8,7/10  (226 Oy) · 
538 okunma  · 
176 beğeni  · 
3.651 gösterim
Sinema perdesinin üzerinde sayılar sırasıyla yanıp sönüyordu. 9,8,7,6,5,4,3... Derken perde karardı ve özel izleme odasının duvarlarına aralıklarla yerleştirilmiş ışıklar bir bir yandı.

Göstericiyi işleten adamın ince, metalik sesi odalar arası konuşmacılardan yükseldi.

Salondaki tek seyirci T. Darryl Starr, önündeki panelde bulunan bağlantı düğmesine basıp konuştu.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789753900799
 • Orijinal Adı:
  Shibumi
 • Çeviri:
  Belkıs Çorakçı Dişbudak
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oğuz Aktürk 
 17 Şub 22:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şibumi öyle garip bir kitap ki zamanın kitapta kullanımı olarak "Her Şey Aydınlandı" romanına benziyor. Karakterler ve siyasi olayların düzenlenmesi olarak "Yüzyıllık Yalnızlık" ve "1984" gibi romanları hissettiğiniz yerler var. Fakat garip olan şu ki kitap bir film gibi. Yani kime sorsam ya da nerede görsem filminin çekilmediğine şaşırıyor. Ben kitapta bir "Old Man" filmi de gördüm. Lafı uzatmadan artı ve eksi yönlerine geçiyorum :

Artı yönleri :
- Romanda çok sayıda kültürle iç içe olabiliyorsunuz bunun içinde Amerikan kültüründen Japon kültürüne, Bask kültüründen Fransız kültürüne ya da Kosta Rika kültürüne kadar çok sayıda kültür bulunmakta. Bunun nedeni kitabın ana karakteri Nicholai Hel'in bu kültürlerin hepsinden birer parçası olması. Özellikle de Japon kültürüne ait "Go" oyunuyla beraber hayatını da buna göre düzenleyip hareketlerini buna göre belirleyebilmesi, algılarını buna göre geliştirebilmesi kitabın ana konularından biri.

- Kitabın adı aslında aşırı bilgelikten basitliği yakalamaya yönelim anlamı taşısa da kitabın vermek istediği mesajlar başka konularda ve çok fazla bulunuyor. Roman bilgilerden geçip basitliğe varmak dışında Amerikan kültürü eleştirisi, modernizmin getirdiği kahramanların klişe özelliklerine eleştiriler, CIA ve FBI gibi örgütlerin Arap kültürlerine bakış açıları, Rusların, Japonların, Amerikalıların, Çinlilerin birbirleriyle olan ilişkilerinde birbirlerine karşı bakış açıları gibi çok geniş bir yelpaze var. Yani esas konu dışında kendinizi bazen Pearl Harbor saldırısında da bulabiliyorsunuz Hiroşima'da da bulabiliyorsunuz. Ama dediğim gibi bunlar romanın konusuna o kadar ince serpiştirilmiş ki bu saldırılar salt siyaset olarak verilmemiş. Kitap daha çok bir Batı kültürü eleştirisi ve genel yargı olarak çoğu kitabın hep Batı'ya yönelmiş olması. Romanda çoğu zaman Doğu kültürü ve onun kenara atılan spiritüel özellikleri irdelenmiş.

- Artı yön olarak vermek doğru mu bilmiyorum fakat kitabın son baskılarında ilk baskılarında verilmiş olan Hel'in saldırı taktikleri konuları çıkartılmış. Bunun nedeni olarak bu kitabı okuyan insanların bu taktiklerden etkilenip de cinayetlere sebebiyet olmalarından dolayıymış. Bu kitabın bir yerinde dipnot olarak geçiyor.

- Romanın bende bıraktığı etki olarak uyuduktan sonra diğer günün hemen gelmesini istedim çünkü bu kadar interaktif bir karakteri okumak gerçekten çok zevkli. İçinde mağaracılık hobisi bulunan bir adamın meditasyon anılarından savaş zamanlarındaki düşüncelerine, Go oyununu hayatına yayışına kadar bir çok deneyimleme bulunuyor.

Eksi yönleri :
- Kitabın E Yayınları ile çıkan basımında ufak tefek de olsa imla hataları var. Okumanızı etkilemiyor.
- Romanın bazı yerlerinde abartıya kaçılmış gibi hissettim. Bunda Hel'in yakınlık duygusunun etkisi var. Bu duyguyu bir insana koyunca çevresindeki insanların nerede olduklarını ve nereye gitmek istediklerini anlayan bir adam haline dönüşmüş. Fakat aslında bunun nedeni Hel'in Allah vergisi dil öğrenme ve düşünme yetenekleri ayrıca Go oyununu düşündüğü sırada kendini çok başka yerlerde hissedebilmesinin de etkisi var.

Murat Sezgin 
 25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem. Macera ve heyecanın hiç azalmadığı, düşündüren, Doğunun tüm geleneklerini kullandığı, ayrıntı dolu bir kitap yazmış Trevanian. Uzun bir Hollywood aksiyon filmi izlemiş gibi oluyorsunuz. Başlarda biraz tıkanmış gibi gelebilir ama ilerledikçe ağzınız hiç kapanmayacak.

Fazla spoiler vermeden başkarakter Nicholai Hel üstünden kitabın içeriğinden bahsetmek istiyorum. Nicholai Hel, Shanghai'da doğmuş melez bir insan. Birçok dil biliyor. İkinci Dünya Savaşını çocukluğunda bizzat yaşamıştır. Japon bir generalin yanında büyümüş ve sonra bir Go oyunu ustasının yanında yaşamış. Mağaralara özel bir ilgisi var. Amerikan düşmanı. Herkes adına kiralık katil avcılığı yapabiliyor. Sağlam bir karakteri var. Karakterini Doğunun mistisizmine ve şibumiye borçlu. Hel ile karakterinin oluşturan mistisizme ve şibumiye biraz bakmakta fayda var:

Mistisizm, sezgi veya içe bakış yoluyla Tanrıyla özdeşleme veya yeni bir idrak(kavrayış) düzeyine varma anlamına geliyor. Bana göre de Tasavvuf vahdet-i vûcud inancının değiştirilmiş gavurcası. Hel'in: "...ben orda olduğum gibi, burdayım da...uzaklaşıyorum ama gitmiyorum...orada görebilen tek şey benim. Hepinizin adına ben görüyorum..."(syf. 94) sözlerinden bunu anlamak biraz daha kolay. Hel ruhunu mistik yolculuklarla dinlendirip, konsantre olabiliyor. Mistisizmden aldığı yakınlık algılamasıyla, kendinden uzakta olan şeylerin titreşimini hissedebiliyor ve ona göre hareket ediyor.

Şibumi, Japon hayat felsefesi. Sıradan, olağan görünümlerin altında yatan gizli üstünlükler olarak tanımlanıyor. Anlatamayacak kadar basit görünen, hakimiyet peşinde olmayan otorite veya kendini kanıtlama gereği duymadan alçakgönüllü olmak gibi ya da sehl-i mümteni sanatını hayata yansıtmak gibi. Hel, şibumiyi teslimiyet için kullananların aksine rakipleri karşısında bir kuvvet olarak kullanmış.

Go oyun ustasının yanında yaşadığından bahsetmiştim. Ustası Go'yu gerçek hayat olarak görüyordu, yaşadığımız hayatı da oyunun bir yansıması. Bundan da hayat bir oyundur, sonucunu çıkarmak abez kaçmaz herhalde. Hel de ustasına uyarak Go dilini hayat diline uyarlıyor.

Hel'in mağara tutkusu insanın içindeki karanlığın cesaretle, kararlılıkla, mücadeleyle ve kurnazlılıkla aydınlatmasının simgesi. İçimizde bir mağara olduğunu biliyorsak buna şaşmamak gerek.

Beni en çok etkileyen ve ayrıntıya girmediği için biraz da heyecanımı perçinleyen Hel'in Çıplak Elle Öldürme Teknikleri idi. Basit araçlarla kağıt, pipet vs. bu tekniği uygulaması ilginçti. Daha önceki kitaplarında değişik tekniklerinden yararlananlar olduğu için bu kitabında ayrıntıya girmemesi, insanların iyiliği için tedbir olmuş.

Kısaca muhteşem bir kitap. Keyifli okumalar.

Beytullah Ömer DUMLU 
 20 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelimeyle efsane bir kitap.Şuan başucu kitabım oldu.Kitabın nasıl bittiğine de inanamıyorum.Hikayesi oldukça çekici,bağlantılara diyecek hiçbir şeyim yok.Yazar Hel harakterini çok sağlam temellere oturtmuş.Okurken sanki film izler gibi hissettim kendimi.İkinci dünya savaşı,Hel'in hikayesi,Amerikan oyunları,İsrail-Filistin çatışması,terör faaliyetleri vb. her konuya el atmış bir kitap.Bu kadar bağlantıyı yazar nasıl başarmış bilmiyorum.Bazı konular gerçek hayattan alınmış.Tabiki de her kitap dört dörtlük değil tek eleştirim mağara bölümü.O bölüm biraz fazla anlatılmış.Hikayeden koparıyor okuyucuyu.Yazar o bölümde bildiklerini aktarmak istemiş ama uzun tutunca sıkılıyorsunuz.Okumak isteyen arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.Hiçbir kitaba on vermemiştim.En fazla dokuz vermiştim ama bu kitap hakediyor.

ESRA KADIOGLU 
 04 Nis 13:14 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 9/10 puan

Merhaba herkese :) ŞİBUMİ !!! Aşırı bilgelikten basitliği yakalamaya çalışmak, ne kadar imkansız insanoğlu için. Yazarı 2005 senesinde aramızdan ayrılmış. Dilimize çevrilen baya kitabı var. Diğer kitaplarını da Kesinlikle okumak isterim. Anlatım çok güzel, Nicholai Hel' ile yaşadım tüm hikayeyi... Aslında kitabın beni en etkileyen yönü çok fazla ülke ile ilgili bilgi vermesiydi. Doğru anlatılan hikayelerde bu tür bilgileri seviyorum. Amerikan, Arap, İngiliz, Bask, Fransız ve Japonya vb... kültürleri ile dahiyane GO oyununun yaşam felsefesine dönüşmesi.... Birçok okuyan gibi bende ilk iş GO oyunu ile ilgili daha fazla araştırma yapacağım :) Nicholai Hel ; Rus anne, Alman baba , doğum yeri Japonya... 7 dil biliyor. O ne Rus, ne Alman, ne Japon kimliği olmayan bir adam.....Kitaptan İlginç ve gerçek bir dipnotu yazmadan bitiremeyeceğim ; Kitabın önceki baskılarında Hel'in saldırı taktikleri detayları ile anlatılırken , daha sonra bu detaylar kaldırılmış. Kitabı okuyup bu taktiklerden etkilenenlerin, cinayetler işleyenlerin azımsanmayacak sayıda olduğu rivayet ediliyor....Sevgiyle kalın :))))

Fatos 
 18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nicholai Hel, bir Amerikan düşmanı,7 dili bilen, Alman asıllıdır.Nicholai çok akıllı, kurnaz, zeki ve başarılı biridir.Doğduğundan itibaren annesi onu birçok eğitimle yetiştirmiştir. Şibumi, Nicholai'nin Amerika'ya karşı olan düşmanlığını ve bununla nasıl baş ettiğini anlatmaktadır.
Kitabın başlarında ne anlatmak istediğini çözene kadar sıkıcı, çözmeye başladıktan sonra keyif veren, çözdükten sonra tahmin ve merak uyandırıyor.

Eda Arda Ylmz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Kitap güzel,hoş ama biraz karışık..Ruh halinin iyi olması önemli bu kitabı okurken.Kitabın içeriğiyle ilgili olarak Nicholai Hel'e kadar gelen Washginton kısımları sıkıcı gelse de bazı kurgu kitaplarındaki gibi sonradan açılıyor...Tavsiye ederim ama ruh hali iyi kafa sakinken :)) İyi okumalar

Emel Özdemir 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumayı düşünüyorsanız kesinlikle acele etmelisiniz. Muhteşemdi. Eğer birine hediye almak istesem ve bu bi kitap olacak olsa kesinlikle bu kitabı alırım.

Renksiz 
12 Nis 11:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Karşımda Bay Hel. Sanki olayları o anlatıyormuşçasına karşımda. Kitabı bitiriyorum ve ona bakıyorum. "İnsan Şibumi'yi elde etmez. Ancak onu...keşfeder." diyor Bay Hel parlak yeşil ve ifadesiz gözleriyle. Mükemmel bir kitabı bitirmenin verdiği tadı ve şükranımı yetersiz kelimelerle ifade etmeye kalkışmıyorum. Bu benim Şibumi yolundaki ilk denemem. Ne diyebilirim ki, tek kelime. "Eşsizdi."

Sadettin TANIK 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Annesi Rus babası Alman olmasına rağmen doğduğu Japonya'da Japon gelenek-göreneklerine göre yetiştirilen Nicholai oldukça zeki birisidir. Küçük yaşta öğrendiği Go'yu yaşam felsefesi haline getirmiş bir bilge, dostlarına karşı yumşak ancak düşmanlarına korku salan bir samuraydır. Konusu ve çevirisiyle sıkılmadan okuyacağınız bir kitap. Tavsiye ederim...

kardelen tetiköz 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanı okurken uzun soluklu bir film izliyormuş hissine sürükleyen oldukça ayrıntılı işlenmiş,kurgudan çok karakterlere dikkat ettiğiniz bir roman. Nicholai Hel karakteri mükemmelliğin yazıya dökülmüş hali sanki.Onu okurken hem mutlu oluyor hem rahatsız hissediyorsunuz.Ayrıca yazarın olayları, yerleri, kişileri bu kadar ayrıntılı ve sahici anlatması kitabı biricik kılan özelliklerinden bir diğeri.Okuduktan sonra siz de belki Şibumi'ye ulaşmaya çalışırsınız.Ulaşmak imkansız olsa da...

Kitaptan 88 Alıntı

Sadettin TANIK 
 06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Toplum
Kalabalığın çıkardığı gürültü mantıksızdır ama kulakları sağır edecek kadar güçlüdür. Beyinleri yoksa da; binlerce kolları vardır. Bunları seni yakalamak, çekmek, aşağıya indirmek ve batırmak için kullanırlar.

Şibumi, Nicholas Seare - TrevanianŞibumi, Nicholas Seare - Trevanian
Sadettin TANIK 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Benim söylemeye duyduğum ihtiyaç, onun işitmeye olan ihtiyacından fazlaydı.

Şibumi, Nicholas Seare - TrevanianŞibumi, Nicholas Seare - Trevanian
Murat Sezgin 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Oyalanmak tehlikeli şeydir. Yasa çıkarılıp yasaklanmalı bence.

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 19 - E Yayınları)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 19 - E Yayınları)
Murat Sezgin 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Doğruyu yabana atmayın, iyi kullanıldığında çok etkili bir silâhtır. Ama unutmayın ki silâhlar çok kullanılırlarsa yalama olurlar.

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 218)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 218)
Sadettin TANIK 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hayatım alelade çizilmiş ama vakit yetmediği için ayrıntıları doldurulamamış bir resme benziyor.

Şibumi, Nicholas Seare - TrevanianŞibumi, Nicholas Seare - Trevanian
Murat Sezgin 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...dış dünyadaki insanların çoğu ya sıkıcı ya da rahatsız edici...

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 295)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 295)
Murat Sezgin 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne yaptığın değil, nasıl yaptığın önemlidir.

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 310)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 310)
Murat Sezgin 
 18 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...şükretmeyi bil. Çoğumuz istediğimizden azıyla yetinmek zorundayız.

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 101 - E Yayınları)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 101 - E Yayınları)