Adı:
Zamanın Kısa Tarihi
Baskı tarihi:
27 Mart 2020
Sayfa sayısı:
255
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067582
Orijinal adı:
A Brief History of Time
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Bilim
Yaklaşık kırk dile çevrilen ve dünya üzerindeki her 750 kişiden birinin edindiği Zamanın Kısa Tarihi çağımızın en büyük zihinlerinden biri olan Stephen Hawking’in sorularına yanıt aradığı bir kitap:
“Evren nasıl başladı ve başlamasını olanaklı kılan şey neydi?
Zaman her daim ileri doğru mu akar?
Evrenin bir sonu ya da sınırı var mı?
Uzayda başka boyutlar var mı?
Her şey sona erdiğinde ne olacak?”

Elinizdeki bu baskı Hawking’in 2016 yılında kitabını son kez gözden geçirdiği ve bir Ek yazdığı genişletilmiş baskıdan dilimize kazandırılmıştır. Hawking’in bu ekte de belirttiği gibi, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking’in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden kozmik mikrodalga ardalan ışınımı uydularının (WMAP ve Planck) verileri ve LIGO deneyinin kütleçekim dalgalarını saptaması gibi yeni gelişmeler ışığında Zamanın Kısa Tarihi güncelliğini koruyor.

“Kozmolojinin karmaşıklığını herkesin anlayacağı şekilde basit bir açıklıkla ortaya seriyor... Müthiş bir beyin.”
–Observer

“Böyle büyük problemleri araştıran bir dehâyı izlemek heyecan verici.”
–Sunday Times

“Einstein’dan bu yana en büyük bilimsel zekâ.”
–Daily Expres
255 syf.
·4 günde·9/10 puan
Tüm dünyada bugüne kadar 10 milyon civarında satış yapan ve bestseller listesine giren ilk fizik kitabı.

Birçok kişi kitabın ilkokul veya lise seviyesinde anlaşılır olduğunu ifade etmişse de kanaatimce bu tespit doğru değildir. Anlaşılması öyle söylendiği kadar da kolay olmayan bir kitaptır. Özellikle görelilik kuramları, parçacık kuramları, kara delikler, solucan delikleri vs. anlatıldığı yerlerde kafa çok karışır. Fizik konusunda alt yapısı olmayan okurların zorlanacağı kısımlar oldukça fazladır. Ancak şu bir gerçek ki, bir bilim kitabına göre dili oldukça yalın ve akıcıdır.

Kolaylıkla başucu kitabı yapılabilir. Uyumadan önce ilaç niyetine bir bölüm okunup gözlerinizi kapadıktan sonra evrenle ilgili bilim kurgu romanlarını aratmayan rüyalar görülebilir.

Yazarı Stephen Hawking'in de açıkça kitapta yazdığı gibi kitabın konusu şudur: "Bizim amacımız çevremizdeki olayları ve kendi varoluşumuzu tam bir biçimde anlayabilmektir."

Sanırım yazarın bu sözünden sonra başka söze gerek kalmıyor. Dünya, yaşam, uzay, galaksi, fizik, din ve dünyanın sonu gibi konulara ilgi duyan okurların mutlaka okuması gereken bir eserdir.
Aslında hem konusuyla hem yazarıyla benim için çok merak uyandırıcı bir kitaptı. Büyük bir hevesle başladım lakin konusu itibariyle çok zor bir kitap. Bu kitabı okumak ve anlamak için fizik alanında eğitim ya da o alana çok özel bir ilgi lazım diye düşünüyorum.
255 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Her ne kadar kapak resmi ve basımıyla 'kolay' kitap gibi gözükse de konusu ve anlattıklarıyla 'zor' kitap bence. Ancak bu kesinlikle üslupla alakalı değil. Hatta aksine, içeriğine göre çok anlaşılır, terimlere boğulmadan ayrıca çok da samimi yazılmış bir kitap. Bölümler halinde ilerliyor ve son bölüm anlatılanların toparlanması niteliğinde bir sonuç bölümü. Daha sonra ise fiziğin günümüzdeki konumuna gelmesinde büyük katkısı olan üç önemli adamın kısa biyografisi yer alıyor. En sona ise sözlük eklenmiş.
Peki neden zor?
Kitap betimlemelerle dolu. Ama sandığınız gibi betimlemeler değil. 'Evren, evren olmadan önce nasıldı, sonradan bu haline nasıl geldi, bir yıldız nasıl oluşuyor, yıldızın ölümü nasıl oluyor, bir elektron nasıl davranıyor, evren nasıl genişliyor, ne zaman büzüşüyor, kara deliklere seyehat eden bir astronotun başına neler geliyor, solucan delikleri bizi geçmişe veya geleceğe nasıl götürüyor?' gibi sorulara verilen betimleyici, bilimsel cevaplar. Ancak bu cevaplar gözlemleyemediğimiz olayların, gözlemleyemediğimiz cevapları olunca fizik temeli olmayanlar kitabı okurken zorlanabilir. En azından kitabı okumadan önce klasik-modern fizik, kozmoloji, termodinamik kanunları, antropik ilkeler, atomun yapısının açıklanmasında kullanılan kimya terimleri hakkında az da olsa araştırma yaparsanız çok daha rahat okursunuz diye düşünüyorum. Gerçi ben de modern fiziğin birçok konusunu bilmeme rağmen kitabı tamamen anladığımı söyleyemem ama :)
Onun dışında üslup olsun, anlaşılması zor bir konuyu açıklamak için verilen günlük hayattan örnekler olsun, zaman zaman samimi bir şekilde tanrının sorgulanması olsun, çok değerli bir kitap. Hele bir de modern fiziğe biraz ilginiz varsa tadından okunmaz :)
251 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Zamanın kısa tarihi, Big Bang'den kara deliklere İngiliz fizikçi Stephen Hawking'in kozmoloji yani evrenin kökeni ve evrimi üzerine çalışmak için hazırladığı popüler bir bilim kitabıdır. Stephen Hawking, evren hakkında önceden bilgisi olmayan okuyucular ve yeni bir şeyler öğrenmekle ilgilenen insanlar için konuyu basitleştirilmiş bir dille en temelden ele aldığı için fiziği insanlara sevdirebilmeyi başardı. Kitapta, astronomi ve modern fizik çalışmalarının yanında Evrenin yapısı, kökeni, gelişimi ve nihai kaderi hakkında anlatmak istediklerini teknik olmayan terimler kullanarak anlatılıyor. Uzay ve zaman gibi temel kavramlar, Evreni oluşturan temel yapı taşları (kuarklar gibi) ve onu yöneten temel kuvvetler (yer çekimi gibi) hakkında konuşup, bilgilendiriyor. Büyük Patlama ve kara delikler gibi kozmolojik olaylar hakkında yazıyor. Modern bilim adamlarının Evreni tanımlamak için kullandıkları iki ana teoriyi, genel görelilik ve kuantum mekaniğini tartışıyor. Son olarak, Evrendeki her şeyi tutarlı bir şekilde tanımlayan birleştirici bir teori arayışından bahsediyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
255 syf.
İçerisinde harflerin, kelimelerin, ezgilerin ve renklerin uçuştuğu dünyamda, "Bir eksiklik var ama ne bilmiyorum, bulamıyorum, bazı şeylere uzanamıyor, dokunamıyorum!" diye diye kendimi yollara vurdum, epey zaman önce..

Yetmiyordu; kelimeler, renkler, sesler yetmiyordu. Bazı hikayeleri okuyamıyor, bazı gerçeklere ulaşamıyordum.
Sonra bir arkadaşım; "Matematik" dedi. "Evrenin dili Matematiktir Ayça, onu öğrenmelisin."

Fakat lisans hayatımın bana öğrettiği en önemli şeylerden biri; bir şeyi öğrenmeden önce, onu nasıl öğreneceğini öğrenmektir. Pek tabii evrenin dilinin matematik olduğunu ben de biliyordum fakat ondan önce öğrenmem gereken bir şeylerin olduğunu hissetmiştim.
Astronomi alanında yüksek lisans yapan bir arkadaşıma "Beni bu dünyanın içine çek! Bana bir yol göster, yalnızca göster, sonra bırak ben yürüyeyim." dedim.

"Zamanın Kısa Tarihi" ile başla dedi.
Başladım.
Evet kısa.
Dili de, biraz kendinizi zorlarsanız, çabuk pes etmezseniz, meraklıysanız; alır götürür sizi. Çünkü yer yer bilim dili hakim oluyor, kavramlar, tanımlar, açıklamalar..
Kendinizi bir anda koca bir amfide fizik dersi alıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Üstelik dersi veren profesör sizin neyi ne kadar bildiğinizle hiç ilgilenmiyor.
Bu sebeple, ara ara açıp başka kitaplara bakmaya, internetten araştırmaya mecbur kalabilirsiniz.
Fakat kitap bittikten sonra gerçekten de zamanın kısa tarihi hakkında oldukça gerçek ve doyurucu bir bilgiye sahip olmuş olacaksınız.

Şuraya başlıkları bırakayım, zihninizde bir tablo canlansın;
1. Evreni nasıl görüyoruz?
2. Uzay ve Zaman
3. Genişleyen Evren
4. Belirsizlik ilkesi
5. Temel Parçacıklar ve Doğanın Kuvvetleri
6. Kara Delikler
7. Kara Delikler o Kadar da Kara Değiller
8. Evrenin Doğuşu ve Yazgısı
9. Zamanın Oku
10. Fiziğin Birleştirilmesi
11. Sonuç

Sabır, sevgili okurlar, sabır.
Bizim böyle bir çırpıda okuduğumuz bütün bu eserler binlerce yılın birikimi ve her biri bambaşka bir alemin dili..
Bu yüzden size faydalı olabilecek bir kitabı yarıda bırakmadan önce, elinizden geleni yaptığınızdan emin olun.

Ben bu kitabı okurken aynı zamanda şu belgeselleri izlemeye başladım;
Evrenin Harikaları
http://www.belgun.tv/...e/evrenin-harikalari

Kozmos
https://dizimag6.co/...bolum-izle-dizi.html

Matematiğin Öyküsü
http://www.belgun.tv/...ykusu-belgeseli-izle

Ve çok faydalı oldular.

Daha basit bir dilde, daha anlaşılır bir kitap isterseniz;
Brian Green- Evrenin Zarafeti ile başlayabilir, yazarın diğer kitaplarına da bakabilirsiniz.
Evrenin Zarafeti

Keyifli yolculuklar!
255 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kimimiz evrene yoğun bir ilgiyle yönelir; kimimizse yalnızca gözlenebilen gerçekliklerle yetinir. Ama en alakasız görünenimiz bile belki bir kez olsun gökyüzüne şöyle bir bakıp orada neler döndüğünü merak etmiştir. “Gözlemlenebilir evrende gördüklerimizin ötesine bakmaya çalışmak, sisler arasındaki bir perdeyi aralamaya benziyor.”
Bu da kuşkusuz, insan doğasının keşfetme arsuzunu uyandırıyor.

Stephen Hawking’in kitapları evrene yönelik edindiğimiz bilgileri en yalın şekliyle açıklayan kitaplardan. Bilimsel terimleri ve kuramları birden fazla örnekle ele alarak farklı şekillerde anlaşılır kılmaya çalışıyor. Fizik bilgim az ve kozmosa yönelik edinimlerim pek çoğumuzun bildikleriyle sınırlı olmasına rağmen özellikle “Zamanın Kısa Tarihi” anlayabildiğim, anladıkça da keyif aldığım bir kitap oldu. Çok da uzak sayılamayacak tarihiyle genç ve sonsuzluğa uzanan bilinmezin ortasında
küçücük bir yere sahip dünyasıyla insanoğlunun öğreneceği daha çok şey var.

Okuyun ve bu büyülü yolculuğa siz de katılın.
255 syf.
·12 günde
Stephen Hawking...
Newton ve daha sonra PAM. Dirac tarafından işgal edilen Lucasian Professor of Mathematics (Lukasgil Matematik Profesörü) Ünvanına sahip olan, karadelikler ve bunlarla ilgi önemli kuramların sahibi, geçen haftalarda yaşamını yitiren zamanın en önemli bilim adamıydı. Hakkında anlatılacak o kadar çok şey var ki hangisini anlatacağımı bilemiyorum. Bunun için kendisini merak eden ve seven herkese şu: https://youtu.be/AJ0w6KvpbZM belgeseli bırakıp incelememe geçiyorum.


14 Mart'tan iki gün önce karar vermiştim kitaplarını okumaya, daha başlamadan yaşamını yitirdiğini öğrendim ve bu bir işaret olmalı diye düşündüm. Fazla bekletmeden ilk kitabı olan "Zamanın kısa tarihi"ni okumaya koyuldum. Kitabın ismi aslında neler anlattığını fısıldıyor gibi. Kısa kısa fakat kesinlikle dolu dolu bölümlerden oluşturmuş ilk eserini. En az lise son sınıf düzeyinde fizik, kimya biliyor ve fizik hakkında birazda araştırma yapmış olmanız gerekiyor kitabı tam manasıyla anlamak için. Fazla ağır bir kitap değil, fakat yeterince hafifde değil. Bazı paragrafları bir kaç defa okuduğum oldu. Bir bilim kitabından beklenenin üzerinde akıcı ve esprili  bir dille yazmış bu yüzden sizi pek sıkmıyor. Hawking'i az çok biliyorsanız kitaba espri katmış olmasına şaşırmazsınız. Okudukça sanki ben soru soruyormuşum, o da cevap veriyormuş gibi hissettim. Onunla sohbet etmek gibiydi.

Dünya'nın düz olduğu düşünülen, yani aslına bakılırsa bilimin ilk yıllarından başlayarak, bence gayet yalın bir şekilde anlatmış fiziği, bu sebeple sizi ister istemez kendine çekecektir. Daha önce asla adını duymadığınız bilim adamlarından ve onların çalışmalarından dolayı kazandığı ödüllerden de -ki bir çoğuna verilmiş- bahsediyor. İçimden ne kadar çok ödül verilmiş diye geçiriyordum ki kendisinin parantez içindeki sözü ilişti gözüme.
"Evrenin bizim sandığımız kadar basit olmadığını gösterenlere ne kadar da çok Nobel Ödülü verilmiş!" syf:70
Elbette öyle olmalı!

Bilim değişmeye ve yeni buluşlarda  yenilenmeye açık olduğu için, her seferinde Vay be! Demeden edemiyorsunuz. Yapılan büyük hatalardan ve hatalarından da bahsetmiyor değil. Önemli olanda bu değil mi zaten? Hata etmeden doğruyu bulmak, hata ederek defalarca defalarca uğraştıktan sonra bulmak kadar zevk vermeyecektir diye düşünüyorum. Bilimle uğraşmak da tamamen bundan ibaret. Hata edeceksin bir daha bir daha ama asla pes etmeyeceksin ve eğer inandığın şeyin kesinlikle mantıklı olduğunu düşünüyorsan ve matematiksel olarak da karşılığını bulduysan işte o zaman geriye bir tek hak ettiğin değeri ve inancı görmek kalıyor.

Geçmişten günümüze kadar hemen hemen bütün bilim adamları en az on kez fikirleri yüzünden reddedildi. Bununla kalsa iyi! "infaz" bile edildiler! Üstelik tek suçları şuç bile sayılmayacak " farklı düşünmek"ti. Buraya yine Hawking'in şu sözünü bırakmalıyım.
"Hepimiz  farklıyız. Standart ya da sıradan bir insan yoktur."  hal böyleyken farklı düşünüyor olmak neden suç olsun ki. Ama bunu kime  anlatacaksın? Asla değişmeyecek olan katı ve tek derdi insanları kendilerinin bile inanmadığı düşüncelere bağlayanlara mı? Cennetten arsa tapulayanlara mı?...
Zaten neredeyse hiçbir bilim insanı kendi zamanında anlaşılmamıştı. Ne mutlu Hawking'e ki yine her bilim insanının karşılaştığı sorunlarla karşılaştı ama anlaşılmadan ölmedi ve bu onun için gerçekten mükemmel bir his olmalıydı.

Kitaba dönecek olursak; neyin ne olduğunu anlatarak başlıyor. Örneğin; bir kuramdan bahsedecekse, önce kuram hakkında ortaya atılan ilk fikirlerden, sonra onun nasıl geliştirildiğinden, kuramın değindiği noktanın aslında ne olup ne olmadığından, hâlâ geçerliyse neden geçerli, değilse neden değil? Gibi gerçekten hoş bir sadelikte anlatıp açıklayıcı resimlerle desteklemiş. Bu nedenle kafanız pek fazla karışmıyor =P Nerdeyse her bölümün özellikle üç bilim insanın kuramlarıyla bağlantılı olduğunu fark edersiniz. Bunlar; Galile, Newton ve "Genel görelik" kuramının sahibi, IQ denince aklımıza gelen, (bence dil çıkarma emojisinin babası) yine zamanının ve hâlâ zamanımızın en büyük bilim insanlarından olan Einstein! Gerçekten Dünya hakkındaki görüşleri değiştiren bu insanlar, Gerçek Dünya varlığını devam ettirene kadar anılmaya değer olmalılardır ki olacaklardır!

Fazla uzatmak istemiyorum bilime ve fiziğe -ki bunlar zaten bir bütün- meraklıysanız ve önceden yeterli bilgi edindiyseniz kesinlikle ilk olarak okumanız gerek kitap, bu!  Sonrasında bunun devamı olan "Ceviz kabuğundaki evren" le devam edebilirsiniz.

Zihniniz ve gönlünüz hep açık olsun. Keyifli okumalar. :))
255 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Hawking gerçekten de yalın ve anlaşılır bir şekilde yazmış bu kitabı. Kimse ben dilinden anlamam diye okumazlık etmemeli.

Evren hakkında verdiği bilgilerin herkesin ufkunu genişleteceğine şüphesiz inanıyorum.
Uzay bir yana quantum fiziğinin başlangıç ve gelişimini herkesin anlamasını ve bir o kadar da ürpermesini sağlıyor.

Quantum fiziğini öğrenip dili tutulmayan biri hiçbirşey anlamamış demektir.
Genişleyen evren, bir yaratıcının varlığına aykırı bir durum teşkil etmez, fakat yaratıcının evreni yaratma işini ne zaman yapmış olabileceğine bir sınır çeker!
Esasında, bilimsel kuramların tümü, uzay zamanın pürüzsüz ve neredeyse düz olduğu varsayımı üzerine formüle edilmiştir, dolayısıyla uzay zamanın eğrisinin sonsuz olduğu Büyük Patlama tekilliğinde hepsi işlevsizdir.
Augustinusa sorarlar: "Tanrı evreni yaratmadan önce ne yapıyordu?" O da "cehennemi hazırlıyordu" demez. Zamanın Tanrının yarattığı evrenin bir mülkü olduğunu ve evrenin başlangıcından önce zamanın da var olmadığını söyler.
Einstein kütleçekimin diğer kuvvetler gibi bir kuvvet olmadığına, fakat daha ziyade- daha önce varsayıldığı gibi- uzayzamanın düz olmaması gerçeğinin bir sonucu olduğuna dair devrim yaratan önerisini ileri sürdü: uzay-zaman, içerisindeki kütle ve enerjinin dağıtılmasından ötürü eğrilmiş ya da "bükülmüş"tür.
Artık her parçacığın kendisini ortadan kaldırabilecek bir karşıt-parçacığa sahip olduğunu biliyoruz. (Kuvvet taşıyan parçacıklar söz konusu olduğunda, karşı-parçacıklar bizatihi parçacıkların kendisi gibidir.) Buna göre karşı-parçacıklardan meydana gelen karşı-dünyalar ve karşı-insanlar olabilir. Ancak karşı-kendinizle karşılaştığınızda elini sıkmayın! Zira her ikiniz de büyük bir ışık patlamasıyla yok olursunuz.
Ancak gerçekten de bütünlüklü bir birleşik kuram varsa, bu durumda muhtemelen eylemlerimizi de belirleyecektir. Böylelikle kuramın kendisi, onu arayışımızın neticesini de belirleyecektir! Ancak söz konusu kuram neden elimizdeki kanıttan doğru sonuçlara varmamızı belirliyor olsun ki? Yanlış sonucu çıkarmamızı da aynı şekilde belirliyor olamaz mı? Ya da hiçbir sonuç çıkarmamamızı?
(...) parçacığın konumunu daha tutarlı ölçmeye çalıştıkça, parçacığın hızı daha az bir tutarlılıkla ölçülebilecektir; aynı durum tam tersi için de geçerlidir.
Kuantum mekaniği kuramı, gerçek dünyayı parçacıklar ve dalgalar şeklinde betimlemeyen bütünüyle yeni bir tür matematiğe dayanır; yalnızca dünyaya ilişkin gözlemler bu şekilde (parçacıklar ve dalgalar) şeklinde betimlenebilir. Bundan ötürü kuantum mekaniğinde dalgalar ile parçacıklar arasında bir ikilik vardır: bazı amaçlar doğrultusunda parçacıkları dalga gibi düşünmek daha kullanışlıyken, bazı durumlardaysa dalgaları parçacık olarak düşünmek daha avantajlıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Kısa Tarihi
Baskı tarihi:
27 Mart 2020
Sayfa sayısı:
255
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067582
Orijinal adı:
A Brief History of Time
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Bilim
Yaklaşık kırk dile çevrilen ve dünya üzerindeki her 750 kişiden birinin edindiği Zamanın Kısa Tarihi çağımızın en büyük zihinlerinden biri olan Stephen Hawking’in sorularına yanıt aradığı bir kitap:
“Evren nasıl başladı ve başlamasını olanaklı kılan şey neydi?
Zaman her daim ileri doğru mu akar?
Evrenin bir sonu ya da sınırı var mı?
Uzayda başka boyutlar var mı?
Her şey sona erdiğinde ne olacak?”

Elinizdeki bu baskı Hawking’in 2016 yılında kitabını son kez gözden geçirdiği ve bir Ek yazdığı genişletilmiş baskıdan dilimize kazandırılmıştır. Hawking’in bu ekte de belirttiği gibi, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking’in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden kozmik mikrodalga ardalan ışınımı uydularının (WMAP ve Planck) verileri ve LIGO deneyinin kütleçekim dalgalarını saptaması gibi yeni gelişmeler ışığında Zamanın Kısa Tarihi güncelliğini koruyor.

“Kozmolojinin karmaşıklığını herkesin anlayacağı şekilde basit bir açıklıkla ortaya seriyor... Müthiş bir beyin.”
–Observer

“Böyle büyük problemleri araştıran bir dehâyı izlemek heyecan verici.”
–Sunday Times

“Einstein’dan bu yana en büyük bilimsel zekâ.”
–Daily Expres

Kitabı okuyanlar 5,7bin okur

  • Ahmet Yaşar Özkul
  • Uğur Oruç
  • deayridostum
  • Cemal Özçelik
  • Hande
  • Prensin prensesiyim çünkü sevgilim var❤
  • Umutsuz Waka
  • Talha Armağan
  • Melis
  • Bett

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.3
13-17 Yaş
%10.2
18-24 Yaş
%24.8
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%17.3
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%0.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%41.6
Erkek
%58.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.8 (437)
9
%21.1 (371)
8
%20.2 (355)
7
%11.2 (197)
6
%3.5 (62)
5
%2 (35)
4
%0.5 (8)
3
%0.4 (7)
2
%0.2 (4)
1
%0.2 (4)

Kitabın sıralamaları