Cevdet Bey ve Oğulları

8,5/10  (97 Oy) · 
369 okunma  · 
81 beğeni  · 
2.071 gösterim
Pamuk’a ilk ününü getiren bu büyük roman İstanbullu bir ailenin yetmiş yıllık serüvenini hikâye ediyor.

Nişantaşlı bir ailenin 20. yüzyılın başından itibaren üç kuşak boyunca serüvenlerini anlatan bu kitap ev içlerinin renklerini, zamanın akışını, günlük sıradan konuşmaları akılda yer eden kahramanlar aracılığıyla saptarken, okura geleneksel romandan alınacak hazları bütünüyle veriyor. Abdülhamit döneminin son yıllarında, İstanbul’un ilk Müslüman tüccarlarından küçük dükkân sahibi Cevdet Bey’in tutkusu, hem işlerini büyütmek, zenginleştirmektir hem de “Batılı anlamda” çağdaş, modern bir aile kurmak. Kökü taşraya uzanan geleneksel ailesini bir yana bırakarak bu isteklerini gerçekleştirmeye girişen Cevdet Bey’in ve oğullarının hikâyesi, bir anlamda modernleşme uğraşı içindeki Türkiye Cumhuriyeti’nin özel hayatının da hikâyesidir. Ev içlerinin, yeni apartman hayatının, Batılılaşan büyük ailelerin, Beyoğlu’na çıkıp alışveriş etmelerin, radyo dinlenen pazar öğleden sonralarının dikkat ve sevgiyle anlatıldığı bu panoramik roman, Orhan Pamuk’a hak ettiği ünü getiren olgun bir ilk kitaptır.

“Pamuk adeta okurun elinden tutup onu kendi dünyasında dolaştırıyor. Yazar romanını anlatmakla kalmıyor; aynı zamanda kâh hızlanan kâh yavaşlayan bir tempoda birbirinin içine geçen sahnelerle, karşılaşmalarla ve konuşmalarla her şeyi en ince ayrıntısına kadar çözümlüyor.”FRANKFURTER ALLGEMEINE

“Büyük bir başarı... Hiç duraksamadan en beğendiğim yirmi Türk romanı arasına alırım.” FETHİ NACİ

(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller : 1979 Milliyet Yayınları Roman Armağanı - 1983 Orhan Kemal Roman Armağanı
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  616
 • ISBN:
  9789754704556
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Kitapta çokça bulunan karakter analizleri insanı kitaba daha çok çekiyor kesinlikle günümüzden bir sürü yüz de görebilirsiniz hatta belki kim bilir kendinizi bile bulabilirsiniz. Ben daha farklı bir kitap olacağını düşünmüştüm fakat beklediğimin kesinlikle çok çok üstünde bir kitap olmuş.

Mehmet Y. 
 08 Tem 19:09 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

'Her yazarın ilk eserleri otobiyografik çizgiler taşır' ilkesine uygun bir romandı. Abdülhamid döneminin sonlarında ticarete başlayan ve harp dönemindeki şeker ticareti ile büyük paralar kazanan Cevdet Bey'in, eşinin, çocuklarının ve nihayetinde torunlarının hikayesi var. 1900'lerin başlarından 1970'lere kadar uzanan süreci, üç kuşağı, üç farklı bölümde anlatmış Pamuk. Ben en çok ilk bölümü sevdim; bir güne sığdırılan bir anlatımı vardı. Çok karakterli yapısı nedeniyle özellikle ikinci bölümde biraz durağanlaşan bir anlatımı varsa da eserin 20'li yaşların bir ürünü olduğu da göz önünde tutulursa başarılı bir eser olduğu söylenebilir.

Duygu 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu

Yazarın ilk okuduğum kitabı. Diğer kitaplarını da okumaya çalıştım ama bir türlü okuyamadim. Akıcı bir anlatımı var. En azından diğer kitaplarında olduğu gibi kafam karismadi :)

Eylül 
 03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap,Cevdet Bey'in kendisine aile oluşturma çabasıyla başlar ve aileyi kuran diğer yarısı olan eşinin ölümüyle sona erer.Bu aile üzerinden ev içindeki genel aile ilişkilerini anlatmıştır.Kitabın konularından birisi de budur.
Benim en çok dikkatimi çeken şeyse,kitapta onlarca karakterin tahlili yapılmış olmasına rağmen aslında yalnızca iki zıt karakterden söz edebiliriz.Karakterlerin bazıları hayatı sorgulamayan,kafa yormak yerine kendisini gündelik hayatının değişmez bir parçası kabul etmiş ve yeniliklere mesafeli duran,geleneklerimizi sahiplenen, sıradan olmayı tercih edenlerden oluşmuştur.Bir kısmı ise hayatın anlamını arayan,azla yetinemeyen,diğerlerine ayak uyduramayan ve yeni olan her türlü şeye kapılarını aralamış,kabullenmek yerine sorgulamayı tercih etmiş kişilerdir.Bu zıtlıklar karakterler değişse de üç bölümünde de sıkça yer verilmiştir.
Kitabı okurken sürekli iç dünyamdaki düşüncelerle yüzleştim.Ben de günlük hayatla yetinemeyenlerdenim...Okuyun,belki siz de kendinizi kitabın için de görebilirsiniz.Beni daha da düşündürttü ama yine de okumaya kesinlikle değer.

Nurten Ulaba 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Yazarın bazı kitaplarını sevmeden okudum. Yine de ısrarla her kitabını okumaya çalıştım. Bu kitabın tarihi bir roman olduğu söylendi .Ama çok fazla tarihi bilgiye yer verilmemiş. Cevdet Bey adındaki bir tüccarın yaşama şekli çocuklarının yaşantısı anlatılmış. Akıcı bir roman yaşanan hayatlardan mesajlar vermiş. Zevkle severek okudum.

Hüseyin Çoban 
18 Nis 17:14 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 6/10 puan

Cevdet Bey ve Oğulları kitabını alırken sayfa sayısı benim gözümü korkuttu. Orhan Pamuk'un okuduğum ilk kitabı olan Cevdet Bey ve Oğullarını beğendim diyebilirim. Orhan Pamuk'un 22 yaşında yazmaya başladığı bu kitabı 4 yıl içinde bitirmiş. Bu kitabı 22 yaşında başlayıp 26 yaşında bitirmiş olması ve bu yaşta böylesine ustalık eserini ortaya çıkarmış olması ziyadesiyle şaşırttı :) Öncelikle kitabı almak isteyenlere tavsiyem benim gibi Orhan Pamuk'un bir kitabını okumak istiyorsanız daha düşük sayfası olan bir kitapla başlayın. Bitirene kadar öldüm. Kitabın harika bir dili var. Konuşma diyalogları arasında kendinizi kaybediyorsunuz. O kadar içten ve hayattan yazmış ki sanki siz sohbet ediyormuş gibi oluyorsunuz. Cevdet Bey benim en sevdiğim karakter değildi. Muhittin'i ve Fatih'i çok sevdim. Nusret beyden ise nefret ettim. Kitabın sayfa sayısı fazla olması beni ve sizi ürken olumsuz sebeplerden. Kitap ilerledikçe sıkmaya ve bırakmaya zorluyor sizi. Heyecanla aldığım kitabı hüsranla koyup başka kitaba geçmeyi düşündüm ancak sabırla okudum ve IŞIKÇI ailesiyle birlikte dolu dolu 1 hafta zaman geçirdik.
http://www.portalkitap.blogspot.com.tr

crocus 
10 Ağu 12:05 · Kitabı okudu · 30 günde · 10/10 puan

Orhan Pamuk, okunması kolay bir yazar değildir. Uzun cümleleri, karmaşık diyalogları, iç konuşmaları, tahlilleri ve tüm bunları edebi bir metne dökebilmek kolay bir iş de olmasa gerek. Pamuk okumak isteyenler için tavsiyem, yazarı kronolojik olarak okumalarıdır. Böylece yazarın ve dilinin nasıl geliştiğini görmek mümkün olduğu gibi sevmek-sevmemek noktasında iyi ya da kötü yargılarınızı daha iyi analiz edebilirsiniz. Her eserinde önceki/sonraki eserlerine göndermeler vardır (kimi zaman karakterler, kimi zaman olaylar kimi zaman sadece bir an...) ki okumalar sırasında bunları keşfetmek müthiş haz verir insana. Cevdet Bey ve Oğulları yazarın ilk kitabıdır. Cumhuriyetin ilk yıllarından 1970'lere kadar uzanan Türkiye'de, toplumsal yapı içerisinde kendisini nereye konumlandıracağını çok da bilememiş bir ailenin, aile üyelerinin 3 kuşak yaşantılarını ele alır. Romana konu olan aile ve kişiler yazarın ailesidir. Kitap kalın olmasına rağmen akıcıdır.

Behrengi 
 26 Oca 00:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

üniversite yıllarında ''e ama üniversiteli olduk artık Orhan Pamuk okuyabilirim'' hevesiyle elime aldığım ilk kitaplarından biri olan Cevdet Bey ve Oğulları kitabı hepinizin de tahmin edeceği şekilde kitap yarılanmadan rafta yerini buldu. Tabi sorunun kitapta değil de bende olduğunu bile bile böyle bir şeye kalkışmam biraz can sıkıcı olmuştu. Bir sene sonra inkılap dersinde tarih hocasının ''Tarih en iyi romanlardan öğrenilir'' sözüne binaen Cevdet Bey ve Oğulları kitabını tekrar elime aldım ve kitabı hazmede hazmede bitirdim. Postmodern Edebiyatın Türkiye'deki öncüsü sayılan Orhan Pamuk, kitabında Osmanlı sön döneminden Cumhuriyet dönemine geçişteki sancıları, kuşaklar arası çatışmayı, bireyci bakış açışıyla ele alarak ilk kitabıyla sesini duyurmayı başarmıştır... okumanızı tavsiye ederim. Özellikle Cumhuriyet ve Osmanlı üzerine tartışmaların çokça olduğu bu dönemde okunması gereken bir kitap...

Halis Yıldız 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 114 günde · Beğendi · 10/10 puan

Orhan Pamuk’un ülkemizde ki en iyi romancılardan birisi olduğunun ispatı belki bu kitabı.22 yaşında başlamış kitabı yazmaya.Ve kendi söylediğine göre bu kitap içinde doğduğu burujuva çevresine bir yandan orada doğmuş olması dolayısıyla sempati beslemesi bir yandan da o çevreyi alaya alması sonucu ortaya çıkmış.Zaten bu kitapta fazlasıyla hissediliyor.Ben ilk önce kafamda bir tuhaflık kitabını okumuştum.Daha sonra bütün kitaplarını kronolojik olarak okumaya karar verdim.Roman bir ailenin 3 kuşak boyunca nasıl değiştiğini, olaylara nasıl tepkiler verdiğini günlük yaşamdan ayrıntılarla veriyor.Kafamda bir tuhaflık kitabında olduğu gibi yine merkeze bir aileyi alarak aslında ülkede ki değişimi bizlere gösteriyor.Orhan Pamuk farklı çevrelerde çok eleştirilere maruz kalan bir isim ama bence bu romanında içinden çıktığı burujuva aileleri eleştirebilmesi bence büyük cesaret.Ve burujuva göstergesi değil.

Fatih DOĞANCI 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Orhan Pamuk 'un, en başarılı romanı olduğunu düşünüyorum. Yeni Hayat 'ı okumam ilk gençlik yıllarıma düşer. O zamanlar pek birşey anlamamıştım fakat yazarda beni cezbeden ince işçilik ilerleyen yıllarda diğer kitaplarını da okumaya sevketti beni ve birçoğunu keyifle, bazılarını hayal kırıklığıyla okudum. Nedense ilk kitabı olan "Cevdet Bey ve Oğulları" nı hep ihmal ettim. Okuduğumda ulaştığım sonuçsa şu oldu; kitaplarını çok sevdiğim yazar, aslında diğer kitaplarının hiçbirinde bu ilk kitabını aşamamıştı! Bir ailenin üç kuşağı üzerinden; sosyal yapısıyla, iktisadi durumuyla, kişisel buhranlarıyla tam bir dönem Türkiye 'si fotoğrafıdır bu kitap. Keyifle okudum, kesinlikle tavsiye ediyorum.

3 /

Kitaptan 18 Alıntı

Özgürlük
Demolins'e göre İngilizlerin üstünlüğünü orada bireylerin, insanların daha özgür olmasında aramak lazım. İşte bizde bu yok. Bizde öyle özgür, aklını kullanan, girişken insan yok! Bizde herkes köle, herkes boyun eğmek, toplumun içinde erimek, korkmak için yetiştiriliyor. Eğitim dedikleri şey hocanın dayağı, anneyle teyzenin saçma tehditleri. Din, korku, karanlık düşünceler, ezberlenmiş şeyler… Sonunda boyun eğmekten başka bir şey öğrenmiyorlar. Kimse kendi çabasıyla, topluma karşı çıkarak yükselmiyor.Herkes boyun eğerek, birinin himayesine girerek, kulluk ederek yükseliyor. Kimse kendi hesabına düşünmüyor. Düşünürse, korkuyor…

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 81)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 81)
Fulya. 
12 Ağu 10:13 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Oğlum yalanlara inanmasın. Oğlum aklın ışığına, kendine inansın... Aklın aydınlığı..."

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 56 - E- kitap)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 56 - E- kitap)
Eylül 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Ben ne olmak istemediğimi biliyorum,ama ne olmak istediğimi bilmiyorum!" diye düşündü.

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan PamukCevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk
Duygu Kr 
29 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...
''Niye aramızdaki ayrılıkları büyütüyorsun?
''Büyütmüyorum! bu sağlam bir beraberlik olsun istiyorum.
İlkesiz, eleştirisiz bir birlik hemen çözülmeye mahkumdur!'

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 574)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 574)
İndantee 
22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çok zeki biri olmadığımı kabul ederim. Dünyanın en zeki insanı değilim. Benim gibi insanlar zekalarıyla değil bağlılık ve inançlarıyla yükselirler. Üstelik bizim memlekette dik başlı olmak , kendi kendine karar vermek hoş birşey değildir ki.! İnsan her zaman daha iyi bilen, daha iyi düşünen birine kendini emanet etmeli birisine bağlanmalı , bir inancı benimsemeli. Evet, bağlılık ve inanç.!

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 398)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 398)
Eylül 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir şey yapmak gerektiğini anlıyor ama bunun ne olduğunu bulamıyorum.Şunlar yapılabilir: Bir:Program ve disiplinle uzun süre okumak; iki:Bir şeyler yazmaya kalkışmak; üç: ...

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan PamukCevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk
bastianikalesindekipisi 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"...Her sabah gazeteleri hayatımı değiştirecek, etkileyecek yeni bir şeyle karşılaşma umuduyla okuyorum. Belki bir dünya savaşı çıkar diye düşünüyorum ya da başka bir şey. Savaş çıksın istemiyorum. Beklediğim, değiştiremediğim hayatımı değiştirecek bir olay. Hayatımı değiştirecek gücü kendimde bulamıyorum. Zaten bu değişmenin nasıl olması gerektiğini de bilmiyorum..."

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 240 - İletişim Yayınları)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 240 - İletişim Yayınları)
Anıl 
01 Mar 11:56 · Kitabı okudu · 9/10 puan

... görmek istiyorum, ölmek istemiyorum, ölmek istemiyorum, yaşamak, her şeyin sonunda nereye varacağını görmek istiyorum.

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 79 - Yapı Kredi Yayınları)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 79 - Yapı Kredi Yayınları)
Eylül 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben de ona o zaman Meclis'i halkın seçmesi gerektiğini söylerim.O da bana halkın kendisine yararlı olanı değil,gözünü boyayanı seçeceğini söyler ki,bu da doğru.Şimdi bir serbest seçim yapılsa,ikinci,üçüncü partilere izin verilirse bütün hacılar,hocalar,madrabazlar Meclis'e girer.O zaman onların Meclis'e girmesini engelleyecek kanunlar koymalı:Mesela din siyasete alet edilemez,üniversite bitirememişler milletvekili olamaz,sonra tüccarlar ve ağalar Meclis'e giremez.Sonra halkı da iyi insanları seçecek bir şekilde eğitmeli!

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan PamukCevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk
2 /