Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü

6,8/10  (10 Oy) · 
20 okunma  · 
6 beğeni  · 
522 gösterim
"Küçük bir büyük fikirler kitabı... Her öykü ayrı bir cennet..."
-Brian Eno-

Guardian, Chicago Tribune, Scotsman ve Barnes and Noble 2009'un en iyi kitapları seçkilerinde

"Bu yıl Eagleman'ın 'Ve...'sinden daha baş döndürücü bir kitap okuyamazsınız."
-Stephen Fry-

"Küçük bir büyük fikirler kitabı...Her öykü yeni bir Cennet."
-Brian Eno-

"Eagleman gerçekten farklı. 'Ve...'yi okuyun, büyülenin. Tekrar okuyun, tekrar büyülenin."
-Time-

"Bu nefis ve düşündürücü öykü derlemesi, son sayfa çevrildikten çok sonralari dahi okuyucunun zihnine musallat olmayi sürdüren o tuhaf, sınıflandırılması güç kitaplar kategorisine ait."
-Alexander McCall Smith, NY Times-

"Şaşırtıcı derecede orijinal... Dudak uçuklatacak kadar dahice." -Geoff Dyer, Observer-

-"'Ve..' dünyanızı ihtimaller ile zenginleştirecek ve bunu yaparken size bir insanın hayal gücünün ne kadar derin ve gizemli olabileceğini gösterecek."
-Mary Postgate, Scotsman-

"Gerçekten muhteşem. Öykülerin yaratıcılığı, anlaşılırlığı ve zekiliği ile tüm kitaba hükmeden dinginlik birleşerek ortaya tamamen özgün bir yapıt çıkarıyor."
-Philip Pullman-

Öldükten sonra başımıza neler gelir? Ve bu insanlığımız hakkında bize neler söyler?

Sonraki hayatta Tanrı'nın bir bakteri boyutunda ve varlığınızdan tamamen bihaber olduğunu keşfedebilirsiniz ya da yanınızda yalnızca hatırladığınız insanları bulabilirsiniz. Kimi sonraki hayatlarda tüm yaşlarınıza ayrılmış halinizdesinizdir, kimisinde kredi kart kayıtlarınıza bakılarak yeniden yaratılırsınız, kimisindeyse aslında olabileceğiniz ama olmadığınız kişiliklerinizin moral bozucu varlıklarıyla birarada yaşamanız gerekir.

Eagleman aynı anda hem komik, hem hüzünlü hem de sarsıcı olabilen kurmaca öyküleriyle geleneksel kavramlar kulesini yerle bir ediyor ve bizlere kendimizi 'burada' ve 'şimdide' görmemizi sağlayan, büyüleyici bir mercek sunuyor. Dudak uçuklatıcı bir hayal gücüne dayanan bu öykülerin kökleri bilime, romantizme ve gizemli varoluşumuza yönelik huşuya dek uzanıyor. Bu kitap, ölüm, ölümsüzlük, ümit, aşk, biyoloji ve insanlığımızın yepyeni çehrelerini ortaya çıkaran arzunun bir karışımı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786058898134
 • Çeviri:
  Duygu Akın
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Deniz Barut 
 25 Tem 19:07 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Kitap beni biraz hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Evet hikayeler ustaca kurgulanmış ancak Alan Lightman'ın Bay Tanrı'sından aldığım tadı alamadım.Daha tek düze geldi. David Eagleman'ın Incognito'sunu okumuş ve "Beyin Senin Hikayen" kitabı hakkında da bilgiye sahip biri olarak bu kitabı yetersiz buldum. Ancak o iki kitabın tarzlarının aynı ve bunun onlardan oldukça farklı olması kiyaslandırma yapmanın doğruluğunu sorgulatıyor. Bazı hikayeler tanıdık geldi. Tersine Dönüş ve Kuantum benim favorilerim. 40 farklı hikayede de faklı ölüm sonrası senaryosu ve yaşananlardan bahsediyor. Bazı yerlerde Tanrıya hitabı ve atıflarını çok cesurca buldum. Tek atımlık, bir çırpıda okunabilecek bir kitap.

angelsbooks 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çok farklı bir deneyimdi.

Psikolog bir arkadaşımın kitaptan bahsetmesiyle ilgimi çekince, kitap elime geçer geçmez okumaya başladım. Zaten kısa bir kitap ama dolu bir kitap.

Yazarın daha önce okuduğum başka bir kitabı yok. Ama ilginç bir adam olduğunu söyleyebilirim. Özellikle ilgimi çeken bir bölüm var ki beni epey şaşırttı. 'Türler Basamağında İniş' bölümü değişik bir bölümdü benim için. Buradan yaşadığım deneyimi paylaşmayacağım. Spoiler olmasın. Benim yaşadığım gibi bir durum yaşama ihtimaliniz yüksek çünkü.

http://angelssbooks.blogspot.com.tr/...-oyku-sum-forty.html

Songül Ç. 
13 Şub 09:04 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

David Eagleman'in İncognito kitabını okumadan önce elime geçen en kısa kitabını okuyayım bari dememle başladım bu ilginç kitabı okumaya. 40 farklı ölümden sonrası hikayesi çıkıyor karşımıza kitapta, 40 farklı senaryo ve hatta yaşantımız hakkında senaryolar. Okurken bazen "Benim de aklıma gelmişti" dedirten türden değişik senaryolar. Çokça gülümsedim, bir o kadar da düşündüm. Ne için yaşıyoruz biz yaşam amacımız ne?

Yaprak Onur 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Öldükten sonra ne oluyor? Ölümden sonra bir hayat var mı? Tanrı bize anlatılanlar gibi mi, yoksa çok mu farklı? Hatta, Tanrı var mı?

Bu sorular sanırım herkesin kendi kendisine sorup cevap aradığı sorulardır. Dindar insanlar bu soruların cevaplarını kendi dinlerinde bulurlar, olmayanlarsa zaman zaman bu soruları düşünmeye devam ederler... (En azından ben o şekilde olduğunu düşünüyorum.)

David Eagleman da tam olarak bu soruları sormuş kendine ve birbirinden absürt kırk öyküyle cevaplamış, ortaya da güldürdüğü kadar düşündüren bu kitap çıkmış. Çoğu öyküyü yüzümde bir gülümsemeyle okudum, bazı satırlarda ise kahkahalarıma engel olamadım.

Duygu Akın'ın çevirisi de kitabın keyifle okumasına el verecek kalitedeydi.

Son olarak uyarayım, bunu dini görüşlerine bir hakaret olarak görebilecek bir kesim olabilir. O kişilerin bu kitaptan uzak durmasını tavsiye ederim!

Kitaptan 5 Alıntı

Habenaria 
06 Nis 09:32 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ölçekler
Ve Tanrı aniden bir zihin aydınlanmasıyla yatağından fırladı. Anladı ki kendisini küçük ölçekli parçalar üzerinden yaratan her şey, aynı parçalar tarafından tüketiliyor.

Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü, David Eagleman (Sayfa 41)Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü, David Eagleman (Sayfa 41)
Deniz Barut 
25 Tem 14:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Rol Alanlar
Oysa asıl işareti kaçırdınız.Aslında hayat değil , ölüm bir rüyadır.

Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü, David Eagleman (Sayfa 28 - Domingo)Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü, David Eagleman (Sayfa 28 - Domingo)
Kemal Ersin Yılmaz 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendisini küçük ölçekli parçalar üzerinden yaratan her şey, aynı parçalar tarafından tüketilir.

Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü, David Eagleman (Domingo Yayınevi)Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü, David Eagleman (Domingo Yayınevi)
Kemal Ersin Yılmaz 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Cesur olanlar büyük çehreye değil, onun yokluğuna dayanabilenlerdir."

Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü, David Eagleman (Domingo Yayınevi)Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü, David Eagleman (Domingo Yayınevi)
Kemal Ersin Yılmaz 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ve Tanrı tüm yaratılışın kaçınılmaz biçimde şöyle sonlandığını düşünerek avunur:

Aciz kalan Yaratıcılar, kendi elleriyle yarattıklarından köşe bucak kaçarlar."

Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü, David Eagleman (Domingo Yayınevi)Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü, David Eagleman (Domingo Yayınevi)