Adı:
Zamanın Kısa Tarihi
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
255
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067582
Çeviri:
Barış Gönülşen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Basım Yayım Dağıtım
Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı.

Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking'in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking'in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.

Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

"Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bir öğretmen yeteneğine sahip: kolay anlaşılır yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor."
-The New York Times-

"Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking'in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor."
-Time-

"Usta işi."
-The Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
Tüm dünyada bugüne kadar 10 milyon civarında satış yapan ve bestseller listesine giren ilk fizik kitabı.

Birçok kişi kitabın ilkokul seviyesinde anlaşılır olduğunu ifade etmişse de kanaatimce bu tespit doğru değildir. Anlaşılması öyle söylendiği kadar da kolay olmayan bir kitaptır. Özellikle görelilik kuramları, parçacık kuramları, kara delikler, solucan delikleri vs. anlatıldığı yerlerde ortalık çok karışır. Fizik konusunda alt yapısı olmayan okurların zorlanacağı kısımlar oldukça fazladır. Ancak şu bir gerçek ki, bir bilim kitabına göre dili oldukça yalın ve akıcıdır.

Kolaylıkla başucu kitabı yapılabilir. Uyumadan önce ilaç niyetine bir bölüm okunup gözlerinizi kapadıktan sonra evrenle ilgili bilim kurgu romanlarını aratmayan rüyalar görülebilir.

Yazarı Stephen Hawking'in de açıkça kitapta yazdığı gibi kitabın konusu şudur: "Bizim amacımız çevremizdeki olayları ve kendi varoluşumuzu tam bir biçimde anlayabilmektir."

Sanırım yazarın bu sözünden sonra başka söze gerek kalmıyor. Dünya, yaşam, uzay, galaksi, fizik, din ve dünyanın sonu gibi konulara ilgi duyan okurların mutlaka okuması gereken bir eserdir.
Hawking gerçekten de yalın ve anlaşılır bir şekilde yazmış bu kitabı. Kimse ben dilinden anlamam diye okumazlık etmemeli.

Evren hakkında verdiği bilgilerin herkesin ufkunu genişleteceğine şüphesiz inanıyorum.
Uzay bir yana quantum fiziğinin başlangıç ve gelişimini herkesin anlamasını ve bir o kadar da ürpermesini sağlıyor.

Quantum fiziğini öğrenip dili tutulmayan biri hiçbirşey anlamamış demektir.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.179 Oy)8.484 beğeni27.202 okunma762 alıntı132.656 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.620 Oy)18.155 beğeni41.160 okunma2.643 alıntı173.108 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.841 Oy)8.782 beğeni24.052 okunma1.604 alıntı111.592 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.094 Oy)7.663 beğeni21.524 okunma760 alıntı84.060 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.318 Oy)12.876 beğeni32.939 okunma3.103 alıntı138.397 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.742 Oy)6.054 beğeni15.925 okunma2.626 alıntı82.219 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.519 Oy)8.470 beğeni24.996 okunma2.265 alıntı107.850 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.020 Oy)6.714 beğeni19.451 okunma623 alıntı109.857 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.240 Oy)7.581 beğeni20.482 okunma3.666 alıntı122.381 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.437 Oy)5.544 beğeni18.789 okunma764 alıntı96.089 gösterim
Açıkçası kitabın tamamını anlamak benim için zor çünkü belli bir temel istiyor. Bu açığı da googledan araştırma yaparak kapattım diyebilirim. Tabii ki de yine kuantumu/evren teorilerini çözdüm yaladım yuttum değil. Fakat genel bir fikir sahibi oldum. Siz de böyle bir kitap peşindeyseniz tavsiye ederim. Ayrıca kitap çok satmasına rağmen bir o kadarda az okunan bir kitapmış yapılan araştırmalara göre. :)
Her ne kadar kapak resmi ve basımıyla 'kolay' kitap gibi gözükse de konusu ve anlattıklarıyla 'zor' kitap bence. Ancak bu kesinlikle üslupla alakalı değil. Hatta aksine, içeriğine göre çok anlaşılır, terimlere boğulmadan ayrıca çok da samimi yazılmış bir kitap. Bölümler halinde ilerliyor ve son bölüm anlatılanların toparlanması niteliğinde bir sonuç bölümü. Daha sonra ise fiziğin günümüzdeki konumuna gelmesinde büyük katkısı olan üç önemli adamın kısa biyografisi yer alıyor. En sona ise sözlük eklenmiş.
Peki neden zor?
Kitap betimlemelerle dolu. Ama sandığınız gibi betimlemeler değil. 'Evren, evren olmadan önce nasıldı, sonradan bu haline nasıl geldi, bir yıldız nasıl oluşuyor, yıldızın ölümü nasıl oluyor, bir elektron nasıl davranıyor, evren nasıl genişliyor, ne zaman büzüşüyor, kara deliklere seyehat eden bir astronotun başına neler geliyor, solucan delikleri bizi geçmişe veya geleceğe nasıl götürüyor?' gibi sorulara verilen betimleyici, bilimsel cevaplar. Ancak bu cevaplar gözlemleyemediğimiz olayların, gözlemleyemediğimiz cevapları olunca fizik temeli olmayanlar kitabı okurken zorlanabilir. En azından kitabı okumadan önce klasik-modern fizik, kozmoloji, termodinamik kanunları, antropik ilkeler, atomun yapısının açıklanmasında kullanılan kimya terimleri hakkında az da olsa araştırma yaparsanız çok daha rahat okursunuz diye düşünüyorum. Gerçi ben de modern fiziğin birçok konusunu bilmeme rağmen kitabı tamamen anladığımı söyleyemem ama :)
Onun dışında üslup olsun, anlaşılması zor bir konuyu açıklamak için verilen günlük hayattan örnekler olsun, zaman zaman samimi bir şekilde tanrının sorgulanması olsun, çok değerli bir kitap. Hele bir de modern fiziğe biraz ilginiz varsa tadından okunmaz :)
Kitaptan: Bu kitaptaki her sözcüğü hatırlasaydınız hafızanız yaklaşık iki milyon bilgi parçasını kaydetmiş olurdu: beyninizdeki düzen yaklaşık iki milyon birim artmış olurdu. Ancak bu kitabı okurken yiyecek formundaki en az bin kalori düzenli enerjiyi, ısı yayma ve ter yoluyla çevrenizdeki havaya kaybettiğiniz ısı formundaki düzensiz enerjiye çevirmiş olacaksınız.

Ancak endişelenmeye gerek yok çünkü kitaptaki her sözcüğü hatırlamayacaksınız zaten. Dahası konulara aşinalığı olmayanlar çoğu anlatılanı da anlamayacaktır. Bu yüzden herkesin ha deyince okuyup anlayabileceği bir kitap değil. Ama bu, yazarının anlatımından kaynaklanmıyor aksine oldukça yalın bir anlatım ve güzel benzetmeler var. Yani bu kitabın en çok satan fizik kitabı olduğu bir gerçek ancak en çok yarıda bırakılan kitap olduğunu da duydum ben:) Okumaların zamanlarını iyi belirlemek gerekiyor o yüzden. Popüler olana atlamak her zaman durumumuza uygun olmayabilir. Belli bir temel edindikten sonra genel bir çerçeve çıkartabilecektir okuyan.
Merhaba okur,
Fiziğe karşı olan sempatim yüzünden Stephen Hawking'in bu kitabını gerçek manada çok okumak istiyordum. Ama kitap bende yoktu. Yaşadığım yerdeki aramalar sonucu bu kitabı okulumun kütüphanesinde buldum. Ama kitap 1980'lerde basılmıştı, neyse önemli olan kitabı bulabilmem idi.

Bu kitabın çok fazla satmasını neredeyse hiç denklem kullanmadan(e=mc2 hariç) sade ve akıcı bir dille yazılmasına bağlıyorum.Kitabı yaklaşık olarak 3 günde bitirdim. Bu kitap benim için anlaşılabilirdi ama diğer okurların inceleme ve yorumlarını okuyunca, diğer okurlara zor geldiğini anladım. belki de fizik ile ilgili önceden de biraz bilgim olduğu için bana kolay gelmiştir.

Bu kitabı okumanızı tavsiye ederim, hele ki bilime ilginiz varsa kesinlikle okumanız gereken bir yapıttır.

Bu arada bu inceleme benim ilk incelemem olacak.
Buraya kadar kıymetli zamanınızı bu yazıyı okumakla harcadığınız için teşekkür ederim.
Her şeyden önce bu yazının bir incelemeden ziyade bir saygı duruşu niteliğinde olduğunu belirtmek isterim.

Stephen Hawking. 21. yüzyılın en önemli bilim insanlarından birisi. Düşünsenize biz onun yaşamının bir kısmına şahitlik etmiş insanlarız. Yıllar sonra çocuklarımıza ve belki torunlarımıza bahsederken onun yaşadığı dönemde biz de vardık diyeceğiz. Einstein, Tesla, Edison ve diğerleri. Belki bunlarla aynı dönemde bulunmadık ama Stephen Hawking'i gördük.

Biraz uzun bir yazı olacak bunu baştan söylemem gerekiyor. Ben Stephen Hawking'le tam olarak The Bing Bang Theory dizisine zaman zaman konuk oyuncu olmasıyla tanıştım. Sheldon'ın zekasını ona benzetmesiyle bir süre merak etmiş ve daha sonra araştırmaya başlamıştım. Araştırdıkça elbette kendimden utandım. Çünkü yüzyılın en önemli bilim insanlarından birini TV aracılığıyla tanıyordum. Kendimi teselli etmek için en azında tanıdım dedim içimden.

Önce görsel kaynaklara baktım. Şu belgeseli izleyebilirsiniz sizde
https://www.youtube.com/watch?v=gc0a85arRV8
Ve şuna da göz atabilirsiniz;
https://www.youtube.com/watch?v=AJ0w6KvpbZM

Henüz yirmili yaşlarında doktorlar tarafından en fazla iki yıl ömür biçilen bir adam. Çocukluk yıllarında "kötü" notların sahibi. Biyolojiden hoşlanmayan bir adam. Kim derdi ki çağın en önemli insanı olacak. İki yıl yaşasa mucize olur dedikleri adam 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bu 76 yıllık sürece onlarca kitap, Tekillik Teorisi, Kara Deliklerin İşleyiş Prensibi, Hawking Radyasyonu ve nice teori ve kuramlar sığdırdı. Ayrıca sanatçı bir kişiliği de vardı ve bunu da bazı TV dizilerine katılarak yansıttı.Ve bütün bunları ASL hastalığından dolayı bir tekerlekli sandalye üzerinde gerçekleştirdi. Tek kelime bile konuşamazken bilime yön verdi.
2014 senesinde hayatı beyaz perdeye aktarıldı. Dileyenler "Her Şeyin Teorisi" olarak aratıp internet üzerinden izleyebilirler. Bir link bırakıyorum bende.
http://720pizle.com/...of-everything.html/2

Ve Zamanın Kısa Tarihi. Bu kitapla kendisine "Evrenin Efendisi" lakabı takıldı. Çünkü fizikle alakalı bir kitap ilk kez çok satanlara girmişti ve bunu 237 hafta boyunca sürdürdü. Onu tanımamın üzerinden geçen yaklaşık 4 senenin ardından okudum bu kitabı. Yön vermek, az da olsa yardımcı olmak amacıyla diyeceğim birkaç cümle var sizlere kitap hakkında.

Dilinin oldukça sade olduğunu görmüştüm internette kısa bir araştırma yapınca. Buna itirazım yok. Fakat fizikle, uzayla, Kara Deliklerle, kuantum, sicim teorisi, tekillik, genişleyen evren teorisi, şişme kuramına hiç aşina olmayanlar için biraz zorlayıcı olacaktır. Burada çok bilmişlik yapıyor gibi anlaşılmak istemem. Çünkü bu konuları az çok kendimce araştırıp merak eden biri olarak kitap yine de zorlayıcı oldu benim için. Aslında okuduklarımı anlayabiliyorum fakat birine anlatırken aynı başarıyı gösteremiyorum. Hawking daha çok geçmişten günümüze doğru anlatıyor teorileri, kuramları. Kıyaslamalar yapıyor. Anlayabilmemiz için örneklemeler yapıyor. Olabildiğince basit tutuyor ama temelde Fizik ve uzay olduğunu unutmamak gerek. Kitabı okumaya başlamadan önce birkaç gün ayırıp yukarıdaki ve onlara benzer başlıklar araştırıp biraz ön bilgiye sahip olmak yararınıza olacaktır.

Sanırım başta belirttiğim saygı duruşu amacımdan biraz uzaklaştım. Burada bitirmem gerektiğini biliyorum. Kesinlikle her okurun kütüphanesinde olması gerek bir kitap diyerek noktalıyorum.

Unutmadan şu linkten Barış Özcan'ın onun hakkında hazırladığı videoya bakmak size iyi gelecektir;
https://www.youtube.com/watch?v=FgorLc4K2eA
Şuna da göz atmayı unutmayın;
https://www.youtube.com/watch?v=HJ7zbzJZsjs

Ve son olarak bu şarkıda da Pink Floyd, Stephen Hawking'le özdeşleşen o mekanik sesi kullanmıştır.
https://www.youtube.com/watch?v=beo_V3BnOfo
Şuna da göz atmayı unutmayın;
https://www.youtube.com/watch?v=HJ7zbzJZsjs

Sevgi, kitaplar ve bilimle kalın.
Kimimizin yaratıcı, kimimizin mantıklı, kimimizin garip... Hepimizin aklında bir şeylere dair sorular var. Araştırırız, okuruz, sorularımızı bilimle cevaplandırmaya çalışırız. Peki bilim bize sorularımızın cevaplarını söyleyip bizi rahat bırakır mı? Kesinlikle hayır. Bilimde açacağımız her bir pencere ardında yatan bir sürü pencereye gebedir. Bir şeyin cevabını bulsak, hemen daha çok soru üşüşür kafamıza.

Soru: Evren sonsuz mu, evrenin sınırları var mı?
Cevap: Evren genişliyor.
Ne hızla genişliyor? Genişlemesinin nedeni ne? Sonsuza dek mi genişleyecek? Genişlemesinin galaksiler, gezegenler üzerinde etkisi var mı? (...)

Hawking'in kitabını okuduktan sonra kitabın kapağını siz de yere doğru dalgın ve boş boş bakarak "aslında hiçbir şey bilmiyoruz" diyerek kapatır mısınız bilmem. Ama kafanızda yeni cevaplar, yeni sorular oluşacağını ve aslında hiçbir şey bilmediğimizin farkına varacağınızı söyleyebilirim.

Benim kesin bilgiler sandığım bilgilerin bile farklı bakış açılarıyla tartışılabilecek teoriler olduğunu gördüm. Hawking, "Fizikte deneylerin sonucu kaç kere aynı çıkarsa çıksın, bir sonrakinin aynı çıkacağını kesin olarak bilemezsiniz" diyerek açıklıyor bunu.

Açıkçası bu kitaba ön yargıyla başlamıştım. Kitabın ağır olacağını ve okurken sürekli kavramları araştırma ihtiyacı hissedeceğimi sanmıştım. "Belki uzun uzun düşündürecek şeyler vardır" diye düşündüğümden kitabı daha sonra daha sakin bir ortamda okurum diye henüz birkaç sayfa okumamışken yarım bıraktım. Bir fizik kitabının bu kadar açıklayıcı ve akıcı olduğunu gördüğümde çok şaşırdım. Kitap fizik bilgisi olmayanlar tarafından da rahat anlaşılır.

Bu kitap Stephen Hawking'in dünyaya sağlamış olduğu katkılardan birisi. İyi okumalar...
Ülkemizde yaşanan önemli bir klişedir: Bir yazar ya da kitabı bulunan birisi vefat ettiği (mesleği yazarlık olmayan birisini kastediyorum.) zaman o kişinin kitaplarının satışı hatırı
sayılı ölçüde artar hatta çok satanlar listesine bile girebilir! İncelemesini yazdığım bu eseri de Stephen Hawking vefat ettiği zaman duymuştum. Popüler olan her şey sığ olmasa da kitabın
popülerliğinin artması nedeniyle kitaptan uzak durdum. Biraz da lisedeki fizik dersleri bu uzak durmama neden olmuş olabilir. Ama kitabı alıp okumaya başlayınca bunların hepsi geride kaldı.
Hawking'in eseri bu kadar akıcı yazmış olması beni şaşırttı. Özellikle de "Belirsizlik İlkesi", "Kara Delikler" ve "Temel Parçacıklar ve Doğadaki Kuvvetler" bölümleri çok hoşuma gitti.
İlk bahsettiğim bölüme Olasılıksız kitabından aşina olmam bunda etkili diye düşünüyorum. Kara Delikler ile alakalı ise hepimiz az çok ya bir şeyler duyduk ya da araştırma yaptık. Genelleme
yapmayı pek sevmesem de hepimizin az da olsa bir fikri olduğu konulardan birisi. İsmini andığım üçüncü bölüm ise beni lise yıllarıma götürdü. Eminim ki lise zamanımda bu kitabı okumuş
olsaydım müfredatımızda olan konuları daha iyi anlardım.

Fizikten tabir-i caizse çakmazdım yani. :)

Okuyacak olan arkadaşlara şimdiden keyifli okumalar diliyorum.
Beyin egzersizi yaptıran ufak çaplı sorular ile evren ve zaman hakkında anlaşılması kolay bir dille yazılmış güzel bir kitap. Evren ve zaman kavramları hakkında başlangıç düzeyinde bilgi veren bir kitap tavsiye ederim.
Kitap gerçekten güzeldi..Kozmoloji kısmı çok çok güzeldi ama kitap eski olduğu için bir kaç tane güncel olmayan teorilerden bahsediyor..Kitabın bazı bölümlerini okurken araştırma yapmak zorunda kaldım..çok detay bilgiler vardı..Kitabı okumak isterseniz biraz kozmoloji biraz da fizik bilgisi lazım..
Hawking'in ne kadar derin bir bilim adamı olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Bu kitabı alma fikrim üstünde yaşadığımız dünyanın oluşma zamanını ve özellikle kara delikleri çok merak ediyordum. Kitabı okumak için belirli seviyede fizik bilginiz şart. Yabancı kelime sayısı da oldukça fazla. Kelimelerin anlamlarını bilseniz dahi çoğu şey de havada kalabilir. Kant'ın, Newton'un ve Einstein'ın teoremlerinden sıkça bahseden Hawking oldukça derin bir kitap yazmış. Merakınız ve fizik bilginiz varsa eğer bu kitabı kaçırmayın. Benim edinimim makul düzeyde oldu :)))
"Denklemler benim için çok daha önemlidir, çünkü politika bugün içindir, oysa ki bir denklem sonsuzluk içindir."
İşığın sonlu ancak çok yüksek bir hızla hareket ettiği gerçeği ilk olarak 1676 yılında Danimarkalı astronom Ole Christensen Roamer tarafından keşfedildi. [(...onun ışık hızı hesabı saniyede 225.000 kilometreydi)]
"100 Yazar Einstein'a Karşı" adında bir kitap basıldığında cevabı yapıştırdı: "Haksız olsaydım zaten biri yeterli olurdu!"
... şu anda evrendeki uzak yerlerde ne olduğunu bilemiyoruz: görebildiğimiz uzak yıldız kümelerinden bize gelen ışık onları terkedeli milyonlarca yıl oldu. Görebildiğimiz en uzak nesneden gelen ışık yola çıkalı neredeyse sekiz milyar yıl geçti. Yani evrene baktığımızda onun geçmişteki durumunu görmekteyiz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Kısa Tarihi
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
255
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067582
Çeviri:
Barış Gönülşen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Basım Yayım Dağıtım
Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı.

Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking'in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking'in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.

Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

"Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bir öğretmen yeteneğine sahip: kolay anlaşılır yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor."
-The New York Times-

"Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking'in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor."
-Time-

"Usta işi."
-The Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.075 okur

 • Elif Hilal Turan
 • Bilge
 • Onur GÜLHAN
 • FİRDEVS
 • Eryunl
 • Yasin
 • Drkitapsever
 • Muhâlif Tıpçı
 • Delta Aquarids
 • Süleyman Güzel

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%10.2
18-24 Yaş
%24.8
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%17.3
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%0.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%41.6
Erkek
%58.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.8 (134)
9
%29.7 (125)
8
%21.1 (89)
7
%10.7 (45)
6
%3.6 (15)
5
%1.7 (7)
4
%0.7 (3)
3
%0.2 (1)
2
%0.5 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları