·
Okunma
·
Beğeni
·
4570
Gösterim
Adı:
Kitle ve İktidar
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755392301
Orijinal adı:
Masse Und Macht
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Baskılar:
Kitle ve İktidar
Kütlə və Hakimiyyət
Elias Canetti'nin 30 yıllık çalışmasının ürünü olan Kitle ve İktidar sosyoloji, antropoloji, psikoloji... gibi disiplinleri içeren; ama onların sınırlarıyla yetinmeyen benzersiz bir çalışma olarak tanınıyor.

Canetti bu kitabında "kitle" ve "iktidar"ın birbirlerini nasıl etkileyip çoğalttığını; insanlar arasında "emir" ve "itaat" ilişkisinin nasıl biçimlenerek saldırganlık mekanizmalarına dönüştüğünü anlatıyor. En az sorgulanan, dolayısıyla en tehlikeli şey olan "emir verme"nin emredilende özgür bir kişilik edinmesini önleyen bir sızı bıraktığını, bu sızının sürekli emredilen-lerde katmerleşerek itaati içselleştirdiğini gösteriyor.

Canetti 1930'larda kitle eylemlerinin her tür politik mücadelenin en önemli silahı olduğunu fark ederek "kitle" ve "iktidar" ilişkisi üzerinde çalışmaya başlar. Çalışması ilerledikçe ilişkinin "tarih üstü" boyutlarını keşfeder ve insanın özüne yönelir. Hayvan sürülerini, bir araya gelmiş her tür insan topluluğunu çağ, coğrafya, din farkı gözetmeksizin devasa bir literatür taraması yaparak inceler. Yaşadığı yıllar, özellikle İkinci Dünya Savaşı'nın tarihteki en büyük kitle hareketlerinin ve kitlesel yıkımların görüldüğü yıllar olması; bir "iktidar" simgesi olarak Hitler'in vahşeti doğru iz üzerinde olduğunu gösterir: Kitle yıkıcı, iktidar öldürücüdür. İnsan "iktidar" isteği ile Tanrı'nın kıyamet ve dehşet tehdidini çalmıştır. Ölüme karşı direnmenin yolu ise emre karşı koymak ve yaratmaktır.

Canetti "düşünmek ısrar etmektir" diyerek Kitle ve İktidar'ı kaleme aldığı 30 yıl boyunca bu çalışmasını gölgeleyecek kapsamda başka eser vermedi. Çok sayıda araştırmaya ve her yıl Viyana'da düzenlenen bir sempozyuma konu olan bu kitaptan sonra insan doğasının kitle ve iktidarla ilişkisini bu denli kuşatan başka bir kitap da yayımlanmadı. Düşünsel zenginliğinin yanı sıra böylesi kitaplarda çok az rastlanan edebi bir anlatıma da sahip olan Kitle ve İktidar, zamana karşı direnerek insanı anlamada başvuracağımız vazgeçilmez kaynaklardan biri haline geldi.

Anlamanın müthiş bahtiyarlığını hissetmek isteyenler için...
(Tanıtım Bülteninden)
528 syf.
·Puan vermedi
yazar bir çok ülkenin karekteristlik köklerini irdelerken sosyal yönlerini hint ve dogu kültürü bazende batı üzerinden hikayelerle süsleyip özünde ikdidar kavgasıyla kitleleri ayakta tutan unsuları ve etkileyen durumları incelemiş. bir çok toplulukla ilgili tezleri mantıklı iken yahudilikle ve yahudi toplumu ilgili anlattıkları bir tarafgirlik içerdiği ortada şizofrenleri tarif ederken belki birazda kendinden mi bahsetmiş diye düşünmeden edemedim. en şaşırtan ise kitabın sonunda bazı bölümlerin sabırla her okuyucu tarafından okunacak sabır bulunmadığı kanaatini ima etmesi...
528 syf.
·Beğendi·10/10
Şiddet deyince kitleyi, kitle deyince Elias Canetti’yi okumdan geçmek haksızlık olur. Şiddetin doğası üzerine yazılmış en önemli eser olan “Kitle ve İktidar”da Canetti, kitle ve iktidarın birbirlerini nasıl etkileyerek çoğalttığını, insanlar arasındaki emir itaat ilişkisinin giderek nasıl bir saldırganlık mekanizmasına dönüştüğünü anlatır. Canetti’ye göre kitle yıkıcı, iktidar öldürücüdür. İnsanlar yarattıkları mesafelerle taşlaşır ve çoraklaşırlar. Yarattıkları bu mesafe yüklerinden insanlar ancak hep birlikte kurtulabilirler. Kitle içinde meydana gelen en önemli olay deşarjdır. Deşarj olmadan kitle gerçek anlamda mevcut değildir. Zira kitleyi yaratan deşarjdır. Deşarj anı, kitleye dahil olan herkesin farklılıklarından kurtulduğu ve kendilerini diğerleriyle eşit hissettiği andır...
%18 (91/528)
·9/10
Bitmesin diye yavaş yavaş... Canetti, insanüstü romancılığıyla "Körleşme" yi yazmış. Beni benim bedenimde hapsetti. "Kitle ve İktidar" ile ise nutkum da tutuldu.
528 syf.
·10/10
Kitle ve Iktidar... kitap sitelerinde gezerken Zygmunt Baumant ile aynı kategoriye girenler listesinde Canetti yi fark ettim bir yıl öncesinde. Okumaya başladıktan çok kısa bir süre sonra sıkıldım ve 150. sayfada bırakmışım hiç arkama bakmadan. Aradan uzun bir zaman geçti ve elime aldığımda konulara aşina olduğumu ve devam etmek istedigimi fark ettim ve çok kısa bir surede kitabı bitirdim. Öncelikle adından yanılgıya kapılmış olabiliriz siyasi değil bir sosyoloji kitabıdır. Dikkat ağır gelebilir uyarısını her yazında görebilirsiniz. Neden ağır ve güzel ? Öncelikle Homo Sapienste insanın evriminden, Tüfek Mikrop ve Çelik' te buğdayın evriminden nasıl bahsediliyorsa Canetti "düşünmek ısrar etmek demektir " söyleminden yola çıkarak bu kitabında kitleden iktidara kadar insanın davranışlarındaki ve düşüncelerindeki evrimlerden bahsetmiştir bu da insandaki kör konulara farkli gözden bakmasını sağlamıştır. Belki artık kör nokta olmayacaklardır ! Canetti yi bunlari yazmaya iten faktör ise 1900 'lü yıllardaki Nazi etkisidir. Nazi etkisi dolaylarını çalışmaları 30 yıl süren bu kitapta görmek mümkündür. Bakış açınıza bir nebzede olsa etkisinin olacağını düşünüyorum. Şimdiden yavaş ama bol kazançlı okumalar diliyorum.
528 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10
Bu kitaba yorum veya inceleme yazabilmek için insanın elini yüzünü yıkayıp, saçını tarayıp -saçı olanlar için- dolaptaki en iyi giysiyi giyip klavye başına oturmak gerekiyor.
'İyi olan her neyse, kötüyle karşılaştırılmak için var.' diyor Canetti kitabın 321. sayfasında; giriş cümlem bu yüzden.
Kendime emir verip bir kaç cümle yazayım diyordum ki:
'Emirler dilden eskidir. Böyle olmasaydı, köpekler emirleri anlamazdı.' (s:327) cümlesi çarpıyor yüzüme.

Vazgeçtim.

Kitabın neredeyse tamamı -dipnotlar dahil- alıntılık, her sayfasının üzerine ayrı inceleme&yorum yazmayı gerektiriyor. Yangından kurtarılacak ilk kitaplar arasında. Felsefe, psikoloji, antropoloji, tarih.... kitabı hangi kategoriye koysam az gelecek. Ölmeden önce okunması gereken ilk beşte olmayı hak ediyor. Üzerine ne okusam yavan, tatsız kalacak.

Not: Eleştirmen, yorumcu vs. değilim. Şahsi bir not sadece.
528 syf.
Elias Canetti'nin 30 yıllık çalışmasının ürünü.
Kitle ve İktidar birçok disiplini içeren bir kitap. (Sosyoloji, Antropoloji, Psikoloji vs.)
Evet bu 30 yıllık eseri okurken daha doğrusu bitirmeye çalışırken, insan doğasına ait bir çok bilinmeyeni (en azından benim için) ve sapkın gerçekleri göz önüne seriyor.
Misal yazarın da dediği gibi "neslimiz tükenmeden nasıl bu zamana kadar yaşadık?"
Neden mi?
İnsanın geçmişine giderken sürekli bir iktidar mücadelesi, bir din ritüeli,keşfedilmemiş bir dünyada aciz bir varlık durumu, kendisinden daha iri daha güçlü hayvanlarla mücadele etmek, baraka ve mağara gibi zorlu yaşam alanlarını geride bırakıp bu güne kadar geldi.
Ve geldiği noktayı söyle özetliyor Canetti. "Artık bir inanç varsa, o da üretime, modern artış çılgınlığına olan inantçtır."
Yani dini ritüeller yerini artık kapitalizm aldı.Daha fazla üretim için daha fazla insan gerek.Bu yüzden dünya artık o gördüğü büyük savaşları bir daha görmeyecek.
Kitap özellikle örneklemeler ve alıntılar üzerinden gittiği için yeterince sıkacaktır sizi.Ben severek sıkıla sıkıla okudum ve beğendim :))
528 syf.
·9/10
Kitlenin amacının ,neden önüne çıkan her engeli yıkmaya çalıştığının ve birlikte iken nasıl en dehşetli görevlerin bile yerine getirilebilirken ardında “ben bunu nasıl yaptım”dedirten ;kitle olmanın ruh halini anlatıyor.
528 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Elias Canetti, 15. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğuna sığınan bir İspanyol Yahudisi aileden gelen ve 1905 yılında Rusçuk’ta - o zamanlar Osmanlı İmparatorluğunun toprağı- doğan, kimya doktoralı ayrıca edebiyat sanat ve felsefeyle ilgilenen, ailesinin 3 erkek çocuğundan en büyüğü. Bu anekdotu özellikle veriyorum! Bu kitabı yazma fikrini ise, Hitler’in Almanya üzerinde iktidarını hissettirmeye başladığı 1930lu yıllarda ediniyor ve yaklaşık 30 yıl üzerinde çalışıyor. Şimdi uzun uzun, anlaşılmaz cümleler yazsam kitaba dair, okunmayacak. O yüzden, yayınevinin de belirttiği gibi ‘ağır kitaplar’ okuyabilen; edebiyat, sosyoloji, psikoloji, antropoloji, ekonomi, tarih, felsefe, din, mit ve tabii ki kendisiyle ilgili meselesi olan, tüm bu alanlarda kendini arayan, tanımaya çalışan arkadaşalara tavsiye edip kaçıyorum.
528 syf.
·33 günde·6/10
Fazla akademik bir kitap olmuş .Kanımca okunmasa da olur diye düşünüyorum, çünkü sürekli roman okuyan biri için ideal bir kitap gibi durmuyor ,yinede Uluslararası ilişkiler veya siyaset yönetimi gibi bölümler okuyanlar için ideal bir kitap olabilir.
Ayrıca yazar hakkında fazla bir bilgim olmasa da böyle ilginç bir ifade ile karşılaştım.
"Elias Canetti, 15. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğuna sığınan bir İspanyol Yahudisi aileden gelen ve 1905 yılında Rusçuk’ta - o zamanlar Osmanlı İmparatorluğunun toprağı- doğan, kimya doktoralı ayrıca edebiyat sanat ve felsefeyle ilgilenen, ailesinin 3 erkek çocuğundan en büyüğü. Bu anekdotu özellikle veriyorum! Bu kitabı yazma fikrini ise, Hitler’in Almanya üzerinde iktidarını hissettirmeye başladığı 1930lu yıllarda ediniyor ve yaklaşık 30 yıl üzerinde çalışıyor. "
528 syf.
·Puan vermedi
Elias Canetti ile ilk tanışmama vesile olan bu kitapta kendisi insanın içinde barındığı ortam ışığında kendi eli veya bir başkasının dokunuşuyla oluşturduğu kitlenin gözle görülmeyen ama bir arada tutan amaçlarını özelliklerini ve hedeflerini ustaca bir dille anlatıyor. "İnsanlar neden kitle oluştururlar?" sorusunun cevabını ustaca akıllarda idrak edilecek şekilde açıklıyor. Hayatta kendini bir kaba çekmiş ve kendisine görünmez sınırlar çekmiş insanın kitleler halinde olduklarında bu sınırları yıkıp kaplarından sıyrılacağını ve bunun bir gereksinim olduğunu dile getiriyor. "Çünkü insanların deşarja ihtiyacı vardır ve ancak kitle olduklarında deşarj olabilirler. Bu yüzden kitle oluştururlar."
Kitlenin nitelikleri, kitlenin çeşitleri ile ilgili derin detaylar, eski topluluklardan veya tarihten örnekler veriliyor. Kitleler arası farkların, bir kitle türünden bir kitle türüne geçişin örnekleri ve aşamalarına da değinilmiş. Okumaya değer kitapların arasında olmayı tereddütsüz hakkediyor.
528 syf.
·Beğendi·8/10
İktidar sahiplerinin insan gruplarını nasıl yönettiklerini anlatan değerli bir kitap.
dili her ne kadar sade olsa da bazı yerlerde ayrıntılar önemli yer tutmuş ve bu kısımlarda sıkılmanız olası. yüzyıllar öncesinden yaşanmış tarihsel örneklerle bahsedilmesi de ayrı bir nesnellik katmış kitaba. öyle ki; yüzyıllar önce kullanılan kitle yönetim taktiklerinin, yaşamakta olduğumuz dünyada halen üzerimizde kullanılmakta olduğunu anlayacaksınız. Canetti 'düşünmek ısrar etmektir' diyerek 'Kitle ve İktidar'ı kaleme aldığı 30 yıl boyunca bu çalışmasını gölgeleyecek kapsamda başka eser vermedi. Bu kitaptan sonra insan doğasının kitle ve iktidarla ilişkisini bu denli kuşatan başka bir kitap yayımlanmadı. Düşünsel zenginliğinin yanı sıra böylesi kitaplarda çok az rastlanan edebi bir anlatıma da sahip olan 'Kitle ve İktidar', zamana karşı direnerek insanı anlamada başvuracağımız vazgeçilmez kaynaklardan biri haline geldi. Anlamanın müthiş bahtiyarlığını hissetmek isteyenler için...
İki ayak hiçbir zaman yere aynı kuvvette basmaz. Aralarındaki fark kişisel yapı ya da ruh haline bağlı olarak daha büyük ya da küçük olabilir.
Elias Canetti
Sayfa 30 - Ayrıntı Yayınları
Artık hiç kimse çoğunluğun kararının, daha fazla oy almış olduğu için ille de daha akıllıca olduğuna inanmıyor. Savaştaki gibi iradenin karşısında irade vardır.
Bütün yok etme araçlarının en etkileyicisi ateştir. Çok uzaktan görülebilir ve daha da çok insanı kendine çeker. Geri dönüşsüz bir biçimde yok eder; ateşten sonra hiçbir şey eskisi gibi olamaz. Bir şeyi ateşe veren kitle kendisini karşı konulamaz hisseder; ateş yayıldığı sürece herkes kitleye katılacaktır ve ona düşman olan her şey yok edilecektir. İleride de anlatılacağı üzere, kitle sembollerinin en güçlüsü ateştir. Yıkım sona erdikten sonra, ateş de kitle gibi sönecektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kitle ve İktidar
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755392301
Orijinal adı:
Masse Und Macht
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Baskılar:
Kitle ve İktidar
Kütlə və Hakimiyyət
Elias Canetti'nin 30 yıllık çalışmasının ürünü olan Kitle ve İktidar sosyoloji, antropoloji, psikoloji... gibi disiplinleri içeren; ama onların sınırlarıyla yetinmeyen benzersiz bir çalışma olarak tanınıyor.

Canetti bu kitabında "kitle" ve "iktidar"ın birbirlerini nasıl etkileyip çoğalttığını; insanlar arasında "emir" ve "itaat" ilişkisinin nasıl biçimlenerek saldırganlık mekanizmalarına dönüştüğünü anlatıyor. En az sorgulanan, dolayısıyla en tehlikeli şey olan "emir verme"nin emredilende özgür bir kişilik edinmesini önleyen bir sızı bıraktığını, bu sızının sürekli emredilen-lerde katmerleşerek itaati içselleştirdiğini gösteriyor.

Canetti 1930'larda kitle eylemlerinin her tür politik mücadelenin en önemli silahı olduğunu fark ederek "kitle" ve "iktidar" ilişkisi üzerinde çalışmaya başlar. Çalışması ilerledikçe ilişkinin "tarih üstü" boyutlarını keşfeder ve insanın özüne yönelir. Hayvan sürülerini, bir araya gelmiş her tür insan topluluğunu çağ, coğrafya, din farkı gözetmeksizin devasa bir literatür taraması yaparak inceler. Yaşadığı yıllar, özellikle İkinci Dünya Savaşı'nın tarihteki en büyük kitle hareketlerinin ve kitlesel yıkımların görüldüğü yıllar olması; bir "iktidar" simgesi olarak Hitler'in vahşeti doğru iz üzerinde olduğunu gösterir: Kitle yıkıcı, iktidar öldürücüdür. İnsan "iktidar" isteği ile Tanrı'nın kıyamet ve dehşet tehdidini çalmıştır. Ölüme karşı direnmenin yolu ise emre karşı koymak ve yaratmaktır.

Canetti "düşünmek ısrar etmektir" diyerek Kitle ve İktidar'ı kaleme aldığı 30 yıl boyunca bu çalışmasını gölgeleyecek kapsamda başka eser vermedi. Çok sayıda araştırmaya ve her yıl Viyana'da düzenlenen bir sempozyuma konu olan bu kitaptan sonra insan doğasının kitle ve iktidarla ilişkisini bu denli kuşatan başka bir kitap da yayımlanmadı. Düşünsel zenginliğinin yanı sıra böylesi kitaplarda çok az rastlanan edebi bir anlatıma da sahip olan Kitle ve İktidar, zamana karşı direnerek insanı anlamada başvuracağımız vazgeçilmez kaynaklardan biri haline geldi.

Anlamanın müthiş bahtiyarlığını hissetmek isteyenler için...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 158 okur

  • Mehmet Baynal
  • Sezen B.
  • Hayat Garip
  • Sita
  • Türkan Karatün
  • Gökhan kaçar
  • ^LiBeRi AeQuOr^
  • Kaderbibliophile
  • Aziz öztürk
  • idrisbahadir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%17.9
25-34 Yaş
%42.9
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%10.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%18.6
Erkek
%81.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.8 (23)
9
%10.9 (6)
8
%21.8 (12)
7
%10.9 (6)
6
%7.3 (4)
5
%1.8 (1)
4
%3.6 (2)
3
%0
2
%0
1
%1.8 (1)