Eylembilim Bütün Eserleri 7

8,5/10  (42 Oy) · 
121 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.379 gösterim
Geçtiğimiz yıl 20. ölüm yıldönümünü idrak ettiğimiz Oğuz Atay'ın bitiremeden aramızdan ayrıldığı son eseri nihayet "tamamlandı". Uzun "edebî polisiye" uğraşlara rağmen ilk bölümü bulunamayan Eylembilim'i yıllar önce, Oğuz Atay okurlarının istekleri karşısında Günlük'e ekleyerek yayımlamak "zorunda" kalmıştık. İyi de yapmışız... Belki de bu sayede, edebiyatımızın yeri doldurulamaz usta kaleminin bu "son başyapıt"ını, ailesinin de değerli katkılarıyla gün ışığına çıkarabildik. Şimdi, Cevat Çapan'ın "Oğuz Atay'a Mektup"uyla ve Günlük'ten ayrı bir kitap olarak sunuyoruz. Eylembilim, başlığı gibi, Oğuz Atay'a özgü ironinin bütün inceliklerini taşıyor.

Ülke 12 Mart arefesindedir. Öğrenci çatışmaları, üniversite işgalleri, forumlar... Romanın kahramanları, olaylar karşısında saf tutmaya ya da tutmamaya çalışan "akademikler"dir. Bir üniversitede gelişen olaylar, bir matematik profesörünün, Server Gözbudak'ın "hatırat"ından nakledilir. Oğuz Atay Eylembilim'de, Cevat Çapan'ın "Oğuz Atay'a Mektup"ta belirttiği gibi, kara mizah gösterilerinden birinin daha doruklarına ulaştırıyor bizleri...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  114
 • ISBN:
  9789754706994
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Cansu Koçak 
28 Oca 19:04 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

İncelememe bir Edebiyatçı itirafıyla başlamam gerekirse Eylembilim, Oğuz Atay'ın okuduğum ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. Oğuz Atay okumaya, tamamlayamadığı bir kitabıyla başlamak beni başta düşündürmüştü fakat şimdi iyi ki diyorum.


Oğuz Atay'ın yarattığı karakterlere hakim değilim fakat bu eserinde var ettiği Server Gözbudak'ın iç monologları varoluşsal bir savaşı gözler önüne sermektedir. Karakterin büyük bir iç dünyası var, kendi doğrusuyla fikirleriyle yalnızlığa düşen bir karakter. Her şeyden kaçıp uzaklaşmak isteyen, derdini anlatmak istese de diğerlerinin anlamayacağını bildiği için anlatmaktan çekinen bir karakter. Server Gözbudak, kendimi de genellemeye alarak söylüyorum birçok kesimin sözcüsü niteliğinde. Bazen bizler de bu koca alemde yalnızlığa düşüyoruz. Belki okul çevremizde, iş dünyamızda ya da aile içerisinde... Bu yüzden bu romanı Server Gözbudak'ı anlamaya çalışarak okudum ve kendimin de bazı eylemlere farklı tepkiler verdiğimi, farklı anlamlar yüklediğimi gördüm. Romanda karakter "Karım gibi, çocuklarım gibi gerçek şeylere dokunmalıyım." diyor. Roman sonunda ben de kendi gerçeklerime dokunmak istediğime karar verdim.


Oğuz Atay'ın okuduğum ilk eseri olan Eylembilim'i, yarım kalan bu eseri bitirdiğimde kendimi boşlukta hissettim ve keşke Server Gözbudak'ın iç dünyasını daha çok görebilseydim dedim. Fakat ne kadar yarım kalmış olursa olsun her okuyucunun kendi iç dünyasında tamamlayabileceği bir eser olduğunu düşünüyorum. Ve son olarak, söylediklerimizden de söyleyeceklerimizden de korkmamalıyız aksine arkasında durmalıyız diye düşünüyorum. Eğer korkuyorsak ve cesarete ihtiyacımız varsa bu eseri tekrar tekrar okumalıyız. Anlamaya ve hissetmeye çalışarak okumalı... Herkese keyifli okumalar.

KubraYSN 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Arkadaşlar yanımızda olmayan herkes düşmandır.Tarafsız kalanlar,karşı tarafı destekliyor demektir.'' şeklindeki bir anlayışı ömrüm boyunca kabul etmeyeceğim doğrudur.Kalın kafalılığın en uç raddesine gelmiş bir örnektir şu cümle.Bir yazarı ilk kez okumak için seçilmiş,çok yanlış bir kitaptı sadece.

Kitaptan 38 Alıntı

Cansu Koçak 
 27 Oca 01:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İnsanın geçmişinden kaçabilmesi için, kendinden kaçabilmesi gerekiyor. Bunu da bilinçsizce gerçekleştirirse sürdürebilir."

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 29)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 29)
Bora Harut 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Durumum çok kötü sevgilim diyordu; belki bugünlerde intihar ederim. Bana yaşama gücü veremez misin?

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 80)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 80)
Cansu Koçak 
28 Oca 16:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Garip bir duygu beni korkutuyor; yaşanmayan anlatılamayan, rüyada bile görülmeyen bu gariplik nedir? Delilik mi? Yani insan aklını böyle mi kaybeder?"

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 112)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 112)
Cansu Koçak 
28 Oca 13:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İnsanların gözlerine bakamamak samimiyetsizlikse bende ondan çok vardı."

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 68)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 68)

Hem duvarına köylü çorabı asan hem de Beethovenlar dinleyenler yok mu. Onların arasına neden karışmadım? Tekrar uyumayı denesem diye bir an düşündüm, vazgeçtim. Bir kere, herkes beni kapışmıyordu. Ayrıca bir de şey vardı ben bu ‘arasına karışmak' denilen davranıştan ürkerdim. Sanki hapishane gibi bir şeydi bu

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 72)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 72)
missprufrock 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Olaylar gelişirken kendilerini izlemesini bilmeyenler birdenbire bir maceranın ortasında çaresiz kalırlar.

Eylembilim, Oğuz AtayEylembilim, Oğuz Atay

Dairede onun yokluğunun anlaşılmadığını öğrenmişti sonradan. Çevresinde yokluğunun anlaşılmayacağı bir düzen kurulmuştu kendiliğinden. Belki ölümünü bile gazetelerden öğrenirdi dairedekiler. Başkaları da zaten öğrenmezlerdi.

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 64)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 64)

Tanzimattan beri iktidardaki ya da iktidara
gelmek isteyen çeşitli topluluklar kenarlarda köşelerde nice insan öldürtmüştü. İmparatorluk döneminde bile bu cinayetlere daha sert tepkiler olmuştu. Biz özgürlüğün olduğu ileri sürülen bir dönemde kimden
korkuyorduk.

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 91)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 91)
Hasan Ulubaş 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bu yalnızlık denilen bela olmasaydı,insanların çoğu evlenmezdi.''

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 64 - İletişim Yayınları)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 64 - İletişim Yayınları)
Y. Serkan Tuncer 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Neden bazı insanlar, bazı şeyleri hiç bilmiyorlar? Duysalar, dinleseler, hatta karşılarında görseler bile bilmiyorlar.

Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 30 - İletişim Yayınları)Eylembilim, Oğuz Atay (Sayfa 30 - İletişim Yayınları)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Arkada Kalanlar: "Posthumous Books"
Arkada Kalanlar: "Posthumous Books" Bugünlerde Umberto Eco’nun yeni bir kitabı yayınlanabilir desem ne dersiniz? 19 Şubat 2016 edebiyat ve kültür dünyası için önemli iki kaybın yaşandığı, Umberto Eco ve Harper Lee’nin gözlerini bu dünyaya kapadığı bir tarihti. Ancak Umberto Eco’nun “Pape Satàn Aleppe: Chronicles of a Liquid Society” adlı kitabının İtalyancası 26 Şubat’ta yayınlandı. Yakında İngilizce ve Türkçe baskısını da görebiliriz. Peki yazarlarının ölümünden sonra yayınlanan diğer kitapları merak ettiniz mi?