7,6/10  (247 Oy) · 
1.094 okunma  · 
188 beğeni  · 
4.298 gösterim
Pamuk'un "İlk ve son siyasi romanım" dediği Kar, Türk edebiyatında 1990'ların siyasi atmosferini ele alan, dönemi bütün şiddeti ve çatışmalarıyla anlatan en iyi ve en iddialı romandır. Kars'taki siyasal İslamcılar, solcular, Türk ve Kürt milliyetçilerinin hikâyesini inanç, başörtüsü sorunu, askeri darbeler ve üçüncü dünyada yaşamanın öfkesi ve ümitsizliği üzerinden tartışan Kar'da Pamuk, başka romanlarında da zaman zaman gördüğümüz mizah yeteneğini bu defa sonuna kadar sergiliyor. Kar'ı, romanın yazılış ve yayımlanma süreçlerinin daha önce bilinmeyen ayrıntılarına değinen bir sonsözle birlikte yayımlıyoruz.

On iki yıldır Almanya'da sürgün olan şair Ka Türkiye'ye dönüşünden dört gün sonra, bir röportaj için Kars şehrinde bulur kendini. Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkân dükkân bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. Kars'ta ağzına kadar işsizlerle dolu çayhaneler, dışarıdan gelmiş ve kardan mahsur kalmış gezgin bir tiyatro kumpanyası, intihar eden ve türban direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasal gruplar, dedikodular, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ile kızları İpek ve Kadife ve Ka için aşk ve mutluluk vaadi vardır. Kar Türkiye'nin temel siyasi çatışmalarını anlamamız için okunması gereken bir roman.

"Kar zamanımızın okunması gereken temel kitaplarından..."
-Margaret Atwood-

"O ne bir ideolog, ne bir siyasetçi, ne de bir gazeteci. Orhan Pamuk büyük bir romancı."
-New York Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789750825910
 • Orijinal Adı:
  Kar
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin YALÇIN 
10 Mar 12:48 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu yazı içerik hakkında bilgi içermektedir.

Kitap hakkında söylenecek çok şey var ve ben hepsini söyleyeceğim. O yüzden biraz uzun bir inceleme olacak. Kitaplar genelde bizim anladıklarımızdan çok daha fazla anlamlar barındırırlar. Ama biz basit okuyucular yazarın kafasındakileri, yaptığı edebiyatı ve dil oyunlarını nadiren anlarız. Ben bu sefer birçoğunu anladığımı düşünüyorum. Çünkü gerçekten derinlemesine, hissederek, yaşayarak okudum Kar'ı. Pamuk'un ilk ve son siyasi romanı. Benim de okuduğum ilk siyasi roman.

Roman Almanya'da siyasi sürgün olarak yaşayan Ka'nın yıllar sonra kar içinde Kars'a gelmesiyle başlıyor. Ka, kar ve Kars üçlüsünü bir araya getiren yazar bizlere bir yandan edebiyat ziyafeti çektirirken bir yandan da Türkiye'de o dönemde yükselen "siyasal İslamcı" hareketi, başörtü sorununu, her genç gibi aşık olan imam hatiplileri, "dinci gerici"lere karşı olduğunu iddia eden askeri darbecileri anlatıyor. Anlatıcının kitabın ortalarına doğru Orhan Pamuk'un kendisi olduğunu anlıyoruz.

Ka başörtüsünü açmadıkları için üniversiteye alınmayan ve bu yüzden intihar eden kızların hikayesini öğrenebilmek ve gazetede yazabilmek için geliyor karlar içindeki Kars'a. Ama burada hiç beklemediği şeyler yaşıyor. Yıllardır yapamadığı bir şeyi yapıyor. Şiir yazıyor ve aşık oluyor. Ka Kars'ın buz tutmuş yollarını adımlarken Kars'ta cinayetler işleniyor, yerel askeri darbeler yapılıyor, şeyhler cemaatlerini toplayıp sohbetler yapıyorlar, imam hatipli öğrenciler roman yazmaya çalışıyor ve sürekli yağmakta olan kar hepsinin üzerini örtüyor. Bütün bu olanları gerçek dünyadan koparıyor ve ancak kar altında gerçekleşebilecek kadar sessiz, yeni bir gerçeklik kuruyor.

Lacivert, Kadife, İpek, Necip karakterlerine bayıldım. Hepsi de içinde büyük derinlik barındıran insanlar, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi... Romanın içinde Necip ile Fazıl adında, birbirini çok iyi anlayan, bilen, tanıyan iki arkadaşın aynı kıza, Kadife'ye olan aşkını okuyoruz. Fazıl Necip'i çok iyi tanıdığı için Kadife'den uzak durmaya çalışıyor. İşin ilginç kısmı ise şu: Roman boyunca arkadaşı Ka'yı anlatan Orhan Pamuk da yarattığı karakterlerinkine benzeyen bir kadere saplanıyor ve Ka'nın aşık olduğu kadına, güzeller güzeli İpek'e aşık oluyor. Necip'i içinde taşıdığını söyleyen Fazıl, Ka'yı içinde taşıyan Orhan... Orhan Pamuk sonlara doğru öyle detaylar veriyor ki romandaki olayların gerçekten de yaşanmış olabileceğine dair ciddi şüphelerim oluştu. Nihayetinde Masumiyet Müzesi gerçek bir hikayeydi, bu neden olmasın ki?

Pamuk tuhaf bir teknik uygulayarak karakterlerin öleceğini sürpriz yapmadan söylüyor. Ama nasıl ya da ne şekilde öldüğünü söylemiyor ve siz okurken sürekli karakterin ölümüne doğru bir geri sayım yaparken buluyorsunuz kendinizi. Şair Ka'nın yazdığı şiirlerin hiçbirini okuyamıyoruz. Çünkü yazar sınırlarını bilerek şairliğe kalkışmamış. Ka'nın altıgen kar tanesinin köşeleri üzerine dizdiği şiirleri de çok hoşuma gitti.

Gelelim esas anlatmak istediğim meseleye. Orhan Pamuk bu ülkenin en çok tartışılan yazarlarından oldu hep. Bunun sebebini bu romanı okuyunca anlıyorsunuz. İstanbul gibi kozmopolitik bir şehirde büyüyen yazar, sürekli yapılan ayrımcılıktan dem vuruyor. Ama kitapta kullandığı İslamcı, türbancı, siyasal İslamcı gibi ifadelerle kendisi de insanları ötekileştiriyor. Yazar hiçbir karakterini bile isteye aşağılamıyor, hiçbir karakterine haksızlık etmiyor ama dindar kesime olan hoşnutsuzluğu kelimelerinden sızıp ulaşıyor okura. Çünkü kelimelerimiz bizi ele verir çoğunlukla. Romancılığını beğendiğim kadar nefret ediyorum fikirlerinden. Çünkü ayrıştırılmaya değil birleştirilmeye ihtiyacımız var.

Her şeyiyle, edebi açıdan da sürükleyiciliği açısından da dopdolu bir roman Kar. Okuması insanı yoruyor ama kesinlikle tavsiye ederim. Keyifli ve nefretsiz okumalar dilerim.

Buse Suci 
29 Ağu 23:42 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

İncelememe Orhan Pamuk'un kitabın sonunda yazdığı Sonsöz'den bir paragrafla başlamak istiyorum: "Siyasi roman denilince, okurlar iyiyle kötünün, haklıyla haksızın açık bir şekilde birbirinden ayrıldığı bir alem görmek istiyorlar. Ama aslında siyasi romanda işin püf noktası; kimin ahlaki olarak haklı, hangi kahramanın karakteri daha iyi ya da hangi ideolojisinin doğru olduğu değil, bütün bu soruların sorulduğu ortamın renkleri, şiddeti ve dokusudur."

Siyasetten nefret eden biri olarak okuduğum ilk siyasi roman. Kitaba başlamadan önce kitabın tek bir bakış açısıyla yazıldığını düşünüyordum fakat okuyunca bu önyargım kırıldı. Kitapta birçok siyasi bakış açısına değinilmiş, yer yer Pamuk'un fikirlerine katılmasam da katıldığım yerler de oldu. Aşk ve siyasetin bir arada anlatıldığı oldukça sürükleyici ve güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum.

'Sadece' kendi görüşlerimizin, kendi fikirlerimizin yer aldığı kitapları okumamak gerektiğini; farklı düşünce yapılarının, farklı görüşlerin de yer aldığı eserleri okumanın insanı geliştireceğini düşünen biri olarak bu kitap bana çok şey kattı diyebilirim. Kitap kesinlikle tek bir düşünceyi dayatan bir yapıya değil, birçok konuyu sorgulamamızı ve düşünmemizi sağlayan bir kitap.

Keyifli okumalar diliyorum.

Hüseyin 
24 Ağu 18:36 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yalnızca okudum diye not etmek yetmez, ilk defa rahatlıkla on üzerinden on verdiğim -ve adamakıllı sebebini derleyip toplayamadığım- kitap oldu. Uzun zaman önce okuduğum, soranlara hâlâ önereceğim ilk Orhan Pamuk kitabıdır. Bilhassa romandan ziyade romanın yazılış süreci yazara olan hayranlığı katmerliyor. Bu da dursun burada.

Nina 
18 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Seneler önce idi,Orhan Pamuk'un Nobel ödülünü aldığında...
Bir arkadaşım, çok ısrarlı, bana ''Kar'' okumamı tavsiye etti.Oysa ki türkçe dilinde hiç kitap okumadığımı biliyordu.Ama o arkadaşım Orhan Pamuk'u seviyordu ve benim artık türkçe okumaya hazır olduğumu fark etmiş ki ben aynı kanıda değildim.Sonunda ısrarına dayanamayıp okumaya başladım.Doğudaki hayat,oradaki insanların yaşamı o zaman dikkatimi çekti.Yazarın kalemi hayal gücümü ile birleşti...
Fazla bir şey yazamam,çünkü bu benim ilk göz ağırım. O zaman anlamazdım tabii ki ama şimdi farkına varıyorum ilk adımların önemi.Ve tabii ki iyi ki Orhan Pamuk'un kitabı ilk kitabımdır.
...Hala da doğudaki hayatları dikkatimi çekiyor...

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Beni Orhan Pamuk'la tanıştıran kitaptır. Edebi ve siyasi bakımdan dolu dolu bir kitaptır. Ka,Kar ve Kars unutulmaz. Bizim toplumda "bizim gibi" düşünmeyenler pek sevilmez ve yakıştırmalar ardı ardına gelir. Zamanında Kemal Tahir, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Necip Fazıl ve elbette Nazım Hikmet'e de çok büyük haksızlıklar yapıldı. Acaba yazarlarımızı eleştirenler kaç kitabını okudu.

Muhammed zeki altun 
19 May 21:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Istanbuldan karsa gelen ka adli şairin kadin intiharlari ile ilgili baslayan arastirmasini konu alan ve toplumsal gercekleri konu alan okunacak guzel bir kitap

nejla güldalı 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ka'nın üniversiteden arkadaşı İpek'e olan aşkıyla Frankfurt'tan Kars'a gelişi ve Karsta kendini karışık siyasi bir ortam içinde bulması. Bu karışık ortam ve İpek'e olan aşkı etrafında gelişen olayları gerçekten çok heyecanla okudum.

Ebru Hacıalioğlu 
19 Eyl 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Ilk defa bir kitapta bu kadar daraldım... Tüm o beyazlık, tüm o durağanlık beni çok gerdi. Yaklaşık 5 yıl oldu bu kitaba dönüp dönüp devam etmeye çalışıyorum ama olmuyor, olamıyor... Sanırım Orhan Pamuk'a bir türlü ısınamamamın çok etkisi var. Nedense sürekli aynı şeyleri yazıp durduğunu hissediyorum. Bu defa başaracağım diyorum ama bitiremiyorum bu kitabı. Tekniğinden kaynaklı mutlaka ama sevemedim ben o tekniği. Ama azimliyim bitireceğim bu kitabı, er geç.

senayklbs 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ka adlı bir şairin, Kars sehrinde yasadigi cok kısa bir surenin anlatıldığı muhtemesem kitap. Bunca zaman neden okumamisim bu kitabı kendime cok kızıyorum.kitap aşktan askeri darbelere bunların insanlara etkilerine oyle guzel ve etkileyici değiniyor ki kitap severlerin mutlaka okumasi gerektigine inanyorum.

Özdemir 
11 Oca 11:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orhan Pamuk, Karla Kars'ta gazeteci birinin tabulara ters düşen hayatından, aşklarından , toplumsal ızdıraplardan bahsetmiş. Orhan Pamuk'un güzel kitaplarından birisi bence.

5 /

Kitaptan 151 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
22 Şub 03:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsanlara güvenmezsen hayatta hiçbir şey yapamazsın."

Kar, Orhan PamukKar, Orhan Pamuk
Buse Suci 
26 Ağu 20:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan bazan hiç tanımadığı ve bir daha da hiç görmeyeceğine emin olduğu birisine bütün hikâyesini anlatmak ister ya, her şeyi...

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 216)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 216)
Buse Suci 
27 Ağu 11:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sabahtan beri onu düşünüyorum ve gittikçe de başka bir şey düşünemez oluyorum.

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 263)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 263)
mavera 
02 Şub 07:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğru olanı yapmak her zaman insanı mutlu etmiyor..

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 346)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 346)
Derya Yalınkılıç 
25 Şub 01:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...insan hayatının kırılganlığı ve çekilen acıların boşunalığından gözlerim doluyor.

Kar, Orhan PamukKar, Orhan Pamuk
Buse Suci 
26 Ağu 18:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sizin gibi sabırsızlar bir kadını sevmeyi değil, onu elde etmeyi düşünürler çünkü.

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 202)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 202)
Buse Suci 
26 Ağu 17:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Sana çok fena aşık oldum ve acı çekiyorum," dedi Ka.
"Bu kadar çabuk alevlenen bir aşk aynı hızla söner, korkma."

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 194)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 194)
Buse Suci 
24 Ağu 19:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hemen kış gelse ya..
Bu alemin ne kadar esrarengiz ve güzel olduğunu, yaşamanın aslında bir mutluluk olduğunu hatırlatmıştı kar.

Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 93)Kar, Orhan Pamuk (Sayfa 93)

Kitapla ilgili 1 Haber