8,0/10  (235 Oy) · 
774 okunma  · 
169 beğeni  · 
4.853 gösterim
"Ürkütücü ve korkunç... bu romanı elinizden bırakamayacaksınız."
- Chicago Tribune
"Kanınızın donduğunu hissedeceksiniz..."
- New York Times
- "Tüyler ürpertici ve korku dolu!"
- Pittsburgh Post Gazette-

Geç okumak bir pişmanlıktır. Hemofilinin erkek bireyde fenotipe yansıdığı gibi TK'nın da kadın bireylerde ortaya çıkması; bilimsel bir altyapının hazırlanmış olması çok yerinde ve etkileyici bir mekanizma ile düşünülmüş. Din fanatikliğinin normal bireylerde hayatın mahvoluşuna yol açarken TK'lı bir bireyde nelere mal olabileceğini Stephen King o muazzam kalemi ile soluk kesen bir kitap ortaya koymuş bulunmakta. Satırlarda yüzerken ''bunlar gerçekten yaşanmış mıdır? ya yaşanmışsa? abooooo! '' dedirtiyor ve öd olup olmadık hareketlerde bulunuyor. Yürek hopluyor , gözler irileşip hunharca sağ-sol yapıyor. Yazım düzeni o kadar akıcı ve içe işleyici ki kelimelerle ifade etmekte çok zorlanıyorum. Okuyun , okutun , üzerine konuşalım , Carrie için gözlerimizden oluk oluk tuzlu sular boşaltalım. Teşekkürler Stephen King ciğerimden bir lob daha yandı kül oldu...

insan_okur 
 14 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

" Bu kadar kitap okudun da hiç mi Stephen King okumadın mı Kemal ? " diyebilirsiniz. Evet maalesef henüz yeni tanıştım. Hem de yazarın ilk kitabıyla başladım tanışmaya. Malum etkinlik vardı bu ay ve ben de etkinlik sebebiyle okudum.

Çok farklı bir kitap. Korku pek olmasa da gerilim ve heyecan üst seviyede. Olaylar olaylar olaylar... Tele Kinetik gücü olan ve bunun farkında olmayan bir kızın; okulda ilk adet görmesi ile başlıyor. Sonrasında öylesine korkunç şeyler yapıyor ki fizik kurallarına aykırı, hayal gücüne bağlı olaylar ortaya çıkıyor. Bilim Kurgu'nun burada bizde bıraktığı etkiyi görüyoruz.

Yazarın dili güzel, beğendim. Az biraz Grange'a benzettim. Nasıl ? derseniz ? Onda da olaylar ard ardına, aralıksız bir macera var. Stephen bunun üstüne bilimi de eklemiş.

Romana dönersek TeleKinetik gücü olduğunu anlayan kız artık kendine eziyet edenlerden hıncını çıkarıyor. Örneğin bir eve meteor yağdırıyor, gözüyle kabloları kopartıp yangın çıkarabiliyor gibi. Yazar bunu okuyucuya aktarırken; konu hakkında merak da uyandırıyor ve araştırmaya itiyor.

Gerçekten yazarın da acımasız bir dili var. Böylesine bir katliamı kaleme almak çok büyük iş bence. Tam bir filme uyarlanacak roman olmuş. Konusu ve olaylar itibariye. Zaten filme de çekilmiş. ( Carrie Günah Tohumu )

Kısacası bu kitabı gerilim sevenlere tavsiye ediyorum. Sürükleyici ama pek de büyük edebi bir yanı olmayan bir eser.

NurSena 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine muhteşem bir eser:) konu Stephen King olunca gerçi muhteşem olmaması söz konusu bile değil:). Stephen King okumaya büyük bir heyecanla başlamıştım ve bu heyecanım eksiksiz hatta daha da artarak "Göz" ile devam etti. Stephen King "Göz" romanında telekinetik bir kızı ele almış(Carrie). Bu kızın küçüklükten beri toplumda aşağılanması, alay edilmesi gibi sorunları var. Bir gün bunlar artık dayanılmayacak bir duruma gelir ve Carrie özel gücü sayesinde bu kişileri ve kasabayı yok etmeye karar verir. Bence herkesin okuması gereken bir kitap. Vakit kaybetmeden okuyun derim.:) Okumayı düşünenlere keyifli okumalar diliyorum.

Feyza Çetin 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Stephen King'e onun da ilk kitabı olan Carrie'yle 1000kitaptaki etkinlik sayesinde başladım.Nasıl bittiğinin farkına bile varmadım desem abartmış olmam sanırım. Şu ana kadar okurken gerildiğim ,heyecana kapıldığım nadir eserlerden kitabın dili akıcılıkta tabiri caizse tavan yapmıştı belkide benim kendimi hikayeye fazla kaptırışımdan dolayı öyle geldi abartmakta istemem. Kitabın adının göz diye çevrilmesine bende bir anlam veremedim açıkçası bu yüzden kitaptan Carrie diye bahsedip zaman zaman içimi sızlatan zaman zamanda korktuğum karakterin belleğimde daimi bir yer edinmesini isterim. Uzun incelemenin kısasına gelicek olursam Stephen King'e bir şans verin ,tanışın onunla nice King kitaplarıyla buluşmak dileğiyle :))

Ceylan 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

King'in ilk eseri.
Carrie (orijinal ismidir. Bizimkiler nasıl çevirdiyse?) telekinetik güçlere sahip bir kız. Ve ruhsal dengesi bozuk. Tabi ruhsal dengesinin bozuk olmasınıda anlatıyor King. Altında yatan sebepler ile birlikte. Veya neyle sonuçlanabileceğini de. Bağlantılar kuruyor.
Carrie ile herkes dalga geçiyor. Dalga geçenler de Carrie'nin gazabına uğruyor haliyle.
King telekinetik tarzı gerçekte olmayan şeyleri çok iyi açıklıyor. Öyle olmuş bitmiş olarak ele almıyor. Ve böyle de bitirmiyor. Bu insanların psikolojilerine de giriyor.
Kısa olmasına rağmen King'in şöhret dünyasına ilk adımını atan bu roman onun başyapıtları arasında.

Aydın Nasuh 
01 Mar 2017 · Kitabı okudu · 36 günde · 7/10 puan

En basit ifade ile; televizyonda izlediğiniz her hangi bir gerilim filminden daha fazla keyif ve heyecanı kitabı okuduğunuz süre boyunca hissedebilirsiniz.
Ben kesik kesik tadımlarla yaklaşık bir ayda bitirdim.
Okuduğum ilk Stephen King romanı olduğunu da belirtmeliyim. Gerçek dışı vakaları ustaca okura sunması ve okuyucuda gerçeklik algısı oluşturmasına da şapka çıkartıyorum.

Esra KAYA 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sadist ve göz romanları üzerindeki yorumları hakediyor. Korku romanları okumayı sevenler için içeride hayal gücünüzle kendi efektlerinizle gerçekten ürperebiliyorsunuz.

Gülzar Ardal 
 15 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Çünkü eğer Carrie White gerçekse, o halde Newton'u yadsımak mı gerekecekti?..." (Sayfa 51) ️

"Fakat hiç kimse de yaptığı hareketin başka insanları üzdüğünü anlamaya çalışmıyor. İnsanlar zamanla daha iyi olmuyorlar, sadece akıllanıyorlar. Akıllandığın zaman sineklerin kanatlarını koparmaktan vazgeçmiyorsun, yalnızca bunu yapmak için daha iyi nedenler buluyorsun." (Sayfa 83)

İlk StephenKing kitabımı okumuş bulunuyorum.
Ve gerçekten çok beğendim.
#Göz #Carrie Uzun süredir merak ettiğim bir Kitap/Filmdii.
Teleteknik güçleri olan Carrie'ye yapılan ucube muamelesi, annesinin koyu katolik olması sonucu baskıları ve Carrie'nin psikolojik durumu çok güzel anlatılmış.
Kitapta kesitler halinde Balo Gecesinden sonra hayatta kalanlar ile yapılan röportajlar, kitaptan alıntı gibi aralara konmuş geçmiş/gelecekten parçalar çok güzel ve tamamlayıcı olmuş.
Kitabı bitirdiğim gece dayanamayıp filmi de izledim.
Film iyiydi ama kitaba göre biraz daha sönük kalmış.
Bazı sahneler değiştirilmiş ben değişikliklerden hiç hoşlanmadım.
Son olarak Stephen King'e okumaya devam edeceğim.
KaraKule Serisi ile devam etmeyi düşünüyorum. Filmi de çıkacakmış.
Filme yanlış bilmiyorsam 20 gün kaldı.
Sabırsızlıkla okumayı ve filmi bekliyorumm.

Gecem 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Göz yani Carrie...Brian de Palma'nın çektiği film versiyonunun son on on beş dakikasını hiç unutmuyorum...yani domuz kanının kovalarda Carrie'nin üstüne boşalmayı beklediği o sahneler... Stephen King küçük bir kasabada başkaları gibi olamadığı için hem kendi annesi hem de diğer insanlar tarafından aşağılanan bir kızın öyküsünü anlatıyor. Dengeyi kızın doğa üstü gücüyle intikam alabilmesiyle sağlıyor ve böylece aslında dünyanın ve insanların ne denli acımasız olabileceğini de gösteriyor. Çok iyi bir kitaptı..

King'in okuduğum ilk kitabı...

Bu kadar müthiş bir senaryo, olay orgusu beklemiyordum...

Kisaca şunu söyleyeceğim: 'Göz' kitap olarak gerilim-korku filmlerinin %50 sinden her turlu daha başarılı. Bir de filmi yapılsa (biraz klasik olur ama kitap yıllar önce yazilmis bir de bu açıdan bakın) en iyi gerilim filmleri listelerine girer bence.

4 /

Kitaptan 30 Alıntı

Tuğçe Ecem Balasar 
01 Şub 21:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve artık hiçbir şeyin önemi kalmamıştı, sırtüstü yatıp yıldızları görmesi de önemli değildi, son bir kez yıldızlara bakarak ölmesi...

Göz, Stephen KingGöz, Stephen King
Duygu 
 04 May 2016 · Kitabı okudu

"Fakat hiç kimse de yaptığı hareketin başka insanları üzdüğünü anlamaya çalışmıyor.İnsanlar zamanla daha iyi olmuyorlar,sadece akıllanıyorlar.Akıllandığın zaman sineklerin kanatlarını koparmaktan vazgeçmiyorsun,yalnızca bunu yapmak için daha iyi nedenler buluyorsun."

Göz, Stephen KingGöz, Stephen King
Duygu 
 04 May 2016 · Kitabı okudu

Ama üzgünüm demek,çok boş bir şey.İnsan fincanından biraz kahve döktü mü ya da bovling oynarken topu yanlış yere attı mı,söyler bunu.Gerçek üzüntü gerçek aşk kadar ender görülür

Göz, Stephen KingGöz, Stephen King
insan_okur 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hiç kimse de yaptığı hareketin başka insanları üzdüğünü anlamaya çalışmıyor. İnsanlar zamanla daha iyi olmuyorlar, sadece akıllanıyorlar.

Göz, Stephen King (Sayfa 83 - Altın Kitaplar)Göz, Stephen King (Sayfa 83 - Altın Kitaplar)
Esra'nın Dünyası 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...eğer geleceğe bakmazsak, bunun bedelini çok pahalıya ödemekten kurtulamayız.

Göz, Stephen King (Sayfa 221)Göz, Stephen King (Sayfa 221)
Neveser 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

“Onu tanıyanlar işe giderken yanında bir İncil ve 38’lik tabanca taşıdığını söylerler. İncil kahve molası ve öğlen yemek tatili içinmiş. Tabancaysa, iş başında sahte Mesih ile karşılaşırsa diye...”

Göz, Stephen King (Sayfa 35 - Altın Kitaplar Yayınevi)Göz, Stephen King (Sayfa 35 - Altın Kitaplar Yayınevi)
3 /