1000Kitap Logosu

İnsan ve Toplum

482 Takipçi
TAKİP ET
208 syf.
·
8/10 puan
Eserde Türk Eğitim sistemine ev tarihine kısa kısa bakışlar, öğretmen nasıl olunur, öğretmen olmak için "Yeterlilikler" "Gereklilikler" nelerdir anlatılıyor. Eseri biri eğitimci olan İrfan Erdoğan biri Psikolog olan Doğan Cüceloğlu adlı iki Profesör yani alanlarının en yetkin insanları ortak kaleme alıyor. İşin güzel yanı ise bu yazılar, başlıkları küçük küçük belirlenmiş , gelişi güzel sohbetlerin derlenmesi ile bir araya gelmesi ile oluşturulmuş olması. Eseri okurken, öğretmenliğin bir yürek işi olduğunu, adanmışlık gerektiğini hissediyorsunuz. Her bölümün "Dikkate ve Saygıya Değer" birilerine atfedilmesi ayrıca onları da incelemenize vesile oluyor. Okuyucusuna çok şey katacak bir eser.
Öğretmen Olmak
8.7/10 · 3.956 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Eser, insanların neden hep ortalama "şeyler" ile ölçüldüklerini ve bunun niçin yanlış olduğunu gayret basit bir dille anlatıyor. Aslında askeri hedeflerle yapılan yeniliklerin gündelik yaşantımızı nasıl ele geçirdiğini ve hepimizin nasıl da sıradan ortalama bedenlere, ortalama zevklere, ortalama şekillere çevrildiğimizi çarpıcı şekilde anlatıyor. İnsanlığa farklı bir gözle bakmak isterseniz okumanızı öneririm.
Ortalamanın Sonu
8.7/10 · 100 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Biz köylüler işimizi yapabilecek hale gelmek için bir an önce karnımızı doyurmaya çalışırız, oysa seninle ben yemeği olabildiğince uzatmaya çalışıyoruz, bunun için de istiridye yiyoruz... - Elbette, -diye atıldı Stepan Arkadyiç.- Ama eğitimin amacı da bu zaten: Her şeyi zevk haline getirmek. - Eh, eğer amaç buysa o zaman ben yabani kalmak isterim.
İstediğiniz kadar anayasalar yapınız; özgürlükler alanında da halka istediğiniz kadar hak tanıyınız; istediğiniz kadar sosyalizmin veya liberalizmin sihirli gücüne inanınız; eğer çocuklarınız gerektiği gibi eğitim alamazlar, hayata bir hiç olarak atanırlarsa yasalar ve bütün sosyal haklara rağmen toplumsal hayat yine de sönük ve ruhsuz olacaktır.
Anne-babaların, çocuklarının beyinlerini, kalplerini işlemeden kendi hâline bırakmaları akla, vicdana uygun değildir.Hatta böyle bir ihmalkârlık ahlaksızlıktır, cinayettir.Çü𝗻𝗸ü ç𝗼𝗰𝘂𝗸𝗹𝗮𝗿ı𝗻 𝗶𝘆𝗶 𝘁𝗲𝗿𝗯𝗶𝘆𝗲 𝗴ö𝗿ü𝗽 𝗴ö𝗿𝗺𝗲𝗺𝗲𝘀𝗶 𝗸𝗼𝗻𝘂𝘀𝘂 𝘆𝗮𝗹𝗻ı𝘇 𝗮𝗻𝗻𝗲-𝗯𝗮𝗯𝗮𝘆ı 𝗶𝗹𝗴𝗶𝗹𝗲𝗻𝗱𝗶𝗿𝗲𝗻 𝗯𝗶𝗿 𝗸𝗼𝗻𝘂 𝗼𝗹𝗺𝗮𝘆ı𝗽 𝗮𝘆𝗻ı 𝘇𝗮𝗺𝗮𝗻𝗱𝗮 𝘁𝗼𝗽𝗹𝘂𝗺𝘂 𝘃𝗲 𝗱𝗲𝘃𝗹𝗲𝘁𝗶𝗱𝗲 𝗰𝗶𝗱𝗱𝗶 𝗯𝗶𝗿 ş𝗲𝗸𝗶𝗹𝗱𝗲 𝗶𝗹𝗴𝗶𝗹𝗲𝗻𝗱𝗶𝗿𝗲𝗻 ö𝗻𝗲𝗺𝗹𝗶 𝗯𝗶𝗿 𝗺𝗲𝘀𝗲𝗹𝗲𝗱𝗶𝗿.
10bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.