Ficciones Hayaller ve Hikayeler

8,2/10  (9 Oy) · 
22 okunma  · 
7 beğeni  · 
755 gösterim
Borges okumaya başlamak için en iyi eser olarak kabul edilen Ficciones, yazarın en sevilen kısa hikâye derlemelerinden biridir.

Borges'in en verimli döneminde yazdığı hikâyelerden oluşan Ficciones'te gerçeküstü ve büyülü âlemler gizlidir. Sınırsızlık ve sarmal düzenler teması üzerine kurulu bu metinlerde, yazar okurunu Cervantes'ten Baudelaire'e, James Joyce'tan Louis-Ferdinand Céline'e uzanan bir yelpazede edebiyat tarihi gezintisine çıkarır. Her biri yüzlerce sayfa okumuşuz, evrenler içinde gezinmişiz izlenimi veren öykülerde, iç içe geçmiş dünyalardan oluşan düşsel bir evren anlatılır. Borges bozulma ve yıkılmanın izini sürerken, bize dünyanın inanılmaz karmaşık doğasını kavramak için ipuçları sunar.

"Borges, İspanyol dilindeki en yüksek sanatsal değerlerin yazarıdır."
-Gabriel García Márquez-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  203
 • ISBN:
  9789750513411
 • Çeviri:
  Fatih Özgüven, Tomris Uyar
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
8 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap önsözlerine ve varsa sonsözlerine çok önem veririm. Eğer önsöz ve sonsöz kapsamlı ve merak uyandırıcıysa önkitap ve sonkitap yerine geçer benim için. Kitabın içinde olacakların ufak fısıltılarını duyarsınız önsözlerde. Ficciones’in başında Borges’i yeni okumaya başlayacaklar için çok faydalı olabilecek bir önsöz var. Borges’i oku diye fısıldıyor bu önsöz. James Woodall’ın önsözü Borges’in hayatı, eserleri, eserlerinin basım süreçlerini, büyülü gerçekçilik akımının neresinde olduğunu, ülkesinin durumu hakkında bilgiler içeriyor. Ben bu önsözü detaylıca anlatarak kalabalık bir inceleme oluşturma hilesine başvurmayacağım.

Olağanüstü evrenler, hayali ansiklopediler ve eserler arasında fantezi ve gerçeği mükemmele yakın bir şekilde birleştirerek, tam bir bütünlük yerine parçalanmış bir olayı zamana uydurarak, görme duygusunu yitirmiş birine yakışan bir şekilde soyutu somutmuş gibi gösteren Borges’in öykülerini okumak insana başka dünyaların kapılarını açıyor. Nasıl ki ilk hikâyeyi otobüste okurken otobüsle yolcuların uçtuğunu gözlerim görüyorsa son hikâyede de benle odam uçuyorduk. Hasan Ali Toptaş Borges’in Yolları Çatallanan Bahçe öyküsünü en sevdiği dokuz öykü arasında gösteriyor. Ben de bahsettiği sekiz öyküyü okudum, son olarak Yolları Çatallanan Bahçe kalmıştı. Bir nevi o hikâyeyi okumak için bu kitabı okudum da denebilir. Bazen böyle küçük amaçlar farklı yazarları okumanız için sürekli bir itki oluşturur. Şuan beynimde bu itkiyi Borges için hissediyorum. Toptaş, Borges “Kelimeleri işaret parmağıyla başparmağının arasına yerleştirdi mi, tıpkı toprakaltından çıkarılan eski çağlara ait madeni bir kalıntının üzerindeki tortuları temizliyormuş gibi, teni o kelimelerin ruhuna temas edinceye dek, iyice ovalar. İnsanın aklına da, mızmız birer kurtçuk halinde kımıldanıp duran bir yığın soru serper bu arada.” diyor. Toptaş’ın kurduğu ikinci cümleye Borges okurken biraz dikkat etmek gerekiyor bana göre. Çünkü çok şeyi az sözle anlatmayı isteyen, çok araştırıp çok okuyan Borges’in ünlü eserler ve yazarlardan bahsetmesi, metinlerarasılık gibi tekniklere başvurması okurda okudukça kabaran bir merak duygusu oluşturuyor. Eğer okurken hmmm, bunu not alıyım, burası önemli olabilir araştırmalıyım, gibi cümleleri aklınızdan geçirmiyorsanız Borges’in öykülerini okumak sizin için zaman kaybı olabilir. İşin hoş tarafı şu ki kitap iki bölümden oluşuyor, Yolları Çatallanan Bahçe kısmındaki öykülere öykü demek çok garip geliyor insana. Öyküden daha kapsamlı şeyler. Sadece garip…

Borges okumadan önce büyülü gerçekçilik hakkında biraz bilgi edinmek gerekiyor. Ve okurken bahsettiği şeyler araştırmak. Ve okuduktan sonra da. Bu inceleme Borges’i anlatsın ya da anlatmasın ben bu kitap ve başka kitaplar için KİTAPLARIMI SATTIM! (Stefan Zweig’in Bilinmeyen Kadınına apaçık göndermedir) (Tabii sattığım kitapları çok çok sonraları okuyacağım için böyle bir yola başvurdum. Aslında mecbur da değildim.) Hepinize iyi okumalar. :)

Yazdığı öyküleri, adeta bir makale kaleme alır gibi, birbirine atıfta bulunan eserler, yazarlar, olaylar ve tarihi kahramanlar cümbüşüyle ilerleyen; bu yüzden ilgili eserlere göz atmayı gerektiren, en iyi ihtimalle okurken sık sık duraklatan; her türden beyin egzersizi içeren metinleriyle, kendisinin de ifade ettiği gibi, yüzlerce sayfalık bir öyküyü birkaç sayfada anlatma tutkusuyla yazan; böylece kısa, fakat oldukça yoğun ve edebi lezzetiyle iştahları doyuran bir öykü tarzının baş döndürücü yaratıcısıdır, Borges..

Borges okumaya bu eserle başlanmalı..

Hasan Kaya 
07 Ağu 22:39 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Büyük bir merakla aldım. Umarım hoşuma gider. Hayaller ve hikayeler kitabı diyor yazar. Borges okumaya başlamak için iyi bir başlangıç kitabı imiş. Beğendiğim ve kendinizi bulabileceğiniz düşündüğüm yerleri abartmayarak burada alıntılamaya çalışacağım. Umarım sizin de okumanıza vesile olurum.

Kitaptan 7 Alıntı

Murat Sezgin 
15 Eyl 23:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ün, anlaşılmamanın bir türü, belki de en kötüsüdür.

Ficciones, Jorge Luis Borges (Sayfa 76 - İletişim Yayınları, Çeviri: Fatih Özgüven)Ficciones, Jorge Luis Borges (Sayfa 76 - İletişim Yayınları, Çeviri: Fatih Özgüven)

...gerçek ki anası tarihtir; zamanla yarışır, eylemlerimizin arşivi, geçmişe tanık, şimdiki zamana örnek olur, yol gösterir, geleceğin akıl hocasıdır.

Ficciones, Jorge Luis Borges (Sayfa 76)Ficciones, Jorge Luis Borges (Sayfa 76)
Fulya Pirim 
05 Ağu 22:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yolları Çatallanan Bahçe
Bir sözcüğü hiç kullanmamak, onun yerine yetersiz benzetmeler ve dolambaçlı anlatım yollarına başvurmak, onu vurgulamanın belki de en etkili yoludur.

Ficciones, Jorge Luis Borges (Sayfa 124 - İletişim Yayınları)Ficciones, Jorge Luis Borges (Sayfa 124 - İletişim Yayınları)
Hamit Goralı 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi uzmanlık alanı dışında okuduğu şeye kolaylıkla inanmayacak kişi yoktur .

Ficciones, Jorge Luis BorgesFicciones, Jorge Luis Borges
Fulya Pirim 
05 Ağu 22:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yolları Çatallanan Bahçe
...Şimdi ölüp gidecek miydim? Sonra, insan oğlunun başına gelen her şeyin, tam ama tastamam şimdi'de geçtiğini hatırladım. Yüzyıllar geçiyor ve yalnızca şimdiki zaman'da oluyor her şey; havada, yerin ve denizin üzerinde sayısız insan var, ama gerçekte, olup biten her olay bana oluyor...

Ficciones, Jorge Luis Borges (Sayfa 114 - İletişim Yayınevi)Ficciones, Jorge Luis Borges (Sayfa 114 - İletişim Yayınevi)

Tlön
"Dünya onlar için eşyanın uzay içindeki birlikteliği değildir; birbirleriyle bağlantısız ve birbirinden bağımsız edimlerin oluşturduğu bir dizgedir. Sıralı ve zamansaldır, uzamsal değildir."

Ficciones, Jorge Luis BorgesFicciones, Jorge Luis Borges
Fulya Pirim 
05 Ağu 21:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tlön, Uqbar, Orbis Tertius
Aynalar ve babalık tiksinçtir, çünkü her ikisi de insanın sayısını çoğaltıp, dağıtırlar.

Ficciones, Jorge Luis Borges (Sayfa 48 - İletişim Yayınları)Ficciones, Jorge Luis Borges (Sayfa 48 - İletişim Yayınları)