Geri Bildirim
Adı:
Göz
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
223
ISBN:
9789754054217
Çeviri:
Esat Ören
Yayınevi:
Altın Kitaplar
"Ürkütücü ve korkunç... bu romanı elinizden bırakamayacaksınız."
- Chicago Tribune
"Kanınızın donduğunu hissedeceksiniz..."
- New York Times
- "Tüyler ürpertici ve korku dolu!"
- Pittsburgh Post Gazette-
Geç okumak bir pişmanlıktır. Hemofilinin erkek bireyde fenotipe yansıdığı gibi TK'nın da kadın bireylerde ortaya çıkması; bilimsel bir altyapının hazırlanmış olması çok yerinde ve etkileyici bir mekanizma ile düşünülmüş. Din fanatikliğinin normal bireylerde hayatın mahvoluşuna yol açarken TK'lı bir bireyde nelere mal olabileceğini Stephen King o muazzam kalemi ile soluk kesen bir kitap ortaya koymuş bulunmakta. Satırlarda yüzerken ''bunlar gerçekten yaşanmış mıdır? ya yaşanmışsa? abooooo! '' dedirtiyor ve öd olup olmadık hareketlerde bulunuyor. Yürek hopluyor , gözler irileşip hunharca sağ-sol yapıyor. Yazım düzeni o kadar akıcı ve içe işleyici ki kelimelerle ifade etmekte çok zorlanıyorum. Okuyun , okutun , üzerine konuşalım , Carrie için gözlerimizden oluk oluk tuzlu sular boşaltalım. Teşekkürler Stephen King ciğerimden bir lob daha yandı kül oldu...
Usta'nın ilk kitabını okurken, bir hayli heyecanla okudum. Kim bilir King'de ilk kitabını yazarken, nasıl heyecanlıydı. Bir yandan bunları düşünüp, bir yandan da okumaya devam ediyordum. ''Carrie White'ın'' hayatı dram ile başlayıp gerilime doğru ilerliyordu.

Carrie White, okuldayken başına talihsiz bir olay gelmekte ve okuldakiler tarafından alay durumuna düşer. Annesi de tam yobaz bir dindar olup, kızının hayatını bir yandan da o karartıyor. Sürekli annesi tarafından, yasaklarla karşılaşınca yeteneğinin farkına varıyor. Olaylarda bundan sonra başlıyor.

Evet yeteneğinden sonra kitap daha sürükleyici olup ve gerilim artıyor. Olaylardan bahsetmeyeceğim tabii ki spoiler olmasın. Okuyunca anlarsınız. Usta ne güzel yazmış ilk romanını.

Carrie, ne intikam alıyor ama. İnanılmaz ve dehşet vericiydi. O sayfaları sanki soluksuz okuyordum. Hikayesi ve kurgusu sürükleyiciydi. Öyle korkunç kitap da beklemeyin, evet korkunç değil ama sürükleyici gerilim diyebilirim.

Sonlarına doğru da nasıl okudum bilmiyorum, sayfalar film gibi hızlı hızlı gidiyordu gözlerimin önünde.


İlk romanı olunca araştırma yapmıştım. Bulduğum bilgileri de sizlerle paylaşmak istedim.

- Stephen King’in kendisi bile, ''Carrie'' için karmaşık duygular beslediğini söylüyor. ''Birinci sınıftan birinin kurabiye pişirmesini anımsatıyor bana. Yeterince lezzetli ama pütür pütür ve altı yanmış.''

- Stephen King 26 yaşındaymış. King, kitabın ilk birkaç sayfasını yazdıktan sonra çöpe fırlatmış ancak eşi Tabitha King, bu kâğıtları toplayıp onu bu kitabı yazması konusunda cesaretlendirmiş.

- Kitabı 3 bambaşka olaydan esinlenilerek yazmış.
Bu üç olay: King lisede hizmetli olarak çalışırken kızlar banyosunun perdeleri olduğunu görmüş olması, okulda iki kızın ölmesi ve LIFE adlı dergide ''Telekinezi'' hakkında yazılar okuması.

- Carrie’nin karakterinde çok güçlü bir Cinderella benzerliği bulunmaktadır. Görünüşe göre King’in ilk niyeti, Carrie’nin baloda ayakkabısının tekini bırakmasıymış, böylece esere daha belirgin bir selam gönderme amacındaymış ama daha sonra bunu kitaba eklemeyi unutmuş.

Kitaptan sonra filmini de izledim ve beğendim. Fragmanı buyurun...

https://www.youtube.com/watch?v=SdoVioPv0fs

Benzer kitaplar

Yine ilgilimi çeken güzel bir kitap daha bitti. Telekinezi (TK) yeteneğine sahip ergenliğe yeni giren genç kızın arkadaşları tarafından aşağılanarak içine kapanık yapısı daha feci şekilde gelişecek olan sonların başlangıcı olarak görüyoruz. Kitap kahramanı Carrie'nin annesinin dinsel bir sapkın oluşu belki de bu özelliğini kullanmasına gerekçe görülmüştür. TK fenomeninin sadece bayan bireylerde oluşu ve genler arası nasıl geçiş yaptığını da detaya inmeden anlatmakta.

Kitap mahkeme salonunda soru cevap şeklinde zaman zaman geçmişe dönüş ve olayları anlatım tarzında sıkmadan, büyük bir keyifle okunup gidiyor. Olaylar lise mezuniyet balosunda doruğa ulaşarak tam bir kargaşa ve kaos ortamı yaratıyor. Stephen King'in Telekineziye sahip başka bir kızı anlatan "TEPKİ"adlı romanı da oldukça hoşuma gitmişti. Acaba insanların hâlen keşfedilmeyen kimbilir hangi özellikleri daha var. Kitabın konusu hoşuna gidenler için mutlaka "TEPKİ"adlı kitabını da tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar.
" Bu kadar kitap okudun da hiç mi Stephen King okumadın mı Kemal ? " diyebilirsiniz. Evet maalesef henüz yeni tanıştım. Hem de yazarın ilk kitabıyla başladım tanışmaya. Malum etkinlik vardı bu ay ve ben de etkinlik sebebiyle okudum.

Çok farklı bir kitap. Korku pek olmasa da gerilim ve heyecan üst seviyede. Olaylar olaylar olaylar... Tele Kinetik gücü olan ve bunun farkında olmayan bir kızın; okulda ilk adet görmesi ile başlıyor. Sonrasında öylesine korkunç şeyler yapıyor ki fizik kurallarına aykırı, hayal gücüne bağlı olaylar ortaya çıkıyor. Bilim Kurgu'nun burada bizde bıraktığı etkiyi görüyoruz.

Yazarın dili güzel, beğendim. Az biraz Grange'a benzettim. Nasıl ? derseniz ? Onda da olaylar ard ardına, aralıksız bir macera var. Stephen bunun üstüne bilimi de eklemiş.

Romana dönersek TeleKinetik gücü olduğunu anlayan kız artık kendine eziyet edenlerden hıncını çıkarıyor. Örneğin bir eve meteor yağdırıyor, gözüyle kabloları kopartıp yangın çıkarabiliyor gibi. Yazar bunu okuyucuya aktarırken; konu hakkında merak da uyandırıyor ve araştırmaya itiyor.

Gerçekten yazarın da acımasız bir dili var. Böylesine bir katliamı kaleme almak çok büyük iş bence. Tam bir filme uyarlanacak roman olmuş. Konusu ve olaylar itibariye. Zaten filme de çekilmiş. ( Carrie Günah Tohumu )

Kısacası bu kitabı gerilim sevenlere tavsiye ediyorum. Sürükleyici ama pek de büyük edebi bir yanı olmayan bir eser.
Yine muhteşem bir eser:) konu Stephen King olunca gerçi muhteşem olmaması söz konusu bile değil:). Stephen King okumaya büyük bir heyecanla başlamıştım ve bu heyecanım eksiksiz hatta daha da artarak "Göz" ile devam etti. Stephen King "Göz" romanında telekinetik bir kızı ele almış(Carrie). Bu kızın küçüklükten beri toplumda aşağılanması, alay edilmesi gibi sorunları var. Bir gün bunlar artık dayanılmayacak bir duruma gelir ve Carrie özel gücü sayesinde bu kişileri ve kasabayı yok etmeye karar verir. Bence herkesin okuması gereken bir kitap. Vakit kaybetmeden okuyun derim.:) Okumayı düşünenlere keyifli okumalar diliyorum.
Stephen King'e onun da ilk kitabı olan Carrie'yle 1000kitaptaki etkinlik sayesinde başladım.Nasıl bittiğinin farkına bile varmadım desem abartmış olmam sanırım. Şu ana kadar okurken gerildiğim ,heyecana kapıldığım nadir eserlerden kitabın dili akıcılıkta tabiri caizse tavan yapmıştı belkide benim kendimi hikayeye fazla kaptırışımdan dolayı öyle geldi abartmakta istemem. Kitabın adının göz diye çevrilmesine bende bir anlam veremedim açıkçası bu yüzden kitaptan Carrie diye bahsedip zaman zaman içimi sızlatan zaman zamanda korktuğum karakterin belleğimde daimi bir yer edinmesini isterim. Uzun incelemenin kısasına gelicek olursam Stephen King'e bir şans verin ,tanışın onunla nice King kitaplarıyla buluşmak dileğiyle :))
King'in ilk eseri.
Carrie (orijinal ismidir. Bizimkiler nasıl çevirdiyse?) telekinetik güçlere sahip bir kız. Ve ruhsal dengesi bozuk. Tabi ruhsal dengesinin bozuk olmasınıda anlatıyor King. Altında yatan sebepler ile birlikte. Veya neyle sonuçlanabileceğini de. Bağlantılar kuruyor.
Carrie ile herkes dalga geçiyor. Dalga geçenler de Carrie'nin gazabına uğruyor haliyle.
King telekinetik tarzı gerçekte olmayan şeyleri çok iyi açıklıyor. Öyle olmuş bitmiş olarak ele almıyor. Ve böyle de bitirmiyor. Bu insanların psikolojilerine de giriyor.
Kısa olmasına rağmen King'in şöhret dünyasına ilk adımını atan bu roman onun başyapıtları arasında.
Sadist ve göz romanları üzerindeki yorumları hakediyor. Korku romanları okumayı sevenler için içeride hayal gücünüzle kendi efektlerinizle gerçekten ürperebiliyorsunuz.
En basit ifade ile; televizyonda izlediğiniz her hangi bir gerilim filminden daha fazla keyif ve heyecanı kitabı okuduğunuz süre boyunca hissedebilirsiniz.
Ben kesik kesik tadımlarla yaklaşık bir ayda bitirdim.
Okuduğum ilk Stephen King romanı olduğunu da belirtmeliyim. Gerçek dışı vakaları ustaca okura sunması ve okuyucuda gerçeklik algısı oluşturmasına da şapka çıkartıyorum.
Stephen King'in karakterlerine verdiği her gücün bir karşılığı var gibi.
Bağnaz bir anneye sahip olan, çevresidekilerden sürekli olarak iğrenç şakalara ve eziklemelere maruz kalan Carrie.
Yaşanan olaylar aslında büyük bir birikimin patlaması. Ve kesinlikle gücünü böyle göstermesi çok hoşuma gitti.
"Kitaplar en mükemmel eğlencesidir: reklam yok, pil yok, para gerektirmez. İnsanlar o ölü anlar için neden kitap taşınmazlar anlamam."
Ve artık hiçbir şeyin önemi kalmamıştı, sırtüstü yatıp yıldızları görmesi de önemli değildi, son bir kez yıldızlara bakarak ölmesi...
"Fakat hiç kimse de yaptığı hareketin başka insanları üzdüğünü anlamaya çalışmıyor.İnsanlar zamanla daha iyi olmuyorlar,sadece akıllanıyorlar.Akıllandığın zaman sineklerin kanatlarını koparmaktan vazgeçmiyorsun,yalnızca bunu yapmak için daha iyi nedenler buluyorsun."
Ama üzgünüm demek,çok boş bir şey.İnsan fincanından biraz kahve döktü mü ya da bovling oynarken topu yanlış yere attı mı,söyler bunu.Gerçek üzüntü gerçek aşk kadar ender görülür

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Göz
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
223
ISBN:
9789754054217
Çeviri:
Esat Ören
Yayınevi:
Altın Kitaplar
"Ürkütücü ve korkunç... bu romanı elinizden bırakamayacaksınız."
- Chicago Tribune
"Kanınızın donduğunu hissedeceksiniz..."
- New York Times
- "Tüyler ürpertici ve korku dolu!"
- Pittsburgh Post Gazette-

Kitabı okuyanlar 878 okur

  • Uğurcan Duman
  • Selin Aydemir
  • Mina Bulut
  • Elvan ÖZTÜRK
  • Umit turaman
  • Özge Palta
  • handan
  • NERGİS ALTAN
  • Orionun kizi
  • gülşah gözütok

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%9.9
18-24 Yaş
%29.5
25-34 Yaş
%29.5
35-44 Yaş
%18.5
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.6
Erkek
%33.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.8 (68)
9
%15 (41)
8
%26.3 (72)
7
%17.2 (47)
6
%9.9 (27)
5
%4 (11)
4
%1.1 (3)
3
%1.5 (4)
2
%0.4 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları