Hayvan Mezarlığı Gecenin Pençesi

8,3/10  (265 Oy) · 
1.040 okunma  · 
225 beğeni  · 
4.975 gösterim
Stephen King'in bu eseri beyazperdeye de aktarıldı. Film, bütün dünyada yankılar yaratmaya devam ediyor.
"Kutsal Mezarlığa gömülen ölüler, kısa sürede yeniden hayata dönerler."
-Bir Kızılderili İnancı-

Dr. Louis Creed ve ailesi eski kızılderili mezarlığındaki ruhların gazabına uğramışlardı... Bunun elbette nedenleri olmalıydı!..
Stephen King okurlarını, doğaüstü olaylarla bezenmiş heyecanların doruğuna götürüyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2003
 • Sayfa Sayısı:
  399
 • ISBN:
  9789754051520
 • Orijinal Adı:
  Pet Cemetery
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
10 May 19:56 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Bir Stephen King kitabı daha bitti. İlk olarak söylemek istediğim şey bu kitaba on puan vermenin veya mükemmel bir kitap olduğunu söylemenin, bu türde gerçek anlamda çok iyi olan kitaplara büyük bir haksızlık olacağı. Hayvan Mezarlığı'nı okumadan önce üç Stephen King kitabı okumuştum: O, 22/11/1963 ve Sadist. İkisini beğenmiş Sadist'te ise hayal kırıklığına uğramış ve okurken sıkılmıştım. Hayvan Mezarlığı'nı okurken de Sadist'te olduğu gibi hissettiğimi  söyleyebilirim.  İlgi çekici konu, iyi bir giriş ancak devamında beklentilerin çok altında kalan bir kitap. Korku-gerilim ustası olarak bilinen bir yazarın en beğendiğim eserinin, içinde hiçbir korku öğesi barındırmayan 22/11/1963 olması da işin ayrı bir ironisi.

Kısaca konudan bahsedecek olursam; Doktor Louis Creed ve ailesi kırsal bir bölgedeki büyük ve eski bir eve taşınırlar. Doktor Louis, eşi Rachel, küçük kızları Eileen ve bebekleri Gage ile Creed ailesi için her şey yolunda gitmektedir. Ta ki komşuları Jud, Creed ailesinin evine yakın bir bölgedeki evcil hayvan mezarlığını onlara gösterene kadar. Geçmişten o güne bu mezarlığın taşıdığı sır, Creed ailesi ve komşularının hayatını tamamıyla değiştirecektir.

Hayvan Mezarlığı'nın başlangıcı benim için iyiydi. Klasik bir giriş olarak görünse de kırsal bir bölge, eski büyük bir ev, mükemmel aile benim sevdiğim unsurlar. Kitap üç bölümden oluşuyor ve ilk bölüm bana göre çok durağan. Olaylar ağırlıklı olarak ikinci ve üçüncü bölümlerde yaşanıyor, ama bu bölümlerde de sıkıntılı bir nokta var: Bu nokta da, yazarın oluşturmaya çalıştığı korku-gerilim ortamının beni içine çekememesi. Kitabı okurken heyecanlandığımı ya da gerildiğimi hatırlamıyorum desem yeridir. Stephen King'in korku-gerilim türünde okuduğum üç eserinin hiçbiri beni tam anlamıyla bu gerginliğe sürükleyemedi. Okura ulaştırılmak istenen korku öğeleri fantastik unsurlarla birleştiriliyor ve bence bu, olayı korkunç ya da gerilim dolu yapmıyor aksine zaman zaman komik bir hale getiriyor. Farklı yazarlarını aynı türde eserlerini okuduğumda oldukça gerildiğimi hatırlıyorum ama King şu ana kadar bende bunu başaramadı.

Bir de şu durum var: Örneğin Hayvan Mezarlığı'nın yorumları genel olarak çok iyidir ve okur bunun baskısını üstünde hissedebilir. "Acaba sorun bende mi," diye düşünür, "Herkes beğeniyor hadi ben de beğendim," der. Şu da olabilir: "Kitabın yazarı Stephen King, oldukça tanınan, ünlü, verimli ve belli ki çok iyi bir yazar, o halde ben bu kitabı eleştiremem." Bu bana göre oldukça gereksiz ve saçma bir bakış açısı. Bu türde kitaplara oldukça alışkınım ve bana göre bu kitabın çok iyi olduğunu söyleyen biri kesinlikle bu türe alışkın değildir veya yukarda söylediğim nedenlerden beğenmiş gibi görünür. Abarttığımı düşünenler olabilir ama ben kesinlikle abarttığımı düşünmüyorum. Hayvan Mezarlığı çok iyi, mükemmel, gerilim dolu kategorileri altına girebilecek bir kitap değil. Kitabın yorumlarına bakarken şöyle bir yorum görmüştüm: "Aynı kitabı başka (meşhur olmayan) biri yazmış olsaydı haberimizin dahi olmayacağı bir kitap." Kesinlikle katılıyorum. Kapağında Stephen King veya herhangi çok tanınan bir yazarın ismi yazıyor diye o kitabın mükemmel olduğunu söylemek veya kitabı eleştirmekten kaçınmak zorunda değilsiniz.

Sonuç olarak; yazarın o bahsedilen gerilim duygusunu bana bir türlü geçiremeyişi, kurgunun basitliği, yer verilen korku öğelerinin neredeyse komik gelecek kadar zorlama olması, kitabın bana yavan gelmesine ve yine hayal kırıklığına uğramama neden oldu. Stephen King okumaya tabii ki devam edeceğim. Bir sonraki King kitabım ne olur bilmiyorum ama Mahşer dışındaki herhangi bir kitabına çok büyük beklentilerle başlamayacağım. Hayvan Mezarlığı'nı çok iyi olduğu için tavsiye edemeyeceğim maalesef. Bu kitabı ancak, Stephen King kitaplarının büyük çoğunluğunu okumak ve kitap hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere tavsiye edebilirim. Keyifli okumalar.

İsmail Altunbüker 
 04 Haz 11:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayvan Mezarlığı
Stephen King'in yazdığı eser ilk kez 14 Kasım 1983'te yayınlandı tam 400 sayfa bir korku klasiği ...

Kitabın iyi yönleri anlatımı ve kurgusu iyi dili akıcı gizemli ve karanlık bir hikaye olması ...

Kitabın kötü yönleri ise mezarlıkta geçmesi ve ölülerin dirilmesin den bahsediyor bu tür olaylardan korkanlar kesin evde tek başına duramaz ...

Kitabın konusu tam hatırlamasam da yeni evli bir çift bir eve taşınırlar değişik ve gizemli bir mahalledir ihtiyar bir komşuları vardır hemen kaynaşırlar bir gün anne bir yere gitmek zorundadır evde kocası kediye göz kulak olmak zorundadır Tır'ın altında kalıp ölmesin diye çünkü minik bebecik ona sarılıp yatmadan uyuyamaz işin aksiliğine bak sen kedi evden dışarı çıkar ve ölür kapı komşusu onu nasıl canlandıracaklarını iyi bilmektedir ve hayvan mezarlığına girip kediyi canlandırırlar ve olaylar ondan sonra bir hayli karışır ...

Sonuç Stephen King bu konuyu iyi bulmuş eskiden insanlar mezar önünden geçerken bile korkarlardı batıl inançları vardı yılına bakıldığı zaman gece uyuyamayan çok insan olmuştur bu kitabı okuyunca bazıları acaba anlatılan geçek mi deyip hayan fobisine girenler olmuştur mezar korkusu olanlar şimdi daha bir korkarlar evet zamanın fenomeni olmuş bu kitap günümüzde bile etkili şimdi hala mezardan korkanlar ölülerin dirileceğine inananlar büyü den sihirden korkanlar var bu da demek oluyor ki daha bir çok kişi bu eseri okurken tüyleri ürperecek gerçekten güzel bir eser okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar en tatlı en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

kitapları seven 
 13 Oca 11:35 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Stephen king dediğimize aklımıza ilk korku, gerilim, fantazi romanlar gelir aklimiza. 21 yüzyılda pek az yazarlar vardir böyle başarılı. 400 sayfa ayını konu anlatmaktadır ve okuyucu hiç sıkılmadan sürüklüyor. Gelgelelim kitap incelemesine, "hayvan mezarlığı" yazarı'nın okuduğum ikinci kitap ve gerçekten de vahşi ve gerilim dolu. Konu ne kadar inanılmaz olsa da yazar inadirmamizi sağlıyor. Yazarı'nın hayal gücüne hayran kalan ben stephen kingin'in bütün kitapları okumaya kararlıyım. Sizlere de keyifli okumaları diliyorum.

ozge 
04 Kas 2015 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı googlekitaplardan telefonuma yüklediğim için kalitesi kötüydü. Ancak konu o kadar sürükleyiciydiki okumaktan keyif aldım. Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Kitaptan öncede kedilerin kendilerine has bir havaları olduğunu, özgür ve asi olduklarını düşünür ve açıkçası korkardım. Kitaptan sonra kedilerden daha çok ürker hale geldim. Acaba kitabın filmi varmı? Konu tam senaryoluk. İnsanlar sevdikleri için ne kadar ileri gidebilirler? Ürpertici ama o oranda da sürükleyici bir hikaye. King ustalığını göstermiş. Ancak sonu benim için tam bir süpriz oldu. Sanki kitabın devamı geliyormuş gibi bitti. Tam herşey bitti derken başa döndük.

Sedanur Okutan 
25 May 13:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuduğum en iyi korku-gerilim kitabı. Stephen King işinin ehli bir yazar. Kitap akıcı ve kurgu çok güzel. Korku severlere okumalarını kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu kitabı unutamayacaksınız! ;-) ;-)

neslihan güneş 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dehşet korkunç süper yemek yaparken bile okumaya devam ettimO kadar sürükleyici Yani bırakamıyosun elinden. gece yalnız yatmayan herkese tavsiye ederim:)

Şeyma 
10 Mar 22:43 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Beklentilerimi fazla mı yüksek tuttum nedir, fazla korkamadım okurken(belki biraz son sayfalarda) Genel olarak beğendim ama çok uzun sürede okudum, 15 gün süründü elimde. Diline alışmam biraz zor oldu, devrik cümleler ve çok fazla yabancı kelimeler vardı. Ama akıcıydı özellikle son 100 sayfa. King okumaya devam edeceğim gibi görünüyor . Akıcı ve gerilimi yüksek bir kitap okumak isterseniz tavsiye ederim

meltem şen 
26 Haz 18:52 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı hemen iki üst sokağimizdaki kitapçıda takılırken tesadüfen görüp "biraz korkudan n'olcak yaa" diyerek almıştım. Şu an dağ başında olmamın da etkisi vardır büyük ihtimalle, insanlardan yalıtılmış üç beş evli bi' köydeyim. Kitabin sonunu çılgınlar gibi merak etmeme rağmen dün gece yarısı okuyamadım, korkudan! Benim için eğlenceli, keyifli ve etkileyici bi' okuma oldu! :))

Senem Bayrak 
24 Mar 22:56 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

kendi paramla aldigim ilk kitap olması açısından onemli bir yeri vardır ben de. çocukluğun verdiği korkaklıkla yüreğim ağzımda okuyup bitirmiştim.

Nur* 
02 Nis 15:18 · Kitabı okudu · 10 günde

Şimdiye kadar okuduğum korku-gerilim romanlarından en iyisiydi "Hayvan Mezarlığı". Uzun süredir Stephen King okumak istiyordum ve Hayvan Mezarlığı ile başladım. İyi ki de başlamışım:). Yazarın çok iyi bir kurgulaması, dili ve anlatımı var. Dili biraz ağır olmasına rağmen hiç sıkılmadan okuyacağınız bir kitap. Herkese tavsiye ederim ama özellikle de korku-gerilim romanları sevenlere tavsiye ediyorum. Okuyanlara ve okumayı düşünenlere keyifli okumalar dilerim.:)

5 /

Kitaptan 64 Alıntı

Damla Köseoğlu 
08 May 22:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Eroinmanlar da kollarına şırınga yaparlarken çok iyi hissederler kendilerini, oysa o anda zehirleniyorlardır.

Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 123 - Altın Kitaplar)Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 123 - Altın Kitaplar)
Damla Köseoğlu 
09 May 16:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

İnsan, bugün açan, yarın solan kır çiçekleri gibidir, insanın zamanı ancak bir mevsimdir, gelir ve geçer.

Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 208 - Altın Kitaplar)Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 208 - Altın Kitaplar)
Damla Köseoğlu 
 10 May 15:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

İnsan zihni akılalmaz bir yeteneğe sahip bir bilgisayardı.

Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 310 - Altın Kitaplar)Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 310 - Altın Kitaplar)
kitapları seven 
 10 Oca 12:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Baba, insanlar neden ölürler?
Doğrusunu bilmiyorum yeni insanlara yer açılsın diye herhalde.

Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 211)Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 211)
kitapları seven 
10 Oca 15:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Beni beklemeyin ama benim için de pek geç kalmayın."

Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 16)Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 16)
Hatice doğan 
25 Ağu 23:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Baba insanlar neden ölürler?
"Doğrusunu bilmiyorum"dedi louis" sanırım yeni insanlara yer açılsın diye herhalde"

Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 181)Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 181)
kitapları seven 
10 Oca 12:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"İyi bir hayvan yolda ezildi mi, bir çocuk hiç unutmaz bunu."

Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 22)Hayvan Mezarlığı, Stephen King (Sayfa 22)
Seda 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kediler hayvanlar aleminin gangsterleriydi, yasa dışı yaşarlar ve genellikle o alemde ölürlerdi. Pek çoğu da şöminenin karşısında zaman geçirecek kadar yaşlanmadı."

Hayvan Mezarlığı, Stephen KingHayvan Mezarlığı, Stephen King

Kitapla ilgili 1 Haber

1k okurları kitaplardaki karakterlere oyuncu arıyor.
1k okurları kitaplardaki karakterlere oyuncu arıyor. 1k okurları olarak Amerikan Tanrıları'ndaki karakterleri oynayacak oyuncuları 1 Ağustos 2016 günü seçiyoruz.