David Eagleman

Yazar 8,5/10 · 369 Oy · 3 kitap · 740 okunma ·  76 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

76 okur beğendi.
369 puanlama · 308 alıntı
0 haber · 3.396 gösterim
740 okur kitaplarını okudu.
912 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
85 okur kitaplarını şu anda okuyor.
29 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

David Eagleman'ın Biyografisi

Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümü Stanford Üniversitesi'nde misafir doçent olarak görev yapan Amerikalı yazar ve nörolog. David Eagleman aynı zamanda Bilimler ve Hukuk Merkezi'nin müdürü olarak görev yapmaktadır

David Eagleman'ın Kitapları Kitap Ekle

2. Beyin (Senin Hikayen)
8,7/ 10  (151 Oy) ·  295 Okunma
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İçinde doğduğunuz aile, içinde yaşadığınız kültür, arkadaşlarınız, işiniz, izlemiş olduğunuz her bir film, yapmış olduğunuz her bir sohbet sinir sisteminiz üzerinde iz bırakmıştır. Bu kalıcı, mikroskobik izler birikerek sizi siz yapan bütünü oluşturur ve nasıl birine dönüşebileceğinizle ilgili sınırlamalar getirir.

Beyin, David Eagleman (Sayfa 23 - Domingo)Beyin, David Eagleman (Sayfa 23 - Domingo)
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okumak
Psikologlar, bir şey okurken bir yandan da bir kalemi dişlerinizin arasında tutarsanız, okuduğunuz şeyi daha komik bulduğunuzu keşfetmişlerdir. Bunun nedeni, beynin yorumunun yüzünüzdeki gülümsemeden etkilenmesidir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 137 - Domingo)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 137 - Domingo)
Musa Enes, bir alıntı ekledi.
11 Kas 2017 · İnceledi

Herkeste olmasa bile pek çok kişide güçlü bir intikam güdüsü vardır: Görmek istedikleri şey rehabilitasyon değil, cezadır.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David EaglemanIncognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Acı içindeki birini izlemek ile acıyı hissetmek, aynı nöral mekanizmadan yararlanır. Empatinin temeli de budur.
Bir başka kişiyle empati kurmak, o kişinin acısını sözcüğün tüm anlamıyla hissetmek demektir.

Beyin, David Eagleman (Sayfa 173 - Domingo)Beyin, David Eagleman (Sayfa 173 - Domingo)
Mehmet Sımadali, bir alıntı ekledi.
21 Tem 2016 · Kitabı okudu

Bir şeyin değerini anlamanın en iyi yolu, genellikle o şeyin yokluğunda dünyanın neye benzediğini görmektir.

Beyin, David Eagleman (Sayfa 166 - Domingo)Beyin, David Eagleman (Sayfa 166 - Domingo)
Serkan, bir alıntı ekledi.
12 Tem 2015

Beynin, özellikle de insan beyninin en etkileyici yönlerinden biri, önüne gelen neredeyse bütün işleri öğrenme esnekliğine sahip oluşudur.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 71)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 71)
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçeklik
Gerçeklik, beyin tarafından pasif biçimde kaydedilmek yerine, aktif biçimde beyin tarafından inşa edilir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 83 - Domingo)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 83 - Domingo)
Bütün Alıntıları Göster

David Eagleman kitap incelemeleri

Ferman Mamedov, Beyin'i inceledi.
 03 Tem 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bilim ve onu temsil eden bilim adamlarının amacı, ulaşmak istediği nihai sonuç objektif gerçekliktir. Eskiden bilim nesnel varlığın (3 boyutlu varlık alemi) objektif gerçekliğini izah etme üzerine yoğunlaşmıştı. Öznel varlığın (subje ve onunla ilgili olgular) yorumlanması daha çok felsefecilerin üstlendiği konuydu. Artık şimdi bilim adamları din(!)den sonra felsefeyi de yetersiz bularak, var olan, olup biten her şeyin bilimsel açıklanabileceği inancindadirlar.Son zamanlarda çıkan eserler ve hatta elimde okuyup incelemesini yapmakta olduğum bu eser de bende böyle bir izlenim bırakmıştır.

Isminden belli olduğu gibi kitap beyinle ilgilidir. Bu kitabın farkı, beynin anatomi veya fizyoloji kitaplarında bahsedilen yapısı ve fonksiyonlarından bahsetmiyor olmasıdır. İnsanın subjektif gerçekliginin en çok tezahür ettiyi yer beyindir.Düşünüyoruz beyinde, acı çekiyoruz beyinde, görüyoruz beyinde, duyuyoruz beyinde, karar veriyoruz beyinde...vb. İşte bu kitapta, bu ve bu türden beyinde gerçekleşen, nesnel diyemediğimiz, boyut biçemediğimiz gerçekliğin altında yatan , olup biten objektif gerçekliği sorgulamak ve açıklığa kavuşturmak amaçlanıyor.Yazarın kendi ifadesiyle; "derin bir sorgulama düzeyi yakalamak." Okurken elinizde olmadan böyle bir sorgulama düzeyi yakalayacaksınız.

Kitabın bazı yerlerinde "yok artık" demiştim. Yazar, dilimizle hatta kol ve bacaklarımızla da görebilecegimizin nörolojik olanağından bahsediyor.Bunun gibi nice şey. Kafatasımızın içinde bu ķüçücük fiziksel malzemenin inanılmaz "işler çevirmesine" çok farklı bakış açısı ortaya koymakla D.Eagleamen beni büyülemiş durumda.

Sorguladım ve bir anlamda da ürktüm kendimden.I am a the brain man!

Muhammet Öztürk, Incognito - Beynin Gizli Hayatı'ı inceledi.
 21 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle önerdiğim bir kitap.Eğer beynin işleyişi sizi etkiliyorsa, çoğu yerde çokça şaşıracağınızı ve sizi düşünmeye sorgulamaya iteceğini düşünüyorum.En azından bende öyleydi.

Bu arada bazı arkadaşlar, garip bi şekilde yıllarını sinirbilime vermiş ve dünyanın en ünlü sinirbilimcisi olarak gösterilen bir bilim adamının evrimden bahsetmesini -ki evrim hakkındaki azcık bilgi seviyeleri ile- cehalet olarak vurgulamışlar.Arkadaşlara şaşırmamak elde değil.Cehalet, fazla cesaret veriyor.


Kitabı daha çekici kılacağını düşündüğüm bir metin:
"Bilinciniz, koca bir transatlantik buhar gemisinde yolculuk yapan ama kıyıda köşede kalmış bir kaçak yolcudan farksızdır; yolculuktan nasiplenmiştir ama derinlerde işlemekte olan o heybetli mühendislik gözüne görünmez bile. Bu kitap, işte bu şaşılası olguyla ilgilidir."

Mehmet Sımadali, Incognito - Beynin Gizli Hayatı'ı inceledi.
 16 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde

Kitapta beyin ve beyinle alakalı veya beyinle alakalandırıla bilecek konular bilimsel ( nörolojik) olarak değerlendirilmiştir. Yazar, bahsettiği konularda en doğru yaklaşımı yakalamış ve bilim dünyasına son yılların en başarılı eserlerinden birini sunmuştur diyebilirim. Çok keyif alarak okudum, çok etkilendim ve tüm okurlara tavsiyemdir.

Enes Kurt, Incognito - Beynin Gizli Hayatı'ı inceledi.
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çevirmene ve yayın evine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkürler. Kitaba gelince belki de insan duyguları ve beyni ile okuduğum en ilginç kitaptı. Okuyan her kesin insan'a bakış açısını etkileye bilecek ve belki de yeni bakış açısı ortaya koyacak türden başarılı bir eser olduğu tartışılamaz. 10/10.

Erhan, Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü'ü inceledi.
 26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü. David Eagleman hayatın amacını arayan bizlere kırk alternatif son sunuyor bu kitabında. Hiçbiri imkansız değil ve hepsi olabildiği kadar saçma. Bu hikayelerin hiçbirinde, klasik dini ya da bilimsel açıklamalar yok ve hemen hiçbirinde tanrı (ya da adı hikayede her neyse) mükemmel değil. İster saçma deyin, ister kafirlikle suçlayın David Eagleman'ın uçsuz bucaksız hayal gücünü ve bunu bize aktarırken kullandığı o mükemmel dili (bilim insanı olmasına rağmen) görmezden gelemezsiniz. Benim gibi kitaplarda eğlenceyi esas alan birisi için tam kıvamında bir kitap.

Emre Ö., Incognito - Beynin Gizli Hayatı'ı inceledi.
18 Tem 2015 · Puan vermedi

Ben kimim? Ben dediğimiz şey yanılsama mı? Düşündüğümüz şeyleri aslında biz mi düşünüyoruz? Kitabı okuduktan sonra bu sorular kafanızı daha da karıştıracak. Çünkü yazar öyle bilimsel veriler koymuş ki ortaya bir anda hayatın korkunçluğu ve anlamsızlığı üzerinize çöküyor ve kendinizi bir anda yaşamın amacını sorgular halde buluyorsunuz. Beynimi ben mi yönetiyorum yoksa beyin mi beni yönetiyor? Mutlaka okuyun ve okutturun.

Orxan Mert, Beyin'i inceledi.
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Beyinle ilgili ele aldığı konuları deneylerle ispat ederek okuyucusunu tatmin edecek bir kitap yazmış diyebilirim.Nörolojik başarı aynı zamanda teknolojik başarı demektir yazar göre. Beynin potansiyelinin, beyinde gerçekleşen fiillerin teknolojik simulasyonunun gerçekleştirilmesi, ki bu eğer başarıla bilinirse ilerleyen yıllarda akıl almaz teknolojik icatlarla karşılaşa biliriz. Çok ilginc ve farklı bir kitap olduğunu ifade etmek isterim.

daral_1988, Incognito - Beynin Gizli Hayatı'ı inceledi.
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Kitabı okuduktan sonra insanları bilinç ve bilinç dışı olan otonomik hareketleri ayırt ederek eleştireceğime şüphe yok. Beyin ve zihin kavramları için prospektüsü diyebileceğim bir kaynak kitap. Okuyan kişiyi konuşturup sürekli edindiği yeni bilgileri paylaşma isteği oluşturuyor

Kitap size vereceği her bilgiyi kanıtlarıyla birlikte sunuyor ve bu durum kitabın anlaşılmasını biraz zorlaştırabilir. İçerik olarak ele aldığımızda ise kitap size insan beyninin tüm sırlarını keşfettireceğine emin olabilirsiniz. Eğer insan ve insan psikolojisine biraz ilginiz varsa kesinlikle okumanız gereken kitaplar arasında en üst sırada yer almalı.

Remzi Aydın, Beyin'i inceledi.
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yüzeysel olmasına rağmen ele aldığı konuları oldukça güzel işlemiş. Daha derinlemesine okumak isterdim. Bilimsel verilere, anketlere, incelemelere ve de laboratuvar çalışmalarına dayanması kitabın başarısını arttırıyor. Son zamanlarda okuduğum güzel kitaplardan biri. Tavsiye edebilirim.

Bütün İncelemeleri Göster