Adı:
Ficciones
Alt başlık:
Hayaller ve Hikayeler
Baskı tarihi:
Aralık 2013
Sayfa sayısı:
203
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750513411
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
Borges okumaya başlamak için en iyi eser olarak kabul edilen Ficciones, yazarın en sevilen kısa hikâye derlemelerinden biridir.

Borges'in en verimli döneminde yazdığı hikâyelerden oluşan Ficciones'te gerçeküstü ve büyülü âlemler gizlidir. Sınırsızlık ve sarmal düzenler teması üzerine kurulu bu metinlerde, yazar okurunu Cervantes'ten Baudelaire'e, James Joyce'tan Louis-Ferdinand Céline'e uzanan bir yelpazede edebiyat tarihi gezintisine çıkarır. Her biri yüzlerce sayfa okumuşuz, evrenler içinde gezinmişiz izlenimi veren öykülerde, iç içe geçmiş dünyalardan oluşan düşsel bir evren anlatılır. Borges bozulma ve yıkılmanın izini sürerken, bize dünyanın inanılmaz karmaşık doğasını kavramak için ipuçları sunar.

"Borges, İspanyol dilindeki en yüksek sanatsal değerlerin yazarıdır."
-Gabriel García Márquez-
(Tanıtım Bülteninden)
203 syf.
·6 günde·Beğendi
Kitap önsözlerine ve varsa sonsözlerine çok önem veririm. Eğer önsöz ve sonsöz kapsamlı ve merak uyandırıcıysa önkitap ve sonkitap yerine geçer benim için. Kitabın içinde olacakların ufak fısıltılarını duyarsınız önsözlerde. Ficciones’in başında Borges’i yeni okumaya başlayacaklar için çok faydalı olabilecek bir önsöz var. Borges’i oku diye fısıldıyor bu önsöz. James Woodall’ın önsözü Borges’in hayatı, eserleri, eserlerinin basım süreçlerini, büyülü gerçekçilik akımının neresinde olduğunu, ülkesinin durumu hakkında bilgiler içeriyor. Ben bu önsözü detaylıca anlatarak kalabalık bir inceleme oluşturma hilesine başvurmayacağım.

Olağanüstü evrenler, hayali ansiklopediler ve eserler arasında fantezi ve gerçeği mükemmele yakın bir şekilde birleştirerek, tam bir bütünlük yerine parçalanmış bir olayı zamana uydurarak, görme duygusunu yitirmiş birine yakışan bir şekilde soyutu somutmuş gibi gösteren Borges’in öykülerini okumak insana başka dünyaların kapılarını açıyor. Nasıl ki ilk hikâyeyi otobüste okurken otobüsle yolcuların uçtuğunu gözlerim görüyorsa son hikâyede de benle odam uçuyorduk. Hasan Ali Toptaş Borges’in Yolları Çatallanan Bahçe öyküsünü en sevdiği dokuz öykü arasında gösteriyor. Ben de bahsettiği sekiz öyküyü okudum, son olarak Yolları Çatallanan Bahçe kalmıştı. Bir nevi o hikâyeyi okumak için bu kitabı okudum da denebilir. Bazen böyle küçük amaçlar farklı yazarları okumanız için sürekli bir itki oluşturur. Şuan beynimde bu itkiyi Borges için hissediyorum. Toptaş, Borges “Kelimeleri işaret parmağıyla başparmağının arasına yerleştirdi mi, tıpkı toprakaltından çıkarılan eski çağlara ait madeni bir kalıntının üzerindeki tortuları temizliyormuş gibi, teni o kelimelerin ruhuna temas edinceye dek, iyice ovalar. İnsanın aklına da, mızmız birer kurtçuk halinde kımıldanıp duran bir yığın soru serper bu arada.” diyor. Toptaş’ın kurduğu ikinci cümleye Borges okurken biraz dikkat etmek gerekiyor bana göre. Çünkü çok şeyi az sözle anlatmayı isteyen, çok araştırıp çok okuyan Borges’in ünlü eserler ve yazarlardan bahsetmesi, metinlerarasılık gibi tekniklere başvurması okurda okudukça kabaran bir merak duygusu oluşturuyor. Eğer okurken hmmm, bunu not alıyım, burası önemli olabilir araştırmalıyım, gibi cümleleri aklınızdan geçirmiyorsanız Borges’in öykülerini okumak sizin için zaman kaybı olabilir. İşin hoş tarafı şu ki kitap iki bölümden oluşuyor, Yolları Çatallanan Bahçe kısmındaki öykülere öykü demek çok garip geliyor insana. Öyküden daha kapsamlı şeyler. Sadece garip…

Borges okumadan önce büyülü gerçekçilik hakkında biraz bilgi edinmek gerekiyor. Ve okurken bahsettiği şeyler araştırmak. Ve okuduktan sonra da. Hepinize iyi okumalar. :)
203 syf.
·8 günde
Borges okumak için en iyi eser kabul ediliyor Ficciones. Hakkını vermek gerekirse de öyle.Başlangıçta çok karmaşık ve anlaşılmaz gelmişti ama elimden de bırakamadığım bir çekimin olduğu da aşikar.Iyi ki de òyle. Öykülerden oluşan bir kitap olarak geçiyor fakat her bir bölümün ne öyküyle ilgisi var ne de kurguyla.Bambaşka bir alem,farklı yüzyıllara gidip orada yaşamak ve labirentte dolaşmak gibi. Borges,sık sık araştırmayı sevmiyorsan bu kitabı bırakmalısın der gibiydi.Uzanarak okumaktan çok masa başında bir kalem ve not defteriyle okunacak tarzda.Kendine has zekası ve mizahıyla hayran bırakan bir kalem.Büyülü gerçekçiliği sonuna kadar hissettiren,şaşırtmaktan ve incelikten de geri durmayan bir Arjantinli .Öyleyse iyi ki tanışmışım.
203 syf.
Yazdığı öyküleri, adeta bir makale kaleme alır gibi, birbirine atıfta bulunan eserler, yazarlar, olaylar ve tarihi kahramanlar cümbüşüyle ilerleyen; bu yüzden ilgili eserlere göz atmayı gerektiren, en iyi ihtimalle okurken sık sık duraklatan; her türden beyin egzersizi içeren metinleriyle, kendisinin de ifade ettiği gibi, yüzlerce sayfalık bir öyküyü birkaç sayfada anlatma tutkusuyla yazan; böylece kısa, fakat oldukça yoğun ve edebi lezzetiyle iştahları doyuran bir öykü tarzının baş döndürücü yaratıcısıdır, Borges..

Borges okumaya bu eserle başlanmalı..
203 syf.
·Beğendi
Şimdi bu kitabı incelemem ne kadar yerinde olur bilemem ama içinde bir düşler diyarı o düşler diyarının içinde bir labirent ve insan, bu labirentler bazen insan bazen kitaplar bazen de evren olarak karşıma çıktı.
Shakespeare,cervantes ve uzak kaldığım usta yazarlar var.(tanımadığım desem daha dogru olucak)herbiri farklı hikayelerden oluşan bir kitap.En sevdiğim hikayeler babil kitaplığı ve kılıç izi ama belli bir birikimden sonra okunursa kitap daha bir zevkli olur.Borges burada yazı sanatını kullanmış.
203 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Her ne kadar öykü diye geçse de bu tanımlamaya katılmıyorum. Açıkçası Jorge Luis Borges'i kendi seviyelerine indirme uğraşından başka bir birşey değil bu. Borges'in Ficciones'te başardığı edebiyatın nasıl kategorileştirilemeyeceğini bize göstermektir. Hayali ansiklopedi araştırmaları, fabllar, dedektifçilikler, denememsi tarihi yorumlar, alternatif tarih okumaları, yer yer kısa incelemeler... daha pek çok alt-tür denilebilecek şeyi iç içe harmanlayıp sunuyor içindeki devasa dünyadan bize.

Bundan dolayı açık bir zihinle okunmadığı takdirde, edebi anlamda hiçbir tadın alınamayacağı eserler bırakmıştır Jorge Luis Borges...
203 syf.
·9/10
Borgesin dünyasını keşfetmek için güzel bir başlangıç. Özellikle Ölüm ve Pusula hikayesi çarpıcı Brodie Raporu Borges tarzı bir polisiye
Bazı hikayeyi birkaç okuma ile ancak anlamlandırabildim
203 syf.
·1 günde·8/10
Bu kez daha kafa karıştıran, dehayla delilik sınırlarında gezen bir yazarla karşı karşıya olduğumuzu fark ettirecek öyküler okuyoruz Borges'den. Güzel miydi? Kesinlikle! Ama "Alçaklığın Evrensel Tarihi" kadar da etkilemedi beni, ne yalan söyleyeyim! Bazı öyküleri diğerlerinden daha çok sevdim (Babil Piyangosu gibi) ama burada hepsini tek tek yazıp ön yargı oluşturmak istemiyorum sizde. Okuduysanız lütfen yorumlara hangi öyküleri sevdiğinizi yazın, belki ortak bir öykümüz vardır. Tavsiyemdir. =)
203 syf.
·8/10
#alıntı
“Kara gözlükler takmış bir kütüphane memuru sordu ‘Nedir aradığın?’ Hladik cevap verdi:’Tanrı’yı arıyorum.’ Kütüphane memuru şöyle dedi: ’Tanrı Clementine Kütüphanesi’ndeki dört yüz bin cilt kitabın sayfalarından birindeki bir harftir. Atalarım ve atalarımın ataları bu harfi arayıp durdurlar; ben o harfi ararken kör oldum.’ “

“Alt düzen, yüce düzenin bir yansımasıdır. Dünyadaki biçimler cennetteki biçimlere denk düşerler; insanın tenindeki lekeler, hiçbir zaman bozulmayacak olan takımyıldızlarının bir haritasıdır, Yahuda bir biçimde İsa’yı yansıtır.”


Borges. Mucizevi yazar diyorum ben ona kısaca. Neden mi ? Çünkü kısacık hikayelerle sizi Dünyalar arası yolculuklara çıkarabiliyor. Bu Dünya ile öteki dediğimiz Dünya arasında mesela. Bir cinayet anlatıyor diyelim. Öyle zekice ki hikayenin sonuna geldiğinde vay be diyorsun. Bir satranç oyunu anlatıyor ya da. İnsanlar üzerine kurulmuş bir satranç ama. Yine öyle akılları zorluyor yani şaşırıp kalıyorsun. Öldürülmek üzere olan bir adamı anlatıyor başka bir hikayesinde. Parmak ısırtıyor kelimeleri kullanım şekli. Kurgu yeteneği ise ayrı bir şaşırtıcı ustalıkta. E bir yazar daha ne kadar donanımlı olabilir ki ?


Ben size bu kadarını anlatayım gerisini siz tahayyül edin. Ya da ne gerek var tahayyül etmeye. Böyle bir yazar günümüze eşsiz eserler bırakmışken alıp okuyun kendiniz görün yeteneğini. Keyifli okumalar ️
203 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Yazarın tüm hayatını da içine alan kronolojisiyle ve önsözdeki yazara ait tahlillerle bu kitap asla dolu kafayla okunmamalı.Türkiyedeki naçizane temsilcisi ihsan Oktay denebilir belki fakat o nasıl bir karmaşadır.Merakla tavşanı takip ederken harikalar diyarına düşmüşcesine demek yeterli gelmese de gerçekle iç içe aynı zamanda eleştirel yaklasımını da gözardı edemedim .Büyülü gerçekçiliğin anlı şanlı temsilcisidir.Kitapta Shakespeare in sözlerinin alıntılandığı Türklere dair kısmından rahatsızlık duyduğumu belirtmeliyim.En çok "Döngüsel Yıkıntılar " ı beğendim.Thats all bence
Okuyor oldugum ilk Borges eseri. Bir kitabı okurken zihnimin bu derece açıldığını hic hissetmemistim. Borges in zihninde, onun sonsuz devinimli hayalleriyle hikâyelerinde dolaşmak meşakkatli ve inanılmaz keyifli.
Büyük bir merakla aldım. Umarım hoşuma gider. Hayaller ve hikayeler kitabı diyor yazar. Borges okumaya başlamak için iyi bir başlangıç kitabı imiş. Beğendiğim ve kendinizi bulabileceğiniz düşündüğüm yerleri abartmayarak burada alıntılamaya çalışacağım. Umarım sizin de okumanıza vesile olurum.
203 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Evet,güzel bir düşsel yolculuğa çıkıyorsunuz fakat biraz dolambaçlı olabilir.Kitap okumaya yeni başladıysanız daha sonraki süreçlerde edebi zevkiniz oturmaya başladığında okumanız isabetli olur.En beğendiğim hikayesi"Bellek Funes"adlı hikâyeydi ve bu hikayeyi anlattigimda anneme,annem inandı hikayenin gerçek oluşuna.Anne dedim;büyülü gerçeklik böyle bir sey.Gerçek bir masal ve inanmak zorunda hissedersiniz kendinizi.Sadece bir örnek verdim ve şunu belirteyim Borges kadar toprağına bağlılığını duyduğum yazar azdir;her öyküde önemli vurgulamalar olaylar masallar hep Buenos Aires de geçiyor,işte yazarın yurdunu o gerçekliğe katması.Bunu Borges güzel yapıyor.
Ün, anlaşılmamanın bir türü, belki de en kötüsüdür.
Jorge Luis Borges
Sayfa 76 - İletişim Yayınları, Çeviri: Fatih Özgüven
Evren,(kimileri kitaplık diye anıyorlar)birbirinden engin havalandırma boşluklarıyla ayrılmış,alçak parmaklıklarla çevrili,sayısı belirsiz,belki de sonsuz,altıgen dehlizlerden oluşmuştur.
Aynalar ve babalar tiksinçtir,çünkü her ikisi de bu evreni , çoğaltıp,dağıtırlar.
Uyumak, insanın zihnini dünyadan öte yana çevirmesi demektir.
Jorge Luis Borges
Sayfa 139 - İletişim Yayınları 4. Baskı
Düşünmek, çözümlemek, hayal kurmak kuraldışı edimler değildir; zekanın olağan soluk alıp verişidir bunlar.
Jorge Luis Borges
Sayfa 77 - İletişim Yayınları 4. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ficciones
Alt başlık:
Hayaller ve Hikayeler
Baskı tarihi:
Aralık 2013
Sayfa sayısı:
203
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750513411
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
Borges okumaya başlamak için en iyi eser olarak kabul edilen Ficciones, yazarın en sevilen kısa hikâye derlemelerinden biridir.

Borges'in en verimli döneminde yazdığı hikâyelerden oluşan Ficciones'te gerçeküstü ve büyülü âlemler gizlidir. Sınırsızlık ve sarmal düzenler teması üzerine kurulu bu metinlerde, yazar okurunu Cervantes'ten Baudelaire'e, James Joyce'tan Louis-Ferdinand Céline'e uzanan bir yelpazede edebiyat tarihi gezintisine çıkarır. Her biri yüzlerce sayfa okumuşuz, evrenler içinde gezinmişiz izlenimi veren öykülerde, iç içe geçmiş dünyalardan oluşan düşsel bir evren anlatılır. Borges bozulma ve yıkılmanın izini sürerken, bize dünyanın inanılmaz karmaşık doğasını kavramak için ipuçları sunar.

"Borges, İspanyol dilindeki en yüksek sanatsal değerlerin yazarıdır."
-Gabriel García Márquez-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 97 okur

  • Sergen con
  • Lvn
  • Faruk Kahraman
  • Ali Kaan Akay
  • Es_Ki
  • J.L.Borges
  • Ömer Toprak
  • Samet
  • Ferizat
  • Emre Uğur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%4.5
25-34 Yaş
%40.9
35-44 Yaş
%40.9
45-54 Yaş
%4.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%34.1
Erkek
%65.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.5 (4)
9
%25 (8)
8
%37.5 (12)
7
%15.6 (5)
6
%6.3 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%3.1 (1)
1
%0