1000Kitap Logosu
Resim
Eric Hoffer

Eric Hoffer

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
642 Kişi
1.985
Okunma
183
Beğeni
8,2bin
Gösterim
Unvan
Amerikalı Toplum Yazarı
Doğum
Bronx, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 25 Temmuz 1902
Ölüm
San Francisco, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri, 21 Mayıs 1983
Yaşamı
Hayatı Hoffer, 1902 yılında New York'da Alman Yahudisi göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Daha beş yaşındayken annesini kaybetti. Altı yaşında bilinmeyen tıbbi sebeplerden dolayı kör oldu. Onbeş yaşında yine bilinmeyen sebeplerle görmeye başladı. Yeniden kör olabilme endişesiyle olabildiğince okumaya çalıştı. Hoffer, hayatı boyunca hiç eğitim almamıştır. Genç bir adamken her iki ebeveynini de kaybetti. Parasızlıkla mücadele eden ve silahlı kuvvetlere başvurusu tıbbi gerekçelerle reddedilen Hoffer, bir dönem intihara bile kalkıştı. Hayata tekrar tutunan Hoffer; işportada meyve satıcılığı, tarlalarda ırgatlık, maden işçiliği, dok işçiliği gibi çeşitli işlerde çalıştı. Bu süre zarfında okuduğu Montaigne'nin ünlü Denemeler kitabının etkisiyle yazmaya karar verdi. 1938 yılında Common Ground isimli dergiye gönderdiği mektup ilgi çekti. İş çevresinde karşılaştığı insanları gözlemledi ve hepsi de toplumsal hayatla ilgili kitaplarını yazmaya başladı. Kitle hareketlerinin psikolojik temelleri üzerine kaleme aldığı Kesin İnançlılar kitabı 1951 yılında yayımlandı ve kitap milyonlar sattı. 1945 yılında Amerika Başkanı Harry Truman tarafından başlatılan ve Amerika'nın en önemli ve de en yüksek sivil nişanı olarak bilinen Presidential Medal of Freedom ile 1983 yılında Ronald Reagan tarafından onurlandırıldı.1964 yılında Kaliforniya'da bulunan Berkeley Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nde danışmanlık görevine başlamış olan Hoffer, danışmanlık görevinin yanı sıra iş arkadaşlarına hiçbir şey bahsetmeden rıhtımdaki hamallık görevine devam etmeyi tercih etti.
210 syf.
Kitabın özeti şu cümle olabilir; ''Dünyadaki bütün kötülükler, birilerinin başkalarının iyiliği için hareket etme hakkını kendinde görmesiyle başlar.’’ Buradan hareketle toplumsal anlamda belli bir değişimin öncüsü olmak için ideolojisi perspektifinde mücadeleye atılan insanların sosyopsikolojik çözümlemesini yapmış yazar bu kitabında. Özellikle şunu belirteyim ki kitap herhangi bir görüşü eleştirmek veya başka bir görüşü olumlamak için değil, toplumsal hareketlerin doğasını, bu hareketlere katılan insanların psikolojik altyapısını irdelemektedir. Bu anlamda kültürel ve siyasal alanlarda aktivist biriyseniz muhakkak kendinizi sorgulayacaksınızdır bu kitap aracılığıyla. Bu noktadan sonra sözüm örgütlenmiş bireye. Kitap sana bilmediğin veya farkında olmadığın bir şeyi anlatmıyor. Yine de seni kendinin yargıcı olman için teşvik ederek ne yaptığını sorgulatıyor. Bir şeyleri değiştirmek, öncü olmak, yön vermek için örgütlendiğin platformda sen ne kadar sen olarak kaldın? Peki ya ideolojin gereği hitap ettiğin kesim ne kadar anlıyor ve ne kadar katılıyor sana? Bu yaptığın başkalarının iyiliği için hareket etme hakkını kendinde görmek değil midir? Duyar gibiyim, oldu o zaman elimizi kolumuzu bağlayıp oturalım öylece! Dediğini. Elbette bu sorular sonucunda varılması gereken sonuç bu değil. Dinle küçük adam! Sen ve ait olduğun toplumu oluşturan bireyler birer küçük adamlarsınız. Hepimiz öyleyiz. O kadar acı tecrübeye, yaşanılan işkenceye rağmen kendimizin ne olduğunu bilmeden, ihtiyaçlarımızın ne olduklarının farkında dahi varmadan yaşamaya devam ediyoruz. Bu durum artık kendi kendimize zarar vermeye noktasına kadar vardı. Ve sen yırtık dondan fırlar gibi ortaya çıkıp küçük adamlar adına, halk adına onların temsilcisi olduğunu iddia ediyorsun. Senin dini görüşün dışındaki her görüş suç, senin sınıfın dışındaki her sınıf ihanetçi, senin kimliğin dışındaki her kimlik aşağı, senin temsiliyetinin dışındaki her temsiliyet gayrıyasal… Dinle küçük adam! Böyle bir ortamda ortaya koyduğun eyleminin anlatımı şudur; iktidarı ele aldığında bahsini ettiğin kötülerden daha kötü olacaksın. İktidarın doğası da, senin ortaya çıktığın koşullar da bu sonuca bizi topyekün götürmektedir. Wilhelm Reich sana dinle küçük adam derken, Hoffer de senin anatomini ele almış ve detaylıca anlatmış. Oku küçük adam.
Kesin İnançlılar
8.7/10 · 1.858 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
210 syf.
TEK KELİME İLE; MÜTHİŞ!
Hepimiz "Muhakkak Okunması Gereken 10 Kitap" listesi yapabiliriz. Bunda çok zorlanacağımızı düşünmüyorum. -Tabii ki takipçilerim, takip ettiklerim ve az çok onların okuduklarından/okuyacaklarından gerçekleşen çıkarımımdır.- Ancak; "Muhakkak Okunması Gereken 3 Kitap" listesi söz konusu olursa, çok daha titiz olunması gerekir. İşte bu kitabı, hem çok düşünmeden hem de büyük bir gönül rahatlığıyla ilk 3'e yerleştiriyorum. Gördüğünüz gibi bu incelemede, kurgu, fikir, bütünlük, akıcılık, okuma hissi gibi şeyleri yazmayacağım. Bunları bütünleyen bir fikir vereceğim ve perdeyi kapatacağım. Montaigne'in Denemeler'i için 'hoş' diyecek olursak; bu kitap 'muazzam'. O derece. Zaten yazarımız, Montaigne'den etkilendiğini saklamıyor. Ve Mustafa Kemal Atatürk'ten. Ve bu kitabın kendi vaadi, kitle hareketleri ama; psikoloji, sosyoloji, tarih, eleştirel kuram, psikanaliz gibi konulara merakınız varsa da sizin için pek bi iştah açıcı olduğunu söyleyebilirim. Bu bir tavsiye değil, uyarı: Kaçırmayın!
Kesin İnançlılar
8.7/10 · 1.858 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
196 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu güzel kitabi okumamdan önce yazarın etkileyici kısa biyografisini okumanızı tavsiye ederim. Bu eser takriben 70 yıl önce yazılmış ama ruh olarak hala güncelliğini koruyor. Düşünmeden, sorgulamadan toplumun içinde yer almak, itaatkar olmanın önemi, fanatiklik, hayal kırıklığı yaşayan insanların kitle haline gelmeleri gibi konular psikolojik olarak analiz edilmiş. Çok değerli ve altını çizdiğim tespitlerle dolu bir kitap. Söz ustaları olan liderlerin etkilerini ve vizyonlarını toplumda nasıl yer edindiğini okuyacaksınız. Stalin, Hitler ve Hristiyanlıktan birçok örnekler sunmuş. Önemi not: Muhakkak okuyun!
Kesin İnançlılar
8.7/10 · 1.858 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.