Adı:
Göz
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
223
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054217
Çeviri:
Esat Ören
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Göz
Göz
"Ürkütücü ve korkunç... bu romanı elinizden bırakamayacaksınız."
- Chicago Tribune
"Kanınızın donduğunu hissedeceksiniz..."
- New York Times
- "Tüyler ürpertici ve korku dolu!"
- Pittsburgh Post Gazette-
Öncelikle bu kısa bir inceleme olacak.
Önce Stephen King'den bahsedeceğim, sonra ise kitap hakkındaki yorumumdan.

(Minicik spoiler içerebilir.)

Stephen King'in okuduğum 3.kitabı. Diğerleri Medyum ve Doktor Uyku'ydu. Medyum'da aradığımı bulamamış, Doktor Uyku'da bulmuştum. Stephen King'in bu 3.kitabını okurken şunu fark ettim, Stephen King okuru etkisi altına alabiliyor. Yani, 8 ve 9 puan arasında kalmıştım, ama 9 verdim. Kitabın kurgusu muazzam değil, ama kolay kolay 9 puan vermememe rağmen, 9 verdim. Pişman da değilim. Bunda Carrie White için hem üzülüşümün, acımamın hem de korkmamın etkisi vardır. Aslında, Stephen King'in okuduğum 3 kitabı arasında, bu daha özel bir kitap oldu. Yani Carrie White'ın bende yeri ayrı.

Şimdi Stephen King hakkında bir şeyler demek istiyorum.
Stephen King'in hayal dünyası çok geniş. Stephen King'in hayal dünyasının bir merkezi var, ve kitaplarının kurgusu da, nasıl Dünya Güneş'in etrafında dönüyorsa, o merkezin etrafında dönüyor. Bu yüzden, Stephen King'in kitaplarında diğer kitaplara bol bol gönderme bulmak mümkün. Bu beni etkiledi. Ve tahminimce de, hayal dünyasının merkezi Kara Kule serisinden ibaret; diğer kitapları da bu serinin etrafında dönüyor. Nasıl mı?
Mesela, Doktor Uyku'da şöyle bir cümle var:
"Bu Dünya'dan başka Dünyalar da var..." Kara Kule'ye gönderme değil mi bu? (Henüz kitabı okumamış olsam da biliyorum.)
Kısacası, Stephen King'in kurguları hep bir yerde toplanıyor: Kara Kule.
Ve bence bu da, Stephen King'in neden hızlı kitap yazdığını açıklar. Kurgu cepte. Neden? Birincisi hem hayal dünyası geniş, hem de hayal gücünün bir merkezi olduğundan, kolayca kurgular bulabiliyor. Bu tamamen benim fikrim. Yani, ben
Stephen King hakkında böyle düşünüyorum. Yakın zamanda, Yazma Sanatı kitabını okuyup, daha ayrıntılı bir şeyler öğrenmek istiyorum.

Göz'de bence Medyum'a şu cümleyle bir gönderme var:
"Yeniden açacak olursam her köşede bir hayalet görmeye başlarım." (Sayfa 202)
Işıltısı olan bir kişi, hayaletleri görebiliyordu, değil mi? Ki, Medyum'un da Stephen King'in 3.kitabı olduğunu düşünürsek, gönderme olması mümkün.
O'da Kara Kule'ye gönderme yok mu? Var.
Bunlar da benim varsayımımı daha güçlü kılıyor.

Son olarak, Stephen King'in dilinden bahsedelim.
Tam adıyla Stephen Edwin King, bir İngilizce öğretmeni. Kullandığı dil, bir Dostoyevski ya da bir Marcel Proust kadar edebi olmasa da, eksikliğini hissetmiyorum. Olması gereken gibi.

Şöyle bir toparlayalım. Stephen King'in neden hızlı bir şekilde yazdığını, neden kitaplarının birbirini tekrarlamadığını, neden kitaplarında Kara Kule'ye bolca gönderme olduğunu, İngilizce öğretmeni olmasıyla, hayal gücünün merkezine Kara Kule'yi yerleştirmesiyle ve diğer kurguların bunun etrafında dönmesiyle açıklayabiliriz. Uzun lafın kısası, Stephen King hızlı ve güzel yazmanın formülünü bulmuş gardaşlarım.

Şimdi kitaptan bahsedelim. Öncelikle Göz ne alaka? Kitap boyunca Göz'le ilgili hiçbir şey göremedim ben. Kitabın adı, orijinaline sadık kalınsa, yani baş karakterin adı olsa, daha güzel olurdu. (Carrie)

Bilimsel altyapıyı sevdim, ama bilimsel altyapıda hata var. Stephen King bunu bilerek mi yaptı bilmiyorum ama, Stephen King Hemofili hastalığında erkeklerin taşıyıcı olduğunu söylemiş ama yanlış; hemofili x kromozomu üzerinden taşınan çekinik bir gen olmakla birlikte erkeklerin taşıyıcı olmalı ihtimali yüzde sıfırdır.
Gelin görün ki Stephen King erkektir demiş. Bunu biraz daha araştıracağım.

Son 100 sayfa çok iyi geçti. O balo sahnesi... Chris Hargensen... Billy... Margaret...
Bir de, sanıyorum ki, Stephen King'in kız çocuklarına, daha doğrusu çocuklara özel bir ilgisi var. Çünkü, Medyum'da baş karakter bir çocuk, bu kitapta da öyle.
Bence Stephen King'e başlamak için en uygun kitap bu. Zaten sitede de etkinlik var, kaçırmayın derim. Kitap, bilimkurgu, fantastik, gerçeklik ve gerilim ile bir güzel harmanlanmış.
Neyse... fazla uzun tutmak istemiyorum bu incelemeyi. Es-... Konusundan bahsetmeyi unuttum. :P Kısaca şöyle, Carrie White diye telekinetik (nesneleri zihin gücüyle hareket ettirebilme) bir güce sahip olan bir kız, okul arkadaşları tarafından alay edilir falan, bir de bunun çok bağnaz bir annesi olunca, olaylar olaylar... Esen kalın efendim.
Geç okumak bir pişmanlıktır. Hemofilinin erkek bireyde fenotipe yansıdığı gibi TK'nın da kadın bireylerde ortaya çıkması; bilimsel bir altyapının hazırlanmış olması çok yerinde ve etkileyici bir mekanizma ile düşünülmüş. Din fanatikliğinin normal bireylerde hayatın mahvoluşuna yol açarken TK'lı bir bireyde nelere mal olabileceğini Stephen King o muazzam kalemi ile soluk kesen bir kitap ortaya koymuş bulunmakta. Satırlarda yüzerken ''bunlar gerçekten yaşanmış mıdır? ya yaşanmışsa? abooooo! '' dedirtiyor ve öd olup olmadık hareketlerde bulunuyor. Yürek hopluyor , gözler irileşip hunharca sağ-sol yapıyor. Yazım düzeni o kadar akıcı ve içe işleyici ki kelimelerle ifade etmekte çok zorlanıyorum. Okuyun , okutun , üzerine konuşalım , Carrie için gözlerimizden oluk oluk tuzlu sular boşaltalım. Teşekkürler Stephen King ciğerimden bir lob daha yandı kül oldu...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.911 Oy)19.829 beğeni45.399 okunma3.494 alıntı191.887 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.902 Oy)9.173 beğeni30.086 okunma922 alıntı146.084 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.092 Oy)13.899 beğeni36.014 okunma3.753 alıntı153.015 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.356 Oy)7.088 beğeni20.783 okunma786 alıntı116.850 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.213 Oy)9.202 beğeni27.476 okunma2.920 alıntı121.088 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.879 Oy)9.418 beğeni26.496 okunma1.791 alıntı135.209 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.974 Oy)11.757 beğeni29.515 okunma1.681 alıntı154.444 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.702 Oy)9.651 beğeni27.099 okunma1.995 alıntı125.460 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.748 Oy)8.361 beğeni23.899 okunma947 alıntı95.214 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.896 Oy)6.004 beğeni20.547 okunma913 alıntı106.727 gösterim
Ünlü yazar Stephen King'in yazarlığa adım attığı ilk eseri olan Göz, merakla okuduğum kitaplardan biri oldu. Söz konusu gerilim ve King olunca heyecan olmasını normal karşılıyorum kendi adıma. Kitabın orijinal ismi Carrie aslında baş karakterin ismini taşıyor, ancak nasıl olduysa kitap adı dilimize Göz diye çevrilmiş. Sonuna kadar baktım ancak gözle alakalı bir durum görmedim, çevirinin abukluğu olsa gerek. Romandan çok uzun öykü diyebiliriz zaten kısa sürede okumak mümkün. Yazarın ilk kitabı olunca bazı acemiliklerini görebilirsiniz, ancak genel anlamda başarılı bir kitap. Öyle yorucu bir dili yok ve betimlemeler güzel. Karakter incelemeleri ara ara geliyor ve hikaye boyunca devam ediyor. Özellikle son bölümler aşırı sürükleyici. Hikayeye gelecek olursak; aşırı derecede bağnaz yapıya sahip bir annenin kızı olan Carrie White adında bir liseli okul arkadaşları tarafından hor görülmekte ve kötü şakalara maruz kalmaktadır. Hiç arkadaşı olmayan Carrie oldukça geç bir yaşta âdet kanaması geçirir ve şahit olan diğer kızlar tarafından alaya alınınca travma geçirir. Bu kızın telekinezi gücü vardır ve yoğun duygular yaşadığında kendini göstermektedir. Hal böyle olunca Carrie büyük felaketlerin de sebebi oluyor. Daha önce yazarın Tepki kitabını okumuştum ve orada da Carrie gibi özel güçleri olan bir kız çocuğu müthiş şeyler yapıyordu. Stephen King kız çocuklarına özel bir ilgi duyuyor sanırım, okuduğum kitaplarında muhakkak yer alıyor. Hikaye devam ederken bir yandan gerçekleşecek olan felaketle ilgili bazı kaynaklardan yazılar yer alıyor. Bu yazılarda size olacaklar söyleniyor ancak nasıl olduğunu öğrenmek için okumanız şart. Kitap gerilimin yanında biraz ders vermeyi amaçlamış bence. İçerisinde gençlik heyecanları, ailede eğitimin önemi ve yobazlık üzerine pek çok örnek var. Carrie'nin annesi Margaret en sevmediğim karakter oldu, okudukça bir insanın kendi öz çocuğundan böyle nefret etmesine anlam veremedim. Kitabın sonu hakedilmesi gereken şekilde bitiyor bana göre. Başlarda dediğim gibi kitabın adı neden Göz anlayamadım, yoksa bizdeki nazar anlamında bir göz mü bilemedim. Carrie olsa kitabın ismi daha iyiydi bence. Oldukça güzel ve heyecanlı bir gerilim romanı sizi bekliyor diyebilirim. Stephen King bu eseri yazarken hiç bu kadar ünlü olacağını düşünemezdi herhalde. Hristiyanın yobazı hiç çekilmiyor gerçekten evlerden uzak.
Yine muhteşem bir eser:) konu Stephen King olunca gerçi muhteşem olmaması söz konusu bile değil:). Stephen King okumaya büyük bir heyecanla başlamıştım ve bu heyecanım eksiksiz hatta daha da artarak "Göz" ile devam etti. Stephen King "Göz" romanında telekinetik bir kızı ele almış(Carrie). Bu kızın küçüklükten beri toplumda aşağılanması, alay edilmesi gibi sorunları var. Bir gün bunlar artık dayanılmayacak bir duruma gelir ve Carrie özel gücü sayesinde bu kişileri ve kasabayı yok etmeye karar verir. Bence herkesin okuması gereken bir kitap. Vakit kaybetmeden okuyun derim.:) Okumayı düşünenlere keyifli okumalar diliyorum.
" Bu kadar kitap okudun da hiç mi Stephen King okumadın mı Kemal ? " diyebilirsiniz. Evet maalesef henüz yeni tanıştım. Hem de yazarın ilk kitabıyla başladım tanışmaya. Malum etkinlik vardı bu ay ve ben de etkinlik sebebiyle okudum.

Çok farklı bir kitap. Korku pek olmasa da gerilim ve heyecan üst seviyede. Olaylar olaylar olaylar... Tele Kinetik gücü olan ve bunun farkında olmayan bir kızın; okulda ilk adet görmesi ile başlıyor. Sonrasında öylesine korkunç şeyler yapıyor ki fizik kurallarına aykırı, hayal gücüne bağlı olaylar ortaya çıkıyor. Bilim Kurgu'nun burada bizde bıraktığı etkiyi görüyoruz.

Yazarın dili güzel, beğendim. Az biraz Grange'a benzettim. Nasıl ? derseniz ? Onda da olaylar ard ardına, aralıksız bir macera var. Stephen bunun üstüne bilimi de eklemiş.

Romana dönersek TeleKinetik gücü olduğunu anlayan kız artık kendine eziyet edenlerden hıncını çıkarıyor. Örneğin bir eve meteor yağdırıyor, gözüyle kabloları kopartıp yangın çıkarabiliyor gibi. Yazar bunu okuyucuya aktarırken; konu hakkında merak da uyandırıyor ve araştırmaya itiyor.

Gerçekten yazarın da acımasız bir dili var. Böylesine bir katliamı kaleme almak çok büyük iş bence. Tam bir filme uyarlanacak roman olmuş. Konusu ve olaylar itibariye. Zaten filme de çekilmiş. ( Carrie Günah Tohumu )

Kısacası bu kitabı gerilim sevenlere tavsiye ediyorum. Sürükleyici ama pek de büyük edebi bir yanı olmayan bir eser.
Yine ilgilimi çeken güzel bir kitap daha bitti. Telekinezi (TK) yeteneğine sahip ergenliğe yeni giren genç kızın arkadaşları tarafından aşağılanarak içine kapanık yapısı daha feci şekilde gelişecek olan sonların başlangıcı olarak görüyoruz. Kitap kahramanı Carrie'nin annesinin dinsel bir sapkın oluşu belki de bu özelliğini kullanmasına gerekçe görülmüştür. TK fenomeninin sadece bayan bireylerde oluşu ve genler arası nasıl geçiş yaptığını da detaya inmeden anlatmakta.

Kitap mahkeme salonunda soru cevap şeklinde zaman zaman geçmişe dönüş ve olayları anlatım tarzında sıkmadan, büyük bir keyifle okunup gidiyor. Olaylar lise mezuniyet balosunda doruğa ulaşarak tam bir kargaşa ve kaos ortamı yaratıyor. Stephen King'in Telekineziye sahip başka bir kızı anlatan "TEPKİ"adlı romanı da oldukça hoşuma gitmişti. Acaba insanların hâlen keşfedilmeyen kimbilir hangi özellikleri daha var. Kitabın konusu hoşuna gidenler için mutlaka "TEPKİ"adlı kitabını da tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar.
Stephen King'e onun da ilk kitabı olan Carrie'yle 1000kitaptaki etkinlik sayesinde başladım.Nasıl bittiğinin farkına bile varmadım desem abartmış olmam sanırım. Şu ana kadar okurken gerildiğim ,heyecana kapıldığım nadir eserlerden kitabın dili akıcılıkta tabiri caizse tavan yapmıştı belkide benim kendimi hikayeye fazla kaptırışımdan dolayı öyle geldi abartmakta istemem. Kitabın adının göz diye çevrilmesine bende bir anlam veremedim açıkçası bu yüzden kitaptan Carrie diye bahsedip zaman zaman içimi sızlatan zaman zamanda korktuğum karakterin belleğimde daimi bir yer edinmesini isterim. Uzun incelemenin kısasına gelicek olursam Stephen King'e bir şans verin ,tanışın onunla nice King kitaplarıyla buluşmak dileğiyle :))
Arkadaşlarının bir ucube gibi gördüğü, tüm haksız muameleye sessizce katlandığı... Ta ki, beklemediği bir anda acımasızca bir davranışa maruz kalana kadar

Yıllardır içinde sakladığı güç Carrie'nin en korkunç bir canavar haline gelmesine...
Artık düşüncelerine kontrol edemediği bir intikam makinesine, korkunç bir silaha dönüşmesine neden oluyor.

Hor görüldü, taciz edildi, küçümsendi...

"Fakat hiç kimse de yaptığı hareketin başka insanları üzdüğünü anlamaya çalışmıyor.İnsanlar zamanla daha iyi olmuyorlar,sadece akıllanıyorlar.Akıllandığın zaman sineklerin kanatlarını koparmaktan vazgeçmiyorsun,yalnızca bunu yapmak için daha iyi nedenler buluyorsun."

İlk kez bu tür de okuduğum bir kitaptı. Okurken İlk bölümde neler olduğunu anlamadım sonra olayı çözdüm ama buna rağmen Akıcı ve güzeldi...
Usta'nın ilk kitabını okurken, bir hayli heyecanla okudum. Kim bilir King'de ilk kitabını yazarken, nasıl heyecanlıydı. Bir yandan bunları düşünüp, bir yandan da okumaya devam ediyordum. ''Carrie White'ın'' hayatı dram ile başlayıp gerilime doğru ilerliyordu.

Carrie White, okuldayken başına talihsiz bir olay gelmekte ve okuldakiler tarafından alay durumuna düşer. Annesi de tam yobaz bir dindar olup, kızının hayatını bir yandan da o karartıyor. Sürekli annesi tarafından, yasaklarla karşılaşınca yeteneğinin farkına varıyor. Olaylarda bundan sonra başlıyor.

Evet yeteneğinden sonra kitap daha sürükleyici olup ve gerilim artıyor. Olaylardan bahsetmeyeceğim tabii ki spoiler olmasın. Okuyunca anlarsınız. Usta ne güzel yazmış ilk romanını.
Carrie, ne intikam alıyor ama. İnanılmaz ve dehşet vericiydi. O sayfaları sanki soluksuz okuyordum. Hikayesi ve kurgusu sürükleyiciydi. Öyle korkunç kitap da beklemeyin, evet korkunç değil ama sürükleyici gerilim diyebilirim.

Sonlarına doğru da nasıl okudum bilmiyorum, sayfalar film gibi hızlı hızlı gidiyordu gözlerimin önünde.
İlk romanı olunca araştırma yapmıştım. Bulduğum bilgileri de sizlerle paylaşmak istedim.

- Stephen King’in kendisi bile, ''Carrie'' için karmaşık duygular beslediğini söylüyor. ''Birinci sınıftan birinin kurabiye pişirmesini anımsatıyor bana. Yeterince lezzetli ama pütür pütür ve altı yanmış.''

- Stephen King 26 yaşındaymış. King, kitabın ilk birkaç sayfasını yazdıktan sonra çöpe fırlatmış ancak eşi Tabitha King, bu kâğıtları toplayıp onu bu kitabı yazması konusunda cesaretlendirmiş.

- Kitabı 3 bambaşka olaydan esinlenilerek yazmış.
Bu üç olay: King lisede hizmetli olarak çalışırken kızlar banyosunun perdeleri olduğunu görmüş olması, okulda iki kızın ölmesi ve LIFE adlı dergide ''Telekinezi'' hakkında yazılar okuması.

- Carrie’nin karakterinde çok güçlü bir Cinderella benzerliği bulunmaktadır. Görünüşe göre King’in ilk niyeti, Carrie’nin baloda ayakkabısının tekini bırakmasıymış, böylece esere daha belirgin bir selam gönderme amacındaymış ama daha sonra bunu kitaba eklemeyi unutmuş.

Kitaptan sonra filmini de izledim ve beğendim. Fragmanı buyurun...
https://www.youtube.com/watch?v=SdoVioPv0fs
Bir incelemeden daha herkese merhaba.
İnceleme accık spoiler içerebilir ..!

Epeydir inceleme yazmamıştım. Ama bu kitaba yazılmalı diye düşündüm. Yazarımız ünlü üstad Stephen King. Adından çokça söz edilir. Çoğu birey kitabını okumasa dahi adını duymuştur. Her taşın altından çıkar King abimiz. Neyse. Kitabımız Göz yani Carrie. Bence Carrie daha uygun olurdu isim olarak ama anlayamadım. Belki göz ile bir bağlantısı vardı da ben anlayamadım. Anlayan varsa beni de aydınlatırsa çok müteşekkir olurum.

Carrie White telekinezi'dir. Dindar bir anneye sahip olan Carrie çok dindar yetiştirilmeye çalışılmıştır. Annesi yüzünden kadınlığının farkına varamamış, regl olduğunda bile bunun ne olduğunun farkına varamamıştır. Okul arkadaşları onunla her gün dalga geçmekte, ona sataşmaktadırlar. Ama bir yerde Carrie patlayacaktır, bütün bu olanlara dur diyecektir. Ama nasıl dediğini de yazmayalım. Okuyanlar görsün.

Bu okuduğum 2. King kitabı. Kara Kule serisinden Silahşor'u okumuştum. Ama daha sonra serinin 2. kitabını kaç defa okumak istediysem de sarmamıştı beni. Sonra Dobby ve Roland işbirliği ile bu kitabı okumaya karar verdim. Ama kitabı okudum mu izledim mi orası meçhul. Bir film gibi kaydı gitti. Ve bence de King'e alışmanın yolu bu kitaptan geçer.

Bu arada kitap filme uyarlanmış. Fragmanı kitabı aratmayacak nitelikte. En kısa zamanda onu da izleyelim.

Kitap dolu günler dilerim.
King'in ilk eseri.
Carrie (orijinal ismidir. Bizimkiler nasıl çevirdiyse?) telekinetik güçlere sahip bir kız. Ve ruhsal dengesi bozuk. Tabi ruhsal dengesinin bozuk olmasınıda anlatıyor King. Altında yatan sebepler ile birlikte. Veya neyle sonuçlanabileceğini de. Bağlantılar kuruyor.
Carrie ile herkes dalga geçiyor. Dalga geçenler de Carrie'nin gazabına uğruyor haliyle.
King telekinetik tarzı gerçekte olmayan şeyleri çok iyi açıklıyor. Öyle olmuş bitmiş olarak ele almıyor. Ve böyle de bitirmiyor. Bu insanların psikolojilerine de giriyor.
Kısa olmasına rağmen King'in şöhret dünyasına ilk adımını atan bu roman onun başyapıtları arasında.
Selam!
Sıradaki kitabımız dün alıntılarını girmiş olduğum "Göz" kitabı.

Hazır kitabın ismini söylemişken, cidden anlayamadığım bir şey var. Kitabın ismi nasıl oluyor da orjinali Carrie (ana karakterin ismi) iken, Türkçe'ye "Göz" diye çevriliyor? Hadi yine kitapla alakalı bir şey olsa tamam da, kitapta gözle ilgili hiçbir şey yok. Sadece bir cümle var, kitabın sonlarına doğru;
"Eğer sağ gözün suç işlerse, onu yerinden çıkar."

Evet, bu konuyu da atlattıktan sonra artık asıl olaya gelebiliriz sanırım :D Kitaba bayıldım. Bildiğiniz üzere Stephen King'in ilk kitabı bu. Ama çok başarılıydı. Hayal ürünü olan şeyler bile gerçekten harika anlatılmış. Duygular mükemmel bir şekilde okuyucuya ulaştırılmış. Akıcılık zirvede. Olay da efsane. Eeee daha ne beklersiniz ki bir kitaptan zaten?

Olaydan söyle kısaca bahsedersek... (Spoiler YOK)
----------------------------------------------------------
Kitap, sınıf arkadaşları tarafından hor görülen, ezilen, 16 yaşındaki Carrie'yi konu alıyor. Zavallı kızın babası ölmüş, ve annesine ise genel olarak delirmiş diyebiliriz.
Carrie, bir gün öyle bir olay yaşıyor ki, (olayı okuyunca anlayacaksınız :D Spoiler olmasın diye yazmıyorum.) kendisinin bile haberdar olmadığı bir gücü açığa çıkıyor. Bu güç sadece nadir insanlarda görülüyor. Bunu fark ettikten sonra Carrie, bu gücü geliştirmeye başlıyor....
----------------------------------------------------------

Her kitabında olduğu gibi yazarın bu kitabında da ağladım :/ En sevdiğim karakter öldü çünkü. Ah be Stephen Amca, nasıl her kitabında sevdiğim karakterleri öldürmeyi başarabiliyorsun?
...
Bu kitap da genel olarak bu şekildeydi. Ama korku kitabı değildi bence. Daha çok gerilim vardı sanki.
...
Okumayanlara öneririm kesinlikle. Hele benim gibi bir Stephen King fanıysanız, okumadan ölmeyin :D
Kitaplarla kalın!
.
.
“Fakat hiç kimse de yaptığı hareketin başka insanları üzdüğünü anlamaya çalışmıyor. İnsanlar zamanla daha iyi olmuyorlar, sadece akıllanıyorlar.

Akıllandıkları zaman sineklerin kanatlarını koparmaktan vazgeçmiyorsun, yalnızca bunu yapmak için daha iyi nedenler bulursun.”
"Kitaplar en mükemmel eğlencesidir: reklam yok, pil yok, para gerektirmez. İnsanlar o ölü anlar için neden kitap taşınmazlar anlamam."
İnsanlar zamanla daha iyi olmuyorlar, sadece akıllanıyorlar. Akıllandığın zaman sineklerin kanatlarını koparmaktan vazgeçmiyorsun, yalnızca bunu yapmak için daha iyi nedenler buluyorsun.
Stephen King
Sayfa 71 - Altın Kitaplar 15.basım
"Fakat hiç kimse de yaptığı hareketin başka insanları üzdüğünü anlamaya çalışmıyor.İnsanlar zamanla daha iyi olmuyorlar,sadece akıllanıyorlar.Akıllandığın zaman sineklerin kanatlarını koparmaktan vazgeçmiyorsun,yalnızca bunu yapmak için daha iyi nedenler buluyorsun."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Göz
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
223
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054217
Çeviri:
Esat Ören
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Göz
Göz
"Ürkütücü ve korkunç... bu romanı elinizden bırakamayacaksınız."
- Chicago Tribune
"Kanınızın donduğunu hissedeceksiniz..."
- New York Times
- "Tüyler ürpertici ve korku dolu!"
- Pittsburgh Post Gazette-

Kitabı okuyanlar 1.129 okur

 • veli tan
 • harun pars
 • Gökçe
 • Yiğit Keskin
 • Çakmaktaş
 • Nilay Sönmez
 • Ayşe Narin
 • Harun Küçükçelebi
 • Hediye salman
 • H.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%9.9
18-24 Yaş
%29.5
25-34 Yaş
%29.5
35-44 Yaş
%18.5
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.6
Erkek
%33.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.9 (82)
9
%17.3 (62)
8
%26 (93)
7
%16.8 (60)
6
%8.7 (31)
5
%3.4 (12)
4
%1.4 (5)
3
%1.4 (5)
2
%0.6 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları