlikle...
Bu incelemem kitabın içeriğinden çok kitabı yayınlayan yayıneviyle alakalı. Çünkü içeriğini kavramamı engelleyen bir hatalar silsilesine sebebiyet vermiş olması burada içeriğiyle ilgili inceleme yapmamı engelliyor.

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Kitabın ilk 200 sayfası asıl yazıya bizi hazırlayan makalelerle dolu. Marksizm, Kapitalizm ve bunların başta kendi aralarında olmak üzere din vb. birkaç olguyla ilişkisi incelenmiş. Marksizmin savunusuna rastlamak mümkün, bu yüzden pek tarafsız yazılar olduğunu söylemek yanlış olur. Bu 200 sayfalık çeşitli başlıklarla ayrılmış yazılardan sonra asıl kitaba geçmiş oluyoruz. Bir önsözün ardından birinci cildiyle başlıyor. Kitabı tam da bu birinci cildinde bıraktım, yani aslında en önemli kısmında diyebiliriz. Tabi oraya gelene kadar karşılaştığım hatalar ve hatta kitabın en önemli kısmının bile hatalarla dolu olması artık tahammülsüzleşmeme neden oldu.

Kitapta oldukça fazla bir şekilde yazım hatası var. Bu kitabı tamamlayıp da sinir krizi olmayacak bir insanı hayal edemiyorum şu an. Kelimelerin bitişik yazımından tutun da cümle başlarının ve özel isimlerin küçük harfle yazılmış olmasına kadar çeşitli hatalarla dolu bir kitap. Ayrıca üslupta da değişim var. Yani örneğin Hristiyanlık ve Marksizmin ele alındığı yazıda günümüz Türkçesi kullanılmışken, ki kitabın en az hatalı kısmı burası sanırım, İslamiyet ve Marksizmin ele alındığı yazıda ise bambaşka bir üslup var. Zaten daha başlıktan nasıl bir yazı olabileceğini az çok çıkartabilirsiniz.

Başlık: "Marksizim ve İslamiyet.." aynen bu şekilde. Şahsen iki noktanın ne anlama geldiğini çözemedim, ki başlıkta kullanılması da apayrı bir durum.

Tüm bu engelleri bir şekilde de olsa ve en az sinir kriziyle atlattıktan sonra asıl kısıma geçmiş oluyoruz. En azından kitabın en önemli kısmında bir hata olmasın diye ümit ederken yine hayal kırıklığıyla karşılaşıyorum. Burada da neredeyse her cümlede bir iki kelime bitişik yazılmış, tabi bu da akıcılığı ortadan kaldırıyor, sürekli durmak ve birleşmiş o iki kelimeyi ayırıp anlamlandırmak zorunda kalıyorum. Bu hatalar böyle kitabın sonuna kadar devam ediyor.

Bu sözde yayınevinden kitap alınmasını kesinlikle önermiyorum, alınacaksa da iyice araştırılmalı. Bir işte iyiyseniz o işi yapmalısınız, yok eğer yapamıyorsanız bence hiç karışmamalısınız, yoksa okuyucuların bu gibi durumlarla karşılaşması kaçınılmaz.
400 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Kitap komple yazım hatalarıyla dolu. Asıl konu ise kitabi basan yayın evi kelimeleri birbirinden ayırmaya üşenmiş. Kelimler bitişik yazılmış. Bu yayın evinden asla kitap almayın severek aldığım bir kitaptı. Başka bir yayından tekrar okumam gerelecek.
368 syf.
·Beğendi·7/10
Das kapital için yorumum şöyledir; yorum yapmak için bilmek , bilmek içinse okumak gerekir. Karşı düşünceler veya kendi düşüncelerinizi anlatan kitaplar oku, bil , yorumla. Okudukça düşüncelerini değiştirir geliştirirsin.
365 syf.
·Beğendi·10/10
Diğer sosyal bilimciler Marx amcayı hep eleştirmişlerdir. özellikle de Marx'ın yaşamdaki her şeyi ekonomiye bağlama konusunda. Günümüz yaşantısına ve gündelik sosyal ilişkilere baktığımızda Marx amca pek de haksız görülmüyor.... Ayrıca kitabı okuduktan sonra marketten sakız alırken bile bin defa düşünmenize sebep olabilir :)
400 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Tüm izm' ler çürüdü, insanlığın fıtratına uygun değildi çünkü.
Das Kapital'de ise , burjuva diktatörlüğünü yıkıp yerine ploreterya diktatörlüğü inşa etmek,
İnsanları bir isyan , bir anarşiye yönlendirmek,
İnsanlığın yaratılışına uygun değerlerin ( evlilik, aile, özel mülkiyet vb.) Olmaması gerektiğine dair vesaire...

Yani kısacası geçerliliğini yitirmiş bir fikir, yoğun, karmaşık bir idea dünyasının kitap hali...
365 syf.
·Beğendi·10/10
Her insanın okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.Her yaşa uygun basımları da mevcut.Konsantre bilgi yumağı niteliğinde.İlerde 3 cilt halinde olanını da okuyacağım
Komünizm ve pringles üç aşağı beş yukarı aynı şeydir. Batı tarihinde kimileri bunu anlayacak noktaya birkaç kez gelmiştir ancak doğu kafası zaten bunun farkındadır.
İşte ortalama birey de bunun farkında olmalıdır ve siyasete, marx aptalına, ona buna ayırdığı zaman lüks gibi gelmelidir. Zaman kaybı gibi gelmelidir. Oturup keman çalmayı öğrenebileceğiniz kadar bir süreyi politika tartışarak geçirdiyseniz, tebrikler. hem de sadece son 2 yıl içinde oldu bu. önceki 20 yılı sayarsak, goethe olabilecekken kendinize dönüştünüz. tebrikler. kılıştar izleye izleye beyni krem peynir haline getirdiniz.

Ortalama vatandaşın da siyasi görüşü/ideolojisi tek bir şey olabilir: başta kim varsa ona muhalefet etmek. Bunun dışında yapılan siyaset anlamsızdır. Bunu yapmak için de uğraşmanıza gerek yoktur.
365 syf.
·6 günde·7/10
Keskin cümlelerle ve net ifadelerle yazılmış. Beklentim daha yüksekti o yüzden çok etkisi altına almadı. Ama genel anlamda iyi bir kitap. Farklı bir bakış açısı, benim de farklı bakmamı sağladı bazı konulara.
365 syf.
·Beğendi·10/10
Halkça beğenerek okuyoruz. O kadar çok beğendik ki başka halkları işgal edip onlara da bu kitabi okutuyoruz. Onlar da severek okuyorlar. Tabii ki bazi halklar biraz isteksiz oluyorlar, okumak istemiyolar. Neyse ki onlari istekli hale getiriyoruz. Son olarak, bize göre bu kitabi okuyup uygulayan halklar asla batmazlar. Kesinlikle batmalari imkansiz. Mesela biz hiç batmayacağiz.
İnsan pasifleştirilmiştir; çünkü toplumun işleyişine ayak uydurmak zorundadır, onu değiştirmemelidir ya da değiştiremez inancı hâkimdir.
Devlet dinle ilgilenmemelidir; dinsel kurumlar devlete bağlı olmamalıdır. Herkes istediği dini savunmakta ya da dinsiz, yani genelde her sosyalist gibi ateist olduğunu açıklamakta Özgür olmalıdır.
Karl Marx
Sayfa 214 - Lenin, din üzerine, sosyalizm ve din

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Das Kapital
Yazar:
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
365
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059869553
Orijinal adı:
Das Kapital
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yason Yayıncılık
Baskılar:
Das Kapital
Das Kapital
Das Kapital
Das Kapital
Karl Marx (5 Mayıs 1818 Trier - 14 Mart 1883 Londra) 19. yüzyılda yaşamış, Yahudi asıllı filozof, politik ekonomist ve devrimci. Marx´ın ekonomi alanındaki çalışmaları, günümüzde emeği, emek-sermaye ilişkisini ve bunları takip eden ekonomi düşüncesini kavramanın büyük bir kısmı için temel oluşturdu. Sosyoloji ve sosyal bilimleri başlatan isimlerdendir. En bilinenleri Komünist Manifesto(1848) ve Kapital (1867-1894) olmak üzere hayatı boyunca sayısız kitap yayımladı.

Orta düzeyde zengin bir ailede, o tarihlerde Prusya´nın içinde yer alan Ren bölgesindeki Trier şehrinde doğan Marx, Genç Hegelcilerin felsefe düşünceleri ile ilgilendiği Bonn ve Berlin Üniversiteleri´nde öğrenim gördü. Çalışmalarından sonra Köln´de radikal bir gazetede yazmaya ve tarihsel materyalizm üzerinde çalışmaya başladı. 1843´te diğer radikal gazetelerde yazmaya başlayacağı ve kendisinin ömür boyu dostu ve çalışma arkadaşı olacağı Friedrich Engels ile tanışacağı Paris´e taşındı. 1849´da sürgüne gönderildi ve karısı ve çocukları ile beraber toplumsal ve ekonomik hareketler hakkında teorilerini yazacağı ve olgunlaştıracağı Londra´ya taşındı. Bu süre içerisinde sosyalizm için yapılan mücadelede yer aldı ve Birinci Enternasyonal´de önemli bir figür haline geldi.

Marx´ın toplum, ekonomi ve siyaset hakkındaki teorileri -bir bütün olarak Marksizm- insan toplumlarının sınıf savaşımı-üretimi kontrol eden yönetici sınıf ile üretim için gereken emeği sağlayan mülksüz bir emekçi sınıf arasındaki çatışma- ile ilerlediğini iddia etmektedir. Marx, devletlerin yönetici sınıf tarafından idare edildiğini ve devletin ortak kamu çıkarı adına hareket eder gibi yapıp yönetici sınıfın çıkarları doğrultusunda yönetildiğini düşünmekte ve daha önceki sosyoekonomik sistemler gibi kapitalizmin de kendi yıkımına ve yeni bir sistem olan sosyalizmin onun yerini almasına neden olacak iç gerilimler ürettiğini öngörmektedir. Kapitalizmin içinde burjuvazi ve proletarya arasındaki sınıf çelişkilerinin çalışan sınıfın siyasi zaferi ve bunun sonucu kurulacak sınıfsız bir toplum;komünizm:özgür üreticiler birliği tarafından yönetilen bir toplumun ortaya çıkacağını iddia etmektedir.[18][19] Marx düşüncelerinin hayata geçmesi için etkin bir mücadele verdi; emekçi sınıfın kapitalizmin yıkılması ve sosyo ekonomik bir değişimin geçirilmesi için düzenli bir devrim hareketini yürütmek zorunda olduğunu savundu. Marx insanlık tarihindeki en etkileyici figürlerden biridir.Dünya çapında birçok entelektüel, işçi sendikaları ve siyasi parti onun temel çalışmalarından farklı biçimlerde etkilenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 364 okur

  • Esma Ezerçeli
  • Mehmet Toyran
  • Remzi KIZILKAYA
  • Sema Kaya
  • Ali Taş
  • Özgül Özek
  • Fırat özdemir
  • Burak DEMİR
  • Muhittin Evren
  • paylun

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%35.7
25-34 Yaş
%32.1
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%3.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%10.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%23.7
Erkek
%76.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.6 (32)
9
%12.9 (11)
8
%11.8 (10)
7
%4.7 (4)
6
%3.5 (3)
5
%3.5 (3)
4
%0
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%2.4 (2)

Kitabın sıralamaları