7,5/10  (156 Oy) · 
780 okunma  · 
111 beğeni  · 
3.327 gösterim
Pamuk'un "İlk ve son siyasi romanım" dediği Kar, Türk edebiyatında 1990'ların siyasi atmosferini ele alan, dönemi bütün şiddeti ve çatışmalarıyla anlatan en iyi ve en iddialı romandır. Kars'taki siyasal İslamcılar, solcular, Türk ve Kürt milliyetçilerinin hikâyesini inanç, başörtüsü sorunu, askeri darbeler ve üçüncü dünyada yaşamanın öfkesi ve ümitsizliği üzerinden tartışan Kar'da Pamuk, başka romanlarında da zaman zaman gördüğümüz mizah yeteneğini bu defa sonuna kadar sergiliyor. Kar'ı, romanın yazılış ve yayımlanma süreçlerinin daha önce bilinmeyen ayrıntılarına değinen bir sonsözle birlikte yayımlıyoruz.

On iki yıldır Almanya'da sürgün olan şair Ka Türkiye'ye dönüşünden dört gün sonra, bir röportaj için Kars şehrinde bulur kendini. Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkân dükkân bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. Kars'ta ağzına kadar işsizlerle dolu çayhaneler, dışarıdan gelmiş ve kardan mahsur kalmış gezgin bir tiyatro kumpanyası, intihar eden ve türban direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasal gruplar, dedikodular, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ile kızları İpek ve Kadife ve Ka için aşk ve mutluluk vaadi vardır. Kar Türkiye'nin temel siyasi çatışmalarını anlamamız için okunması gereken bir roman.

"Kar zamanımızın okunması gereken temel kitaplarından..."
-Margaret Atwood-

"O ne bir ideolog, ne bir siyasetçi, ne de bir gazeteci. Orhan Pamuk büyük bir romancı."
-New York Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789750825910
 • Orijinal Adı:
  Kar
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nina 
18 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Seneler önce idi,Orhan Pamuk'un Nobel ödülünü aldığında...
Bir arkadaşım, çok ısrarlı, bana ''Kar'' okumamı tavsiye etti.Oysa ki türkçe dilinde hiç kitap okumadığımı biliyordu.Ama o arkadaşım Orhan Pamuk'u seviyordu ve benim artık türkçe okumaya hazır olduğumu fark etmiş ki ben aynı kanıda değildim.Sonunda ısrarına dayanamayıp okumaya başladım.Doğudaki hayat,oradaki insanların yaşamı o zaman dikkatimi çekti.Yazarın kalemi hayal gücümü ile birleşti...
Fazla bir şey yazamam,çünkü bu benim ilk göz ağırım. O zaman anlamazdım tabii ki ama şimdi farkına varıyorum ilk adımların önemi.Ve tabii ki iyi ki Orhan Pamuk'un kitabı ilk kitabımdır.
...Hala da doğudaki hayatları dikkatimi çekiyor...

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Beni Orhan Pamuk'la tanıştıran kitaptır. Edebi ve siyasi bakımdan dolu dolu bir kitaptır. Ka,Kar ve Kars unutulmaz. Bizim toplumda "bizim gibi" düşünmeyenler pek sevilmez ve yakıştırmalar ardı ardına gelir. Zamanında Kemal Tahir, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Necip Fazıl ve elbette Nazım Hikmet'e de çok büyük haksızlıklar yapıldı. Acaba yazarlarımızı eleştirenler kaç kitabını okudu.

Ebru Hacıalioğlu 
19 Eyl 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Ilk defa bir kitapta bu kadar daraldım... Tüm o beyazlık, tüm o durağanlık beni çok gerdi. Yaklaşık 5 yıl oldu bu kitaba dönüp dönüp devam etmeye çalışıyorum ama olmuyor, olamıyor... Sanırım Orhan Pamuk'a bir türlü ısınamamamın çok etkisi var. Nedense sürekli aynı şeyleri yazıp durduğunu hissediyorum. Bu defa başaracağım diyorum ama bitiremiyorum bu kitabı. Tekniğinden kaynaklı mutlaka ama sevemedim ben o tekniği. Ama azimliyim bitireceğim bu kitabı, er geç.

senayklbs 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ka adlı bir şairin, Kars sehrinde yasadigi cok kısa bir surenin anlatıldığı muhtemesem kitap. Bunca zaman neden okumamisim bu kitabı kendime cok kızıyorum.kitap aşktan askeri darbelere bunların insanlara etkilerine oyle guzel ve etkileyici değiniyor ki kitap severlerin mutlaka okumasi gerektigine inanyorum.

nejla güldalı 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ka'nın üniversiteden arkadaşı İpek'e olan aşkıyla Frankfurt'tan Kars'a gelişi ve Karsta kendini karışık siyasi bir ortam içinde bulması. Bu karışık ortam ve İpek'e olan aşkı etrafında gelişen olayları gerçekten çok heyecanla okudum.

Özdemir 
11 Oca 11:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orhan Pamuk, Karla Kars'ta gazeteci birinin tabulara ters düşen hayatından, aşklarından , toplumsal ızdıraplardan bahsetmiş. Orhan Pamuk'un güzel kitaplarından birisi bence.

Rukiye Egl 
 18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Bence Türkiye'de Nobel Ödülünü Orhan Pamuk'tan daha fazla hak eden yazarlar var.

Kitap Bir aşk romanı değildi. Ka'nın aşkına inanmadım. Siyaset romanı da değildi zira bırakın olaylara tarafsız bakmayı, konuşmaların öbek öbek alınıp kitaba yerleştirilmiş gibi bir hali vardı. Karakterler bir ülküye en azından bir aşka körü körüne bağlanacak kadar güçlü değillerdi.

Dediğim gibi Türkiye'de çok daha başarılı kalemlerimiz var. Bence onların tanınıp yayılması milletimiz adına daha hayırlı sonuçlar verecektir.

Yine de bu naçizane benim düşüncem. Başka düşüncelere saygım sonsuz.

KubraYSN 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Gördüğüm tek şey kendiyle çelişen , oluşturulmak istenen algının tam tersi davranan karakterlerdi . Hani her kitapta en çok beğendiğiniz birisi olur ya , ilk defa bir kitapta sevdiğim hiç bir karakter yoktu . Belki biraz Necip diyebilirim ama o zamanda bu duygunun adı sevmek olmaz . Onun adına üzüldüm yalnızca . Kitap bazı yerlerde çok akıcı gitse de genelde çok durağan bence . Sırf başladığım kitabı bitirmek adına okudum sonuna kadar diyebilirim . Sanırım bana hitap eden bir kitap değildi . Gene de bana bıraktığı güzel cümlelere teşekkürler ..

Fırat Çağlar MANTAŞ 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

kitap o kadar çok şeyi barındırıyor ki içinde, bu kitaba sadece roman gözüyle bakmak yanlış olur diye düşünüyorum. siyasi açıdan bir çok noktaya değiniyor. her karakterin anlattığı bir düşünce felsefe var aslında. çok hareketli bir kurgu beklemek yersiz olacaktır.

Zafer Tunç 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Post-modern siyasi bir roman... Halkın yaşamından ve yakın tarihten izler taşıyan bir eser... Nobel Edebiyat Ödülü'ne giden sürecin en önemli ayağı...

4 /

Kitaptan 35 Alıntı

mavera 
02 Şub 07:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğru olanı yapmak her zaman insanı mutlu etmiyor..

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 346)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 346)
nejla güldalı 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Kadınlar kazanma umuduyla intihar eder," dedi Kadife. "Erkekler ise kazanma
umudu kalmadığını görünce."

Kar, Orhan PamukKar, Orhan Pamuk
mavera 
01 Şub 20:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkasının acısını, aşkını anlamak ne kadar mümkündür? Bizden daha derin acılar, yokluklar, eziklikler içinde yaşayanları ne kadar anlayabiliriz?..

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 271)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 271)
mavera 
31 Oca 20:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şimdi ikimiz de bir çeşit sürgün hayatı yaşadığımıza ve öyle çok başarılı, muzaffer ve mutlu olmadığımıza göre zor bir şeymiş hayat! Şair olmak da yetmiyormuş..

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 57)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 57)

Bazıları tanıyarak aşık olur bazıları tanımadan. bende tanımadan aşık oluyorum İpek. Çünkü tanıdıkça aşık olamıyorum. İnsanların kusurlarını görüyorum.

Kar, Orhan PamukKar, Orhan Pamuk
senayklbs 
 17 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hiçbirşeymutluetmiyorduinsanıhayattaaşktanbaşkaneyazdığıromanlarnegördüğüşehirlerçokyalnızımhayattaburadabuşehirde..."-

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 438)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 438)
KubraYSN 
 13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mutsuzluktan hiçbir şey yapamaz olunca, mutluluğu düşünmeye başladım.

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 274)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 274)
KubraYSN 
 13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bendeki eksikliğin bazen yalnız sen değil, bütün dünya olduğunu düşünüyorum.

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 272)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 272)
Burak Uzun 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Türkiye'de roman okurlarının çoğunu oluşturan, dindar olmayan, Batılılaşmış kadın okurlar, başörtüsü taktığı için üniversiteye alınmayan kadınların anlaşılabilir dertleriyle ilgilendiğim için huzursuz oldular. Orta ve yukarı sınıf Batılılaşmış tanıdıklardan, aile dostlarından, 'Orhan bu dincilere niye anlayış gösteriyor!' diye sitemkâr ifadeler işittim o günlerde. Roman sanatının en temel ve en güçlü yanının, bizim gibi düşünmeyenlerin, bizim gibi yaşamayanların âlemini de dürüstçe anlamak, en azından anlamaya çalışmak olduğunu, böylece yaşayarak hissettim. Romancı, okurlarının bilmek, anlamak istemediği, hatta tehlikeli bir düşman olarak gördüğü 'öteki'nin insanlığını da ortaya koymalıdır."

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 456)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 456)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber