·
Okunma
·
Beğeni
·
11652
Gösterim
Adı:
Beyin
Alt başlık:
Senin Hikayen
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054729692
Çeviri:
Zeynep Arık Tozar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
Büyük ilgi gören kitabı Incognito ile nörobilimi geniş kitlelerle buluşturan David Eagleman, bizi içimizdeki kozmosa doğru hızlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor: Gerçek nedir? "Sen" kimsin? Nasıl karar veriyorsun? Beynin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor? Teknoloji "insan olmak"ın anlamını değiştirebilir mi?

Durak durak ilerleyen bu büyüleyici yolculuk ekstrem sporlar dünyasından ceza hukukuna, yüz ifademizden beyin ameliyatlarına, içgüdülerden ölümsüzlük arayışına kadar uzanıyor. Yol üstünde, muazzam karmaşıklık barındıran beyin hücreleri ve onları birbirine bağlayan trilyonlarca sinirin arasında görmeyi pek de beklemediğiniz bir şey beliriyor: kendiniz.

"Nörobilimin dahice yazılmış hali. Soluksuz okunuyor."
-Guardian-
(Tanıtım Bülteninden)
272 syf.
Bilim ve onu temsil eden bilim adamlarının amacı, ulaşmak istediği nihai sonuç objektif gerçekliktir. Eskiden bilim nesnel varlığın (3 boyutlu varlık alemi) objektif gerçekliğini izah etme üzerine yoğunlaşmıştı. Öznel varlığın (subje ve onunla ilgili olgular) yorumlanması daha çok felsefecilerin üstlendiği konuydu. Artık şimdi bilim adamları din(!)den sonra felsefeyi de yetersiz bularak, var olan, olup biten her şeyin bilimsel açıklanabileceği inancindadırlar. Son zamanlarda çıkan eserler ve hatta elimde okuyup incelemesini yapmakta olduğum bu eser de bende böyle bir izlenim bırakmıştır.

İsminden belli olduğu gibi kitap beyin'imizi konu edinmiştir. Bu kitabın farkı, beynin anatomi veya fizyoloji kitaplarında bahsedilen yapısı ve fonksiyonlarından bahsetmiyor olmasıdır. İnsanın subjektif gerçekliginin en çok tezahür ettiği yer beyindir. Düşünüyoruz beyinde, acı çekiyoruz beyinde, görüyoruz beyinde, duyuyoruz beyinde, karar veriyoruz beyinde...vb. İşte bu kitapta, bu ve bu türden beyinde gerçekleşen, nesnel diyemediğimiz, boyut biçemediğimiz gerçekliğin altında yatan, olup biten objektif gerçekliği sorgulamak ve açıklığa kavuşturmak amaçlanıyor. Yazarın kendi ifadesiyle; "derin bir sorgulama düzeyi yakalamak." Okurken elinizde olmadan böyle bir sorgulama düzeyi yakalayacaksınız.

Kitabın bazı yerlerinde "yok artık" demiştim. Yazar, dilimizle hatta kol ve bacaklarımızla da görebilecegimizin nörolojik olanağından bahsediyor. Bunun gibi nice şey. Kafatasımızın içinde bu ķüçücük fiziksel malzemenin inanılmaz "işler çevirmesine" çok farklı bakış açısı ortaya koymakla D.Eagleamen beni büyülemiş durumdadır.

Sorguladım ve bir anlamda da ürktüm kendimden. I am a the brain man!
272 syf.
·56 günde
Beyin Beyin Beyin...
(Böyle yazınca zombi gibi oldum) =))

Yıllardır insanoğlunun araştırmaları, deneyleri sonucu şaşkınlık ve hayret içinde kaldığı organımızdır beyin. Neredeyse mükemmel bir işlev gerçekleştiren, vücudun olmazsa olmazıdır... Beyinsiz yaşayanları saymazsak gerçekten olmazsa olmayız =)

Japonya' ya atom bombası atan da bir beyin, kanser için ilaç bulmaya çalışan da. İnsanları diri diri yakan da beyin, Afrika'ya su taşıyan da. Hırsızlık yapan da bir beyin, elindeki son lokmayı bölüşen de. Susan da beyin, konuşan da. Yürüyen de beyin oturan da. Savaşan da beyin, barışan da.  Ağlayan da beyin, gülen de. Ölen de beyin, yaşayan da... Bu böyle uzar gider.

Biz kitaba dönelim o ne diyor bakalım.
Beyin biliminin çok çok daha hızlı ilerlediği bir dönemde olduğumuzdan geçmişten günümüze kadar olan bilimsel çalışmalar ve kendi yaptığı bazı çalışmalardan bahsediyor David Eagleman. Biyolojik bir canlı olarak tartışmasız en önemli organımızın beyin olduğunu ve en yüksek güvenlikle korunduğunu biliyoruz.
Vücudumuza baktığımızda, korunan organların önem sırasına göre olduğunu fark edersiniz. Örneğin beyinden sonra en önemli organlar kalp ve akciğerlerdir onlar da göğüs kafesiyle dışardan gelecek darbelere karşı korunmuşlardır...

Beynimizle hiç bilmediğimiz diyarlara gidebilir, kendimize yeni arkadaşlar bulabiliriz, tabi bu kısımda beyinde ufak bir yerin bozulması gerekiyor =)
Bir çoğumuz zamanda yolculuk etmek ister, bakın yazar kitapta bunun için ne diyor:
"Zamanda yolculuk, insan beyninin bıkıp usanmadan yaptığı bir şeydir. Bir kararla karşı karşıya olan beyin, farklı sonuçların simülasyonunu kurarak tahmini bir gelecek modeli oluşturur. Zihinsel olarak kendimizi şimdiki zamandan ayırabilir ve henüz var olmayan bir dünyaya yolculuk yapabiliriz." Ben buna "Hayal makinası" dedim gerçektende beyinle yapamayacağımız şey yok ( https://youtu.be/0LUkTDk6WiM =] )  her şey ilk olarak onda başlıyor... Biz henüz maddi anlamda boyutlu bir makina icad edememiş olsak da beyin bunu taa en ilkel zamanından beri yapıyor... O bizim, nereye gitmek istersek oraya götüren "uçan halı"mız.

Başta da dediğim gibi yıllardan beri merak edilen bir organdır beyin. Ama asıl merakımız 1955 yılında Einstein'nın ölümüyle başladı. Ölümünden sonra etik olmayan bir şekilde Einstein'nın beyni incelenmişti, diğer insanlardan farklı bir şey bulmayı uman doktorun, hayalleri suya düştü çünkü Einstein beyni yaşıtlarından daha farklı değildi... Sonrasında  beynin % 3-10 u arasında kullanıldığı hatta Einstein'nın %5 ini kullandığı safsatası çıktı. Doğru olan ise beynimizin %100 ünü kullanıyor olmamızdır... Sadece bazı işlemleri gerçekleştirken farklı bölgeler daha aktif oluyor...

Kitapta düşündüren sorgulatan olaylar ve deneyler de var.
David Eagleman mesleğinin hakkını vererek müthiş bir kitap hazırlamış, mutlaka okunması gerekli diye düşünüyorum.
Keyifli okumalar =]
272 syf.
Okuduğum en akıcı akademik kitaplardan biriydi. Beynin yapısını anlatmıyor size, içinde olanlar, nöronların etkinlikleri, akılda kalıcı ve heyecanlandıran deneylerle anlatımı canlı tutuyor ve insanı kendine çekiyor. Başlarken bu kadar seveceğimi düşünmemiştim. Aynı isimli belgeseli de var, onu da size tavsiye ederim.
272 syf.
Incognito'dan daha yalın bir anlatımı var. İki kitap arka arkaya okunup üstüne belgeseli de izlendigi takdirde verilen bilgiler ortalama bir resim çıkartmayı sağlıyor konu hakkında. Beyin alanı bir derya. O deryadan bir damla öğrenmek bile insanın bakışına çok şey katıyor. Tabii her beynin bakışı kendine:)
272 syf.
·Beğendi·9/10
Beyinle ilgili ele aldığı konuları deneylerle ispat ederek okuyucusunu tatmin edecek bir kitap yazmış diyebilirim.Nörolojik başarı aynı zamanda teknolojik başarı demektir yazar göre. Beynin potansiyelinin, beyinde gerçekleşen fiillerin teknolojik simulasyonunun gerçekleştirilmesi, ki bu eğer başarıla bilinirse ilerleyen yıllarda akıl almaz teknolojik icatlarla karşılaşa biliriz. Çok ilginc ve farklı bir kitap olduğunu ifade etmek isterim.
272 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Keşfedilmeyi bekleyen koca bir dünya Olan 1400 gramlık et parçası. Her şey orada var oluyor veya yok oluyor. Bilim çözemediği şeye mucize dedi ve bitti bu kadar basit mi ? Bence değil. Bir kez daha tefekkür etmek için okumanızı tavsiye ederim. Sağlık ile dostlar...
272 syf.
Uzun zamandir okuyorum, neden bu kadar okuma istegimi kaybettim bilmiyorum.Ama geri donuyorum okumaya, kitaba geleceksek olursak buyuk bir beklentiyle basladim ama ne yazik ki beklentimi karsilamadi.Diger Eagleman kitaplarini da okuyacagim, bakacagiz
272 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Yüzeysel olmasına rağmen ele aldığı konuları oldukça güzel işlemiş. Daha derinlemesine okumak isterdim. Bilimsel verilere, anketlere, incelemelere ve de laboratuvar çalışmalarına dayanması kitabın başarısını arttırıyor. Son zamanlarda okuduğum güzel kitaplardan biri. Tavsiye edebilirim.
272 syf.
·382 günde·Beğendi·10/10
Çayımızı içerken, arkadaşlarımızla konuşurken, empati gibi günlük, basit sandığımız sıradan eylemleri yaparken bile beynimizin ne kadar büyük yüksek işlem gücü gerektirdiğini, yaklaşık 1.5 kg ağırlığındaki bu organımızı çok farklı bakış açısıyla herkesin anlayabileceği düzeyde,her konuyu örnek vakalar üzerinden açıklayarak anlatmış Eagleman. Kitabın bazı yerlerinde "vay be böylemiymiş?" dedim. Beyninizi nasıl beslerseniz, o şekil düşünür ve hareket eder.Beyninize iyi bakın,iyi besleyin.
272 syf.
·Beğendi·10/10
Beyin yakan müthiş 1 beyin kitabı dhdjtybrk Herkesin anlayabileceği, çok sade 1 dille yazılmış. Bu nasıl 1 mucize, nasıl 1 düzen şaşıp kalıyorsunuz ve birdaha iman ediyorsunuz.
Gerçeklik nedir?

Gerçeklik kişiden kişiye değişir mi?

Gerçeklik nasıl oluşuyor?

Beynimizde gerçekliğin oluşturulması ne kadar zaman alıyor?

Her bir duyumuzdan gelen datanın hızı aynı mıdır?

Görme işlemini gerçekleştiren gözlerimiz mi?

Bakmak ve görmek arasındaki fark nedir?

Görmek beyinde nasıl çalışıyor? vs.
Sorularını inceliyor ve anlatım olarak akıcı rahat okunabilen bir kitap
272 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Beynimizin nasıl işlediği, bizi bazı zamanlarda nasıl kontrol ettiğini anlatan faydalı bilgilerin olduğu bir kitap. Bazı yerlerinde sıkıldım çok fazla bilimsel dilde olduğu için bazı bölümleri. Ama genel olarak güzel, faydalı, okunmasını tavsiye edeceğim bir kitap.
İçinde doğduğunuz aile, içinde yaşadığınız kültür, arkadaşlarınız, işiniz, izlemiş olduğunuz her bir film, yapmış olduğunuz her bir sohbet sinir sisteminiz üzerinde iz bırakmıştır. Bu kalıcı, mikroskobik izler birikerek sizi siz yapan bütünü oluşturur ve nasıl birine dönüşebileceğinizle ilgili sınırlamalar getirir.
David Eagleman
Sayfa 23 - Domingo
Bir şeyin değerini anlamanın en iyi yolu, genellikle o şeyin yokluğunda dünyanın neye benzediğini görmektir.
David Eagleman
Sayfa 166 - Domingo
Acı içindeki birini izlemek ile acıyı hissetmek, aynı nöral mekanizmadan yararlanır. Empatinin temeli de budur.
Bir başka kişiyle empati kurmak, o kişinin acısını sözcüğün tüm anlamıyla hissetmek demektir.
David Eagleman
Sayfa 173 - Domingo
İçinde doğduğunuz aile, içinde yaşadığınız kültür, arkadaşlarınız, işiniz, izlemiş olduğunuz her bir film, yapmış olduğunuz her bir sohbet sinir sisteminiz üzerinde iz bırakmıştır. Bu kalıcı, mikroskobik izler birikerek sizi siz yapan bütünü oluşturur ve nasıl birine dönüşebileceğinizle ilgili sınırlamalar getirir. (ve okuduğumuz kitapları da eklemek istiyorum)
Dışlanma gibi durumlarda ortaya çıkabilen toplumsal acı, beyinde fiziksel acıyla aynı bölgeleri etkinleştirir.
David Eagleman
Sayfa 177 - Domingo

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beyin
Alt başlık:
Senin Hikayen
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054729692
Çeviri:
Zeynep Arık Tozar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
Büyük ilgi gören kitabı Incognito ile nörobilimi geniş kitlelerle buluşturan David Eagleman, bizi içimizdeki kozmosa doğru hızlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor: Gerçek nedir? "Sen" kimsin? Nasıl karar veriyorsun? Beynin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor? Teknoloji "insan olmak"ın anlamını değiştirebilir mi?

Durak durak ilerleyen bu büyüleyici yolculuk ekstrem sporlar dünyasından ceza hukukuna, yüz ifademizden beyin ameliyatlarına, içgüdülerden ölümsüzlük arayışına kadar uzanıyor. Yol üstünde, muazzam karmaşıklık barındıran beyin hücreleri ve onları birbirine bağlayan trilyonlarca sinirin arasında görmeyi pek de beklemediğiniz bir şey beliriyor: kendiniz.

"Nörobilimin dahice yazılmış hali. Soluksuz okunuyor."
-Guardian-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.389 okur

  • Yagmur bayrak
  • Uğur Çevik
  • azra
  • Berke Öksüzler
  • Tuğberk Öztürk
  • Arda Saka
  • Kitapseverbiri
  • Esen Duman
  • Gülnihal ŞENOL
  • turan hasanzada

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.2
14-17 Yaş
%10.2
18-24 Yaş
%21.6
25-34 Yaş
%23.9
35-44 Yaş
%18.2
45-54 Yaş
%12.5
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.9
Erkek
%56.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.8 (201)
9
%26.5 (149)
8
%22.6 (127)
7
%8.7 (49)
6
%3.2 (18)
5
%2 (11)
4
%0.4 (2)
3
%0.4 (2)
2
%0.2 (1)
1
%0.4 (2)

Kitabın sıralamaları