Sessiz Ev

8,0/10  (79 Oy) · 
356 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.009 gösterim
Sessiz Ev'de Orhan Pamuk, dağılmakta olan bir ailenin hikâyesi üzerinden Cumhuriyet ve modernleşme tarihimizin barındırdığı gizli çatışmaları ve şiddeti araştırıyor. Orhan Pamuk, yayımlanışından otuz yıl sonra bu yeni baskıda romana bölüm başlıkları koydu ve anlatıdaki bazı tekrarları ayıklayarak kitabı yeni okurlar için daha okunaklı hale getirdi.

Biri tarihçi, biri devrimci, biri de zengin olmayı aklına koymuş üç torun İstanbul yakınlarındaki Cennethisar kasabasındaki evinde babaannelerini ziyaret ederler. Dedelerinin yetmiş yıl önce siyasi sürgün olarak kasabaya geldiğinde yaptırdığı bu evde bir hafta kalırlar. Bu sürede, babaannelerinin doksan yıllık anılarla yüklü geçmişi ağır ağır aralanırken, dedenin Doğu ile Batı arasındaki uçurumu bir çırpıda kapatacağını sandığı büyük bir ansiklopediyi yazışı hatırlanır. Evde sessiz gözlemleriyle kuşaklar arasında köprü kuran tanıklar, bahçe duvarlarının ötesinde ise aile ile ilgilenen tutkulu gençlerin hareketleri vardır. Orhan Pamuk'un ikinci romanı olan Sessiz Ev, yayımlandığında büyük heyecanla karşılanmış, pek çok dile çevrilmiş ve ödüller almıştı.

"Pamuk'un gençlik dönemi şaheseri..."
-New York Review of Books-

"Önemli sorular soran değişik bir kitap - hem klasik hem modern. Çehov'un Vişne Bahçesi'ni hatırlatıyor."
-Le Monde-

"Orhan Pamuk, gerçek bir romanın işareti olan dilsel bir yoğunlukla, değişik açılar ve perspektiflerden bir olaylar dizisi kuruyor: Renkler, topografya, imgeler, zengin ayrıntılar..."
-Abidin Dino, Le Monde Diplomatique-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789750826702
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
12 Oca 22:05 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Orhan Pamuk’un ikinci kitabı olmasına rağmen kurgusu, karakterleri ve tekniğiyle ustalık eserlerini aratmıyor. Babaannelerini ziyarete gelen üç torunun birbirinden farklı hayatlarını konu alan kitap kasabadaki diğer karakterlerle daha da güzelleşiyor.
Kitaptaki ana karakterlerin aynı zamanda anlatıcı rolünü de üstlenmesi okurken farklı bir hava estiriyor. Her bölümde başka bir karakterle olayları takip ediyorsunuz.
Kitabın hayran kaldığım tarafı ise farklı düşüncelerden, bambaşka dünyalardan gelen bu karakterlerin her birinin bu kadar derinlemesine gözlemlenmiş olması. Ülkücü, devrimci, sadece bilime inanan, Amerika hayaliyle yaşayan, biraz dindar biraz kaygılı olan bu karakterlerin her birinin iç dünyasını görebiliyoruz. Hem dışardan hem içerden karakterleri tanıyabiliyorsunuz. Bunun bir kitap için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda okuyucu için de bir lütuf bu. Toplumun her kesiminden insanların olduğu yoğun bir Orhan Pamuk romanı.
Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar…

Halis Yıldız 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu seneyi orhan pamukla kapattık.Orhan Pamuk’un bu kitabını okuduktan sonra insanların ruh durumlarını gözlemleme ve onları yazıya aktarma gücüne hayran oldum.Kendi sınıflarından olmayan birine burjuvanın bakışını metin ve ceylanın annesi arasında geçen konuşmayla nasıl ince ince işlemiş.

“El şıkıştık,babamın ne iş yaptığını sordu,söyledim ve üniversite için Amerika’ya gideceğimi söyledim.(çocuk babasının onlar gibi zengin olmasından o kadar utanıyor ki hemen peşinden üniversite için Amerikaya gideceğini söyleme ihtiyacı hissediyor.Fakat daha büyük bir dalga geliyor).Bizde Amerika’da ev alacağız.Buranın artık ne olacağı belli değil.Amerika’da en iyi yer neresidir?
Ona bazı coğrafi bilgiler verdim,iklim koşullarından,nufüs durumundan ve bazı rakamlardan söz ettim,ama beni dinliyor mu anlayamıyordum,çünkü bana değil,mayoma ve saçlarıma sanki onlar benden ayrı şeylermiş gibi bakıyordu."

Pamuğun Cevdet Bey ve Oğulları romanıyla başlayan burjuva eleştirisi bence bu kitapta neredeyse bir tiksinti boyutuna ulaşmış.Kitabın neredeyse her bölümünde özellikle üç kardeşten biri olan metin ile ilgili bölümlerde müthiş bir burjuva tiksintisi onların yaptığı herşeyi sahte görme durumu vardı.
Sırada beyaz kale var bakalım bizi neler bekliyor?

FDY 
 09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öyle soluksuzca "hemen bitiriverdim" diyebileceğiniz çerez kitabı değildir. Tabiri caizse ağırdır.

"Olay örgüsü olmasın sorun değil, yeter ki edebi olsun. Akıcı olmasa da olur benim kitap okuma alışkanlığım var, sıkılsam da okurum. Zaten ben kitaplarda tasvir ya da betimleme olaylarını seviyorum. Birileri ölmesin, birileri gelmesin, birileri sevmesin ama mum ışığının odaya düşürdüğü gölgeler sayfalarca anlatılsın okurum." diyorsanız, bu kitap tam size göre.

TAVSİYE: Seveni ve meraklısı için harika bir kitap olacağına eminim ama kitap okuma alışkanlığı olmayan ya da yeterince kitap okuma kültürüne sahip olmayan, yeni başlayan biri, bir süre bu ve bu tür kitaplara başlamamalıdır. Ters tepebilir.

nejla güldalı 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Fatma, Recep, Faruk, Nilgün, Metin ve Hasan yazar bu altı ana karakterin anlatımıyla yazmış romanını çok da hoş olmuş. Her karakterin içinde ne fırtılar koptuğunu görüp bu sayede hepsiyle ayrı ayrı empati yapabiliyorsun. Fatma'nın bile kendine göre haklı olduğunu düşündüm. Orhan Pamuk'un dilini ağır bulanlar bu kitapla başlayıp ön yargılarını atabilirler. Herkese iyi okumalar.

İndantee 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı tek kelime ile tanımlayacak olsaydım bu kelime kaygı olurdu. Okurken sürekli karakterler hakkında, hikaye hakkında ve bazen kendi hayatım hakkında kaygı duydum. İçten sarıp sarmalayan bir hikaye..

senayklbs 
 23 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu eseri okurken kelimenin tam anlamı ile başımı döndü! Çok çok beğenerek, Darvinoğullarının 1 haftasına sığan koskocaman bir dünyayı okudum ve sonunu "şok" içerisinde okudum.

Orhan Pamuk tarzını seven herkese tavsiye edeceğim bir kitap.

İyi okumalar...

gizem doğan 
10 Ağu 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

yazarın diğer yazarlara göre farklı bi anlatım dili var..şuana kadar okuduğum kadarıyla romandaki Recep karakterinin fiziki görüntüsüyle savaş halinde olduğunu görüyorum..55 yaşında olmasına rağmen...

İsa AKDAŞ 
02 Şub 14:04 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sessiz Ev romanını okurken karakterlerdeki realiteden ziyade ailedeki realiteyi gerçek manada güzel bir gözlemle yazıldığını hissettim. Günümüz aile yapılarını bakınca buna benzer aileler olduğunu hemen görebiliyoruz. Aile içinde çok farklı düşünceler, ideolojiler, amaçlar ve yaşam tarzlarının olduğu toplum yapımızı güzel bir şekilde toparlayıp anlatmış.

Doğan Yalçın 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugüne kadar okuduğum en ilginç kitap dilli güzel kullanmış,edebi bir roman teşbihte hatta olmasın yeşilçam romanı değil ,dilli sade değil birikim isteyen bir roman..ama olay örgüsü yok ,sonunu nasıl bağlayacağını merak ederek okudum ama süpriz de olmadı biraz da akıcılıktan ödün verilmiş daha akıcı olabilirdi .

Şeyma 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum ilk Orhan Pamuk kitabıydı ve çok beğendim. Hiç sıkılmadan okudum başından sonuna kadar sürükleyiciydi. Postmodern romanları, bilinç akışı tekniğiyle yazılmış kitapları seviyorsanız okuyun derim.

2 /

Kitaptan 21 Alıntı

"Bir zamanlar dünyanın güzel bir yer olduğunu düşünürdüm. Çocuktum, aptaldım. Panjurları kapadım, sürgüyü çektim: Dünya orada kalsın."

Sessiz Ev, Orhan PamukSessiz Ev, Orhan Pamuk
Fırat Çağlar MANTAŞ 
11 Oca 13:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bugün anladığımı sanıyorum: Hayatı da, tarihi de olduğu gibi görebilmek için beyinlerimizin yapısını değiştirmeliyiz."

Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 160 - İletişim Yayınları)Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 160 - İletişim Yayınları)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
11 Oca 13:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bu hikaye düşkünlüğünden kurtulmalıyız! O zaman özgürleşeceğiz, dünyayı olduğu gibi göreceğiz o zaman!

Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 160 - İletişim Yayınları)Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 160 - İletişim Yayınları)
nejla güldalı 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

çünkü ancak karanlığı bilen aydınlığı anlar, ancak Hiçliği
bilen varolmak ne demektir bilir. Ölümü düşünüyorum,
demek ki varım!

Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 302 - iletişim yayınları)Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 302 - iletişim yayınları)
M.Fatih Deniz 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Uzaklarda günahsız ülkeler,topraklar,evler,bahçeler olduğunu düşünürdüm;çocuktum,kolay aldanırdım.

Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 24)Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 24)
Aysel 
20 Kas 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''İnsan kendini bir dereceye kadar tanır; sonra ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir noktaya gelip takılır ve karşılıksız bir gevezeliğe başlar.''

Sessiz Ev, Orhan PamukSessiz Ev, Orhan Pamuk

O kadar iğrençsiniz ki, bazan ben kendimi yapayalnız hissediyorum: Yarısı rezil, yarısı budala.

Sessiz Ev, Orhan PamukSessiz Ev, Orhan Pamuk
nejla güldalı 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sabırlı olmak insana
hayatta yalnızca vakit kaybettirir, başka bir şeye yaramaz.

Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 30 - iletişim yayınları)Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 30 - iletişim yayınları)
nejla güldalı 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Evet," dedim. "Üzüldüm." Biraz sustum ve dinlendim ve
sonra bütün gücümü toplayıp yeniden konuştum.
"Ama cüce olduğum için üzülmüyorum," dedim. "İnsanlar
elli beş yaşındaki bir cüceyle alay edebilecek kadar kötü oldukları
için üzülüyorum asıl ben."

Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 11 - iletişim yayınları)Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 11 - iletişim yayınları)
senayklbs 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Uzun, upuzun bir hikaye; Hayat: Seni seviyorum."

Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 260)Sessiz Ev, Orhan Pamuk (Sayfa 260)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız