Zamanın Kısa Tarihi

8,6/10  (163 Oy) · 
365 okunma  · 
153 beğeni  · 
3.950 gösterim
Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı.

Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking'in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking'in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.

Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

"Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bir öğretmen yeteneğine sahip: kolay anlaşılır yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor."
-The New York Times-

"Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking'in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor."
-Time-

"Usta işi."
-The Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9786051067582
 • Çeviri:
  Barış Gönülşen
 • Yayınevi:
  Alfa Basım Yayım Dağıtım
 • Kitabın Türü:
Emre Ö. 
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Açıkçası kitabın tamamını anlamak benim için zor çünkü belli bir temel istiyor. Bu açığı da googledan araştırma yaparak kapattım diyebilirim. Tabii ki de yine kuantumu/evren teorilerini çözdüm yaladım yuttum değil. Fakat genel bir fikir sahibi oldum. Siz de böyle bir kitap peşindeyseniz tavsiye ederim. Ayrıca kitap çok satmasına rağmen bir o kadarda az okunan bir kitapmış yapılan araştırmalara göre. :)

Özge Gören 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Her ne kadar kapak resmi ve basımıyla 'kolay' kitap gibi gözükse de konusu ve anlattıklarıyla 'zor' kitap bence. Ancak bu kesinlikle üslupla alakalı değil. Hatta aksine, içeriğine göre çok anlaşılır, terimlere boğulmadan ayrıca çok da samimi yazılmış bir kitap. Bölümler halinde ilerliyor ve son bölüm anlatılanların toparlanması niteliğinde bir sonuç bölümü. Daha sonra ise fiziğin günümüzdeki konumuna gelmesinde büyük katkısı olan üç önemli adamın kısa biyografisi yer alıyor. En sona ise sözlük eklenmiş.
Peki neden zor?
Kitap betimlemelerle dolu. Ama sandığınız gibi betimlemeler değil. 'Evren, evren olmadan önce nasıldı, sonradan bu haline nasıl geldi, bir yıldız nasıl oluşuyor, yıldızın ölümü nasıl oluyor, bir elektron nasıl davranıyor, evren nasıl genişliyor, ne zaman büzüşüyor, kara deliklere seyehat eden bir astronotun başına neler geliyor, solucan delikleri bizi geçmişe veya geleceğe nasıl götürüyor?' gibi sorulara verilen betimleyici, bilimsel cevaplar. Ancak bu cevaplar gözlemleyemediğimiz olayların, gözlemleyemediğimiz cevapları olunca fizik temeli olmayanlar kitabı okurken zorlanabilir. En azından kitabı okumadan önce klasik-modern fizik, kozmoloji, termodinamik kanunları, antropik ilkeler, atomun yapısının açıklanmasında kullanılan kimya terimleri hakkında az da olsa araştırma yaparsanız çok daha rahat okursunuz diye düşünüyorum. Gerçi ben de modern fiziğin birçok konusunu bilmeme rağmen kitabı tamamen anladığımı söyleyemem ama :)
Onun dışında üslup olsun, anlaşılması zor bir konuyu açıklamak için verilen günlük hayattan örnekler olsun, zaman zaman samimi bir şekilde tanrının sorgulanması olsun, çok değerli bir kitap. Hele bir de modern fiziğe biraz ilginiz varsa tadından okunmaz :)

Onur Erol 
07 Şub 17:56 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hawking'in ne kadar derin bir bilim adamı olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Bu kitabı alma fikrim üstünde yaşadığımız dünyanın oluşma zamanını ve özellikle kara delikleri çok merak ediyordum. Kitabı okumak için belirli seviyede fizik bilginiz şart. Yabancı kelime sayısı da oldukça fazla. Kelimelerin anlamlarını bilseniz dahi çoğu şey de havada kalabilir. Kant'ın, Newton'un ve Einstein'ın teoremlerinden sıkça bahseden Hawking oldukça derin bir kitap yazmış. Merakınız ve fizik bilginiz varsa eğer bu kitabı kaçırmayın. Benim edinimim makul düzeyde oldu :)))

Ömer 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap gerçekten güzeldi..Kozmoloji kısmı çok çok güzeldi ama kitap eski olduğu için bir kaç tane güncel olmayan teorilerden bahsediyor..Kitabın bazı bölümlerini okurken araştırma yapmak zorunda kaldım..çok detay bilgiler vardı..Kitabı okumak isterseniz biraz kozmoloji biraz da fizik bilgisi lazım..

Yakup Bal 
12 Nis 01:11 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · Puan vermedi

Zamanın Kısa Tarihi... Kitabı, baştan sona okumaktan ziyade bölümleri rastgele okumayı tercih ettim. Bunun nedeniyse kitaptan belli bir süre sonra uzaklaşabileceğim korkusuydu. Kitap şahane bilgiler barındırıyor, lakin bu bilgilere vakıf olabilmek için belli bir altyapımızın olması gerek. Günümüzün en önemli fizikçiler arasında gösterilen bir bilim adamının kitabı yazdığını göz önünde bulundurursak, dilinin ağır olması gayet anlaşılır.
Kitabı elime ilk aldığımda, popüler bilimin alanı içinde olan birçok konuya değinildiğini gördüm. Fakat kitabı ilk aldığım zaman bile bilimin ta kendisiyle bilim felsefesini ayırmada güçlük çektiğimi daha yeni yeni farkettim. Büyük olasılıkla kitabı alan herkesin başına gelmiştir bu. Yazar, kitapta bilimin ta kendisinden bahsediyor. Yani terimler çok sık bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tabi bu da hâliyle, sıradan bir popüler bilim okuyucusunun zorlanmasına sebebiyet veriyor.
Kara delikler, solucan deliği, zamanda yolculuk, evrenin büyüklüğü gibi konular her zaman dikkatimizi çekmiştir. Bu kitaba başlamadan önce dili çok daha yalın, sade ve anlaşılabilir olan Carl Sagan'ın Kozmos adlı kitabını okumak daha yerinde bir tercih olacaktır.

Melike 
26 Tem 13:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Stephan Hawking tarafında yazılmış kitap, gercekten çok ufuk açıcı.Kitap kozmoloji hakkında temel bilgiler veriyor.Dili oldukça basit olmasına karşın anlayabilmek için biraz fizik bilgisi gerekiyor.Aslında kitabın içinde yazarın bize kendi hayatıyla ilgili verdiği bilgilerde örnek alınacak nitelikte.Hastalığına rağmen azmi gerçekten şaşırtıcı.Eğer evren hakkında bi şeyler öğrenmek istiyorsanız başlangıç için çok güzel bir kitap, ilgilenenlere tavsiye ederim.

Aysun Çelik 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tartışılmayacak güzellikte (söz konusu bu güzellik elbette dopdolu bilgi haznesi) bir kitabı daha bitirmenin üzerimde yarattığı hüzünlü mutluluk tarif edilemez. Ama zihnini kitaplara emanet edip bilginin ışığında seyehat etme ayrıcalığını tadan okurgezginler anlayacaktır beni.

Bilimle ilgilenmiyor veya bilime ilgi duymuyorsanız kesinlikle okumaktan uzak durmanız gereken bir kitap olmalı bu. Çünkü bilimsel altyapı eksikliğini geçtim bilimsever bir okur değilseniz kitap tamamen ters etki yaratabilir, özetle 'bilgiye doyayım' derken kitaptan/kitaplardan soğuma ihtimali de doğurabilir.

İtiraf ederim ki bilim üzerine çalışmalar yürütebilecek kapasitede bir zekaya sahip değilim ancak bilime ilgi duymak için süper-zeka veya üstün-insan olmak gerekmiyor. Bir bilimadamının zihin algısı ile sadece bilime ilgi duyan sıradan bir insanın algısı birbirinden farklı olacaktır. O yüzden kitapta anlatılan her konuya tam anlamıyla vakıf olduğumu iddia edemem ancak zihnimin algılayabildiği ölçüde anlamaya çalıştığımı içtenlikle söyleyebilirim. Daha evvel Hawking'e dair birçok belgesel izlemiş olmamın faydası da büyük oldu doğrusu.

Kitapta ne anlatılıyor konusuna gelirsek; yanlış olduğu kanıtlanıp terk edilen kuramlarla başlıyor kitap: Güneşin ve tüm gezegenlerin Dünya'nın etrafında döndüğü savından (ki bilim olmasaydı bu görüşe veya dünyanın düz olduğuna veya bir kenara sahip olduğuna veya o kenardan aşağı düşme ihtimalinin gerçekliğine inanıyor olacağımızı düşünmek çok ürkütücü), görecelilik, uzayzaman ve kütleçekim kavramlarından, karadelikler, solucan delikleri ve karamaddeden, evrenin nasıl genişlediğinden ve durağan bir evrende olmadığımızın nasıl anlaşıldığından, kuantum fiziği ve parçacıkların keşfedilmesinin bilimin önünü nasıl açtığından, evrene dair daha birçok bilgiden ve bilimin dahi henüz keşfedemediği çok fazla 'sorun başlığı' olduğundan bahsediyor.

NOT: kuantum fiziğinde, gözle göremeyeceğimiz kadar küçük olan atomun içinin de içine giren bir bölüm, o quark'ların anlatıldığı sayfaları okurken beynim morardı resmen :) ama hala yaşıyorum, korkmayın, bilgiyle boğuşmak güzel bir deneyim, bilimseverlere öneririm :)

Evrenbilimci Hawking'in başyapıtı, evren bilimi ile bağdaş bir kitap yazarken, dil Hawking'in yazdığından daha basit şekle indirgenemezdi sanıyorum, kitabın başarılı ve anlaşılır oluşunun altında Hawking'in anlatım kabiliyeti yatıyor.

Evreni tanımak ve anlamak adına okunması gereken kitaplar içerisinde yerini çoktan sağlamlaştırmış bir eser.

Mustafa UYGUR 
07 Mar 10:13 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Fizik ve uzay bilginizin olması lazım. En azından temel düzeyde olması lazım. Böyle güzide bir eseri okuduğum için şanslı sayabilirim kendimi.

Tinuviel 
 11 May 22:44 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Zaman zaman medyada açıklamalarıyla da ismini duyuran Hawking'in bu kitabı ilk 1988'de basılmış. Kırk dile çevrilmiş ve dokuz milyonun üzerinde baskı yapmış. Benim okuduğum bu son baskısında yeni bir önsöz yazmış ve kendisinin son araştırması ile son gözlemlerden edinilen bilgiler de kitaba konmuş.

Her şeyin Teorisi adlı filmi izleyenler bilirler. Orada her şey için geçerli bir teorinin arayışı ile Hawking'in hayatı bir şekilde birbirine bağlıdır. Günümüzdeki bilim adamları evreni iki temel kuramla açıklamaktadırlar. Genel Görelilik ve Kuantum Mekaniği. Bu kuramlar da bir şekilde kendinden önceki kuramlarla bağlıdır. Mesela en basitinden bildiğimiz Newton yasaları fiziğin temelini oluşturmaktadır ve bundan sonra gelen her kuram birbiriyle bağlantılıdır. Genel görelilik kuramı kütle çekiminin yanı sıra evrenin çok çok büyük ölçeklere kadar uzanan kısmını açıklar. Kuantum mekaniği ise aşırı ölçüde küçük değerlerle uğraşır. Ancak bu iki kuramın aynı anda birden doğru olamayacağı biliniyor. Mesela siz bir litre suyu ölçmek için çay kaşığı mı kullanırsınız yoksa normal 200 ml'lik ölçüler mi kullanırsınız? Genel görelilik ve kuantum mekaniği arasındaki değerlerde çok çok büyük farklar olduğu için bugün bilim adamları bu iki kuramı da birleştiren yeni bir kuram bulma arayışındalar. Buna da Kuantum Kütle Çekimi deniyor. Henüz böyle bir kuram bulunmadı. Hatta belki bulmaya da çok uzağız fakat Kuantum Kütle Çekim Kuramı denilen şeyin hiç değilse hangi özelliklere sahip olması gerektiğini bilim adamları biliyor.

Şöyle basit şekilde örnek vermem gerekirse; hepimizin aklından geçiyordur. Mesela hiçbir şekilde hastalığın olmadığı, açlıktan ölen çocukların olmadığı, savaşın, zulmün adaletin ayaklar altına alınmadığı bir ütopya hayal ederiz. Böyle bir ülke henüz yok. Ama olması için gereken şartları biliriz. Bunların olmaması için nelerle savaşmamız gerektiğinin farkındayızdır fakat şu an böyle bir durumun var olmadığı hiç olmayacağı anlamına gelmez. Belki de olmayacak ama bunu kesin olarak söyleyemeyiz. Bu kuramı da böyle düşünmeli. Her şeyde geçerli olan bir kuram biraz hayali gelebilir ama neden olmasın?

Kitap aslında bu birleşik kuram dediğimiz Kuantum Kütle Çekim Kuramı arayışını anlatıyor. Tabii bunu birden anlatmak yerine öncesinde bulunan kuramları, birbiriyle çelişen bilim adamlarının zaman içerisinde birlikte nasıl hemfikir olduğunu, Aristo'nun durağan evren modelinden günümüzdeki genişleyen evden modeline gelindiğini adım adım anlatıp bu Kuantum Kütle Çekim Kuramının bir nevi neleri temsil etmesi gerektiğini söylüyor. One Ring to rule them all misali...

Kitap 10 bölümden oluşuyor. Evren betimlemeleri, Uzay ve Zaman, Genişleyen Evren, Belirsizlik İlkesi, Temel Parçacıklar ve Doğadaki Kuvvetler, Kara Delikler, Kara Delikler Ne kadar Kara, Evrenin Kökeni ve Kaderi, Zaman Oku, Solucan Delikleri ve Zaman Yolculuğu ve Fiziğin Birleştirilmesi konu başlıklarıyla Kuantum Kütle Çekim Kuramının sahip olması gereken şeyleri anlatıyor.

Öncelikle astronomi, fizik, matematiğe ilginiz varsa okuyabilirsiniz. Dili biraz bilimsel ve ağır gelebilir. Fakat bilimsel ağır bir dille yazdığı bilgilerin hemen arkasından basit örnekler vererek konuyu daha anlaşılır hale getirmeye çalışmış. Eğer yıldızlar, evren, karadelikler, süpernovalar, yıldızların oluşumu, gezegenlerin oluşumu, galaksilerin oluşumu gibi konuları merak ediyorsanız bu kitap size pek yardımcı olamayacak. Bu kitap kuramları anlatıyor ve onun yerine Carl Sagan'ın Kozmos kitabını önce okuyabilir hatta araya Gezegenler Kılavuzu'nu (Patrick Moore) ve hatta araya da Yıldızların Altında (Michael Rowan Robinson) kitaplarından sonra bu kitaba geçebilirsiniz. Yani kısacası Kuantum Mekaniği, Görelilik, Max Planck, Oppenheimer, Çift Yarık Deneyi, Heisenberg Belirsizlik ilkesi, Shrodinger'in dalga denklemi gibi kuramların altında yatan bilimsel gerçekleri merak ediyorsanız okuyabilirsiniz. Aksi takdirde bunu okumak size bir nevi üniversitede fizik-matematik-astronomi dersi görüyor hissine kaptırır.

3 /

Kitaptan 57 Alıntı

Ferman Mamedov 
 19 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Uzay ve zaman evrende olan her şeyi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda her şeyden etkilenir de.

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 52 - Alfa)Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 52 - Alfa)
Ferman Mamedov 
19 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

İşığın sonlu ancak çok yüksek bir hızla hareket ettiği gerçeği ilk olarak 1676 yılında Danimarkalı astronom Ole Christensen Roamer tarafından keşfedildi. [(...onun ışık hızı hesabı saniyede 225.000 kilometreydi)]

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 34 - Alfa)Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 34 - Alfa)
Derya Yalınkılıç 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Albert Einstein
"Denklemler benim için çok daha önemlidir, çünkü politika bugün içindir, oysa ki bir denklem sonsuzluk içindir."

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. HawkingZamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking
Aysun Çelik 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"100 Yazar Einstein'a Karşı" adında bir kitap basıldığında cevabı yapıştırdı: "Haksız olsaydım zaten biri yeterli olurdu!"

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. HawkingZamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking
Derya Yalınkılıç 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Evren
... şu anda evrendeki uzak yerlerde ne olduğunu bilemiyoruz: görebildiğimiz uzak yıldız kümelerinden bize gelen ışık onları terkedeli milyonlarca yıl oldu. Görebildiğimiz en uzak nesneden gelen ışık yola çıkalı neredeyse sekiz milyar yıl geçti. Yani evrene baktığımızda onun geçmişteki durumunu görmekteyiz.

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. HawkingZamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking
Derya Yalınkılıç 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Big Bang
... büyük patlamadan önce olaylar olsa bile daha sonraki olayları belirlemek için kullanılamazlar, çünkü büyük patlama anında hesaplarımız geçersizdir. Benzer biçimde, büyük patlamadan yalnızca olup biten her şeyi bilsek bile, ondan önce olanları bulmamıza olanak yoktur. Büyük patlamadan önceki olayların, bizi ilgilendirdiği kadarıyla hiçbir sonucu yoktur ve bu yüzden evrenin bilimsel modelinde yer alamazlar. Şu halde onları modelin dışında bırakarak zaman büyük patlamayla başlamıştır demeliyiz.

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. HawkingZamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking

Kitapla ilgili 2 Haber